NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Pil Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. (fader's Eer. 18e Jaargang No. 5465 Woensdag 24 April ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37yt de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prqs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaus: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES9 Succ., Parijs 3D>" Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad Tan 24 April bevat o.a. Engelsche berichten over den oorlog. Commentaren over liet bezoek van minster Delcassé aan Petersburg. Verkiezingen, Parle mentaire Praatjes, Derk Haspels gehuldigd. Politiek Overzicht. Eert droeve tijding" komt niet al leen maar een blijde ook niet, denkt Kitchener, en daarom, seint hij nu een heeleboel moois ineens. Uit Pretoria seint hij d.d. 20 April, dat sedert 16 dezer door de generaals Blood. Beat-son, Plumer, Kitchener en Benson 81 gevangenen zijn ge maakt, 20 Boeren zich hebben over gegeven en voorts 100.000 geweer patronen, 200 paarden, talrijke war gens en vee zijn buitgemaakt en een dag later seint hij Sedert het laatste rapport hebben de kol onnes 242 gevangenen ge maakt. met 248 geweren, wat am munitie en eenige waggons en kar ren. Ook zijn enkede Boeren zich komen overgeven. Dit is nog niet alles. Er komt nog meer bij. De Standard" verneemt uit Pre toria dat de algemeene toestand ver beterd is, maar ofschoon in de vo rige ten naastenbij 700 Boeren ge sneuveld, gewond' of gevangen ge nomen zijn, blijven er toch 15.000 onder de wapenen. Men zegt dat Christiaan de Wet bij Kroonstad staat, met slechts zeer weinig volgelingen zoodat hii geen ernstigen aanval zou kunnen doen. Botha trekt weder oostwaarts, den Natalschen spoorweg over. Eerst heeft men 't in de politieke werelij uitvoerig gehad over de ben teekenis der Toulon-feesten toen over het bezoek van den Duitsehen Kroonprins aan Oostenrijk, nu weer over het bezoek van minister Del cassé aan St. Petersburg. De commentaren zijn niet uitge bleven. Aldus vat de .Figaro" ze samen „Voor den een is het gebeurde te Toulon, het vertrek en daarna de terugkeer van admiraal Birilef, de oorzaak van de reis van den heer Delcassé, die aan graaf Lamsdorf nauwkeurige ophelderingen gaat vragen. Voor den ander is het niet om zich op de hoogte te stellen van diplomatieke vraagstukken dat on ze minister Europa doorkruisthet is om van de Russische regeering, ten behoeve van de Fransche bin- nenlandsche staatkunde, ik weet niet welke vernederende toegevend heid te vragen. ,,Nu eens wordt deze reis voor gesteld' als een bewijs van de ver slapping van het Fransch-Russisch i verbond, dan weer als het noodza kelijk gevolg van een overeenkom?!, die te nauw geacht wordt. Zoo wordt van alle zijden gezocht naa'- een geheimzinnige verklaring voor deze reis, in plaats van haar te be schouwen als het natuurlijk gevolg van een bestaanden toestand." De ..Figaro" zet dan uiteen, dat het verbond het noodzakelijk maakt, dat de ministers van de beide lan den nu en dan eens met elkander overleggen., ten einde het werk der diplomatie aan te vullen. Dat was de oorzaak van het bezoek van prins Lobanof, -en, van graaf Moerawjef aan Parijs, en de reis in 1899 door min. Delcassé naar Petersburg ge maakt. Thans gaat hij er weder heen. omdat- de internationale staat kundige toestand het noodig maakt; de Chineesche quaes tie nadert haar oplossing en. maakt dringend d'e eenheid van alle samen werkenden mogelijk de Macedonische quaes tie brengt d'e gemoederen in Oost- Europa in beweging; on andere punten is eveneens een nauwe sa menwerking tusschen Rusland en Frankrijk noodig, en daarom is het wenschelijk diat de heer Delcassé over deze zaak eens vaat praten met graaf Lamsdorf. Buitenlandsch Nieuws. Aleemeeae berichten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. Kreutzinger, die in oostelijke richting vooruitrukte uit zijn ver sterkte positie in de Rhenosterber- jgen, trok den, Midiandl-spo o rw eg over en naderde Mara is burg. Thans trekt Kreutzinger in noordelijke richtingnaar men verwacht zal hij d'e lijn nogmaals overtrekken, en de richting inslaan van het Al bert-district. De Boeren hebben, naar ppmeld wordt, bepaalden last ontvangen naar den Oranje-Vrijstaat terug te keeren. De commando's onder Scheepers, Fouché en M.alan zijn verdreven van de Camdeboobergen en trok ken toen naar het zuiden van Graa.ff R-einet waar zij uiteengingen. En kelen van de Boeren trokken naar Petersburg. anderen, naar Zwagers- hoek in Sommerset-East district zij worden achtervolgd door de ko lonels Scobell en. Henniker. Slechts enkele Boeren zijn nog op de been. In het Lagerhuis deelde' de on der-min. van, oorlog, de heer Sir John Brodrick, mede dat de gemid delde wekeliiksche oorlogskosten in de laatste tien weken 1.500.000 pd. st. hebben bedragen. (Ironische cheers op de Iersche banken.) De Petit Bleu" zegt uit de stel ligste bron te weten, dat Maandag avond. aan het departement van buiten!andsche zaken te Berlijn een formeel protest is ontvangen van dr. Leyds. gezant der Z.-Afrikaan- sche Republiek, tegen de leveran ties van wapenen en kanonnen door Duitsche fabrieken aan Engeland, ten behoeve van den oorlog in Zuid- Af ri ka. Het Boksbur.g-commando sterk 106 man met wagens en goederen, heeft zich bij Middelburg overge geven. Lord1 Kitchener telegrapheert, dat 39 compagnieën vrijwilligers uit Zuid-Afrika zich op d'e terugreis bevinden of naar de kust zijn gedi rigeerd om zich in te schepen. De afkondiging van de nieuwe Grondwet, het lang beloofd ge schenk van koning Alexander aan zij.ne onderzaten, is met veel offi- cieele plechtigheid in zijn werk gegaan. De koning heeft eenige toe spraken voor de vuist gehouden en is levendig toegejuicht geworden. De bevolking van de hoofdstad schijnt weinig uiterlijke blijken van vreugde over de nieuwe Grondwet gegeven te hebben. In het land von den hier en daar volksfeesten plaats en werd er gevlagd. De Staatsdruk kerij verspreidt exemplaren van de nieuwe Grondwet in massa, zoo dat de Serviërs haar nu zwart op wit hebben. Een Berlijnsch bladl weet mede te deelen dat de nieuwe politie-maat- regelen tot bescherming van dén Keizer binnenkort weer onderste boven geworpen zullen worden. Zij staan den Keizer niet aan. omdat ze te veel opzien baren en toch niet practisch zijn. Men weet trouwens dat de Keizer er niet van' houdt, zich met politie-agenten te omrin gen. Als hij b. v. in den Thiergar- ten wandelt, hebben de agenten het strenge bevel dat zij alles moeten zien zonder zelf door den Keizer ge zien te worden. Ziet hij een agent, dan stuurt hij meestal een van de heeren van zijn gevolg op hem af en laat hem een strenge berisping toedienen. ..Ik wil niet onder politie-toezicht staan" moet de Keizer eens gezegd hebben. Stadsnieuws. Haarlem, 23 April 1901. Op Zondag den 28en April a.s. houdt de heer F. C. Verselewel de Witt Ha mer een tentoonstelling van couverten, afkomstig van krijgsgevangenen op St. Helena en andere merkwaardige post stukken, op den oorlog Detrekking heb bende, en wel op de bovenzaal van het Brongebouw alhier van 104 uur; de toegangsprijs is f 0.25 per persoon, ten voordeele van de Rep. vrouwen en kin deren, die door de Engelschen in kam pen geïnterneerd zijn. Gevonden v omwerpen. Een bonte boezelaar. Een abonnementskaart E. N. E. T. Een zakje met geld. En portemonnaie met geld. Een gedeelte van een paardentuig. Een portemonnaie met geld. Een centuur met gesp. Een boek. Een portemonnaie niet geld. Een grijze hond. Velschil lende personen werden be- keurd wegens het rijden met fiets of wagen op voetpaden in den Hout Een bierhuishoudster op het' Don kere Spaarne is bekeurd wegens bet verkoopen van sterken drank in 't klein zonder verguning. Twee personen, varende in een giek in de Raamsingel, raakten te water door bet omslaan van de giek. Zij zijn er met een nat pak afgekomen. Aan den inspecteur van het Genees kundige Staatstoezicht in Noord-Hol land is met ingang van 17 dezer wegens ziekte een verlof verleend voor den tijd van vier weken. Het plaatsvervangend lid van den geneeskundigen Raad voor deze provincie, Dr. H. G. Ringeling te Amsterdam, is met de waarneming dezer betrekking belast. Op de lijn der Haarlem-Zandvoort- Spoorweg-Maatschappii. was geduren de d'e maand December 1900 de op brengst van het aantal vervoerde rei zigers f 1228.715 van goederen ƒ782.225 van diversen f 75.65. Te zamen f 2086.59. Per dag en per kilometer f 7.92. D5 stoomtram HaarlemLeiden heeft Zondag een tot nog toe ongeken- den drukken dag gehad. Men is geko men tot een cijfer van ontvangst, groot f 1771. Heemstede. De Zaterdagavond gehouden ver- kooping in het Wapen van Heem stede door Notaris C. J. Boerlagen alhier, van een huis en «erve waar tevens nog vergunningsrecht aan was verbonden, heeft opgebracht 2825. Kooper de heer J. de Wilde. Naar men uit goede bron ver neemt. zal alhier op d'e beide aan staande Pinksterdagen op die nieu we' baan Woestduin de eerste Hard draverij plaats hebben,. Door J. Hoeks op 't slot alhier is in 't Spaarne gevangen een, visch- otter wegende omstreeks twaalf oude ponden. Zondag namiddag geraakte die landbouwer R. uit Haarlemmer meer. op de Glip met paard en wa gen in de vaart, tengevolge van het schrikken van zijn paard, voor de tram. Vergadering van dien Raad der Gemeente Heemstede op Vrijdae 26 April 1901 des na middags ure. Onderwerpen lo. Vaststellen suppl. begrooting dienst 1901 met besluit tot afschrij ving uit den post van Onvoorziene Uitgaven 1901. 2o. Adres H. S. van Lent tot het leggen van een riool in de Kerk- laan. 3o. Verzoek Mej. G. Lomans om eervol ontslag als onderwijzeres. 4o. Goedkeuren bestek een-jari- onderhoud Gemeen tow erken.I 5o. Voorstel van B. en W. tot het plaatsen van. standpijpen. 6o. Benoemen lid commissie tot wering van schoolverzuim. Aanbevolen de heeren P. J. Staal en F. Waringa. 7oBenoemen, leden stem-bu reaux. 8o. Aanbieden Gemeenteverslag 1900. Heemstede. 20 April 1901. DE BURGEMEESTER. Het voljaars-kohier der personeele belasting is executoir verklaard en aan den heer Rijks-ontvanger ter invorde ring verzonden. Ter secretarie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een portemonnaie met geld, op straat gevonden. De bloemistknecht B. alhier, heeft Zondag langs den weg voor niet min der dan f 30 aan byacinthen-bouquet- ten verkocht. Het café met vergunning van Mej. de wed. Daniëls aan de Glip is Zaterdag in het openbaar geveild en gekocht door den heer J. de Wilde alhier voor 2825. Zandvoort. Tegen Woensdag 24 April a.s., des namidags ten 7 1/2 ure is alhier eeno openbare raadsvergadering belegd. Ingekomen stukken en mededeelin- gen Verhuur grond. Verzoek tot het houden van eene mestverzameling. Stratenplan. Verordening Hoofdei Omslag. Verordening art. 178 der gemeente wet. Geheime zitting. Door Gedeputeerde Staten dezer pro vincie is geweigerd machtiging te ver- leenen voor het geven van vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein in het café en den tuin van het perceel Haltestraat 4, alhier. Zondag werd onze plaats door hon derden personen bezocht. Het was al hier een zomersche dag zoowel wat de warmte als de drukte aangaat. Het strand was zeer levendig en er werd veel gebruik gemaakt van poney- en ezelrij den. De treinen en trams waren meer dan vol en het aantal fietsen was verba zend groot. De trom reed met zomer- wagens. Sloten. Aan den labeling Ni col aas Dirk van Leeuwen, uit de gemeente: Slo ten. die op 26 April a. s. bij de militie moet worden ingelijfd, is dioor Z.E. den Min. van Oorlog uik stel van eerste-oefening verleend voor een jaar. Bin nenland. Parlementaire rraitie-?. De Eerste Kamer heeft gisteren avond haar werkzaamheden hervat Aan de nagedachtenis van den oud voorzitter Jhr. Mr. Van Eysinga en van het overleden lid mr. Bergsma bracht do voorzitter hulde. Besloten werd tot de toelating van diens opvol ger, mr. Bloembergen, waarop deze zitting nam. De gewone formaliteiten, samenstelling der afdeelingen enz., volgden. Anders had de Kamer voor- loopig weinig te doen. Aan den heer Van Swinde-ren werd verlof verleend voor een interpellatie over den boter- uitvoer naar Engeland. Waarschijnlijk a. s. Donderdag zit- tbig. G. Jr. Een geschenk aan Prins Hendrik. De Koningin heeft Haai- Gemaal op diens 25sten geboortedag een geschenk gegeven waaraan een bijzonder schoo- ne gedachte ten grondslag ligt De Prins is nl. een groot liefhebher van boschcultuur en al wat daarmede in verband staat. Nu heeft de Koningin een uitgestrekt stuk heidegrond aan gekocht onder de gemeente Apeldoorn en dit den Prins op zijn verjaardag aangeboden. Dit is dus de eerste grondbezitting in Nederland' van den Prins. Hij kan daar de ontginning naar eigen in zichten en met eigen arbeiders leidei». herkiezingen voor de Tweede Kamer. De volkskiesvereemging te Meppell besloot met een eigen candidaat op te» treden, als de heer Smeenge zich ver klaart tegen grondwetsherziening onn te komen tot algemeen kiesrecht. De liberale kiesvereeniging te Put-, tershoek heeft voorlooplg candidaat ge steld voor de Tweede Kamer in het dis trict Ridderkerk mr. A. C. Crena da Iongh. De liberale kiesvereeniging Eminent stelde voorloopig candidaat voor dei Tweede Kamer het aftredend lid, den. heer Roessingh. Van vrij-antirevolutionaire zijde is in het district Bodegraven liet volgende drietal voorloopige candidaten vastge steld voor de Tweede Kamer: Jhr. mr. L. van den Berch van Heemstede, mr. O. J. E. baron van Wassenaer Cat- wijck en mr. J. W. M. H.'van Idsinga. De tot dusver door de verschillende kiesvereenigingen te Ridderkerk voor loopig gestelde candidaten zijn de hee ren mr. A. C. Crena de Iongh euD. de Klerk. Naar men verneemt, heeft de heer- jhr. F. C. V. Dommer van Poldersveldfc aan de R.-K. kiesvereeniging te Noord- wij kerhout medegedeeld' de candida- tuur voor lid van de Tweede Kameir niet te kunnen aannemen. De katholieke kiesvereeniging te» Poeldijk heeft candidaat gesteld deni heer II. J.. Iloek te Wateringen, voorzit ter der vereeniging Westland, die me do candidaat is gesteld te Monster, Naaldwijk en Wateringen. feuilleton. Naar het duitsch van ERiMST CLaüöEN. 2) Wel, jongen, wat wil je wor den? vroeg Wendhausen. toen Geb- hardt na het middageteni hem en zijn vad'er de hand gaf. Zeeman, antwoordde het kind met schitterende oogen. Heel goed, jongen, bij de Duit sche Marine? Neen, die beeft -een zeilsche pen. Stoomschepen vind ik verve lend. Nu, een zeeofficier, dlie ziet er toch kranig uit Op het uiterlijk komt het niet aan. beweerde Gebhard't eigenwijs, vader zegt, het hart, dat is de hoofdzaak. De majoor gaf lachend! den jon gen een klap op dien schouder, goed gebruld', kleine leeuw 1 ont houd dat je Leven. lang. Gebhardt ging heen. Een flinke- jongen, Tomasius! En bij de hand op school dat is maar zoo. zoo, maar andiers en al de meesters houden van hem. Liegen doet hij nooit en hij is trouw en eertijk als goud' En dat eenig kind wil je naar zee laten gaan? Waarom niet? men kan d'en ion gen toch niet in de watten stop pen De kapitein was nog al rood ge worden. Onder het babbelen en ver tellen hadden, die twee oude regi- mentskameraden een paar flesschen Rudesheimer geledigd. Als Toma sius zich zoo uitliet klonk zijne ruwheid altijd min of meer gekun steld alsof hij zijne zachtere gevoe lens daarachter trachtte te verber gen. Och wat, vervolgde hij', het is natuurlijk gevaarlijk, maar een ieder moet er toch eenmaal aan <re- looven. Ik hoop echter dat ik nog vreugde aan den bengel mag bele ven. Juffrouw TrabeH bracht de kof fie binnen. Elk vain de beide hoe ren nam: een gemakkelijken leu ningstoel. Zij vervielen in die wei nig spraakzame stemming, die ge woonlijk na het eten hij een voe-: de sigaar intreedt. Wendhausen keek het vertrek rond. Het was heel eenvoudig inge richt, alleen de muren waren van een meter boven den erand af tol aan het wit gepleisterd plafond met koper- en staalgravuren als het wa re bedekt. Blücher. York. Gneissau, Scham- horst, Moltke. Bismarck, portretten van de Keizers, daantusschen in Siegfried1 en de booze Hagen, de ge neraals van den Oude Frits, ver schillende veldslagen en vele an deren. Het is hier hij iou een soort van vaderlandscbe heldengalerij, Tomasius. Zoo als je zasJ-, W^n-dhansen. Ik stel pGjs op goed gezelschap. Als die daar er niet geweest wa ren. dan zou Duitschland nooit ge worden zijn wat het nu is. De schemering van den namid dag kwam grauw door de venster gordijnen binnensluipen. De siga ren glommen. Vertel mij eens, Tomasius. be gon de maicor na een poos, hoe kwam het toch dat je zoo vroeg j.e ontslag hebt genomen? je had' je toch kunnen laten overplaatsen De kapitein drukte zü.n hoofd dieper in het kussen van zijn leu ningstoel. Ja, het ging toen al heel sn,el. Maar laat die ongelukkige geschie denis rusten. Hoe zoo? ach, ja. ik begrijp het, je vrouw is kort daarna ge storvenvergeef mij dat ik de zaak heb aangeroerd. Gersing heeft mij verteld dut je het voor je vrouw hebt gedaan omdat zij met hare zwakke gezondheid niet tegen het klimaat in Gost-Pruisen kon. Zoo heeft Gersing dat ge zegd? Hij is altijd een brave kerel geweest. Dat was^hii ook. Hij is nu in China gesneuveld. Hij mag tevreden zijn zeide Tomasius lakoniek. Nu, Thomas, dat is maar zoo wat, mien blijft toch gaarne nog wat leven. Maar het heeft mij wel verwonderd dat je juist hierheen bent getrokken waar de vossen en de wolven te samen huilen. Dat was toch vreemd op jou Leeftijd, want zelfs van het ellendige nest Tottersen ben je zeker nog een hal ve dag gaans verwijderd'. Misschien was mij de een zaamheid meer waard dan je denkt. Dit oude huis. eene vroegere pach terswoning stond leeg. Hoe minder menschen. hoe beter I Wendhausen keek verbaasd1 op. Zijn vriend! zat eonigszins ineen- gezonken met het hoofd' diep op de borstnu kon men eerst zien hoe grijs al zijn haar was. Zachtjes vroeg hij dus weet je niets. Wendhausen? Wat bedoel je? Waarom ik mijn ontslag, heb genomen Nu ja, het was immers voor je vrouw Zeker Gersing was een bra ve kerel. Sedert tienj jaar heb ik er met geen mensch over gespro ken. Men heeft mij mij.n ontslag gegeven dat zegt genoeg. Daarvan zeker daarvan wist ik niets, antwoordde Wendhausen verbaasd en verlegen, maar wij weten hoe het dikwijls bij ons toe gaat door het Eeregerecht worden wij officieren dikwijls als stroo fijngehakt. Voor 't overige, als het je leed doet. laten wij de zaak dan maar laten rusten. Voor mii blijf je altijd de oud'e Thomas 1 Als men vroeger op den 20en van de maand' het laatste geldstukje uit de beurs nam om de gezamenlijke kas op te ma-ken. en zich dan verder met' kommiiesbrood en worst uit de can- tine moest behelpen., dan vergeet men dat zijn geheele leven niet; de maag en het hart zitten dicht bij elkander, ten minste bij militairen. Tomasius lachte weemoedig en zeidie naar d'e deur gekeerd Neen. juffrouw Trabert, wij heb ben d)e lamp nog niet noodig. De schemering en sombere histories behooren goed bh' elkander. Ik zal het je vertelLen. Wendhausen om dat er dan ten minsie één is. d'ie de waarheid aan mijn jongen kan laten hooren als ik onverwachts mocht afmaroheeren naar het groo te Leger. Je hebt mijne vrouw ge kend. wij waren reods verloofd toen je werd overgeplaatst. Wat hebben wij elkander liefgehad:, mij ne vrouw en ik 'Ons eerste kindl, een meisje hebben wii spoedig ver loren. Je kunt je voorstellen, met welke blijdschap d'ie jongen daar verwacht werd hij wees met die hand1 naar de zijkamer waar men een heldere jongensstem luid hoor de zingen. Hoezee 1 Hoezee 1 d'e Pruissen zijn daar De beide heeren luisterden een oogenblik naar de klanken van het Blücher-lied. toen vervolgde de ka-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1