15. Id. lid' Commissie van Bijstand in het beheer der geemeontefinanciën. 16. Id. id. Commissie herziening pen sioen-verordening. 17. Id Regent St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. 18. Voordracht B. en W.W. benoe ming plaatsvervangend hoofd Vierde Tusscbenschool. 19. Id. id. id. onderwijzeres Tweede Tusschenschool. 20. Id id. id. onderwijzeres kostelooze school litt C. Binnenland. HAAOSCHE BRIEVBN Het is zonder ongelukken afgeloopen- Ik bedoel de behandeling der militaire "wetten. Menschen die al tientallen ja ren de beraadslagingen der Tweede Kamer volgen, waren nog in het begin der week niet ten volle overtuigd, dat. de Minister van Oorlog de Kamer het jongste ..kooltje" dat hij gestoofd had. het blijvend gedeelte (a een millioen meer per jaar) zou doen slikken. In- tusschen, in een parlement moet men steeds op verrassingen bedacht zijn. De geheele nieuwe Kamer kon wel eens een verrassing blijken. Zooveel is ze ker, dat als de oude Kamer straks, naar men wil weten den 15en Mei, het Bin nenhof vaarwel zegt, dan kan men thans reeds ongeveer nagaan wel ke van de oude bekende gezichten, men niet zal terugvinden, onder de nieuwe volksvertegenwoordigers. Van de leden der Haagsche deputatie staat het ten aanzien van den heer Pijnacker Hordijk vrijwel vast, dat zijn zetel voor hem bewaard zal blijven. Ondanks het feit, dat zijn toetreding tot de vrijzin nige democraten hem bij de meer be-: houdende liberalen eenige sympathie: heeft doen verliezen, staat hij tamelijk1 sterk in het derde district, van 's-Gra- venhage, waar de vooruitstrevenden beslist in de meerderheid zijn. De an ti-revolutionaire heer Krap, vertegen woordiger van het eerste district, zit niet vast in den zadel, vooral niet als een zoo populair man als mr. W. Dolk, ons gemeenteraadslid, zijn tegenstan der mocht worden. Wat den heer Con rad aangaat het tweede district, waarvoor hij zetelt, is dat waar de anti liberalen het sterkst in het veld komen en de liberale uiterste linkerzijde zal hem, bij eerste stemming althans, geen steun verleenen. Maar zijn vrienden wanhopen niet onder herinnering, dat bij in 1897 met 500 stemmen meerder heid de zege behaalde. Er is alle reden om aan te nemen, dat de niet-liberalen voor de Kamer, zoo wel als voor de Provinciale Staten met één gecombineerde lijst voor den dag zullen komen. Ook ten aanzien van den gemeenteraad, die met 6 nieuwe leden is aan te vollen (behalve de periodieke vacatures) schijnen deze partijen het stelsel van „samen deelen" te zullen volgen. Intusschen hebben de libera len den zetel in district I die vacant was, deze week vermeesierd voor den bankier van Wieringen B or ski, met wiens komst op de Groenmarkt het aantal dier financieele specialiteiten weder met een is vermeerderd. Groote animo was er niet; geen 25 pet. van de raadskiezers kwamen op, doch men hoopt in. Juni, dank zij de politieke at mosfeer, wat meer beweging te brengen in de nu tot 20.000 man gestegen pha lanx. De proef met den heer de Wilde, redacteur van de Hollander, als raads lid genomen, schijnt zoo goed beval len, dat onder de raadslid-adspiranten weder een tweetal confrères worden vermeld. Ik noem geen namen. Dat deed ik ook niet toen ik in mijn vorigen den hoofdredacteur van ..Het Vaderland", mr. R. Macalester Loup. meer aanduidde dan aanwees als de vermoedelijke president van de Rijks verzekeringsbank. Thans is er geen reden voor geheimzinnigheid meer, nu anderen het geheim verklapten en de benoeming spoedig te wachten is. Onwillekeurig moet ik, in dit verband, denken aan hetgeen een andere collega, de president van den Parijschen ce- meenleraad Grébauval, in het vorm Jaar tot de leden van het internatio naal perscongres reide, bii een recep tie in de schitterende zalen van het raadhuis der Fransche hoofdstad. Hij wees op zichzelf en op andere leden van het bureau, zeggende ..gij ziet wel, mijn waarde kameraden, dat de jour nalistiek tot alles leidt mits men haar verlaat!" Dat is zeker, de heer Ma calester Loup zal in de pers worden ge mist, niet het minst door de lezers van het blad, waaraan hij jaren achtereen zijn groote gaven, werklust en fijnbe- schaafde pennevruchten schonk. In t polemisch debat trad bij hem steeds, naast waardeering voor den tegenstan- staande en eenigszins loom naar de piano looperide. Het eerste stuk dat zij speelde, bekoorde mij niet; het was het al om bekende ..Home, sweet home'', gespeeld op een manier die mij meer aan oefening dan aan iet-s an ders deed) denken. Zij wilde mij klaarblijkeliik meer een genoegen doen. dan me iets van haar talent ten beste geven. Maar toen. zonder eenige pauze, begon ze aan Chopin en onmiddellijk kwam er een won derlijke verandering in haar ma nier van spelen. Thans droeg zo iets voor, dat ze begreen en liefhad, iets. dat haar gelegenheid gaf te toon en wat in haar zat. En er zat veel in haar, naar ik toen bemerkte. Met bewondering hoorde ik naar het trillen der snaren, aangeslagen door die slanke en schijnbaar bro ze handbijna met ontsteltenis h oordie ik naar den adiemloozen hartstocht d!io uitjubelde in som mige van dio wonderlijke noten, een woosten hartstocht, niet in staat of misschien slechts onwillig om zich in te toornen. Chopin's manier van uitdrukking was geheel in overeenstemming met haar natuur, welke, of door de verwantschap in ras of door geestesovereenkomst, dei-, tintelend vernuft en klewang scherpte op den voorgrond. De vrijzin nigen in de hoofdstad zullen dezen woordvoerder noode ontberen. Het gaat althans heel wat gemakke lijker artist.cn te vervangen, maar de directeur van de Fransche opera (ook al exm oud-collega) zal toch in het vol gend seizoen heel wat moeten got cl ma ken, wil hij ons publiek schadeloos stel len voor het. niet-hernieuvven a an zijn contracten met enkele artisten, uie bij het publiek hoog in de gunst zijn "-«ko men. 't Is een gewoon verschij isel, dat do beste artisten gemeenlijk na een jaar in. den Haag te zijn geweest, naar elders verhuizen. Zij komen luer meest al zonder ervaring, op geringe condi ties. maar een jaar van ondervinding rijker geworden, stellen zij ook hocge- re eischen. En daartegen zijn opera directies in den. regel niet bestand. Er is een tijd geweest de goede rude tijd! dat een of meer kuastb^scher mers in zoo'n geval met geopende beurs bijsprongen. Maar de offervaardigheid is er in dit opzicht op achleruitsroeaan. En terecht wordt de vraag gesteld of deze zich ook zou laten trelden als het er op aankwam het Haagsch orkest in stand te houden, dat Vrijdagavond on der Viotta's leiding uitstekend heeft ge debuteerd. De zaak is dat bijna allen van dc 68 gpede musici, die dit orkest vormden, öf vaste betrekkingen heb ben. óf leden zijn ven de Koninklijke Militaire Kapel, anderen leeraren aan het Conservatorium of wel muziek-on- derwijzersmet drukke praktijk. Wilden zij een blijvend orkest, vormen, als het Amstordamsche, dan zonden zij natuur lijk ook voor financieele schade moeten gewaarborgd zijn en dat is geen ge makkelijk oplosbaar probleem. De hoop van de Haagsche huisvaders, die met volwassen of bijna volwassen kroost gezegend- zijn, dat zü tusschen het einde van het winter- en het begin van het zomerseizoen ten minste een paar weken zouden hebben om op hun verhaal te komen, wordt beschaamd. De Kurhaus-directie stelt reeds den eersten Mei de boulevard-etablissemen ten te Scheveningen open en weldra zal ook de pier tot de publieke vermakeliik- heden behooren. Nu begrijpt men toch levendig, dat elk Hagenaar die zich res pecteert, nauwelijks zijn middagmaal naar binnen zal hebben, of de dames staan reeds gelaarsd en "espoord om, na een ,,rush" op een van de trams, naar het Kurhaus te hollen. En dan moet hij wel meehollen. Mocht het bo vendien juist blijken, dat een van de leden der Koninklijke familie de fees telijke pier-openstelling zal hij wonen dan is er geen sprake van of een Hage naar die drie dagen daarna nog niet op de pier geweest is, zal met den nek worden aangezien, als iemand aan wiens „fatsoen" bepaald iets man keert! H. A. GANUS Jr. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 80 conta per regeL Hartkloppingen. Als het bloed bleek wordt en een ge deelte zijner roode lichaampjes ver liest wordt het zoo krachteloos, dat de werkingen van het geheele mensche- lijke lichaam slecht geschieden. Het hart 't welk den bloedsomloop in gang moet zetten en zijn loop moet re gelen is deswege het belangrijkste deel van den bloedsomloop; het zelve zal dus gestoord) zijn als het bloed zwak is en het niet geregeld door de aderen kan stroomen. De eetlust en de krachten verdwij nen. men slaapt slecht, de maag ver teert niet meer en dikwijls zwellen de beenen op. Het is als dan hoog tijd een krachtigen hernieuwer van het bloed ter hulp te nemen, om het zijn goeden omloop weer te geven en al de organen weder in goeden gang te brengen. In zulk een geval zijn de Pink-Pillen van Dr. Williams op hun plaats, daar zij de beste en duurzaamste genezingen be zorgd hebben. Zoo verklaarde de Heer J. Verhaar, werkzaam bij de Staatsspoor en wo nende bij 't station te Hoogeveen aan onzen verslaggever die de genezing van zijne vrouw vernomen had, dat zij ja ren en jaren aan die verschillende za ken als hierboven zijn aangegeven, lij dende was geweest, doch thans door een goeden raad opgevolgd te hebben n.L door de Pink-Pillen van Dr. Wil liams te hebben gebruikt, geheel en al hersteld is en zich nog nimmer zoo ge zond heeft gevoeld. De blijdschap was in het huisgezin teruggekeerd, men kon het de huisgenooten aanzien, dat zij dankbaar waren voor de onge in passages, die lot nu toe nimmer indruk op me hadden gemaakt, de bedoeling van den componist scheen te raden en waardoor ik plotseling dJe tranen in- de oogen voelde ko men. Bijna een: uur Lang speelde ze voort, van mazurka's op im promptu es swingende en. dan weer met een stuk van den doodenmarsc-h in een nocturne overgaande. Ik ben nooit in- den waren zin des woordS musicienne geweest of heb ooit eenig instrument bespeeld, maar ik'ben altijd! belachelijk ge voelig geweest voor goede mu ziek en terwijl ik nu lag te luiste ren in de vallende duisternis, voel de ik dat Ludniki ten minste een groote aantrekkelijkheid voor me beeon te bezitten-, onafhankelijk van de persoon van de speelster, wier slan ksilhouet zich elke mi nuut phantastischer begon af te teek enen tegen den. snel vergrijzen- den, lichten achtergrond!. Ik was nu alleen met haar, want Amrlka was reeds vroeg verdwenen. Zii had geen rust gehad voor ik Jad- wiga had hooren spelen inderdaad haar onverholen trots op haar zus ter was een van de lichtpunten in het karakter van het kind. maar wat haarzelf betrof, had ze spoedig hoopte herstelling hunner geliefde moeder. Onder den besten indruk nam onze verslaggever afscheid dezer dank bare lieden, en alle stonden bij 't voor bijgaan van den trein aan de deur om hem een vaarwel toe te roepen als wil den zij zeggen, brengt onzen hoogsten dank over bij Uwe terugkomst in Pa rijs. Prijs fl.75 de doos: f9 per o doozen. Verkrijgbaar bij J. li. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en apotheken Franco toezending te gen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en omstreken bijWed. W. PLAATZER v. r>. HULL, Droge rijen, 28 Jansstraat. Men geve acht dat de echte Pink Pillen van Dr. Williams zich in een houten kokertje bevinden, met rooskleurig papier omwikkeld, waarop met blauwe letters gedrukt staatPilules Pink pour Personnes Pêles, du Dr. Williams. Verdei moet zich op ieder uitwendig om hulsel bevinden een wit strookje papier over de lengte der étui ge plakt waarop staatPrijs 1.75 Gld de doos, 9.Gld. per 6 doozen. Eenig depóthouder voor Nederland: Snabilié. Steiger 27, Rotterdam. Voor de gebruikswijze raadplege men de ingeslotene Hollandsch circulaire. Sport en Wedstrijden. Voetbal. DE BEKER-EINDSTRIJD. R- A. P.ff. IS. S. Nooit is zeker in ons vaderland zulk spel vertoond, als Zondag in den wed strijd tusschen de vereenigingen R. A. P. uit Amsterdam en H. B. S. uit den Haag op 't veld der H. F. C. te Haar lem. De toeschouwers hebben genoten, ze hebben gejuicht, gewuifd met hoe den en zakdoeken, geleefd, getrild; ze zijn opgesprongen van vreugde bij suc ces van hun partij, en vol bewondering geweest voor 't spel der tegenstanders, maai* allen waren 't er over eens. dat de elftallen elkaar geen kamp gaven, dat er is gestreden om den beker als nog nimmer te voren, om welken prijs dan ook. 't Begon al direct goed. Eerst eenige aanvallen der Hagenaars, die R. A. P.'s volgelingen een paar benauwde oogen- blikken doen doorleven, dan plotseling uitbreken der Amsterdammers spoedig weer door de middenlinie van H. B. S. gestuit. Herhaaldelijk wordt het Roodzwarte doel bestormd en de verdediging heeft handenvol werk. Eindelijk schiet Hüls- man, die den bal weg wil hebben tegen den scheidsrechter, het leder komt te rug, een paar trappen over en weer enH. B. S. heeft de leidine. Na tuurlijk oorverdoovend gejuich der Hagenaars. Direct na den aftrap gaat R. A. P. er van door, en slaat even een beleg voor het doel der tegenpartij. Dit is echter niet van langen duur, spoedig zweven de Roodwitten weer om de Amstordamsche palen. Even vóór de rust doet R. A. P. een aanval en uit een worsteling in en bij het H. B. S. doel maakt Kampschreur gelijk. Hoeden en petten vliegen in de lucht, en als een rollende donder klinkt weer de jubel over het terrein. 't Is nu dadelijk rust met den stand 11. Na eenige minuten gaat de hal weer aan 't rollen en biina dadelijk na den aftrap heeft R. A. P. door een fraai schot de leiding genomen. Even later staat Glaser voor 't open doel der Hagenaars en trapt mis. Als een wervelwind stormen weer de Roodwit ten aan, de vijf voorwaarts prachtig op één lijn, alles passeerende wat hun in den weg komt. Wéér gejuich, de stand is gelijk (22). Niet ontmoedigd zet R. A. P. door en Glaser weet kort daarop Schierbeek te verschalken. Opnieuw zijn de Amsterdammers dus voor. Alge meen denkt men nu dat de strijd gestre den is. Doch thans gebeurt er iets on verwachts. Na een stormloop van H. B. S. werkt Koopman een fraai schot onberispelijk weg. De scheidsrechter is echter van meening dat er drie pas sen met den bal gedaan zijn. (Wij tel den er slechts twee) en geeft een vrijen schop voor 't doel. Alle R. A. P.-lui op de lijn, de anderen er voor. Een trap de bal gaat weg, doch 'n ELB.S.'er slaat hem met de hand terug en pangt hem in 't net. Luid protest der Roodzwarten, doch de scheidsrechter geeft een doel punt en weer is men dus gelijk (33). Om de beurt nemen nu de partijen de overhand tot 10 minuten vóór tijd uit genoeg van muziek. Dien avond', terwijl ik mijn haar voor bet- naar bed gaan uitkamde, werd mijn deur zonder kloppen- ge opend en Jadiwiga's hoofd! keek om het hoekje. Mag ik ©ein beetje komen bab belen? vroeg ze, bij-na verlegen, of bent u te slaperig om te luiste ren? Zooals u weet heb ik den hee- len dag geslapen en heb dius nog geen zin om naar bed te gaan. Ofschoon ik er weinig trek in had. was het me totaal onmogelijk bi.i het zien van die sroeekan.de oogen „meen" te zegden. Ik heb langzamerhand leeren begrijpen, dat wat wi> indringerigheid noe men,. hier belangstelling heet. want het begrip van ongelegen komen is in dit land maar heel flauw ont wikkeld. Jadwiga ging zonder ver dere plichtpleging on mijn bed zit ten. Ze was in haar cebordJuurde nachtjapon en ging voort, beur haar to vlechten met een eigenaardig glimlachje op d!e lippen als amu seerde ze zich in gedachten met iets. Het zal me verwonderen, hoe ge onze buren zult vinden, begon ze eensklaps ik bedoel die. welke Zondag komen, naar ik hoop de een fraai schot van rechts H. B. S. de leiding krijgt. De Am sterdammers door zooveel te genspoed juist tot feller optreden ge prikkeld, vallen verwoed aan. Doch alles te vergeefs. De wedstrijd schijnt verloren. Daar wordt tijd gefloten en al wat Hagenaar* is stormt reeds naar de plaats, waar de beker zal worden uitgereikt.. Reeds willen R. A. P.'s aan hangers droevig het veld verlaten, als opnieuw het fluitje klinkt. De Rood zwarten li ebben geprotesteerd tegen het derde doelpunt van H. B. S. en de scheidsrechter besluit den wedstrijd met een kwartier te verlengen. Hoewel den Haag hier natuurlijk niet erg mee ingenomen is, en nu een protest indient tegen R. A. P.'s eerste ling, moet zij zich bij de gedane uit spraak nederleggen, en opnieuw stel len de elftallen zich op. Het eerste kwartier snelt om en nog is geen van heide partijen iets verder gekomen. W eer worden er 15 minuten aan vast geknoopt en wordt alles er op gezet. In de laatste minuten krijgt H. B. S. een strafschop, daar Van der Linde den bal niet de handen heeft aangeraakt. F. Meijer, die ook in Brussel aan zijne club de overwinning verzekerde, zal den schop nemen. Koopman met de handen op de knieën voor hem. Daar gaat het fluitje, hij schiet enjuist over de lat. Gejuich van al wat Amster dammer is. B. A. P. houdt nu verder het spel vrijwel op H. B. S.'-terrein, zonder evenwel te doelpunten. Na een half uur is nog niets beslist en o. i. zal deze wedstrijd overgespeeld moeten worden. Alles zal afhangen van de ver klaringen der grensrechters, die zullen moeten getuigen of zij al dan niet ge zien hebben dat het betwiste doelpunt van H. B S. met de handen werd ge maakt. Dat het echter zóó was, is o. i. geheel boven twijfel verheven. Wat het protest van den Haag aangaat, dit heeft niet veel om 't lijf. De Roodwitten heb ben het alleen ingediend bij wijze van tegenwicht voor dat van R. A. P. We hoorden dat door een Hagenaar zelf verklaren. Nu de eindindruk. Naar onze mee ning was H. B. S. iets in de meerder heid. echter slechts tot rust,daarna ging 't gelijk op en in de verlenging waren de Roodzwarten meermalen sterker. De voorhoede van den Haag toonde meer samenspel dan die van R. A. P. De mid denlinies stonden elkaar mooi, terwijl de verdediging der Amsterdammers, ze ker beter was dan die der Roodwitten. Bij de laatsten blonken uit: Douw v. d. Krap, F. Meijer, Van Heuckelom en Toussaint.. Schierbeek, de doelverdedi- ger was onvoldoende. Van de Rappena ren waren Hartogb en Glaser bepaald beneden peil, trouwens de eerste moet niet voor spelen. Kampschreur schit terde in de voorhoede, en Zweerts Sr. was ook zeer goed, Hisgen minder dan anders. Lieftinck verrichtte in de mid denlinie uitstekend werk. In de achter hoede was Hoogenboom de ster. (Hij was trouwens wel de beste van het ge heele veld.) Van der Linde na rust be- tewidan er vóór en Koopman (doel) als gewoonlijk boven lof verheven. Nog eens. het spel was verrukkel^'k. Jam mer dat er nog niet meer publiek was. Een duizend menschen voor den beker eindstrijd' is niet veell AMATEUR. KAMPIOENSCHAP VAN NE DERLAND. VictoriaH. V. V. H. V. V. en Victoria hebben Zondag te Wageningen hard gestreden in den eersten wedstrijd om het kampioen schap van Nederland. De Hagenaars waren goed op dreef, doch ook de te genpartij gaf niets toe en verdedigde zich kranig. Het slot was een verdien de overwinning van H. V. V. met 1—0. Zondag a.s. revanche-wedstrijd in den Haag. Sparta-Rapiditas om den van Has- seltkrans ging niet door. Volharding—Quick 5—0 (wegens niet opkomen)1. Swift (H.) versloeg te Heemstede hare Amsterdamsche naamgenoote met 1—0. Paarden. De courses op Oud Rooseuburgh. Begunstigd door tamelijk goed weder hadden Zondag de wedrennen en hard draverijen op de hofstede Oud-Roosen- burgh bij Amsterdam plaats. Er was vrij veel publiek. De uitslag was als volgt: I. Beginnersprijs, Harddraverij 3e klasse, afstand 1600 M. Handicap. Prij zen f 150, f 100 en 50. 1. Fanfare, eig. J. F. de Boer Wate ringen. 1650 M., 2. Nella, eig. A. de Rid- ware broedersik zou ze u wel eens willen, toonen. Tusschen twee haakjes, miss Micktteton, kunt ge goed geheimen bewaren O ja, ik zie het al aan uw gezicht. Ge wilt me toch niets vertel len? vroeg ik met eenige verwon dering. Dat was me werkelijk een beetje te gauw. Niet vandaag, zei Jadwiga, omdat ik no<r niets heb om te ver tellen. maar dat zal wel spoedig komen. Zoudt ge het erg vinden, als ik u mijn geheimen meedeelde? Nneen, zei die ik, niet erg oprecht, want van ongevraagd ver trouwen heb ik nooit gehouden. Hoe het komt, dat de menschen mij altijd uitkiezen om hunne gehei men aan te hooren. begrijp ik niet. Dat is zeker, ik dwing hen er niet toe en ik vind er mijzelf de rechte persoon ook niet voor, maar het is nu eenmaal zoo. Vroeger zocht ik er meer achter dan nu, want ik stelde mij voor dat men er gehei men voor terug wilde hebben maar i,k heb tot mijne geruststel ling bevonden, dat dit meestal niet het geval is. Ziet u ging Jadwiga voort, een rood boomblad, dat tusschen die dikke, zwarte vlechten had geze^ dor, H. N. Y, Polder, 1660 M. 3. Pre mier II, eig. J. G. Matze, Mijdrecht. 1670 M. Tot. f27. M e e r p r ij s, wedren op de vlakke baan voor inlandsche paarden van 3 jaar en ouder. Afstand ca. 1600 M. Pi'ijzen 300, f 75 en 25. 1. Christina, eig. Luit. G. J. A. A. Baron v. Heemstra, 2. Alarm II, eig. Mr. A. Scheveningen. Tot. 10.50. A p r i 1-p r ij s, Harddraverij 2e kl.. Handicap, afstand 2000 M.: 1. Ceres, eig. Joh. de Mol, den Haag. 2030 M. 2. Dobrina, eig. S. Witteveen, Harendermolen, 2090 M. 3. Humpli Boy, eig. J. G. Matze, Mijdrecht, 2100 M., Tot, 13.50. A m s t e 1-p r ij s. Wedren op do vlak ke baan voor paarden van 3 jaren en ouder, afstand circa 2400 M. Prijzen 300 en f50. 1. Frisson, eig. luit. H. Meijners, Bre da. 2. Bathing Woman, eig. Mr. A. Scheveningen, 3. Hollandaise, eig. luit. Vertholen de Salve de Bruneton, Amers foort. Tot, f 11. R o o sen hu r gli-pr ij s. Harddra ver le kl. Handicap, afstand 3000 M. Prijzen f 300, f 150, f 50. 1. May Rijsdijk, eig. Stal Carlo, Rot terdam, 3075 M. 2. Clerimond, eig. Joh. de Mol. den Haag, 3225 M. 3. Hirye eig. luit. H. Meijners, Breda, 3150 M. Tot, 171. IJ-prijs lrordenren voor paarden van 4 jaar en ouder, afstand circa 3000 M. Prijzen f 350 en f 100. 1. Chapter, eig. luit, H. Meijners, Breda. 2. Congo ex Sugar II, eig. luit. G. J. A. A. Baron van Heemstra, Amers foort. Om half 5 waren de wedstrijden af- geloopen. Gemengd Nieuws. Een draaimolen voor smok kelarij. Te Saint Sauveur bij Rijsel, hebben de douanenbeambten een carrousel in beslag laten nemen, welks eigenaar de houten paarden gevuld had met onveraccijnsde tabak, tot een totaal van.... 2000 kilo. Brand in Moravië. Woensdagavond zijn in de gemeente Prosetseh-Brzezina (Moravië) 42 hui zen in de asch gelegd. Zes personen kwamen door verstikking om, terwijl een twintigtal min of meer ernstige brandwonden bekwam. Nieuwsgierigheid moet be taald worden. Het Engelsche spreekwoord „Time is money is op hoogst eigenaardige wijze toegepast op een tentoonstelling van snuisterijen te Zurich. De bezoe kers behoeven bij hun komst geen vaste entreé te betalen, doch op een kaartje, dat hun wordt uitgereikt, wordt 't tijdstip genoteerd, waarop zij de tentoonstelling betraden. Bij het verlaten worden de. minuten opgeteld en uitgerekend, wat zij te betalen heb ben. Elke minuut vertoevens kost een cent. Een missie nitgemo rd. Eeen Capucijnen missie, die sedert 1896 te Maragnone (Brazilië) bestond en geheel geisoleerd lag, is door de Indianen uitgemoord. Vier Capucijnen monniken, zoven zusters en meer dien honderd kinderen werden door de woes telingen afgemaakt. Binnen, drie uur over het Kanaal De recordvaart over het kanaal tus schen Dieppe en Newhaven is afgelegd door de ..Arundel" van de „Newhaven en DieppelijnA De Arundel" legde den afstand in 2 uur 58 minuten af, Het vorige record stond op den naam van een Fransch vaartuig der zelfde maatschappij. Schipbreuk. Te Londen heeft men bijzonderhe den ontvangen over het vergaan in de Roode Zee van een Turksche boot, de „Arslan", die 2500 soldaten en 300 pel grims naar Yemen bracht. Te 9 uur 's morgens stootte de „Ars lan", door nalatigheid van den kapi tein, op een rots en viel onmiddellijk op zij. Er volgde een wild tooneel van verwarring. Veel soldaten en pelgrims werden in zee geworpen door het geweld van den schok. Anderen klommen in den mast om aan de golven te ontsnappen. Intus schen maakten kapitein en bemanning, gewapend met revolvers en messen, zich mester van de booten, alles doo- dend wat hun in den weg kwam, en weldra voeren zij weg. ten een overschot van den krans van dien morgen uit heur haar nemend. als ik ooit eens een ge heimpje heb. weet ik niet, aan wie het te vertellen. Mama is meestal te onwel en is ze soms gezond:, dan vermoeit de minste kleinigheid haar zoo, dat ze geen belang kan stellen in mijne aangelegenheden Ik weet natuurlijk dat ze van mij houdt, maar ik kan haar niet ver moeien., en Anulka is nog veel te jong onr iets te begriinen. Ik was zoo vrij dit laatste te betwijfe len1. en ieder ander is te ver Weg. Ik heb dringend een vertrouw de noodigzelf voor gij kwaamt dacht ik er reeds aan, u alles te vertellen daarom was ik zoo vree- selijk verlangend, met u kennis te maken. Ik heb vol ongeduld op u gewacht. Natuurlijk zijn er andere gouvernantes hier in, huis geweest, maar van de eene. hield' ik niet, en, de andere had' zelve gebed men, dat er geen plaats voor de mijne over bleef. Gij schijnt u erg eenzaam te voelen, merkte ik op. Is dat al tijd zoo geweest? Ni at toen papa nog. leefde, want toen was mama heel anders. Ik was altijd bij haar, en zij placht Verscheidene scniporeukelingen bic ven uren lang op de rotsen, gegeeseld door de zee, en gewond door de harde steenen. De Arslan", die op de rots rustte, zonk niet onmiddellijk en er kwam ten slotte hulp, 48 uren na de ramp. Toen men het schip wilde vlot brengen zonk het, dadelijk. Al de wa pens en munitie der sold at mi y ij m ver loren. Ontploffing van oen stoom ketel. In Amerika heeft een vreesdij ke ontploffing plaats gehad te Sherman, een plaatsje tusschen Los Angelos en Santa Monica De batterij was 2500 p. k. sterk en reeds vijf jaar lang in gebruik. De ontploffing had 's nachts plaats en de slag werd op tien mijlen -afstands gehoord. Steenen muren van twee voet dikte werden verbrijzeld en sterke daken werden weggeslingerd'. Drie stevige stalen trommels, ieder 16 voet lang en 3 voet in diameter, werden opgenomen en als veertjes weggebla zen. Twee harcr werden op den ton van den berg geworpen, aan den voet waarvan de machinekamer stond !vón viel op een loods, staande op een af stand van circa 180 meter, die tot gru- zelmenten werd geslagen. De andere kwam neer op een afstand van ruim 580 meter. Het machinegebouw is der mate beschadigd, dat liet voorloopig buiten dienst moet worden gesteld. Van persoonlijke ongelukken werd geen gewag gemaakt In naam. van den Keizor. De ambtelijke Pekinger Deutsche Zeitung bevat de volgende ordonnantie van generaal von Höpfner: „Wie met wapens in de hand aange troffen wordt, wordt onmiddellijk ge dood. Wordt nit een huis geschoten, dan wordt dit verbrand... Huizen, waarin wapens verborgen zijn, worden verbrand. Rooven en plunderen (dit geldt natuurlijk alleen voor Chinee- zen. Europeanen mogen dit zooveel doen als ze wilden, de hoogstgeplaat- sten geven het voorbeeld) wordt met den dood gestraft. Ieder gehoorzame bevend! (mit Zittern)." De burgerlijke gouverneur van Duitsch Peking maakt o.a. het vol gende bekend: „Wie de straten en stegen in heb Duitsche gebied verontreinigt, wordt met stokslagen streng gestraft." Hoe deze voorschriften gehandhaafd worden, daarvan geeft een der China- correspondenten van de „Frankf. Ztg." het volgende treffende verhaal. Hij heeft het over twee Chineezen, die op het punt staan voor den krijgsraad geleid te werden. „God in den hemel, wat een onge lukkige schepsels! Een man van onge veer zestig jaar, vel. over been, zich klemmend aan een jongen van onge veer veertien jaar, wiens ronde kinder lijke oogen de wereld onschuldig aan keken. Zij zijn samen vaslfebond'en aan hun staarten. Voor deze twee „ge vaarlijke" wezens staan twee reuzen van infanteristen met opgestoken ba jonet. De oude man is de vader van het jongetje. Hij heeft van uit de puinhoo- pen van zijn dorp geschoten op de schildwacht van den spoorweg, die hem gevangen heeft genomen. Het jongetje was in het bezit gevonden van een oud Duitsch kurassierspistool, da te erende uit den oorlog van 1870, en daarom was hij ook gearresteerd'. „Maar, zoo vroeg ik aan den Duit- schen onderofficier, die de rol van be waker vervult, met dat instrument kon het kind immers niets geen kwaad doen?" „Dat is zoo," zegt hij, „maar hij was gewapend en dan is er geen pardon voor. Hij heeft niet lang meer te le ven." Begreep de oude man waarover wij het hadden? Hij begon ten, minste in eens heel levendi? te praten tot alle om standers, ew een der onzen, die Chi- neesch verstaat, legde ons uit, dat hij alle schuld op zich wilde nemen, en er in toestemde te sterven. De hand van het jongetje legde zich in die van zijn vader, en hij schouwde op naar den onden man met groote teederheid. Dat was te veel voor mij. Ilc verliet snel het vertrek en verlichtte mijn ge moed buiten in de ergste verwenschin- gen, die ik slingerde naar den mensch die zich in duivel verandert, en tegen een z.g. Recht dat het goed vindt de eigendommen van heel een bevolking te vernielen, geen kwartier geeft aan de ongelukkigen die door hun onder gang tot daden van wanhoop worden gedreven en doodvonnissen voltrekt aan kinderen, niet in staat zich van een wapen te bedienen." mij zelf pianoles te geven, want ze speelde vroeger zeer mooi, veel be ter dan ik nu doe, maai" ze heeft sinds elf jaar geen toets aange raakt. Uw arme moeder moet dat ver lies wel zwaar gevallen zijn, waag de ik op te merken, want inder daad. het had mij getroffen., dat die physieke zoowel als geestelijke verwoesting het gevolg was van haar weduwe-worden. Ik heb nooit van menschen kunnen houden, die hun plicht verzaakten om te kun nen toegeven aan hun verdriet. Zeer zwaar, zeidie Jadwiga somberhaar handien rustten in haar schoot toen ze sprak, met het zwarte haar er omheen, gewonden; een paar oogenhlikken bleef ze ge heel stil. star naar den gTond kij kend. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2