NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen. Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Z:iterrlf)<r 27 Anril 1901. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door liet gelieele Rqk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers. 0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^ de omBtreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN: Van 15 regels 50 Ots.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Oent per regeL Bnreaux: Gebouw Het Spanrne, Kampereingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der liedactie 600, Telefoonnummer der Administratie 123', Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 27 April bevat o.a. De handigheid der Russische diplomatie, Parlementaire Praat jes, Verkiezingen, De aanvaring op den Amstel, Onderwijs en Schoolexamen, Advertentiën VOOR HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën ai te wijzen voor het Zaterdagavondnum mer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing, dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden inge leverd. DE ADMINISTRATIE. Politiek Overzicht. De ..Daily Mail" heeft een bericht in de wereld gestuurd dat een eigen aardig licht werpt op de handig heid der Russische diplomatie in verband met de Chineesche kwes tie. Men weet. hoe Rusland, terwijl de vredesonderhandelingen met China in vollen gang wanen, zoo stiekempjes bezig was M-antsjoe- rije in te palmen. Schijnbaar om den toestand! te •regelen, tegelijkertijd de voorzorgs maatregelen nemend om troepen ter bescherming van den Trans-rii- berischen spoorweg .te zenden, zocht Rusland in Mantsjoerije haar slag te slaan. China zou wel oraderteekend' heb ben ook, indien de mogendheden niet gewaarschuwd hadden, en r- k Rusland door de protesten genood zaakt was voorloopi.g de, onderhan delingen te staken. Maar uitstel is geen afstel, brom de de Beer en wachtte af de din gen die komen zouden. De onderhandelingen tusschen de mogendheden schoten op met de snelheid van een slak. en dat schijnt nu Rusland eindelijk te gaan vervelen. Volgens de „Daily Mail" dan heeft het bezoek van minister Del- cassé te Petersburg, ten doel te on derhandelen of Frankrijk en Rus land' niet gezamenlijk de schade vergoeding aan China zouden kun nen vergoeden., d'ie door de mo gendheden geëischt wordt. Zou dus het bericht van de „Daily Mail" waar zijn. dan zou de Russi sche diplomatie in het verre Oosten een groote overwinning voorbe reiden1. waardoor de invloed! van het TVeevoudig verbond in China voor langen tijd onverstoorbaar zal gevestigd1 worden in China. De moeilijkheden waarmedle de beide mogendheden rekening moe ten houden, kunnen alleen worden verwacht van de zijde van Japan en van de Vereenigde Staten. Deze zullen zich met allo kracht verzet ten tegen een' staatkunde, die het geheele noordelijke deel van China on vermij die1 ijk in handen van Rus land brengen moet. Wellicht echter is Japan tevre den te stellen door een overeen komst. die het Rijk van de Rijzen de Zon voordeeten schenkt in Ko rea. En de houding van de Ver- eenigde Staten zal wel voorname lijk afhangen van die wijze, waarop Rusland de financieel® zijde chr quaes tie regelt en van de waarbor gen, die de beide bondgenooten voor hun zedelijke hulp van China zullen eischen. Na dien terugkeer van den heer Delcassé te Parijs zal wellicht spoe dig iels van het verhandelde in Pe tersburg bekend raken maar thans reeds verkrijgt de rmedledeeling van de „Daily Mail" schijn van waar heid door het feit, dat die bespre kingen van Delcassé en graaf Lams- d'orf eenige malen, zijn bijgewoond door den Russischen minister van financiën Witte diens bemoeiing met de onderhandelingen wijst in elk geval op de waarschijnlijkheid', dat er financieel® belangen bij in het spel zijn. Buitenlandsch Nieuws. Algemeeue berichten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. Sir Henry Campbell-Bannerman, de officieel© leider der oppositie in het Lagerhuis heeft aan een feestmaal dat ter eere van de herkiezing van Thomas Lough te Londen gegeven werd, een rede gehouden, waarin hij in den vol genden geest sprak over den oorlog: De liberale partij heeft niet de min ste verantwoordelijkheid te dragen voor den oorlog, zijn oorzaken, de wijze waarop hij gevoerd is en zijn gevol gen. Ik behoor tot die klasse van men- schen, die met den dag talrijker wor den, bij wie vaststaat dat, als de man nen aan het roer slechts eenige staats manswijsheid bezeten hadden, de uit- 1 anders-kwestie opgelost had kunnen worden met minder opofferingen dan 30.000 menschenlevens, de verwoesting van twee staten, de tijdelijke onder gang van heel Zuid-Afrika en een uit gaaf van 150 millioen pond, terwijl de oorlog nog niet uit is. „Even min als de liberalen aanspra kelijk gesteld kunnen worden voor den oorlog, zijn zij verantwoordelijk voor de kosten van den oorlogHet is te hopen dat de Britsche natie uit het te genwoordige geval de les zal trekken dat zij moet bezuinigen en zich niet meer aan avontuurlijke ondernemingen overgeven." Men zou kunnen beweren, dat de li berale partij in Engeland toch eenige verantwoording draagt in verband met den oorlog, zij heeft zeer zeker niet genoeg gedaan om hem te verhinderen. Kitchener seint uit PretoriaSe dert mijn laatste telegram zijn 113 Boeren gevangen genomen, 10 Boe ren hebben zich overgegeven, 138 geweren, 98 paarden, een 12-pon- dier Krupp-kanon, 15.000 rounds ammunitie voor kleinere vuurwa pens werden buit gemaakt. Zes Boeren werdien gediood. Een 4.7-in- ches kanon genomen bij Helvetia, werd) vernield, evenals een Maxim. Een groot aantal wagens en vee werden buitgemaakt. De verliezen aan Engelsche zijd® wareneen man gediood. een luitenant en. zeven man licht gewond. Het Blauwboek over die we des- onderhandelingen tusschen Kitche ner en Botha is dien 22en April te Johannesburg ontvangen en heeft Renter's correspondent daar d'e vol gende opmerkingen in die pen ge geven „In het leger is men zeer ver heugd) d'at generaal Botha die vre desvoorwaarden heeft verworpen. Elke amnestie aan de rebellen kan er slechts toe leiden om het recru iter en voor de Boerenlegers te be vorderen. Èr wordt op gewezen dal de jongste operaties in de Kaapko lonie bijna geheel zijn gevoerd door rebellen die zich tijdens den- twee den inval bij de Boeien aanslo ten Deze laatste opmerking is vooral merkwaardig tegenover de herhaal de verzekering der Britsche over heid dat bij die ingevallen Boeren zich geen Kaapsohe kolonisten neb ben aangesloten, of althans slechts enkele, die dan toch zeker door hun gering aantal niet een zoo groote Britsche troepenmacht konden be zig houden, als nog altijd in de kolonie noodig is. De Kamer van koophandel t® Lü- beck heeft onlangs de winkeliers aldaar laten stemmen over de vraag of het wenschelijk was om acht uur 's avonds te sluiten, en de meerder heid bleek er voor te wezen. Op grond hiervan heeft de Seniaat nu een verordening uitgevaardigd, be palende, dat de winkels na acht uur moeten sluiten; alleen winkels in eetwaren, in sigaren en de kappers mogen later openblijven. In Rusland wordt ook een staaltrust gevormd met een kapitaal van zestig millioen roebel onder leiding van den heer Vermander. Stadsnieuws. Haarlem, 26 April 1901. Onderwijs en schoolexamen. Men schrijft ons De plaatselijke commissie van toe zicht op het lager onderwijs heeft in de rapporten over het onderzoek in de verschillende lagere scholen, open bare zoowel als bijzondere, in de laat ste jaren steeds met veel lof gesproken over de tact en den dienstijver van het onderwijzend personeel. Ook zijn door haar da vruchten van dat onderwijs steeds geroemd. Intusschen blijft het menschenwerk en altijd is er iets te ver beteren. De commissie zoowel als de leden van het onderwijzend personeel zijn van deze waarheid zeker ten volle overtuigd. Beide.categoriën van personen schij nen zich voortdurend in te spannen om middelen te bedenken en in toepassing te brengen, die het onderwijs ten goede konnen. De jaarverslagen getuigen hiervan op menige bladzijde. Ook blijkt het, dat samenwerking ge zocht wordt. Dit blijkt niet het minst uit het jaar- lijksche schoolexamen. Uit het ten vorigen jare verschenen verslag, lezen wij. dat 306 kinderen aan dat examen hadden deelgenomen in het jaar 189 en wel 215 jongens en 91 meisjes. „Aan al die kinderen," zoo lezen wij verder, „is een getuigschrift uitgereikt, waarop uitgedrukt was, hoedanig de „vorderingen ziin in het lezen, in de „Nederlandsche taal, in het schrijven, „in het rekenen, in het teekenen, en „wat de meisjes betreft in de nuttige „handwerken. Verder werd op dat ge tuigschrift uitgedrukt het oordeel „over orde en netheid, over gehoor zaamheid en over vlüt,. „Wij weten, dat door vele werkgevers „veel acht wordt gegeven op deze ge tuigschriften. „Daarom trachten wij steeds de waar- „de er van te verhoogen, terwijl wij ons „beijveren de betrouwbaarheid zoo „groot mogelijk te doen worden. „Evenals in de laatste jaren steeds „geschiedde hebben wij ook nu het exa- ,-,'men hoofdzakelijk doen strekken om „te weten te komen, welken norm door „de verschillende hoofden is aangelegd. „Zoodra wij van ieder der scholen „weten, welken norm door haar is aan gelegd, kunnen de oordeelvellin gen door haar uitgesproken op grond „van hetgeen de kinderen op school „hebben gepresteerd, tot eenzelfden „maatstaf terug brengen, opdat een- „heid ontsta in de verschillende beoor- deelingen. „Het meerendeel der hoofden beeft „voor de verschillende vakken vrijwel „de zelfde eischen gesteld. „Deze nemen wij daarom tot basis. „De waardeeringscijfers, door hen ge- geven, kunnen wij onveranderd over- nemen. Sommige hoofden stellen „echter de eischen wat te hoog; hunne „cijfers moeten daarom steeds door „ons worden verhoogd." Iedereen zal moeten toestemmen, dal de plaatselijke commissie zich geen moeite ontziet om den onderwijzers de behulpzame hand te bieden, om het onderwijs zoo goed mogelijk te doen worden. Dezer dagen heeft ook weer een schoolexamen plaats gehad. Naar wij vernemen hebben ditmaal ongeveer 3G0 kinderen aan dat examen deelgenomen. De Commissie van Toezicht heeft de Hoofden van scholen uitgenoodigd met haar samen de examen-commissie te vormen. De gemengde commissie heeft zich daarop in 4 sub-commissiën verdeeld, een voor de taal, een voor het stellen, een voor het teekenen, en een voor het rekenen, terwijl de beoordeelingen van het schrift aan de eerste twee commis- siën is opgedragen. In de verschillende scholen hebben de kinderen onder toezicht van een lid van de commissie het schriftelijke werk gemaakt. Ook eene teekiening volgens een door de commissie verstrekt mo del. De uitslag werd Donderdag bekend; want toen werden de getuigschriften aan de kinderen uitgereikt, in de scholen waarin zij hunne opleiding hebben genoten. Het examen heeft nu 3 dagen ge duurd. De commissie heeft daarbij ook de medewerking van de plaatsvervan gende hoofden ingeroepen. Bij het lezen zijn de kinderen in groepen van 7 geëxamineerd. Aan het examen van ieder zevental werd een vol uur besteed. Dat op deze wijze aan het uit te rei ken getuigschrift veel waarde kan toegekend worden door werkgevers, ge- looven wij gaarne. Op dat getuigschrift is een oordeel uitgesproken over de vorderingen in taal, stijl, schrijven, rekenen, teeke nen en wat de meisjes betreft in nut tige handwerken. Het oordeel over het laatste wordt uitgesproken door het dames-comité tot bijstand van de nL Comm. van Toezicht op het L. O. De Hoofden der scholen spreken ook nog op het getuigschrift een oordeel uit over gedrag, vlijt, orde en, netheid. Sterk moeten gewaardeerd worden de pogingen om onze kinderen tot rechtschapen en beschaafde menscnen op te voeden, en om van hen nuttige leden der maatschappij te vormen, doordat ze zoo sterk gesteund worden in de pogingen, die aangewend worden om ze voor te bereiden voor den strijd om het bestaan. Het ware wel gewenscht, dat ook de pers toegang had tot de verschillende scholen om de prijs-uitdeeling bij te wonen. IntussoJüh, wij brengen hulde aan de krachtige .pogingen, die ons jonge volk steeds ten goede zullen komen. Arrondissements- Recht bank te Haarlem. (Zitting van 25 April 1901.) (Vervolg). J. Visser stond terecht ter zake dat hij op dien 12en Maart jl. te IJmuid'en een kabeljauw, toebehoo- rende aan, J. Visscher, vischkoop- man aldaar, had1 ontvreemd en ten geschenke gegeven aan zijn mede- beklaagde A. v. d'. Wijk. Visser had volgens het proces-verbaal te gen v. d'. Wijk. dlie hem om een kabeljauw vroeg, gezegd'; „neem er maar een weg". Hij beweerde nu dat hij dit ged'aan had, omdat hij wel wist dat die ander het niet doen zou. daar er verscheidene menschen omheen stonden. Het O. M. achtte de beide beklaagden schuldig resp. aan verduistering en heling en eischte tegen elk 14 da gen1 gevangenisstraf. G. van Ombergen te Velsen. een ventje van 14 jaar, had' op den 30en Maart. jl. twist gehad met den 15- jarigen A. de Vries en berm Hoera met een mes in den rug gestoken» en ernstig verwond. Het O. M.. was» van meening, dat waar bekL gun stig bekend staat en, thuis 'eemea goede opvoeding geniet, opzend» ngr naar een Rijksopvoedi-ngsgesticfitk niet wenschelijk zou zijn era vor derde eene gevangenisstraf' vootf den tij dl van 7 dagen. B i n n e n 1 a n d. Parlementairs Praatjes. De vrij lange reeks van, wetsont werpen van geringer,en omvang, ira den Laats ten tijd door de Tweed® Kamer afgedaan, werd gisteren iru één zitting der Eerst® Kamer bei- handeld'. Slechts enkele gaven tot kort die- bat aanleiding. Het noodwetje to6 verlenging van d® drankwet ont lokte aan, vier leden dier Katholieke» staatspartij die heeren van dier Bio- sen. van Zinnicq Bergmann, vara Wijk en van der Does de Willebois»* de verklaring dat het onraoodigf hard was. waategen d'e Min. vara Binn. Zaken aanvoerde, dat integen deel do vergunningen die op i Mei a. s. zou dien vervallen nog met drie jaren worden verlengd. Hij kom niert de verlangd® toezegging gevera dat bij overlijden van den 'vergun ninghouder aan de nabestaanden! vergunning boven het maximum zou wordfen verleend, want dit wasi de zaak der gemeentebesturen: era, van Ged.. Staten. Het wetsontwerp werd met 31 tegen 5 stemmen aangenomen. De herziening van het regeerings- regle-ment van Ned.-Indië in, ver band met de reonganietatie vara het Hooggerechtshof, lokte bestrijding uit van den heer Vlieland,er ilein, die betreurde dat lxooger beroep van deze Raadsarresten op den» Hoogen Raad der Nederlanden voortaan werd uitgesloten;. Min. Cremer. de regeeringscommissaris mr. Winckel en de heer Rahusera verdedigden het wetje dat met 18 tegen 12 stemmen werd aangeno men. De vergadering is daarop waar» schijnlijk tot 20 Mei e. k. uiteenge gaan. G. Jr. Zooals gemeld werd, was er bij den minister van waterstaat be zwaar tegen de d.oor de Zutphera- sche Kamer van koophandel en fa brieken voor enkelvoudig briefport gevraagde verhooging van het maxi mum gewicht tot 30 gram. Aan d® Kamers, die verzochten verhooging van het maximum-ge wicht tot 20 gram, heeft de minis ter tli a ns te kennen gegeven, dat ook daartegen overwegend! be- I3AT is. Feuilleton. HESJESjaar Naar het Engelsch VAN DOROTHY GERARD. 2) Ludraiki, Oct. 8., 188 Lieve Agnes. Het is dan ge beurd de zee ligt veilig tusschen mij en mijn vorig levenmijn ho pen en mijn® luchtkasteel,en, eo. ik ben er blij om. Wat betreft heit land, die omgeving, die menschen. de kleuren, ik zou mij even goed kun nen voorstellen op een andere pla neet te wonen-, ver verwijderd van u allen. Denk niet dat mijn indrukken precies de juiste zijn. want ik ben nog te duizelig van mijn reis dcor Europa, om alles precies te begrij penVóór alle®, vraag mij niet of ik dit land' mooi era prettig vind; bij zulk een heerlijk weer ris bet thans hier is. moet alles schoon schijnen. Ik heb een id'eé d'at dit land onder andere omstandigheden dor. ia bijkans kaal moet zijn», maai*' dut ziet mien niet nu de zon schijnt, We woraera hier aan bet begin van de groote, Poolsch® vlakte, die zich in Rusland uitstrekt mijlen lange korenlanden, in dezen tijd reedis gemaaidmet dorpen geheel verscholen tusschen vruchtboomen, hier en daar geïsoleerd liggend als eilanden. Uitgezonderd deze plaat sen, hier en daar, een net aangeleg de buitenplaats is het land over zijn geheel boomloos. Het groote woud, dat vroeger de ze landstreek geheel bedekte, is al lang geleden omgehakt om plaats te maken voor korenveldend'e grond is er t® goed, schijnt het, om er alleen boomen op te laten groeien. Het mag een beetje eento nig en vervelend lijken, zooals ik je het thans vertel, maar gelijk ik zeg. een juist begrip heb ik er nog niet van. Het park van Ludniki is niet zoo venve-lend dat kan het niet zijn, wat voor weer ookhet is te ver rassend, schoon. Er is een bloemtuin, een moes tuin, evengoed als een boomgaard, heeft men mij verteld, maar alles is zoo woest d'oor elkaar gegroeid, diat ik nog niet in staat ben geweest het van elkaar te onderschei dien. Bbel u voor als men er langs rijdt, krijgt men het. idéé, langs een heesterbosch te komen-, tot men plotseling stuit op een broeikas met gebroken glazen en iets verder staat men weer plotseling in een, uien- veld. Alles schijnt zoo wat vertegen woordigd te zijn ira dit verwilderde, door elkaar gesmeten park. Ge vindt hier landen waar nie mand ooit iets maait, hagen die nooit door een menschen hand wor den gesnoeid, evengoed, als houten zomerverblijven, waar de kamper foelie zich van het dak tot den grond omheenstrengeltterwijl de waranda's d'icht begroeid zijn met welige, hoog opgeschoten varens. Om het geheel een fatsoenlijk, net aanzien te geven, zou men er jaren aan moeten arbeiden en ik zou. indien de nlaats van mij hoor de. er mij dagelijks over ergeren de Poolsche zorgeloosheid stoort er ziph totaal niet aan. En stel je voor; het komt niet omdat er geen geld is of geen nara den genoeg zijn, van het eerste is er overvloed, voor zoover ik kan oord-eelen en van d'e laatsten zijn er talloozen maar ik kan thans zelfs geen bedienden krijgen, daar de lieden genoeg op het land' ver dienen. Nic ni® szkodzi is de eerste Poolsche zin. dien ik geleerd' h-eb, en welke beteekent „Het kan mij niet schelen". Voor het huis. waarin ik woon, is moeilijk een juiste naam te vin den het is geen paleis en ook geen hutje grijs, verweerd, ruim, .net een waranda, door pilaren gedra gen. heeft het iets van een Grieksch gebouwtje, hier en dia ar versierd door eenige bijna vergane pleister werken. De ingang is gemaakt aan de linkerzijde van het gebouw en niet zooals bij dezen bouw bepaald' hoor de. middenin, zoodat bij den eer sten aanblik mijn fijn ontwikkeld gevoel van symetrie, pijnlijk werd laan,gedaan. De ontvangkamers, scheen het mij, werden nooit ge bruikt en op het eerste gezicht zag ik reeds ..dat hier een groote schoon maak hoog noodig was, want alle meubelen waren bedekt door een duim dik stof. Maar toen er een week verloopen was, en niemand er em hand naar had uitgestoken, bemerkte ik dat dit hier zoo altijd was. En nu iets over de huisgenoo- tem. Er zijn er slechts drie, waar van ik het de moeite waard vind te spreken. Zij zijn alle drie van mijn sekse. het scheen mij of ik in een buis was aangeland), waar uit sluitend vrouwen women. Ik kreeg ze een voor een te zienmaar laat mij teruggaan tot- het oogenblik van aankomst. Ik had' drie uur en vier paar den noodig om van het station naar de plaats mijner bestemming te ko men verder nog een koetsier in een- donker groene livrei, waaraan minstens vijf zilveren knoopen ont braken. De afwezigheid; van deze knoopen kon hem echter niet het air van gewicht benemen, waarme de hij zijne flink stappendie. maar armzalig onderhouden, paarden aanspoorde Nic nie szkodzi, was het woord dat hij tot zichzelf pre velde (waarschijnlijk) .als hij hier over nadacht, maar die ontbreken de knoopen waren mii een doorn in het oog. Toen ik achter hein in het rijtuig zat. werd', de trots, diien ik voelde, toen ik zoo deftig geze ten was. een weinig verminderd door de ledige plaats achter op zijn jas. waar vroeger een knoop had gezeten dragende het wanen der Zie'imka's en waar nu slechts een 'draad- hing te bengelen Waarschijnlijk was het om dit wapen dat de voorbijgangers zoo eerbiedig groetten en zelfs een jon ge deugniet, kwam», toen, wij voor bijreden. naar ons tooloopen en groette mij diep, tot den grond bui gende. Zeer deftig dankte ik dan en als wij stopten om tol te betalen, kwamen dadelijk menschen aanloo- pen, die deze gelegenheid te baat namen om mijne onwillige hand1 te kussen. Ik wou dat ik den tijd' hadi je eens iets te vertellen van diie in schaapsvel gekleede boeren; een soort van harige monsters leken zij mij eerst toe. en een zeer vrien delijk soort monster, bleken zij te zijn bij nader® kennismaking. Aar dig zijn ook hun huisjes, bedekt met steile rieten daken en de flora kerbruine minaretten die de dorps kerk reeds van verre aanduidden, maar ik weet je verlangt iets te hooren van mijn huisgenooten en ik zal mij haasten je er kennis mee te laten maken. Toen wij eindelijk, na flink doorgereden te hebben, op h.it slecht onderhouden vóórplein aan kwamen. neigde de zon reeds ter kimme. Een &ng. schraal, grijsharig

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1