Tweede Blad, Vader's Eer. bfihoorende bij (Hasrlem'a Dagblad", van Donderdag 25 April 1901. Mo. 5466 Stadsnieuws. Een drukke avond na een drukken dag. Vc*gens berichten, die nog bij ons in kwamen, schijnt het Zondagavond zeer rumoerig in de stad geweest te zijn. Zoo vernamen wij oat omstreeks 12 uur de groote spiegelruit van het siga renmagazijn van dien heer Bertrand in de Groote Houtstraat moedwillig werd stukgeslagen. De dader(s) zijn onbe kend. Op de Botermarkt werd even eens een winkelruit verbrijzeld. Hier van is de dader bekend. Op het Spaarne stond zekere Van Deursen met een an der te praten, toen eensklaps twee an dere personen tegen hen aanbonsden. Hierover eenigszins ontstemd, zeide hij iets tegen deze twee lieden, die daar over in woede ontstoken eensklaps hunne messen trokken en Van Deursen te lijf gingen. Wel weerde deze zich zooveel mogelijk met zijn wandelstok, doch hij kon niet voorkomen, dat hem tijdens de worsteling eene diepe steek onder den linkerarm werd toegebracht. Hevig bloedende werd hij naar dr.Maas gebracht, die de wonde verbond en ver klaarde, dat ware dezel c.M. dieper ge weest, een ader was doorgesneden en de wonde doodeliik had kunnen zijn. Het is dus nog betrekkelijk goed afge- loopen. Beide daders zijn bij de politie be kend doch zij geven elkander de schuld terwijl de gestokene niet kan verklaren wie de dader i3. Binnenland. Verkiezingen voor de Tweede Kamer. De (soc..dem.) arbeiderskiesvereeni- ging te Rotterdam heeft in combinatie met de Rotterdamsche afdeeling van de Soc. Dem. Arbeiderspartij, candi- daat gesteld voor de Tweede Kamer: den heer J. van Zutphen rit Amster dam voor district I en den heer W. P. G. Helsdingen uit Arnhem voor dis trict III en IV. Naar men verneemt, is na het hou den van eenige bijeenkomsten, door vrijzinnig-democraten te Rotterdam besloten voorloopig geen afdeeling van de Vrijzinnig-democratische Vereeui- ging aldaar op te richten. De liberale kiesvereeniging Vooruit gang te Bolnes heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer D. de Klerk. De liberale kiesvereeniging te Hel- levoetsluis stelde tot candidaat voor de Tweede Kamer het aftredend lid, mr. G. J. Goekoop. De heer F. Mol te 's-Gravenhage is definitief candidaat gesteld door de vrijzinnig-deir.ccratische kiesvereeui- gingen en de afdeelingen van het Alg. Nederl. Werkliedenverbond in het dis trict Gouda. De (soc.-dem.) arbeiderskiesvereeni- ging te Groningen heeft den heer W. P. G. Helsdingen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Indien deze bedankt, zal do heer H. Polak de can didaat zijn. De (soc.-dem.) arbeiderskiesvereeni-. ging te Zutphen heeft den heer P. L. Tak candidaat gesteld voor de Twee de Kamer. Allo afdeelingen in West-Friesland die afschaffing van alcoholhoudende dranken beoogen, hebben het voorne men een groote verkiezingspropagan da op 't touw te zetten. Een meeting zal op nader te bepalen dag, in West- Friesland, gehouden worden. De r.-k. kiesvereeniging te Schiedam heeft besloten bij de a.s. verkiezingen met de a. r. samen te gaan. Hoewel in het district Beverwijk de antirevolutionaire partij eigen candi- daten noemde en eene der plaatselijke kiesvereenigingen zelfs reeds een can didaat stelde, zal naar gemeld wordt de houding dezer partij ge heel anders worden. Men verneemt. Feuilleton. Naar het duitsch van ERxvST CLAÜaJËN. 3) Ik verzeker je dat mijn. hart angstig klopt als ik zie dlat de jon gen zijn' gezonde knaken waagt al is het dan> ook maar spelende-, en ik voel pijn door al mijn leden, maar hi j moet -een man worden die het leven juist weet te schatten en begrijpt dat de waarde er niet van bepaald wordt door den duur van het bezit, ten minste slechts bij uit zondering. En nu genoeg over dit alles,Wend- hausen. Ik heb misschien veel te lang over die treurige zaak uitge weid maar het heeft mij goed ge daan bij een ouden vriend te kun nen biechten. Ik ben er je dank baar voor. De kapitein stapte nu naar de deur hoogoogericht. vast en be daard- en verzocht juffrouw Trabert )de lamp binnen te brengen. De majoor bleef een. tijd Lang zwijgend dat medewerking met de roomsch- katholieken ia gevraagd ten einde den zetel van den heer Passtoors te beves tigen omgekeerd is de hulp der roomsch katholieken dan verzekerd voor Enkhuizen en Hilversum. In de deputatenvergadering is be sloten te trachten deze en meerdere samenwerking te verkrijgen. Naar de Bloem bollen velden. Thans, nu de hvacinthen in vollen bloei staan, heeft de Petit Bleu" eene excursie georganiseerd naar heit land der bloembollen. Van Brussel zal men regelrecht naar Rotterdam reizen. Na bezichtiging van de merkwaardigheden en de haven van onze eerste haven stad, gaat de tocht naar 's Gravenhage, waar men een rijtoer zal maken door het Bosch en een bezoek aan het Scheveningsche strand zal brengen. Vervolgens gaat men verder tot Haar lem ter bezichtiging van de hyacinthen- velden en daarna naar het Venetië" van het Noorden. Van Amsterdam zul len tochtjes worden ondernomen naar Zaandam en het eiland Marken. De terugtocht gaat over Utrecht en Nij megen. Figen Huio's Buitonvorblijf te Nunap-et. In ,,Ons Belang" van 5 12 en 19 April deelt de heer H. W. Groeneveld. een en ander mede van Eigen Hulp's Buitenverbliif te Nunspeet. Het Hoofdbestuur is in afwachting der zomersche dagen, die intusschen schijnen aangebroken, reeds bezig met de voorbereidende maatregelen. De heer Groeneveld is er zeker van, dat die mededeeling velen zijner le- zers genoegen zal doen, vooral hun, wier kinderen in den zomer van 1900 in dat buitenverblijf zoo heerlijk ge noten hebben, en hij deelt zinnen uit brieven van vaders en moeders mede, die getuigen, hoezeer hetgeen te dezen opzichte is tot stand gebracht, gewaar deerd wordt. Tot half Juli bestaat gelegenheid voor de kinderen om te loeeeren. Aar dige slaapkamertjes met flinke bedden zijn beschikbaar, en van een degelijk ontbijt, middag- en avondmaal kun nen ze verzekerd zijn. De kleintjes vin den er overvloedig gelegenheid tot spelen in de zuivere lucht, die met dennengeur als doortrokken is en de omstreken zijn voor kleine wandelin gen bijzonder-geschikt. De commissie heeft nu besloten om opnieuw twee groepen van jongens en meisjes te vormen, beide tot een maxi mum van dertig en voor den tijd van drie weken. Voor de jongens is de maximum-leeftijd op 12 jaar gesteld en zullen in 't. algemeen geen jongens toe gelaten worden, die de laeere school reeds verlaten hebben. Voor de meis jes gelden deze beperkingen in min dere mate. Ook is dit laatste het geval met kinderen, welke het vorige jaar reeds te Nunspeet vertoefden en wier gedrag geen aanleiding heeft "°°-even om bovenstaande bepaline-en op hen toe te passen. Met nadruk waarschuwt de commis sie de ouders om geen kinderen te zen den, waarvan ze bij ervaring weten, dat ze niet van moeders pappot kun nen scheiden, of wier levensstandaard reeds die hoogte heeft bereikt, dat bet bijwonen van concerten en dergelijke amusementen voor hen noodzakelijke levenseischen zijn geworden. Beide ca- tegoriën zullen er zich niet op hare plaats gevoelen. ,,Maar de flinke Hol- landsche jongen en het levenslustige Hollandsche meisje," zegt de heer Groe neveld. die nog spelen kunnen, die in huis eewend zijn moeders eenvou dige. doch degelijke tafel de grootste eer te bewijzen, die slapen met rozen op de wangen, omdat ze van den mor gen tot den avond als kinderen in het veld hebben rondgedarteld en rondge sprongen. laten zij allen het Buiten verblijf bevolken." De inrichtin" het beheer, de tijdver- deeling, die blijven vrijwel gelijk aan die van het vorige jaar, de pension- prijs zal iets, doch zeer weinig, worden verhoogd. Binnenkort zullen bij de commissie leden prospectussen verkrijgbaar wor den gesteld, die alle mogelijke inlich tingen zullen geven. De commissie be staat uit de heeren: H. C. van Ruyven, de Perponcherstraat 124, 's-Gravenha ge, J. G. Tuytel, Bloemhofstraat 8, Haarlem en H. W. Groeneveld, Van Baerlestraat 22, Amsterdam. zitten. Zou zijn oude kameraad nog wel geheel normaal zijn? Of was hij alleen een zonderling die zich hier had ongesloten om te le ven tusschen zijn verloren eer en d'ie schilderijen, aan den muur i Kort daarna nam de majoor met eenige hartelijke woorden afscheid van zijn ouden vriend). Op den volgenden dag wandel de kapitein Tomasius langzaam naar de brug, die halverwege tuss^hon zijn huis en het dorp Tottersen over de Sultbeek ligt. Aan de hou ten leuning stond hij een poos stil en keek naar beneden in het kris tal heldere water dat lustig over hefc blauwe en witte vuursteen kiezel heenplaste. Op bije«ngestuwd rij- hout midden in de beek zat een watermeerle met ronde, witlfce plek op de borst en floot vroolijk, even als zij het den gebeeLen winter ge»- daan had', maar van daag klonk het luider en frisscher. De leeuwe rikken zongen hun hoogste lied tus schen den hemel en den langzaam' zich ontwikkelenden grond. De kapitein knikte stil lachend met het grijze hoofd. Het was toch schoon als de lente zoo met spits, zij-patrouilles en voortroep kwam Letteren en Kunst. ,,Op hoop van Zegen" in Duitsch- land. Tegen den 24sn April is, naar wij vernemen, te Hamburg de eerste voor stelling aangekondigd van „Die Hoff- nung auf Segen" of, zooals er voor al le volledigheid bij staat: .,Op Hook van Segen," „volksstuk uit het hol landsche visschersleven" van Herm. Heijermans Jr. Het wordt "even. door het bekende Dr. Heine Ensemble, dat voor korten tijd met Ibsen's stuk ken hier te lande zooveel succes heeft gehad. (Volk). Een kostbaar stuk werk- Dezer dagen is een ijzeren bek gereed gekomen, dat met recht bovenstaanden naam mag dragen, 't Is een hekwerk, dat het tot een tuin ingerichte uitge breide plein langs het winterpaleis te St. Ptrusburg omringt, en de bouw heeft meer dan vijf jaren in beslagge nomen. De kosten bedragen ruim een millioen roebel. Het materiaal bestond uit rood Finsch graniet, zandsteen en gesmeed ijzer. Het ijzeren hek, welks prachtigste gedeelten op de tentoonstel ling te Parijs de algemeene bewonde ring van kenners wekten, werd op een steenen onderstuk van ongeveer twee mashoogten opgesteld en de eentonig heid wordt door ijzeren kolommen, gekroond door eene decoratie van het zelfde materiaal, onderbroken. Midden in de op deze wijze ontstane afdeelin gen bevindt zich afwisselend de Rus sische adelaar en het keizerlijke mono gram. Het sterke verguldsel daarvan lcnmt tegenover de strenge harmonie van het geheel wel wat veel uit, maar dat zal op den duur wel een beetje ver dwijnen. Voor het overige maakt het geheel den indruk van een kunstwerk van hooge waarde. Zonder overladen te zijn, toont het zoowel in het aange wende materiaal als in de ornamentiek eene zóo rijke pracht, dat kenners met volle overtuiging kunnen zeggen: 't Is het prachtigste tuinhek dat ooit is gemaakt. Ook om den tuin van het Zomerpa leis van Peter den Groote aan de Newa is een kunstig, zij het dan ook veel eenvoudiger, hek gebouwd. Omtrent dit werk is eene anekdote bekend van een excentriek Engelschman, die om den tuin van zijn kasteel een dergelijk hek wilde laten zetten. Hij voer daar toe met zijn jacht de Newa op, tot voor het hek van het Paleis, liet daar het anker vallen, stapte uit, bezichtigde het hek nauwkeurig, maakte een schetsje, begaf zich onmiddellijk daar op weer aan boord en nam de terug reis naar zijn land aan, zonder de overige bezienswaardigheden van St. Petersburg ook maar met een blik te verwaardigen. Laclmer en Von "Pülow. Over een voorval tusschen Frans Lachner en Hans Von Bülow verhaalt Possart het volgende: Lachner kon het niet verkroppen, dat hij zijn plaats aan den dirigeèrles- senaar te München had moeten af staan aan Von Bülow, toen de latere werken van Wagner op het repertoire kwamen, doch had zijn vrijen tijd ge bruikt om zijn vijfde „Suite" voor or kest te voltooien. De intendant, die beide partijen gaarne te vriend wilde houden, noodigde Lachner uit zijn nieuw werk zelf te dirigeeren. Hans Von Bülow zou het eerste deel en Lach ner het tweede deel van het concert leiden. Het publiek was in groote getale toegestroomd op den 28en Mei 1869 en schonk aan het eerste weinig aan dacht, omdat allen in gespannen ver wachting waren den ouden Lachner nog eens te zien dirigeeren. Na de laatste tonen van de ouverture „Ge- noveva" van Schumann verdween Von Bülow om den componist der „Suite" zelf op het orkest te geleiden. Toen Lachner verscheen kreeg hij een ovatie, die eenige minuten aanhield. Toen kon hij eindelijk zijn dirigeer stok opheffen. Toen Lachner, na afloop, toen het gejuich van het publiek was verstomd, weer in de solistenkamer terugkwam, feliciteerde Von Bülow hem hartelijk, waarop Lachner alleen knikte, maar niets antwoordde. „Niet waar", zeide Bülow, „het or kest heeft prachtig gespeeldl" Toen wierp de oude meester zijn Na-- poleonskop naar achteren, keek Von Bülow doordringend aan en zeide: „Ja, ja, dat geloof ikl Een orkest, dat ik dertig jaar lang gedirigeerd heb, kan nog niet in twaalf maanden bedorven zijn." aanmarcheeren, zelfs voor een onv slagen kapitein. Hij had, het warm gekregen op zulk een onnatuurlijk zachten dag in Maart. Hij wachtte op Gebhardt die uit school moest komen. Boven den dichtstbijziinden heide- heuvel schitterde de- gouden weer haan van den xerktoren in het zon licht. Van daar zag hij bijna dage lijks zijn jongen komen eerst het hoofd met de in den nek geschoven matrozenmuts, dan het frisscbe ge zicht van melk en bloed en einde lijk allengs aangroeiend d'e geheele slanke jongensgestalte, tot dat de flinke boenen in stormloop van de hoogte naar hem toeholden.Vreemd! vandaag bleef de stormloop geheel en al achterwege I In tegendeel kwam het den vader voor alsof de stappen van de kleine beenen al korter en gorter werden. Wat scheelde het kind? De muts zat ook niet in den nek en geen haarlok krulde van onder den rand) van de muts op zijn voorhoofd. Neen, de muts zat recht op het hoofd' en was treur ie naar voren neergeslagen. Wel. Geb, wat scheelt er aan Slecht opgepast op school? Kijk eens wat mooie forellen daar links! De jonigeji schudde het hoofd ea Wetenschap. Pest en Ratten. In de week van 2 tot 9 Maart is in Engelsch-Indië het hoogste steftee'%- fer aan pest bereikt sedert de ziekte daar heerscht. Er zijn 7879 personen goufnrvAn. Terwijl Romhny en ?ijp omgeving iets vooruitgaan, wordt Cal cutta steeds sterker aangetast. Het aan tal sterfgevallen aan pest bedroeg daar gedurende de genoemde week 557. Een mededeeling van het Kaiaerl. Gesundhoitsamt bewijst opnieuw, hoe groot het gevaar is, dat de ratten kun nen veroorzaken, en hoe doeltreffend men daartegen kan waken. Den 15den Januari kwam een schip met stukgoe deren te Hambur" aan. dat ook Smyr na bezocht had. Alle opvarenden wa ren gezond en zijn ook gezond geble ven. Tuschen zakken met meel en se samzaad werden doode ratten gevon den. Het lossen werd "«staakt tot na het bacteriologisch onderzoek der lij ken. De dieren bleken aan pest gestor ven te zijn. Dit was, naast een soort gelijke gebeurtenis te Bristol, het eer ste geval, dat rattenpest bacteriolo gisch is aangetoond op een schip met gezonde bemanning. Hierdoor wordt ook verklaard, hoe de ^est in een ha venstad kan uitbreken zonder dat pest lijders daar aangevoerd zijn. De door de ratten aangevreten gedeelten der lading werden verbrand, de overige stukken bestreken met 10 pet. kalkmelk Van de sjouwerlieden werd niemand ziek. (Tijds. v. Gen.) Iets over aardwarmte. Bij de doorboring van den Simplon is men op een nieuwe moeilijkheid gestuit en aan de hardheid van het graniet, die men te overwinnen had, heeft zich weer een nieuwe vijand, de warmte, toegevoegd. De temperatuur in de onderaardsche werkplaatsen daar, st""t nu reeds tot 30 gr. C. boven nul en het oogenblik waarop "parbeid moet worden bij 42 tot 45 gr. C. is niet verre meer. De inge nieurs stellen alle pogingen in het werk om dat gevaar te doen wijken, maar ongelukkigerwijs heeft tot nu toe geen enkel middel een voldoend resul taat opgeleverd. De bronnen, die naar mate men dieper doordringt, bloot ko men, hebben een warmteeraad van 3050 t. Om de lucht, die door de pompen naar binen werd geblazen, op een gunstiger temperatuur te houden, beproefde men door den tunnel groo te stroomen koud water te leiden, maar door het contact met de warme rotsen, verdampte het water oogen- blikkelijk. Vervolgens nam men zijn toevlucht tot een anderen maatregel: boven het hcofd van den werkman werd een groot blok ijs opgehangen, dat voortdurend een stroom ijskoud water op zijn lichaam deed neerkomen maar ook van dat middel moest men afzien. En zoo werden nog diverse an dere plannen, door de groote nadoelen, die er voor de binnenwerken uit zou den voortkomen, verworpen. Kortom, men staat tegenover moei lijkheden, die hoogstwaarschijnlijk voortdurend toenemen, want niemand kan zich maar eenigszins een denk beeld vormen van de hoeveelheid warm te, die nog binnen in den berg opge sloten zit Nu de toestand zich dreigend voor doet, vragen de leiders der werkzaam heden zich ernstig af, of het niet beter ware het op te geven. In een dergelijk geval heeft men die vraag reeds ge steld. „Tijdens de doorborineswerken van den Mont-Cénis en den Sint-Gotthard" verhaalt een der ingenieurs, vonden wij niet zelden temperaturen van 30 en 32 gr. C., en ten spijt der ventila- tie-inrichting, vielen onze werklieden, bevangen door de warmte, vaak in zwijm. Niet alleen heeft men dus te doen met gebrek aan versche lucht: reus achtige luchtpompen nemen dat euvel volkomen weg, maar erger, veel er ger gevaar staat voor de deur. Wat te doen, wanneer door de geweldige wer king der boormachines uit de rots massa's een vuurzuil, als een vulka nische uitbarsting te voorschijn schiet. Ten spijt van alle onderzoekingen heb ben de geleerden nog niet met zeker heid de oorzaken der aardwarmte kun nen vaststellen. Nog moeielijker is het uit te maken volgens welke verhoudingen die warm te op verschillende punten binnen den aardbol voorkomt. Op welke hoogte begint de warmte en welken graad be zag er met heen. Nu bemenue üe kapitein een dik opgeloopen buil boven Geb's rechteroog. Hij zag er vuil uit, aan zijn. buis ontbraken twee knoopen en een derde hing treurig en levensmoede nog slechts aan een enkelen draad. Dit was op zichzelf niets ongewoons en op vallend!. alleen juffrouw Trabert wrong hare dikke handen als zii zulk een gruwel te zien kreeg. Heb je weder eens flink ge vochten Alleen zwijgend hoofdschudden tot antwoord. Tomasius vatte hem onder de weerspannig teruggetrokken kin en hief het kindergezichtje in de hoog te. Gebhardt. wat ia er toch?- Maak nu geen erekiieid t Maar de blauwe oogen keken niet op. Jongen, wat is er toch ge beurd? Op school slaag gehad? Dat kan. wel eens voorkomen, je kent mij toch Was het een domheid of misschien iets slechts, kom er dan maar voor uit I Het blonde hoofdje bewoog zich ontkennend en de oogen ontweken schuw de blikken van den vader. Vechterij met andere jongens? reikt zij? De natuurkundige Beudant wierp het allereerst do meening op, dat da binnonlagen der aarde vloeibaar moeten zijn. ..Zoodra men binnen in de aarde tot een zekere diepte is afge daald," zegt hij. „neemt de tempera tuur naarmate men lager komt. gelei delijk toe en elke 33 meter stijgt de thermometer 1 gr." Hij berekende, dat op een diepte van 6.336 K.M., de af stand, die het middelpunt der aard globe scheidt van de oppervlakte, een temperatuur zou heerschen van 200.000 gr. C., een toestand, waarvan wij ons geen denkbeeld kunnen vormen. „Hieruit blijkt", besloot de geleerde, „dat de aarde in een zeker tijdvak niet alleen een vloeibare massa is geweest, maar ook dat zij zulks nog is en dat alleen de aardkorst verhard is." Deze verharding zou dan tot stand zijn gekomen, doordien onze planeet in dg koude ruimte hare oorspronke lijke warmte door uitstraling verliest De aardkorst heeft volgens Beudant. een dikte van bijna 40 K.M. In verge lijking tot de massa der aarde heeft deze korst weinig te beduiden. Van daar dat Beudant zich er over verwon derde, dat een dergelijke wanverhou ding tusschen de massa van het ver harde gedeelte en de vloeibare massa geen aanleiding gaf tot meer catas trofen dan tot heden op de aardopper vlakte het geval was. Volgens hein komen alle vulkanische uitbarstingen en aardbevingen ten laste van het feit, dat de aardkorst, hoewel zij voortdu rend in dikte toeneemt, nog niet stevig genoeg is om weerstand te kunnen bieden aan de hevige uitwerkingen, teweeggebracht door het daarbinnen saaingeperste vuur. Sport en Wedstrijden. Voetbal. Stand der West. 2e kl. A.: Q O O* H. F. C. Swift (II.) Volharing Swift (A.) Quick A. V. V. Land- en Tuinbouw. De Moes'uia. Het. gebruik van stalmest, bijzonder van paardenmest, is voor den moes tuin zeer aanbevelenswaarde al was het alleen maar om den goeden toe stand van den grond (losheid, humus- rijklieid, enz.) te verbeteren. Toch zal in vele gevallen een bemes ting met chilisalpeter bii den stalmest goede diensten bewijzen. In het klein is dit gemakkel::v toe te passen door bv. van tijd tot tijd de gewassen te be gieten met een oplossing van 10 gram chilisalpeter op 10 liter water. Voor wortelgewassen (wortelen, ra pen, radijs, schorseneeren, enz.) strooit men bij het uitzaaien pi. m. 20 gram chilisalpeter per vierk. M. en vermengt deze hoeveelheid met den grond (twee h drie weken) dan geeft men nog eens 20 gram en nog drie weken later deze hoeveelheid. Bij de teelt van komkommers, au gurken en uien vermengd men den grond bij het uitzaaien met 10 gr. chi lisalpeter per vierk. M. Zijn de plan ten 2 A 3 weken boven den grond, dan geeft men weer dezelfde hoeveelheid. Men kan dit nog ee»> paar malen met dezelfde tusschenruimte van tijd her- lialeln. Bij dein teelt van uien geeft men na Juli echter niet meer, d^ar men anders kans loopt, dat het rij pen wordt vertraagd. Kropsla is zeer gevoelig voor chili salpeter. Daarom is eenige voorzichtig heid aanbevolen. Men geve vooral niel meer dan 10 gram per vierk. M. bij het uitzaaien en na eenige weken de zelfde hoeveelheid, om dit later nog één éi twee malen te herhalen. Voor aardbeien passe men dit toe: In Maart gebruikt men 10 gram chili salpeter per vierk. M. en brengt dit onder den grond. In het laatst van den bloei begiet men de planton met water, waarin per 10 L. 5 gr. chilisalpeter is opgelost. Na den oogst geeft men nog tweemaal 10 gram per vierk. M. In menigen tuin doet zich het ver schijnsel voor, dat in den zomer het gras, nittegenstaande een behoorlijke besproeiing, geel van kleur wordt en den indruk maakt alsof het dood gaat. De zoo sierlijke gazons worden daar- Heb je een pak. gehad;? Dat doet geen kwaad 1 Dat geef je een vol genden keer mot interent terug. Eindelijk brak een vloed van tra nen uit Gebhardlt's oogen hij snik te zoo hevig alsof het kleine lichaam alles in verdriet on vertwijfeling moest uitstorten. Nu, nu Geb. aeidie Tomasius om hem tot bedaren te brengen en klopte hem op den schouder, huil maar eenB goea uit 1 Het lag anders niet in Gebhardt's aard om te huilen het was nu niet alleen verdriet of boosheid. De kapitein liep zwijgend naast zijn zoon, slechts van tijd tot tijd goedig zeggende Kom, Geb, be daar nu maar I Het snikken hield eindelijk op maar een achterhoudende, weer spannige trek bleef om de mond hoeken zichtbaar. Vertel mij maar liever wie je geslagen heeft? Paul Wilkens. Zoo, d'ie groote bengel. Zijn vader is immers ook kapitein ge weest? Woont hij niet in Lemmin gen? Gebhardt knikte. Tomasius had er toch schik in. Die brutale kleine kerel durfde het zelfs al tegen jon-- door het tegendeel van wat zij noesten zijn. Hoofdzakelijk wordt die gele kleut veroorzaakt door gebrek oan rtikstof en met weinig moeite en koslen is hierin te voorzien. Men trevein Maart per vierk. M. een bemesting van 10 gr. chilisalpeter en herhale deze elke 3 4 weken, onmiddellijk na het maaien. Voor één. ding moet men echter zorg dragen, dat de meststof niet uitge strooid wordt, als het vochti" is. dus men strooia bij voorkeur midden o& den dag. Uitstekend ia het, dadelijk na het uitstrooien flink te begieten. Bij gebrek aan kali en phospborzuur moet men natuurlijk ook hierin voorzien. Verscheidene bloemen zijn zeer dank baar voor een stikstofbemesting. D« hoeveelheid, die men daarbij gebruikt, hangt af van de grootte en de ontwik keling der planten. Op bloembedden brengt men 30 ét 40 gr. per vierk. M., kort voor het omspitten. In den loop van den zomer kan men eenige malen de planten begieten met een oplossing van 1 gr. chilisalpeter op 1 L. water. Begonia's, fuchsia's geraniums, rozen enz., zullen de toediening von stikstof met dank bcloonen. Ook gewassen als: Rabarber, Can- na's, Racinus (wonderboom), groeien veel krachtiger met dan zonder chili salpeter. Kleinere planten geve men steeds minder dan grootere, terwijl men ook de bemesting nitft zoo vaak herhaalt Gewoonlijk worden de vrucht boomen zeer stiefmoederlijk bedeeld. Een gevolg daarvan is, dat do op brengst minder wordt en de boomen minder goed bestand zijn tegen nadee- lige invloeden, als: weer, koude, ziek ten. Het is daarbij als bij de menschen hoe beter gevoed, hoe grooter weer standsvermogen. Men geve ongeveer 1/2 M. buiten de kroon, 50 gr. chilisal peter per vierk. M. en herhale dit in Juni. Eerst dan werkt chilisalpeter als phospborzuur en kali in voldoende mate aanwezig zijn. Anemone bepatfea. Deze lieve voorjaarsbloem staat thans weder in vollen bloei. Welk een prachtig blauw vertoonen de lang ge sieelde bloemen, die meercndeels zon der blad uit den bodem oprijzen. Er toch kennen zoovelen haar niet, dit plant, die in geen enkelen tuin, hot klein ook, moest ontbreken. De blade ren komen tijdens of na den bloei te voorschijn, ze zijn drielobbig, stevig en dik en donkergroen van tint Vóór langs heesters, tusschen donkere Cy- pressen of struikgewas zijn deze lente boden, die niets geen zorg vereischem op haar plaats. Behalve de blauwe, heeft men ook roode, en evenzoo dub- belbloemige verscheidenheden. Wie haa.r niet kent, moet er nu eenige aanschaffen, hij kan dan over den bloei oordieelen; wij twijfelen or geen oogenblik aan, dat hij, eenmaal in 't bezit er van zijnde, ze niet meer zal willen missen. Gemengd Nieuws. De eerste stoombooten op den Rijn. Den 14den September 1825 verscheeD het eerste stoomschip op de Middel- Rijn en voer van Koblenz naar Keulen. Koning Friederich Wilhelm III was aan boord. Het nieuwe verkeersmid del viel weldra zeer in den smaak, en vooral de lieden uit de hoogere stan den lieten zich niet afschrikken door de klei^j ongelukken, maar gebruik ten de stoomschepen, die in acht tien uren van Mainz naar Keulen voe ren, wat men weinig jaren te voren voor onmogelijk zou hebben gehouden. Da vaartuigen hadden al een ruim promenadedek, elegant ingerichte za^ len en kajuiten en men werd er voor betrekkelijk weinig geld zeer goed ver zorgd, terwijl het rumoer van de ma chines, waarvoor men eerst bang waa geweest, spoedig niet meer onaange naam aandeed. In 1827 schreef da toenmaals gevierde dichter Matthison, dat het ook voor de stoutste fantasie niet mogelijk zou wezen, zich een ma. nier van reizen voor te stellen, die aangenamer was dan op zulk een stoomboot. En wie goed nadenkt, moe» eigenlijk ook nu nog tot dezelfde con clusie komen. Zonderling ondoraija. De kleine stad Stanley op de FaMfc- lands bezit ongetwijfeld de zonderling?, ste onderwijs-methode, die ergens bq, gens uit d'e derde klasse opnemen, Heb je hem ook goed geraakt? Nu keek de jontgon voor het eerst op. Hij heeft mij zoo beetgepakt, vader, zoo over de knie, maar ik heb hem met mijn' voeten geschopt en op het gezicht geslagen.. Dat wordt toch wel wat erg. jongenil Hoe kwam het aan?" Och, zoo maar 1 De blik. ging^ weder omlaag. Kan je mij werkelijk niet zeg gen, hoe het kwam r Och neen. zoo maar 1 Daar bleef het bij. Voor d!è> eei> 6t-e maal gevoelde d'e kapitein dat zijn kind' niet oprecht tegen heem was en dit maakte hem verdrietig-, erg verdrietig. Gebhardt bleeff alitH en in zich zelf gekeerd. Men 1i<coj> de ziin luid'e stem niet, dpoc hot hu's klinken. Tomasius moest gedurig aan zi.me vrouw denken en aan de eerste» we» ken d'ie hij in dit huis had deor- gebrachttoen was. het er cok zeo stil geweest, alsof een iedojr met spoken omging. De drommel mocht weten wat den jongen toch scheelde Rijj aoui be-m maar mei; rttïH lïko, dan hij van feetf wèi niit dsyn hoek O S O o -d O r- -I 10 8 0 2 27 3 9 7 0 2 22 9 8 5 0 3 26 11 8 4 0 4 11 20 9 3 0 6 11 19 10 0 0 10 6 41

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5