NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Arme Dora. 18e Jaargang Woensdag 17 April 1901. No. 5459 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maanden ƒ1.20 -ApÉgHjaaVan 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Ots. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), P"38 ^er Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1-30 i Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlek rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Reclames 30 Oent per regel. Afzonderlijke nummers0.02f£ BureausGebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.37^ Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. de omstreken en franco per poBfc0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, "behalve op Zon- en Feestdagen, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 31bit Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 17 April bevat o.a. Ontmoediging der Engelschen, Eischen van schadevergoeding aan China, In den uitersten nood, Het Engelsche gezantschap, Verkiezin gen, Tuinbouw, Ons Onderwijs. Politiek Overzicht. De .,Timcs"-carr°spondent te San- na's Post verklaart, dat Engeland's positie in de Republieken bijzon- dier zwak is. „Men kan geen. 5000 yards buiten de militaire lijn tus- schen Basoetoland1- en Bloemfontein gaan», zonder giavaar te loopen van door oen Boer en-patrouille te wor den aangeschoten. Het geheele leg ger is beu van den oorlogieder officier en soldaat vraagt, hoe lang dat zoo nog zal moeten duren. De toestand schiint verder van het e,in de dan ooit." De „Standards-correspondent te Pretoria schrijft op denzelfdlen ont- moedüg,enden, hopeloozen toon. In een hoofdartikel zegt de „Stan dard'", dat het duidelijk is dat de Boeren nog aanzienlijke militaire hulpbronnen hebben, en dat hun ammunitie nog niet zeer veront rustend1 verminderd' is. Het geheele artikel toont, dat naar de „Standard" hoopt, zoo de Boe renleiders zic-h niet willen overge ven, kleine commando's bet zullen doen. Hoe schaarsch het dan dus ook met het oorlogsnieuws moge wezen deze verklaringen zeggen' genoeg. Zij spreken boekdelen. De hoop van die „Standard is, dat kleine commando's zich zullen overgeven, indien de leiders het niet willen doen en zoodoende de Boeremmacht versterkt zal worden. Dit zal wel een ij dele hoop blij ken, want het zou nog eerder te be grijpen zijn dat zich éérst de lea ders overgeven, en daarna, doordat ze gedemoraliseerd! zijn, verschil lende kleine commando's dan om gekeerd. Zoolang de Wet en Botha staan zullen wel alle Boeren staan. De geheele, ongeveer 250 K.M. lange spoorlijn PretoriarPietersburg is nu door de Engelschen bezet, maar wat zij hiermede beoogen is een raadsel. Het gebied ten noor dien. ten westen en ten oosten van de lijn i's in 's vijand© handen, zoo- dab een voortdurende bewaking, een onafgebroken heen en weer rij den van gepantserde treinen niet zal kunnen beletten, dat bij' eenige activiteit van de Boeren de gemeen schap met Pretoria, het zuidelijk eindpunt, herhaaldelijk wordt ver stoord. terwijl alle toevoer van de ze plaats moet komen. De Fransch-Italiaansche innig heid heeft nu een tegenwicht ge vonden zoo doen ten minste de Duibsche bladen het voorkomen in de reis van. den Duiitsehen Kroon prins naar Weenen, en in de harte lijke ontvangst, d;ie hem daar be reid werd. Men laat natuurlijk in dit verband het licht scherp vallen, op de Duitsch-Ooslenrijksche solide vriendschap. Omtrent den gang van zaken' in China weinig nieuws. Enkele cij fers zijn: thans bekend geworden omtrent de schadeloosstellingen die gevraagd worden. Zoo worden genoemd' de gevraag de schadeloosstellingen' voor krijgs verrichtingen, ênz., doch zonder de eischen van particulieren, zendings genootschappen enzvoor En geland' 54 millioen gulden,, Duitsch land' 144 millioen gulden, Frank rijk 156 millioen gulden en Rus land 204 millioen gulden. De „Politische Corr.espondenz" meldt, dat Frankrijk ook de scha deloosstelling van de Italiaansche zendingsvereenigingen zal steunen. Of de genoemde cijfers juist zijn valt nog wel te betwijfelen De „Daily Mail" noemt het voor Enge land geëischte bedrag 72 millioen gulden. De .Daily Telegraph" zegt dal Rusland niet alleen schadever goeding eischt voor de deelneming abn de expeditie in Tsjili, maar ook voor het vervoer en bet onder houd' van een leger van' 123.000 man in Mantsjoerije, voor het beschadi gen en vernielen' der Mantsjoerij- sche spoorweglijn enz. Dat Duitschland zich met een schadevergoeding van 144 millioen gulden zou tevreden stellen is even eens moeilijk aan te nemen daar alleen de suopletoire begroetingen, door den Rijksdag goedgekeurd, reeds 165 millioen gulden bedra gen. Buiteniandsch Nieuws. Leo Tolstoï. Léo Talstoï heeft aan Czaar Nico- laas een brief geschreven, naar aan leiding van het banvonnis door dien procurator der H. Synode tegen hem uitgesproken, waarin hij den Czaar waarschuwt tegen het reactionnair stelsel en de felle onderdrukking op godsdienstig gebied, die door Konstan- tyn Pötrowitsj Pobyedonostsef worden ingevoerd. Reeds verleden jaar heeft Tolstoï den Czaar geschreven om hem op het gevaarlijke van den godsdiensthaat van Pobyedonostsef te wijzen en hem te verzoeken den procureur der II. Sy node en den minister Sipiaguine te ontslaan. In den uitersten nood. Leij clsdbrp, waarheen dte zetel van tie Transvaalsche regeering- in het uiterste geval van nood' schijnt verplaatst te zullen worden, ligt 110 K.M. ten oosten van Pieters burg. Het dorp ligt tusschen de, hel- linig van de Murchison-ketem en den Spitskop, maar altijd nog 2000 voet hoog. Hoewel de bergen in die buurt over het algemeen niet meer verge leken kunnen worden met het hoog gebergte, dat b.v. h/atal van den Vrijstaat scheidt, bereiken ziji toch hier en daar een respectable hoogte. In de onmiddellijke nabijheid van Pietersburg vindt men bergen van 4750 voet, en naar het oosten toe stijgt het gebergte nog meer, zoo- dat een kolonne op weg van Pie tersburg naar Leijdsdorp met moei lijkheden zou te kampen hebben, zooals de Engelschen tot dusver nog niet ontmoet hebben. Een eenigs- zins begaanbare weg voert van. Pie tersburg uit slechts tot Haemerts- burg aan die Letaba-rivier, nog niet eens halverwege Leijdsdorp. Van Haenertsbure" af heeft men geen andere wegen dan' bergpaden die zich door het gebergte' kronkelen. De natuur zelf heeft de Boeren hier dus voordeelen in de hand gegeven waarvan zii naar hartelust partij kunnen trekken. Ten noorden van de Ol'ifantsrivier zullen de Engel schen zich wel geen weg kunnen banen, daar het terrein naar het noorden toe voortdurend' moei el ij- ker wordt. De eenige manier om Leijdsdorp te bereiken zou zijn dat de- Engelschen door het dal van de Olifantsrivier of van Lijdenburg uit oprukten1-. Men zou dan evenwel de verbinding met den spoorweg prijs moeten geven. Dan zouden zij echter in de eerste plaats slechts met groote moeite levensmiddelen aangevoerd kunnen krijgen en in de tweede plaats tol bescheming van de verbindingslijn een troepen macht noodig hebben zoo groot als zij niet kunnen missen zoind'er hun andere stellingen in gevaar te bren gen. Daarom zullen de Engelschen waarschijnlijk niet verder kunnen oprukken en de Boeren in het dis trict Zoutpansberg ongemoeid' moe ten laten. Het district Leijdsdorp is een van de rijkste in Transvaal. Rondom het dorp wordt goud gevonden daar worden de Murchison-, Woodi- bush en Thabinie-mijmeni geëxploi teerd. Verder strekt zich van de oostelijke hellingen van het geberg te tot aan de Portugeesche grens vruchtbaar weiland' uit, dat een geschikte verblijfplaats zal zijn voor het in veiligheid gebrachte vee van. de Boeren. Wie aan het klimaat gewend is, zooals die Boe ren. kan dus op zijn gemak de.n loop van de gebeurtenissen afwach ten. Vreemdelingen zouden echter gevaar loopen er malaria, typhus en dysenterie op te doen, ziekten waar mede de Engelschen reeds ruim schoots kennis hebben gemaakt, maar die in het noorden dubbel ge vaarlijk voor hen zouden wezen. Het geheele Zoutpansbergdlistrict, waarvan Pietersburg de hoofdstad- is, S'taat trouwens wegens zijn on gezondheid in een kwaden reuk. Zelfs onder de geharde Boeren is de sterfte in dat d'istric-t het grootst. Hoeveel meer zullen dan de Engel sche troepen te lijden hebben, die reed's verzwakt zijn door maanden lange ontberingen. Ook daarom is het niet waarschijnlijk dat de En gelschen Pietersburg op den duur bezet zullen kunnen houden. Algemeene berichten. Lord Kitchener seint uit Pretoria van 15 dezer Bij Babington's operaties werd het laager van generaal Smuts ten noordwesten van Klerksdorp bij het aanbreken van dein d'ag d'oor ko lonel Rawlington's colonne be stormd. Zes Boeren sneuvelden, 10 werden gewond123 gevangen geno men. Een twaalf pondier en een pom pom. onbeschadigd', twee munitie wagens, eenige paarden en wat vee werden buit gemaakt. Onze verlie zen bedragen' 3 gewonden. Kolonel Plumer nam veldlkomet Briel en 16 man gevangen, maakte tien wagens. 18 geweren1, een paar paarden en wat vee buit. In de Oranje-Rivier-kolonie' wer den gedurende' kolonel Pitcher's operaties zeven Boeren' gedood, een gaf zich over. Een aanzienlijke hoe veelheid' vee werd buit gemaakt. Het Hoogverraadshof veroordeel de het Kaapsche perlementslid De Wet tot; drie jaar gevangenisstraf en een boete van 5000 pond ster ling. De „Daily Mail" heeft een zon derling telegram uit Pietermaritz- burg, dat er in Natal een groote sa menzwering onder de kaffers is ontdekt, die ten doel zoudle hebben de oppermacht der zwarten in dliie kolonie te herstellen. De machte loosheid der Engelschen om den oorlog te eindigen zoud'e de zaak zoo verlokkelijk maken voor de heerem Zoeloe's en hen d,oen mee- nen, dat zij door den strijd' der wit- menschen nu de mooiste ka.ns heb ben weer d'e baas te worden. Maandag werd i,n het vaticaan het geheime- consistorium gehou den, Donderdag a.s. vindt het open bare consistorium plaats. De Paus heeft als gewoonlijk, een toe spraak gehouden -en sprak daar in zijn droefheid uit over de in ve le deelen van Europa hervatte vij andelijkheden tegen de kerk, in het bijzonder over de wet tegen d'e congregaties in een naburig land d'at algeheels vrijheid voor allen predikt. De Paus herinnerde aan de op roerige betoogingen in andere lan den, waarin hij de voorloopers ziet van ernstige feiten en ergere ge beurtenissen. Ten- slotte sprak hij over den duur en d'e positie van het pausdom en over het wetsvoor stel op de echtscheiding dat wel dra bij de Italiaansche Kamer zal worden ingediend. De „Lokal-anzeiger" verneemt uit Peking dat Maandag een jonge Chi nees, Howan genaamd is gevangen genomen als moordenaar van kapi tein Barisch. Hij heeft de misdaad bekend en geeft op, den moord ge- pleegd te hebben onder den indruk van een mishandeling door den ka pitein. Hij heeft zich zelfs op de daad. beroemd. Howan en een an dere Chinees die ook gevan gen werd genomen, werden aange troffen rijdende op paarden van den vermoorde. Behalve deze bei den zijn. nog twee Chineezen ge pakt die medeplichtig moeten zijn. Een Duitscher die tot zijn dood ongenoemd1 wil blijven, heeft 250.000 mk. e-eschonken voor de op richting van een sanatorium voor teringachtige kinderen te Belzig, in Brandenburg. Het comité generaal van d'e Fran- sch-e socialistische partij heeft aan Jaurès en Vaillant, de Fransche le den van het internationaal bureau te Brussel, machtiging verleend', aan het bureau voor te stellen, een beroep te doen op het proletariaat om den, eersten Mei een betooging te houden voor het verdrukte volk van Rusland. Met datzelfde doel zal het comité den 18en April een groo te meeting op touw zetten. Stadsnieuws Haarlem, 16 April 1901. Tuinbouw. De afdeeling Haarlem der Neder- landsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde hield Maandag avond eene vergadering in het gebouw „Weten en Werken". De voorzitter, de heer J. D. Onder water, opent de vergadering waarna de secretaris, de heer P. W. Voet, de notulen leest. Deze worden goedge keurd. Aan de orde komt nu de ver kiezing van ©en bestuurslid in de plaats van den heer J. H. Wentholt, die bedankt heeft. Op voorstel van den heer Kikkert wordt besloten deze ver kiezing tot eene volgende week uit te stellen. Vervolgens hieldi de heer II. de Lan ge uit Rotterdam eene lezing over het materieel voor de vervaardiging van bloemwerken. De binderij is een dei- belangrijkste afdeelingen van den tuinbouw. Men zou haar kunnen noe men de kunstafdeeling. Inderdaad, 't vervaardigen van bloemwerken is een kunst, en men mag daaraan booge eischen stellen daar de grondstof, die er voor gebruikt wordt, zulk eene ide ale is. Het is van groot belang eens na te gaan, welk materiaal men vroe ger gebruikte en dan te zien wat men tegenwoordig tot zijne beschikking heeft. Natuurlijk hangt veel af van de wijze van kweeken. Met de kascul- tuur heeft ook de binderij eene booge vlucht genomen. In ons vaderland word de eerste kas gebouwd. In plaats van glas, gebruikte men toen mica. In 't eerst verwarmde men door mid del van rookkanalen, later kwam de heetwaterverwarming, zooals wij die kennen. Men had' nu de tempera tuur volkomen in zijne macht. Aller lei tropische gewassen konden wor den gekweekt, terwijl men ook liees- sters, die in de lente of in den zomer bloeiden 's winters in de kas bloemen liet geven. Van deze planten mag ze ker de sering wel in de eerste plaats worden genoemd. Spr. geeft een kort overzicht van deze cultuur met de ver schillende soorten, die daarvoor in aanmerking komen; ook de lelietjes der dalen worden veel getrokken. Doch meer nog is de roos gezocht voor de kascultuur. En geen wonder, want er is geen bloem ter wereld, die met haar kan wedijveren. In ons land is? het kweeken van rozen onder glas nog niet zoo heel lang in zwang, doch in Frankrijk en Pelgië sfaat deze talc van tuinbouw op een hoogen trap. Ook wil spr. nog noemen de bloembollen. In den Iaatsten tijd zijn de Hollandsche firma's ook met vervroegen begonnen. Van de bolgewassen, die goed kunnen geforceerd worden, staan de lelies en wel de Japansche bovenaan. Eene andere bloem met hetzelfde vaderland, de chrysanthemum, wordt veel gefor ceerd. De Japanners staan in de cul tuur dezer planten nog boven ons, hoe wel spr. niet gelooft, dat het verschil bijzonder groot is. De orchideeën zijn ook voor snijwerk zeer gewild. De kweek wij ze er van levert soms nogal moeilijkheden op en het heeft vrij lang geduurd voor men er eenigszins mee op de hoogte was. Men heeft orchb deeen voor de warme, gematigde éti koude kas. De hooge prijs is oorzaak, dat. de hoeveelheid bloemen, die voor de binderij wordt gebruikt nog be trekkelijk gering is, al neemt ook deze cultuur op sommige plaatsen reeds eene hooge vlucht. Spr. acht het zeer gewenscht, dat men zich ook hier meer op speciaal-culturen gaat toeleggen, zooals dat reeds zooveel in het buiten land) geschiedt. Na eenige oogenblikken pauze be handelt spr. de binderij, zooals ze zich geleidelijk heeft ontwikkeld. Het ge bruik van bloemen bij verschillende gelegenheden was reeds verbazend vroeg in zwang. De oude Egyptenarea en Hindoes deden er reeds aan. Bij de Grieken en Romeinen nam het gebruik van bloemen eene hooge vlucht Met eenige zekerheid weten wij slechts iets van de binderij der laatste 50 ja ren. Het is interessant de ontwikkeling dezer kunst in dit tij jperk na te gaan. Vroeger maakte men nabootsingen van allerlei figuren, die op de meest sma- kelooze wijze waren samengesteld. Aan Duitschland komt de eer toe, het eerst voor de nieuwere richting te hebben baan gebroken. De losse wijze van wer ken wordt thans overal gevolgd. Ons vaderland maakt in deze een uit stekend figuur. Zoo behaalden de Ne derlanders op eene tentoonstelling te Antwerpen alle eerste prijzen. Elk volk heeft zijne eigenaardige opvattingen, de Parijzanaars maken 't liefst groote feuilleton. Vrij bewerkt naar het duitsch. Oom, zei- hij', ik begrijp, dat u ons niet alles verteld hebt vaai uw bezoek bij Reinhard. Ik heb de kleuren wat ver zacht. antwoordde de dokter. Ên welke is d'an uw ware in druk De hian is volslagen gek en ini staat om een ongeluk te begaan, aan zichzelf of aan anderen. Bernard! dacht een oogenblik na. Toen zei hij En .dito man zou nog langer die man heeteaa van uw dochter Dat mag niet langer, oom, dat kan niet. Echtscheiding? mompelde) de dokter. Maar zijn waanzin is misschien niet ongeneeselijk Hij is haar echtgenoot, Bernard' en zij is zijin vrouw. Ja, helaas, zei de jonge man bitter. De beide mannen keken elkan der aan. Op dat oogenblik lazen zij in elkanders ziel als in 'ni opengesla gen boek. En de dokter begreep, dial Bernard haar nog altijd liefhad en dat hij, ware zij vrij geweest, niet geaarzeld' zou hiebben haar te trouwen, zelfs nu zij blind gewor den- was. Stilzwijgend drukten zij in hun ne diepe smart elkandler krachtig de hand. God zal alles ten goe- die leiden, zei de dokter zac-hit, ik heb nog altijd hoop. HOOFDSTUK XVII. De bediende van' Reiinhiard deed, wat de dokter hem aangeraden had en schreef aan den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht over dem toestand van zijn patroon.. Het toeval wilde, dat juist op den dag toen, de inspecteur overkwam, Reinhard1 een bijzónder kalmen dag had, zoodat zijn chef hem. wel gejaagd en zenuwachtig vond, maar niet zoo, dab zijn opneming in een krankzinnigengesticht kon worden gelast. Toen de inspecteur heengegaan was, keerde zich de woede vanRein- hard tegen zijn bediende. Hij be greep zeer goed. dab de onverwach te komst van den inspecteur een bijzondere reden had en hadi in zijn verwarde hersens nog slim heid genoeg overgehouden om te begrijpen, dat hetzij; de bediende alleen, of wel met zijn schoonva der samen, aan den inspecteur be richt gezonden hadden. Bij de- verwijten die hij aan d'en jongen man deed', wond' d'e apothe ker zich weer zoo geweldig op, dat de bediende bang W'erd en het hu-is uitliep, met het vaste plan er niet weer in te komen. Nog eenige dagen hield Rein hard zelf de apotheek aan, maar zijn zonderlinge manier van doen en de nog vreemder verhalen die er over hem rondgingen, maakten; de klanten bevreesd'. De een na dén ander bleef weg en weldra kwam er niemand1 meer. Dikwijls bleven d'e luiken voor de apotheek dagen achtereen geslo ten. Ten slotte ging ook de oude mei dl, dlie hem nog het langste trouw gebleven was, heen, daar zij in de eenzaamheid van d'it akelige huis op hare beurt bevreesd was geworden. Toen was het alsof het huis was uitgestorven. Nu en dan zag men, dab de gekke apotheker, zooals de lieden in 't stadje hem nu noemden, den bakker of d'en melk boer aanriep en door een kier van de deur brood of melk van hen aan nam. Ten slotte raakte men aan den'toestand gewoon. In het huis van den dokter kwam geen verandering. Bernard had zich in het stadje een kamer ge huurd en nam eens wat vacantie. Er ging bijna geen dag om of hij kwam bij den dokter aan huis en deze zag hem evenals zijn vrouw, gaar ne komen, daar hij meer dan iemand and/el's er den slag van had, Dora op te vroolijken en in een opgewekte stemming te bren gen. Sedert haar vertrek uit het huis van den apotheker was de doodsbleeke tint van haar gelaat verdwenen en kleurde een blosje haar wangen. Immers wel kon. zij nieb meer zien, maar de rust van haar ziel was teruggekeerd. Op zekeren dag was Bernard op reis geweest en had' den trein- ge mist, waarmee hij naar huis had willen terugkeeren. Toen hij thuis kwam, verbelde zijn hospita hem, dat de dokter al een uur op hem had zitten wachten en hem nood zakelijk spreken moest. De jonge man vond zijn oom' in een staat van heftige gemoedsbeweging. Nau welijks zag hij hem of hij snelde op hem toe, drukte hem d'e hand en riep uitBernard, Bernard, Reinhard is dood I Den jongen man knikten bij die plotselinge tijding de knieën onder het lichaam en op een. stoel .neer vallende, stamelde hij'Rein hard dood I Maar, mijn God oom, hoe is dat mogelijk? Hij is een vreeselijkon dood gestorven, zei de d'okter en bij de herinnering aan wat hi.j gezien hadi kwam er een doodsbleeke kleur over zijn gelaat. Terwijl hij ging zitten ging hij voort met zijn ver haal van het gebeurde. Reinhard had in langen tijd' niets van: zich laten zien. Nu en dan zag men, dat hij om een hoek van de deur brood en melk aannam, maar ove rigens kr.eeg niemand hem ondier de oogeni. Ten slotte kregen een paar dagen achtereen ook d'e bak ker en de melkboer geen antwoord meerof ze al belden, klopten en riepen, Reinhard kwam niet voor den dag. Toen gingen ze naar de politie, d!ie het huis openbrak en naar den man ging zoeken. Ten silatte hebben ze hem gevonden Dood!? vroeg Bernard half luid. De dokter Knikte. De ongeluk kige had een gruwelijken dood ge vonden. Hij hing in zijn eigen brandkast op de twee dolken, die hem nagenoeg geheel hadden door boord. Waarschijnlijk heeft hiji in de kast komende, bij ongeluk heb mecanisme aangeraakt. Wat moet dab een; ontzettende dood' zijn ge weest En de dokter rilde bij de gedachte en keek somber voor zich uit. EnDora, vroeg Bernard. Weet zij het al? Nog niet en daarover is het juist dat ik je ook nog spreken wou. Aan de huisgenooten heb ik ten streng ste verboden, er haar voorloopig nog iets van mede te d'eelen. Luis ter eens goed) toe. Zooals je weet heelt een van onze collega's uit Berlijn, die in consult zijn geweest voor Dora's oogen, de mogelijkheid geopperd, dat een hevige aandoe ning haar misschien het gezicht teruggeven zou. Bernard knikte en zijn blik hing aan de lippen van zijn oom, wiens plannen hij meende te begrijpen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1