Telegraaf zonder draad. Woensdag zijn voor het eerst mede- daelingen tusschen Frankrijk en Cor sica gewisseld met de telegraaf zon der draad. Ongelukken door Automobie len. De meeste menschen en paarden moeten nog aan automobielen wen Wordt men er door overreden of wo'dt iemand's rijtuig verbrijzeld, ir a is nei echter een aangenaam dankbeeld dat er verzekeringmaatschappiien zijn dit den eigenaar van de law iai-manende automobiel in de gelegd ah'lid sto- en eenige schadeloosstelling te eetate». voor dooden, gewonden, verbrijzelde rijtuigen, enz, enz. Voor slechts 175 per jaar kan de be stuurder van een automobiel heel wat ongelukken hebben. In de circulaire eener verzekerings maatschappij komt de volgende bere kening: ,,Do eigenaar van een automobiel wenscht zich tegen aansprakelijkheid te verzekeren, en wel ten bedrage van: a. 10000 voor een ongeluk aan één persoon overkomen 60. f 50000 voor een ongeluk aan meer dere personen overkomen 60. b. f 5000 voor een ongeluk aan dien bestuurder overkomen f 10. c. 1500 voor beschadiging van voor werpen (k 30 0/00) f 45. d. f 3000 voor beschadiging der automobiel zelf èi 200/00) f 60. Hiervoor zou de jaarlijksche premie bedragen f 175. Vervolg Stadsnieuws. Hoewel vele velden met een kleu renpracht van hyacinthen prijken en Zondag reeds veel bezoek werd ver wacht, was toch de drukte in de om streken niet zoo heel groot. Het niet al te schoone weder heeft zeker velen het bezoek doen uitstellen. Bovendien is alles nog niet in volle fleur. Blijft het weder goed, dan zullen op 't einde de zer week de velden een allerverrukke- lijkst gezicht opleveren. Voor de lief hebbers is het jammer, dat men nu reeds met het uitsnijden der bloemen begint. Zondag' is alhier, na een vrij lang durige ongesteldheid, overleden de heer Leonardus Hesta, predikant bij de Vereenigde Doopsgezinde gemeente alhier. De heer Hesta aanvaardde zijn leer- aai-ambt te Haarlem op 1 Juli 1890, hij was om zijnen vriendelijken hu- manen omgang bij alle gemeenteleden zeer gezien. Zijn heengaan is voor de Kaarlemsche Doopsgezinden een groot verlies, ook voor verschillende Doops gezinde Colleges in wier werkzaamhe den hij een groot aandeel had. De overledene was geboren te Am sterdam 9 Mei 1856. waarop het bestuur dier nog jong vereeniging met voldoening mag terugzien. Dat zij de aanwezigen aan zich verplicht heeft, daarvan getuigde de lauwerkrans, diife het bestuur werd aangeboden., bij monde van een jong meisje, diat zeen* aardig en vrijpostig eenige toepasselijke woor den tot den voorzitter richtte, en den wensch uitsprak, dat die ver- eeniging moee groeien en bloeien. Met een bal werd deze uitstekend geslaagde avond besloten. Het volgende telegram is door de sportclub „Hertog Hendrik" ver zonden Aan Z. R. Hoogheid Hendrik, Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg. De sportclub „Hertog Hendrik" opgericht 20 Nov. 1900 uit leden van de Sociëteit „die Kroon" te Haarlem, brengt Uwe Hoogheid bij den aanvang van haren lsten feest avond har© eerbiedige hulde. Namens het bestuur Namens het bestuur: J. KUIPER, Voorz. G. A. WALTER. Secr. Sociëteit de Kroon", Haarlem. perlings, in leven gemeente-ontvanger, zijn verbonden, tot zekerheid van het door hem te houden richtig beheer, uit het hypothecair verband te ontslaan, op verzoek van executeuren-testamen tair. Naar aanleiding van een daartoe gedaan verzoek stellen B. en W. voor een bedrag van hoogstens f 60 beschik baar te stellen voor een medaille voor den wedstrijd van den Provincialen Bond van Harmonie- en Fanfare-corp sen. B. en W. stellen voor aan M. C. Kippeman, weduwe van P. J. Smit, in leven kuiper, in dienst, der gemeente- reiniging een gratificatie van f 100 te verleenen voor den tijd van één jaar. Door W. C. Schouten is het verzoek ingediend wederom in het genot te worden gesteld van de jaarlijksche toe lage ad 600. B. en W. stellen voor dit verzoek toe te staan. m de groote zaal der Sociëteit Vereeni ging." Wegens het te laat ontvangen der lo terijlij st nemen wij heden alleen de hoofdprijzen op. Morgen plaatsen wij de lijst in haar geheel. Gevonden voorwerpen Een paar kindersportschoenen, een vulpenhouder, een sleutel, een knip mes, een jachthond, 2 lederen riemen met gespen, een geel lederen poppen- schoen, een deksel van een blikken melkbus, een grijze jongensjas, een gouden dames-horloge, en een rijwiel sleutel. De heer P. Drost, Lange Veerstraat, behaalde op de hondententoonstelling te Rotterdam nog, behalve de reeds ge noemde prijzen, het kampioenschap voor Hollandsche herdershonden. Hertog Hendrik. De sportclub „Hertog Hendrik", opgericht den 20sten Nov. 1900, had Zondagavond een mamus- avond georganiseerd in de groote zaal der Sociëteit „de Kroon", wel ke voor deze gelegenheid een eenigszins f eestelijken aanblik had| gekregen. De waarnemende voorat- ter de heer J. H. Kuipers opende dieze eerste feestelijke bijeenkomst met allen, een hartelijk welkom tee te roepen verder bracht spr. een woord van dank aan het bestuur der Sociëteit „de Kroon" voor den financieelem en moreelen. steun van hen ontvangen, en aan de dames en heer en. die hunne welwillende medewerking hadden verleend iot het doen welslagen van dezen feest avond. Spr. eindigde met een woord van hulde te brengen aan H. M. Koningin Wilhelmina en Z. K. H. Hertog Hendrik, wier borstbeelden tusschen groen en bloemen voor het platform prijkten. Hierna werd de momus-avond voor geopend ver klaard en met liet omvangrijke pro gramma een aanvang gemaakt. Al lereerst werd door een gemengd koor het bekende lied van ,,de Te legraaf" ten gehoore gebracht, waardoor de rechte stemming er reeds aanstonds inkwam. Daarna verschenen op de planken eenige Weener artisten, die met de voor- dtracht „Een pleizierreisje naar Pa rijs" de lachlust der aanwezigen gaande maakten. Vervolgens trad op de heer H. v. d. Laan, die eeni ge leuke voordrachten ten beste gaf, vooral met die, waarin een cri- tiek werd uitgeoefend op Haarlem- sche toestanden, werd1 veel succes ingeoogst.. Ook de vertolkers der voordrachten „Razend verliefd" en „Een oude vrijgezel" vermochten de lachers en de applaudiiseerdeirs op hun hand te kriigen. Verder hadden nog hunne medewerking toegezegd het kwartet „Loreiey", dat de toehoorders weder van zijn verdienstelijken zang deed1 genie ten en eenige neger-clowns, die in eene pantomime boonden, dat zij voor beroepsartisten, zoowel in vlugheid, muzikaliteit als in het komische niet behoefden onder te doen. Aan hen vielen dan ook lui de toejuichingen ten, deel. Ten slotte werd nog opgevoerd het blij spel ,,I>t middagslaapje van den heer Bombazijn", waarmede de ver tolkers eveneens veel bijval i.noogst- ten. In 't kort. dieze dilettanten-uit voering slaagde uitstekendhet was Kermis. Heden werden ten Raadhuize in het openhaar verpacht de staanplaatsen voor: schouwburg-, paradetenten, paar den-, kijkspellen, stoom- en andere ca- rcussels, montagnes russes, Ameri- kaansche schommels, hippodrftmes, doolhoven, musea, panorama's kine matograaf of dergelijke inrichtingen en voor beignetskramen; Tijdens de kermis, welke behoudens buitengewone omstandigheden alhier zal worden gehouden van 5 tot en met 12 Augustus 1901. Ingeschreven hadden D. J. van Dam te Amsterdam voor een caroussel op drie verschillende plaatsen, resp. voor 301.05; 350.20; 335.75. A. Albert, kinematograaf, Groote Markt f 350., B. Mullens Arnhem, marionetten-theater, Groote Markt over de Vleeschhal 203: A. Albert Arnhem, Specialiteiten-thea ter, Nieuwe Groenmarkt 101; Stoel Spree Schouwburg Groote Markt f 172.50; H. Hommerson, biograaf, front Smedestraat f 525; A. Tewe, itoomcaroussel. Gr. Markt, front stad huis f 1880; H. Benner, stoomcaroussel 1300; H. Wolff, idem 1500; L. B. Tewe, idem 1S80; voor eene plaats op de Ged. Oude Gracht tusschen Koning straat en Botermarkt, had deze inge schreven voor f 1225; J. M. Vermolen, caroussel, "a vn., op verschillende plaatsen id f m f, l ja S51' id. hei'rJtl" 1 280: p- Koppen, Beignetskraam over „de Kroon" 7400.50 Appe/S----ld-em- °™..stadlniis f 651; J. caroussel f 340; 319 en f 355; Sterling, doolhof Botermarkt f 150.275. Franciscus, kinematograaf, Ged. Oude Gracht 265; F. Harmsen, automati sche toestellen 30; OvermeerTewe, stoomcaroussel f 857; Wed. Dobbelaere, stoomcaro issel, Botermarkt ƒ400; Wed. Gallard, draaimolen 426.73, 300.60 en 375.76; Van Buuren, Leiden, pa norama 50.38 en 60.50; bioscopen- Maatschappij Rotterdam 60 en 80; P. Koppen, beignetskraam 47.50; S. G. v. Buuren, Leiden, panorama 40, 51 en f 55; D. Haar, luchtschommel 171.75, 300; M. Hommerson, lucht schommel 302 en 175; Gebr. v. Lier, schouwburg, N. Groenmarkt f 125; A. Hommerson, kinematograaf f 275; D. Consael, beignetskraam 652.50; over „de Kroon" 400.25 en Carrée Parklaan circus 250. Over 8 dagen heeft de gunning plaats. Men ziet uit dit lijstje, dat er weder heel wat te genieten valt op alle mogelijke gebied. Aan draaien o. a. zal geen gebrek zijn. 't Was vol Zondagavond: in de groote zaal dier Sociëteit „Vereeni- ging" en geen wonder ook. De dii- recteur Joh. Castri gaf daar een Specialiteiten-voorstelling ©n het is reeds algemeen bekend dat men dan wat goeds kan veirwachten. Het publiek werd ook nu niet teleurge steld. Voor een goed! degelijk pro gramma was gezorgd en d'e uitvoe ring der verschillende nummers liet niets te wensch en over. Bijzonder veel succes had' de jon-' gebeer Nico Castri, humorist, met zijne nieuwe coupletten. Mej. Cato Culp, bleek op nieuw de lieveling van het publiek te zijn. Uitbundig succes had ook de Byronitroep, be staande uit zes personen, die met hunno kluchtige Pantomime- „Een Intermezzo in een Café" d'e lachlust van het-publiek gaande hield. Fraulein Bertho, krachtbalanceu- ze, verrichte als zoodanig sterke toeren, de werkzaamheden van Donna Iroina. bijgenaamd de vuur- koningin op een telefoondraad', wa ren zeer interessant en van de ove rige nummers kan op enkele na met lof worden gesproken, zoodat de heer Castri met vertrouwen bij eene volgende voorstelling weder op een druk bezoek kan rekenen-. Zaterdag 20 April 1901, zal in een der lokalen van het Nutsgebouw eene leden-vergadering plaats heb ben van- de vereeniging „Welda digheid naar Vermogen." In het ,,Aler. Handelsblad" treffen we een ingezonden stuk van dien heer R. Prins, instituteur alhier, aan, naar aanleiding van de opstel len „Ons onderwijs" van Dr. P. M. Heringa" in dat blad' in de laatste week van Maart, geplaatst. Wij komen hierop morgen terug. Woensdag a. s. geeft het kwar- tetrRobert, Zalsman en Van Bree- men zijn vierden en laatsten ka- mermuziekavond in dit seizoen,. Het programma vermeldt strijk kwartet v. Beethoven, liederen van Jan Brandts Buijs, Nolthenius en Wagen aar en als noviteit een kwin tet voor piano en strijkinstrumen ten van Christiaan Sindimg, den grootste onder de jonge Noorsche componisten. Naar wij vernemen is Zondag avond beslaten tot oprichting eener dien s tb ode n-v, e re e-ni gi ng in den geest der Amsterdamscbe. De tot standkoming dezer vereeniging is het werk van het Haarlemsch arbei ders-secretariaat. Bij dien heer K. van Eden, Spaar- ne, is voor een der winkelramen een uitstalling van Sunlight-zeep, pakjes en stukjes in hoogst beval- ligen en lossen vorm opgesteld. Ieder jaar houdt de maatschappij van Sunlight-zeep een wedstrijd in uitstalling van haar proddet voor haar afnemers. Een pho?o is aan het hoofdkantoor opgezonden. Stukken van den Gemeente raad. Het bestuur der afd. Haarlem van den Alg. Ned. Typografenbond heeft zich tot den Raad gewend met het ver zoek om ook hij de aanbestedingen van gemeente-drukwerk bepalingen om trent loon en arbeidsduur in de bestek ken op te nemen, en wel de volgende: 50 der gezellen zullen een loon genie ten van minstens 21 cents per uur; 30 een loon van van 16 tot 21 ets. per uur; 20 een loon van 10 tot 16 ets. per uur; alles met dien verstande, dat op iedere vijf gezéllen één jongen, bui ten de bepalingen vallend, werkzaam mag zijn; de arbeidstijd zal in den re gel 10 uur bedragen; voor overwerk wordt 25 voor nacht- en Zondags- werk 50 extra uitgekeerd (voor nachtarbeid te rekenen de arbeid die verricht wordt tusschen 11 u. 's avonds en 6 uur 's morgens). De heeren Joh. de Breuk en dr. Nieuwenhuizen Kruseman stellen den Raad voor hen te machtigen tot het doen aanbrengen van een tweede druk- leiding, tusschen het pompstation te Overveeen en den ZijlsingeL, en daar voor beschikbaar te stellen een bedrag van 30,000. Aan den Raad wordt voorgesteld B. en W. te machtigen om de vaste goe- een hoogst genoeglijke avond, J deren, welke door wijlen den heer J°. C. Gymnastiek. Zaterdag-avond hield de Gymnastiek vereeniging „Willen is Kunnen" een onderlingen wedstrijd in het Gymnas tieklokaal, Jansstraat 85. De heer Meye- rink, directeur, zette op verzoek van den Voorzitter het nut der beoefening der gymnastiek uiteen en deed duide lijk uitkomen, welke waarde moet wor den toegekend aan de harmonische ont wikkeling van ons lichaam. Onmiddellijk daarna namen de wed strijden een aanvang met hoogsprin gen; prijswinnaars waren A. Belder- bos met een sprong van 1.80 M. en G. Stevenhagen 1.75 M.; sterktrekken: len prijs S. Hoogendoorn, 2en prijs A. Greuter; gewichtheffen: een gewicht van 12 KG. moest eerst met de linker- daarna met de rechterhand naar boven getrokken worden. Uitslag: len prijs: F. Belderbos 19 links, 27 rechts; 2en prijs Thod. Sala 21 links, 24 rechts. Verspringen: 4 M. len prijs E. Loh- mann2en prijs J. de Heus3en prijs De Groot; 4en prijs Otger. Rekstok. Een verplichte oef. moest worden uitgevoerd, len prijs: L. van Norden; 2en prijs C. Stevenhagen. Hardloopen 100 M. met 4 keerpunten; len prijs J. ten Hoven 19 sec.; 2en prijs W. van den Eijkhof 20 sec.; 3en prijs P. Blankert 201/5 sec. en F. Sala; 3en prijs J. ten Hoven, W. van den Eijkhof en P. Blankert. De afdeeling Haarlem van de Ned. Bond van Oud-Onderofficieren, hield op Zondag bij het einde van hare win-, teroefeningen, een onderlingen schiet wedstrijd op Cylinder geweer. Flobert-; buks en op de vrije baan, in net lokaal I van den heer Burgers aan den Schoter- weg. Aan dezen wedstrijd werd door 22 leden en donateurs deelgenomen. De uitslag was: le prijs L. J. Pierlot; 2e prijs A. de Roo; 3e prijs Th. H. Ker- stel; 4e prijs G. H. Ets; 5e prijs A. van der Burg; 6e prijs L. de Raad; 7e prijs G. H. Huetinck; 8e prijs W. van Om- merende prijs P. Pieterse. Op de vrijen baan: le prijs Th. II. Ker- stel; 2e prijs P. A. Alleman; 3e prijs A. v. d. Burg; 4e prijs J. G. Fransen; 5e prijs G. H. Huetinck; 6e prijs L. de Aard. Tentoonstelling. De uitslag van de bekroning der tee- keningen, vervaardigd door leerlingen der Vakteekenschool St. Jozef, onder- afd. van den Ned. R. K. Volksbond, welke staat onder leiding van de hee ren Nuyens en Etmaus, is als volgt: Eerste leer j aar: A. J. Goossens, lsten prijs; C. van Schoonhoven 2de; P. Korstenbroek 3e; P. van Rijn 4de; S. Oppenkamp 5de, en P. Snoeks, aanmoe. digingsprijs. Tweede leerjaar. J. Rusting lste; J. Kroon van Diest 2e; Th. Broek huizen 3e, en H. Lamers, aanmoedi gingsprijs. Van het derde leerjaar werden aanmoedigingsprijzen behaald door J. Rozenhart, H. J. Oppenkamp en R. Stokman, en van het 4e leerjaar door A. Lips en J. Boon. ieder een eer ste prijs, en door P. Eekman, een aan moedigingsprijs. len in het werk te stellen dat door Ds. Talma te Arnhem een eandi- datuur zal worden aanvaard. In tusschen stelde de sterkte der plaatselijke kiesvereenigingen in dit district nl. die te Halfweg ca. den heer N. Oosterbaan van Naar- den tot candidaat. De burgemeester dezer Gemeente dio thans ingevolge art. 3 der Ge meentewet voor een zijner gemeen ten moet bedanken,, zal 31 M:ei af treden als burgemeester van Wijk aan Zee en Duinvoor dat ambt hebben zich bereids verschillende sollicitanten aangemeld. Sloten. Alhier is eene schietvereeniging opgericht, deel uitmakende der ver eeniging „Volksweerbaarheid." Vanwege de Amsterdamsche boek binders- lineerders- brocheerders- en cartonnagewerkers-vereeniging Nieuw Leven" werd Zondag in ..de Kroon' eene openbare vergadering gehouden, met het doel alhier propa ganda te maken voor organisatie van boekbinders enz hier ter stede. Als spre kers traden op de heeren J. A. van Dijk en J. C. Fenthur. Met het oog op de geringe opkomst werd besloten bin nenkort eene tweede vergadering te be leggen ten einde tot de oprichting van eene afdeeling van den Bond over te gaan. Men seint ons uit 's-Gravenliage: De rechtbank sprak heden den kleer maker, beklaagd van de ontvoering van het knaapje. Van Wezel en van een ander kind, vrij. Men schrijft ons: Het bovengenoemd gemengd koor, onlangs hier ter stede opgericht, gaf 11. Zaterdagavond, onder leiding van den heer J. W. Grootendorst, haar eerste uitvoering in het gebouw St. Bavo, Smedestraat. Daar ik de eerste nummers van het programma niet bij kon wonen, en eerst bij no. 5 het too- neelstukjo „Niet gespeesd" in de zaal kwam, zoo kan ik alleen zeggen, dat dit tooneel'stukje uitstekend werd ver tolkt. Allen speelden voortreffelijk in 't bijzonder „vrouw Pomper" en ware het ook wel wenschelijker geweest, dat zij iets meer gegrimeerd was ge weest; aan haar uitstekend spel deed dit niets tekort. Ook het tooneelstukje „Korporaal Pimpelaar" oogstte veel bijval en dat dit ook wel in de smaak viel, bleek uit het davere-nd applaus. Do solo's van mej. J. Bruin waren zwak toch liefelijk en zuiver; de ac- compagnateur was de directeur zelf en deed de begeleiding zeer correct. Over ieder zangnummer uit te wijden is niet noodig, daar alles voortreffelijk ten i gehoore werd gebracht Daaroml de I leden hartelijk geluk gewenscht met het welslagen dezer lste uitvoerin; en mogen zij op den ingeslagen weg onder leiding hunner kranigen direc teur voort gaan. zoo zal ze een ware concurrent voor haar zusterverenigin gen worden. M. Schermen. Den 12en dezer sloot de inschrijving voor den internationalen schermwed- strijd te geven door de Rott. Scherm- vereeniging ..Progressus" voorliet con. cours te houden op Zaterdag 20 en Zon. dag 21 April met: Personeele wedstrijd: voor degen 102; voor sabel 101, en voor geweer 90. Korpswedstrijden: voor degen 16; voor sabel 8, en voor geweer 10. Colonnewedstrijd: voor lange stok3; voor geweer 3, en voor lange stok solo. Vertegenwoordigende 25 civiele en militaire vereenigingen. Onder de vele toegezonden prijzen kwam nog een prachtige medaille in van den heer C A. Dudok de Wit, lid van 't eerecomité, te Amsterdam. Een der grootste bibliographische zeldzaamheden wordt in de verzame ling van den Vorst de Ligne in Frank rijk gevonden. Het boek is niet geschre ven of gedrukt, maar al de letters zijn uit het fijnste perkament gesneden en op blauw papier geplakt, en de tekst is zoo gemakkelijk te lezen als de be9te druk. De uitvoering moet een buitengewoon geduld vereischt hebben, vooral als men de juistheid en de kleinheid van de letters in aanmerking neemt, waar van de keurige bewerking werkelijk bewonderenswaardig is De Duitsche Keizer Rudolf II heeft in het jaar 1640 voor dat boek 11,000 dukaten geboden, eene voor dien tijd ontzaglijke som. Als een bijzondere merkwaardigheid wordt nog vermeld, dat op den band het Engelsche wapen staat, hoewel het niet bekend is, dat dit hoogst zeldzame boek uit Engeland afkomstig of er ooit geweest is. te Berlijn in de geheele stad bekend fl guur, Friinkel genaamd, belachelijk te maken, en stelde hem in gelaat en gebaren zoo getrouw voor, dat het pu bliek bij het slot Friinkel heraus! riep. De journalist diende eene aanklacht tegen Beckmann in, en deze werd ver oordeeld den beleedigde te zijnen hui ze, in het bijzijn van genoodigde getui gen, verschooning te vragen. Op het bepaalde uur wachtte Friin- kei, in den kring van zijn gezin en een aantal hiervoor genoodigde fami lieleden en bekenden van den boeteling diens komst af; maar het eene kwartier na het andere vei'liep, en Beckmann kwam niet. Eindelijk ging de deur open; Beckmann stak zijn hoofd naar binnen en vroeg: „Woont hier mijnheer Maier?" „Neen," antwoordde Friinkel, „die woont hier naast." „O, dan vraag ik u wel vcrsclioo- ning", zeide Beckmann, zich snel we der verwijderende, na, tot groote er gernis van Frankel en tot schaterend gelach van anderen, stipt aan de letter van de boete, die hem was opgelegd, voldaan te hebben. De prijzen werden met een kort, doch zeer gewaardeerd woord door den voor zitter aan de winners uitgereikt. Gister (Zondag) gaf de muziekveree- niging „Harmonie" weder eeno goed geslaagde en druk bezochte matinee Bloemendaal. Zaterdagnamiddag werd door twee jongens op den Bloemendaalschen weg met steenen gegooid naar eene équi page, en werden paard en koetsier ge raakt. Eene dame, die in het rijtuig zat, stapte er uit, wist een dier jongens vast te grijpen en aan de politie over te leveren. Overveen Zaterdag 11. kwam de commissie tot wering van schoolverzuim, door den burgemeester opgeroepen voor het eerst op het raadhuis bijeen. Tot voor zitter werd gekozen de heer C. J. Th. Leistikow te Overveen en tot secretaris de heer A. IJzerman te Bloemendaal. Heemstede. Dr. Kuijlman', predikant bij de Hervormde Gemeente alhier, heeft het beroep naar Prineenhage aan genomen. Haarlemmermeer. Voor het maken eener boerderij alhier voor den heer G B, 't Hooft, 'ware 11 biljetten ingekomen de hoogste inschrijving Öèdroeg /21987, de laagste zijnde van V. Visser te Haarlemmermeer, aan wien het werk is opgedragen 14250. Door een onbekende oorzaak heeft te Nieuw Vennep, bij L. v. Zomeren, een ernstige binnenbrand plaatsgehad. Door spoedige hulp is 't gebouw ge spaard gebleven, doch ecu groot ge deelte der meubels is vernield. Alles was tegen brandschade verze kerd. De Russische Regeering heeft een edict uitgevaardigd, waarbij bepaald wordt dat alle couranten in het Rus sisch verschijnen moeten. Ook de handels-advertentiën, die eerst nog door den censor goedgekeurd moeten worden. Wat echter nog erger is, dat alles in Russische letters gezet moet worden. Zooals men weet is dit een tamelijk onrustig en onduidelijk schrift hoewel niet zoo in die mate als de Duitsche fractuur. Van de 9 leden, die de Commissie van onderzoek tot wering van school verzuim te Haarlemmermeer uitmaken hebben reeds 4 bedank! Het armwezen heeft aan de gemeen te Haarlemmermeer over 1900 gekost ongeveer 21.000. Beverwijk. De anti-revolutionaire kiesver- eeniging alhier besloot alle midclo- Sprinkhanen, die een veld slag doen staken. Dat is in 1785 in Madagascar ge beurd. De vijandelijke benden in dat land plachten elkander op bepaalde dagen en plaatsen tot een geregelden veldslag te ontmoeten. Bij een van die veldslagen in het genoemde jaar werd in het heetst van het gevecht de lucht eensklaps ver duisterd door een wolk van sprinkha nen, die op de naburige rijstvelden nederdaalden. Hel vuren werd terstond gestaakt, en als bij onderlinge over eenkomst gingen de strijdenden de ver nielende insecten, waarvan zij veel hielden als voedsel, verzamelen. In 1748 werd het leger van Karei XII, destijds in Bessarabië, door een wolk van sprinkhanen tegengehou den. In sommige streken worden sprink hanen als een voorteeken van een aan staanden oorlog beschouwd, en er zijn Engelschen, die beweren, dat de letter W, die eerste van „war" (oorlog) ook duidelijk op de uitgespreide vleugels van de sprinkhanen te zien ist Tot staving van die meening wordt gezegd, dat de oorlog tusschen China en Japan, do Burgeroorlog in Amerika, en de Mexicaansche oorlog met de Vereenig de Staten binnen een jaar na eene sprinkhanenplaag gevolgd zijn. Men zegt, dat muggen en muskieten veel hebben hijgedragen tot de neder laag van de Perzen onder Sapor II bij zijn laatsten aanval op de stad Nisi bis in 350. In Jozua XXIV, 12, werden twee Koningen van de Amarieten door horzelen uit het land verdreven, zoo dat de Israëlieten hun zwaard of boog niet in den strijd behoefden 'te ge bruiken. Een eigenaardig vergiffenis vragen. Op zekeren dag liet de tooncelspeler Beckmann zich door een vriend ver leiden om een recensent een destiids Een kort tooneelstuk. Een van de kortste tooneelstukjes, waarvan de voorstelling slechts twin tig minuten duurde, werd in Septem ber 1896 voor het eerste vertoond. Het was John Lawson's ..Humanity", dat dadelijk bij de eerste voorstelling in Brighton grooten opgang maakte en nog telkens met evenveel bijval door het Engelsche publiek wordt ontvan gen. Het stuk behandelt het wanhopige gevecht, dat eenigen tijd geleden plaats had in Northumberlandslreet tusschen majoor Murray en Roberts, den geld schieter. Het eigenaardige van het stuk is, dat er bij gelegenheid van het gevecht zoo veel glaswerk en andere breekbare waar wordt stukgeslagen, en men zal niet zonder verbazing vernemen, dat de heer Lawson 20 pond sterling 240) per week uitgeeft aan spiegels en ander glaswerk, dat gedurende de voorstel ling gebroken moet worden. Dat de na tuurlijkheid van het gevecht op het too- neel hierdoor verhoogd wordt, valt ze ker niet te ontkennen. 366e Staatsloterij. Maandag 15 April. 3e Klasse, le Lijst. N°- 5044, 9262 en 13225 ieder 1000. No. 1589 en 18345 ieder 200. „S «Mj, 318» 6762. 7114, 12116 13302 en 19119 ieder 100. MARKTNIEUWS 15 April 1901. 90 HL. Witte tarwe 7.106 25' 10 HL. Rogge 5.— 85 HL. Haver f 3.05 Burgerlijke Stand. Bevallen 14 April. E.- vaji dei Hulst—Huiberts, z. H. A. Spoor— Kennik, z. 13. P. F. Valbrachte- Spanhcim, z. M. Merks—Heijblok d\ G. van BerkumGerritsen d 14. E. Muller—Janse, z. 13. A. Sil visDegenaars, z. 14. J. van de Pol—Guiteneau, z. 15. E. Leupen Latenstein, z. 13. M. de Jong-— Broers, d. Overleden 13 April. C. P. Wit teiman, 5 j. z.. Kamperlaan. 14. G. Warmenhoven, 9 j. z., id. 15. A. Rekman. 84 j. Klaverstraat. 13. H. Kuiper, 28 j. Hazepaterslaan. 14. L. Hesta, 43 j, Wilhelminastraat KERKNIEUWS. Kathedrale Kerk St. Bavo. Deze week gelegenheid om te biech ten 's morgens tot 10 uur en na den middag van 6 uur tot 8uur. Parochiekerk van den H. Joseph. Donderdag te 7 uur het Lof van het Allerh. Sacrament. Zaterdag te half negen de II. Mis voor de bekeering der zondaars in de Kapel van het Miraculeuse Maria beeld. Van 4 tot 10 uur gelegenheid om te biechten en te 6 uur het Lof ter eere van de II. Maagd. In deze week de II. H. Missen en de Catechismus op de gewone -uren. Parochiekerk van den II. Antoniua van Padua. Dinsdag te 8 uur gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius van Pa dua voor de levende en overl. leden der Broederschap. Dien dag, den eer sten der negen Dinsdagen die het feest van den H. Antonius voorafgaan, na de gezongen H. Mis gebeden der Novene. Dinsdagavond te 8 uur opening der Retraite bij gelegenheid van het vijf- en-twintigjarig bestaan der conferen ce „St. Antonius van Padua" van de vereeniging van den H. Vincentius Paulo. De geestelijke oefeningen welke gegeven worden voor de werkende leden en de bezochte gezinnen, zijn ook voor de weldoeners der conferentie voor niet-leden toegankelijk. Woensdag, Donderdag en Vrijdag, telkens des avonds te 8 uur, geeste lijke Oefening, waarna een kort Lof. Zaterdagochtend te half 6 predika- waarna de H. Mis. Zondagochtend1 te half 6 de H. Mis voor diegenen, die de geestelijke oefe ningen hebben bijgewoond, en alge- meene II. Communie. N. H. Ct

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3