NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Wader's Eer. 18e Jaargang Dinsdag 23 April 1901. No. 5484 HAARLEM'S DA6BLAD ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden f 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% de omstreken en franco per post0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: ADVERTENTIÈN Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Ots. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie OOO. Telefoonnummer der Administratie 128, Intercommunale aansluiting. J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 3V>» Faubourg Montonartre. Haarlem's Dagblad Tan 23 April bevat o.a. Een merkwaardige redevoering van Sir William Harcourt, Haag- sclie brief, Verkiezingen, Een zo- merscke Zondag. Ofücieele Berichten. Nationale Militie. Oproeping tot den werJcelijhen dienst. De. BURGEMEESTER van Haar lem brengt bij deze teir kennis van, Johannes Theodoras Francisc-us die Koning, zondler loting ingelijfd) bi] hef 4ci;e regiment Infanterie, voor de lichting van het jaar 1899 en voor de gemeente Leiden, dat hij, vermits de hem,, laatste lijk bij koninklijk besluit ver leem de ontheffing van dien werkelijken dienst niet oonieuw verleend is en hij zijn eersten oefeningstijd' nog niet volbracht heeft, ingevolge de bevelen van het Departement van Oorlog den Sisten. Mei aanstaande in werkelijken dienst moet komen om te worden gekleed' en, geoefend en gedurende de twee eerste jaren onder de wapenen te worden ge houden. 1d, De bedoelde milicien wordt mits dien op geroepen om op bovenge- melden datum, des namiddags voor vier uren, bij zijn korps, in garni zoen Leiden, tegenwoordig te zijn, zullende hij. ingeval hij aan deze oproeping niet voldoet, volgens de wet als deserteur worden behan deld. terwijl hem met nadruk er op gewezen wordt, dat deze open bare kennisgeving rechtens vol doende. is en hem derhalve, bij met opkomst onder de wapenen, m ver zuim stelt. Haarlem, 20 April 1901. De Burgemeester voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ. (L. B,) Politiek Overzicht. Een beetje meer nieuws over den oorlog, al is het dan ook geen nieuws van d'e allerbelangrijkste soort. Zoo hebben we vernomen, dat Plumer thans aan de Olifants rivier is en zijn aanwezigheid oor zaak is van het aankomen van Bóe ren-vluchtelingen.Wat di t Engelsch- krijgsmans-latijn beteekent is niet recht duidelijk. Zou men er mee willen doen uitkomen, dat Plumer, 3e man van de mislukte tochten, zoo'n geweldige hoop Boeren voor zich uitdrijft of dergelijke dwaze dingen? Verder wordt aan de „Times" gemeld, dat de operaties begonnen zijn in de districten Ermelo en Be thel, in gemeenschap met de bewe gingen in deze richting, om de Boe ren te beletten naar het Boschveld door te breken. Ook diit nieuws zegt ons niet veel Ten westen van Burgersdorp zijn weder klompjes Boeren gezien, welke, volgens Renter, op pad wa ren naar de Oranjerivier. De Engelschemi zouden de repu blikeinen zoo zielsgraag uit de ko lonie weg willen' hebben, dat zij als d'e Boeren maar een mijl in noordelijke richting gaan. dadelijk denken, dlat deze naar dien' Vrijstaat trekken, 't Merkwaardigste is ech ter, dat de Engetlschen nog niet ont dekt hebben, dat zulk oprukken der Boeren altijd voor hen een drei gend gevaar oplevert,. Zoo is het ook dezer dagen weder cregaao. Een be richt luidt d'ait bij Molteno, westelijk van Burgersdorp. een trein met vee, steenkolen en fourage is aan gehouden, geplunderd en verbrand. Natuurlijk is er in dien trein nog wel iets meer geweest dan enkel kol'en, vee en voeder. Onder „vee" zal wel moeten verstaan worden „paarden", terwijl er ook nog al licht wat mondprovisie en munitie vervoerd werd. Er blijkt in elk' geval uit hoe goed de zuivering der Kaapkolonie, •door 30.000 man geregelde en de noodiige duizenden ongeregelde troe pen geschied is. Sir William' Harcourt heeft een merkwaardige redevoering gehou den, oer bestrijding van d'e regee- ringsstaatkunde'. die in Zuid-Af ri le a wordt gevolgd. De oud-minister begon met er op te wijzen, dlat de voorepeilingen dier regeering wat den duur en de kosten van den oorlog betreft, ab soluut niet zijn uitgekomen. Reeds nu heeft de oorlog 148.000,000 pd. st, gekost, en voor dat hij gedaan is, zal de geheele 200 millioen, diie in 50 jaren ge spaard) zijn, verbruikt wezen. Voor den Krimoortog werdi 30 millioen pd. at. geleend, voor den oorlog in, Zuid-AMka nu reeds 127.000.000 pd, si, dus ruim viermaal zooveel. En wat is het resultaat van die regeeringspolitiek Sir William haalt het jongste rapport aan van sir Alfred MiLner, een rapport dat riiet is gemaakt om voor de verkie zingen te dienen. Als dat rapport vóór de algemeen© verkiezing ver schenen was. zou het wel een1 ande re uitwerking hebben gehad;. In dat rapport staat letterlijk, dat de po sitie van Engeland steeds slechter wordt. Zeven maanden geloden was de oorlog uit.,.,,, nu is niet alleen in den Oranje Vrijstaat en Trans vaal die oorlog algemeen, maar ook in de Kaapkolonie is de toestand zorgwekkend. È.n wanneer deze oorlog uit zal zijn, beginnen d'e uitgaven nog pas. Dan moet er geld1 zijn om een be volking te zenden naar de Repu blieken, geld om de verwoeste hoe ven weder op te bouwen, geld om den veestapel aan te vullen,, geld om wat thans vernield is gewor den. weder te herstellen. Wij hebben bovendien dien haat opgewekt van de geheele wereld; en het is erger gehaat te worden door de volken, dan in vijandschap te leven met de regeeringen. Zonderling is het, dat de Impe rialisten, dlie altoos zeggen, dat zij zoo geheel opgaan in de zorg voor het geheele Brtsche Rijk, steeds een deel van het Rijk vergeten en dat in een Vereenigd Koninklijk met zijn 40 millioen: inwoners. Sir Harcourt heeft er dan ook op gewezen hoe de zoo noodige socia le hervormingen geheel zijn ver waarloosd. Wat is er geworden van de woningwet, vraagt hij, wat van de pensioenwet? En als de oorlog gedaan zal zijn, zegt hij, moeten de uitgaven voort duren, zond'er dat van Transvaal of van. dien Vrijstaat iets te halen is. Dat heeft dé minister van finan ciën zelf moeten erkennen. Uit den Vrijstaat is geen.' bijdrage te ver wachten; een staat die voor den oorlog tot die meest gelukkige en bloeiende behoorde, is zoo ver woest, zoo vernield, dat als hij een. Engelsche kolonie wordt, die niets kan bijdragen, in de kosten van zijn eigen bestuur. En in Transvaal zal het niet veel beter gaan.daar is behalve uit de mijnen niets te halen. De inkom sten van Transvaal voor den oorlog bedroegen vier millioen pond) per jaarmaar een groot deel der bron nen van inkomst zijn, vernietigd. Engeland1 veroordeelde de inkom sten uit den spooi-weg, uit de con cessie®. uit de dynamiet-moinopolie, uit de douanerechten. Zoo moeten de inkomsten veel minder worden. En wat moet het bestuur van dat land' kosten? Reeds voor de politie van Baden Powell, 2h millioen pd.; voegt men diaar de andere departe menten bij dan worden de uitga ven voor het beheer grooter, en de inkomsten minder. Wat kan dit land dan bijdragen in de kosten die gij gemaakt hebt om het te ver nietigen De goudmijnen zouden dat kun nen opbrengen, dbch de goudmijnen doen het nietde eigenaars hebben den oorlog gewild omdat zij meen den te veel te moeten betalen,, en hun lust zal niet groot zijn pm on der Engeiand's bestuur nog meer te moeten betalen dan onder de „corrupte" Boeren-regeering. Buitenlandsch Nieuws. Vera Gelo. Vrijdag is voor het assl ezen-hof van ds Seine de zaak behandeld van. Vera Getlo, de Russische studente, die in de meening verkeerend, dat prof. Descha- nel de schuldige was van een© belee- digi.ng die zij te Genève had ondervon den, gepoogd1 heeft hem te vermoor den op het ©ogenblik dat hij uit zijn colege kwam. Vetra Gelo trof echter den professor niet, maar wel haar vriendin Zelenine. die haai' haar wa pen wilde ontnemen, Veertien dagen geleden is mej. Zelenine overleden. De zaak had een talrijk publiek naar de rechtzaal getrokken. De beklaagde was zeer bleek; zij was geheel in het zwart gekleed, en haar stem klonk ui terst zwak. Uiterlijk scheen zij kalm, en haar houding wekte de sympathie op van het talrijke publiek. De voorzitter begon aan Vera Gelo te verzoeken nader te verklaren, welke beleediging het dan toch was die haar was aangedaan; maar de beklaagde wilde daarover niets vertellen, en zij bepaalde zich er toe te zeggen dat haar aanrander een verminkte hand had, en een lij van den ringvinger van zijn linkerhand miste, en zij zich om trent de identiteit van prof. Deschanel vergist had. Zij had haar aanvaller eenmaal te Parijs gezien, maar hem later weer uit het oog verloren. Vera Gelo had reeds vroeger een revolver gekocht, maar daar haai' vriendin Ze lenine dat wapen had verstopt, had zij een nieuw moeten koopen. Als getuige verscheen het eerst pro fessor Deschanel. Sedert 27 jaar, zei hij, was hij niet te Genève geweest en sedert 1896 had hij Parijs niet verla ten. Hij eindigde met een huldebetui ging aan mej. Zelenine, die hem van den aanslag had gered. Toen viel Vera Gelo hem in de rede, vreog hem vergiffenis, en barstte in snikken uit. Het publiek was diep ge roerd. De vei"dere getuigen werden on dervraagd over den geestelijken toe stand van Vera Gelo. Zij was nog al tijd erg opgewonden geweest, verklaar de een Russische. Haar dokter had haar al lang voor een hysterica gehou den. De broeder van het slachtoffer vertelde dat mej. Zelenine als haar laatsten wensch had te kennen gege ven, dat Vera Gelo zou worden vrij gesproken. De Voorzitter: Weet Vei'a Gelo dat' De getuige: Ja, ik heb haar dat gezegd: Wij zijn het daarover ee (Gelach). Om goed vijf uur kwam het open baar ministerie aan het woord. De ju ry heeft met 6 tegen 6 stemmen Vera Gelo vrijgesproken. De zitting werd zonder incidenten gesloten. Na de vrijspraak is Vera Gelo in een kamer gebracht, waar verschillenden van hare landgonooten haar opwacht ten, Daar kreeg zij oen, hevigen zeuw- aanval. Door den heer Zelenine en twee agenten begeleid verliet zij het gebouw. Tot heden zal zij op haar ver zoek te Saint-Lazare blijven. Toen zij in de gevangenis terugkwam kreeg zij een nieuwen zenuwaanval. Algemeone berichten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. Een telegram van, Lord Kitche ner uit Pretoria van 20 dezer meldt, dat sedert 16 April door de gene raals Sir Bindlon Blood'. Bealson, Plumier, Kitchener en Benson 8i gevangenen zijn genomen, 100.000 rounds geweerpatronen. 200 paar den. vele wagens en een groote hoe veelheid vee buitgemaakt, terwijl! nog 20 Boeren zich aan hen over gaven'. De broeder van; dien oud-minister Sauer. than© een der Afrikaander gedelegeerden in Engeland, is schul dig bevonden aan aanvoering van Kaapsche rebellen. De uitspraak van het vonnis is verdaagd. In de laatste 48 uur zijn dertien gevallen van pest voorgekomen, waarvan zeven bii Europeanen. Het totaal aantal pestgevallen beloopt tot dusver 456, waarvan 185 met doodelij'kem afloop. Wat zal Max Regis victoria kraaien. De prefect van Algiers, Lutaud, gaat dan toch eindelijk heen. Althans zoo melden de bla den. Maar er wordt eene uitlegging bij gegeven, die zeker bestemd is, om Régis' vreugde te verminderen. Toen Jonnart gouverneur-generaal werd, heet het, stond .het al vast. dat Lutaud op het vasteland een grootere prefectuur zou krijgen Maar men wilde toen ter tijde niet alle verandering van personeel in Algiers tegelijk laten, plaats heb ben. De nieuwe gouverneur-gene raal wilde een gedeelte van de oude ambtenaren naast zich behouden. Jonnart wild'eozoo ook Lutaud nog een tijd' bii zich houden, en zei hem zijn steun toe. Nu is er niets meen tegen, aan Lutaud) de bevor dering te geven, die hem toekomt. Er komt een belangrijke prefectuur open en wat zou d!us nu meer voor de hand' liggen, dhn Lutaud daarin te benoemen. De uitlegging schijnt zeer aan neembaar; maar zal Régis haar aanvaarden Een telegram uit Seoul meldt dat de Koreaansche Regeering heeft be sloten een bedrag van rijf millioen yen van Frankrijk te leenen voor den aanleg van een spoorweg van Soul naar Wiju. Een telegram uit Chemalps meldt dat Rusland tracht de Tsjinhai-baai in pacht, te krijgen. Bij Tsji ng-wangtao heeft een scherp gevecht plaats gehad tus- schen^d'e Britsche troepen en dui zend Chineescbe bandieten. Een officier en een sepoy sneuvelden. Er zijn versterkingen gezonden. De gouverneur van IJsland, Stephen- sen, bevindt zich te Kopenhagen om met het Deensche ministerie te spre ken over de kwestie van zelfbestuur voor IJsland, een zaak die in den laat sten tijd op weg schijnt- te zijn naar een goede oplossing. Do IJslanders streven sedert lang naar een aanzienlijker mate van zelf bestuur. Zij verlangen een te Reykja vik wonenden onderkoning, door den Koning benoemd, en een Islandsche ka binet, uit 3 ministers bestaande. Het IJslandsche Al ting heeft reeds twee maal wetsontwerpen van deze strek king aangenomen; tot dusver heeft Ko ning Cli.ristiaan echter geweigerd, ze te bekrachtigen. Prof. Gundmundson te Kopenhagen, bedacht toen een schik king, die de goedkeuring der Deensche rageering heeft verkregen. De Koning zou een afzonderlijken minister voor IJsland aanstellen, verantwoordelijk aan het Alting; deze minister zou een IJslander moeten zijn en te Reykjavik moeten wonen zoolang het parlement zitting houdt; het overige gedeelte van het jaar zou hij te Kopenhagen deel uitmaken van het ministerie. Bij de algemeene verkiezingen, in October op IJsland gehouden, behaalde het denk beeld van Gundmundson de overwin, ring, maar met een geringe meerder heid. Daar er echter onder de IJsland sche conservatieven een aantal gevon den worden die niet beslist tegen Gund- mundson's voorstel gekant zijn, acht men de kansen op verwezenlijking gun stig, te meer omdat de Koning en de regeering de medewerking van het Deensche parlement in deze zaak niet volstrekt noodig hebben. In don Duitschea Riiksdia* ia door hot Centrum" een wetsont werp ingediend betreffende da vrije uitoefening vail diem gods dienst. Het eerst© artikel bepaalt ..leder ingezetene binnen hot Rijk heeft volledige vrijheid van gods dienstige belijdenis, van, vereeni- ging tot goddionstige vereenigingort en lot gemeenschappelijke uitoefe ning van d'en godsdienst aoo in huig als m1 het openbaar. Op de burger lijke en staatsburgerlijke plichten, mag door de uitoefening van vrij- heidJ van godsdienst geen inbreuk worden gemaakt." De socialist Von Vol lm ar heeft als aanvulling voorgesteld Nie mand is gehoudlen zijn .godsdiensti ge overtuiging of zijn lidmaatschap tot een- godsdienstige eenreenschap, evenmin wat zijn huisgen,ooten be^ treft, op te geven. De overheid' mag geen registers of aamteeikening hou den omtrent dergelijke, zaken, be paaldelijk wat ambtenaren betreft." Een, ander socialist heeft voorge- steild„Aan geen enkele school in het Duitsche Rijk wordt voortaian godjsdienst-onderwijs ondier de leer vakken opgenomen." Stadsnieuws. Haarlem, 22 April 1901. Weldadigheid naar Vermogen Als vervolg op hetgeen omtrent do Zaterdagmiddag gehouden algemoone vergadering in ons vorig nummer me degedeeld werd, moeten wij nog ver melden dat do twaalf aftrodende leden van het bestuur allen herkozen wor den. Op voorstel van den voorzitter werd het eore-lidmaatschap aangeboden aan den hoer Jhr. Mr. A. J. Ret haan Maca- ré te's Gravenhage, den oprichter dor Vereoniging. Medegedeeld werd, dat een paar voorstellingen en uitvoeringen hadden opgebracht f 400, terwijl do heer Stecn- man op zich genomen hoeft In de feuilleton. Naar het duitsch van ERNST CLAUSEN. 1) Heer kapitein, heer kapitein Juffrouw Trabert stoind daar met deai stoffer in die een.© hand en' d'en stofdoek in de andere, als de go din d'er orde, dier zedelijkheid1 en der regelmaat, zij, de deftige huis houdster van, een' weduwnaar, die waken: moest over twee onverstan dige manspersonen van 45 en van 10 jaar. Wat is er nu weder juffrouw Trabert? Kijk. maar eens naar onzen GebhardbDe stoffer was als e-en dreigende wijsvinger op het raam en naar buiten gericht. Wat voert hij: dan uit? Kapi tein Tomasius stond op ën ging naar het raam. Heer kapitein, daar hangt d:e jongen boven in, den- berkeboom I Welk verstandig christen-mensch klimt er nu met zulk wêer in een boom? Het was zoo, diaar stond de deug niet hoog in den top met een voet op een tak, terwijl de andere i-n de lucht slingerde, den linker arm om 'n anderen tak geslagen eri met den rechter rijn matrozen muts zwaaiende. De westen wind kwam hevig van de uitgestrekte heide en schudd8 ds bladlerlooze kruinen der boomen hieen en weer. Een hooge berkeboom in den storm.! Dan is alles zoo buigzaam' en zoo slank, dan wiegt en golft alles on der dien winddruk en waggelt en buigt zich achterover alsof de ge heele boom spattend en uitjouwend' om den storm lacht. Die duiveJschè bengel I Dat ziet er heel gevaarlijk uit. Daar moet men tochDe kapitein wilde eerst het raam opschuiven, maar hij liet de hand) weder zak ken hij zag daar rijn eenig land' tussohen, hemel en aarde en hij was wel bevreesd voor hem, maar zooals gezegd is hij opende' het raam niet. Neen hij keerde zijn hoofd naar de dikke huishoudster. Hij zag er nog al' trot-sch uit. Juffrouw Trabort, men moet slaapwandelaars enj k,lauteraars stil hun gang laten, gaan-. Als hij er boven in kon komen, dan zal hij er zich ook wel kunnen vasthouden. Laten wij hem maar met rust la ten; Heer kapitein, dat is God ver- Juffrouw Trabert, als Geb hardb naar zee gaat dan moet hij ook naar boven tot den hoogsten top van die mast I Een j ongen moet dur ven I Zoo een valt niet I Toch wierp hij een amgstigen blik door het. raam. De berkeboom zal het wel uithouden I dat heeft hij al honderd jaar gedaan I Het hout van een ber keboom is taai, heel taai het zal wei goed gsan Nu, heer kapiteinik zri er mdj niet mede bemoeien; ik zeg maar wat te gek is, blijft te gek. Gisteren heeft de jongen nog in het zolderluik gezeten en liet zijn' bee- neai buiten bengelen I ik werd' er akelig van Juffrouw Trabert, je bent eeri vrouw en vrouwen denken altijd dut het beetje leven de hoofdzaak is in de wereldDat is allemaal onzinwij hebben helden noodig. wij moeten helden hebbenHij keek daarbij beurtelings naar de portretten van den ouden Blucher en van Andreas liofer, die in enken- houten lijsten, tegenover eikander aan den muur hingen. Dat begrijp ik niet best, heer kapitein want wat heeft m.'en nu aan een doodeni held of aan een held met gebroken beenen? daar kan; men. toch niets mede beginnen! Eeri vrouw niet, dat spreekt, juffrouw Trabert, maar een jongen moet dat bijtijds leeren Laat mijn Geb hardt maar met rust- Ga uw gang maar, heer kapi tein, maar het is bijna moorden ik wasch mijn' handen in onschuld. Zij haalde de schouders op en ver liet de kamer. Nauwelijks was zij verdwenen of de. kapitein keerde zich weder langzaam, min of meer aarzelend naar het raam hij kreesr hartkloppingen, van angst voor zijn jongen; hij volgde met de oogen de groote elastische slingeringen van den kruin van den berkeboom: hij moest zelfs op de tanden bijten om bedaard te kunnen blij ven. Voor zichtig, zonder geraas opendie hij het raam en klopte hard zijn pijp uit alsof hem de berkeboom niet aanging. Vader, kijk eens klonk het van boven. Ik zié je wel, jongen, is het mooi daar boven Erg mooi, vader I Hoezee De jongen zwaaide de muts tegen den wind, Ik geloof, vader, dat de storm nog heviger zal worden Houd je maar goed vast, Geb- hardt I Ik geloof het nietDe baro meter is naar boven gegaan en dan wild:e ik je nog zeggen dat de nieu we boeken uit Berlijn zijn geko men, die mofit je maar eens gaan bekijken Ja. vader, maar eerst nog een beetje schommelen, De kapitein deed hot raam weder dicht. Hij ging naar de rooktafel om zijn pijp te stoppen, maar deed het bijzonder langzaam alleen om niet naar buiten te kunnen zien. Toen hij eindelijk weder bij de schrijftafel kwam zag hij met een half oog hoe Gebhardt aan het be nedeneinde van den boom weder op den grondl terecht kwam. De jongen; keek nog eens naar bo ven naar den kruin van den boom1, scheen, zeer tevreden, trok de op geschorte broekspijpen weder naar beneden en kwam eenige oogen- blikken later de deur binnen met •roode wangen en een scheur in zijn broek, met schitterende blauwe oogen, verschrikkelijk vuile han den, die hiji evenwel aan zijn buis afveegde voor hij het pakje boekon ging bekijken. Zoo. beu je daar, Geb? Tomasius had zijn jongen wel in de armen willen nemen, maar een jongen mag n,u eenmaal niet sentimenteel worden opgevoed' daarom beoaalde hij er zich toe hem de door den wind' verward'© blonde haren van het voorhoofd te strijken. Er zijn mooie portretten van Duitsche krijgshelden I bekijk d* illustraties maar! Daarbij draaide de kapitein zijn stoel weder vooi de schrijftafel en zette zijn werk voort. Vader Wel, Geb? Die teekeming van de officie ren van, Schill vind ik heel mooi. Wat rukt die eene zijn uniform openIk geloof dat hij zelf „vuur" commandeert I Ja, dat waren nog mannen I Flink zij moesten toch ster ven. De Franschen hadden hen im mers gevangen genomen Je hebt gelijk I want weet. jo, Geb, je leven er aan geven, dat is nog het m ijlste, maar hoe men het er aan geeft en of men het doet voor

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1