Tweede Blad, behoorende bij i,HaarSsm'8 DagfoBad", van Maandag 15 April 1901. No. 5457 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgek. bij Kon. Besluit van 12 Nov. No. 221899. De Haarlems-olie Haudelsvereen. telf. thans ruim 650 leden, dat i» veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han- dlelaar, zajjn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt slechts f 2,50, terwijl de voordeelem groot zijn. Rechtskundige adviseurs zajm de hee ren mis. Th. db Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kanter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan de leden en. voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, dloor bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijtn dehee- ren Laane vain Bemmel, kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der ver eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk ie H.H. leden nauwkeurige informatie® te verschaffen omtrent alle firmafs in Ne derland. De kosten dezer informaties bedragen 60 cents pea" adres, plus 5 cents Voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau. Informatiën naar binnen de stad! wonende personen gra>- tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adViezen werden in het aifgeloopen jaar verstrekt. In Januari, Februari en Maart ziin 61 vorderingen tot een bedrag van f 2327.89 betaald, 19 vorderingen wor den afbetaald, 21 vorderingen zijn uit gesteld. Volgens artikel 7 dient bet Geheim der Maandlijsben ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenziiji portovergoeding (10 ets.) is biji- gevoegd. He t Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend ie deren werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middag-s van 2 tot 4 uur. Dagelijks ia een der bestuursleden aianwezig en bereid! tot het geven van alle gewen sekte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 1112 uur V.m de overige dagen van 34 n-m. Zij. die nu reeds als lid toetreden, ontvangen gratis behandeling tot aan 1 Mei e. lc. Men wordt geraden niets af te geven of te leveren aan J. J. Groenendaal en W. Bok, beiden woonachtig Brouwers straat 9, of aan P. Groenendaal, So- phiastraat, hoek Korte Wolstraat, dan nadat men heeft geïnformeerd aan ons bureau. Stadsnieuws. Schouwburg. A.s. Donderdag geeft het Rot- terdamsch Tooneelgezelschap in den schouwburg alhier Vie rTon van Dr. Juris. Het jongste, werk van dezen schrijver is blijkens de recensies in de groote bladen goed ontvangen door het pu bliek, dat in groote getale was opge komen. Er is veel gelachen, veel geap- plaudiseerd. Kan 't op mijn weg lissen vraagt een medewerker van het Nieuws dit nieuwe blijspel van den heer De Ivoo aan te bevelen? Stellig, want 't is zonder twijfel hoogst amusant, men kan er dus een prettigen avond mee hebl>en, als men dan maar niet naai de komedie gaat, om hooge kunst te genieten, want dat genot kan Vier Ton nieit geven: helt stuk ib meer klucht dan blijspel. Het gegevene is nu niet djirect nieuw, maar door zijne samenstelling toch verrukkelijk, de personen zijn scherp, hoewel hier en daar wel wat overdreven, geteekend en de dialoog is geestig en vlot en vol leuke zetten. In het eerste bedrijf brengt de schrijver ons in een sterfhuis, waar Fciiillctun. Arme Hora. Vrij bewerkt naar het duitsch. Het volgende oogenblik was hij bij haar en drukte haar vast de bei de handen. Een tijd lang, spraken zij niet, de aandoening had beiden overmeesterd. Toen liet hij haar weer op haar stoel plaats nemen en zich tegenover haar zettende, be gon hij een gesprek, waarbij hij zich zoo vroolijk mogelijk trachtte voor te doen. Het was of er met Bernard een groote verandering had plaats ge grepen. Hij was minder lichtzinnig dan vroeger, van onbezonnen jon geling was hij ernstig man gewor den. En tegenover de ramp van Dora toonde hij, hoezeer hij veran derd en beter geworden was. De dokter en zijn vrouw zagen hem gaarne in hun huis. Hun ontging de groote verandering, d'ie er met hun neef had- plaats gegrepen, evenmin en zij namen met ingeno menheid waar, hoe Dora door ziin juist een oude, rijke nicht uitgedra gen is; er hebben tooneelen onder de erfgenamen plaaits, zooals: cl'i'^ wel meer gezien zijn. Joost Joosten, een soort Joris Goedbloed, wordt univer seel erfgenaam van het vermogen van vier ton; de anderen krijgen slechts kleine legaten. Nadat de ergernis on der dezen bedaard is, spannen zij samen om van de' vier ton van Joost Joosten een zoo groot mogelijk deel weer in handen te krijgen, maar ter wijl zij samenwerken, is ook ieder af zonderlijk er op bedacht, de erfenis alleen in handen te krijgen. Aan het slot lijden al die mooie Rlannen schip breuk, want. Joost .Toosten trouwt met Juffrouw Peters, de huishoudster van do overledene Juffr. Joosten, en onder het gekijf der familieleden, die zich hun prooi nu lieelemaal zien ontgaan, sluit het stuk. Zoo helel belangrijk is' de inhoud dus niet. maar het stuk blijft toch den geheelen avond interessant, omdat de schrijver door jleuke zeten en door rnenigen aardigen truc, op het juilste oogenblik aangebracht, er spanning in weet te houden. In de beide Onteigeningszaken: de Staat der Nederlanden tegen den grooten IJpoldei, en de Staat der Ne derlanden tegen de Erven Mens'o, waarin 12 dezer werd gepleit, nam het O. M. Vrijdag bij monde van Mr. Pe- lerin, off. v. Just., conclusie. Ten aanzien van de vraag, die voor de gedaagden was geopperd of nl. de Staat niet aan het begrip „vesting- houw" geweld had gedaan door daar onder te begrijpen den aanleg vaai Sectorparken, merkte de off. v. Justi tie op, dat niet alleen de bouw van vestingen zeiven maar ook van alles wat dient om de vesting aan hare be stemming te doen beantwoorden, on der vestingbouw moet worden begre pen; een Sectorpark is dus te beschou wen als een aanhangsel van de ves ting. In beide zaken werd dus geconclu deerd tot het aannemen van deskun digen en van een Rechter-commiissa- ris. De Rechtbank zal Vrijdag 19 April vonnis geven. Bloemendaal. Getrouwd: J. F. Veenhof en S. van Deventer. Overleden: H. v. d. Tak 34 j Menen berg. J. Selhuijzen 44 j. Meerenoerg. C. v. cL Poel 61 j. Meerenoïrg. Haarlemmerliede en Spaarn- woude. Bevallen: M. v. Scare, geb. Heems kerk, d. Overleden: C. BreedijkLouwkamp, 70 j.; D. van der Peet—Sweers, 53 j. H. M. Nelis, d., 19 j.; C. Poelgeest, geb. Kors, 42 j. Spaarndam. Ondertrouwd: B. Kleijn en M. Pot. Bevallen: J. Poldermanvan der Ploeg, d. Velsen. Ondertrouwd: H. Gatsonides en M. van den Berg. Getrouwd: C. J. Poot en D. van Bou- zel. P. Visser en M. Simonis. J. P. Geerlof en H. de Bruyn. Bevallen: H. WassenaarToren z. J. M. Boereede Graaf d. E. Halen beek—van Os. z., G. BattemRoos, z.; P. de Boer—Wey z. Overleden: G. Spanjer 7 w. H. Gooyer 3 j. H. Pot 28 j. F. Prins 9 m. Binnenland. Met den trein van 10.24 uur, waar aan het koninklijk salonrijtuig was gehaakt, kwam Vrijdagmorgen naar wij reeds kort meedeelden II. M. de Koningin-Moeder te Arnhem aan. Aan lfet station waren geen autoriteiten ter ontvangst aanwezig. Na eenige oogen- blïkken in de wachtkar/er te hebben vertoefd, nam H. M. met een dame van het gevolg in een gereedstaande victo ria plaats. Onder het gejuich van de talrijke menigte, die zich op het Sta tionsplein had verzameld, sloegen de rijtuigen de Utrechtschestraat in, om zich zoo naar Oranje-Nassau-Oord te begeven. II. M. werd daar ontvangen door den tegenwoordigen beheerder-rentmees- ter, de heer J. M. F. van Everdingen. In het paleis werd geluncht, waarna H. M. eene conferentie had met den ge neesheer-directeur dr. Donath. Vervol- gens werden de gehouwen bezichtigd, gesprekken opgevroolijkt werd en hoe voor het eerst sedert haar on geluk, een vroolijke lach weer van haar lippen klonk. Van den apotheker hoorde men taal noch beeken. De dokter was eens thuis gekomen met het bericht, dat een groot gevaarte, het scheen wel een brandkast, bij Reinhard' was binnengebracht en dat de men- schen in 't stadje beweerden, dat het met de hersens van dien apo theker niet recht pluis was. Na dlien dag gingen er evenwel weken voorbij, dat de dokter en zijn fami lie niets van hem hoorden, totdat op zekeren morgen de bediende van d'en apotheker aanbelde en den dokter zelf te spreken vroeg. Hij 'vertelde dezen, dat hij zich niet meer verantwoord achtte met den toestand zoo te laten voortdu ren. Sinds weken was de apotheker vreemd geweest, woest, driftig en angstig tegelijk, zoodat de bedien de dikwijls gemeend' had dat er aan 's mans verstand iets begon te haperen. Daarbij was hij bij den dag gieriger geworden, had op al les geknibbeld en was nu en dan zelfs nauwelijks te bewegen ge weest om voor de apotheek mieu- II. M. vertrok te 3 uur over Ede naar Den Haag. Het buitengewone Engelsclie gezant schap, dat aan II. M. de Koningin ken nis komt geven van de troonsbestij ging van koning Edwerd VII van En geland, wordt Maandag a.s. in Den Haag verwacht. Naar men verneemt, heeft H. M. de Koningin, een blijk van belangstelling willende geven aan den heer A. de Ba- guer, sedert tal van jaren buitenge woon gezant en gevolmachtigd minis ter van Spanje bij ons Hof en *n an ciënniteit een der oudste leden van het in den Haag gevestigde gezantschaps korps, dien heer benoemd tot ridder grootkruis in de orde van Oranje-Nas- sau. Vanwege II. M. de Koningin wordt aan het bijzondere Engelsche gezant schap, dat aanst. Maandagmiddag uit Keulen alhier aankomt, toegevoegd de kapitein R. J. graaf Schimmelpen- ninck, adjudant van Hare Majesteit. Feestviering in den vreemde. Het huwelijk van II. M. de Koningin is ook in Peking feestelijk gevierd. Hr. Ms. minister-president, de heer Knobel, liet op den dag van het Vor stelijk huwelijk voor de eerste maal we der de driekleur hijschen op het ter rein der vernielde legatie. Ook boven de poort van het Duitsch gezantschap, waar de heer Knobel gastvrijheid ge niet, wapperde onze vlag met den oran jewimpel. Eene versiering van groen, getooid met de oranje- en nationale kleuren en festoen leidde naar de ingangen van de verblijven van den Nederl. en Duit- schen gezant, boven wiens huis het Nederlandsche wapen prijkte. Binnenshuis zag het er niet minder luisterrijk uit. Aan den officieelen feestmaaltijd waren de nationale kleu ren weer vertegenwoordigd. Portretten van H. M. de Koningin en den Prins der Nederlanden, door den heer Knobel afgestaan, sierden de sa lons. Aan den maaltijd, bijgewoond door alle hoofden van zending en eenige dames en opgeluisterd door muziek, werden heildronken uitgebracht op 't Koninklijk Echtpaar, de Koningin- Moeder en den Keizer van Duitschland. Des avonds waren de te Peking aan wezige Nederlanders, Hr. Ms. minister en de heeren van Duysberg Ferguson ten eten genoodigd door de Duitsche le gatie-secretarissen. Verkiezingen voor de Tweede Kamer. Als voorloopige liberale candidaten voor het district Zuidhorn zijn door de vereeniging te Marum genoemd de hee ren Zijlma (aftr.), Treub en het Ma- rumsche schoolhoofd Westerhof. (Het Volk.) De Volkskiesvereeniging te Enschede heeft met algeraeene stemmen tot can- didaat voor de Tweede Kamer gesteld het aftredende lid, den heer Van Kol. De centrale antii'ev. kiesvereenigkig in het district Appingedam heeft tot candlidaat voor de Tweede Kamer ge steld den heer J. v. d. Molen Tzn. te Baflo. De liberale kiesvereeniging Algemeen Belang, te Anna-Paulowna (N.-H.) heeft tot voorloopig candidaat voor de Tweede Kanier gekozen den heer Roodhuizen te Enkhuizen. De kiesvereeniging Winterswijk, te Winterswijk, heeft het aftredend Ka merlid mr. H. F. Hesselink van Such- telen opnieuw candidaat gesteld De liberale kiesvereeniging te 01- denzaal stelde voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer dc heeren G. C. R. Hoetink te 's Gravenhage, mr. II. Smeenge en K. de Boer Czn. De liberale kiesvereeniging te Hen gelo heeft als voorloopige candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer genoemd de heeren G. C. R. Ilootink, mr. J. D. Veegens, mr. II. Smeenge, W. J. Blij deinst ein, C. den Hertog en D. W. Stork. De liberale kiesvereeniging Thor- becke te Dokkum heeft met algemeiene stemmen voor de Tweede Kamer tot candidaat gesteld het aftredend lid, mr. E. Schaafsma. De anti-revolutionaire kiesvereni ging te Halfweg (district Bevervijk) stelde voorloopig tot candidaten vo- ile Tweede- «vamer de heeren Ds Ta' wen voorraad in te slaan, onidiat het maar geld kostte. Sinds enkele dagen evenwel was de toestand nog veel erger geworden'. De be diende zag "hem in 't geheel niet meer. Reinhard' liep maar heen en weer in zijn slaapkamer, waarheen hij die nieuwe groote brandkast had! laten overbrengen. Soms kon de bediende hooren, hoe hij die zware kast opende of dichtsloeg, dlan weer drong het rinkelen van geld tot hem door. Wanneer hij aan die deur klopte, kreeg hij geen- ant woord en hij kon die zelf niet ope nen, omdat de apotheker haar ge grendeld hield. Zijn eten liet hij zich op de kamer brengen. De dokter hoordie dlit verhaal met verwondering aan en vroeg toen aan den jongen man, wat deze ver wachtte dat hij doen zou. Ik zou we-1 wenschen, dat u hem eens ging toespreken, zei d'e bediende, u is daar toch het naast aan toe als zijn schoonvader en zijn dokter. Maar die dokter schuddie het hoofd. Beste vriend', zei hij, ge weet zeer wel, wat er tusschen ons is voorgevallen en kunt dus wel begrijpen, dat ik misschien ma te Arnhem, N. Oosterbaan te Naarden en F. P. Vermeulen te IJmui- den. De Vooruitstrevende kiesvereeniging te 's Hertogenbosch heeft den heer D. do Klerk candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Ds. Talma te Arnhem noemt het be richt ,als zou hij zich genegen hebben verklaard de candidatuur te Beverwijk te aanvaarden, heslist onjuist. De aanvaring van de Frederik Cornells. Op Zondagmorgen. 31 Maart te 1.30 bevond de stoomtrawler Fre-; derik Cornell's, toebehoonendle aan d-e maatschappij Hoek van Holland, waarvan directeur is de heer A. Groen te IJ mui d'en, zich in d'e na bijheid van het eil and Ai Isa Craig in de Firt of Clyde, en juist had die bemanning cle netten tot vis- schen uitgezet toen de boot werd' aangevaren door het stoomschip Aranmore, kapitein Williams, toe- behoorende aan d'e Clyde Steam ship Co. Ltd. te Glasgow en komen de van Plymouth. Op het dek bevonden zich H. Miezelmoe, M. Krijger, P. J. Hout- nipper, L. WitvLiet I. Rietdijk en de gezagvoerder F. Nunnekes, ter wijl J. Hooft. L. Hooft, J. van Gel der, W. Molendijk en d'e Engelsche loods G. Akett, als op het oogenblik wacht te kooi hebbende, zich bene den bevonden. Het was lichte maan' e*n' doodstil weer zoodJat die Aranmore d'ie vol gens die scheepsverklaring. afge legd door de geredde matronen en machinisten L. Witvliet, M. Krij ger, D. Jonker, en P. ,J. Houtnip- per, bij den vice-consul der Neder landen te Glasgow, den heer A. R. Mees, gedurig groene lichten deed zien, waaruit kon worden opge maakt dat voor de trawler geen ge vaar bestond', dit vaartuig terdege goed kon hebben gezien. De aanvaring geschiedde op de hoogte van d'e machinekamer en zóó hevig, dat in die kamer een gat wer'dl geboord naar schatting 7 voet, terwijl van de aanvarende boot zelf een deel van den boog werd ingedrukt. Dadelijk begon de Frederik Cor nells te zinken. M. Krijger wist aan, boord der Aranmore te komen, waarop de tweede stuurman d'e wacht had. Die stuurman was echter vrijwel in de war. zoodat eerst een boot werd) uitgezet, toen de kapitein, die boven was gekomen, daartoe last gaf, doch toen was het reeds te laat en kon alleen nog gered wor den D. Witvliet, die drijvende was op de omgekeerde reddingboot van den trawler, terwijl de loods Akett en D. Jonker zich langs een: touw van de Aranmore hadden naar bo ven gewerkt. Ook P. J. Hoiitnipper gelukte dit nog net bijtijds, of beter, zijn geluk is het geweest dat hij de bo venste was van drie anderen, waar onder kapitein Nonnekes en H. Miezelmoe. die ook een touw had den gevat. Want toen zii met hun drieën daaraan hingen begon de trawler, met het achterschip het eerst, te zinken en streek daarbij met den top van den- mast langs het touw, waardoor Nonnakes e n Mi ezelman daarvan werden afgagirist en met den trawler in d'e diepte verdie nen. Met hen kwamen; om: J. Hooff, L. Hooff, J. van Gelder, W. Mo lendijk en I. Rietdijk. Nonnekes, Miezelman en Riet dijk zijn gehuwd en vaders van gezinnen. De geredden- werden, naar Glas gow gebracht en zijn daar, zooals reeds gemeld^ in het Zeemanshuis. Zij ontvangen, 5 shilling per dag en per man en roemen ten zeerste de hulpvaardigheid van den heer A. R. Mees. onzen consul. Het zal nog wel een dag of veertien aam houden, voordat zij in het land te-: rugkeeren. daar zij eerst nog moe ten gehoord worden tegen de be manning van de Aranmore. Valt die getuigenis in het voor deel van den trawler uit, d'an is de directie der Aranmore', volgens de Schotsche, wet verplicht aan de nabestaanden- der verongelukten juist het allerminst geschikt ben om; hem: tot andere gedachten en ander gedrag te brengen. Van eeni ge vriendschappelijke verhouding tusschen, ons beiden is eenvoudig geen sprake meer. Wat wilt ge dan dat ik bij Reinhard doen zal Maar de jonge man drong aan. Men kon het hem aanzien dat hij beangst was en de verantwoorde lijkheid niet meer alleen wilde dragen. Toen ten slotte ook zijn vrouw er op aandrong, dat hij al thans een poging doen zou om Reinhard te spreken, gaf hij toe en ging naar de apotheek. Samen luisterden ze even aan de kamerdeur, maar vernamen geen geluid. Toen d'e- dókter krach tig aanklopte, klonk er in de kamer een kreet, alsof de apotheker van d'at geluid schrikte. Nog eens klop te hijnog teens en toen eerst werd de deur op een kier geopend en gluurde de apotheker om den hoek naar buiten. Wat wilt gij? vroeg hij met schorre stem. Ik moet u spreken, zei de dok ter kortaf en daar Reinhard geen aanstalten maakte om hem binnen te laten, duwde hij zelf de deur uit te betalen een pond' sterling 'per ton inhoudsmaat. Door d'e maat- schappij was de bemanning verze kerd. de kapitein o. m. voor f 1300. De kapitein, Nonnekes, pas 29 jaar en vader van twee kinderen, wordt te IJmuidem algemeen betreurd als een bekwaam zeeman en een goed oppassend persoon. De heer A. Groen heeft de gered den persoonlijk bezocht en ze van het noodige voorzien. De nieuwe legerwetten. De minister van oorlog, de heer Kool, heeft ook namens zijne ambtge- nooten van marine en btnnenladsche zaken aan da Tweede Kamer ingezon den een nieuwe Nota van Wijziging betrekkelijk de Militiewet. Voor zoo ver dit uit het gewijzigde ontwerp, dat niet vergezeld gaat van een nota van toelichting, valt op te maken, heeft cle nieuwe minister van oorlog voorname lijk de volgende wijzigingen, noodig ge acht. lo, wenscht hij de aflevering van tot den dienst aangewezen en in de lich ting van het jaar begrepen lotelingen jaarlijks te doen. geschieden: in Maart van hen die ten volledige oefening moe ten worden ingelijfd; in Mei van hen die ter korte oefening moeten worden Ingelijfd. 2o. handhaaft hij onveranderd art. 122 betreffende den 8 1/2-maandschen eersten oefeningstijd. 3o. wordt nader geregeld hoe in de eischen van den dienst van het leger met inbegrip van de kadervorming wordt voorzien en over welke man schappen wordt beschikt. Voor zoover op de vorenbedoelde wij ze geen genoegzame manschappen te verkrijgen zija tot het verrichten van den daarin vermelden dienst, kunnen, ter aanvulling van het ontbrekende, de ingelijfden hij de militie te land, die laatstelijk den bij art. 122 bepaalden tijd onder de wapenen hebben doorge bracht, onder de wapenen worde i ge houden of geroepen, bij de bereden korpsen voor niet langer dan 6 maan den, bij de overige corpsen niet langer dan 4 maanden tot ten hoogste 7500 man. De landmiliciens. ingevolge art. 122, die zich met verlof bevinden, ko men voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst bij de onbereden korpsen in het geheel voor twaalf we ken, verdeeld over ten hoogste drie pe rioden; bij de bereden korpsen voor niet langer dan acht weken (in het vo rig ontwerp bedroeg dit aantal 6 we ken, verdeeld over ten hoogste 2 pe rioden). 4o. wordt voorgesteld de manschap pen der zeemilitie tot eerste oefening eveneens 8 1]2 maand in werkelijken dienst te houden, met bevoegdheid dien eersten oefeningstij d tot ten hoogste 12 maanden te verlengen voor hen, die na 8 1/2 maandsche eerste oefening- blijken niet te voldoen aan de eischen van practische en theoretische be- kwaaamheden, 5o. wordt een geheel nieuw artikel voorgesteld, luidende: „Waneer het ter handhaving of tot herstel van de openbare rust en orde, tot uitvoering van wettelijke voorschriften of om an dere overwegende redenen noodig is, kan door Ons worden bevolen, dat de ingelijfden bij de militie te land. die overeenkomstig art. 122, 123 of 124 on der de wapenen zijn of laatstelijk ge weest zijn, onder de wapenen worden gehouden of geroepen. Hierbij geldt de tweede zinsnede van art. 124. In de gevallen in de vorige zinsnede ge noemd, wordt, zoodra bovenbedoelde ingelijfden zes weken onder de wape nen hebben doorgebracht, onverwijld een voorstel van wet aan de Staten- Generaal gedaan, om het onder de wa penen blijven van die ingelijfden. zoo veel noodig, te bepalen." De Alg. Ned. Politiebond. De afdieeling „Noord-Holland" van bovengenoemden Bond hield Vrijdag in het hot-eJ „De France" te Amsterdam, haai* 26e vergade ring. De voorzitter, de heer Van Eijsinga, opende de bijeenkomst met een woord van: welkom;. Hij wees vervolgens op het nut van den Bond, die reeds bewezen heeft de belangen van den poli tie-beambte, hetzij hooger of lager geplaatst, te kunnen bevorderen. Spreker ver klaard'© ten slotte de herbenoeming als voorzitter, op eene vorige maan- delijksche vergadering gedaan, om die reden gaarne aan te nemen. Ui t het verslag van den. secrtaris- penningmeester, den heer Van Trotsenburg, bleek het volgende open en stapte binnen. Een - ogen blik scheen het alsof die apotheker hem wilde aanvallen en hem naar buiten dringen, maar hij bedacht zich, schoof den grendel weer op de deur en staarde glurend naar den bezoeker, in afwachting van wat deze zeggen zou. Vol verbazing zag de dokter een. oogenblik rond. Er heerschte in de kamer groote wanorde. Op het bed lagen de dekens dooreen, op de stoelen lagen hier en claar kleeding- stukken en op dó tafel stond' in wanorde het restant van Reinhard's laatsten maaltijd'. In den hoek van de kamer stond' een reusachtige brandkast, meer dan twee meter hoog en. zoo breed, d'at zeker ge makkelijk twee menscben er recht op in zouden kunnen staan. Maar het meeste verwondering wekkend was d'e bewoner van deze ontredderde kamer zelf. Hij zag er uit als een bedelaar. De ongebor stelde kleeren hingen hem los en scheef om liet vermagerde lijf, een boord had' hij niet om. de broodma gere hals was zichtbaar. Een stop pelige baard en lange ongekamde haren gaven hem een woest voor komen. dat nog verergerd! werd Op 4 Juli 1900 was aanwezig in kas f 402. Aan contributie was ont vangen van 659 leden f 173. Uitge geven was 38. Zoodat er een ba tig saldo in kas is, groet f 537, dat op do Rijkspostspaarbank is ge plaatst. De rekening werd door eenige aanwezigen gecontroleerd en in orde bevonden. In de nu volgende bestuursver kiezing werd de heer G. Bussei- man, inspecteur van poUtie te Am sterdam herkozen en gekozen de heer G. Bontekoe gemeente-veld wachter te Westzaan. De sub-afd'eeling Krommenie stelde voor een- request bij den Ge meenteraad in to dienen om vcir- hooging der salarissen van politie beambten. speciaal voor de gemeen te-veldwachters. Daar reeds een commissie van de afdeeling in diie richting werkzaam is. was het bestuur van meaning, eerst de resultaten diier commissie te moeten afwaohten en stelde daar om voor het voorstel-Krommenie tot een volgende vergadering aan te houden, opdat eerst die commis sie haar rauport zou kunnen uit brengen. Het vo ors tel-Bont e k oesub-af dea ling Westzaan, d'at het bestuur inlichtingen over het beheer van het orgaan van den Poliitie- Bond' zal vragen, werd op 2 na met algemeen© stemmen aangeno men. „Het Schoolblad" orgaan van het» Nederl. Onderw. Genootschapi, deelt als uitslag van het referendum /over verplichte schoolvergaderin gen mede, dat; 685 stemmen zich tegen en 650 vóór verplichte school vergaderingen ond'er de tegenwoor dige onderwijswet verklaarden. Mooi aanbod. Een ingezetene te Steenwijk heefti aangeboden f 100.000 een tonno gouds in de gemeentekas te storten, wanneer het onderwijs in deze ge meente in de door hem gewenschtö richting gereorganiseerd wordt. Komt dit plan tot uilvoering dan zal te Steenwijk o.m. een hoogere burger school niet 3-jarigen cursus. Brand te Delft Vrijdagmorgen omstreeks half zeven ontstond door liet springen van een spiritusketel een lievige brand in de distilleerderij „De Papeda ii van do hoeren P. E. G. van Berckel Zoon aan de Westvcst te Delft. Massa's water werden in het bran dende gebouw geworpen en tegen half negen was men het gevaar to boven. Het gebouw waarin de brand ont stond is geheel uitgebrand. Alles was verzekerd doch de schade is niet 'on belangrijk. Uit de Arbeiderswereid. BINNENLAND. In de werkstaking der schildersge zellen te Enschede is nog weinig ver andering gekomen. De patroons wil len in zooverre toegeven, dat zij ver langen, dat allen thans weder tegen 16 cent per uur het werk zullen lier- vatten, waarna het loon met ingang van 1 Mei e.k. op 17 cent zal gebracht worden. Het loon voor allen op 18 cent- Ie brengen, weigeren de patroons be slist Bij notariëele acte hebben de patroons zich verbonden, op straffe van 200 boete om niet van deze regeling af te wijken. De stakers houden zich zeer kalm en rustig en worden van Bonds- wege gesteund. BUITENLAND. Het mijnwerkerscongres dat Don derdag te Len9 geopend is heeft dien' dag twee vergaderingen gehouden,] "s Ochtends waren echter nog slechts de afgevaardigden van het Departe ment du Nord, Pas-idu-C&iais, unfc Moritceau en Saint Eloi aangekomen, zoodat de vergadering niet veel kon uitrifchtemt In de namiddagvergade- ring waren 162.800 mijnwerkers ver tegenwoordigd. Na vrij heftige discus- siën werd besloten dat do afgevaar digden der verschillende streken éón stem zouden uitbrengen voor elite 500 werklieden, clie zij vertegenwoordigen behalve de federatie van Pas-du-Co- lais en du Sud, die slecht® een stem. pea* 1000 werklieden krijgen. Zoo konden er 229 stemmen worden uit- g-brai-lit, waarvan aan l'MS-do-Calaia door de flonkering van de dieplig gende oogen. Wat komt gij hier d'oen, zei Reinhard ten slotte met heesche' stem. Ik kom zien hoe gij het maakt, antwoordde de dokter kalm. Heb ik u geroepen? Neen, mij is verteld' dat ge ziek waart. De memschen vertellen zoo veel, ik zeg u dat het niet waar ii. Dat ben ik niet met u eens. Ge zijt ziiek, Reinhard). Dat is niet waar, zeg ik u en al was het zoo, dan hebt ge er nog niets mee te maken. Go zijt hier binnengedrongen, ik heb u niet ge roepen, wees zoo goed' om) weer heen te gaan. En met d'ie woorden- ging hij naar de deur en schoof den grendel weg. om den bezoeker uit te noodigen. d'e kamer te verlaten. (Wordt vervolg<J).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5