NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang Maandag 22 April 1901. Mo. '183 AErBLAD ABONNEMENTSPRIJS "Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door Let geheel© Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.37>£ de omstreken en £ranco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bq Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Oent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij do Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 138, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentd en Reclames betreffende Handel, Nij verbeid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad. verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 3F»* Faubourg Monlmartre. Dit nummer bestaat ait tien bladzijden. Haarlem's Dagblad van 22 April bevat o.a. De Westminster Gazette" over Sir Alfred Milner's telegram, Op timisme van Laffan's bureau en „Central News", Sportpraatje, Wo- ningonderzoek. Bovendien behoort bij dit nummer onzer courant als gratis-hijvoegsel no. 33 van ,,De Zaterdagavond", Letter kundig Weekblad voor Jong en Oud, bevattende o. a.Jos. M. Orelio (met 2 portretten), Haarlemmer Halletjes, Fi guren uit de Raadsvergadering, Kro niek, Op de Poppententoonstelling (met 4 afbeeldingen), Feuilleton Zijn eere- dienstAllegro en Largo: Gewogen en te licht bevonden; Rubriek voor Dames, Waterland (versierd met penteekenin- gen, Kronen (met tal van afbeeldin gen) Moment-Opname: Oud Grachtje; benevens de gewone rubrieken, oplos sing prijsraadsel en een nieuw prijs raadsel. Politiek Overzicht. Zoowel La.ffan als Central News" geven uit Pretoria hiuni indruk weer van dien toestand, zooals zij diien Woensdag beschouwden. Laf fan is van meening, dat er niet langer sprake is van eernig georganiseerd verzet van den vijand eai dat nog slechts kleine bewegelijke troepen het land afloopen, waarbij zij, een botsing met groote Engelsche mach ten vermiiden, kleine echter aan vallen en overigens plunderen waar ze slechts kunnen. De aanvallende' taktiek der Engelschen heeft ech ter groot effect, zooals de dagelijk- sche overgaven bewijzen en hoe wel het einde van den oorlog nog -ver af schijnt, heerscht er toch een meer hoopvolle stemming. De meeste kooplieden hebben, naar Pretoria terug mogen keer en en op vrijgevige wijze wordt hun toege staan goederen in te voeren. De winkels worden geleidelijk weer gevuld en het verkeer wordt weer in het goede spoor geleid. Aan de meeste garnizoensplaatsen zijn trouwens zulke voorrechten ver leend'. Central News" vult bovenstaande aan met de mededieeling, dat er weldra een groote bereden macht beschikbaar zal zijn voor een krach tige hervatting van den veldtocht. De gevolgen van het aankomen der versterkingen van bereden infante rie doen zich al in grootere veilig heid op de spoorwegen gevoelen. Na verzekerd' te hebben. French den zuidoosthoek van Trans vaal schoongeveegd heeft en Ba- bington's taktiek de Gabsrand in 't Westen weldra van Boeren zal heb ben gezuiverd, vertelt de corres pondent, dat groote getallen, n iet- vechtende Boeren zich in het dis trict Pietersburg (lees: Zoutpans- berg), hebben overgegeven, maar gewapende burgers zijn eir slechts een paar gepakt. De rest is noord waarts getrokken naar een bijna ontoegankelijke bergreeks aan de andere zijde waarvan zich een groote streek moeilijk bereikbaar Boschveld uitstrekt. Deze corres pondent, die tenminste ronduit ver klaart. wat die blufferige opgaven der Engelschen omtrent het maken van gevangenen waard zijn, plaatst d'e Transvaalsche regeeringszete'l te Roossenekal. Deze telegrammen, die -erkennien, d&t de oorlog nog lang duren kan zijn hoopvoller gestemd, dan het te legram van Sir Alfred! Milner, waarvan we gisteren melding maakten, en behooren bij het opti misme, zij het dan geen officieel optimisme, waarover de Westm. Gaz." het had naar aanleiding van Milner's depeche. De' Engelsche bladen zijn natuur lijk nu gaan schrijven over die uit lating van den gouverneur. Vooral wat d'e Westm. Gaz." zegt, is opmerkelijk. Dit blad is ver heugd, dat Sir Milner niet meedoet aan de offioieele mooipraterij, maar ronduit verklaart, dat er nog lang. geen kijk naar is. dat Engeland in Zuid-Afrika zijn doel heeft bereikt. De klacht van Sir Alfred, dat d!e betrekkelijk gunstige vooruitzich ten van' een groot half jaar geleden veranderd zijn, doet de Westm. Gaz." vragen Waarom? Omdat de vrede, die ons werd aangekondigd, een schijnvrede was, gegrondvest op een oppervlakkige verovering. En de verovering was oppervlakkig omdat wij in plaats van te zorgen, dat wij behielden wat we haddien gewonnen en instede van de men- schen te beschermen, welke wij on der een onzii dighel dseed naar huis zonden, wij' voorwaats stormden om de mijnen van Johannesburg te behoeden voor een dreigende ver woesting. De „Times" verdedigt te bewe ren, dat deze handelwijze zich zelf rechtvaardigt. De snelheid der En gelsche bewegingen redde Zuid- Af ri ka's zakelijken rijkdom, waar van zijn toekomstige voorspoed grootendeels afhangt. Sir Alfred spreekt met wat minder overtui ging over de zaak. Hij gewaagt wel van den schitterenden opmarsch, die de groote mijnstreek redde van vernieling en hij herinnert aan de schade van 200.000 pd st., welke de Boeren aan één enkele mijn toe brachten. maai* hij drukt ook vrij moedig zijn meening over de keer zijde van de zaak uit. De schitte rende opmarsch had een onmete lijk verlies aan menschenlevens tengevolge, hij' belette het behoor lijk verzorgen der gewonden en het waken tegen ziekte. Maar ook liet hij de Boeren de vrije hand' in het gebied', dat op hen veroverd was, in het bedreigen der verbindlings lijnen en in hun optreden tegen de menschen, welke Roberts een eed had laten doen, om ten slotte te eindigen met een hernieuwden inval in de Kaapkolonie. Dit leidde weer tot de harde- maatregelen, die het verzet der Boeren overal de den herlevend'e verwoesting van het land, het vernielen van den vee stapel en de oogsten, welke Sir Alfred als een onmetelijk kwaad ons afschildert. Het terugzenden der Boeren naar hun plaatsen was niet zoozeer zachtmoedigheid dan stomheid. En het werd niet beter door d'e daarop gevolgde faze van „collectief rechtdoen", waarbijvol gens het eigen getuigenis van den Hoogen Commissaris, men- onmo gelijk kon onderscheid; maken tus- schen hen die trouw gebleven wa ren aan Engeland en- die hun eed gebroken hadden. Zoo maakten wij ons onze vrienden tot vijanden en onze vijanden zelf tot onverzoen- lijken. De „Westminster" komt tot de gevolgtrekking, dat de vliegende opmarsch om' -d'e mijnen te redden, niet precies te rechtvaardigen is ge weest. Er is nooit uitgemaakt hoeveel schade de Boeren aan de mijnen konden doen maar" zeker zoude het onder all'e omstandigheden voordee- liger geweest zijn. de mijneigena ren schadeloos te stellen dan door den „schitterenden opmarsch" den, oorlog zóó verbitterd en langdurig te maken. De mijnen verliezen ten slotte door het verzetten van den oorlog misschien net zooveel als door -een verwoesting hunner ma chinerieën. Maar tegenover het ver lies aan menschenlevens, het on peilbaar menschelijk li j dien en d!e hatelijke beroeringen, die dieze sle pende worsteling medebrengt, is het goud van den Witwater&rand slechts een poovere vergoeding. ding, zander na- te gaan wat hij zou kosten, of wat er noodig zou zijn om hem tot een goed einde te bren gen. Als wij het ontstaan van' den oorlog nagaan, zullen wij wel tot het besluit komen dat hij uit Ja- meson's rooftocht voortgesproten is. Ik heb gesproken met veel man nen en vrouwen die destijds in Jo hannesburg hadden gewoond, met de vrouwen „die gered moesten worden." Zij verzekerden mij dat die redding volmaakt overbodig was geweest, dat er nooit gevaar bestaan, had', en alles doorgestoken kaart was. Buitenlandsch Nieuws. Een Engeisch offioier over den oorlog. Er zijn mcstschen, zegt dé- „Star", tot wie men niets kan zeggen tegen den oorlog of zij roe-pen, Pro-Boer en snoeren u den mond. Maar ko lonel Ivor Herbert, ridder der BadL ord'e. enz., kan men zoo maar niet op zijde- zetten. Deze offioier, die belast was met het rondleiden der vreemde attachés op het oorlogs terrein. heeft zijn indrukken van dein oorlog aldus weergegeven- „De oorlog is van den aanvang af misdadig geweest. Juister ge zegd' hij' was misdadig in zijn oor sprong. De oorlog is begonnen zon der noodzaak, zonder voorberei-, T'e zachte folteraar. De Londensche correspondent van de Matin" beschrijft, hoe Sir Ma- chaël Hicks-Beaoh in het Lagerhuis zijn m-illioenenrede heeft gehou den „Sir Michaël is, zegt hij, in zulke omstandigheden niet te herken nen», en het gewicht van den toe stand verandert hem op en top deze man die zoo licht geprikkeld wordt, wordt dan zacht als een jong meisjezijn schorre stem krijgt, als hij met de cijfers goochelt, klanken van oneind'i crp teederhe-id zijn matte oogen schitteren op, en tt-iK.ens ais nij een ïu-euwe naas ting aankondigt, glanst zijn gelaat in een aureool van verheerlijk'ng. Met zijne magere en zenuwachtige vingers omkleedt hij de dorre be- grootingsvraagstukke.ni met fijne gewadenhij stelt de smartelijkste kunstbewerkingen voor als- een alge- meene verheuging, en de slachtof fers, in plaats van te huilen van woede, glimlachen als in zi-nsver rukking, juichen hun folteraar toe en begroeten hem als een weldoe- ner. „Op bewogen toon begon Sir Mi chaël met te verklaren dat zijn- hart bloedde nu hij verplicht was-, de beurzen van de belastingplichtigen te laten, maar wat kon hij anders hij moest zich de millioen-en ver schaffen die hem ontbraken, en het ieenige wat -er op zat, was om vrij wel in alle zakken té tasten." Alffemeene berichten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. Malan, de hoofdredacteur van „Ons Land", is tot 12 maanden ge vangenisstraf veroordeeld en De Jongh, redacteur „Worcester Ad vertiser" en Vosloo van een cou rant te Somerset East, tot zes maan den gevangenisstraf, allen wegens belasteren van Britsche autoritei ten. Kitchengr seint uit Pretoria d.d. 18 April, dat een af dealing van het 9de lansiers in een hinderlaag is ge vallen. Een luitenant en drie man schappen zijn gesneuveld en vijf zijn, gewond. De pest-inspecteur te Kaapstad heeft aan het stadsbestuur een toe neming van de pest gerapporteerd', alsmede een steeds grootere ver hei mei ij k.ing van pestgevallen. Vele arnueindokters hebben de helft van hun praktijk verloren.' omdat de armen weigeren de hulp van den dokter in, te roepen, vreezen de dat die hun- kwalen1 als pest zal her kennen. Te Algiers is het de» laatste da gen weer onrustig. Het vertrek van Drumont van daar geeft aanleiding tot anti semiotische opstootjes. Louis Régis, -een broeder van den burge meester. is aangevallen. Aan beide zijd-en zijn verschillende personen in hechtenis genomen. Het Lagerhuis nam met 186 tegen ill stemmen een besluit, waarbij de regeeririg gemachtigd wordt een» leaning te sluiten van 60.000.000 pd. st.. die gevonden zal worden hetzij door de creatie van 22% consols, of door de verdere uitgifte van een oorlogsleening, of door de uitgifte van schatkistbiljetten of schatkist- promessen. Stadsnieuws. Haarlem, 20 April 1901. In het Museum van Kunstnijverheid Haarlem zullen aanstaanden Zon dag de Plakkaten en reclame-billetten voor het laatst nog tentoon; ic-ld blij ven. De voorwerpen, die op de wereldten toonstelling te Parijs werden aange kocht, zijn thans bijna alle tentoonge steld. Zondag is de toegang kosteloos. Woningonde' zoek. Nu in den laatsten tijd door de po litie het onderzoek der woningen, inge volge een Raadsbesluit, zoo zeer ter harte is genomen, en naar aanleiding van haar rapporten in iedere Raads vergadering voorstellen tot onbewoon baarverklaring van verschillende per- ceelen worden gedaan, hebben wij ge meend ook eens een onderzoek in loco te moeten instellen, en dat te meer naar aanleiding van de opmerkingen, door den heer W. A. J. van de Kamp in de laatste raadszitting gemaakt. En daarom togen wij er Vrijdagmiddag op uit. 't Was prachtig mooi voorjaars weder; ean heldere zonneschijn gaf aan de natuur iets vroolijksiets blijmoe digs aan het leven buiten, maar juist daarom te meer voelden wij het schril contrast bij het binnentreden van die armoedige woningen, zonder licht, zon der lucht, waar alles somber was, waar geen enkele opvroolijkende zonne straal kan binnendringen. Wij hebben ze gezien de donkere krotten met hun ne vervallen door den ouderdom ge spleten muren, en die door een huis gezin, bestaande uit man, vrouw en 7 kinderen werden bewoond, en dat te gen een huurprijs van f 1.75 per weeft wij konden opmerken hoe een woning bestond, uit één kamer, die diende voor huiskamer, keuken, slaapgelegenheid, etc. En deze woningen ja, lezers, het is bijna niet te gelooven waren door de daarmede belaste politie-dienaren onderzocht, en niet tot onbewoonbaar- verklaring voorgedragen, omdat... ja, wellicht omdat in deze krotten duinwa ter wa£ aangebracht alsof alleen goed water de eischen, die aan de volksge zondheid moeten worden gesteld, bevre digt. Maai- wat wij op ons onderzoek nog meer ontdekten, dat was dat de gemeente zelf een bewoond krot bezit, waar de menschen uit een vat, gevuld met vuil water moeten drinken en dat onbegrijpelijk nog nimmer tot onbe- woonbaarverklaring is voorgedragen. En om aan te toonen, dat dit nu maar geen losse praatjes zijn, zoo noemen wij het perceel, hetwelk op den Harmenjansweg 52, en dat be woond wordt door den stalbaas der ge meentereiniging Hersman. Het tweede perceel, dat wij hierboven bedoelden en dat uit één kamer bestond, was dat op den Oudeweg 49a, bewoond door A. Smal, en dat nog een huurprijs doet van f 1.50 per week. Zooals wij zeiden, was dit krot wel voorzien van duinwater, doch wij vra gen ons af, moet zoo'n perceel, waarin de bestekamer naast de kast der eet waren en de slaapgelegenheid in ééne bekrompen ruimte zijn aangebracht, niet in de eerste plaats onbewoonbaar worden verklaard? En dat te meer omdat wij ook een bezoek brachten aan het zindelijke, goed onderhouden, van licht en lucht meer dan voldoende voorzienei perceel in de Delf straat 8, dat tot onze niet geringe verwondering tot onbewoonbaar verklaring was voorge dragen, alleen omdat de bestekamer niet voldoende met de buitenlucht in verbinding stond, welke fout thans evenwel is hersteld. Maar om die reden is voorzeker per ceel Oudeweg 1, bewoond door H. Martens tiet onbewoonbaar verklaard, want door de scheuring der muren, staat de bestekamer daarop meer dan eene wijze met de buitenlucht in ver binding. In datzelfde perceel, waal meer dan één raam tot eene overtollige luxe schijnt te worden gerekend, woont een uezin van 9 personen. En vraagt ge nu hoeveel huur dit knot, waarvan ès vloer zoo vermolmd en. verrot is, dat openingen hier en daar zichtbaar zijn en wij ieder ©ogenblik vreesden er te zullen doorzakken, en dat bovendien wemelt van ongedierte en ratten, doet, dan moeten wij antwoorden f 1.75 per week. En zoo'n woning, nog te slecht voor een beestenstal, wordt die door de politie goedgekeurd? Ten slotte ontdekten wij nog op onze wandeling, dat de kioak van den Volksbond op het Stationsplein niet bij j de Duinwaterleiding is aangesloten, wel deze verplichting is opgelegd. Wij vragen ons af ,,Is dit billijk?" Stationsplan. Een onzer vrienden schrijft ons: Zooeven het plan van het Nieuwe» Sta tion in Haarlem's Dagblad inziende valt mij het volgende op: le. dat het plaatskaartenloket gelegen is aan de zijde van den Jansweg, dus aan de zij de vanwaar het minste verkeer komt; 2e. afgifte bagage op i. Op reis gaan de met bagage doet men dus den vol genden marsch. Aankomst onder de rijtuigkap, aflading bagage, marsch naar loket a. om plaatsbilj et, terug naar inschrijving bagage, terug naar j. ingangstunnel, alzoo een marsch van Kruisstraat naar Jans straat, van Jansstr. naar Kruisstr., ten slotte van Kruisstr. naar Jansstr. Wij maken er den inzender op attent dat ook tegenover het plaatskaarten bureau (a), gelegenheid bestaat tot af gifte van bagage (c.). Men komt dus aanrijden of aanloopen tot voor de ves tibule (b), gaat de ingangstunnel (j) onderdoor, en bereikt, het perron waai de wachtkamers gelegen zijn. Aanko mende reizigers verlaten het station door de uitgangstunnel (f.) en vinden onder de: rijtuigkap rijtuigen gereed staan. Bij i. nemen zij hun bagage in ontvangst. De indeeling is dus o. i. zoo op het oog wel practisch te noe men. De heer J. J. Chris Lebeau alhier, heeft den tweeden prijs behaald' in de prijsvraag, uitgeschreven door de di rectie der 's-Gravenhaagsche Smyrna- Tapijtfabriek. De "heer W, van de Velde, candidaat alhier, Is benoemd tot notaris te Hoo- gezahd. „Crescendo." De me.dewex-king van mej. Siewe uit Frankfort belooft aan het concert, het welk de Haarlemsche mannenzangver- eeniging „Crescendo" a.s. Dinsdag aan hare kunstlievende leden aanbiedt, veel aantrekkelijks te zullen geven. Over een concert onlangs te Frank fort a/Matn gegeven, waarin zij als soliste optrad, schrijft de „Frankfor- ter Neueste Nachrichten" o. a. Een gracieuse van talent getuigen de voordracht, kan men der jeugdige Hollandsche zangeres, mej. Annie Sie we, de soliste van den avond, met vol le recht toekennen. Mej. Slewe bezit alles wat men ge voegelijk van eene concertzangeres kan verlangen. Zij is eene bijzonder sympathieke verschijning, heeft eene zeer schoone stem is levendig, natuur lijk en bevallig, zonder effectbejag, daarbij is haai- weeke klankvolle stem zoo welluidend, dat zij tot het hart spreekt. Deze jonge dame is leerlinge van Klara Sohn te Frankfort a/M. en maakte hare eerste studiën aan het Kon. Conservatoire te Brussel, waar zij alsi leerlinge van Metvrouw Cornélis den eersten prijs behaalde. In Brussel, Amsterdam, Utrecht, Vlissingen enz., is deze veelbelovende kunstenares, dief de Duitsche taal evenals de Fransche zeer goed mach tig is, reeds eene goede bekende. Het best beviel ons nevens de liede ren van Schubert en Salzbach, de Mad- -agal van Chaminade en de aria uit Margaretha, (Faust), die met veel in nigheid en uitdrukking gezongen werd" Mej. Siewe zingt laatstgenoemde aria ook op 't concert van Crescendo" Zandvoort. Overleden: K. Paap 73 j. Haarlemmermeer. Benoemd tot griffier bij het kanton gerecht. alhier mr. W. de Sitter, burge meester te Appingedam. Beverwijk. Alhier is opgericht de „Engeisch- Hollandsche lcweekerij-maatschappij", ten doel hebbende handel in bloembol len, jjlanten, enz. en het kweeken daar van. 't Kapitaal is f 125,000, verdeeld in 125 aandeelen; de heer I. Veldhuij- zen van Zanten is directeur. Getrouwd: C. v. Eerden, wedr. L. Crane en F. v. Roon. Bevallen: P. C. v. d. Kolk—D» Bruijn, d.; M. Böhm—Schmidt, a.; W. Duijker—Schoone, z.; J. Baudoin— Scheffer, z.; W. DocterVan Dorp, a.» I. Verheijden—Bos, d.; M. C. E. Adrt chem—van Stijn, 1.1. z. Overleden: J. Slotenmaker. 7 mud- Bihneniand. Heemstede. De excercitie met de brandspuiten alhier, zal plaats hebben op 24 en 25 April as. telkens des namiddags te 6 uur. Mej. G. Lomans, onderwijzeres aan de O. L. school alhier, heeft als zooda nig ontslag aangevraagd. Aan den loteling dezer gemeente, A. A. P. P. Booms, is als geestelijke voor een jaar ontheffing van militiedlenst verleend. Getrouwd: W .Jansen en T. Kolk. Bevallen: J. G. M. v. d. VeldtOploo, C. G. de Wit—de Waal Malefijt, d. B. D. BeemsterboerStokman, d. G. C. PeeperkornIluijg, d. H. Draijer van Wees, z. Pi Overleden: M. Leuven, 75 jaar. A. terwijl aan die der firma van Keeken I van Leeuwen, 2 maanden. Parlementaire Praatjes. Nadat do Woningwet in tweede lezing was aangenomen werd het Drank wets verlengi ngswetj e behan deld. Dit gaf aanleiding tot een zeer verward en ingewikkeld de bat, zoodat 't best zal ziin die quaeg- tie tot den eenvoudigs ten vorm te herleiden. Bij art. 26 der wet is aan degenien die vóór 1881 een tapperij beaatórt het recht op de uitoefening van hu hi bedrijf levenslang gewaarborgd. Dat recht is aan dJe vergunninghou ders van na 1881 toegestaan tot i Mei 1901. Tot d'ien datum hebben beide categoriën het recht om de vergunning over te dragen. Hier over was geen verschil. Het ver schil ontstond uit d'e interpree tatie van art. 7 dat bepaalt dat de ver gunning telken jare wordt verlengd door de voorafgaande betaling van het verschuldigd recht, dOch op houdt te bestaan wanneer de ver gunninghouder sterft of zijn recht verliest. In het onzekere bleef nu, beide artikelen, in onderling ver band beschouwd-, of het de bedoe» ling was, dab met 1 Mei 1901 alle boven het wettelijk maximum ver leende vergunningen zouden verval len. Zouden alle na 1881 verleende vergunningen vervallen op 1 Mei, dan gaf de wet geen regelen aan om er een d'eel van weder weg to schenken. Daartoe is een princi pieels wetswijziging noodig. De Reg. stelde nu bij dit noodwetje voor om de nia 1881 verworven, ver gunningen op 1 Mei 1905 te doem vervallen, althans ze tot dien tijd te continueer en. Een amendement van rherren. Rink c. s. had die- be doeling om die vergunningen tot i ï-jo'i ie conti muteren, doch tob dien termijn tevens het recht van overgang te doen behouden. Im mers d'e hieer Rink was van oor deel dat alle vergunningen krach tens art. 7 door uitsterving te loop gaan. ook de niet levenslange, zoo- dat. in zijn systeem de vóór 1 Mei 1904 overgedragen vergunningen) zouden blijven bestaan. Dit stelsel ondervond echter hevige besbrij dinig. Aanzienlijk eenvoudig en voor de Regeering aannemelijker bleek het amend, van de heenen Mar- chant c. s. Dat in de verwachting eener algeheele herzienTng der wet, den op 1 Mei a. s. bestaanden toe stand eenvoudig bestendigde tot 1 Mei 1904, met dien verstande even wel, dab na 1 Mei 1901 geen over dracht meer plaats kan hebben, dus de afsterving dadelijk begint. Dit amendement werd door den Min. overgenomen. Dat van d'en heer Rink werd verworpen met 46 tegen 37 stemmen en het wetsont werp aangenomen met 59 tegen 24 stemmen. De beraadslaging over de leger- wet werd hervat bij art. 112 en meer speciaal bij het amend, van den heer Verhey, gericht tegen de bepaling der oproeping van de 4- maanders in. Mei, terwijl hij oproe ping in gedeelten, wenschte, dus Éiocn vasten datum in de wet. Zoo-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1