Iff NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van liet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. No. 5477 ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1-65 Afzonderlijke nummers0.02|^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37$^ de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Oent per regeL Bureaus: Gebouw Het Spaarne, Kampereingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 132. Intercommunale aansluiting. 18e Jaargang 1901. Woensdag 8 Mei Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 31M* Faubourg Montrnartre. hield' als de agrariërs niet zekere concessies kregen. De lanige t/ermijn van de hand'elstractaten moest ech ter gehandhaafd wordendit was voor Duitschland' een levenskwes tie. Hoewel zijn slotsom, was dat er zonder concessies aan d'e agrariërs geen nieuw tarief en geen handels- 'feraetaten tot stand' zonden, komen raadde hij aan heide zijden tot machtiging aan;. Hoe iemand invoer rechten van tot mk. op graan kon verlangen, besloot spr.. was onbegrijpelijk. Men wekte zoodoen de slechts verwachtingen die niet. verrukt konden worden. Algemeene berichten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. Lord' Kitchener seinde Zondag uit Pretoria, dat sedert zijm laatste telegram van de colonnes bericht is ontvangen, dat vier Boeren ge dood' en vijf gewond werden 118 Boeren werden krijgsgevangen ge maakt en 30 gaven zich over. Ver der werden 106.000 .rounds ammu nitie voor handvuurwapenen en 120 wagens buit gemaant. De Boeren hebben in den afge- loopen nacht nogmaals de. rails op gebroken bii Taaibosch. De aan komst der mail werd er 12 uur door vertraagdandere schade werd' niet geleden. In de Maandag gehouden zitting van de ZyidkAfrikaansche compen satie-commissie verklaarde mr. Roo- segaarde Bisschop dat hij. voordat met het verhoor der getuigen werd' voortgegaan,, wenschte mede te dee- len van de Nederlandische regeering de opdracht te hebben gekregen een verdaging der zittingen voor den tijd van. twee weken te verzoeken, opdat schikkingen zouden' kunnen worden getroffen voor d'e getuigen om de verhooren bij te wonen. Hij had geen bepaalde instructies ont vangen of dei onmiddellijke verda ging moest worden gevraagd dan wel de' aanwezige getuigen eerst gehoord' ^zpuden worden De voorzitter zeide dat d'e com missie er niet op stond dat elke eisch persoonlijk werd toegelicht, maar de commissie zou beter kun nen oordeelen over de waarde van den eisch als de eischer zelf ge hoord i kon worden. Mr. Bisschop keurde reed! dat de aanwezige getuigen zouden worden gehoord. De voorzitter zeide dat' andere zaken zouden kunnen worden voort gezet tijdens de gevraagde verda ging. Mr. Bisschop verklaarde toen dat ziin regeering tracht die commissie zooveel mogelijk te heipen. Wat zij al reeds heeft gedaan bewijst dat- zij zooveel mogelijk int overeenstem ming wenschte te handelen met de bestaande vriendschap pel ijke be trekkingen tusschen beide regee ringen zij, hoopte dat de artikelen van onverantwoorde! iike bladen. mot van invloed' zouden zijn op de ze vrienschappelijke betrekkingen. De voorzitter verklaarde daarop dat van onverantwoordelijke arti kelen geen nota wordt genomen. Mr. Roosegaarde Bisschop zeide bij de aanspraken te willen voegen de kosten van de komst der ge tuigen naar Engeland. Vervolgens werd het verhoor van getuige Boonstra voortgezet, waar bij bleek dat deze vod burger was en geen onderdaan van eenige be vriende mogendheid. Mr. Bisschop verklaarde dat in dit geval eein vergissing begaan was. gelijk misschien nog in vele andere gevallen. De president zeide toe te zullen overwegen, of hij in. de-ze zaak een beslissing kan nemen en zou zich daaromtrent heden uitspreken. De „Stand'aixTheeift den bal blijk baar misgeslagen (zie Pol. ov. van heden). Volgens het laatste Reu ter telegram hebben de Boeren, die sinds eenigen tijd Hartebeestfom- •tein hebben bezet gehouden, hunne stelling verlaten en ziin in verschillende richtingen uiteen gegaan; een aanzienlijk deel trekt in zuidelijke en anderen in noor delijke richting. De la Rey voert bet bevel over de afdeeling d'ie zuidwaarts is gegaan. Volgens de offic-ieele opgave be dragen de Britscbe verliezen in ZuidrAfrika gedurende Aprilge sneuveld' 8 officieren en 122 man, gewond 20 officieren en 206 man, krijgsgevangen 93 man. Een ander Reuter-telegram meldt: De Boeren hebben laagers ge vormd te De-tuin- ten Westen van Kenhardb en aan d'eo Zwartkop vijftien mijlen ten Zuiden van Brandvlei. Zij leggen in het centra le deel der kolonie versterkingen aan. Scheepers, Malan en Hugo werden zeer in het nauw gedreven en ten slotte genoodzaakt naar het Oosten terug te trekken. Majoor Crewe achtervolgt Kreutzinger en leverde hem slag hij Driefontel-n De vijand! liet vijf gewonden en 23 paarden achter. Een, detachement van Kreutzin- ger's commando stak een voorraden- trein in brand' bij- Rayner. Stadsnieuws. Haarlem, 7 Mei 1901. Tot officier de l'Instruction Publique ia benoemd de directeur der Rijks kweekschool voor onderwijzers alhier, de heer P. II. van der Leij. Geslaagd, voor het akte-examen L. O. de dames: W. J. Maussen, M. A. Nyor, L. de Jongh en A. G. Kloeke, alhier. Op uitnoodiging van den heer G. B. Crommelin, 2e voorzitter der vereeni- ging „Koninginnedag" heeft zich ge constitueerd eene commissie tot het or- ganiseeren van een avondtocht op 31 Augustus a. s. Haarlem's Dagblad van 8 Mei bevat o.a. Hallucinaties van liet Engelsche blad de „Standard", Pruisische minister-crisis, Het wandelli-oofd te Scheveniugen, Verkiezingen. Offïcieele Berichten. De BURGEMEESTER van Haarlem, brengt bij deze ter kennis van de in gezetenen dezer gemeente, dat de op 30 April en 1 Mei jl. executoir ver klaarde kohieren op de personeele- en op de bedrijfsbelasting, afd. IV. 2de Ged. dezer gemeente, dienst 1901 en 1900/01, op heden aan den ontvanger der directe belastingen zijn ier hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens her innerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den hij de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 3 Mei 1901. DE HAAN HUGENHOLTZ. L. B. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS van Haarlem, Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 30 April jl. aan G. Schous vergunning is verleend tot op richting van eene smederij in het ach tergedeelte van het perceel aan de Ged. Oudegracht, no. 32. Haarlem, 6 Mei 1901. Burg. en Weth. voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ, L.-B. De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. De „Standard!" krijgt nu halluci naties van een- spoedig einde van den oorlog. Plotseling en trouwens geheel ongemotiveerd' ziet dit blad het spoedig einde van den oorlog inde-n slag, die bij Hartebeest- fonteiin stellig en zeker geleverd zal worden,. E,r is n.l. uit Johannesburg een Reuter-telegram gekomen, ver meldende dat gedurende de laatste maand; de Boeren van alle zijden te zamen trekken bij Hartebeestfon- te-in en de, daar aanwezige strijd macht telt nu tusschen de 4 en 5000 man met de1 la Rey als opperbevel hebber. De Boeren, houden een ster ke positie in de bergen bezet. Ba- bington is in niauwe- aanraking met hen geweest, ofschoon zijn macht niet sterk genoeg was om aan te vallen. Er zijn nu versterkingen ger zonden en daar Melhuen en gene raal Rawlinson met 'n boog op Har- tebe e stfonte i n aantrekkem schij nt een veldslag op handen te zijn. Men kan onmogelijk gelooven, dat de Boeren hun: stelling zullen kunnen behouden daar feitelijk hun gehee le artillerie in de jongsite gevechten is buitgemaakt. Eu op dit bericht grondt die ..Stan- feuilleton. «TAAJR. Naar het Engelsch VAN DOROTHY GERARD. li) Geheele verzamelingen van leege flesschen, gebroken muizen vallen, op een vuil onderhouden buffet.ge plaatst. waren bijvoorbeeld' te vin den in de kinderkamer, daar er voor de-ze zaken geen plaats meer was in de provisiekamer of de eet kamer. Eerst! nadat wij het souper had den genuttigd en die kinderen naar bed! waren gebracht, begon bet ge sprek belangwekkend te worden. Niettegenstaande de genegenheid, die ik voor mevrouw Konska be gon te voelen, moet ik toestemmen dat haar verstand niet zeer groot is en haar gesprek zich hoofdzake lijk bepaalt bij kinderen en japon nen en vermengd' is met een groote hoeveelheid bekentenissen, d'ie haar onbeduidendheid duidelijk doen uitkomen. Ik ben. bang dat ik dard" haar meening dat bij Harte- beestfontein een groote slag, moet plaats hebben, die dan per sé door de Engelsohen moet worden gewon nen,. waarna per sé de oorlog uit moet zijn, heelemaal uit, als een dooie pier. De „Standard" had moeten spre ken van schoongeveegd, dat had' ge dachten opgewekt aan 't illustre schoonvegen dioor French en Methu- en. Maar eerst moet het blad. eens vertellen bij welk plaatsje Harte- beestfonteim dit treffen;, dieze laatste roemruchte gebeurtenis uit den voor Engeland zoo roemrijken Bóe ren-strijd1 zal geschieden, want eir zijn twee plaatsen, die Hartebeest- fontein heeben, een 40 K.M. ten Zuidwesten van V,entersdorp, een. 32 K. M. ten Noord-oosten daarvan. In het midden van de Kaapkolo nie, bij' Kimberley toornen de Boe ren zich zeer actief. Het bericht uit Rosrnead, dat de aanvoerders Malan, Fouché en Scheepers op de terugkomst van Kreutzinger wachten, bevestigt ons vroeger geuit vermoeden, d!at deze, indien hij over de Oranjerivier is gatrokken, d'it heeft gedaan om de commando's in den Oranje Vrij staat van dien noodigen, voorraad te voorzien, en daarna weer naar de Kaapkolonie terug te keeren. Zooal9 Kitchener bericht hebben de zes colonnes is het noorden in het geheel 93 Boeren gevangen ge nomen, zijn er 10 gesneuveld' en hebben zich 13 overgegeven. Het aantal gewonden wordt niet ver meld. zoodat deze waarschijnlijk onder de gevangenen begrepen zijn. Verd'er worden opgesomd paarden, wagens en patronen als d'oor de co lonnes buitgemaakt, alles juist als in de glorierijke dagen van, den zegetocht van F ran ch door het vee district Ermeia, welks hoofdplaats van denzelfden naam, thans de zetel van het bestuur van Transvaal en dus de verblijfplaats van Schalk Burger is. Uit het westen, van die bei d'e Re publieken verneemt men weinig, hetgeen bewijst dlat de- Engelsohen daar weinig of geen, voordeel en' be halen. Alleen weten wij nu dat een week geleden Zeerust nog door de Boenen was ingesloten, doch dat het dien dag het garnizoen was gelukt door een, uitval eenig vee machtig te worden. Ook te Kimberley schijnt weer ongerustheid te hcerschen. Wij we ten. dat eenige dagen geleden de Boeren van hunne nadering had den, doen blijken door het opbreken van den spoorweg tusschen G ras pan, en Belmont en het vernielen van laatstgenoemd station, en thans wordt bericht, dat bij Oranjerivier station troepen worden, samenge trokken. omdat de Boeren zich op- hoopen ten oosten van1 de diamant stad. u hier weinig mee amuseer, zeide zij wel tien maal dien avond, maar ik weet buiten dit over niets anders te praten dan over bals of modes. Ik zeide hier echter niets op, daar het mij bleek, dat zij dbl op haar kinderen, was. Zij sliep met hem in dezelfde kamier,voerde het jongste zelf op haar'knie aan ta fel. zag direct bij het binnenkomen van de kinderkamer wie er ge huild had en wie niet, troostte dan den bedroefde, in één woord, zij was de sloof van, het huis, ofschoon zij kortgeleden buiten in de we reld! slechts het toonbeeld' was van een vrouw, die alleen voor haar kleeding leefde. Zij bezat vele goede deugden van een huismoe der en kon evengoed' d'e sla schoon maken in de keuken als „ruches" voor haar japon maken. Maar laat mij terugkeeren tot de bijzonderheden van dit gesprek. Wij zaten alleen in de kleine zijkar mer, met de albums op de tafel en bloemen in de vazen. tout oomme chez nous, zooals ge ziet. Hel kleine, burgerlijk \ngericht ver trek, met het houtvuur dat heer lijk brandde in den haard, stemde mij wonderlijk aangenaam na mijn lotgevallen van den avond en een LiuCenlandsch Nieuws. Pruisische minister-crlBis. Blijkens een telegram uit Berlijn, deelt de „Reichsz Anzeiger" in een bizondere uitgave de1 namen mede van de opvolgers van, de ministers Mi quel, baron von Ham merstein Lojcten en Brefeld. De nieuwe Pruisische minister van financiën, baron von, Rheinba- ben, had' tot nog toe de portefeuille van binnen landsche zaken in het Pruisische kabinet bekleed. Als mi nister van binnenland'sche, zaken beeft bij nog maar weinig van. zich doen spreken en is hij niet merk baar afgeweken van het beleid van zijn voorgangers. Eugen Richter ka rakteriseert hem in zijn „Freisin- nige Zeitung" als „een leerling van Miqel die vroeger aan het departe ment van, financiën gewerkt heeft." Generaal Podbielski heeft zich ten slotte toch laten, bewegen, om van zijn post als rijkspostmeester- generaal af te dalen tot het beschei dener ambt van Pruisisch minister van landbouw. De gewezen cavale- rie-aanvoerder was trouwens niet erg gelukkig geweest in het bestuur van het departement van1 posterijen. Nog nooit is er zooveel over de Duitscbe post geklaagd als in den laatste,n tijd!. Podbielski beeft den handelsstand' en het grootste gedeel te van de verwende Berlijners tegen zich in hel, harnas gejaagd d'oor hef aantal bestellingen, in de hoofdstad te beperken en de postwagentjes in de straten, die dienst deden als am bulante bijkantoortjes. af te schaf fen. Wellicht is hij1, wegens zijn militaire eigenschappen, geschikter om orde> en tucht te houden onder de weerspannige agrariërs, waan mee hij als minister van landbouw nu bijna dagelijks te stellen zal krijgen. Het meest trekt de benoeming van den, geheimen Kommerzien- rath Theod'or Möller tot minister van koophandel de aandacht. Zeer onlangs beeft Möller nog, als afge vaardigde in den Rijksdag voor het district Duisburg, voor zijn kiezers de kwestie van de handelstraotaten behandeld. Hij noemde het totstand komen van handelstraotaten een dringende noodzakelijkheid, maar wenschte tevens een herziening van het tarief, omdat dit reeds uit 1818 d'agteekende ,en niet meer in over eenstemming was met de tegen woordige toestanden. Het nieuwe tarief zou trouwens een kleine 1300 nummers bevatten tegen de paar honderd nummers in het tegenwoor dige. Eten tweevoudig tarief als d'e agrariërs verlangden, hield spre ker voor niet doelmatigin sommi ge opzichten, voelde hij echter veel voor het vaststellen van een mini mum-tarief voor bepaalde produc ten. zooals graan, vee en vleesch. niet omdat hij dit stelsel bewonder de. maar omdat hij het totstand'ko- men van een tarief voor onmogeliik prettig, dommelig gevoel kwam over mij, toen mevrouw Konska mij toevoegdeVertel mij. eens, zijt ge niet bang voor spoken in dat groote, huis ginds Ik antwoordde verwonderd dat ik dit niet was en ook nooit ge hoord bad dlat het daar spookte. Dat heb ik ook niet, hernam zij, maar indien er ergens gespookt wordt, dan moet het zieker in dat gebouw zijn. dat zult u toch moe ten toestemmen. Hoe kan ik dat doen als ik er geen reden voor heb, zeide ik, wel weet ik. d!at er in bet huis een kamer is waar de dienstboden niet in durven gaan na donker, maar zij hebben mij niet verteld, waarom. Wel, het is zeer begrijpelijk, aside mij mijn gastvrouw, met een. lichte huivering. Ik weet wel dat niets mij zou kunnen verleiden na acht uur in den avond' in deze kamer te gaan. Is daar iets bijzonders ge beurd, vroeg ik, nog een beetje sla perig. Mevrouw Konska keek mij met groote verwondering aan. Maar dat weet ge toch zeker? riep zij. Ik kan -mij niet voor stellen dat £cii. die in dat huis woont,, daar niets van. af weet-. Neen, ik weet het niet, zeide ik, een weinig ongeduldig. maar juist omdat ik in het huis woon, zal mij deze zaak onbekend geble ven zijn. hoewel ik steeds hier en daar opmerkingen over dit geval hoor. Maar weet ge dan niets van Zielinska's dood? vroeg zij verwon derd. Niets, zei die ik. Gij weet niet dat hij een moor denaar was? Ik schijn van. mijn stoel opge sprongen te zijn., want zij strekte haar handen uit om mij1 weer neer te drukken. Ik geloof het niet, zoid'e ik in stinctmatig. en slechts omdat ik van Jadwiga hield. Koe vreemd diat ge dat' niet weet, was alles wat zij zeide, en toch is het te begrijpen, want de fa milie zal er natuurlijk niet over spreken. Ik zal het u vertellen als ge het wilt weten het is geen geheim, want iedereen weet het. Het gebeurde bijna elf jaar geleden, het zal aanstaand voorjaar elf jaar zijn. juist nadat wii trouwden. Bazyli mijn man was de „Bezirksarzt" (districtsarts). toen en thans nog, en door zijn. ambt was hij op de hoogte van de ge schiedenis. Het was een vreeselijk begin voor mij:, en het gaf mij een ongunstig denkbeeld van hei ambt van dokter. En toen. dischte zij mij liet vol gende, verhaal op, van. tijd tot tijd' wat onduidelijk, want haar Fransch was niet bijzonder goed waarom ik het beter vind de ge schiedenis met mijn eigen woorden te vertellen. Het gebeurde dan dat elf jaar ge leden, den elfden April, een rond trekkende monnik legenden avond naar Lu duik i kwam. Hij was een van die bedelende monniken., die weken lang het land doorkruisen om aalmoezen, op te halen voor de armen. Al hun reizen doen ze te voet en ook deze was geheel alleen en onverwacht komen opdagen. In Poilen. het land van algemeene gast vrijheid, spreekt het vanzelf, dat deze geestelijke met open armen ontvangen werd en Ziolinska schoot hierin niet to kort en deed alles wat m,en van hem kon verlangen, Hij was alleen thuis, zijn vrouw en dochtertje Jadwiga was toen acht jaar oud waren voor eenige da gen naar Lemberg (naar den tand- Door die commissie is een voorioopig bestuur benoemd onder voorzitter schap van den heer A. Koolhoven, en onder voorbehoud van nadere bekrach tiging door het hoofdbestuur. Da commissie heeft benoemd tot haar eere-voorzitter den neer G. B. Crommelin, terwijl de heer Prent van den Berg haar als gedelegeerd lid za) ter zijde staan. Op de lieden gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Hillegomsche Bankvereeniging zijn balans- en winst- en verliesrekening goedgekeurd en het dividend vastge steld op 8.15 De heer Mr. II. Tuyme- laar werd als commissaris herkozen. Zandvoort. Tegen Donderdag 9 Mei a.s., des na middags ten 7 1/2 ure is eene open bare raadsvergadering belegd. De agenda luidt Ingekomen stukken en mededeelin. gen. Schenking grond. Verkoop grond. Stratenplan, land van den heer Velt- man. Prae-advies Electrische tram. Wijziging algemeene politie-veror dening. Benoeming stembureaux. Voor de te houden schietoefeningen in zake de volksweerbaarheid hebhen zich alhier geen personen aangemeld, die genegen zijn daaraan deel te ne men. Door B. en W. is aan de heeran A. en W. Groen en J. M. Heek, na beko men machtiging van Gedeputeerde Sta- ten, vergunning verleend tot den ver koop van sterken drank in hel klein in de restauratiezaal en de veranda van het hotel de l'Ocean. Door den Burgemeester is vergun ning verleend aan de muziekvereni ging „Na Arbeid Kunst" te Haarlem, om op Donderdag 10 Mei a.s. een wan deltocht met muziek door deze ge meente te maken. In de Zaterdagavond gehouden ver gadering van de alhier bestaande vr>:- zinnige kiesvereniging „Zandvoort" werd o. a. besloten, dat twee afgevaar digden de vergaderingen van de Cen trale kiesvereniging te Beverwijk zou den bijwonen. Niemand van de aan wezige leden verklaarde zich echter bereid daarvoor in aanmerking te ko men. Tot bestuurslid werd in de plaats van den lieer Bakels, die bedankt had, gekozen de heer V. Bierenbroodspot, die de benoeming echter niet aannam. Door de geringe opkomst der leden werd de agenda verder tot de volgen de vergadering aangehouden. Binnenland. De officianten op het paleis Het Loo kregen gisteren een nieuwe draagme- daille met de beeltenissen van het vor. stelijlc Echtpaar. meester? vroeg ik lachende) en wer den eerst den, volgenden morgen verwacht. De monnik werd' ontvan gen, niet door d'e achterdeur, maar voor. en, zooals vanzelf sprak, zat hij met zijn gastheer aan tafel. De dienstboden, die wachtten aan het hoofd van de tafel, hoorden dat er een levendig gespre.k werd gevoerd tusschen gast ,en gastheer, maar zij verstonden er niets van, aangezien hot gesprek niet in hot Poolsch werd gevoerd. Waarschijnlijk, was het Fransch.. Hot twistgesprek want d'it scheen het te zijn werd tot laat -in den nacht voortgezet in de gezelschapskamer, waarna de monnik zich terugtrok in de ka- mor die voor hem gereed was ge maakt. Bij het krieken van den dag vervolgde hii zijn reis. Zielinska zelf vergezelde hem tot de deur en boog zijn hoofd om den zegenenden kus te ontvangen. Dit alles was in strikte overeenstemming met de gewoonten, maar daarna deed hij iets geheel onverwachts. het zelfde oogenblik dat die monnik, met zijn bloote. met sandalen •re sell oei de voeten, dien drempel over schreed. nam. hij een. revolver uit ziin zak en schoot den monnik dwars door hot hoofd. en. voor da

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1