De kiesvereeniging Ooststellingwcrf1 heeft tot voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer dr. H. Blink, in plaats van den heeT Th. v. Weideren baron Rengers, die niet in aanmerking wenschte te komen. De liberale kiesvereeniging te Edam heeft candidaat voor de Tweede Kamer gesteld voor het district Hoorn den heer P. B. J. Ferf, aftredend lid. Do „Vrijzinnige kiesvereeniging" te Moordrecht heeft als voorloopig can didaat voor de Tweede Kamer voor het district Gouda gesteld het aftredend lid mr. C. J. E. graaf van Bylandt. Men meldt aan de N. R. Ct.: 't Is zoo goed' als zeker dat dr. mr. Schokking, predikant te Koudum, de candidaat van de Christ. Hist, wordt in 't kiesdistrict Sneek. De anti-revolu tionairen evenals de katholieken moe- ton voornemens zijn genoemden candi daat te steunen. De heer Oudegeest te Utrecht is, naar Het Volk mededeelt, door de sociaal democratische arbeiderspartij candi daat gesteld voor de Tweede Kamer in het district Amersfoort en heeft de can- didatuur aanvaard. De heer Bergmeijer uit Dordrecht, werd door de Haagsche afdeeling der sociaal-democratische arbeiderspartij candidaat gesteld voor de Tweede Ka- in Den Haag en heeft de candidatuur aangenomen. De R. K. Kiesvereeniging te Utrecht stelde candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het tweede dis trict mr. Dion Kooien aldaar. Droevig ongeluk. Een ingezetene van Rozendaal, de heer J. van der Heijden, is te Antwer pen op droevige wijze om het leven gekomen. Juist op het oogenblik dat hij voorbij een pakhuis ging, brak het koord van een hijschtoestel, waarin vier balen rijst hingen. De ongeluk kige werd als het ware verpletterd en stierf bij zijne overbrenging naar het gasthuis. Vrouw en lien kinderen laat hij achter. digen met de vrijheid der beide Hol landsche Républieken, en dan zullen wij daarvoor alleen God hebben te dan ken. Wij hebben alles reeds geofferd, onze hulzen, ons vee, misschien onze vrouwen, maar wij mannen vragen 'n gelijken strijd, Boer tegen Brit Wij vra gen echter hulp voor onze vrouwen en kinderen, en het Ilollandsche ras dient te beproeven om die bevrijd te krijgen. Doet 't Holandsche volk dit, dan zal 't verste nageslacht het zegenen voor die groote daad. (Daverende toejuichin gen). Daarna betrad mevrouw de douairic- Waszklewicz—Van Schilfgaarde het spreekgestoelte. Gaarne zeide zij als vrouw te protes teeren tegen de misdaden in Zuid-Afri- ka tegen haar verdrukte zusters bedre ven. Ontelbaar zijn de vrouwen, die thans alles moeten ontberen; die haar kinderen zien omkomen van honger en vuilheid. Waar blijven thans de da den door het solidariteitsgevoel inge geven? Bewezen is door geneeskundi gen dat het voedsel dat de vrouwen in Johannesburg wordt verstrekt, bedor ven is en niettegenstaande deze attes ten van Engelsehe geneesheeren wordt geen beter voedsel verstrekt. De meest ongeoorloofde dingen gebeuren, is spr. uit Kaapstad geschreven; men wil het| arme volk van Zuid-Afrika uitroeien; de kinderen sterven bij dozijnen door slechte voeding en zulke zaken ge beuren in de 20e eeuw, de zg. eeuw van beschaving en humaniteit. „Wee over u, Engeland roept spr., „als voor u de dag der vergelding komt." Eén ding kan de Engelschman niet in de Zuid- Afrikaansche dooden: nl. haar energie: Eerbied moet men hebben voor die vrouwen, die onder duldeloos lijden pal staan en haar mannen aanvuren. Een volk dat zulke mannen heeft kan niet ten gronde gaan; zulk een volk heeft een toekomst. Het lieeft Zuid-Afri ka geschapen; het is gebleven een volk krachtig en gezond. En zou het plaats moeten maken voor een ont- - i-j-vrv van nnder zich draagt? Dat is oamoge®, De protestmeatlng te Amster dam. De zaal van Frascati te Amsterdam was gisteravond feitelijk te- klein om al de honderden belangstellenden te bevatten, die gezamenlijk wenschten te protesteeren tegen de gruwelen door Engeland in Zuid-Afrika bedreven. Achter de tafel voor de leden van het comité waren de vlaggen van de Zuidafrikaansche Republiek en den Oranje-Vrij staat aangebracht; mevr. Waszklewicz werd, toen zij aan die ta fel plaats gj,ng nemen, met gejuich ont vangen; om de tafel van het comité zaten een aantal uit Zuid-Afrika uit gewekenen. De meeting werd voorgezeten door mr. II. Verkouteren. Deze de bijeen komst openende, sprak er zijn groote voldoening over uit, dat zoovelen tot deze plaats waren gekomen, want wij moeten, zeide hij, steeds protest.eeren, zoowel hier als buiten Amsterdam, op dat eens voor die luide protesten Enge land zal bukken. Toen werd de rij der sprekers va.n den avond geopend door den heer J. H. Janson Jr., Hollander van geboorte, doch die een groot deel van den krijg heeft medegemaakt. De strijd die nu gestreden wordt, zeide hij, is de voortzetting van den strijd 200 jaar herhaaldelijk tussclien Engeland en de Hollanders op de zee gestreden. Die strijd om de vrijheid in Zuid-Afrika is reeds door zoovelen, ook Hollanders, bezegeld met hun bloed. Spr. denkt aan de mannen, die vielen bij Elandslaagte, daar werden geslacht, aan dr. Coster, aan de zonen van ds. Godefroy, aan de mannen die vielen bij Grootsuikerboschkop, aan de vrouwen, die hun mannen en zonen aanspoorden om den strijd te strijden, die eindigen moet met de vrijheid van Zuid-Afrika. Spr. denkt aan de vrou wen en kinderen, achtergelaten bij de smeulende puinlioopen van hun wo ningen, van alles beroofd; aan den smaad, de verguizing, het bittere ver driet ondergaan bij het dorp Dull- strooru. De trouw aan de Hollandsche afkomst is daar zwaar geboet, het dorp bestaat niet meer, het is met den grond gelijk gemaakt. Maar tusschen de puin- noopen waarin dat verwoeste Duit stroom stond werd later een marine kanon op de Engelschen veroverd, een troost voor den daar geleden smaad. Het Hollandsche volk moet nog, zegt spr. een beroep doen op zijn Regee ring om te vragen wat er van die vrou wen en kinderen daar geworuen is, die plicht moet nog vervuld worden, zij kunnen nog „uitgehaald" worden en spr. is bereid die taak op zien te ne men. En niet alleen die vrouwen eu kinde ren van- Dullstroom dienen geholpen, nog zoovelen moeten geholpen worden* Daar zijn honderden vrouwen en kin deren weggevoerd, bewaakt in groote dorpen of in kampen sanmgebracht met het onreinste van de aarde, de solda ten van Engeland. Engeland heeft be weerd, dat het die vrouwen en kinderen naai- de kampen voerde om ze te be schermen, doch dat is bedrog, ze wer den daar gebracht om een verschansing te vormen voor de rest van het Engel sehe leger. En heel Europa is medeschuldige, of levert niet Duitschland kanonnen, Oostenrijk zadels en muildieren? Wie levert aan de Engelschen kaas en in gemaakte groenten? De Afrikaanders weten dat het En gelsche leger machteloos is en alleen krachtig staat achter hun vrouwen en kinderen. Waren die maar op onzijdig terrein, dan werd het een strijd van man tegen man, dan zou de strijd bin nen drie maanden beslist zijn. Spr. is overtuigd, dat do strijd slechts kan ein- bijgegaan en God zal zeggen: „Het is (Daverend applaus). genoeg! dr. Muller, JitveicLLu Alvorens de derde spreker het woord erlangde, werden voorgelezen een groot aantal telegrammen van adliaesie; daaronder waren er van dr. Muller, consul-generaal van den Oranje-Vrij staat; van de Boeren-comité's te Keu len, te München, Brussel, Winschoten, Stadskanaal; van de politie-ambtena- ren en politie-beambten dienst doende i de 6e sectie te Amsterdam. Na lezing van deze telegrammen werd het woord gevoerd door den Ka- penaar G. C. Duplessis. Daarna sprak de heer F. Rompel, uit Dordrecht. Na deze rede werd een korte rust poos gehouden, gedurende welke de aanwezigen het Transvaalsche Volks lied zongen. Nog enkele telegrammen werden gelezen o. a. uit Sassenheim; de vereeniging ..Algemeen Belang YY." vergaderd in Parkzicht; van mr. Morees, uit Apeldoorn, die meldde dat het hem leed deed dat zijn 87 jaren hem beletten hier aanwezig te zijn. Nog werd gelezen een schrijven van iemand uit Zuid-Afrika aan iemand hier ter stede, waarin werd me- hii Snrincslen van Buurt van mr. degedceld dat in Januari bij Springs ten oosten .ei aaiiu o»*." van Johannesburg, de Engel schen 1500 dooden en gewonden kre gen en Kitchener van zijn paard viel en naar Johannesburg werd gebracht. Daarna sprak de heer O. Coetzee, die dankte voor de sympathie die men in Nederland steeds voor de zaak in Zuid- Afrika had getoond. Onder het uitspreken van zijn rede hoorde men overal anti-Engelsche uit roepen Geruimen tijd duurde het eer de Voorz. de rust weder hersteld had. De volgende spreker, de heer H. C. D. van der Ven, gepensioneerd kapitein intendant van het O.-I leger, legde er den nadruk op dat niet alleen volks protesten kunnen balen, doch dat ook de Staat zich moet doen gelden en zich kan doen gelden. De laatste der sprekers, de heer J. H. Rovers, wees er op dat volgens de En gelsehe ministers thans de oorlog uit is, maar nu mogen de officieren en soldaten niet officieel, doch slechts of ficieus gedood of gekwetst worden. (Ge. lach.) De Voorzitter stelde daarna namens het comité dat de meeting belegde, de navolgende motie: „De vergadering, overtuigd dat En geland zonder eenigen grond van recht den oorlog in Zuid-Afrika aan de Boe ren heeft opgedrongen, verontwaardigd over do wijze, waarop van Engelsehe zijde de oorlog wordt gevoerd; overtuigd, dat al dat onrecht toch niet tot het beoogde doel kan leiden; protesteert met de meest mogelijke kracht tegen het mishandelen en uit hongeren van vrouwen en kinderen, het onthouden van geneeskundige hulp aan de Boeren; het deporteeren van krijgsgevangenen; het vernielen en roo- ven van private eigendommen; het ver woesten van Dullstroom en andere plaatsen; het weigeren van kwartier; het wapenen van naturellen, en tegen de vele andere stelselmatige schendin gen van het oorlogsrecht, waaraan En geland zich heeft schuldig gemaakt." Deze motie werd onder gejuich met algemeene stemmen aangenomen en daarna de vergadering gesloten, bij verwant aan koninklijke ge slachten. Niettegenstaande zulke hooggeplaatste verwanten) en vrien den-, was zijn vader arm. en waren verscheidene zijner broeders in den handel werkzaam, doch de jonge Michel werd naar eene school te Florence gezonden. Hij besteedde daar zijn tijd grootend eels met tee kenen en schetsen en vorderde zeer weinig met zijne andere leervak ken. Gedurende eenigen tijd' zag de vader in zijn zoon dien lust in teekenen zeer ongaarne, omdat hij een beroep als artist veel te min vond voor iemand1 van zoo hoove geboorte. Ten laatste overwon de volharding van Michel de vooroor-1 deelen van zijn vader, en op zijn veertiende jaar werd hij toever trouwd aan de leiding van- Domini- co Grilla-ndato, een destijds in Ita lië hooggeschatten kunstenaar. Nu vorderde hij zóó snel in die kunst, dat, kort nadat hij zijne stu diën daar had aangevangen, zijn meester tot iemand' opmerkte: „Dat jonge mensch weet meer dan ik." Op zekeren dag bezichtigde Lo renzo d'e Medici Micliels eerste proef in het beeldhouwen het masker van een- Faun en- maak te schertsend de opmerking, dat hij een fout had begaan door aan.' een ouden man een volledig gebit te geven. Deze wenk ging niet ver loren, want den volgenden dag brak de jonge kunstenaar een der tanden en boorde te dier plaatse een gat, om d,e holte voor te stellen, door den uitgevallen tand achtergela ten. Zóóveel kunstvaardigheid' op zoo jeugdigen leeftijd trof Lorenzo) de Medici in die mate, dat hij den knaap onder zijne bescherming nam en in zijn paleis liet wonen. Na den dood van dien begunsti ger, in 1492. keerde hij naar het vaderlijk huis terug en ging daar voort met ijverig de kunst te be oefenen. Zijn slapende Cupido, die later begraven en daarna als een antiek kunstproduct verkocht werd, deed zi>n roem aanzienlijk stijgen. Paus Julius II noodigde Michel zich te Rome te vestigen, waar hij voor dien Kerkvorst een mausoleum ontwierp en bouwdeook beschil derde hij al fresco, het plafond der Sistijnsche kapel. Toen hij veertig jaren oud was, wijdde hij zijn aandacht aan de bouwkunde en bouwde hij den koepel op d'e kathedraal van St.-1 Pieter. Zijn „Laatste Oordeel" blijft eene merkwaardige proef van zijn schilders-genie. In-1562 begon de gezondheid' van Michel te verzwakken en vroeg in het volgend' voorjaar werd zijn toe stand zóó ernstig, dat men om zijn neef zond. Vóórdat deze aangeko men was, dicteerde de zieke zijn uitersten wil in deze duidelijke en eenvoudige bewoordingen.Ik be veel mijne ziel aan God:, mijn. Li chaam aan de aarde en mijne be zittingen aan mijne naaste ver wanten." Hij stierf op 17 Februari 1563, in den ouderdom van bijna 89 jaren- Na eerst begraven te zijn in de kerk van S. Apostoli, te Rome., werd zijn stoffelijk overblijfsel later over gebracht en bijgezet in de kerk van Santé Croce te Florence. Te Rotterdam heeft zic-h eene commissie van vijf leden gevormd tol het aanmoedigen van internatio nale voetbalwedstrijden in navol ging van die te Brussel gehouden. Een som van ruim 500 is beschik baar gesteld tot aankoop van een, wisselprijs, welke zal bestaan uit een zilveren voetbal op natuurlijke grootte en rustend op een zilveren boe aal. Als voorwaarde is door d'e schenkers gesteld d'at deze interna tionale wedstrijden telken jare ge houden moeten worden in de twee de helft van September op het exer- citeimein in Crooswijk te Rott. Dit jaar reeds zullen de eerste wedstrij den gehouden worden tusschen elf tallen uit Nedorlandscfoe en bui- tenlandsche clubs. WIELERNIEUWS. Voor den op 4 en 5 Mei a. s. te hou den jaarlijkschen wegwedstrijd Bor deaux-Parijs die nu voor de elfde maal perreden wordt, hebben zich laten in schrijven Jos. Fischer (Munchen), Fou- reau (Parijs), Auconturier (id.), Wat: telier (id.), Lesna (id.), Berbrcl (id)., Gougoltz (Cannes) en A. Garin (Vin- cennes). De prijzen zijn evenals het vorige jaar frs. 3000, 1000, 600, 400 en 200. De eerste fiets, die de tegenwoordige koning van Engeland bezeten heeft, da teert van 1858, toen de koning 17 jaar was. Zij werd hem aangeboden door een fabrikant uit Dover, toen de prins met zijn voogd een bezoek aan de fa briek bracht. De machine kostte 750 frs. en werd als het achtste wereldwon der aangezien, omdat er met "emak 8 mijl (12 KM. 800) per uur op kon afge legd worden. (De Fiets), De Amsterdamsche Wielerbaan is in wording, 't Heeft lang geduurd, schrijft ,,De Fiets", eer er teekenen van leven kwamen in de doode puin- en planken- hoopen, eer, voor een oningewijde, die wanordelijke massaas een ovalen vorm aannamen. Maar gelukkig, 't is er ein delijk van gekomen en nu het eerste begin gemaakt is. wordt er flink door gewerkt ook. Een twintigtal werklie den .timmerlui en grondwerkers, zijn volijverig bezig de bochten te leggen »n de rechte stukken. De laatste bocht de tribune komt tegen den dijk aan te ligen, dus de laatste bocht is aan den kant van Zee burg staat al in z'n geraamte gereed, het rechte eind tegenover de tribune ook en aan de rest wordt iiverig ge werkt. De bekleeding van de baan zal spoedig volgen, en het staat te bezien, dat tegen de volgende week de 333 1/3 gereed komt. De tribune en verdere af werking is dan natuurlijk nog aan de beurt. Maar er zit nu schot achter en het geheele gereedkomen zal zich nu toch niet meer zoo lang laten wachten. scheiden daarvan waven die woorden beleedigcnd en krenkend voor den hoofdcommissaris van politie. Het Hof neemt aan het opzet van bekl. die 3 weken den tijd had over de daad, door hem gepleegd, na to denken, om get, S le heleed-igen. Ook neemt het Hof aan dat de beleediging aan gei S. is ftangedaan in de rechtma tige uitoefening van zijn bediening, qualificeert het feit als eenvoudige be leediging aangedaan een ambten, in de rechtmatige uitoefening zijner bedie ning, acht de civiele actie tot scha devergoeding niet ontvankelijk, als verlaard, en veroordeelt bekl. tot boete van 300, subsidiair 60 dagen hechtenis. Naair men vernoemt, heeft Willem Marianus de Jongh, die in '1881 door den Hoogen Raad der Nederlanden tot 25 jaren tuchthuisstraf werd veroor deeld, wegens den moord, gepleegd op hot jongentje Bogaardt en aan wien onlangs nog 3 maanden afsJag is ver leend, een verzoek tot revisie bij dien Raad ingediend. Gemengd Nieuws. Wij ontvingen weer enkele afleve ringen van het werk „Het land van Kruger en Steyn", door J. N. van Hes teren, uitgegeven door den heer Jac. C. van der Stal te Utrecht. Met dien trein die te 8.07 te Apel doorn aankomt, keert Prins Hen drik hedenavond van zijn buiten- landsclie reis op 't Loo terug. Een ramp voor de Opera. Een wagen met requisieten van de Nederlandsc-he Opera is Woens dagavond in de Oude Haven te Rot terdam gereden. De voerlieden wis ten zich nog bijtijds te bergen., doch het paard verdronk. Donderdag was men bezig naar de verschillende voorwerpen te visschen. De Opera had Woensdagavond te Rotterdam „De Hugenoten" gegeven. Het blijkt dat het verlies niet ge ring is. Niet alleen requisieten, maar een groote partij costumes, waaronder eigendommen van de heeren Pauwels en Orelio, van1 me vrouw Engelen-Sewing en ande ren. zijn te water geraakt en be dorven. De omvang van het ver lies wist men nog niet te zeggen doch er zijn eenige duizenden gul dens mee gemoeid. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. De wereldkampioenschappen, die op 7 en 14 Juli te Berlijn zullen verreden worden, zijn volgens het programma: Eerste dag: 7 Juli. Aanvangsseries voor het sprintkampioenschap. Course de primes (3000 M.) Kampioenschap over de 100 K.M. Tandemwedstrijd. Tweede dag: 11 Juli. Repèchage van het professionals kampioenschap. Aan- vangsseries, demi-finales en finale van het wereldkampioenschap voor ama teurs. Vreemdelingenwedstrijd. Derde dag: 14 Juli. Demi-finales en finale van het professionals kampioen schap Voorgiftwedstrijd voor professi onals. Match tusschen den professional en den amateur-kampioen. Course de primes (tandems). ZEILEN DE „AMERICA CUP." De „Newport Yacht Club" heeft be sloten een reeks proefwedstrijden te houden met de jachten Independance en Constitution, beiden speciaal ge bouwd voor het verdedigen van de „America Cup". Het winnende jacht zal aangewezen worden om tegen de Shamrock II de Engelsehe kotter van sir Thomas Lip ton uit te komen. De eerste werkstaking. De eerste werkstaking, waarvan de geschiedenis gewaagt, vond plaats in het jaar 1450 vóór onze jaartelling, dus ruim 33 eeuwen geleden. Pharao liet toen juist te Thebe een nieuwen tempel bouwen. De met selaars verdienden, bij diit werk wel een zeer gering loon in klinkende i munt, doch ontvingen bovendien eene naar het oordeel van den bouw ondernemer voldoende hoeveelheid levensmiddelen en andere benoo- d'igdheden. die op den eersten van elke maand werden uitgedeeld. Hetzij er nu werkelijk genoeg werd' uitgedeeld of niet, zooveel is zeker, dat de lieden gewoonlijk de ontvangen levensmiddelen hadden opgebruikt, vóórdat de tijd ver streken was, waarvoor zij dienen moesten. Daardoor kon het eens gebeuren, dat een aantal werklie den reeds vroeg in eene maand niets meer te eten hadden deze kwamen nu vóór het huis van den bouwondernemer bij elkander, gin gen daar zitten en zeiden, dat zij geen lid zouden verroeren, voordat hun „gerechtigheid" geschied was. De bouwheer raadde hun, hunne klachten bij Pharao zelf in te die nen, daar dleze juist naar het werk was komen ldjken. Zii dedeni dit met het gevolg, dat Pharao hun een mooie hoeveelheid koren ten geschenke gaf, en daar door bleef alles gedurende die maand goed gaan. Maar diezelfde toestand herhaalde zich in het mid den d'er volgende maand' en weder legden de werklieden den arbeid gedurende eenige dagen neder. Er werden vele onderhandelingen ge houden, doch de werklieden wei gerden het werk te hervatten, vóór dat zij een toeslag in koren hadden ontvangen, want, zeiden zij, de on dergeschikte beambten bedrogen hen., gebruikten valsche gewichten enz., al te-maal klachten, gelijk die in deze dagen ook wel gehooid wor den overal, waar het loon voor een deel in natura wordt betaald. Daar de bouwondernemer hunne vorderingen weigerde toe te staan., trokken zij naar den gouverneur der stad om dezen hunnie bezwaren voor te leggen. Deze trachtte hun vriendelijk toe te spreken, dioch dit baatte nietszij- stonden er op nog meer levensmiddelen te ont vangen. Ten einde nu de rust in de gemoederen te doen wederkeeren, gaf hij ten laatste het bevel hun koren tie verstrekken uit de stede lijke voorraadschuur, en daarme de nam d'e eerste werkstaking een bevredigend eincle. paarden; al die weelderige dingen heef hij voorgoed vaarwel gezegd. Een andere zonderling, die tot eer van de rijkste familiën ter wereld be hoort, heeft zich afgezonderd in het ge bergte, waar bij een klein, bouwvallij steenen huisje bewoont. Hij leidt he: leven van eenen kluizenaar en koml met zijne natuurgenooten slechts één maal 's jaars in aanraking, wanneei hij barrevoets naar de naastbijzijnde stad loopt om zijn voorraad meel op te doen. Toch heeft deze kluizenaar, die slechts eenige stuivers per dag voor zijn onderhoud besteedt, aanspraak een vorstelijk vermogen, dat hij evenwel standvastig weigert aan te ra ken. Onder liet leger van meisjes, die te Londen den kost verdienen met kan toorwerk en bet behandelen van de schrijfmachine, zijn twee jonge dames, die vastberaden aanzienlijke fortuinen geweigerd hebben. De eene is de nicht van een overleden rijken fabrikant in het Noorden van Engeland. Deze man, wiens zoon hem verbitterd had door tegen den zin van zijnen vader te trouwen, vermaalde zijn geheele vermogen, ten bedrage van ruim 30.000 pond, aan zijne „ge liefde nicht," de dochter van eene arme zuster, wier echtgenoot overleden was Ofschoon het meisje een armoedig be staan leidde en nauwelijks den kost verdienen kon met schrijfwerk op de schrijfmachine, weigerde zij bet ver mogen te aanvaarden, dat haar was toegevallen ten koste van den zoon van den overledene. Eindelijk liet hij zicli overhalen, eene toelage van 100 pond 's jaars voor hare moeder aan te ne men, zoolang deze in het leven bleef. Hoewel haar gedrag misschien over dreven is, moet men toch eerbied heb ben voor hare zuivere en onzelfzuch tige beweegredenen. Eene andere dame, die als klerk in de City een salaris van 1 pond sterling per week heeft, is de dochter van een overleden bierbrouwer, die aan haai en haar zusters 10,000 pond vermaakte. Dit geld beeft zij niet willen aanra ken, op grond dat het met „onheiligen handel" verdiend was en zijn bezitter niet anders dan ongeluk zou aanbren gen. Dat er nog anderen zijn, die derge lijke gemoedsbezwaren hebben, bewijst een geval, dat eenige jaren geleden in Yorkshire voorkwam. Een rijke her bergier uit Manchester vermaakte aan ieder van zijne neven, vier broeders in een kleine stad in Yorkshire, 5000 pond sterling. Deze broeders waren alle vier geheel-onthouders en drankbestrijders. Drie van hen weigerden bet legaat, maar de vierde nam het aan. Het is wel merkwaardig en bet wekte in de wereld der geheelonthouders groote belangstelling, dat de broeder, die het legaat aanvaardde, door ongelukkige speculaties dit geld tot den laatsten stuiver verloor, terwijl zijne drie broe ders zeer voorspoedig in hunne zaken waren en thans zeer welgestelde men sch en zijn. Letteren en Kunst. Van Michel Angelo. Van alle groote schilders had misschien Michel Angelo den meest romantischen levensloop. Hij werd geboren den. oen Maart 1475 bij Arezzo, in Toscane, en stamde af van eene zeer oude fa milie, Buonarotti genaamd, van nar Uit de Arbeiderswereid BINNENLAND. De strike der schildersgezellen te Enschede duurt voort., slechts één knecht in de stad werkt voor het oude loon door; 3 van elders komenden wer den door de stakers geweerd. Sport en Wedstrijden. Voetbal. Wedstrijden op Zond&g a. s. Wes telijke le klasse. H. V. V.H. B. S. Den Haag. R. A. P.Ajax, Amsterdam. Rapidi tas—-Haarlem, Rotterdam Westefl'ike 2e klasse A. Volhard!ng-H. F. C., Amsterdam. QuickSwift (A), idem. Promotiewedstrijden v. d. West. 2e kl. comp. A. A. V. V.Quick (Amersf.), Bus- sum. Olympia (Rotterd1.)—Quick (Den Haag), Delft. Rechtszaken. De zaak Schermbeek. Het gerechtshof te 's Gravenhage deed Donderdag uitspraak in de zaak van den burgemeester van 's Graven hage, door de rechtbank aldaar vrij- gesproken van de aanklacht van be leediging van den oud-hoofdcommis- saris van politie den heer v. Scherm beek in diens hoedanigheid van hoofd commissaris. Het Hof achtte terecht de punten sub 1 en 2 bij dagvaarding ten laste gelegd door de rechtbank niet bewe zen verklaard. Wat het derde punt, den beleedigden brief, betreft, waar in d'e burgemeester had) geschreven: ,zou de hoofdcommissaris van poli tie te 's Gravenhage zich in andere zaken zoo veel moeite geven de ver klaringen van ooggetuigen te bewer ken", was het Hof van oordeel, dat door do erkentenis van bekl. dien brief te hebben geminuteerd en door get. Röell te hebben doen overschrijven, en daarna dien brief te hebben onder teekend en door de verklaringen van get. Röell en get. Van Schermbeek, dat die brief een antwoord was op zijn schrijven waarin hij verklaarde zijn sustenu door 2 getuigen te kunnen be wijzen, wettig en overtuigend bewe zen was dat die brief van 5 October 1898 dooi' de» burgemeester is ge schreven. De opgave van bekl. dat hij met de geïncrimineerde woorden ziichzelf en get. Röell bedoelde achtte het Hof niet zeer aannemelijk, daar hier bekl. optrad als berispende chef en ook 't woord „ooggetuigen" in 't meervoud niet alleen op get-. Röell kon 9laain. Overigens sloeg die blief terug op dien van 4 October en dus op de daarin ge noemde ooggetuigen. Maar ook afge- „Los van geld." Er zijn vele geldwolven in Engeland en Amerika, waartegenover echter en kele zonen dier landen '„door hunne „losheid van geld" scherp en gunstig afsteken. Toen indertijd wijlen de bekende Ruskin bijna het geheele vermogen van 200,000 pond sterling, dat hij van zijn vader erfde, weggaf en slechts een in komen van 300 pond 's jaars voor zich behield, deed hij iets, .wat jaarlijks weer andere, maar minder bekende personen om de eene of andere reden dben. In een van de armoedigste krotten van St. Louis woont een man, die zijne bijna vorstelijke woning en zijn ver mogen van een kwart millioen pond sterling versmaadt. Hij huist in ééne enkele kamer, vlak bij het dak, in een groot huis, waarvan al de mooiste ka mers gegeven worden aan eene kolo nie van zwervers en landloopers. ter wijl in andere kamers lessen gegeven worden in koken, naaien en huishou delijke bezigheden aan de arme vrou wen van het district. Zijne kamer heeft geen gordijnen en vloerbeklee- ding en het meubilair bestaat uit een eenvoudig ledikant, eene ruwe houten tafel en stoel. Een ander© man, die „de gaven der fortuin versmaadt," heeft al zijn rijk dom, verscheidene millioenen dollars bedragende,achtergelaten en zich terug getrokken op een klein eilandje nabij Long Island. Daar heeft hij voor zich zelf eene hut van houtblokken ge bouwd, waarheen hij eenige van zijne lievelingsboeken en schilderijen heeft overgebracht-. Met zijne booten en vischnetten. zijne boeken en zijne schil derijen, leidt hij daar een „ideaal ge lukkig leven" en betreurt geen oogen blik het gemis van zijn huis in de stad, I zijn landhuis op de bergen, zijn paleis I aan het strand en zijne koets met vier Een tram in een winkel. Te Parijs is onlangs een electrisclie tram gederailleerd vlak voor een win kel in de rue de Rennes. De wagen- voerder haastte zich te stoppen, maar hij kon niet beletten, dat het zware gevaarte de deur van den winkel ver brijzelde en er in reed. Door een gelukkig toeval is niemand gewond. Arme aanrander De advocaat mr. Druer, toegevoegd als verdediger aan den ongelukkigen Weylandt, die le Bremen in een aan val van epilepsie den Duitsclien Kei zer een ijzerem slot naar het hoofd wierp, is op zijn beurt het slachtoffer geweest van die ziekte. Weylandt schold den advocaat uit toen deze in de cel trad en wilde hem met een taboeret slaan, zoodat de gevangen bewaarders tusschen beiden moesten komen. Deze aanslag werd gevolgd door een hevigen epileptischen aanval en eem diepen slaap. Toen Weylandt weer ontwaakte herinerde hij zich weinig van het gebeurde. Mooie beloon mg. De Norddeutsche Lloyd heeft 10,000 mk. uitgeloofd voor het opsporen van de drie vermiste staven goud en van den dief. Dorps brand in Engeland. Een hevige brand heeft An lover in Hampshire geteastejrdi en negentien huizen geheel in de asch gelegd. Een honderdtal personen zijn dakloos. Groote ze?en. Een Duitsch cijferaar, waarschijn lijk een neef van Bartj-es, heeft uit gerekend, d!at indien- één tarwekor rel vijftig andere korrels voort brengt en deze vijftig elk weder vijftig enz., men in het tweedie jair jaar 2500, in het derde 125.000, in heb zesde 16.625.000 en in het twaalfde 244.140.625.000.000 graan korrels verkrijgt. De oogst van het derde jaar kon reeds aan driehonderd mensch en een voldoenden maaltijd verschaf fen en de afval daarvan ook nog een achttal varkens een dag lang van voedsel voorzien-. De opbrengst in het twaalfde jaar van de nako melingen van dien. een-en graankor rel geteeld, zou alle bewoners der aarde gedurende hun geheele le ven v-oor hongersnood kunnen be waren. Wat een zegen, wat. een verme nigvuldügingmen duizelt bij der gelijke getallen - (Ned. Landb. Wbl.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2