PREDIKBEURTEN Derde Blad, Brieven uit Portugal. behoorende bij Haarlem's Dagblad' van Maandag 22 April 1901. No5463 Binnenland. Regeering afhangtr^SmÓgeïipl zijft té1 verwezenlijken. De Minister verklaart dat de invoe ring der onderwijswet niet behoeft te wachten op die der tarïefverhooging en dat dei verklaring der Regeering, dat met het ontwerp de uiterste grens is bereikt, die aan de schatkist kan worden gesteld, ook betrekking heeft op de subsidiën voor het openbaar on derwijs. Lager Onderwijs. De Regeering heeft, geantwoord op het afdeelingsverslag der Tweede Ra ther, betreffende het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van enkele be palingen der wet tot regeling van het lager onderwijs. Tot verscherping van het toezicht van den Staat op liet bijzonder on derwijs bestaat geien aanleiding. Ook de Minister is'"overtuigd van de "wenschelijkheid' eener meer ingrijpen de herziening der wet tot regeling van het lager onderwijs. Voor een voorstel om de vrije en or deoefeningen uit de lijst der verplich te leervakken te schrappen ziet de Mi nister geen enkele reden. Een wijziging van art. 16 der wet in den zin aan de kroon de bevoegdheid te geven om aan naburige gemeenten de verplichting op te leggen tot het sluiten eener regeling omtrent de toe lating van leerlingen uit de eene meente in de scholen der andere, is door de Reg. bij de voorbereiding van dit wetsontwerp overwogen. De regeling der financieele positie van hen, die na vele jaren bij het on derwijs te zijn werkzaam geweest en dus op meer gevorderden leeftijd op wachtgeld worden gesteld, kan thans niet terloops door een kleine aanvul ling van het wetsontwerp geschieden, •maar zal worden uitgesteld hetzij tot de aanstaande herziening der voor schriften aangaande de pensioenen der onderwijzers, bij welke ook overwogen zal kunnen worden of en in hoeverre het wenschelijk is de gemeentebestu ren bij ontslag van een onderwijzer we gens opheffing zijner betrekking te be perken in de keuze van den persoon, die ontslagen zal worden. Intusschen stelt de Minister bij nota een wijziging van art. 39 voor, waardoor ook den onderwijzer van bijstand, die onafhan kelijk van zijn wil door opheffing zij ner betrekking ontslag krijgt een wachtgeld wordt verzekerd voor 5 ja ren. Ten opzichte van de geuite bezwaren tegen de- voorgestelde bepalingen om trent de traktementen der openbare onderwijzers, betoogde de Reg., dat wat thans wordt voorgesteld aan den eenen kant aan billijke wenschen te gemoet komt, aan den anderen kant ook be slist noodig moet worden geacht. Eene verhooging van het minimum der jaarwedde van de hoofden der scholen van 700 tot 750 met vier vijfjaarlijksche verhoogingen van 50, waardoor dat minimum klimt tot/950, komt den Minister voldoende voor. Bij de regeling der jaarwedden van hoof den van scholen rekening te houden met de grootte der scholen, acht hij niet gewenscht. Het genot van vrije woning of vergoeding van huishuur uit te breiden tot de klasse-onderwij zers, die den leeftijd van 28 jaren heb ben bereikt, ontmoet bedenking. De wenschelijkheid tot toekenning van eene verhooging voor het bezit van zg. „bijakten" is bij de voorbereiding van het wetsontwerp niet buiten be schouwing gebleven, doch na gezette overweging kon de Regeering geen vrij heid vinden dienaangaande voorstel len te doen. Een voorschrift in de wet om voor de vakken van het meer uitgebreid la ger onderwijs en de vrouwelijke hand werken eene belooning per lesuur vast te stellen, wanseht de Min. niet te be vorderen. Een ingrijpende wetswijziging noo dig voor een wettelijke regeling van de traktementen der bijzondere onderwij zers op gelijken voet als ten aanzien van de openbare onderwijzers ge schiedt, acht de Min. buiten het kader van bet tegenwoordig wetsontwerp te liggen. Doch al ware. dit niet geval, zou een voorstel in die richting van de tegenwoordige Regeering niet zijn te wachten. Met juistheid is niet aan te geven, welke- uitgaven voor de gemeente zul len voortvloeien uit de invoering der leerplichtwet. Reeds daarom kan niet worden gedacht aan het voordragen eener zoodanige subsidie regeling, dat de gemeente meer ontvangen precies in de verhouding tot de meerdere uit gaven, die de wet haar veroorzaakt. De Minister betoogt uitvoerig, dat art. 49 thans niet kan vervallen, maar is het geheel eens dat het subsidieeren krachtens dat artikel niet zonder nood zaak moet geschieden. Aan den wensch om de bij dragen van Staat te regelen in verhouding tot de salarissen, die in de verschillende gemeenten worden betaald, kan niet worden voldaan. Evenmin is de Re geering geneigd om de voordracht in dien zin te wijzigen dat het Rijk de an- cienniteitsverhoogingen geheel voor ei gen rekening neemt. Art. 45bis wijzigt de Regeering in dien zin, dat de vergoeding voor her halingsonder wijs ook zal worden uit gekeerd voor onderwijzers in vakken, waarvan geen wettelijke akte van be kwaamheid verkrijgbaar is, mits hun ne benoeming plaats heeft onder goed keuring van het schooltoezicht. Op zeer uitvoerige wijze verdedigt zich de Minister verder tegen de aan klacht der voorstanders van bet bijzon der onderwijs, dat de voorgestelde re geling voor het bijzonderwijs voldoen de is. Hij kan daaruit geen andere con clusie trekken, dan dat dei voorstan ders van het bijzonder onderwijs al zeer moeilijk zijn te bevredigen en dat zij zich omtrent de voorgestelde sub- 6idieverhooging illusies hebben ge maakt, dio zoover het thans van deze Wederom heeft de heer H. Scholtens Kz.van uit Lissabon zijn indrukken ge zonden aan het Chr. Nat. Boerencomi- té. Wij laten ze hier volgen. In het Hospitaal te Llasabon De overbrenging van de Boeren uit L. Marquez naar Portugal heeft min stens vier maanden te laat plaats ge vonden. Als onze menschen niet einde Maart, maar einde November in Euro pa waren aangekomen, dan zou hun veel lijden bespaard zijn gebleven. Waarschijnlijk zal de geschiedschrij ver nimmer opstaan, die hun ellende, gedurende de maanden December en Januari (19001901), tot onderwerp van zijn studie kiest. Maar ook zonder dit onderzoek tot in bijzonderheden is het wel zeker, dat hun toestand ver schrikkelijk was. Teekenend is het vol gende: Op zekeren dag viel een man, door hitte en koorts overmand, in de straat neer. Hij bleef eenige uren liggen, toen een paar Kaffer-politie-agenten hem vonden. Ze oordeelden, dat hij dood was, haalden een kist van boven open legden hem er in en brachten hem naar het kerkhof. Met twee tou wen lieten ze de kist neer in den kuil. Toen trokken ze de touwen omhoog; maar ze deden het wat onhandig en ruw; dei kist kantelde, de schijndoode ontwaakte. Juist toen zijn begravers Van de zijde der PoHugeëzën Is de verzorging uitstekend en vriendelijke handen met name vermeld ik me vrouw Brücher, de echtgenoote van den consul van den Vrijstaat, en hare dochter, alsmede den heer G. L. San tos Ferreira, kapitein der infanterie en secretaris van het Portugeesche Roode Kruis vulletn gaarne aan, wat ont breekt aan versnaperingen en geriefe- Lijl^ieden. Tevredenheid, opgeruimdheid zelfs is dan ook bij de meesten de doorgaande stemming. Zelfs bij den jongen Du Plessis, een Transvaler, die zoo zwaar gewond is, dat zijn linkerarm en zijn linkerbeen nooit meer de lengte van hun recliter- wederhelften zullen bereiken. Met voldoening wijst hij u zijn wel verzorgde wonden en op mijn vraag, hoe het ging, antwoordde hij: ,,Ik voel weer heeltemaal frisch; aleen die been is nog niet reg; maar hij gaat daarom mooi an". Inderdaad, de rechte Afrikaners zijn menschen om lief te hebben. Bij de Boeren, te Caldas da Rainha. Lest best! zou men kunnen zeggen van de wijze, waarop de Portugeezen de Boeren gehuisvest hebben. Althans van de drie plaatsen, waarheen de bal lingen gezonden zijn: Alcobaga, Peni- che en Caldas da Rainha, is ongetwij feld de laatste de beste. Een groot, ruim hospitaal, omgeven door een uitgestrekt park met veel scha duw, geeft hier huisvesting aan 318 menschen, onder wie 171 kinderen. Van de zijde der Portugeezen is het het bes te, dat zij konden geven. Maar van de zijde van ,,onze menschen" heeft het zijn groote bezwaren. De huismoeders zullen mij verstaan. Trouwens, ik moet over zooveel huis houdelijke zaken schrijven dezen keer dat mannen, die bang zijn voor kinder- geschreeuw en geen panne-koek kun- een huishouding niet. Lezeh Zal dito hiea- vooral een gewenschte bézigheid zijn. Met wat tekstkaartjes on „Kinder- harpen" voor de Zondagsschool zal dan de bibliotheek der kinderen compleet zijn. Maar ik ben nog niet klaar met de kinderwereld. Hier zijn ook babies. En ze zijn er niet alleen, maar ze komen er ook nog. En er is niets om hun een goede ontvangst te bereiden. Deze een voudige inededeeling is alles, wat ik hiervan heb te zeggen. Voor de groote menschen heb ik nu nog één, nog twee verlangens. Hier zou een predikant goed werk kunnen doen. Van Caldas uit, dat centraal gelegen is, kan hij ook de stations Alcobaga en Peniche bezoeken, en het zou oen goed werk zijn. De wijziging, die hij in zijn Hoog-Hollandsche taal en spreekwijze zou moeten ondergaan, zou de omgang met deze menschen hem in minder dan geen-tijd aanbrengen. Ik eindig met een koffiepraatje. Hier zijn koffieboonen, doch ze zijn niet gebrand. Maar nu stuurt het Boeren- comité een brander en een koffiemolen en dan krijgen we een lekker kop kof fie en wij drinken met dezon nationa- len drank van Hollanders en Afrika ners op hun blijvende eensgezindheid. Rechtszaken. "Vervolging van Ringia. De rechtbank te 's-Gravenhage beschikkende op het verzoekschrift van mr. Z. van dien Bergh, heeft de vervolging van Eeltje Ringia go- last ter zake van meineed'. Onvoorzichtig. Abraham Groenteman, van be roep kruier, werd1 in begin Februari bij verstek-vonnis veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, wegens £2en Zonnemotop. Op de plaat is afgebeeld een zonne- motor, die, wat zijn constructie be treft, eenig op aarde is. De motor is in Californië in de nabijheid van Los Angelos opgesteld en brengt een wa- terpompwerk in beweging. Zijn oor sprong dankt de motor aan de omstan digheid, dat in het betreffende deel van Californië dekolenprijzen zoo ont zaglijk zijn gestegen, dat vele land.- bouwers er niet aan kunnen denken kolen als brandstof voor machinale doeleinden te gebruiken. Men kwam daardoor op het denkbeeld de zonne warmte dienstbaar te maken aan het produceeren van stoom, wat in Cali fornië met zijn woestijnachtig droog klimaat en zijn altijd schijnende zon te eer mogelijk scheen. Op deze wijze ontstond de zonnemotor. Het toestel bestaat uit een reflector- schijf, waarvan de buitenrand, naar voren overliangh De middellijn be draagt 10.55 meter. De geheele opper vlakte, die in bet midden een rond gat heeft, is met spiegelglas bedekt, waarvoor in het geheel 1.7888 afzon derlijke ruiten gebruikt zijn. De groo te reflectorschijf is zoodanig aan een ijzeren zestel aangebracht, dat haar vlak verticaal ten opzichte van de zon staat. Den loop der zon volgend, wordt de reflector door een nauwkeurig uurwerk met klokregeling zoodanig in beweging gebracht, dat de zonnestra len in hun geheel opgevangen en op het midden- of brandpunt gereflec teerd worden. In 't brandpunt is de 4.24 M. lange ketel aagebracht, die 434 liter- water bevatten kan en 8 lcub. voeten voor den te ontwikkelen stoom over laat. Nadat de ketel slechts een half uur lang is blootgesteld geweest aan de hitte in het brandpunt, wordt hij witgloei end en de indicateur wijst een stoom druk van 150 pond aan. De stoom wordt nu van den ketel door een buig zame, van fosfoorbrons gemaakte buis naar- de machine geleid en komt van hier uit den condensator weder in den ketel terug, zoodat deze voortdurend automatisch gevuld wordt Ook het oliën der machine geschiedt automtu matisch en, als hij eenmaal in bewe ging is gebracht, doet de motor zijn werk met den loop der zon. De motor verricht een arbeid van nLm. 10 paardenkrachten, die men op 15 hoopt te kunnen brengen. Het pompwerk, dat er- door gedreven wordt, is in staat 62.20 H.L. per minuut te verplaatsen. gereed stonden hem onder asc'h en aar de te bedelven, rees hij overeind redde zich van een te vroegen dood. Maar men behoeft niet naar de Baai te gaan. Hier in het Militair Hospitaal te Lissabon zijn bewijzen in overvloed, dat het ginds zwaar" was. Een veer tigtal liggen er hier, een of twee ouden, maar de anderen allen mannen in de kracht van hun leven. En zie ze nu aan: dia gele tint, die holle oogen, die ingevallen wangen. Let op hun angst, als ze zich even van hun bed verwijde ren: voetje voor voetje, terwijl hun ge heele lichaam beeft. Dit waren voor eenige maanden frissche, fleurige, ste vige mannen, met den veerkrachtigen tred der jeugd. De koorts heeft hen gesloopt. En zij heeft haar A-erwoestend werk .nog niet gestaakt. Eiken dag komt zij nog terug: een paar uren. Juist lang genoeg, om haar slachtoffers nog voor- maanden te verzwakken. Voor een en kele is het zelfs meer dan waarschijn lijk, dat hij het hospitaal alleen zal verwisselen met het graf. Een is er reeds derwaarts gedragen, een Vrij sta ter van ruim 50 jaar is Woensdag' 3 April ter- aarde besteld. Gelukkig heeft een warm Portu- geesch Protestant weten ie bewerken, dat in dit Katholieke land zijn begrafe nis op de wijze der Protestanten ge schiedde. Maar voor hem verminderde dit in niets de bitterheid. Och, mijn lezer, denk er u zelf even in, hoe het u zou wezen liidende en stervende in een vreemd land, ver van alles, wat gij lief hebt, terwijl gij de uwen en lret irwe hebt moeten achterlaten te mid den van de gevaren van den oorlog. Van een oorlog als deze, nu het laagste uit den mensch te voorschijn wordt ge roepen om het edelste in den mensch te vertrappen. Hier leert men verstaan, wat het is balling te zijn. En ge neemt bet een enkele niet kwalijk, dat hij in de bit terheid' van zijn gemoed ook het goede i voorbijziet, dat hem omgeeft. Er is hier veel goeds. nen bakken, het gerust kunnen over slaan. Het zal uitdraaien op een heel huishoudelijk praatjei over babies en kinderschoentjes en koffiemolens en wat niet al. Haast weet ik zelf niet, hoe ik er aan beginnen rnoet. Maar het komt er ook niet op aan, of ik het wel in de rechte volgorde zeg. Toen ik het huishouden der Boeren hier zag. was het nog geen 24 uur oud, eu alles lag dus door elkaar. Kindergeschrei uw van vele zijden. Want en nu kom ik aan het bezwaar de verschillende huisgezinnen zijn niet gevestigd in ka mers, voor elk gezin één, maar in drie groote zalen, waarin elk zijn eigen bed heeft, maar voorts het gemeenschaps leven bloeit. Dit heeft zijn eigenaardige bezwaren, waarover ik niet verder wil uitweiden, maar het kwam mij voor, dat het kinderleed in deze gemeen schap niet minder was dan in het pri vate leven. Ongetwijfeld zal een deel van dit leed worden weggenomen, als er school wordt gehouden. Er zijn bier gelukkig onderwijzers, er zijn nog wat leermid delen en uit Holland zal het Christe lijk Nationaal-Boerencomité het ont brekende aanvullen, opdat het onder wijs, dat in Delagoabaai al begonnen was, weer voortgezet worde. De lei ding er van is opgedragen aan de hee- ren De Bruyn, Den Ouden en Swart. En die niet schoolgaan, die kunnen buiten spelen en ravotten naar harte lust. Ten minste, als ze schoenen krij.- gen. Want schoenen van alle maten voor kinderen boven 't jaar ontbreken hier. Sterke schoenen vooral, die een beetje tegen hun leed kunnen. Voor de kinderen die schoolgaan, mag er dan nog wel wat kinderlectuur wezen: wat jongensboeken, wat tijd schriften splinternieuw is niet noo dig, als ze maar- compleet zijn want een kind zonder bezigheid is lastig voor zich zelf en anderen. En het is hier niet als in een huishouden, waar een kind al eens licht een taaie kan worden gegeven; want hier zijn wel huishoudens, maar ze zijn niet inge richt en daarom is er óok de regel voor liet toebrengen van leisel dbor schuld. Met een handkar, hoog be laden mei twee koffers, zóó dat hij niet over den Last heen kon zien, reed' Groenteman de- Singelbrug af, het Rok.in op, in hardie vaart. Hij reed een, oude dame aan,, die stond tusschen de kar' en die stil staande tram, zóó dat zij' niet kon uitwijken. De dame viel en brak den hals van haar1 rechter dijbeen. Niegeru weken was zij bedlegerig en nu nog valt het haar zeer moei- liik en is het haai* pijnlijk te loopen. De kruier had in het geheel geen waarschuwdngsieeken gege ven. noch een man voor d'e kar ge plaatst, die den wagen trekken moest, zooals art. 90b van de ge meentepolitie verordening voor schrijft. Donderdag kwam de veroordeel de in verzet van! diit verstek vonnis. Het O. M., waargenomen door mr. Regont. vroeg bekrachtiging van. het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Het hoofd' bestuur der Ned. Vereen, van Spoor en Tramwegpersoneel zond ons de afdruk van eene corresponden tie, gewisseld tusschen de directie der H. IJ. S. M. en liet hoofdbestuur der- Vereen. In een begeleidend schrijven zegt het hoofdbestuur o. a. „Ongeveer 10,000 personen (en dus bijna even zooveel gezinnen) zijn in dienst dezer maatschappij en hebben dagelijks liet leven in handen van dui zenden, die zich hebben toe te vertrou wen aan de zorgen van een, voor een groo tdeel slecht gevoed en door over werken afgemat personeel. „Over de goede zorgen niet betrek king tot de goederen zullen we niet eens spreken. „Het zal deh"o55arlljdigen lezer zeer duidelijk zijn, dat bij de groote gema tigdheid welke deze correspondentie onzerzijds kenmerkt, e_n de botte af wijzing die van de zijcie der directie is gekomen, een conflict niet kan uit- blijven; een conflict, hetwelk alleen door ingrijpen van de Regeering of door invloed van het publiek kan wor den voorkomen, maar dat, eenmaal uitgebroken, de meest rampzalige ge volgen moet hebben, zoowel voor het personeel, als voor handel en nijver heid. „Ons doel met deze publicatie is dan ook, tijdig eene waarschuwing te doen hooren, opdat de mogelijke gevolgen van de handelwijze van genoemde di rectie niet aan ons zullen kunnen wor den geweten." Uit de correspondentie blijkt, dat den 21en Nov. 1899 het Hoofdbestuur der vereeniging namens de alg. verg. aan den heer R. van Hasselt, gedelegeerd lid van den raad van administratie een verzoek richtte, lo. om het personeel in het bezit te stollen van meerdere ge gevens omrent het pensioenfonds wat betreft reglementen, verslagen enz, en 2o. om ook de werklieden en beambten voortaan recht te geven op pensioen. Toen op dit verzoek geen antwoord kwam, richtte het Hoofdbestuur den 17en April een schrijven aan den heer Van Hasselt, waarin om de beantwoor ding beleefd verzocht werd, en bij schrijven van 15 September d. a. v. op nieuw. Nu ook hierop geen antwoord kwam, richtte men zich tot den Raad van Ad ministratie met verzoek om tusschen- komst. In dat schrijven wordt o. a. „Het kan toch voor de goede ver houding tusschen de Maatschappij en het personeel niet dan zeer nadeelig zijn indien door liet stelselmatig ne- geeren van de billijke wenschen van het personeel eene toenemende verbit tering onder hen ontstaat, waardoor de belangen der maatschappij in. hooge mate worden geschaad, vooral nu ook reeds enkelen onzer leden met ontslag worden bedreigd, wanneer zij laten blijken lid onzer vereeniging te zijn." De Raad van Administratie ant woordde daarop, dat hij geen reden vond tusschenbeidc te komen. „in de vaste overtuiging dat bet gedelegeerd lid in zijne handelingen steeds reke ning houdt, zoowel met de belangen van onze maatschappij als met die van het daaraan verbonden personeel." Daarop heeft den lGen Maart de Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegperso neel weer een schrijven gericht aan den Raad van Administratie, waarin leedwezen wordt betuigd dat de Raad van Beheer tegenover de billijke ver zoeken van liet personeel niet ander9 meent te moeten stollen dan een hoog hartige afwijzing. „Konden aldus wordt o. a. in dat schrijven- betoogd wij in ons vorig schrijven, nog de hoop uitspreken, dat uwe Raad zijn invloed zou willen aan wendon om van den IIoogEdelGestrem gen Heer, het Gedelegeerd Lid, eene concilianter houding ten onzen opzich te te verkrijgen, wij weten thans dat die hoop ijdel is gebleken. De lessen der geschiedenis van hetgeen in 1897 bij den Zwitserschen Noord-Ooster- spoorweg is voorgevallen, waar even eens eene directie, en met de Directie de Raad van Beheer, weigerde de ver zoeken van 't personeel aan te hooren, totdat toen het verbitterde personeel den arbeid had neergelegd de pu blieke opinie en de Regeering de Di rectie dwongen naar rede te luisteren, die lessen, zij schijnen voor uwen Raad niet geschreven te zijn." Letteren en Kunst. Ook te Rotterdam is mevr. Holtrop van, Gelder bij haar wederoptreden zeer hartelijk begroet. Gemengd Nieuws. Rooksters. Over de vrouw op de Philippijnen als sigarenrookster schreef kort geleden een Amerikaansche officier van ge zondheid aan zijn vrienden in Phila delphia. De dokter, die met zijn brief tegelijk een monster sigaren van buitengewone grootte zond, zegt het volgende: De si garen zijn gemiddeld een halve meter lang en 125 rnM. dik. Zij dienen na tuurlijk niet om na tafel gerookt te worden of op één avond te worden op gerookt. Men rookt veel meer bij tus- schenpoozen en legt de sigaar dan tel kens op zijde. Meestal duurt een sigaar van genoemde afmetingen een week. De jongere meisjes en kinderen stellen zich met kleinere soorten tevreden, on geveer overeenkomende met sigaren zooals die bij ons worden gerookt. Het zevenjarige meisje begint reeds te rooken en met, den leeftijd1 wordt dit sterker. De mannen op Luzon en an dere Philippijnsche eilanden zijn harts tochtelijke si^arettenrookers en alleen de vrouw rookt er sigaren. De dappere Sultan. De sultan heeft alle officieren, die bij gelegenheid van de jongste aardbe ving de ruiten van het paleis Dol- ma—Baghtché stuk sloegen om zich door de vensters te redden, verban nen bij wijze van maatregel van af keuring over hun lafhartig gedrag. Dan was het gedrag van den sul tan zelf moediger, zooals de Duitsclre keizer in het licht stelde in zijn te legram aan zijn verheven vriend: de sultan dacht aan een aanslag en trok zijn revolvers! Sneeuw en overstroomingen. Het is in Frankrijk al niet beter met de lieve lento gesteld, dan elders. Te, Saint-Etienne heeft 1t Wóensdagnaétrf weer onafgebroken gesneeuwd en ia den morgen begon hot voor de variatie te regenen. Bovendien Ls het zeer koud De overdaad van neerslag doet zich bemerken in de rivieren. De Rhöne wast onrustbarend en vele lange laan den zijn over een afstand van meet dan een kilometer overstroomd. Alle huizen binnen dat traject staan onder water. De bewonerszijn gevlucht. Vreemd manoeuvre-terrein. In een restaurant te Ruhrort is eent granaat ontploft, waarmede onhandig werd omgesprongen. Drie bedienden kregen min of meer ernstige kwets uren. Door het water gederailleerd. Een uit Riga komende sneltrein nabij het Russische station Narwa ontspoord tengevolge van het water, dat op den weg stond. Ongevallen kwamen niet voor. Bevolking Britsoh-Indië. De bevolking van Britscli-Indië b$» loopt 294 millioen zielen tegen 287 mil< lioen in 1891. Gepakt. Te Berlijn is een dief gearresleertft die in een hotel te Stettin een koffev met 34000 Mark aan effecten gestofetv had. zijn Sohoolhumor. Zelfstandige naamwoorden woorden, dio niets betoekenen. De kip legde een vetrack ei. „Wie was Jozef?" „Een man uit den Bijbel, die rogge in zakken deed en zijn broers er iü liet loopen." Uit een opstel: „Een woestijn is een zee vol zand. niks als zand, en er varen kameeleü in als een schip en op groene plek* kon een slootje kan je uitrusten." Het aantal huwelijken in Eng. en Wales is van 17.1 op de JOPÖ personen in 1876 gedaald tot 16.5 itt 1899. Moordpartij. In het stadje Campi op Corsica heefj een vechtpartij plaats gehad waarbii' de burgemeester en drie andere per sonen werden gedood en eenige ge- wond. De aanleiding is nog onbefcenfl. Faillissementen. Uitgesproken: 's Gravenhage, 16 April. W. Schlaln milek, kleedermaker, te 's Gravenhage. Reehtor-commissaris jhr. mr. W. H. do Savornin Lobman. Zutphen, 16 April. J. A. Dijkjans, bakker en winkelier, te Zutphen. Rech* ter-commissaris jhr. mr. J. H. J. Gr Martens van Sevenhoven. Geëindigd: Coöperatieve vereeniging roombo» terfabriek „Boven-Betuwe", té Doort nenburg. op ZONDAG 21 April 190b TE HAARLEM. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas, s Namidd. 2 ure, Knottenbelt* 's Avond9 6 ure, Van Lennep', Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Swaan. Janskerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Bakenesserkerk. (Voor de kinderen.) Voorm. 10 ure, Jonker. Eglise Wallonne. Pas de Service. cause de la restauration du temple,, Gerelormeerde Kerken. Ged. Oude Gracht. Wegens brand gesloten. De diensten, zullen gehouden worden: Voorm. 10 uur Felix Favore. E. Kropveld, van Rijswijlfc 's Av. 6 uur, Janskerk. E. Kropveld, van Rijswijk, Ridderstraat. Voorm. 10 uur. Ringnalda. 's Avonds 6 uur, Ringnalda. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. H. J. Elhorst, Kerk der Broeder-gemeente. Voorm. 10 ure, B. van Sckeltinga» Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. 's Nam. 1 ure, Zondagsschool. Remonstr. Gereformeerden^ Voorm. 10 ure, E. LaurUIard, Herv. Pred. te Amsterdam Chr. Geref. Gemeente. Zuiderstraat. Voorm. 10 en nam. 5| uur Ds. Schotel,. Hersteld Apostolische Zending (Internationaal). Voorm. 10 uur en Namidd. 6 uur. Godsdienstoefeningen. Heemstede. Voorm. 10 ure. Geen dienst, 's Namidd. 2 1/2 ure, Kuylman. Doopsbedienings; Houtrijk en Poianen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa.; Spaarndam. Voorm. 10 ure, Baljon. Santpoort. Voorm. 10 ure, Kutsch Loyenga^ IJimiiden. Voorm. 10 ure, Wesseldijk. Pred. te Schraard^ 's Avonds 6 ure, Wesseldijk, Godsdienstoefening vanwege den Ned. Protestantenbond. Voorm. 10 1/2 uur, J. Sepp, Doopsgez. pred. te Beverwijk; in Hotel Nommer Een. Apostolische Zendinggemeente;, Voorm. 10 ure. Zandvoort Voorm. 10 ure, Veen. Pred. to Haarlem. ,.'s Avonds 6 ure, Ge on dlo.nsik

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 9