Tweede Blad, behoorende bij Haarlem's Dagblad", van Dinsdag 30 April 1901. Ho. 347O Stadsnieuws. Henri Pielage. De heer Henri Pielage behoort tot de jongere toonkunstenaars, die zich, bin nen den hun aangewezen kring, voor het muzikaal leven in onze stad ver dienstelijk maken. Het werkzaam aan deel, dat de heer P. in dat muzikaal leven neemt, is belangrijk genoe- om het hier in enkele regelen te herden ken. Vooraf een paar biographische aan- teekeningen. H. P. is 35 jaar oud en Haarlemmer van geboorte. Hoewel hij eerst op 24jarigen leeftijd de toonkunst tot zijn levensdoel koos heeft hij toch van zijn jonge jeugd af deze kunst be oefend. En dit niet zonder vrucht; want reeds als lOjarigen knaap deed hij nu en dan dienst al" hulporganist in de Janskerk alhier. Later, op het Seminarium te Voorhout, zette hij zijn muzikale studiën voort onder toe zicht van den als degelijk muziekken ner en componist bekenden heer Lans, toen als professor, thans als President aan genoemd Seminarium verbonden. Na nog enkele jaren onder leiding, van schrijver dezes te hebben gestudeerd en gewerkt, gaf hij door de omstan digheden daartoe geleid gehoor aan zijn neiging om zijn studieijver en werklust aan de kunst dienstbaar te maken. Ziehier in 't kort langs welke paden de heer P. zijn hoofdweg, de muzikale loopbaan bereikte. Een maal dien weg ingeslagen, is hij stap voor stap voortgegaan en heeft zoo ver i.k weet volstrekt geen plan zich door een regenbuitje of wat feilen zon negloed uit den pas te laten brengen Zoo zal hij dus een knap eindje kun nen afleggen. We willen dit voor hem en voor onze kunst hopen, maar zien daarom toch niet voorbij wat hij tot hiertoe reeds mocht bereiken. Sedert 1889 aangesteld tot organist-directeur aan het St. Ja- cohs-Godsliuis welke betrekking thans nog door hem wordt bekleed vond hij daar gelegenheid zijn talent als instructeur en dirigent te ontwik kelen. Dit stelde hem in staat het hem aangeboden directeurschap der lieder tafel „Caecilia" en van Haarlemsch Gemengd Koor te aanvaarden en voor den bloei dezer vereenigingen vrucht werkzaam te zijn. Onderscheidene malen reeds hebben we ons in de resultaten van zijn arbeid mogen verheugen. En bij verschillen de gelegenheden heeft hij getoond een man van talent niet alleen, maar ook van initiatief te zijn. Zoo o. a. toen hij in het jaar der inhuldiging van H. M. do Koningin een concert organiseer de waaraan, behalve zijne vereenigin gen, een koor van een paar honderd kinderen meewerkte, dat, gesteund door het voltallig Stedelijk Muziek corps, een programma van liederen en koorwerkjes op voortreffelijke wijze ten gehoore bracht. Ook later, bi5 de uitvoeringen in concertvorm van Wil lem Landré's opera „De Roos van De- kama" toonde hij zijn begaafdheid in het aanvoeren en aanvuren van groo- tere ensembles. Van deze gave nu ho pen wij in de aanstaande uitvoering van het zooeven genoemde werk door „Haarlemsch Gemengd Koor" een nieuw blijk te vinden. Tot slot van dit artikeltje stip ik nog even aan dat de heer P. in dit concert seizoen is opgetreden als muzikaal ver- verdere bebouwing van ileeinsteedsch grondgebied worden genoemd. Bennebroek. Reeds lang heeft Dr. Kouwenaar er zich voor geïnteresseerd om eene afdee- ling van „het Witte Kruis," Benne broekVogelenzang te stichten; in verband daarmede zal den 3en Mei al hier een vergadering van ingezetenen plaats hebben in het café „de Geleerde Man" van den heer C. Konijnenburg, onder leiding van den heer Kouwenaar. In de eerste dagen van Mei zal de landmeter van het kadaster deze ge meente bezoeken tot opneming der be kend geworden veranderingen in de gebouwde en ongebouwde eigendom men. Tegen de voorloopig vastgestelde kie zerslijst zijn geen bezwaren ingebracht. Haarlemmermeer. Door de liberale kiesvereeniging te Haarlemmermeer is candidaat gesteld voor lid der Tweede Kamer de heer Wentholt te Bennebroek, en voor lid der Provinciale Staten in Noord-Hol land de heer J. v. Zijverden, lid van den Raad te Haarlemmermeer. In de maand Mei a.s. zal weder door sterfgeval een aanzienlijke boerderij .verkocht worden, behoorende tot de nalatenschap van wijlen mej. v. Voorst. Het is een der oudste boerderijen in Haarlemmermeer, die nog altijd door dezelfde familie van af de droogmaking wordt bewoond. Leeuwen wordt genoemd als daarvoor de aangewezene. Mij n-gas ontp 1 ofn g. Aan de Maas- en Roerbode wordt uit Heerlen gemeld: Een vreeselijk. ongeluk viel Donder dagmiddag voor op de naburige mijn Nordstern, bij Herzogenrath, waarvan eigenaar is de heer Moritz Honigmann, 9odafabrikant te Aken. Terwijl bene den in de gangen de talrijke arbeiders met hun gewone werkzaamheden bezig waren, had er plotseling een mijngas- ontploffing plaats liet bij de mijn werkers zoo gevreesde Schlagende Wetter. Een zekere W. en H., beiden Westfalers, werden gedood en 16 an dere mijnwerkers, die meerendeels brandwonden gekregen hadden, moes ten ter verpleging naar het hospitaal te Bardenberg vervoerd worden. Eenige mijnwerkera van hier, die eveneens beneden in genoemde mijn werkten, kwamen met den schrik vrij. Binnenland. Verkiezingen voor de Tweede Kamer. De antirevolutionaire kiesvereeni ging Nederland en Oranje te Leiden stelde met algemeene stemmen tot can didaat voor de Tweede Kamer den heer A. E. van Kempen. Naar men verneemt is de lijst der voorloopige candidaten voor het lid maatschap der Tweede Kamer, waarop door liet bedanken van verschillende personen nog slechts mr. H. L. Drucker overbleef, door de vrijzinnige kiesver eeniging te Leiden aangevuld met den naam van mr. W. van der Kaay, oud- Kamerlid. Op de groslijst zijn door de volkskies- vereeniging te Hoorn geplaatst de hee- ren A. II. Gerhard, ds. W. Bax, P. L. Tak, B. Reijndorp, J. A. Fortuijn en F. W. N. Hugenholtz Jr. De vrijzinnig-democraten in het dis trict Steenwijk stelden tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Ka mer den heer J. Zeilmaker, ambtenaar bij de telegraphie te Nijmegen. In eene te Gouda gehouden vergade ring is besloten, dat Schoonhoven voortaan de zetel zal zijn der centrale liberale kiesvereeniging in 't hoofddis trict Bodegraven. De minister v-n binnenlandsche zaken heeft het eere-voorzitterschap van het Nationaal Congres voor Zon dagsrust, dat 19 en 20 September a. s. te 's-Gravenhage zal worden gehouden, aanvaard. Donderdagavond! is te Enschedé bij het houden der wekelijksche schietoefeningen in het café We vers door de vereeniginig „Neder land1 en Oranje", de heer Tünder door een kogel getroffen uit een flo- bertbuks. De man, die in „Zieken zorg" is opgenomen, -is niet buiten gevaar. De consul-generaal te Kaapstad, de heer De Waal, zal tijdens zijn verlof in Nederland te Arnhem ver blijf houden. Algemeen kiesrecht. Naar wij vernemen is door het Ned. Comité voor Alg. Kiesrecht thans defi nitief besloten, dat de groote meeting ten gunste voer Alg. Kiesrecht, zal worden gehouden op Zondag 12 M'ei des middags te 12 uur op een stuk land te 's Gravenhage en dat sprekers van verschillende richting zijn uitgenoo- digd aldaar 't woord te voeren. Van den schrik. Te Tienhoven a. d. Lek ontstond Donderdagnamiiddag brand' ten hui ze van d'e wed. v. M. Buren slaag den er in' den brand spoedig te blus- schen. Eene buurvrouw die, aan hare deur staande', d'en brand ge waar werd:, ontstelde zoodanig, dat zij spoedig daarna stierf. Zonderling verbod. De burgemeester van Bussum heeft naar „Het Volk" meldt, ver boden, het manifest, uitgegeven dioor de Vereen,iging voor vrou wenkiesrecht. aan de borden der gemeente aan te plakken. gedeelten door die vaste wiegwerkers indien de andere werkzaamheden zulks toelieten, verricht, thans is daaraan een arbeider ..in buiten gewonen dienst" werkzaam gesteld. Letteren en Kunst. slaggever van het hier verschijnende dagblad „De Stadseditie". Deze uit breiding van zijn openbaren werkkring kan anderen, maar ook en vooral hem zelf van veel nut zijn. Niets immers is voor de muzikale ontwikkeling meer bevorderlijk dan veel muziek te hooren en zich van het gehoorde rekenschap te geven. En hierop moeten wij in ons korte leventje toch maar bedacht zijn de ons geschonken gaven en talenten naar best vermogen tot volmaking te brengen en ze tot ons eigen geluk en anderen ten zegen aan te wenden PHILIP LOOTS. Hecmstd e. Eenige jaren geleden werd door eene Haagsclie Bouwmaatschappij een plan ontworpen om de terreinen celegen aan den Rijksstraatweg tc Heemstede, een gedeelte van het landgoed of de buitenplaats van den heer Jhr. van Merlen alhier voor bouwterrein te exploiteeren. Hoewel dit plan door verschillende omstandigheden niet tot uitvoering kwam, zijn thans reeds op een rra- deelte dier terreinen in den korten tijd van nog geen twee jaar, resoectieve- lijk voor rekening van de lieeren J. II. Bijvoet te Overveen, W. C. van Meeu wen alhier en Leo P. N. Kervel te Lon den, drie villa's gebouwd, welke voor dat gedeelte van Ileenistedei als een be langrijke aanwinst zijn te beschouwen en waardoor de levensvatbaarheid van dat plan duidelijk is aangetoond ge worden. De publieke verlichting evenwel, in onze gemeente toch al niet schitterend, laat hier alles te wenschen over en het komt ons voor, dat liet niet te veel van 0U9 gemeentebestuur gevraagd ware, in deze het voorbeeld van andere v meenten te volgen en door eene be hoorlijke verlichting te trachten tot meer dergelijke bebouwing mee te wer ken. De villa's, allen gebouwd door den Haarlernschen architect, den heer ,1. van den Ban, kunnen om hunne aan gename en verschillende vormen een navolgenswaardig voorbeeld voor de De centrale kiesvereeniging Haar lemmermeer stelde in hare centrale vergadering tot definitief candidaat voor de Tweede Kamer in het, hoofd kiesdistrict Haarlemmermeer den heer I. H. Wentholt, wethouder der gemeen te Bennebroek en president der Alge meen© Vereen iging voor bloembollen cultuur, die de candidatuur aanvaard- De anti revolutionaire kiesvereeni ging te Naaldwijk heeft voorloopig can- I didaat voor de Tweed:© Kamer gesteld den heer Brummelkamp, aftredend lid. De liberale kiesvereeniging te Ilpen- dam (district Zaandam) heeft tot can didaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer L. de Boer Czn., aftredend lid. Van liberale zijd'e bestaat te Haar lem (zoo meldt men aan de N. R. Ct. van daar) het voornemen, om in de plaats van mr. Van Valkenburg, die bedankt heeft voor een nieuwe candi datuur, mr. A. Kist gekozen te krijgen voor de Prov. Staten. Mr. Kist was reeds eenmaal gekozen, toen Haarlem nog vastzat aan verschil lende andere gemeenten, doch werd toen niet toegelaten, omdat de burge meester van Heemstede tijdens de stemming de. bussen had laten openen om een verkeerd daarin geworpen biljet te laten verwisselen. Nog goed afgeloopen. Doiiderdagnamiddag is eene van Zuid-Beijerland' komende trein der Rotterdiamsche stoomtram bij net oprijden van den Dordrecht- schen straatweg onder de gemeente iJsselmonde in aanraking gekomen met eene kar met een hit bespan, nen. üe kar werd verbrijzeld man vrouw en een kind, die er inzaten kwamen er met den schrik af. Tijdschriften. „Eigen, Haard" geeft weer mooie kiekjes van amateur-photograph,en, in het artikel van Dr. J. E. Rom- bouts. Bin tang Djaoeh vertelt verder van de Banda Eilanden. Onder de af beeldingen die zijn woord verle vendigen komt een zeer merkwaar dige voor. nl. de Goenoenig Api met I de gekroonde W als illuminatie bij de Inhuldigingsfeesten. Ee.n vernuftig bewoner van Ban da Neira was bij de Inihuldi- gingsfeesten op het lumineuse denkbeeld gekomen om op de hel ling van den Vuurberg zulk een reusachtige illuminatie aan te bren gen. Hij teekende de W met de kroon er op, in zijn zakboekje, scheurde het blaad'je er uit en gaf met enkele woorden zijn orders. En met dat simpele ontwerp gewa pend', hebben schrandere Inlanders de gekroonde letter honderdvoudig vergroot uitgevoerd. Op de berg helling werden op een bepaalde hoogte onkruid en ruigte opge ruimd en daarna vormden' ze de verlichting door Lange reeksen 'vanflesschen die met petrole um gevuld en> elk met een dikke pit waren, voorzien,! Dat hiervoor honderden, van die flesschen noo- dig waren wordt begrijpelijk wan neer men weet, dat elk been van de W meer dan 6 meter lengte be sloeg. Het effect bij zonsondergang was verrassend schoon en de ver lichting werd op grooten afstand uit zee gezien. De photo welke hi,er werd geproduceerd is bij vallenden. aA'ond genomen, toen de petrole- um-illummatie juist was aangesto ken. Toen nu eenige maanden geleden het huwelijk vau onze Koningin met Prins Hendrik, op Banda werd gevierd heeft men deze zeer oor spronkelijke. verlichting ander maal d,oen vertoonen. „Op den Uitkijk", het bijblad' van „De Aarde en haar Volken", geeft een heel mooie, duidelijke afbeel ding van een.hyacinthenveldi bij Haarlem. In het tijdschrift zelf wondt de Reis d'oor Patagonië voortgezet. De platen zijn heel mooi, vooral de jacht op struisvo gels en lama's, munt uit door le vendigheid. Ruwe behandeling in ge stichten. Voor het parket i,n Toulon is op dit oogenblik een zaak in behand'c- ling, die de Fransche geneeskun digen levendig interesseert. Een kruidenier aldaar, die door hersen- verweeking was aangetast,was naar een krankzinnigengesticht in het departement overgebracht. Twee dagen later ontving d'e familie be richt. dat de man overleden was. Zijn vrouw vertrok onmiddellijk derwaartsbij het zien van haar echtgenoot, schrok zij hevig, want de aanblik, dien het lijk bood. was vreeselijk. Het droeg sporen van verworging, een oog puilde uit de kas en drie ribben, waren stukge- traot. En toch was de ziekte van den kruidenier gansch niet onge neeslijk en was zijn toestand, toen men hem aan de hoede der bewa kers toevertrouwde, uitnemend. Men meent, dat de quaestie een interpellatie in de Kamer tengevol ge zal hebben, opdat voor de sur veillance in krankzinnigengestieh ten beter worde zorg gedragen en men bij het in dienst niemen van oppassers nauwlettend toezie, daar zij tegenwoordig doorgaans van. af schuwelijk ruw slag zijn. Nederl. Werkgevers. In een vergadering :der Vcreëniginy van Nederlandsche Werkgevers zijn tot bestuursleden gekozen de heeren C. A. Humme linde te Vlaanderen en H. Huls- dorf Pol te Hengelo. Breedvoerig werd besproken de or ganisatie van werkgevers tot risico overdracht bij bedrijfsongevallen waarvan het beginsel in het bestuurs voorstel en het verslag van deskundi gen ontwikkelt, eenparig werd aan vaard. De deelneming aan die orga nisatie was zoo goed als algemeen sa rs ook opengesteld voor niet-leden, ter. wijl de verbinding met andere we -ic- geveravereenigingen zal worden ge zocht. Intusschen is de totstandkoming der zaak verzekerd. Wijziging der Hinderwet. Door de heeren Veegens en Rosssivigb is voorgesteld een amendement om in artikel 1 voor het ontwerp in plaats van „den in art. 2 genoemde inrichtingen' te lezen: „slachterij, vilderij, penserij, rookerij of zouterij van dierlijke stof fen, of eene inrichting bestemd tot be waring of verwerking van bloed of dierlijken afval. Vrijdagmorgen vroeg is het groote Concertgebouw Musis Sacrum te Dtn Helder door brand vernield. Uit den Haag meldt men, dat de be noeming van dén nieuwen Burgemees ter van Amsterdam in de eerste dagen dezer week is te verwachten. Mr. Van Schadevergoeding aan verdre ven ambtenaren üerZ. A.S.M. Het hoofdbestuur ",n dén Bond van uit Zuid-Afrika verdreven ambtenaren' d'er Z. A. S. M. heeft door bemiddeling van het ministe rie van buitenlandsche zaken hier te lande, van het Engelsche gouver nement bericht ontvangen, dat hoogstens 50 schade-eischers, lid van gemeld'en Bond a. s. Dinsdag zullen gehoord' worden in Londen, 47 Victoriastreet S. W.. om daar hum schadevordering te kunnen toe lichten. Uit een gèïllustree d reclame- biljetje. „Waar heen gaat gy dezen zomer?" „Antwoord zie folgende pagina?" Dat antwoord is een nasporing om naar het Berner Oberland te gaan „de kroonjuweel in het diadeem van de schepping". „Twee meeren het Thuner en Brien- zer en nog een aantal kleinere smuk ken dit heerlijke landschap." „De vrolyke aanlrekkelykhcid eener hoofdstad als ook de gezondheid ha rende rust van het landleven zijn in de keuse van de reizigers." „Dit lievelyke land besit een Infor matie Bureau te Interlaken." Best mogelijk, maar liefelijk Hol- landsch is toch ietwat anders. „Het Vad." meldt dat er voor de va cante betrekking van tweede kapel meester aan de Fransche Opera te 's Gravenhage in de plaats van den heer Waniols, (wiens engagement niet hernieuwd is) reeds 3 candidaten zich hebben aangemeld, twee uit België en een uit Nederland. De laatste is de heer Gottfried Mann, die korten tijd aan de Opera's De Groot en Van der Linden als kapelmeester fungeerde. Gemengd Nieuws. Brandladder. Te München is door het gemeente bestuur een brandladder aangekocht, door den heer Schapier, directeur der brandweer te Frankfort, ontworpen. Deze ladider is 25 meter hoog en geheel van staal, bestaat uit vier deelen en wordt door luchtdruk opgericht. De thans gebruikelijke ladders eischen 3 en een halve minuut ongeveer voor de plaatsing en den arbeid van 8 man schappen. De nieuwe kan door één man in 1 minuut gesteld worden, en tevens kan een spuitgast met de slang in de band mee naar boven worden ge tild, zoodat na 65 seconden water kan worden gegeven. De opstelling geschiedt met een luchtduuktoestel van 11 atmosfeeren. Het gewicht van den wagen met den ladder, vijf brandwaclits en verdere benoodigdheden is 3600 kilo en de wa gen kan door twee paarden worden ge trokken. Er kan een wagen met kool zuur aan worden gekoppeld, voor den noodigen druk totdat de aansluiting aan de waterleiding is verkregen, en er worden 2 flesschen met 20 kilo kool zuur als reserve meegenomen. De proef te München heeft zoo goed vol daan, dat gelijk reeds gezegd is tot aanschaffing van zulk een ladder werd besloten. Rechtszaken. H. M. de Koningin heeft afwij- zend beschikt op het request orn gratie, door de meeste beursbezoe kers en voornaamste kooplieden te Rotterdam ingediend voor Willem H., kantoorbediende te Rotterdam die 14 Februari door het gerechts hof te 's-Gravenhage tot 10 dagen gevangenisstraf werd veroordeeld wegens mishandeling, gepleegd op de beurs te Rotterdam tijdens de werkstaking, -op Cornelis Muller voorzitter van den Rijnschippers- bond. die tijdens de Rotterdamsche werkstaking op verschillende ver gaderingen het woord voerde. Sport en Wedstrijden. Wi-ïlernieuws. Het wiolerpad langs den straat weg Haarlem—Amsterdam schijntivan nu toch voltooid' te zullen worden. Zen Werd'eni tot heden hier en daar' Gevecht met een wolf. Gewoonlijk beschouwt men één wolf niet als zoo heel gevaarlijk, eerst als ze is massa zijn, is de menschter bang voor. Eenige herders in Cherchiara (Italië) hebben daarvan echter een an dere ervaring opgedaan. Een herder, die met een grooten liondi een kudde schapen hoedde, werd door een wolf overvallen. De herder schoot op het. dier, maar trof het slechts aan den poot. Met een woest gehuil wierp de wolf zich op den herder, verscheurde dezen den arm en liet eerst zijn slacht offer los, 'toen de herdershond het beest op den rug zat. Nu ontspon zich een strijd, tusschen de beide dieren, die eindigde met de neerlaag van den hond. Intusschen waren op het wan hopig geschreeuw van den gewonden herder twee andere landlieden komen toeloopen; met zeer veel moeite gelukte het aan alle drie om het dier te doo- den. Maar toen de wolf eindelijk ge storven was, lagen er ook drie zwaar gewonden op den grond, en twee daar van zullen misschien niet meer gene- Per ballon naar Amerika. Naar de „Figaro" mededeelt, heeft de luchtschipper Godard het 1 voornemen opgevat met behulp van een ballon, van 11.000 kub. M. in houd. den Atlantischen Oceaan over te steken. Godard denkt, dien afstand in 't gunstige geval binnen 5 en in 't ongunstigste binnen, 12 da gen te kunnen afleggen. Tien per sonen kunnen aan de reis deelne men. De kosten der onderneming moeten door inschrijvingen in de Vereenigde Staten, gedekt worden. Do ramp te Griesheim. Het fabrieksstadje Griesheim hij Frankfort a/Main is door een vreeselij- ke ramp getroffen. Wel laat zich de om vang van het ongeluk nog niet over zien, maar het schijnt helaas zeker, dat er op de lijst van de slachtoffers een kleine honderd dooden en een nog grooter aantal gewonden voorkomen. Er wordt zelfs volgens de laatste tele grammen gesproken van 150 gewon den. Ongeveer 1000 werklieden zijn broodeloos. Het'geval heeft zich aldus toegedra gen: Donderdagmiddag waren de vrijwil lige brandweer en werklieden van de fabriek Electron doende met het blus- schen van een kleinen brand die ont staan was in de afdeelinc. waar gra naten met zwavel salpeter en karbol- zuur gevuld werden. Het blusschcn wilde echter niet best vlotten, omdat de slangen lek waren. De vlammen sloegen intusschen over naar de ge houwen ernaast, en om half drie vloog een loods, waar het gevaarlijke, sterk ontplofbare pikrine-zuur werd vervaar digd (o. a. bekend als bestanddeel van lyddiet, i<oburiet, meliniet enz.) met een daverenden slag en een gedreun dat tot ver in den omtrek werd waar genomen, de lucht in. Dadelijk daar na volgde een tweede ontploffing. Oog- getuigen van het vreeseliike schouw spel, zecgen dat wel vijftig menschen weggeslingerd werden; zij werden 11 - tuurlijk uiteengerukt of verpletterd neergesmakt. Anderen vonden den dood onder de neerploffende stukken steen, hout, ijzer enz. Lange, de direc teur van de fabriek, is onder de zwaar gewonden. Het is onbegrijpelijk dat het personeel van de fabriek dat niet. het gevaar bekend moet geweest zijn, niet bijtijds maatregelen heeft geno men om alle menschen uit de nabij heid van het brandende gebouw te ver wijderen. Na de ontploffing heeft de brand, onder de alsemeene paniek en daar niemand zich meer in dei nabijheid van de fabriek durfde waven een tijd lang vrij spel gehad en zijn de vlam men ook naar andere werk plaatsen en fabrieken overgesla gen. Tegen middernacht waren de vlammen gedoofd, maar'de smeulende puinhoop is nog zoo weinig te vertrou- wen dat de bevolking van liet stadje in den grootsten angst liet veld in is gevlucht of in Frankfort onderkomen heeft gezocht. De scholen te Griesheim zijn dade lijk ontruimd en tot hospitalen inge richt. Dokters uit Frankfort en Höcnst hielpende gewonden. In het lokaal waar het pikrine-zuur ontploft is, werkten slechts zes of ze ven man. Het meerendeel van de slachtoffers zijn dan ook brandweer mannen; verder zijn nog een aantal werklieden door neerploffende stukken steen en ijzer getroffen. I-Iet spoorwegverkeer tusschen Gries heim en Hüchst is veiligheidshalve, dadelijk gestaakt. En nu vreest men van een nieuwe ontploffing, een ontploffing van groo te benzine-houders. Men beeft daarom alle inwoners van Griesheim gelast de plaats te verlaten, waaraan voldaan is en allen vluchtten in panischen schrik. Vrouwen en kinderen werden in de paniek vertrapt. 's Nachts hadwerlcelijk die gevreesde tweede ontploffing plaats. Dank zij de afzetting van het terrein, kreeg echter niemand een ongeluk. Het voortdurend gevaar voor verdere ontploffingen belemmert het blus- sc-hings"- en reddingswerk zeer. schram en kreeg daar vergif zeggen de bladen in. Hij zou aan bloedver giftiging gestorven zijn. Anderen zeg gen en onder dezen dokter II. eea vriend van dr. Dunlop. den gestorvene, dat in dat lichte wondje gestmicroben kwamen en hij toen aan pest gestorven is. Daar wordt dan weder aan toege voegd, dat hij niet ingeënt was. Zeker is, dat dr. D. Zaterdags nog gezond was, dat hij toen het wondje kreeg, dat hij Dinsdags begon te lijden en 4 dagen later, d. i. Zaterdag jl. 30 Maart, stierf. Men vreest dat vele pestgevallen ge heim gehouden worden, niet alleen door private personen, maar ook door de autoriteiten. Ie. om het publiek 'publiek kalm te houden, 2e. om te ont gaan, dat Kaapstad tot een besmette haven wordt verklaard, wat groot on gerief zou opleveren, primo voor den oorlog, daar hier het centraal-depot is van alles: fourage en manschappen; secundo voor den handel. Port Eliza beth moet reeds een zeer ernstige hou ding aangenomen hebben; de mayor daar zou aan den onzen geschreven hebben, dat de mayor van Kaapstad het op zijn verantwoording zal hebben als de pest te Port Elizabeth uitbreekt. De Engelschen verstaan overigons het kunstje goed van geheimhouding; dat heeft deze oorlog hun en ons geleerd. 1 Is het wonder dat we ons bang ma ken dat velen de stad verlaten, dat do scholen half ontvolkt zijn? We zullen ons dus maar laten inen ten, wat een verschrikkelijke operatie is. Sommigen patiënten vallen er on der in zwijm. In elk geval wordt de hand een week lang stijf, krijgt men hoofdpijn, liooge temperatuur en is men 4 5 dagen hoogst abnormaal. Twee groote boardinghuizen zijn thans al ontruimd. Zaterdag het tweede, tel lende 40 personen; het eerste was het Masonic Hotel, tellende 90 gasten. Het ergste is, dat zooveel vernield wordt en men niet weet of eenige schadever goeding uitbetaald zal worden. Boven dien zijn de huizenontsmetters geen mannen wier eerlijkheid boven verden king is. En zoo gebeurt het, dat nog al eens wat vermist wordt, goud, zilver en juweelen. Een dame scheen de pest te hebben, maar 't was niet zoo. Ze werd dus al spoedig weer naar huis teruggestuurd, en daar vond ze alles overhoop, veel verbrand en vernield en veel gesto len. De lijst der pestgevallen over deze week is 15, 16, 5, 5, 12, 5, 14; de pest vermindert dus nog niet. Ongeveer een derde der lijders sterft, Europeanen zoo wel als kleurlingen. Een meevallertje. Te Belfast zijn dezer dagen esjji- ge huizen en landerijen verkocht, welke aan de Kroon behoord hob- ben. De huizen werden verkocht met meubelen en al, en onder de koopers bevonden zich twee da mes. Toen zii in een door haar re- kocht huis den inventaris bezich tigden. bemerkten de dames, lat een piano geen geluid gaf als men op de toetsen drukte. Zij openden het instrument, om naar de 'or- zaak van dit vreemdsoortig ver schijnsel te zoeken, en zagen toen. dat de geheele piano was gevuld met goud. Verdere onderzoekingen leidden tot de ontdekking van nog een schat aan goudgeld, die verbor gen was onder den vloer van een van. de slaapkamers. Faillissementen. Uitgesproken: Rotterdam. 26 Ap. J. A. van Os, vroeger behanger en stoffeerder aldaar. Rechter-commissaris mr. C. O. Segers P. G abri eel, metselaar, aldaar. Rechber-commisaris mr. R. W. Bre vet, M. Windhorst, reiziger, aldaar. Rechter-commissaris mr. J. W. Mulder. G. Fafié. koffiehuishoudJer, al daar. Rechter-commissaris mr. H. 'R. A. Boon en. Almelo. 24 April. J. A. H. .Tennis sen, voormalig burgemeester van Weerselo. Rechter-commissaris mr. IW. ten Bruggen Cate. 's Hertogen bos ch, 24 April. W. Spanjers. landbouwer en herber- .gier te Herpen. Rechter-commis- Isaris mr. Wesseling. Amsterdam. 24 April. Firma J. A. Acket Go., exporthandlel, al daar; J. A. Acket. boekdrukker te Oss en A. G. Acket, koopman te AmsterdamReohter-commiissaris mr. S. Sleeswijk. N. Polak, vroeger bakker, al daar. Rechter-commissaris mr. T. Benny. Arnhem, 25 April. Firma Pekel De Jong. aldaar en te Nijmegen en haar ledien. Rechter-commissa ris mr. P. Gratama. Opgeheve/i: A. Chr. L. Engelkamp, koopman in schoenen, aldaar. Geëindigd: W. J. Dekkers, schoenmaker t-e Kaatsheuvel. Familieberichten. De Pest te Kaapstad. Uit Kaapstad d.d. 3 April aan de ,Arnh. Ct.": Do pest begint zich schrikbarend uit te breiden. Ieder is de schrik om het hart geslagen. Een jong dokter, die in liet. pestkanip de lijders hielp, is zelf omgekomen. Hij kreeg een licht© Gehuwd: 23 April. C. N. Cardinaal en J. van Douwen. Almelo. Bevallen: 25 April. J. Reder—van Dijk z. Amst Overleden: 23 April. Wed. T. Scha len Klaver 68 j. Schermerhorn. J. II. Kabel jd. 77 j. Amst. 24. J. Ch. Sioke- meijer 66 j. Amst. 24. T. Schmidt—Ab- bring 62 j. Beemsler. R. VeJlinga— Tonkes 62 j. Deventer. 25. J. P. Santee 71 j. Nietap. J. II. \V. Veenhoven 40 j. Amst. II. C. Iioogeveen jd. 21 j. Den Haag. L. G. van Wijk jd. 75 j. Arnhem. J. E. van der Meiden jd. 75 j. Arnhem. Wed. B. J. van Assen—van den Heu- >1 59 j. Olst,

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5