Nto-Yorl'"^ e'? J89j ui' Zw«kn (e stol van het. blijvend gedeelte is thans een onvermijdelijkheid geworden, ten zij men er toe zou willen overgaan om de kazernes des winters te sluiten. Zelfs do meest verklaarde anti-mililai- risten zullen erkennen dat hiertegen nog wel eenige gegronde bedenkingen zijn aan te voeren. In de hoop en het vertrouwen dat ook de Eerste Kamer de ontwerpen woning en gezondheidswet zal billen verhef fen, is men reeds in de weer om de voorbereidingen voor de toepassing te treffen. In verband daarmede zal, naar ik hoor, het departement van binnen- landsche zaken een reorganisatie on dergaan. Do afdceling medische politie zou vervallen en men, noemt den refe rendaris van Lynden als aanstaand voorzitter van den, krachtens de wet, to Utrecht te vestigen centralen ge zondheidsraad. Hiermede zou ik van dc politiek en wat daarmede in verband staat, kun nen afstappen, ware het niet dat over de voorbereiding der ophanden verkie zingen een enkel woord is te zeggen. Van vrijzinnige zijde wil men voor de Provinciale Staten den heer Michiels van Verduynen, aftredend lid, zoo mo gelijk vervangen door het oud-lid der Staten M .Ilijmans van Wadenoyen, die bij de laatste verkiezing met wei nige stemmen in de minderheid bleef en aan wien men meent een eereschuld te hebben. In het eerste district schijnt tegenover het aftredend lid der Twee de Kamer Krap, do heer Dolk, lid van den gemeenteraad, de uitverkorene der vrijzinnigen te zullen wezen. De publieke vermakelijkheden nade ren het ,.morte saison". Om ons nog even te laten profiteeren heeft de on dernemende „impresa" der vroegere Italiaansche opera de bevallige Duit- sche tooneelspeelster Marie Barkany voor een enkele gastvoorstelling ge ëngageerd en belooft hij ons voor en kele dagen, het genot om in het eer lang tot manége te bestemmen sport gebouw amazones uit Dahomey in al haar roetzwarte bekoorlijkheden te kunnen bewonderen. Barkany speelt „Heimath" en de zwarte juffies zullen bij onze lentekoude wel „schnsucht' naar haar zooveel warmere heimath gevoelen. H. A. GANUS Jr. De koninklijke trein. De nieuw te bouwen koninklijke Ncdortlandsche hoftrein zal bestaan uit een bagagewagen, twee salonrij tuigen en een keukenwagen. De beide rijtuigen en de beide wagens zijn elk 17 M. lang of met inbegrip der buffers 18.3 M. Door balgen worden de rijtu: gen en wagens onderling verbonden en vormen dan een doorloopenden trein met eene gezamenlijke lengte van 73.2 M. De breedte der rijtuigen en wagens, alle met vier assen, paarsgewijze ver bonden tot da-aaibare onderstellen; 2.84 M. De hoogte der voertuigen is gemeten van de rails en zonder de remkasten te rekenen, waarmede de bagagewagen en keukenwagen zijn voorzien, 3.8 M. 1-Iet eene salonrijtuig bevat één groot en twee kleinere salons, toiletkamer, enz.; he't andere een groot en een klein salon, zoomelie een groot overdekt bal- con. De beide groote salons beslaan de volle breedte der rijtuigen. De ove rige salons zijn zooveel smaller, om dat daarvan de zijgang afgaat. De bagagewagen bevat twee afzon derlijke bagageruimten en evenseens dt keukenwagen., ook nog rïjtuigafdee- lingen voor het dienstpersoneel. In den trein gaat do bagagewagen voorop, dan volgen de beide salonrij tuigen, in dier voege, dat de beide groote salons tegenover elkander ko men en slechts gescheiden worden door een overdekt balcon, terwijl ten slotte de keukenwagen volgt. (N. R- Ct.) Een uiting van Kruee Naar aanleiding van de aanbieding door de heeren P. A. Nierstrasz van 's- Gravenhage, en A. Hoffmann, van Stuttgart, aan President Kruger, van het door hen gezamenlijk uitgegeven Boerenboek, heeft, blijkens mededee- deeling van den zaakgelastigde der Z.- A. Republiek, den heer C. van Boescho- ten, pi-esident Kruger zich zeer scherp uitgelaten over de voortdurende on juiste en opzettelijk verkeerde voor stellingen van Engelsche zijde over al les wat de Boerenzo ak betreft, om deze in de oogen der beschaafde natiën te benadeelen. De president liet zich ver der aldus uit: Engeland heeft het Boerenkaraktcr nooit begrepen en begrijpt het heden ten dage nog niet en zoo wordt dan ook wederom van Engelands zijde het afbreken der vredesonderhandelingen door Botha aan gansch verkeerde be- weegred ïntn toegeschreven. Dat Botha gelijk aan het „Berliner Tageblatt' in zijn nummer van 6 dezer uit Londen wordt getelegrapheerd, bereid zou zijn geweest tot overgave, maar alleen daarvan is teruggehouden doordat hij de verantwoordelijkheid, dat alsdan de Vrijstaat genoopt, zou zijn zijn voor beeld te volgen, niet op zich heeft wil len nemen, is onwaar en een algeheele miskenning van de vaderlandsliefde en vrijheidszin, die ons volk bezieion en die de heilige drijfveeren zijn waar doorwij strijden en zullen blijven strij den. Zonder onafhankelijkheid dit zal het woord van Botha zijn geweest geen vrede! De president verwees overigens naar zijn oordeel omtrent den tegenwoordigen toestand zooals dit is neergelegd in het interview, voor komende in het nummer van de „Ma- tin" van 5 dezer. Ook dit interview wordt eveneens, doch ten onrechte, als in vele opzichten een verdichtsel dooi de „Times" verdacht gemaakt. „Verkondigt aan de wereld zoo eindigde de president dat wij Boe ren slechts met eerlijke middelen strij den voor een rechtvaardige zaak. On ze kracht berust op het vertrouwen in den Almachtige, die ons nog nooit ver laten heeft." Hof van Arbitrage. Dc minister van buitenlandsche za ken, de heer De Beaufort, heeft, over eenkomstig de bepalingen van de in ternationale arbitrage-overeenkomst, onder dagteekening van 9 April in zij ne hoedanigheid van voorzitter van den raad van administratie van het Permanente Hof van Arbitrage, een circulaire gericht aan alle mogendhe den, zoov el in als buiten Europa, om kennis te geven dat 't Hof van Arbitra ge thans geconstitueerd is. Tevens wordt daarin medegedeeld dat uit over weging van de groote bezwaren die' verbonden zouden zijn aan het. ver- eenigen van alle leden van dat Hof, ten einde het college formeel in instal-1 leeren, door voornoemden Raad beslo ten is dat de installatie van het Hof geacht wordt voort te vloeien uit het feit van het in bovenbedoelden zin ge constitueerd zijn der instelling. Het zou voor de leden van het Hof, die mee- rendeels in hun land hoog© staatsamb ten bekleeden, ook wegens de groote afstanden tusschen hunne woonplaats en den zetel van het Arbitragehof, moeilijk zijn zich voor deze gelegen heid naar Den Haag te verplaatsen. Een bepaalde plechtige installatie van 't Hef, zooals in buitenlandsche bla den is aangekondigd, waartoe de leden in Den Haag, zouden samenkomen, zal derhalve niet plaats hebben. De ratification van de arbitrage-over eenkomst zijn tot heden neergelegd door de volgende alphabetisch vermel de staten: Duitschland, Oostenrijk- Hongarije, België, Denemarken, Span-i je, Ver. Staten van Noord-Amerika, Frankrijk, Groot-Britaiinië en Ierland Griekenland, Italië, Japan, Montene gro, Nederland, Perzië, Portugal, Ru- menië, Rusland, Servië, Siam, Zweden en Noorwegen, Zwitserland en Bul garije. De conventie is onderteekemd maar nog niet geratificeerd door China, Luxemburg, Mexico en Turkije. Voor de Boeren. Het plan bestaat zoo spoedig moge lijk een tweede nog grootere protest vergadering in zake den Zuid-Afrikaan- schen oorlog te houden, en wel ditmaal in het Paleis voor Volksvlijt, omdat ge bleken is dat Frascati veel te klein was. De kosten voor die vergadering moeten reeds grootendeels zijn toege zegd De liberale kiesvereeniging Algemeen Belang te Barendrecht heeft tot voor- loopig candidaat voor dc Tweede Ka mer gesteld den heer D. de Klerk. De centrale anti-rev. kiesvereeniging in het. district Hoogezand heeft candi daat gesteld ds. A. Talma, te Arnhem. Vrijdagavond werd te Enschedé eene afdeeling met 120 leden opgericht van den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik. gehouden vergadering van dé be sturen van alle arbeiders vereen i- gingen steun is toegezegd. Een op roep om steun aan d'e burgerij werd door hen goedgekeurd. Thans be draagt. het aantal stakers 51. Een 10-tal kleine bazen heeft tot dusver dien eisch om den loonstandaard op 18 ct. per uur te brengen, van af 1 April ingewilligd. INGEZONDEN MEBEDEE- LINGEN, 30 cents p9r regel. Het kazerne leven. De militaire dienst is voor het grootste gedeelte der jongelieden eene nuttige periode tot de ont wikkeling van' hun1 lichaam en gun stig werkend op hunne gezondheid Het regelmatige leven, de excerci- tiën versterken de gezondheid1 en op eenige uitzonderingen na, zijn de jongelieden bij het, verlaten van den dienst welvarend en goed be reid hun we.rk te hervatten. Som migen kunnen door bijzondere om standigheden niet lang het Kazerne leven verdragen. In. plaats van zich te versterken, verzwakken zij en zijn verplicht naar d'e ouderlijke woning terug te keer en. De militaire dienst op den langen duur en op zekere leeftijd brengt ook zijne lasten mede. Zoo schrijft ons de heer G. Chii-stiaans, oppas ser aan de Kon. Mil. Academie te Breda. Sedert drie jaren geleden De stompe toren. De bekende stompe toren te Muider- berg zal voor rekening van de gemeen te Muiden geheel worden gerestau reerd. De bedoeling is, na afloop dier werkzaamheden den toren tegen beta ling van een klein entrée toegankelijk te stellen voor het publiek. Van het hooge plat heeft men een uitgestrekt en zeer afwisselend vergezicht over de Zuiderzeekusten en landwaarts in Land-ontginning. Men deelt mede, dat een bekend land genoot op groote schaal zal beginnen met de ontginning van heidegronden in de omgeving van het dorp Houtig- chage (Fr.) ruim honderd bunders zul len worden aangekocht. De heer R. v. Zinderen Bakker te Korterwaag is met de uitvoering belast. Verkiezingen voor de Tweede Kamer. BUITENLAND. Het mijnwerkers-congres te Lens heeft Zaterdag een motie aangenomen, waarbij geëisebt wordt, dat degenen die belast zijn met het toezicht op de veiligheid der mijnwerkers meer in de schachten zouden afdalen, en van alle ongelukken, welke ook, rapport uit brengen De schachten behoorden ten minste twintig vier-en-twintig maal per maand te worden geïnspecteerd. Het congres heeft zich verder uit gesproken voor een arbeiderspensioen van 2 frs. per dag zonder onderscheid van leeftijd van het 45ste jaar af; bij vroeger invaliditeit gaat, het pensioen vóór den 45jarigen leeftijd in. De maat schappijen moeten de premiën voor 't pensioen betalen. Ook zijn moties aan genomen voor den achturigen werk dag, minimumloon en het instellen van „prudhommes mineurs". Een motie van Cordier, de toetre ding tct de syndicaten verplicht te stel len voor alle werklieden, indien de meerderheid der arbeiders zich daar voor verklaart, is na heftigen strijd weer ingetrokken. De Arbeiders-kiesvereeuiging te Dordrecht heeft den heer J. A. Berg- mijer met algemeene stemmen candi daat gesteld voor de Tweede Kamer. De plaatselijke anti-revolutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje te Dordrecht heeft, nu ds. Talma uit Arnhem voor de candidatuur bedankte, het volgende drietal opgemaakt: mr. Th. Heemskerk Azn., te Amsterdam; Idenburg, kapitein bij het Ned.-Ind. leger, thans onderweg naar het vader land, en mr. J. M. Rens, advocaat te Dordrecht. De kiesvereeniging Vooruitgang te Krimpen a/d. Lek heeft tot voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer in het district Gouda gekozen den heer Mol, te 's Gravenhage. De Haastrechtsche kiesvereeniging heeft met algemeene stemmen tot can didaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer A. Knijff Hz., aftredend lid. De liberale kiesvereeniging Lekker- kerk heeft voorloopig als candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer mr. C. E. E. graaf van Bylandt. De R. K. kiesvereeniging Recht en Orde te Noordwijkerhout (kiesdistrict Katwijk) heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld jhr. F. C. J. Dommer van Poldersveldt, burgemees ter van die gemeente. De anti-revolutionaire kiesvereeni ging Nederland en Oranje te Haarlera- merliede c. a. (district Beverwijk) stel de tot candidaat voor de Tweede Ka mer den heer N. Oosterbaan, te Naar- den. De heer mr. H. P. Marchant, te De-1 venter, heeft de candidatuur voor de Tweede Kamer, hem aangeboden dooi de vrijzinnige kiesvereeniging Waar heid en Recht, aangenomen. De anti-revoL kiesvereeniging „Ne derland en Oranje te Middelburg heeft mr. C. Lucasse, aftredend lid voorloo pig candidaat gesteld. De Volkskiesvereeniging te Nijeholt- pade (district Weststellingwerf) heeft tot voorloopig candidaat gesteld den heer G. L. v. d. Zwaag, te Gorredijk. De kiesvereeniging Eensgezindheid te Surhuislerveen heeft met algemeene stemmen voorloopig candidaat mr. E. Schaafsma. ,0 De heer G. CHRISTIANS (Volgens portret), leed' ik aan een borstkwaal, moest veel opgeven en 's morgens als ik opstond' was ik benauwd. Na 't ge bruik van vier doosjes uwer F ink Pillen van Dr. Williams ben in vol komen genezen en verricht met lust mijn werk. Ik blijf u duizend «maal dankbaar voor uw genees middel en zal ze een ieder, die lij dende is. ten zeerste aanbevelen. De Pink Pillen zijn een zoo wel werkdadiige als krachtige spierver- sterkerzij doen eveneens verdwij nen, bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, maagaandoeningen lendenpijnen, rbeumatiek en alge meene verzwakking zoo wel bij den man als bij de vrouw. Prijs fl.75 de doos: f9 per 0 doozen. Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en apotheken Franco toezending te gen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en omstreken bijWed. W. PLAATZER v. d. HULL, Droge rijen, 28 Jansstraat. Wacht U evenwel voor de na maaksels, verschaft u de echte Pink Pillen alleen bij den Heer Snabilié te Rotterdam of bij de depothou ders die onder de attesten in de couranten zijn aangegeven. Alle andere personen verkoopen goed- koopere zoogenaamde Pink Pillen, zulks is slechts om het publiek te bedriegen. Onze verslaggever ver nam op verschillende plaatsen in Nederland hoe de personen er in- geloopen zijn, en hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nage maakte Pink Pillen ondervonden hadden, onnoodig te zeggen dat de ze personen spoedig, met het ge- j bruik der echte Pinkpillen, weder zijn begonnen. Het namaaksel der Pink Pillen heeft nog nooit iemand genezen, Hiernevens Af- beelding der doos iWVkk5 W| met de echte Pink [jÊffi'JÊiuonnesE Pillen: M De mislukking der poging om in dc werkstaking te Charleroi tot overeen stemming te komen moet te wijten zijn geweest aan den opwil der werkge vers, afgevaardigden der glasblazers unie m hun midden over hunne grie ven te hooren. De werkgevers zeggen, i alleen met de glasblazers te wilen on-1 derhandelen, indien dezen ervan af zien uit naam van de glasblazersunie te willen spreken, welke unie de pa troons niet willen erkennen. Zij wen- schen direkt met hunne arbeiders te onderhandelen en niet met een tus- SThXV18 de u,lie is-te Letteren en Kunst. Uit de Arbeiders wereld. BINNENLAND. Bij kon. besluit van 10 dezer is voor die gemeente 's Gravenhage opgericht een Kamer van Arbeid, waarin verte genwoordigd zullen zijn de navolgen de bedrijven het hotel- en logement- houdersbedrijf; het restaurant en kof- fiehuishoudersbedrijf; het bedrijf van restaurateur of buffethouder in socië-i teiten. In eene vergadering van arbeiders te Oldeberkoop (Fr.) is besloten loo- nen vast te stellen voor het maaien en hooien. De volgende loonen werden vastgesteld: Maaien ^polderland) f 2.75 (maad- land) f 2.25 per mad of 55 Are. Dag geld voor maaien, van 5 tot 7 uur, 2. Hooien per week (van 4 tot 8 uur) f 7, per uur 15 ct., overwerk 20 ct. per uur. Daar de mad njet overal even groot gemeten woreft, is een meotkettiaig aangekocht en bij een der arbeiders gedeponeerd voor gratis gebruik bij eventueel verschil met den grondeige naar of huurboer. Willem Roy aards' wederoptreden te Amsterdam als Leopold Wisinger in De Ster heeft tot eene hartelijke ovatie geleid. Een talrijk publiek verheugde zich in zijn herstel, ziende dat hem de oude kracht en opgewektheid ten volle hergeven waren. Na het eerste en het tweede bedrijf uitte zich de sympathie zijner vrienden, naar scliouwburgge- bruik, in kransen en bloemen, maar daarmede liet men hem niet heengaan. Tot besluit verzamelden zich de leden van het gezelschap ten tooneele; en bij hen voegde zich eene commissie uit de toeschouwers. De heer Bouberg Wilson sprak Royaards aan. Hij zeide hem, dat bij ons eene samensmelting der gewone wereld met die van het too- neel geenszins zoo fataal was gebleken als het stuk van den avond, voor zoo veel het 't verre Weenen betrof, liet on derstellen. Men had Royaards gedu-1 rende den tijd zijner gedwongen rust zeer gemist, waarschijnlijk meer dan hijzelf wel vermoed zou hebben en men wilde de blijdschap over zijn behou den terugkeer niet door bloemen en kransen alléén, maar ook met duurza me geschenken toonen. Nadat dus het eenige vrouwelijke lid der commissie mej. Hendrix een krans van ongemee- ne grootte had overhandigd, bood de heer Wilson eerst een etui met tafelzil ver, vervolgens Van Lennep's Vondel uitgave, door Royaards sinds lang be geerd, en eindelijk een ets van Thijs Maris aan, met een hartelijken geluk- wensch, die in de zaal weerklank vond Royaards, beladen met kransen, dank te den raad van beheer en het publiek, zeggende dat hij meer dan eenmaal tij dens zijne ziekte zich had voorgesteld, het schouwburgpubliek nimmer te zul len wederzien, maar niet te hebben ge weten, dat hij daaronder zoovelen zij ne vrienden kon noemen. Nu, dezen avond was hem d.it tot zijn innige vreugde duidelijk geworden en had hij, dankbaar gevoeld, dat liet „wel weer ging". Deze uitdrukking toonde het publiek door luide toejuiching veel te zwak te achten. Het was middernacht toen men den schouwburg verliet. geveer geheel uit elkaar lag. Van der Linde, Lieftinck en Hartogh ontbra ken op 't appèl, zoodat met invallers (Broekhuijzen on Poulie) moest ge speeld worden. Gelukkig kwam even na 't begin Hartogh opdagen en was de opstelling als volgt: Koopman (doel); Hoogenboom en Hartog (achter); W. Glaser, J. Zweerts en Hulsman (mid den); G. Zweerts, Hisgen, Van Broek huijzen, Poulie en Kampschreur (voor.. Ajax was evenmin compleet en kwam slechts met 10 man uit, te weten: Kramer (doel), De Stoppelaar (achter); Van Velzen, Grinel en Brussée (mid den); Van Overstraten, A. van Zanten, Beijerinck, H. van Santen en E. Hes- selink (voor). Het onvermijdelijk gevolg van dit al les was, dat het spel nogal wat te wen- schen overliet. In het begin gaan beide partijen ge lijk op, en worden eenige stormloopen op heider deel ondernomen, echter zon der resultaat. Het publiek siddert van angst, als een der Ajax'-mannen een fraai schot inzendt, dat langs Koop man rollende, juist nog buiten het net terecht komt Een mooie aanval van R. A. P. eindigt in een huizenhoog schot van Kampschreur. Ten slotte krijgt Hisgen den bal en schopt hem onhoudbaar tusschen de Leidsche palen. Nog een paar mislukte pogingen van weerszijden en de rust gaat in met 10 voor R. A. P. Na 5 minuten wordt het spel her vat. Nu krijgen de Amsterdammers wind mede en zijn voortdurend ster ker. Veel wordt echter verknoeid door de beide invallers. Ajax dringt af en toe gevaarlijk op en Koopman kan zich in zijne volle kracht toonen. Het spel wordt spoedig weer naar de Leidsche helft verplaatst en aangemoedigd door het publiek dat trappelt van opgewon denheid doen de Amsterdammers won deren. Hartogh is overal, nu ziet men hem in de verdediging, dan is hij in de voorhoede en doet een fraai schot op het doel, dat echter door den in vollen glans schitterenden Kramer geweerd wordt. Na hard werken kopt Ilisgén een fraaien overzet van Zweerts Sr. in het net. Een donderend gejuich gaat op, en R. A. P. is niet meer te hou den. Als in de dagen hunner volste glo rie doen onze Roodzwarten schot op schot naar het doel van Ajax. Hisgen, die nu midden-voor is gaan spelen, toont zich weer geheel de oude en zendt een fraai schot in den linker hoek. De Leidsche doelverdediger tracht nog het gevaar af te wenden, doch het mag niet baten, R. A. P. heeft den stand op 30 gebracht. De Ajacid- en houden moedig vol, en komen nog een paar maal voor 't Amsterdamsche doel, waar ze evenwel door 't mooie spel van Hartogh en Koopman niets uitrichten. Weer slaan de Amsterdam mers een beleg voor het doel der tegen partij en 't scheelde weinig of no. 4 was tusschen de palen gevlogen, doch Zweerts, die alleen Kramer voor zich had, trapte mis. R. A. P. wint welver diend met 30, hierdoor hare kans op de vierde (of derde?) plaats aanmerke lijk verbeterende. ook le recht: tégen deze strafschop, die door M. van Leuven ini een punt werd omgezetook stond vol gens haar meening een H. F. C. man over de lijn. Daarna werd) er niet meer gescoord, zoodat met tijd de stand was 32, in het voordeel van H. F. G. Van dezen wedstrijd waarvan het kamnioenschap afhing, liet de qua- liteit van spel, de oche ids rechter, de grensrechters en de goede ver standhouding der spelers veel te wenschen over. De wedstrijd te Zaand'am voorde lste klasse H. V. B. tusschen Uni tesZ. V. V. is wegens liet niet opkomen, van den scheidsrechter niet doorgegaan. Gemengd Nieuws. Een valsche munter waarmede rb» JJi u P, en Se vonden, maak™ ™1SChe «Un Se- Hij H. V. V.—H. B. S. Te 's-Gravenhage had H. V. V. een zwaren strijd tegen hare stadgenoote H. B. S. Do twee clubs stonden elkaar volkomen. H. V. V. leidde met de rust (20). Hierna zijn de anderen in de meerderheid en maken 2 doel pun ten, waartegenover H. V. V. er slechts één kan stellen. Ze wint dus op 't kan tje af en onverdiend met 32. Sport en Wedstrijden. Aangaande de staking der schil ders te Enschedé kan nog worden gemeld', dat. in een Zaterdagavond Hockey. Eem Nederlandsch elftal won van een gemengd-studenten, en, oud-stu denten elftal te Heemstede met 30. Voetbal. HAARLEM—RAPIDITAS. Haarlem wist Zondag de Rotterdam mers er met 41. onder te houden. Voor de rust waren beide clubs aan elkander gewaagd, hoewel het spel niet bepaald mooi te noemen was. Aan bei de kanten wordt ééns gedoelpunt, zoo dat met de pauze de stand 11 is. Daarna komt Haarlem los en overbluft de Rotterdamsche veidediging. Drie maal achter elkaar weten de Rood- broeken het net te vinden, terwijl Ra- piditas, ofschoon het kranig werkt, maar niet tot doelpunten kan komen, zoodat Haarlem wint met 41. Bij de Rotterdammers waren Schijff en Im- mink de sterren, terwijl aan de andere zijde van den Berg en Kremer mooi werk deden. Veel spanning leverde de ze wedstrijd niet op. Door deze over winning komt Haarlem no. 6 in de ranglijst. R. A. P.—AJAX. Men schrijft ens uit Amsterdam: Toen we Zondag op Oud-Rozenburg aankwamen bemerkten we met ontzet ting, dat het Amsterdamsche elftal on-1 H. F. C. won van Volharding te Am sterdam met 20. Zeker een kranig stukje. Het verschil tusschen beide elf tallen moet voornamelijk in de mid denlinie gelegen hebben. H. F. C.—ORANJE. Te Haarlem speelden, op het ter rein van eerstgenoemde vereeniging bovenstaande1 clubs voor de lste klasse H. V. B. H. F. G. was niet zoo sterk opgekomen als op Goeden Vrijdag, zij miste verscheidene le den, vandaar dat de kansen vrijwel gelijk stonden. Direct na den aftrap werd' er dloor Oranje tamelijk woest gespeeld, zood'at de scheidsrechter dan ook menigmaal een vrijen, schop moest geven. De bal verhuisde van het eene doel naar het andere en beid'e doelverdedigers hadden gt-_0 heddi eenige ballen netjes weg te werken toch gelukte het H. F. C. door W. de Graaff voor de rust een maal te doelpunten, zoodat de rust inging met i0. Door beide partijen werd na de rust woest en ruw gespeeld en zeer dikwijls kreeg men unfair spel te zien. De spelers der beidé partijen beklaagden zich bij den scheids rechter over het. onnette spel der tegenpartij, ook liet de goedé ver standhouding nog al iets te wen schen over. De scheidsrechter, die zijn taak veel te laks opvatte, droeg er grootendeels de schuld vanhij had door flinker en zelfstandiger op te treden veel kunnen voorko men. Door H. F. C. werd na de rust weder door W. de Graaff het eerst gedoelpunt, doch was de overwin ning nog niet voor H. F. G. wegge legd, want Oranje, die den moed niet opgaf, bestookte duchtig het doel der legennartijwaardoor Bak ker en Van. Hees in de gelegenheid waren elk eenmaal te doelpunten, zoodat 10 minuten voor tijd die stand gelijk was, hetgeen dan ook, daar het spel van H. F. G. veel min der in qualiteit was als tegen Uni tes, het ontbreken der van de Poll's j deed zich duchtig zien) de juiste! verhouding uitdrukte. Doch de uit slag leerde het anders de scheids rechter gaf vijf minuten voor tijd aan H. F. C. een strafschop, wegens freokick binnen de penalty lijn het geen evenwel juist voor.de lijn go- beurde. Oranje protesteerde dan -wvoij i-e mi werd te Chicago gevangen maar ontsnapte en vestigde zich te Brooklyn, waar hij zich wijdde aan he't maken van. vreemde bankbiljetten. Hij was de maker van de beruchte 20- pd. st. noot van de Schotsche Bank, die zooveel mannen van zaken moeilijk van de echte vermochten te onder scheiden en maakte verder Canadee- sche noten van 10 dollar en biljetten van 100 kronen, waarmede hij Zweden en Denemarken overstroomde. Een ongemotiveerde aanval van ze nuwachtigheid in een bankinstelling in Wailstreet vestigde de aandacht dea* politie op hem. Toen hij bemerkte dat hij het voorwerp van de oplettend heid der agenten was, beproefde hij zich van het leven te berooven, doch hij werd in verzekerde bewaring ge nomen, vóórdat hij zijn voornemen kon uitvoeren. In zijn woning vond de politie de platen van alle valsche biljetten die Shoog in omloop heeft gebracht.. Hij maakte zelfs zijn inkt en zijn papier en drukte de biljetten persoonlijk. Men gelooft dat hij slechts een helper had1, die de uitgifte bezorgde. Oplichterij. De Parijsche politie is op het spooi gekomen van een kolossale oplichterij, gepleegd door een Londensch agent schap. De oplichtersfirma liet zich door agenten in Frankrijk bericht geven van het overlijden van personen, wier naam en positie het vermoeden wettig de dat zij wel iets aan hun erfgenamen zouden nalaten en zond dan aan deze een schrijven met de mededeeling dat onmiddellijk voldaan moest worden de laatste termijn van de levensverzeke ring van den overledene, wilden de erfgenamen, niet dei aanspraken op de uitkeering van het bedrag der verzeke ring verliezen. Zeer vele slachtoffers liepen in de val en zonden het geld aan het opgegeven adres. Werd later de boedel geregeld dan vernamen zij dat er geen polis bestond, in elk geval dat ze waren opgelicht. Er zijn reeds vijftig aanklachten te gen de zwendelfirma ingediend. ppoorweecmeeluk. Te Haut-Pré moest Donderdagavond de trein die naar Brussel ging, wach ten op de locomotief, die hem naar Ans zou brengen. De locomotief stoom de tegen de rijtuigen op. De botsing was vrij hevig. Acht reizigers werden niet ernstig gewond. De materi- -«= ue materi- eele schade was gering. Een onderzoek is ingesteld. Werkloosheid bij Krupp. De correspondent van de „Frank- futer Zeitung" houdt beslist vol, dat er werklieden bij Krupp ontslagen zijn, daar er geen werk voor hen was. De directeuren moeten besloten heb ben, wanneer niet spoedig groote be stellingen komen, 3000 man van de kanonnengieterij en 2000 man van de andere werkplaatsen te ontslaan. Ongeveer het vijfde gedeelte dus van het geheele personeel. Sigaren. Een Duitscher heeft nagespoord, hoe lang in zijn land die gewoonte bestaat om tabak in den vorm van sigaren te rooken. In de vorige eeuw was de pijp het gewone hulpmiddel bij het rooken. Eerst uit het begin dezer eeuw vindt men aanwijzingen «over het gebruik van sigaren. Omstreeks 1820 was te Frankfort het rooken van pijpen zon der dop en van „zoogenaamde cigar- ros" op sommige plekken verboden. Van 1813 wordt gemeld dat generaal Moreau bij het afzetten van een ver brijzelden voet kalm een si gaai- rook te. Een dr. Muller verhaalt in een reis beschrijving van Berlijn naar Wee- en uit het jaar 1812 dat zijn „onont beerlijke voorraad sigaren" aan de Oostenrijlcsche grenzen zeer genadig werd behandeld. Nog vroeger, Sn een Hamburgsche courant van 22 April 1801, vindt men een advertentie waar in een koopman „Amerikaansche ci- garros van de beste soort, zoo bij het pond als in kistjes en bij grootere hoe veelheden voor matige prijzen" aan biedt. Het gebruik schijnt destijds echter jiog beperkt te zijn geweest, want toen in 1801 de Deenscke troe pen Hamburg hadden bezet, werd in een kennisgeving der overheid ook van 22 April wèl gewaarschuwd tegen het gevaar om met een brandende pijp dicht bij de kruitmagazijnen der De nen te komen, maar van sigaren wordt daarin geen gewag gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2