G. H. HUETINCK Az. Speciaal aires m NiMen Meten. dames dan de 1200 zullen aanvaar den, maar niet dit huis huren. Spr. zou het zelfs er geheel voor willen inrichten. De heer N. KRUSEMAN gelooft dat het inrichten van dit gebotiw daar toe do gemeente veel duurder zou ko men. In dezen toestand is 't daarvoor niet geschikt. Do heer KRUSEMAN gelooft bij het nagaan der bêgrooting dat de school niet veel levensvatbaarheid zal heb ben verder wijst spr. er op, dat de verbouwing en de installatie der ge meente veel grooter onkosten zou ge ven. De heer SCHRAM zegt dat wij niet weten of het gebouw geschikt is en daarom gelooft spr. dat het 1t veiligst is de subsidie te verleenenwellicht zullen de dames dan de opmerking van den heer v. d. Kamp gaarne eens overwegen. De heer DE BRAAL vraagt of bij aanneming der subsidie kinderen kos teloos onderwijs zullen krijgen. De beer N. KRUSEMAN, zegt dat de dames gevraagd hebben geene ver zwarende voorwaarden te verbinden aan de subsidie. Spr. gelooft dat waar liet subsidiebedrag slechts 1200 is. het niet billijk zou zijn de voorwaar de tot kostelooze opneming daaraan te verbinden. Waar wij nu bezitten een ambachtsschool voor jongens, die subsidie heeft, en nu eene vrouwelij ke wordt opgericht, daar is het de plicht der gemeente om eene kleine subsidie te geven, waardoor een stap in de goede richting wordt gedaan. Door deze goede daad zal ook subsidie van het Rijk kunnen worden verkregen en daarom hoopt spr. dat 't voorstel worde aangenomen. De heer v. d. KAMP zegt, dat hier ter stede geen enkel geschikt huis is en dus alle moeten worden verbouwd. De beer WINKLER acht de subsidie aanvrage ongemotiveerd. De heer KLEIN zegt na het gehoor de er tegen te moeten stemmenook hij vindt deze subsidie ongemotiveerd. Geenszins ziet spr. in dat deze inrich ting in de toekomst vruchten zal af werpen. In beginsel is spr. tegen alle dergelijke subsidie-aanvragen. De lieer HOFLAND zegt dat hij zich er niet mede vereenigen kan, dat de voorwaarden, verbonden aan de Naai school betreffende het kosteloos ge ven van onderwijs aan kinderen van onvermogende ouders, worden wegge laten. De heer STOLP acht 't voorstel van B. en W. eveneens eene goede stap in de goede richting. Het voorstel van B. en W. in stem ming gebracht wordt aangenomen met 6 stemmen tegen, die van de lieeren De Braai, Klein, Winlder, Schürmann, Hofland, Kruseman. PUNT 15. Naar aanleiding van een daartoe gedaan verzoek stellen B. en W. voor een bedrag van hoogstens f 60 beschik baar te stellen voor een medaille voor den wedstrijd van den Provincialen Bond van Harmonie- en Fanfare-corp- sen. Wordt aangenomen. PUNT 16. B. en V/. stellen voor liet raadsbe sluit dd. 16 October 1895 no. 8 in te trekken, daar de rechthebbenden het plan van beschouwing niet hebben uitgevoerd. Wordt aangenomen. PUNT 17. Door den heer J. Klein wordt voor gesteld de speelplaats voor football in het Kenaupark op te heffen en terug te brengen tot den vroegeren toestand, aangezien de overlast der villa-bewo ners aldaar, onhoudbaar is. De VOORZ. vraagt dit punt tijde lijk uit te stellen, daar is gebleken dat de genomen proef niet is gelukt. De heer v. LENNEP vraagt of het terrein van mevr. De Favauge aan den Wagenweg daarvoor niet geschikt zal zijn. De heer KLEIN zegt dat allen in de buurt van het Kenaupark hetzelfde be zwaar hadden. Het waren geen kin deren, die daar speelden, maar jon gens van 16 jaar. De heer MODOO zegt dat B. en W. nu feitelijk zeggen, dat de heer Klein gelijk heeft, om de aangewezen plaats, die nu pas in orde is, weder aan hare bestemming te onttrekken, terwille van een klacht van een der bewoners, daar is Spr. zeer tegen. De heer SCHRAM zegt dat de toe stand in plaats van verergerd thans is verbeterd door de ophooging met zand. Bij de vaststelling van deze speelplaats is het bezwaar reeds geopperd, zou die of die villabewoner daar tegen op ko men. En nu is het hier mevr. Phil ipse, die dit gedaan heeft. Overal waar speelplaatsen zijn, zal luidruchtigheid bestaan. Eene nieuwe speelplaats zal moeilijk gevonden kunnen worden, Verder weet Spr. integendeel bewoners, die die speelplaats zeer toejuichen. Spr. hoopt dan ook dat het voorstel-Klein worde verworpen. De heer WINKLER wenseht de plaats te behouden en zegt dat door het woes te spelen in den Hout, deze wordt ge ruïneerd, zoodat het zeer noodig is, dat de spelen daar zoo spoedig moge lijk worden verboden. Wensclielijk acht Spr. het dus dat de daarvoor aangewe zen speelplaatsen worden gehand haafd. De hoer BIJVOET wijst eveneens op den onhoudbaren toestand in den Hout. De VOORZ. antwoordt dat daaraan een oinde komty zoodra do nieuwe speelplaatsen gereed zijn. De heer SCHÜRMANN gelooft dat mevr. Philipse zeer lastig en kribbig is, want de omwonenden hebben ver klaard, dat zij er geen last van hebbe«p' De beer KLEIN zegt dat hij hier niet zit als de zaakwaarnemer van mevr. Philipse; deze heeft hier niets mede te maken. Spr. gevoelt zich gedrongen als lid van. den Raad dit voorstel te doen in het belang der aldaar wonende bur gerij; de realiteit aldaar is verschrik kelijk. De Raad moet niet toelaten dat aan de bewoners overlast wordt aan gedaan. De heer SPEELMAN zegt dat men zich niet kan voorstellen hoe de toe stand daar tegenwoordig is. Alles wordt geruïneerd en verwoest. Ik heb zelf zooveel overlast van de jongens, die diefstal plegen door bloemen uit mijn tuin te stelen, dat ik over deze zaak beter dan een ander een oordeel kan vellen. Spr. trachtte telkens de politie te waarschuwen voor deze baldadigheid, doch het gaf niets; het toezicht daar laat veel te wenschen over en ooglui kend laat de politie het toe. De heer SCHRAM zegt dat dergelijke baldadigheden ook wel plaats vonden toen er nog geen speelplaatsen waren. Dan moet het politie-toezicht ver scherpt worden. De heer LEUPEN wenseht een land aan de Emmabrug te huren voor deze speelplaatsen. Het voorstel van den heer Klein, in stemming gebracht, wordt verworpen met 17 tegen 12 stemmen. PUNT 18. Tot wethouder wordt benoemd de heer H. D. Kruseman met 17 stem men. Verder waren uitgebracht op de hee- ren v. d. Kamp 6; Lanoy 1 Stolp 1, v. Lennep 1, Sabelis 1, blanco 1. De heer KRUSEMAN door den Voor zitter gevraagd, verklaarde zich bereid, niettegenstaande hij wist dat het moei lijk zou zijn de plaats van den heer Mr. Waller in te nemen de-functie aan te nemen, nu de Raad met groote meerderheid van stemmen hem het vertrouwen had geschonken, daarbij steunende o-p de welwillendheid van de raadsleden en de andere wethouders, (applaus). De VOORZITTER wenseht den heer Kruseman geluk met, zijn benoeming en hoopt dat hij in zijne nieuwe func tie tot zelfvoldoening en tot heil der gemeente lange jaren werkzaam zal moge zijn. (applaus.) Vele raadsleden gingen daarop den nieuwbenoemdo de hand drukken PUNT 19. B. en W. geven in overweging tot tijdelijk assistent in hand- en vaktee- kenen aan de Burgeravondschool aan te stellen J. B. Smits, in de plaats van zijn overleden broeder A. F. Smits. Benoemd wordt de heer J. B. Smits. PUNT 20. Het verslag van den opzichter over de gasverlichting over Februari 1901. wordt voor kennisgeving aangeno men. Bij de rondvraag deelt de voorzitter mede, dat de plannen van den bouw van een nieuw station in behandeling zijn geweest bij de verschillende com- missiën en dat de voorstellen, plan nen en teekeningen binnenkort zul len worden behandeld en wel in de zitting over 14 dagen. De lieer SPEELMAN wenseht de teekeningen ter visie te leggen, opdat de Raadsleden deze reeds kunnen in zien. De VOORZITTER antwoordt dat morgen reeds de stukken ter inzage zullen worden gelegd. Bij de rondvraag wijst de heer DE BRAAL er op hoe tegenwoordig in de straten de jongens door het footbal- len den voorbijgangers overlast aan doen en vraagt of aan die toestanden geen einde kan worden gemaakt. De VOORZITTER zegt dat dit bij het gereed zijn der nieuwe speelplaat sen, verboden zal worden. De heer BIJVOET dankt voor deze mededeeling. Daarna wordt de vergadering geslo ten. Stadsnieuws. Woensdagmorgen viel 'n be jaardie man die niet goed! meer zien, kon in deni Gasthuissin,gel. Vier man nen mocht het gelukken hem nog bijtijds te redden en naar zijn wo ning te brengen. Gevonden voorwerpen Een hamer, een duimstok, een sleu tel, een mesje, een portemonnaie met geld. Tegen een tapper in de Zijlstraat is proces-verbaal opgemaakt wegens het toedienen van sterken drank aan een kind van vijftien jaar. Een winkelier in mode-artikelen werd bekeurd wegens het laten werken van vrouwen na 8 uur 's avonds. Heden zijn ahlier door II. Eeres. van Heemstede, de eerste Hollandsche aard. beziën aan de Groentemarkt gebracht en opgekocht door de commissionairs Tienus van Leeuwen en Jb. IIu ij boom. Kantongerecht. (Zitting van. 17 April). G. Taljak stond terecht terzake dat hij om een perceel bouwgrond eene af scheiding van prikkeldraad aan de buitenzijde der lieg had aangebracht, zoodat men op een openbaren weg loo- pende, zich aan dat draad kon kwetsen. Het O. M. meende dat hier vrijspraak moest volgen, aangezien het niet vast gesteld was, dat Tabak eigenaar was van den grond. Uitspraak over 8 dagen. W. Dolieslager, die in de zitting van de Arr. Rechtbank, ln eene strafzaak, niet als getuige was verschenen, hoorde deswege 3.of drie dagen tegen' 2ich eischen. Nu kwamen eenige zaakjes van jon gens die met steen en gegooid of andere baldadigheden bedreven hadden. Het O. M. eischte geldboeten van /0.50 tot/1.50 te vervangen door '1 of 2 dagen hech tenis. G. Huël, bierhuishoudster alhier, huisvrouw van J. P. Iïorzelius stond terecht ter zake dat zij op 23 Maart jl. aan 2 werklieden sterken drank (jene ver) geschonken had, zonder voorzien te zijn van de noodige vergunning. Bekl. beweerde, dat het bier was ge weest. De getuigen, verklaarden echter anders en het O. .M. vorderde f 60.— boete of 20 dagen. IC. Snijders te Velsen had op 14 Feb. in de duinen bij Wijk aan Zee, toebe- lio oren de aan de Erven Arnold en in pacht bij den heer Delcourt, zonder vergunning naar konijnen gedolven. Het O. M. vorderde 5.of 4 dagen met uitlevering van het niet in beslag genomen konijn. J. Krom had! op 1 Maart op den Burg wal te Haarlem met een schijf van een koolraap, een glasruit ingewoi'pen. Het O .M. eischte 1.of 1 dag. A. J. van Honschoten te Haarlem, had zich te verantwoorden voor het feit dat hij een valschen naam (J. van Ba len) had opgegeven, toen hij in den nacht van den 2n op den 3n Maart we gens luidruchtigheid door de politie werd aangehouden. Uit het onderzoek bleek dat bekl. niet nuchter was ge weest, op het óogenblik dat hij het feit pleegde. Tegen hem werd voor het verwekken van rumoer f 3.of 3 dagen gevorderd en wegens het opgeven van een valschen naam f 25.of 25 dagen. M. C. de Jong, huisvrouw van H. Serné, bierhuishouder alhier, had op 23 Maart aan een bezoeker sterken drank (catsbitter) geschonken, zonder daartoe gerechtigd te zijn.Wegens deze overtreding werd 60.subs. 20 dagen hechtenis legen haar geëischt. S. Kaan, bootwerker te IJmuiden, hadi op 23 Maart jl. op het voor het pu bliek toegankelijke strand geloopen met een geweer. De ambtenaar vorder de tegen dezen persoon 2.of 2 da gen. Tegen G. Simeon te Amsterdam, werd wegens een dergelijk feit, dezelf de straf geëischt. J. M. Kort te Haarlem, moest zich dit jaar aangeven voor de Nationale Mili tie. Hij had dit evenwel verzuimd en hoorde nu deswege f 2.boete of 2 dagen hechtenis tegen zich eischen. Beverwij*. Dezer dagen is alhier een verga dering gehouden ui tgaande van een, bouwvereeni°ïng, waarvan het doel was gelden bij elkaar te krij gen tot het bouwen van arbeiders woningen. Alhoewel aan diergelij ke woningen groote behoefte be staat was d;e< opkomsb zeer gering en had de vergadering geen resul taat. Alhier is een nieuwe kresvereeni- ging opgericht welk^den paam zal dragen -van „Hervormde Vrijzin nige Kerkeliike Kiesvereniging." Door Jb. Rensen, uit Velsen is de eerste spinazie van den kouden grónd ter markt aangevoerd. Het 5-jarig zoontje van P. Wiite- ma/n, was op de treeplank van een der stoomtramwagens geklommen. Bij het er afspringen raakte hij, er onder en werden hem beide been tjes afgereden. Het' arme kind is aan de gevolgen overleden. Binnenland. H. M. <ie Koningin Moeder zal nu a.s. Maandagmorgen met een gewo nen trein van Den Haag naar Ber lijn reizen en van daar per extra-trein naar Potsdam. De trein uit Den Haag vertrekt 's morgens 8.35 (spoortijd). Behalve naar Melbourne zal ook bij gelegenheid van het aanstaand verblijf van den Koning van Ege land met zijn gemalin te Singapore een oorlogsschip der Ned. Ind. zee macht naai* die Britsche havenplaats worden gezonden als een bewijs der vriendschappelijke betrekkingen tus- schen beide koloniën. Bij het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis is het telegraphisch be- dicht ontvangen, dat dr. Pameyer en de verpleger Jeltes per stoomschip .,Kö- nig" uit Zuid-Afrika naar Nederland terugkeeren. Met benoeming tot Staatsraden in builen gewonen dienst van de' naar leeftijd oudste leden van Gedeputeer de Staten in Zuid- en Noord-Holland, de lieeren mrs. Blussé en Wester- woud/t, hebben, aldus wordt aan het ,,Hbld." geschreven, H. M. de Koningin en de Hooge Regeering een bewijs willen geven van een vernieuwde en bijzondere huldiging en erkenning van de diensten, die deze beide nestoren der voornoemde gewestelijke bestuurs colleges aian de provifneies tot wier bloei en welzijn zij reeds zoovele ja ren werkzaam zijn, hebben bewezen. Naai- men verneemt, hebben de liee ren mr. J. baron d'Aulnis de Bourouill, hoogleeraar te Utrecht, en G. de Wijs, wethouder der gemeente 's Graven ha- ge, zich bereid verklaard te spreken op het nationaal congres voor Zondag- rust, dat 19 en 20 September a.s. te 's Gravenhage gehouden zal worden. Verschillende andere sprekers zullen nog uitgenoodigd worden. Ingezonden Mededeellngen. (30 Cent per regel). HILLEGOM, Hoofdstraat. HAARLEM, Lange Veerstraat. Goedkoopste Magazijnen van Huishoudelijke Artikelen en Galanterieën. Grootste sorteering. Billijkste prijzen. Verkiezingen voor de Tweede Kamer. De kiesvereeniging Algemeen Be lang te Strijen heeft voorloopig tot candid'aten voor de Tweede Kamer gesteld de heeren mr. A. C. Crena da Jongh en D. de Klerk, die beiden een gelijk aantal stemmen op zich ver- eenigden. De liberale kiesvereeniging te Schoonhoven heeft voorioopig voor de Tweede Kamer candidaa't gesteld: de heeren A. Knijff Hz. en Fr. Lief- tinck. De Algemeen© kiesvereeniging te Meppel heeft met algemeene stemmen mr. H. Smeenge opnieuw candidaat gesteld- De sociaal-democratische partij in hei, district Zuidhom heeft voor de verkiezing voor de Tweede Kamer een gros opgemaakt, bestaande uit de hee ren Melchers, van der Goes en van Kol. Het oordeel van het partijbestuur zal gehoord worden, voordat tot het definitief stellen van een candidaat wordt overgegaan, Dei democratische en volkskiesver- eenigingen te Drachten, Jubbega, Kor- tezwaag, Langezwaag, Wijnjeterp, Wolvega, Lippenhuizen, Fijn je, Gor- redïjlt en Heerenveen hebben den heer Van der Zwaag definitief candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Te Schellingwoude (district Zaan dam) is candidaat gesteld de heer K. de Boer Cz. Uit Tilburg wordt aan de Tijd ver zocht, een bericht in de bladen, als zou de afgevaardigde van het district Til burg, de heer Jansen, zich bij de a.s. verkiezingen niet meer beschikbaar ateülen, als onjuist beslist tegen te spreken. De heer mr. E. A. Smidt heeft be dankt voor de hem door de werklde- denvereeniging Eendracht aangebo den candidatuur voor het lidmaat schap in het kiesdistrict Steenwijk. Door verschillende (soc.-dem.) Ar- beiderskiesvereenigingen te Amster dam zijn thans, goedgekeurd door het centraal-comité, de volgende candida- ten gesteld: I. P. L. Tak. II. H. II. Wollring, III. H. Polak, IV. M. Men- dels, V. P. L. Tak, VI. P. J. Troelstra, VII. H. H. Wollring. Voor VIII en IX moeten nog candidaten worden ge steld. (Het Volk.) Gemeentelijk Abattoir. Naar aanleiding van de bekende uitspraak van den Hoogen Raad, dat de Gemeenteraad aan artikel 4 no. 2 der Hinderwet niet de bevoegdheid ontleent om te verbieden het slach- tersbedrijf uit te oefenen buiten het gemeentelijk abattoir, en de daarop gevolgde indiening eener noodwet heeft het „Dagblad van Zuid-Holland te 's Gravenhage" een hoofdartikel over de kwestie. Artikel 4 der Hinderwet geeft aan de gemeentebesturen de bevoegdheid in het belang der openbare orde, veilig heid of gezondheid, een bepaal de plaats of gedeelte der gemeente aan te wijzen voor het oprichten, heb ben of gebruiken van een der in ar tikel 2 van de wet genoemde inrich tingen, en dus ook van de in dat art. genoemde slachterijen, vilderijen, pensefrijen enz., met verbod om elders in de gemeente het bedrijf of de be drijven uit te oefenen, waartoe de op richting of het gebruik van die in richting vereischt wordt. En nu is, naai- de overtuiging van het „Dagblad", door den Hoogen Raad zeer juist beslist, dat het geheel om gaat buiten de woorden van artikel 4 om daarin ta zien een opdracht dei- bevoegdheid aan den gemeenteraad om, met uitsluiting van alle anderen, die ingevolge de Hinderwet de ver gunning vragen om een slachterij op te richten, deze alleen aan een of meer bijzondere personen te verleenen tot oprichting van een openbaar slacht huis, of wel zoodanig openbaar slacht huis van gemeentewege op te richten en dn exploitatie te brengen. Dat dt/i inderdaad ook niet de be doeling van den wetgever kan ge weest zijn, n3. een monopolie in bet leven te roepen, blijkt volgens dit blad nog hieruit en hierop wordt in het arrest van den Hoogen Raad wed ter loops doch niet uitdrukkelijk gewe zen dat het geheele artikel 4 eigen lijk ten doel heeft de aanwijzing van bepaalde wijken, buurten of straten, waar een bedrijf niet mag worden uit geoefend. Een bevoegdheid, die ook in ander opzicht voor den gemeente raad bestaat. Verder gaat de bestaande we't echter niet. Voorts wordt bestreden dat een ge meentelijk slachthuis een noodzake lijkheid zou zijn, daar het Gemeente bestuur voldoende maatregelen kan treffen ter bevordering van zedelijk heid, gezondheid enz. bij den huldigen toestand. En dit artikel wordt dan aldus be sloten. „Bovendien: eenmaal het .«Jagersbe drijf voor id© Gemeente gemonopoli seerd, waarom dan niet verder ge gaan? Reeds vindt men in het Kamer verslag de mogelijkheid uitgesproken van de oprichting eener gemeentelijke tapijtklopperij. Wel zeker, waarom niet: heden de slagerijen, morgen de tapijtklopperij en; overmorgen de broodbakkerijen en zoo komt men langzamerhand tot gemeentelijke kleermakerijen, kaasmakerijen, eniz. Waarlijk, onze natie is reeds genoeg met dwangwetten gezegend. Waar ze noodig zijn, moeten ze gehandhaafd blijven. Doch men vermeerdere het aantal niet volkomen onnoodig. Men gunne d© uitoefenaars van eenig bedrijf voor zoover het algemeen belang zich er niet stellig tegen verzet, nog eenige vrijheid en men bepale zich tot het geen noodig is om te voorkomen, dat anderen door die vrijheid schade lij den." Welwillendheid. Aan het kader der schutterij te Am sterdam is dezer dagen een circulaire voorgelezen, van den kolonel, waarin bevolen wordt de manschappen in het vervolg met „u" aan te spreken en het uitlokken van kleine vergrijpen wordt verboden. Verder wordt verzocht, in dien schutters het een of ander kleine vergrijp hebben gedaan, ze na de oefening in de gelegenheid te stellen daarvoor verontschuldigingen aan te bieden. Land- en Tuinbouw. De Viooltjesoogst mislukt. De oogst van viooltjes, die één der voornaamste dealen van den plaatse lijke handel te Nice is, is geheel mis lukt. De Russische generaal Gorloff, die te San-Remo verblijf houdt, heeft den Russischen consul te Nice 150.000 frans doen toekomen, om dit bedrag te verdeelen onder de geruïneerde kweekers. Letteren en Kunst. Onze voormalige landgenoot prof. Van 't Iloff, t,e Berlijn, is tot buiten- landsch lid benoemd van de Deensche Akademie van Wetenschappen. Sport en Wedstrijden. Cricket. Wedstrijd-Programma. 19 Mei: VictoriaR. en W.; 26 Mei: AjaxVictoria; 27 Mei: Zuid-IIolland —Noord-Holland, Den Haag; 2 Juni: Volharding's Gravenhage C. C. VictoriaAjax; VolhardingA. C. C.; 23 Juni: A. C. C.-Ajax; R. en W. Victoria; 7 Juli: A. C. C.'s Grav. C. C.; AjaxR. en W.; Victoria—Vol harding; 14 Juli: VolhardingAjax; R. en W.A. C. C.; Victoria— 's Grav. C. C.; 21 Juli: Nederl. XI versus Ödds, te Heemstede; 28 Juli: A. C. C. Volharding; 'sGrav. C. C.Ajax; 18 Aug.: 'sGrav. C. C.Volharding; A. C. C. Victoria: 25 Aug.: Ajax 'sGrav. C. C.; VolhardingVictoria; 1 Sept.: 'sGrav. C. C.R. en W.; Ajax—A. C. C.; 8 Sept.: R. en W. Volharding; 15 Sept.: Rampisenclub Nederland. Gemengd Nieuws. Eene oplichterij engros ontdekt. De Parijsche politie is een Londen- sche bende, die zich schuldig maakte aan oplichterij in 't groot, op het spoor gekomen. Naar de verschillende gemeenten van Parijs werden agenten gezonden om na te gaan welke rijke lieden in den laatsten tijd overleden waren. Vervolgens werden brieven naar het adres der overledenen gezon den, waarin van 1000 tot 2000 francs geëischt werd. Beweerd' werd dat bij niet-voldoening de levensverzekering- polis ter grootte van 100.000 francs zou komen te vervallen. Gewoonlijk willigden de erfgenamen onmiddellijk in en de assurantie bestond, zooals van zelf spreekt, niet. Meer dan 50 klachten zijn reeds bij het parket ingekomen. Dezer dagen hield men een der agenten aan. Tragisch. Een krankzinnige vrouw te Mainz begoot zich met petroleum, en stak zich in brand. Zonder een kik te geven liet de on gelukkige zich levend verbranden. Voorzorgen, tegen pest. In verhand met de gevallen van pest, welke in den vorigen zomer zijn voorgekomen op schepen, die in En- gelsche havens binnenliepen, en met het oog op eventueele gevallen in den komenden zomer, worden te Londen door de overheid maatregelen geno men, om pestlijders onmiddellijk te kunnen isoleeren. In plaats, dat ver dachte gevallen eerst zullen worden overgebracht naar barakken, om on derzocht te worden, als tofi dusver geschiedde, zullen zij: voortaan oi).- middedlijk worden geisoleerd in af zonderlijke loodsen. Opleidingsschip. De Norddeutsche Lloyd te Bremen, die reds een eigen opleidingschip be zit om jonge matrozen te vormen, laat nu een tweede dergelijk schip een vier- master van 3000 ton inhoud, houwen. Gedenkteeken voor Koningin Victoria. De irrationale inzameling voor dit gedenkteeken heeft tot, heden reeds ongeveer 11/2 millioen gulden opge bracht. Een nieuwe methode van onderzoek. Men weet, dat tengevolge van de jongste sneeuwstormen een vreeselij- ke hongersnood in Zuid-Rusland heerscht. De autoriteiten weten niet hoe zij hulp moeten verleenen zonder niemand te kor# te doen, weshajlv'e zij hun toevlucht hebben genomen tot een zeer zonderlingen maatregel: men peilt de maag van hen, die zich om ondersteuning aanmelden, vindt men die ledig, dan komt de patiënt >in aan merking voor hulp en bijstand, doch wordt de maag vol bevonden, dan ver huist de onderzochte naar de gevange nis om boete te doen voor zijn overtre ding. Een Fransche eereburgerj uit 1792 Bekend is het feit, dat de Duitsche dichter Friedrich von Schiller, wel voornamelijk als hulde aan zijne vrijheidsliefde, hoe onstuimig dan ook in zijne „Rauber"geuit, door de Fransche Republiek met helt eere burgerschap werd begiftigd. In dezelfde zitting der Nationale Vergadering van 26 Augustus 1792, waarin d^ei onderscheiding verleend werd o. a. aan Washington, Koscius ko, Pestalozzi en Klopstock, droeg een een der afgevaardigden, toen de rij der benoemden reeds gesloten was, nog voor „le sieur Gilie, publiciste allemand". Het voorstel werd goedgekeurd en onder dagteekening van 10 Octobei zond Roland), Minister van Binnen.- landsche Zaken der Fransche Repu bliek, een afdruk der wet van 26 Au gustus, bedoelende de vreemdelingen te beloonen, die zich jegens de zaak der vrijheid verdienstelijk hadden ge maakt, benevens een brief aan gezeg den „publiciste Gille". Van deze benoeming kreeg Schiller in het najaar van 1792 kennis dooi den „Moniteur", de Fransche Staats courant, terwijl de brief hem eerst in 1798 na velerlei omzwervingen be reikte, bij het zotte adres niet te ver wonderen. Toen echter was zijne aanvankelijke sympathie voor de omwenteling' in Frankrijk ook reeds lang merkelijk bekoeld, ja zelfs in afschuw verkeerd', waartoe natuurlijk de veroordeeling van Lodewijk XVI niet weinig had bijgedragen. En terwijl hij in 1792 over eene reis naar Parijs ernstig dacht, waarheen Wilhelm von Hum boldt hem zou vergezeld hebben, be raamde hij, toen het Fransche volk zijn Koning voor de rechtbank daagde, het plan een „mémoire" op te steller tot verdediging van dien vorst, omdat, gelijk hi;j aan Kömer schreef, „een enkele, die opkwam voor het recht, allicht voor den vertegenwoordiLgei van een geheele natie kon gehouden worden." Dit plan is echter niet uitgevoerd geworden. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Koning Willem III, van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 16 April te Port Said. Het stoomschip Soembawa, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 16 April Kaap Blanc. Het stoomschip Prins Maurits, van Paramaribo naar Amsterdam, arri veerde 16 April, des v.m. 7 uur te Ha vre. Het stoomschip Apex, IIolland-Ame- rika-lijn, van Newport News naar Am sterdam, passeerde 15 April, des nam. 6 uur 20 min. Lizard. Het stoomschip Soembing, van Java naar Rotterdam, vertrok 16 April van Port Said. Het stoomschip Cyclop, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 15 April te Suez. Het stoomschip Prins Frederik Hen drik, van Amsterdam haar Suriname, passeerde 16 April Dungeness. Het dubbelschroefsto om schip Rot terdam, van de Holland-Amerika Lijn, arriveerde 17 April van New-Ycrls te Rotterdam. Faillissementen. Uitgesproken Roermond, 13 April. J. G. van Hoogstraten, Bierbrouwer, te Beeg- den. Rechter-commissari^ mr. Lem- mens. Opgeheven: Adr. Lamper, vroeger oesterhan delaar te Yerseke. Geëindigd: H. -A. Koek, laarzenmaker te Am sterdamL. A. Fievez, Nederl. Stoom- ëssencen- en kleurstoffenfabriek te ZutphenJ. van Bruggen, schilder te Hilversum; DiTk K\lip, winkelier en smid, te Dordrecht.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6