sssr,dradacteur I vrouwtje. m'en «ne,» 'zegt een oud yja&sKSmi of gedeelten daarvan kon vreemde munt worden toegelaten. De Min. wilde voorts overwegen om in de ge- moente waar geen ontvangers of be taalmeesters zijn, de postkantoren open te stellen voor intrekking of ver spreiding van pasmunt. Heden 11 uur: voortzetting van het debat over de Legerwetten (militie- wetl G. Jr. Transvaal en Oranje-Vrijstaat Dr. Van Engelen. (Me, deel uitma kende van een Nederlandsche ambu lance, het Boerentransport, dat per stooomschip Benguella van Louren^o Marques naar Lissabon werd rervoerd begeleidde, is in Nederland terugge keerd en vervoegde zich Woensdagmid dag ten bureele van het hoofdcomité van het Roode Kruis. Op een daartoe gedaan verzoek ver klaarde dr. v. Engelen zich bereid eeni- ge inlichtingen te verschaffen, die met het oog op verschillende verspreide be richten van belang zijn. Dat de behandeling aan boord van de Benguella bij den overtocht slecht zou geweest zijn, sprak dr. v. Engelen zeer beslist tegen. Ligging en voeding hebben niets te wenschen gelaten en geen der Boeren heeft daarover geklaagd; ze waren hoogst voldaan en tevreden. Aanvan kelijk viel de bereiding der spijzen op Portugeesche wijze minder in den smaak, maai' de Boeren waren er spoe dig aan gewend. Ook 't verblijf in de kampen rond Lissabon wordt hun zoo aangenaam mogelijk gemaakt en onder deze om standigheden voelen zij zich er zeer gelukkig. De Nederlandsche ambulance is niet te Lissabon gebleven, omdat ze er niets uitrichten kon. geneeskundige hulp en verpleging krijgen de Boeren op uitste kende wijze. De hospitalen in de kam pen. naar do laatste eischen ingericht, en waar de leiding in handen is van militaire deskundigen, voorzien ruim schoots in de behoeften. Dr. v. Engelen was van meening dat het zenden van geneeskundigen dan ook absoluut onnoodig was. En verple gend personeel wordt onder de Boeren zelf gevonden. Hoezeer de Boeren de behandeling der Portugeesche doktoren op prijs stel den, blijkt hieruit, dat zij zelf van oor deel waren dat de verpleging in de hos pitalen en de verzorging door de mili taire geneeskundigen zóó goed was, dat een langer verblijf der Nederlan ders te Lissabon nutteloos was. De Portugeesche autoriteiten doen al 't mogelijke om het lot der uitgeweke nen te verzachten. Ruimschoots voedsel wordt verstrekt en voor koopen van enkele benoodigd- heden ontvangt iedere Boer nog een toelage, gelijkstaande aan een bedrag van ongeveer 8 cents per dag; de Boe- ren-officieren zelfs meer. Dr. v. Engelen geloofde intusschen dat tabak pijpen, lucifers en zeep nog altijd dankbaar zullen worden in ont vangst genomen. Voora ltabak on misbaar voor den Boer want die is van de toelage niet te koopen. Eind-examen H. B. S. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland heeft benoemd tot voor zitter en tevens tot lid der commissie, belast met het afnemen van de eind examens der hoogere burgerscholen voor die provincie gedurende het jaar 1901, den heer A. L. J. Bouten, direc teur der 2e H. B. S. met 5-j. c. te Am sterdam, en tot leden: de lieeren: W. Ph. Lindner, A. D. Hagedoorn, P. de Vos Jr., dr. Z. P. Bouman en dr. P. C. M. Bos, leeraren aan die school; dr. D. A. Kerkhoff, dr. II. W. Waalewijn en den heer K. E. Scheld, leeraren aan de R. H. B. S. te Alkmaar; dr. H. Bron- gersma, directeur van, en dr. H. van Erp, mr. F. A. de Graaff, dr. H. J. Calkoen en de lieeren J. G. Tuytel en P. Frisius de Haan, leeraren aan de H. B. S. te Haarlem; de heeren H. Schuitema, W. N. Francken en H. L. Bouwman, leeraren aan de R. H. B S. te Den Helder; de heeren H. L. de Haas, dr. F. Leviticus, B. de Greve, dr. H. Hemmes en J. Rienstra, leeraren aan de le H. B. S. met 5-j. cursus te Amster dam; dc heeren A. Pelt, directeur van, en P. Th. N. Moesveld, leeraar aan de H. B. S.met 4-j. c. te Zaandam; dr. H. F. Huisken en de heeren A. v. d. Stem pel Jz. en G. Welbergen, leeraren aan de H. B. S. met 5-j. c. te Hoorn, en den heer W. Toose, leeraar aan de Han delsschool te Amsterdam. De heer Van der Veer uit Londen schrijft aan Het Volk, dat zijn vrouw en hij in den aanvang van Augustus met een groot gezelschap Engelschen, socialisten, socialistisch gezinden en oorlogs-tegenstanders, een reis naar en door Holland komen maken. Zij zul len ongeveer 12 dagen in het land ver toeven en Middelburg, Utrecht, Arn hem, (Nijmegen en Leeuwarden waar schijnlijk) Amsterdam, Haarlem, Den naag en Rotterdam voornamelijk aan doen. Gaarne zagen zij in een paar plaatsen een meeting gehouden. Een paar sprekers (in het Engelsch) zullen den tocht meemaken. Moderne Theologen. Dinsdagavond vergaderden in het gebouw voor den Wei-kenden Stand te Amsterdam de Moderne Theologen, onder leiding van prof. Eardrnans. Hij wees er in zijn openingsrede op, dat bij den vrijzinnige de theoloog niet ge heel mag ondergaan, in den pastor, en drong er op aan, gemeenteleden te vor men, die weten waarom zij vrijzinnig zijn, want het is de kracht eener rich ting dat zij door zelfbewust geloof ge dragen wordt. Als een gewaardeerd hulpmiddel noemt spr. de Nieuwe Ver taling van het O. T. Als eerste referent trad op de heer P. Feenstra Jr., ter bespreking van de vraag: ,,Welk recht kan het voorzie nigheid sgeloof in onzen tijd doen gel den?" Spr. meende dat 't godsdienstge- loof en 't voorzienigheidsgeloof staan en vallen met elkaar. De den godsdienst vijandige theorieën van onzen tijd, zoo als een materialistische geschiedbe schouwing en fatalistische levensbe schouwing zijn, welbezien, onvolgroei de voorzienigheidstheorieën. Hierna werd het vraagpunt,,Wat is er waars in het tegenwoordige streven naar ascese?", ingeleid door ds. C. Hil- le Ris Lambers. Spr. bedoelde hiermede die nieuwe, krachtige strooming, die hoofdzakelijk van Leo Tolstoï is uitgegaan. Om haar beginsel der liefde staat zij boven de oude. Echter heeft zij er deze fout me de gemeen, dat zij slechts het ideale in den mensch in het oog vat, en er- geet dat wij „dezen schat slechts kun nen. dragen in aarden vaten." Dit ver geet de nieuwere ascese vooral in haar consequente veroordeeling van alle straffen en alle geweld. Zij is anarchis tisch getint. Waar is in de nieuwere ascese haar besef van het onvolkomene van ons hedendaagsche christendom, beharti ging verdient hare vooropstelling van den eisch der liefde. Maar verkeerd is haar verwerpen van de opvoedende kracht der wet, verkeerd haar w dat alleen de liefde een verdorven maat schappij zou kunnen regeeren. Navolgenswaardig haar streven naar verbroedering van allen, naar slech ting der scheidsmuren, ook do)r te trachten bij allen lichaam en geest bei de aan 't werk te zetten, maar onver standig haar verwerping, ook van t r- schuldig levensgenot. Woensdagmorgen werd het derde re feraat behandeld. Deze vraag luidde: Bestond er in de eerste eeuw onzer jaartelling in het Jodendom eene niet- wettelijke richting? Na beantwoording dezer vraag be sprak de heer J. Hooykaas: „Hoe heb ben wij over het Nieuw-Malthusianis- me te denken?" Spr. meende dat de N. M.-middelen niet a priori veroordeeld moeten worden, doch hij betreurde het dat niet onder de armen maar onder de meer gegoeden het N. M. aanhan gers vindt, uit gebrek aan toewijding en zelfverloochening. Na een pauze deelde de voorzitter mede, dat door de vergadering, be staande uit 184 leden tot leden van het moderamen waren gekozen de heeren dr. T. Cannegieter, dr. A. Bruining, J. T. Tenthoff en P. Heering. Na een enkel woord van repliek van den referent, werd het laatste vraag punt: „Waartoe leidt in de practijk het toepassen der psychologische grond stellingen op het godsdienstonderwijs?' ingeleid door den heer J. C. Voorduin. Da risico der werkgevers bij bedrijfsongevallen. Het bestuur der Vereeniging van Ne derlandsche werkgevers heeft, gelijk reeds kortelijk is gemeld, de schets eener organisatie van werkgevers voor het gezamenlijk dragen van risico ter zake van bedrijfs-ongevallen (artt. 52 60 der Ongevallenwet) aangeboden ter behandeling op de algemeene vergade ring van 25 dezer, volgens een ontwerp van mr. H. P. L. C. de Kruyff Jr., mr. J. v. Schevichaven en jhr. mr. H. Smis- saert. dat dc op 1 Oct ingegano maatregel van tariefsverlaging op de Ceintuur haan een vermeerdering van inkomsten tengevolge heeft gehad. De vaste stopplaatsen zullen nog voor den zomerdienst worden inge voerd. De directie zal trachten liet locale goederenvervoer tusschen Haarlem en Zandvoort naar mogelijkheid te ont wikkelen door invoering van een pak ketdienst, waarvoor bereids alle voor bereidende maatregelen zijn getroffen., De winst- en verliesrekening sluit j met een verliespost van 10,697, waar-j in begrepen is een bedrag van 3000 als afschrijving op het hoofd „reserve voer uitloting en obligatiën." De totaal zui vere exploitatiekosten hebben over het jaar 1900 bedragen 92,594. of rond 6509 per KM. welk cijfer dit jaar niet belangrijk zal worden overschreden, terwijl de inkomsten op ƒ35.000 ƒ40.000 meer worden geschat. Waar dit jaar de vorliessaldo's zullen moeten worden ingehaald en dus niet op dividend te rekenen valt, meent de directie toch. dat de toestand der maatschappij zich zeer goed laat aanzien, daar de levens vatbaarheid der maatschappij is bewe zen. De balans wijst aan, dat een vlot- tende schuld van 82,738 ten laste der maatschappij is ontslaan, voor welke schuld zij in rekening-courant staat. Binnenland. Parlementaire Praatjes. Het was gisteren den dag der con clusies. De eerste waarover eenig de bat ontstond was die betreffende het adres van J. de Vries, tijdelijk gepen sioneerd soldaat, diie een nieuw on derzoek vroeg naar zijn in den dienst opgedane lichaamsgebreken. De com missie stelde voor den minister te ver zoeken adressant alsnog in staat te stellen het bewijs zijner ongeschikt heid te leveren. Den heer Van der Zwaag ging dat niet ver genoeg; be wezen was, dat de man geen zwaren arbeid kon verrichten en spr. stelde dus voor den Min. van Oorlog uit te noodigen hem 100 per jaar pensioen te verleenen. Dit voorstel werd echter verworpen met 45 tegen 11 stemmen en de conclusie goedgekeurd. Naar aanleiding deT inlichtingen op het adres van D. Vromans, aanne mer voor de levering van fourage voor de garnizoenen te Amersfoort en te Amsterdam, houdende verzoek om ver mindering van boete;, werd voorge steld om, onder dankbetuiging voor de door den Min. van Oorlog gegeven inlichtingen, uit te spreken, dat het billijk is de aan den adressant D. Vroman in 1897 opgelegde boete kwijt te schelden en zich bereid te verklaren, om voor zoover noodig mede te werken tot wegneming van mogelijke formeele bezwaren van de zijde der Alg. Rekenkamer. De Minister verzocht de Kamer nog nader te mogen inlichten. En hoewel de heer Lieftinck afdoening had ge- wenscht, in het belang van den aan nemer die reeds 4 jaren op zijn 4000 wachtte, werd tot uitstel besloten. Inmiddels had de Kamer tevens be sloten Vrijdagochtend over te gaan tot de tweede lezing der woningwet en de verlenging der drankwet, alsmede het wetje betreffende de tollen Nnar- denAmersfoort als spoedeischend af te doen. Ook werd besloten Donder dag 25 dezer een aantal kleine ontwer pen te behandelen. Enkele conclusies om tot 't debat terug te keeren werden aangehou den, denkelijk omdat de leden die daarover het woord wenschten te voe ren, niet tegenwoordig waren. Vervolgens wei-den de zoogenaamde Muntwetten in eerste lezing afgedaan. (Heden tweede lezing) uit het debat valt in de eerste plaats te constate ren de verwerping van een amende ment-Fokker om den aanmaak n medailles en penningen aan de Munt, voor rekening van particulieren, te staken. De minister van Financiën had voorts de muntpolirtieik, sedert 1872 gevolgd, te verdedigen tegenover den heer van Dedem. De waarde van onze munt werd gehandhaafd, de stabili teit in ons muntwezen behouden. De goudwaarde van hest zilver zou ook door de nu voorgedragen regeling be houden blijven. (Aangenomen is in tusschen een amend.-Van Dedem waar bij de aanmunt van zilver niet ge staakt maar geschorst wordt zoolang de wet niet anders bepaalt). Het ver bod van vreemde munt zou niet scha delijk zijn voor het verkeer met den vreemde en in enkele grensgemeenten toe was. Hij had haar het cricketr spel geleerd: en als het zoo uit kwam, haar beknord over haar slecht spel, zoodat haar de tranen in d!e oogem kwamen. Hij was het die haar leerde glasruiten in le wer pen met behulp van een elastieken 6Lingei\ en hij had met haar als jeugdige en onschuldige compag non allerlei gewaagdie grappen uit gehaald. Daarna was hij naar Har row vertrokken', en ontmoette hij haar slechts bij lange tusschenpco- zen. En het was niet dan nadat hij een gelukkig afscheid van Oxford had genomen, waardoor hij de groote voldoening had' verkregen zich zelf te zijn dat hij', bij zijn •terugkomst van een. reis rondom de wereld, tegenover een. beminnelijk meisje van twee en twintig jaren stond, zooals hij zich niet kon her inneren ooit een to hebben onir moet. Die lange scheiding had op beide wonderen uitgewerkt. Zij had in werkelijkheid die broeder lijke en zusterlijke vrijmoedigheid die zoo bevorderlijk is voor het ont staan van liefde, geheel uitgewiseht. en hen geplaatst op den gemakke- lijken. voet van elkander vreemd te zijn. Hij wist dien avond reeds dat hij wel niemand anders zou kunnen liefhebben dan haar. Hij had zich geheel aan zijn liefde voor baat- overgegeven. en stond er verbaasd over te bespeuren, hoever hij zou kunnen komen wanneer hij er zijn geheele hart op zette. Hij gevoelde dat zij het waard was haar innig lief te hebben, en hij had de groote voldoening te kunnen gelooven, (om er het minste van te zeggen) dat hij wel eenigen indruk op haar had gemaakt. Toen de zomer kwam met zijn genot van picnics, zeil-, visch-, en tuinpartijtjes, kreeg hij' meer en meer zekerheid, dat zij van haar kant. eenigszins beantwoordde aan het gevoel dat hij voor haar koes terde. Verscheidene malen had hij op het punt gestaan haar te vragen of hot werkelijk waar was dat hij indruk op haar had gemaakt, maar lot nog toe had hij zich niet aan die vraag gewaagd. Hij. was niel volkomen zeker dat in haar hart een wanner gevoel had' plaats ge vonden dan dat. teweeggebracht door een opnieuw opgewekte vriendschap voor hem', en hij hield het voor hot best haar geen beken tenis zijner liefde te doen voor het einde van het seizoen. Maar voor de maand Augustus intrad, verscheen te Utterhoven dei beroemde novellist Cecil Drayton, i Hij nam zijn verblijf in het beste der drie te Utterhoven bestaande logementen, en terwijl sommige dagbleden beweerden, dat h;;: de afgelegen plek badi opgezocht om te bekomen van. de inspanning die zijn meesterwerk„In de dWarlstroomien", hem had gekost, en anderen mieenden dat hij naar „locale kleur" zocht, kwam Austin Barcombe. tot een andere gevolg trekking, en vertelde dat beide oor zaken hem naar een zoo afgelegen hoek als Utterhoven hadden gedre ven, en eer een. week om was kreeg deze veronderstelling op ve lerlei wijze bevestiging. De quaestie was dat. Norma zich herinnerde Mr. Drayton in. d'e vroe ge lente te Londen ontmoet te heb ben. Zij had tijdens haar verblijf daar kennis gek.regen- aan. een groot getal geleerde mannen, zoowel als aan werkelijk geleerde vrouwen, en Austin stond verbaasd toen hij dat vernam. Maar de man die den meesten indruk op haar had ge maakt. was voorzeker Cecil Dray ton. Zij had- al zijn werken naast elkander in haai- boekenkast ge- Zij bouwden de organisatie op de volgende grondslagen: In verschillende steden en indus- trieele centra van ons landi stichten werkgevers z.g. „plaatselijke" onder linge ongevallen-verzekerings-vereeni- gingen. Deze vereenigingen sluiten zich aan een en zijn dus de leden van de ..cen trale" vereeniging. Beide soorten van vereenigingen bezitten rechtspersoon lijkheid. Het doel dezer plaatselijke vereeni gingen is om van de werkgevers (leden) het risico over te nemen, d. w. z. voor de werkgevers (leden), doch (gelijk de Ongevallenwet immers eischt) geheel op naam der verp^n;gir.g, aas dc Rijks bank te betalen wat zij voor die in hun ondernemingen plaats gehad hebbende ongevallen aan de Rijksbank verschul digd worden. Het doel der Centrale vereeniging is in hoofdzaak het geven aan de Rijks bank van een waarborgsom voor alle bij haar aangesloten plaatselijke ver eenigingen, wier leden is toegestaan hun risico over te dragen. Hare ver dere omvangrijke taak wordt in bijzon derheden verhandeld. Verkiezingen voor de Tweede Kamer. Vo"ri°opig zijn de verkiezingen (candidoatsieMng)voor da Tweede Kamer vastgesteld' op 4 Juni; de stem mingen op li of 13 Juni; de herstem mingen op 25 Juni. Naar men verneemt, is de heer J. A Bergmeijor, die door de Arbeiders- Tw3re?1,ging 16 flordrecht voor dó Tweede Kamer candidaat is gesteld ot>k, ?.00r de S- D' A' p'. "Waar ge' condideerd. B De heer Bergmeijer heeft de candi- datuur aanvaard. De leden van den Nederlandschen de™ ton4h0)eI"oCafé" en s°Q«"eithou- in l'én d^d S T habbem *,eslol«> m één der distneten aldaar hunnen voorzitter den heer W. Schut, bij de e^d'd2"1,^" V00r de Twee<ie Kamer zi oes? SWkn- Deze CMdidatuur zal gesteund worden door verschillen de andera vereenigingen. scnuun- LlZ Sav!f°frd liibe,"aJo Uesvereeni- Tweede b^'' metalgemS'sSm'ïr D' B°S Op de eerata markt te Hilversum. 's Is griezelig weer, koud nattia winder,g. De markt is magertjes bezet Weinig kranien, weinig koopers. voor den boekwinkel van Van den Berg zit een handelaar aan een tafel met roodbont kleed. 1 Hij verkoopt pennen. „Zie je vader" (tegen een ouden boer) „deze kristallen pennen kun je nergens knjgen als bij mijn. Ga in ïe"S Mmfn °f. nSar miia Kristallen pennen, je krijgt ze niet. Je kunt er krul en sierletters mee maken je hoeft er met op te drukken; ze zi n mooi makkelijk, licht in je handen pro'- beer u maar 03." "et Koertje tracht eenige letters 4 Ia 1BJU op liet papier te krijgen. „Zie je wel, mooi zoo - en deze pen kun je nou nergens krijgen als bij mijn. En wat denk je dat-ie kost? Vijf centen bthi» R Hm8.neer' Drie voor een dub. beitje. Bedenk, als ik weg ben, is m'n waar ook weg. Je kent ze nergens krij- I gen als bij mijn. Wie j Lfi» ie d'r "Merle! ink fer gebro ken? vraagt <jö boer, die zoo juist een schrijfproef je heeft gehad. „Zeker, vader rooie, zwarte, blau- w.'i Vale' groene,,alles watje maar wiltl En je kunt ze nergens Koopen als bij mijn. Komaan.' je geeft zoo vaak een stuiver weg, en hier heb je wat goeds, voor je heele leven één AaT'/T^' drie V°°r een dubbeltje. Aan t andere eind, op de veemarkt nëiïtam' 6611 opIoopie' U'" van koo- pers, maar van straatjongens. WOrdl °pg<*racht. HIJ spartelt, vloekt, slaat nat als de doem m "'n toestaIld gewoon zijn te Da jongens lachen. trots kd?enUSdmreSt6n maken?"moeder daarmêe te hebt? werkehfk Kht?afS°Cht mans van één echnw l T(y kocht? riep hij uit. ge" Waarom niet? vroeg zii dMrij1''b^oXfet? boek gekocht hü na 8temde' «M<van,één «jJ» man een, moderne I Ik meen ik een man van dezen ujd meer ^r»te^dtkT(fatJn<te ™,r, Dickens of tS zonder krachüg wanen. Hebt gij1 voortgesleepten, voortgeduwden, ge- stompten beschonliene naar het „bcro," waar hij geborgen wordt. Ilbld. Uit de Arbeiderswereid BUITENLAND. De patroonsvereeniging te Berlijn heeft den werklieden meegedeeld, dat de arbeiders, die op den lsten Mei op hun werk ontbreken om deel te ne men aan de jaarlijksche betooging, niet meer tot het werk zullen worden toegelaten vóór den 6de. Sport en Wedstrijden. Ned. Gymnastiek Verbond Het bestuur van het Nederl. Gym- nastiek-Verbond heeft het plan diplo ma's uit te reiken aan hen, die aan nader te stellen eischen van lichame lijke geoefendheid) voldoen. Leger en Vloot. Generaal Pfeifier. Op 67-jarigen leeftijd is te 's Graven- hage overleden de gep. luitenant-gene raal K. L. Pfeiffer, oud-commandant van het O.-I. leger. Als jong officier bij het wapen der genie naar Oost-Indië vertrokken, klom de heer Pfeiffer spoedig in rang op, zoodat hij reeds op 38-jarigen leef tijd bevorderd werd tot luitenant-kolo nel. In dezen rang werd hij overge plaatst bij den generalen staf, waar van hij later tot souschef werd be noemd. Als generaal-majoor was hij chef van de tweede afdeeling aan het Departe ment van Oorlog in Indië tot 1883, toen hij bevorderd werd tot luit.-generaal, commandant van het leger. Vier jaren later werd hij op zijn ver zoek op de meest eervolle wijze gepen sioneerd!, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen. Generaal Pfeiffer was Ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw. De teraardebestelling is bepaald op heden 12 uur van het sterfhuis naar Nieuw Eik en Duinen. Gemengd Nieuws. Het drama te Passy. Tot dusver is nog geen licht geko men in het drama, dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag der vorige week in die avenue Henri Martin te Passy is afgespeeld. Men weet nog niet, wie de dader, die zich. Edward Smith noemt is, evenmin als op welke wijze hij toegang verkregen heeft tot de woning van zijn slachtoffer, madlle. Kolb. Zoowel de inbreker als zijn slacht offerzijn ernstig ongesteld. Smith heeft zich in de worsteling met de dame met het glas, waarmede hij haar in het ge zicht sloeg, hevig in den polsslagader gesneden; hij ligt in het hospitaal van het Dépót en zijn toestand is van dien aard/, dat men hem eenige dagen rust moet gunnen, voor het verhoor kan worden voortgezet. Madlle Kolb ligt nog buiten kennis: de doctoren meenen, dat zij in het gun stigste geval eerst over een maand on dervraagd zal kunnen worden. Omtrent de antecedenten van den dader is nog niets met zekerheid be kend. De Engelsche ambassade heeft hem een advocaat toegewezen, om hem het voorwendsel te ontnemen, niet te kunnen antwoorden. De politie is er van overtuigd, dat hij in Engeland dwangarbeid heeft ondergaan, omdat hij bepaalde merken op de handen heeft. Van andere zijde gelooft men, dat hij een Amerikaan is, omdat hij zich bediend heeft van wapenen, welke alleen in Amerika bekend zijn. Zoo vond: men in de slaapkamer van madll Kolb een gouden ring, waardoor een /koord! met strop gehaald was, blijk baar, om zijn slachtoffer te worgen. De wond aan zijn pols zou Smith belet hebben zijn voornemen uit te voeren. Voorts zegt men, dat hij als mede plichtige heeft een door madlle. Kolb ontslagen knecht, naar wien door de politie ijverig gezocht wordt. Omtrent het drama zelf vex-luidt nog: Vrijdagavond had madlle. Kolb een diner gegeven en de laatste gast was tegen middernacht vertrokken. Madlle. Kolb had daarop alle deuren zorgvul- nooib iets van Cecil Drayton gele zen dan wil ik u gaarne zijn wer ken,, het een na het' ander, tien le zing geven. Ik zal met graagte van dat aan bod' gebruik maken, zei hij. En als het eerste mij niet tegenstaat, wil ik u om een an den vragenen in ruil bid ik u „Een knecht der knechten" aan. Iedereen, sprak er over toen ik in. Londen was, en daarom kocht ik het. Watkocht gij werkelijk dat boek, rie pzij uit. Maar is dat niet geheel en al een modem werk Och ja maar er is modern en modernzei hij, de man. die dat boek schreef, kende zijn onderwerp. Hij is iemand die leeft in de wereld en menschenkenn'is bezit. Zeer tot zijn verbazing barstte zij in lachen uit en verklaarde hem. alsof zij zich wilde verdedi gen dat zii den roman had, ge lezen. en in re enen deele als 'n uit muntend werk beschouwde. Ik las in sommige couranten dat de schrijfster een ziekelijke da me is, en dat Heaton, Holmes haar werkelijke naam niet is. Een ladv en ziekelijk niet mogelijk - riep zij uit. Iedereen kan ontdekken dat het het werk dig gesloten en zich ter ruste begeven. Zij was gewoon een zeer kleine revol ver onder haar peluw te leggen. Dit wapen rolde in den loop van de wor steling weg en Smith stak het in zijn zak. Blijkbaar had hij niet verwacht zulk een hevïgen tegenstand te ontmoeten. Hij rekende op de met zand gevulde slang, om de dame te verdooven, doch dte slag sprong en de inhoud viel in het bed. Daarop liep madlle. Kolb ra deloos de kamer rond, terwijl Smith trachtte haar tot zwijgen te brengen. Toen hij bemerkt, dat het onmogelijk was, haar stil te krijgen, greep hij het eerste het beste voorwerp eerst een bronzen vaas, toen een flésch Apollinaris-water en eindelijk een drinkglas om er haar mee te slaan. Stukken huid. en haar zijn aan deze voorwerpen gevonden. Weer een berg afstorting. Wederom heeft er een bergafstorting plaats gehad. Daaromtrent werd Dins dag het volgende uit Martinacli ge seind: De geweldige regenmassa's, die se dert eenige dagen zijn gevallen, en het smelten van de sneeuw in de onderste lagen, deden, na het onheil van d'en Simplon, reeds eenige dagen nieuwe catastrophen vreezen. En inderdaad', weldra ontstond op tal van plaatsen, watersnood, ook in het kanton Wal lis. In het groote zijdal van de Dranse', dat zich van Martigny uit ver in de bergen over Sembrancher en Orsières uitstrekt tot aan den overgang over den St. Bernard, is een enorm rots gevaarte neergeploft. Bij het dorp Les Vallettes, ongeveer 7 meter van Martinach, in het snel nauwer wordende dal, kronkelt zich de Dalse door een diepe, nauwelijks 10 meter breede rotsbedding. Zij neemt hier ook. het water van de, als natuurwonder druk bezochte Gorge Durnand op. Aan den eenen oever ligt het dorp, aan den anderen ven-ijst het verweerde rotsgesteente van den Mont de Chenen. Machtige rotsblokken han gen daar aaxi den steilen bergwand. En in dit gedeelte liet nu Vrijdagmid dag een vervaarlijke rotspartij los, en stortte met donderend gerommel in de beek, de geheele bedding, tot vier me ter boven het oppervlak en over een aanzienlijke lengte vullend. Daardoor werd de doortocht van het water ver sperd, en reeds 's avonds strekte zich van Vallettes uit tot aan het 11/2 K.M. verder gelegen dorp Bovernier een meer uit, dat alles: huizen, bloeiende boomgaarden, stallen en vruchtbare bergweiden bedekte. En de toevloed van water is zóó groot, dat het meer oppervlak niet zakt. terwijl de Dalse zich toch reeds over de afgestorte mas sa heen een weg heeft gebaand naar de oude bedding. De schade is zeer aanzienlijk. Per soonlijke ongelukken zijn niet voor gekomen. Ook anti-alcoliolieteo. De voorzitter van het anti-alcoholis ten-congres, dat te Weenen bijeen was deed dezer dagen voorlezing van een „ingekojnen stuk", nl. de rekening van een biergelag met het volgende bij schrift: „Geacht Congres! Als vurige aan hangers van de anti-alcohol-beweging trachten wij naar ons beste vermogen den alcohol in eiken vorm te verdel gen. Deze bierrekening moge dienen als bewijs." Da Stationschef in nood. Toen de vorige week aan het station van een plaatsje dicht bij Madrid de terin stilhield, zagen de reizigers tot hun verbazing op het perron een man in vrouwekleeren bevelen geven en toe zicht houden. Dat was de stationschef en ieder dacht of zei: „de man is krank- zinig geworden." Maar weldra ging een algemeen gelach op, toen den chef ge legenheid was gegeven een verklaring te geven. Hij heeft een zuigeling, die met geitemelk wordt groot gebracht. Gewoonlijk melkt zijn vrouw de geit, maar op dien dag was zij naar Madrid gereisd, na haar man verzocht te heb ben die taak over te nemen. Dat had hij beproefd, maar te vergeefs: de geit wilde niets van hem weten. Daar be gon de zuigeling te schreeuwen en na lang getracht te hebben het kind te sussen, kwam de geplaagde vader op den inval een japon van zijn vrouw aan te trekken en zoo nogmaals zijn geluk bij de geit te beproeven. Dat hielp in derdaad maar nauwelijks was hij klaar of daar kwam de trein aan en hij ijlde, zonder aan zijn dwaas costuum te denken, naar liet perron. van een man is. Er staat in het laat ste hoofdstuk op een na een be schrijving van een visschefrsboot d\ ?66n S^°'rTn' herinnert gij u Volkomen maar wat heeft dat met het onderwerp te maken Zoudt gij mij willen wijsmaken dat dat hoofdfetuk geschreven is door een ziekelijke dame, gezeten op een sopha? Ik vertel het u niet uit mijzel- ve. ik breng alleen over wat de cou ranten er van zeggen. Dagbladen hebben behoefte aan. stof. Op mijn woord: alleen een man. die bij ondervinding spreekt, is in staat zoo iets te beschrijven. Een ziekelijke, een dame 1 Poehah (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2