Tweede Blad, behoorende bij jjHaarBerci's OagbSsd9 van Dinsdag 7 Mei 1901. Ma. 5476 Bismarck en Engelsche invloeden. Te allen tijde, in 't openbare zoowel als in het intieme leven, placht Bis marck er rond voor uit te Komen, dat hij voor Duitschland geen heil. en dik wijls groot nadeel, verwachtte van En gelsche invloeden. Hij hield niet van Engelsche parlementaire stelsel; hij hield niet van den eigendunk der Britsche aristocratie omtrent de min derwaardigheid van de Duitschers. „die zij alleen maar goed genoeg acht om voor haar geld zich als soldaat te laten aanwerven en dan ergens voor Enge- land's belangen ten strijde te gaan";! hij hield allerminst van de Britsche I buitenl. staatkunde, die Duitschland tegen Rusland wil gebruiken." Het is dus geen wonder, dat hij nooit te spre ken was voor plannen, welke den Ea- gelschen invloed in Duitschland kon den versterken. En kon hij ze niet be letten, dan was het zijne nimmer afla tende zorg om ze in hunne gevolgen tegen te gaan. Vooral bij verlovings plannen der Duitsche vorsten en vorst innen hield hij een oogje in 't zeil om staatsgevaarlijke echtverbintenissen te voorkomen. Toen de tijd nog niet voor hem gekomen was om ter hoogster plaats" met gezr - te spreken, nl. toen hij nog Bondsgezant te Frankfort was, moest hij zich natuurlijk met uitin gen van weerzin aan bloedverwanten en vrienden vergenoegen, maar te dien opzichte liet hij zich gewoonlijk dan ook niet onbetuigd. Aldus de heer A. W. Stellwagen in. de jongste aflevering der „Vragen van den Dag", en de schrijver bewiist deze uitspraak door tal van voorbeelden uit het leven van den ijzeren kanselier, waaruit blijkt hoe Bismarck niet alleen zich steeds gekant heeft tegen huwelij ken tusschen Duitsche en Engelsche vorstenhuizen, maar, wanneer zulk een huwelijk dan ondanks ziin tegen streven toch gesloten was, al zijn best deed om den Engelschen invloed te niet te doen. Bismarck was van oordeel, dat het vorstenhuis, waaruit de vrouw stamt invloed uitoefent op dat van den man, en dat die invloed omgekeerd weinig merkbaar is. En het was vooral daarom dat hij zich met hand en tand verzette te gen het huwelijk van Duitsche vorsten met Engelsche prinsessen, vreezende den Engelschen invloed op de Duitsche politiek. Reeds in 1855 kwam die weerzin van Bismarck uit naar aanleiding van de verloving van den Pruisischen Kroon prins met de Engelsche prinses Victo ria. Een kleine twee jaar daarna werd het huwelijk voltrokken. In den eer sten tijd hoorde men van hen niet, maar al spoedig bleek het, dat de Prins in staatkundigen zin een kant uitging tegengesteld aan de politiek zijns va ders, diei eerst als Regent optrad ge durende de krankzinnigheid zijns broe ders, en toen, in 1861, als Koning, (bij den dood zijns voorgangers) den Prui sischen troon verwierf. Weldra begon de conflictstijd en, als laatste toevlucht voor Koning Wilhelm, het Ministerie Bismarck. Kroonprins Friedrich'was tegen de wijze, waarop de koninklijke regeering zich de reactionaire partij in de armen wierrt en met name was een man als Otto von Bismarck in de hoedanigheid van eersten raadsman der Kroon hem een gruwel. Toen hij dien Bismarck echter dulden moest, bleef hij toch telkens in den kroonraad zich verzetten tegen 's Ministers maat regelen, en zóó dat men den Engel schen invloed ziiner vrouw in zijne woorden herkende. Eigenlijk werd de toestand al spoedig een weinig gespan nen tusschen vader en zoon, en het is nog Bismarck's werk, dat de maat van 's vaders gramschap tegen den libera len. zoon niet overliep! Veel staaltjes van dï« oneenigheid vertelt de beer Stellwagen, die blijk baar over heel wat materiaal in deze beschikt. Ter karakteriseering dit aar dige: In de Mei-maand van 1863 was prin ses Victoria met den Kroonprins mede op reis gegaan en den Sisten was het echtpaar te Dantzig aangekomen, waar de Prins eene militaire inspectie kwam houden. Het was in den tijd der druk persvervolgingen die volgens Bismarck en Roon hoog noodig waren ter beteu geling der bandeloosheid van vele bla den, die 't volk tegen de regeering op hitsten. De Kroonprins echter dacht daar anders over en had voor zijn ver trek uit Berlijn een brief aan ziin va^ der <?ericht om hem de despotische maatregelen tegen de pers te ontraden. Hij had ze zelfs onbillijk en waarde loos genoemd. Maar natuurlijk was uit schrijven voor 't publiek een geheim. Thans echter, toen hij te Dantzig was, en er met zijne «-emalin door den eer sten Burgemeester Von Winter plech tig ontvangen werd, liet hij zich ook in 't publiek uit. „Ik betreur het zeer," had Von Winter o. a. gezegd, „dat de omstandigheden het aan de buj-ge- rij uiet mogelijk maken, hare vreugde over de komst van Uwe Hoogheden lui de uit te jubelen." En toen had de Prins geantwoord: „Ook mij doet het leed, dat ik in een tijd naar hier ben geko men, nu er tusschen de Regeering en het Volk eene vijandschap is ontstaan, van welke te vernemen mij zeer heeft verrast. Ik heb van de maatregelen, die daartoe leidden, niets geweten. Ik heb geen deel aan de beraadslagingen ge had; ik was afwezig. Maar wij allen, en ik wal het meest., die de edele en landsvaderlijke bedoelingen en verbe ven gezindheid van Zï'ne Majesteit ken, wij allen hebben 't vertrouwen, dat Pruisen onder zijnen sehepter de grootheid te gemoet gaat., waartoe de Voorzienigheid het heeft bestemd. Dit alles klonk zeker mooi en goed voor de Dantzigsche burgerij, maar was toch openbare critiek op de han delingen van de Koninklijke Regeering ene week later, 7 Juni, ontviii" de Prins dan ook eene ernstisre schrifte lijke vermaning van zijn vader, met de bedreiging er bij, dat hij gestraft zou worden, als hij in dien toon verderging Terstond antwoordde Zijne Hoogheid, dat hij leedwezen gevoelde1 over 't ver driet, dat zijn vader door zijne woor den geleden had maar dat liii het ge-' sprokene niet kon terugnemen, en dat hot hem hinderde door Bismarck zoo geheel buiten de zaken gehouden te zijn. Tevens stelde hij voor, ontsla gen te mogen worden van al zijne mi litaire en staatsrechterliike bedienin gen. Natuurlijk was de Koning ver gramd, maar onder Bismarck's leiding bedwong hij zich. In zijn antwoord aan zijn zoon liet hij de quaestie der ont-' slag-aanvraag onaangeroerd, maar ver weet hem opnieuw zijne oppositie, en hoe hij een vaandel omhoog gestoken had. waardoor het volk tusschen den Koning en den Kroonprins moest kie zen. Ook Bismarck zond alsnu een schrijven aan Zijne Hoogheid, met de mededeeling: de Koning heeft mij verboden uw ingezonden protest ter kennis van het Staatsministerie te brengen." Wat Bismarck meer deed, was Ko ning Wilhelm tot bedaren brengen om hem af te houden van maatregelen, die aan Friedrich Wilhelm I en Küstrin zouden herinnerd hebben. Handel zacht met uwen zoon Absalon!" sprak hij tot Zijne Majesteit, „en bedenk, dat ten dage van 't conflict tusschen Frie drich Wilhelm en zijn zoon voor den laatste de sympathie van tijdgenoot en nakomeling was weggelegd; bedenk, dat het niet raadzaam zijn kan den' Kroonprins tot martelaar te maken."! Inderdaad waren deze woorden de olie, die de golven der gramschap in 's Ro llings hart ter ruste legden. Feitelijk zou de quaestie dus uit ziin geweest, als niet heel spoedig de „Times", door eene indiscretie op de hoogte gebracht, de heele correspondentie tusschen de beide vorstelijke briefschrijvers had openbaar gemaakt. „De Prins", aldus wordt de historie door d© „Times" verhaald' endoegelicht „veroorloofd© zich, bij gelegenheid eener militaire dienstreis, nopens de politiek van den Souverein tegenspraak te wagen en de genomen maatregelen van twijfelachtige waard© te noemen. Het minste wat hij kon doen om deze zwai'e beleediging weer goed te maken, ware het terugnemen zijnerjuitlatingen geweest. Dit eischte de Koning van liem in een brief, er bijvoegend, dat hem zijne ambten en bedieningen ont nomen zouden worden, als hij weiger de het te doem De Prins, in overeen stemming naar men zegt met Hare Koninklijke Hoogheid de Prinses, zond een beslist antwoord op dit verlangen. Hij weigerde, iets hoegenaamd terug, te nemen, bood aan, zijne ambten en waardigheden neder te leggen, en ver zocht verlof om met zijne echtgenoote en familie zich ergens te mogen terug trekken, waar hij buiten verdenking zou kunnen leven, zich op eenige wijze hoegenaamd in de staatsaangelegenhe- den te mengen." Deze brief, zegt men, was een uitmuntend stuk, ep wel zou de Prins gelukki" te achten zijn in het bezit eener gade. die niet slechts zijne liberale denkbeelden deelt, maar ook in staat ic hem in een gewichtig en kritiek oogenblik zijns levens zooveel hulp te verleenen. Niet licht zou men zich eene moeilijker positie denken kunnen dan die van het Prinselijke paar. met een eigenwillige» Souverein en een verderfelijk Kabinet aan den eenen, en een opgewonden volk aan, den anderen kant!" Niet noodi" te zeggen, dat de indis cretie van de „Times" de maat Bismarck's geduld zoowel als die van Koning Wilhelm deed overloopen maar wat er verder gebeurde, weet men niet. .Wel dit: dat de Prins naar Schotland op de jacht gin°- en uitbleef tot de binnenlandsche staatkunde van Pruisen voor de verwikkelingen met het buitenland een beetje achteruit ge schoven werd. Toch werd het 1864, en had de bestorming der Düppeler schans reeds plaats gevonden en nn" bleef de Engelsche trade van Koning-Keizer F riedrich mocht dat in ruime mate ondervinden. Maar een opflikkering kwam er toen weer ter gelegenheid van de Batten- bergsch/9 huwelijksplannen, door wij len Koningin Victoria ~ewenscht, tus schen Prinses Victoria en Prins Alex ander van Batten her" welke huwelijks plannen echter zijn afgesprongen. Het was in April 1888, toen deze din gen geschiedden, vertelt de heer Stell wagen. Twee maanden later, 15 Juni, overleed Keizer Frederik, en Wilhelm II werd Keizer van Duitschland De gebeurtenissen, die r.eeds in 't eerste jaar van den jongen monarch tot vij andschap tegen den ouden Rijkskanse lier leidden, en Bismarck's ontslag ten gevolge hadden, zijn bekend. 1-Iet Schip van Staat moest den nieuwen koers uit, .en de oude loods verliet het vaar tuig. Maar zoolang hi j bleef leven ver nam men van tijd tot tijd zijn geroep, als er gevaar dreigde. Er werd nog re kening met hem gehouden en met zijne waarschuwende stem, als er hooge zee stond. Maar de oude van Friedrichsruh is ter eeuwige rust gesraan, en het Staatsschip der Hohenzollern vaart thans met een loods, die zich bij 't rich ten van 't vaartuig schikt naar de wen- schen van den kapitein, zonder vreeze, dat eene machtiger stem dan de zijne het scheepsvolk op 't -«vaar van schip breuk zal kunnen wijzen. Eens was een Rijkskanselier, die den keizerlij ken wil leidde; thans is er een, die zijn wil richt naar 's Keizers lioogsten wensch. Zou het onder Bismarck, of zelfs maar zoolang Bismarck nog leefde, ooit zoover gekomen ziin. dat de Engelsche invloed „ter hoogster plaats" in Duitschland triumfeerde over Russi sche sympathieën niet slechts, maar zelfs over de sympathieën van het gan- sche Duitsche volk? vraagt hij ten slotte In Het verki ziDgsvuur. De verkiezing in 't district Winscho ten zal waarschijnlijk nog een proces veroorzaken. De heer Brader (rev. soc.) candidaat voor de Tweede. Kamer heeft nl. bij den officier van justitie een aan klacht ingediend' tegen den heer Ken- ther (parlem. doe.) wegens hem aan gedane beleediging in de openbare ver gadering welke onlangs te Scheemda werd gehouden. Verkiezingen voor de Tweede Kamer. De Vrijzinnige Kiesvereeniging te I.eiden heeft gisteren tot candidaat ge steld voor het lidmaaschap van de Tweede Kamer rnr. H. L. Drucker, al daar. Op de voorloopige candidatenlijst waren geplaatst rar. H. L. Drucker en W. van der Kaay. Stadsnieuws IN MEMORIAJI. F. W. van EEDEN. en no1 Zijne Hoogheid de staatkunde van Mi nister Bismarck wantrouwen en zich buiten het gedrang houden. Zoo ver zette hij zich. ook tegen den oorlog met Oostenrijk, en sprak het in den mi nisterraad onverholen uit, dat debroe derstrijd." hem tegen de borst was. La-j ter we weten het toen Oostenrijk de nederlaag had geleden, en Bismarck den vrede wenschte zonder gebiedsver- mindering van den Keizerstaat, wilde Koning Wilhelm allerlei veroverd ge bied annexeeren, en heeft het Bismarck bovenmenschelijke moeite gekost zijn wil te doen zegevieren. Maar toen heeft Zijne Hoogheid Bismarck's politiek ge steund, en werd de vrede te Nikolsburg geteekend; en toen is ook de Kroon prins op beteren voet gekomen. Noch tans moest deze laatste altijd tegen den „invloedder dames" op z"'ne hoede blij ven, en meer dan eens liep hij zelfs gevaar met ..een bankroet zijner zenu wen" het keeren van dien invloed te betalen. De heer Stellwagen vertelt dan van den Engelschen invloed vooral, die ten tijde van den Fransch-Duitschen oor log de beschiet!* van Parijs zoo lang deed ophouden, terwijl die beschieting had men den zin der Duitschers ge volgd, reeds veel eerder een feit zou zijn geweest. Al lang zag raen. dem opgewek- tan, levendigen grijsaard niet meer in zijn groote. werkkamer aan het Paviljoen.. Eerst weinig, toen* allengs meer.1 deden zich de gebreken, van den ouden dag gevoelen, en eindelijk was de heer Van Eeden zoo ziek, dat aan zijn herstel niet meer te denken viel. en men elk oogenblik de doodstijding verwachtte Een paar maanden geledien reeds, werd het ergste gevreesd, d'och toen is een tijdelijke betersch?'*- ingetre den. totjiat nu. dezer dagen plotse ling de toestand zeer verergerde en ten laatste Zaterdagnamiddag de' levensdraad1 werd afgesneden. De oude heer Van Eedien is heen gegaan niet zóó, dat zijn afsterven een groote, geweldige verandering zal teweegbrengen in den kring, waarin hij werkte. Want reeds in zijn laatste levensdagen was de plaats, die hij in het maatschappe- 1 k leven Innam', door een ander vervuld. Maar, zal dus zijn heengaan niet gevoeld' worden als een plotselinge. groote leegte, verwekkend een zeke re schrik-emotie, hevig, doch spoe dig uitgeleefd, het zijn andere ge voelens. die zijn sterven verwek ken zullen. Zóó stil en zoo lang en zoo wer kend' als hij geleefd! heeft, zoo ern stig als zijn exorbitant werk-leven is geweest, zoo stil, maar ook zoo lang en intens zal zijn heengaan worden gevoeld', door hen die hem in zijn1 werken hebben leeren waar-| deeren. Niet als de man, die b. v. de or- ganiseerend'e leiding van het een of andere groote lichaam had, en wiens leiding schier niet kan wor den gemist, doch die toch ver vangen wordt, ook niet als de spe cialiteit, die door een andieren specialiteit word't opgevolgd, zal hij worden betreurd. Maar als de man, die iets tot stand heeft gebracht, dat zijn eigen leven was, waarin hij zijn eigen individualiteit heeft neergelegd, dat hij liefhad en met zich vereenzelvigde, in één woord, d'at hij zelf was. En. diafc waren de stichtingen der maatschanoij van nijverheid, en vooral het Koloniaal Museum van die maatschappij. De heer Van Eeden, wiens vader secretaris van de Maatschappij ter bevordering van Nijverheid was, is in 1829 geboren, en in 1859, toen zijn, vader om gezondheidsredenen zijn betrekking neerlegde, volgde hij hem op. Hij was toen d'e man, onder wiens secretariaat de maatschappij een! nieuw tijdperk van herlevenden' bloei i9 tegemoet gegaan, een bloei tijdperk, waartoe de stichting van het Koloniaal Museum., hetwelk men hoofdzakelijk, zoo niet uitslui tend aan zijn initiatief, ziin veer krachtige en onverpoosde energie te d'anken heeft, zeer veel heeft bij- senm gebloeid en is ontwikkeld tot den tegenwoordigen staat. In vijf jaren waren de verzamelingen zoo danig toegenomen, dat directeuren in het jaar 1871 besloten het Mu seum voor het publiek open te stel len. Die ontw ik kei ings-gesch i eden is kunnen we niet in haar geheel vol gen, want we hebben van den heer Van Eeden nog meer te zeggen. Vóór alles was hij botanicus. Met zijn trommel op den rug heeft hij gezworven door de bos- schen van. K enne m er land, door de bosschen van Drederode, op die binnenduinen, door de omstreken van, Alkmaar, over Tessel, op den Lochemschen berg en zijn omge ving, over de Veluwe, door Hol land enz. En hetgeen hij op zijn botani sche zwerftochten in ziin trommel verzameld had. werd1 dan thuis on derzocht. ontleed en beschreven. Zeer onderhoudend, altijd de flora houdend in verband met het ge- heele landschap, vol aardige en be langrijke folklorische bi zonderhe den. schreef hij toen een 9erie ar tikelen in „Het Album der Na tuur", die toentertijd zeer de aan dacht trokken, en later in twee deeltjes en onder den. titel „On kruid" nog afzonderlijk het licht hebben gezien. En nog meèr werkjes op bota nisch gebied zijn van zijn hand verschenen. Verder komt den heer Van Eedien. de eer toe, van het eerst met het woord en óók met de daad, pogin gen. te hebben gedaan het handwerk te veredelen, kunst en handwerk tot elkander te brengen. Met het wóórd reeds in 1864 in het „Tijdschrift" van de „Miaat- schappij ter bevordering van nijver heid", en met de daad1 door het geen hij heeft gedaan voor de tot standkoming van het museum van Kunstn ij ve die Ld'. En zoo danken wij eveneens aan zijn initiatief de oprichting van het Museum van Kunstnijverheid, dat evenals het Koloniaal Museum in het Paviljoen op den Dreef in Haar lem werd onder dak gebracht en van hetwelk hij tevens ook direc teur was. Ten slotte zij nog in herinnering gebracht hoe dJe heer Van Eedien de man is geweest dei" West-Indische Tentoonstelling in het bijgebouw van het Paviljoen, die thans een permanente tentoonstelling is. Door de Maatschappij ter bevor dering van Nijverheid zijn zijn groote verdiensten naar waarde er kend. In de maand Juli 1899 legde hij het Secretariaat van <fc „Maat, van wijck Arnhem; schappij ter bevordering van Nij verheid" en. zijn directeurschap De R, De kiesvereeniging Burgerplicht te Dordrecht heeft candidaat gesteld voor de Tweede Kamer het aftredend Ka merlid, den heer Van Gijn, die bereid is de candidatuur te aanvaarden. Jhr. Mr. W. Th. Gevers Deynoot door de kiesvereeniging Vaderland en Koning te 's Gravenhage, (in district III) candidaat gesteld voor het lid maatschap der Staten-Generaal, heeft voor de hem aangeboden candidatuur bedankt. Mr. D. Fock te Rotterdam heeft voor| de voorloopige candidatuur voor de Tweede Kamer in het district Enschede dankt Ingevolge de stemmingen in de af- deelingen heeft de centrale vrijzinnige kiesvereeniging hoofdkiesdistrict Loos duinen definitief candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer den heer J. Pattist. Naarmen verneemt heeft de heer J. M. Pijnacker Hordijk, lid van de Twee de Kamer te 's Gravenhage, die ge plaatst is op een dubbeltal ter ver kiezing van een lid in het hoofdbe stuur van den Vrïjz.-democratisclien bond, voor een eventueele benoeming bedankt. Mr. W. H. Beaufort zal, naar men aan het Utr. Dbld. meldt, een eventu eele candidatuur voor lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zoolang hij minister is, niet aanvaar den. II. M. de Koningin-Moeder heeft l dezer het déjeuner gebruikt bij den Keizer en de Keizerin van Duitschland. Vrijdag déjeuneerden de Reizen* en de Keizerin bij H. M. te Postdam. PI. M. is. zooals gemeld i-. Vrijdag vertrokken naar König tot het brengen van een bezoek aan de erfgravin van Erbach en zal zich heden begeven naar Kohlberg bij Heidelberg, alwaar H. M. haar verder verblijf in het bui tenland zal houden. Acad. Examens. Leiden. Geslaagd voor liet doctoraal examen in de rechten de heer A. A. Loopuyt, voor het candida:.!sexamen in de rechten de heer W. C. Bcucker Andrcae. Utrecht. Bevorderd tot semi-arts do heer Th. L. de Groot. Bevorderd tot arts de heer G. van Gangelen. Examens vroedvrouw. De minister van binnenlandsche za ken brengt ter kennis van belangheb- benden, dat eerlang gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van een ge tuigschrift als vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen vóór 1 Augustus e.k. te Amsterdam eu tus schen 1 Augustus en 31 December e.k. te Groningen. Woedende krijv. Reeds te ruim 6 uur Woensdagoch tend was op de werkplaats der S. S. te Tilburg de draaierij, onder baas Bie- zer, veranderd in een waar oorlogsveld. Bij het binnenkomen van voornoemden baas stond zekere P. L., die niet in de draaierij tehuis behoort, te praten met zekeren S. B. nam P. L. toen bij den arm en wilde hem verwijderen, doch zoodra had hij S. niet aangeraakt, of deze gaf baas B. een slag in den hals. Als ware deze slag het teeken van een algemeenen aanval van de zijde der andere werklieden uit de draaierij, vlogen hamers, alen fare a™? he'beda«licn van ds. Talma va w h f de anlirev- kiesvereeni ging Nederland en Oranje te Aalten als voorloopige candidaten voor liet dis trict Doetincbem gesteld de heeren P van Vliet en jhr. mr. H. W. van Asch van het Museum van, Kunstnijver heid neer. In zijrn plaats werden toen die heer De Clercq uit Amster dam tot secretaris der Mij., en de heer Von Saher, te voren conserva tor van het Museum en o. m. be kend door de verzameling afgietsels van Hindoe-monurnen-ten op Java, die hij voor de Wereldltentoonstel ling te Parijs bijeenbracht, tot di recteur van het Kunstnijverheid- museum benoemd-. Het directeurschap van het Kolso-1 niaal Museum bleef hij echter be houden van zijn -troetelkind kon hij zoo ineens nog geen. aischeid nemen. Zijn heen-gaan werd in de laatste Algemeene Vergadering dier Maat schappij tot een huldefeest gemaakt. Officieel en plechtig werd' hij toe gesproken. zijn portret, geschilderd door Thérèse Schwartz© werd' hem aangeboden, zijn benoeming tot Eerelid der Maatschappij volgde, zijn naam bleef aan, het Kunstnij- verheid-museum verbonden dOor hem tot honorair-directeur te be noemen De overledene was commandeur der orde van Wasa van Zweden, en ridder in die 4e kl'. der orde van den Leeuw en de Zon van Perzië. Binnenland. Toen Bismarck kanselier was, is die weerzin wel wat verminderd. Vooral De bescheiden aanvang van ons nu zoo beroemd Koloniaal Museum is gemaakt op een zolderkamertje mi de vroegere woning van den heer Van Eeden. In 1865 was de verzameling reeds zoodanig aange groeid, dat ernstig werd uitgezien naar een lokaal, waarom, op voor stel van den heer Van Eeden werd aangevraagd de toen ver laten benedien vendieping van het, Paviljoen, die ook, voor het beoog de doel werd' afgestaan I?„ A - ln De drankwet In eene Vrijdag te Utrecht gehou den vergadering van bierbrouwers distillateurs en likeurstokers handelaren in gedistilleerd, in Ne derland is de volgende motie aan genomen De vengade,ring op heden, den 3den Mei, te Utrecht bijeengeko men te beraadslagen wat te doen om de herziening der drankwet zoo min mogelijk nadeelig te doen zijn en maatregelen te beramen om een gedeelte van Nederlands bevolking niet geheel broodeloos te maken en ten gronde te richten, spreekt als hare meening uit. dat de leden van de Tweede Kamer van de Statern- Generaal, ongeacht tot welke partij zij behooren, die tot aanneming van het wetsontwerp lot aanvul ling der drankwet hebben meege werkt, bij de aanstaande verkiezin gen ten felste moeten wonden be streden en hunne herkiezingen on mogelijk moeten worden gemaakt, terwijl zij tevens de afwezigheid van zooveel kamerleden betreurt. De vergadering spreekt de noodza kelijkheid uit. dat bij de aanstaan de verkiezingen aan de candidaten voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal wier meen-ing in deze nog niet bekendi is de volgende vragen te stellen lo. Hoe is uw oordeed over het maximum der drankwet? 2o. Zijt gij ge-negen tot eene mil de en rechtvaardige wijziging van de drankwet mede te werken. Van het antwoord der candidaten zal dan afhangen op wie Rath, kiesvereeniging Een dracht, te Den Helder, heeft besloten voor de Tweede Kamer geen candidaat te stellen of aan te hevelen. In de te Neede gehouden vergadering dor liberale kiesvereeniging Jacob Dam is met algemeene stemmen tot voor- loopig candidaat voor de Tweede Ka mer gekozen de heer C. Lely, aftredend Ld. De volkskiesvereeniging to Winters wijk heeft besloten de candidatuur van mr. H. F. Hesselink van Suchtelen te steunen. Da afdeeling Doetinchem van de S. D. A. P. heeft den heer G. A. P. Hels- dingen candidaat gesteld voor het lid maatschap der Tweede Kamer. De antirev. kiesvereeniging Wijn- britseradeei heeft tot voorloopig can didaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. H. Okma te Sneek, Jhr. Mr. W. Th. Gevers Deynoot, door de kiesvereeniging Vaderland Koning candidaat! gestfeld voor L„. lidmaatschap van d'e Tweede Kamer der Staten-Generaal in district III te 's-Gravenhage, heeft voor die candida tuur bedankt. De centrale antirevolutionaire kies vereeniging in het district Zutphen, nam met algemeene stemmen het be sluit, bij de eerste stemming ditmaal geen candidaat te stellen voor do Tweede Kamer. Heit bericht, als zou mr. W. H. de Beaufort door de kiesvereeniging der christelijk-historischen te Amersfoort candidaat zijn gesteld, berust waar schijnlijk op een misverstand. Er be staart, geen „kiesvereeniging", en de Christ.-hist besloten de candidatuur van den heer Van Asch van Wijck te steunen. De heer Kolkman, aftredend lid is door do r.-k. kiesvereeniging te Bheden SA.LV ue Ultuwe logen hamers, sleuters, schroeven en bouten naar het hoofd en lichaam van B., die in allerijl de vlucht nam naar het kantoor van den werkmeester S. De deur was echter gesloten, en zeker zou toen de zaak een erger aanzien hebben genomen, ware niet de heer S. aangekomen, waarop de gemoedereu kalmeerden en ieder weer aan zijn werk ging. De drie voornaamste daders in deze, zekere P. L„ P. S. en G., zijn reeds ge schorst. Een groot aantal Leidsche studenten moet van plan zijn, nu prof. Van lter- son is overleden, hun studies te Am sterdam te gaan voortzetten, waar do hulpmiddelen van het onderwijs zoo veel beter en omvangrijker zijn. Nederl. Longlijders. Te Davos is een nieuw huis aange kocht om als sanatorium voor Neder- landsche longlijders ingerient te wor den. Sedert vier jaar bestaat te Davos een sanatorium voor weinig bemiddelde Nederlandsche longlijders. Reeds veel vroeger kwamen ondelr den grooten stroom vfleemdeJUngen, ook weinig bemiddelde Nederlanders naar Davos eu velen van hen werden door bemid deling der leden van de daar bestaande Hollandeche club in goedkoope pen sions onder dak gebracht. Daar hier echter de zwaar zieken geen volledige verpleging konden vinden en de wei nig zieken niet voldoende onder ge neeskundig toezicht stonden, was ver betering van dezen toestand zeer noo dig, en er werd toen op initiatief van enkele leden der club een vereeniging opgericht tot behartiging der belangen van Nederlandsche longlijders met als voornaamste doel: de exploitatie eener eigen inrichting voor minder bemid delde land'genooten. Aanvankelijk met zeer bescheiden mijddelen werd een huis in Davos gehuurd en tot sa natorium ingericht, terwijl een aldaar gevestigd Zwitsdrsch geneesheer de practijk in huis werd opgedragen. Was dit toen reeds een groote voor uitgang, vooral daar toen in het vader land zelf de plannen voor dergelijke inrichtingen pas in het verschiet la gen, toch was hiermee slechts een eerste stap op den goeden weg gezet. Al spoedig bleek, dat er nog veel in het belang der patiënten te verbeteren viel en de vereeniging ging er daarom toe oven Hollandsche verpleegsters in de inrichting aan te stellen, en ook een Nederlandsch geneesheer te be noemen. Maar ook met deze verbeterin gen kon den zieken nog niet al 't noo- dige geboden worden. De groote moei lijkheid bleef altijd schuilen in de ongeschiktheid van het gebouw. JH6iuB uj nneaen j Het nu aangekochte huis is gelegen bij accAamatfe voorloopig candidaat]"" trecf (via gesteld. In Veendam stelden de antirevolutio nairen tot candidaat voor de Tweede Kamer den heer P. Dijkhuis van Mid- wolda. De antirevolutionaire kiesvereeni ging Nederland en Oranje, te Delft, heeft den heer mr. 11. A. van der Velde, te Loosduinen, weder candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. De centrale anti-revolutionaire kies vereeniging in het kiesdistrict Zut phen heeft in hare vergadering met algemeene stemmen beslo-i ten, om voor de a.s. verkiezing van leden voor de Tweede Kamer bii eerste stemming geen candidaat te stellen. Tot definitieve candidaten van de afd, den Haag der vrijzinnig-democra tische kiesvereeniging bleken gekozen te zijn: in district I, F. Mol; in district TT, P. J. In de Betou; in district III, J. op eender beste punten van Davos, op oen weinig gebouwd gedeelte, terwijl bovendien op de weide er voor servi tuut rust, zoodat daar ook niet ge bouwd kan worden en een ruim frisch uitzicht over het geheele dal gewaar borgd is. Na de verbouwing zal in het gebouw plaats zijn voor 55 4 60 patiën ten. terwijl er nu onder de tegenwoor dige omstandigheden slechts 40 ge plaatst kunnen worden. De Vereeniging moet echter., zij het ook noode, den verplegingsprijs, al thans voor de eerste jaren, zoolang hare schuld niet is afgelost, verhoo- gen, waartegenover echter den zieke veel meer gerief ten goed komt. Be trekkelijk blijft ook dan nog de prijs laag. Het Sanatorium had in de laat ste 12 maanden een exploitatie-deficit van 9000 4 10,000 francs en daar ook in het nieuwe gebouw steeds een te kort in dit opzicht zal bestaan, blijft het doel der vereeniging, weinig ver mogende en zwaar zieke Nederland sche longlijders in staat te Btellen, te gen zoo gering mogelijke kosten hun ne gezondheid terug te krijgen, geheel bewaard.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5