PREDIKBEURTEN Qe Koningin in Mecklenburg. vogels den mensch aanbrachten, in hunne aanwending als uurwerk be- fctond. Terwijl wie dieren de morgen- en avondschemering met luide kreten be groeten, heeft de haan de bijzondere gewoonte, dat hij te middernacht kraait. Daardoor werd hij zeer nuttig Voor menschen, die nog geen uurwer ken hadden. De Romeinen waren in oude tijden gewoon zich te regelen naar de stem Van den haan en de burgerlijke dag be gon bij hen met het eerste hanenge kraai. Do Spanjaarden namen hoen ders mede naar- Amerika, hoofdzake lijk om hen als tijdwijzers te gebruiken en het viel hen op, dat de hanen in de nieuwe wereld niet njeer zoo juist op den tijd wilden kraaien. In zijn voortreffelijk werk over d'e huisdieren en hunne betrekkingen tot de menscelijke huishouding toonde de schrijver Eduard Hahn met eenige voorbeelden aan, dat deze aanwending der hoenders nog zeer veel wordt aan getroffen In het Oosten wordt bij groo- te kar&vaneki gewoonlijk een mooie haan medegenomen, naai- wiens ge- kraai dan het opbreken tder reizigers geregeld wordt. In Abessynlu doefde kaan dienst als kerkklok. Als uurwerk geniet hij de waardeering der Kaffers en ook in Birma treedt hij in die hoe danigheid op. De hoenders zijn zeer waarschijnlijk het eerst in Zuid-Azië getemd. Onder de bescherming van den mensch wer den zij met den tijd wat vlijtiger in hot eierleggen, en dit was natuurlijk eene nieuwe reden om hein als nuttige vo gels te prijzen. Zij werden naar ver houding laat naar Europa gebracht, vermoedelijk eerst"in de vijfde of zes de eeuw vóór onze jaartelling. men 355) bedragen. Caesar veran derde deze getallen in 3i en 30, drie elkander telkens moesten afwisse len. met uitzondering van Febru ari, waarvoor in gewone jaren 29 en in schrikkeljaren 30 dagen wer den vastgesteld. Februari, met 28 of 29 dagen, en Juli en Augustus, meit 31 dagen ieder, stammen .eerst uit veel later tijd. Ter eere van ziclizelven ver anderde hij den naam der maand', volgende op Juni, in Juli (us). De opperpriesters begingen ech ter na de invoering van den Juli- aanschen kalender de fout. van I reeds na alk tweede, in plaats van elk derde gewone jaar een schrik keljaar in te schuiven en dit duur de tot het jaar 8 vóór Christus, loen Keizer Augustus verordende, dat er. van dien tijd af, twaalf jaren lang geen schrikkeljaar zoude zijn. zoodat het eerstvolgend werkelij ke schrikkeljaar eerst op het jaar 4 na Christus viel. Tegelijkertijd schonk, Augustus zijn eigen, naam aan de maand, volgende- op Juli, en verlengde te vens die maand' met éénen dag, waartegen Februari evenveel ge kort werd. Gelijk bekend is, heeft de eer3t later gemaakte 'bepaling, dat de si ui tjaren der eeuwen slechts dan als schrikkeljaren kunnen woriten snel opeenvolgende vergTOotingen en verkleiningen der pupil, schijnt de roode kleur als het ware uitgewischt te worden. Het haar de» Pittslev's is volkomen wit. Door hunne levenswijze en voor liefde voor het verblijf in de vrije lucht hebben deze vreedzame lieden veel van Zigeuners. aiï> SOltl ft""»"-- j. i t gerekend!, wanneer het door cte uei- I de eerete cijfers gevormde getil (15, 10, 17, 18 eoizOdoor 4 deelbaar is, ons thans in bijna juiste- voicen- j komst met het werkelijk aardjaar gebracht Een postkonfiikt. De Turksche Posterijen hebben Dinsdag een daad van geweld ge pleegd' tegenover d'e vreemde post kantoren te Konstantinopel. Verschillende mogendheden be zitten namelijk eigen postkantoren in Turkije. Gedurende tientallen van jaren lieten de Turken deze kantoren met rust en slechts zwak ke pogingen weiden nu en dan ge daan om zich van de vreemde in richtingen: te ontslaan. Nu zijn Zondag jl. bij de aan komst van den posttrein alle brie venzakken door Turksche beambten in beslag genomen. Tegelijkertijd werd aan d'e vreemde legaties me degedeeld. dat voortaan de Euro pe esche postzendi-ngen slechts door die Turksche posterijen zouden worden besteld. Aan de vreemde postkantoren werd! verzocht toe stemming te geven tot opening der zakken onder bedreiging, dat bij weigering de Turksche autoriteiten de verzending van de post voor Europa zouden beletten. De toe stemming volgde niiet en inderdaad werd niets afgezonden. De gezanten traden d'adelijk krachtig op. De Du-itsche gezant Baron van Marshall erisohte onmidr dellijk afgifte van de Europeesche post, heigeen dan ook den volgen den morgen geschiedde. Doch de zakken waren geopend en op bevel van den gezant werd de Duitscbe post niet aangenomen. In diploma tieke kringen neemt men het feit zeer ernstig op, want door de ope ning dier zakken zijn de vreemde zegels beschadigd! en is dus het vol kenrecht geschonden. De gezanten Izijn onmiddellijk bijeengekomen om te beraadslagen over hetgeen verder te doen staat. Al te ernstig zou, volgens latere berichten het geval niet worden op genomen. In vroeger jaren reeds trachtte d'e Porie tot afschaffing van de vreemde postkantoren te komen, doch steecfe zonder succes. De poging die zij thans waagde is ook weer slecht overlegd. De mo gendheden zijn het er over eens, dat zij de goed1 werkende Europee sche postdienst niet kunnen mis sen. De Woensdiag te Konetantino- pel aangekomen r> ostzendingen voor de vreemde postkantoren wer den na eenig dralen aan d'e post- directies uitgereikt. De postdirec ti es waren vergezeld van de dra gomans en kawassen der gezanten. De Turksche postdirecteur ver klaarde. dat de maatregel op een misverstand! berustte de inkomen de vreemde post-zer.dingen zouden weder geregeld worden uitgereikt. Daarentegen werd' de afzending van de post van de postkantoren Ite Konstantinope-l naar Europa Dinsdag geweigerd. De ambassa deurs hebben in een krachtige pro test-nota de Porie aansprakelijk ge steld' voor alle schade, die door het konflict mocht worden veroorzaakt. Het langste jaar dat er ooit geweest is. was het jaar 40 vóór Christus, dat op bevel van Julius Caesar niet minder dan 445 dagen telde. Teneinde aan alle sedert zeer langen tijd- (tengevolge der overeen stemming van- zonmie- en maanjaar) bestaande verwarring een c-inde te maken, was d'oor Caesar, geholpen- door den Alexandrijnschen sterre- kundige Sosigenos, eene grondige hervorming der tijdrekening on touw gezet. Dit bewerkstelligde hij in dier voege, door aan het jaar, thans aangeduid als 46 vóór Chris tus. 445 dagen toe te kennen, doch tevens te bepalen, dat volgende ja ren 365 dagen zouden, hebbenmet uitzondering van elk vierde of schrikkeljaar, dat 366 dagen lang zou zijn,. Deze tijdrekening was la ter als de Juliaansche bekend. Vóór Caesar's tijd had hoi getal dagen van. iedere maand van Janu ari tot December resp. 29, 28, 31, 29. 31. 29, 31. 29, 29 31, 29, 29 (te za- Een eenvoudige manier. Een paar maanden geleden werd aan een bejaard heer, die in eene der druk ke etraten van Londen liep, op eene geheimzinnige manier zijn horloge ont rold. Om het terug te verkrijgen bood hij een belooning van 5 p. st. aan en beloofde den persoon, die het terug bracht, geen vragen te doen. Twee maanden daarna werd hij door een net gekleed man aldus aangesproken: „Mijnheer, gij hebt eenigen tijd ge leden uw horloge vendoren en voor het terugbrengen 5 p. st. geadverteerd, zondeir vragen te doen?" Ja, dat heb ik," antwoordde de heer. „Zijt gij bereid volgens die adverten tie hot geld te betalen?" »Ja-" „Daar is dan uw horloge." De heer betaalde het geld en stak het horloge in zijn zak, te gelijk aanmer kende: „Ik kan toch niet begrijpen, hoe ik het kwijt ben geraakt." „Wel, dat zal ik u zeggen," zei de dief. „Herinnert gij u niet, dat iemand u tegen 't lijf geloopen is op een dag, toen gij uw horloge kwijt zijt ge raakt?" „Jawel," zei de heer. „Toen is het uit uw zak genomen, zei de ander koel; „en ik zal u wijzen hoe het gedaan is." En de daad bij het woordi voegende, liep hij hem tegen 't lijf en verliet de heer, volkomen voldaan met de uit legging. Toen de heer echter eenige oogen- blikken later zijne hand in zijn zak stak om zijn horloge uit te halen, be merkte hij, dat hij het voor de twee de maal kwijt was. Aldoor dezelfde kost. Dag aan dag, jaar in jaar uit, altijd hetzelfde te eten, zonder de minste af- I wisseling, moet iedereen wel zeer een tonig toeschijnen, maar toch hebben eenige excentrieke menschen dien re gel aangenomen en, hoe zonderling het moge klinken, zich er zeer wel bij bevonden. Het diner van zekeren Franschman bestond vijf-en-twintig jaar lang eiken dag uit hetzelfde gerecht, namelijk: I „boeuf la mode", aardappelen en (ijrood. met eene flesch rooden wijn er bij. Al dien tijd. behalve wanneer hij I ziek was en de dokter hem ander voed sel had voorgeschreven, hield hij zich aan dien regel en nooit scheen datzelf de maal hem tegen te staan. Dezelfde zonderlingen regel was in de eerste helft dezer eeuw aangenomen door een inwoner van Bristol, met dit onderscheid ,dat biefstuk het bovenge noemde gerecht verving. Het aantal biefstukken, die bij in de vijf-en-veer- jtig jaar van zijn volharden in zijne ex centriciteit gegeten heeft, moet verba zend geweest zijn, en 't is wel te begrij pen, dat hij in 't laatst van zijn leven meer van een os had dan van een mensch. Een ander hefft jaren lang van no- jten en niets anders geleefd. Hij be- I weert, dat er in noten veel voedsel zit en dat hij geen dag ziek is geweest, sedert hij dien zonderlingen regel heeft aangenomen. Noten zijn in hare soort uitmuntend en laten zich op het des sert met een glas wijn er bij goed sma ken; maar noten tot ontbijt, middag- en avondeten is een wel wat al te een tonig voedsel, waaraan over 't alge meen wel niemand genoeg zal hebben. de onrust in 't minst versleten Is, zal verandering van positie het horloee 9neller of langzamer doen loopen. Het diamantje aan de onderzijde van de onrust is bekend als de kapdiamant, en de spil gaat er niet doorheen. Als de spil niet recht op dit kapdiamantje past, zal het horloge door verandering van positie na loopen. Houd daarom uw horloge dag er nacht in dezelfde positie. Een horloge zal soms door een on verklaarde reden stilstaan, en weer goed voortloopen, als het even geschud wordt. Het zelfde gebeurt misschien in geen jaren weer. Aan zoo iets zijn alle horloges, die men draagt, onderhevig. Het komt doordat bet fijne haarveertje even blijft haken. De oorzaak is een plotse linge sprong of snelle beweging, zoo als onder het voortrijden op een tram te springen. Dat geeft een schok aan de onrust en het haarveertje, en maakt dat dit laatste blijft haken. De schok moet juist in een 9econde gedurende de omwenteling van het voorwiel ko men; anders kan de veer niet blijven haken. Natuurlijk is het honderd tegen één, dat dit zelden juist zoo treft. Al de horlogemakers zijn blij dat de dames horloges dragen, en om deze reden Vrouwen em horloges kunnen samen niet overweg. Naar evenredigheid van het aantal, dat verkocht wordt, wor den er voor vrouwen veel meer gerepa reerd dan voor mannen. De vrouwen winden haar horloge zelden geregeld op. Een horloge moet eiken ochtend opgewonden worden, zoodat de veer gedurende den dag in hare sterkste spanning is, wanneer het horloge min of meer geschud wordt. Des nachts heeft de betrekkelijk zwakker veer niets wat haar stoort. daan had wat hij beweerde, won hij de weddenschap. Onder het diner vroeg de verliezer hoe hij zulk een uitnemend schot ge daan had. „Wel." antwoordde de gastheer, „ik schoot op een afstand van negen hon derd meters op de deur. en toen heb ik de schijf rondom het gat, dat de ko gel gemaakt had, laten schilderen. Van onzen «pedalen correspondent.) De Galamaaltijd. Albino's. Op kaap Cod, een smal schiereiland lop de kust van Massachusetts (Ver- eenigde Staten), is eene geheele kolo nie van albino's gevestigd. Sedert menschenheugenis zijn de daar wo nende familiën, die den naam Pitts- ley dragen, albino's en zijn nooit an ders dan onder elkander getrouwd. Reeds de oogen dezer lieden leveren het afdoend bewijs, -dat zij echte albi no's zijn; hunne oogen zijn namelijk bleekrood, gelijk die van witte konij nen, en worden wegens sterke licht schuwheid over dag bijna voortdurend dichtgehouden. Slechts nu en dan I lichten zij de oogleden even op, en al leen door snel er naar te kijken kan imen ontwaren, dat hunne pupil don- |kerrood en door een smallen rooden ring omgeven is, terwijl de oogappel flauw roodachtig en binnen de don kerder schaduw van het ooglid beslo ten schijnt. Het oog zou er geheel ro zenrood uitzien, indien het rustig en I geheel stil werd gehouden, doch door J liet menigvuldig oogknippen en de Kuren van horloges. De grillen en kuren van horloges zijn voor menigeen een diep geheim. Soms loopen zij voor, en soms loopen zij na, en soms loopen zij in 't geheel niet Wanneer een behoorlijk coed hor loge uit de handen van een bekwaam horlogemaker komt, is het altijd in den besten staat, en als het zich later I niet goed houdt, ligt de schuld meestal aan den man of de vrouw,, die het draagt. Eene zeer gewone oorzaak, dat eon horloge vóór of na loopt, is de plaats, die men het 's nachts geeft Als men een horloge overdag dicht aan het lijf draagt, en het 's nachts op een kouden, marmeren schoorsteen mantel zet of waar ook in eene koude kamer, zal het zeker vóór of na loopen. Koude veroorzaakt samentrekking van de metalen, die de zooeenaamde on rust, of het voerwiel in verbinding met leen spiraalvormige opgewonden veer, uitmaken, en gcvolgelijk loopt het hor loge sneller. Wanneer de deelen zich onder de warmte van het lichaam uit zetten, worden de radertjes, enz., min of meer gestremd, en het horloge loopt trager. Derhalve loopt uw horloge iets langzamer als gij naar bed gaat, en iets sneller als gij opstaat. Dat wisselt I af naarmate van de temperatuur, waar in het loopt. Een duur compensatie uurwerk wordt, natuurlijk, niet door veranderingen van temperatuur aan gedaan. Iedereen weet. dat de nabiiheid van eene electriseermackine de stalen dee- len van een horloge magnetiseert en het voor 't oogenblik bederft. Maar: een horloge kan door electriciteit aan gedaan worden, zonder dat de eige naar in de nabijheid van eene electri- seermachine geweest is. De hoeveel heid electriciteit'is in sommige men schen zoo groot, dat de stalen deelen van een horloge er ernstig door aan gedaan kunnen worden. Een horloge maker heeft verhaald, dat hij dikwijls horloges onderzocht heeft, die in lichte mate gemagnetiseerd waren. Hij ont- magnetiseerde 7.' bracht ze den eige naars terug, en waarschuwde hen niet te dicht bij een electrïseermachine te komen. Als iemand gedurig denzelfden last van zijn horloge heeft, is het een bewijs dat de hoeveelheid electriciteit in zijn lichaam het horloge heeft aan gedaan. Een horloge moet nooit 's nachts ho rizontaal neergelegd worden, maar al tijd hangen. Verandering van positie zal aan een volmaakt mechanisch horloge niet hinderen, maar zulk een horloge moet er nog gemaakt worden. Als de spil van Een gelukkigen keer genomen Koning Victor Emanuel II van Ita lië was een hartstochtelijk jager, en als zoodanig heeft hij menig avontuur gehad. Eens schoot hij in de nabij heid van Rome op een haas, toen juist een andere Nimrod ook zijn geweer op den haas afschoot. „Mijnheer ,dien haas heb ik gescho ten!" riep de Koning. „Zoo, meent ge dat? Dat kan ieder een wel zeggen," zei de ander. „Hij i behoort mij, en ik neem hem mee." ..Dat zou ik wel eens willen zien!" De Koning balde de vuisten, zijne oogen vlamden en er begon een for meel gevecht, waarin Z. M. overwin naar bleef. De andere jager liep heen, terwijl hij den Vorst, dien hij niet herkend had. allerlei scheldwoorden naar het hoofd wierp. Aan de poort van Rome (gekomen, beval de Koning den com mandant van de wacht den jager tot zijne woning te volgen enjiem rapport te brengen; en reeds na verloop van een uur berichtte de officier, dat de onbekende jager een schrijnwerker as. Salvini genaama. Den volgenden dag werd de schrijn werker met eene Hof-equipage afge haald en naar het Quirinaal gebracht; 1 hij kon maar niet begrijpen wat men eigenlijk met hem voorhad, en met een beklemd hart zette hij zich op de zijden kussens. In het paleis aangekomen, duurde het niet lang of, tot zijn schrik, trad i een heer in uniform, in wien hij zijne tegenpartij van den vorigen dag her kende. de kamer binnen. „Baas Salvini," sprak de Koning hem aan. „ik heb u bij mij laten noo- digen, omdat ik in den haas bij de mijne ook uwe hagelkorrels heb ge- j vonden. We zijn dus beiden in ons recht. Weet je wat? Laten we dus sa men den haas opeten." Nauwelijks was baas Salvini van zijn schrik bekomen, of op een teeken van den Koning werd de deur van de aangrenzende eetkamer geopend, waar op een prachtigen disch de betwiste haas dampte, dien de Koning en zijn gast met goeden eetlust oppeuzelden. Een mooi schot. Een heer, die een liefhebber van do iacht was, maar den naam had van zeer slecht te schieten, had eenige vrienden bij zich te dineeren genoo- Cli\*óór het diner liet hij hen een schietschijf zien, die op de deur van eene schuur geschilderd was, met een kogel vlak in het middelpunt. Dien, beweerde hij, er op een afstand van negen honderd meters in geschoten te Toen niemand hem geloofde, bood hij aan er een oester-souper op te ver wedden. Een van zijne gasten nam de wed denschap aan. en nu liet hij twee ge tuigen komen, wier waarheidsliefde niet te betwijfelen was, om de waar- heid van zijne bewering te bevestigen. Daar beiden verklaarden, dat hij ge- Een ei, dat moeielijk te bebroeden is. Nog altijd lijn do mogendheden, ter voldoening van haar imperialisti sche neigingen, bezig met het knabliel- ■werk aan het ontzaglijk groote Hemel- sche Rijk. Ieder dingt naar een vet brokje, graag zou men alles verslin- den, maar de bint is te grpol. C1HA& lijkt een reuzenei, waarop krielkip petjes willen broeden. De diertjes zou den graag het heele ei onder hun lijfjes bergen, maar de vleugeltjes zijn te kort. Zij moeten zich vergenoegen, een zoo groot mogelijk stuk te bezetten iedpj- afgunstig op den ander, als deze maar een streepje meer kan vullen. En met hun allen is het ei hun nog te gTOot; het Chineesche ei is door de lilliputrijkjes der Westerlingen niet uit te broeden. Schwerin, 9 Mei 1901. De intocht is toch niet geheel zon der ongelukken afgeloopen. Natuur lijk dragen de huzaren hieraan' weer schuld, die evenals hunne collega's bij den intocht in Amsterdam hunne paarden niet genoeg in bedwang had den. Wij waren reeds tot het plein voor het slot genaderd. Alles was tot dusver uitstekend van stapel geloopen. Van het station af volgden mijn collega van de „Telegraaf' en ik het Konink lijk rijtuig tusschen de en haie ge schaarde troepen. Wij liepen aan het hoofd van het tweede gedeelte van het eskadron, vlak achter het paard van den bevel voerenden officier. Links staat een Krieger-verein opgesteld met muziek, welke het „Wien Neerlands bloed" in zet. Plotseling voel ik een hevigen stoot en vlieg voorover op de straatsteenen. Mijn eerste gedachte was: nu is het gedaan en gaan de paarden over je heen, maar gelukkig liep het voor mij goed af. Toen ik opstond, was ik een beetje versuft, had hier een buil, daar een schram en mijn rokje is ontoon baar. Hoed en lorgnet zijn afgevlogen. Mijn arme collega, die achter mij ge loopen had, was er echter niet zoo ge nadig afgekomen. In mijn hotel aan gekomen hoorde is, dat hij beide bee- nen geblesseerd had. Men had hem onmiddellijk met een droschke naar het ziekenhuis getrans porteerd waar een dubbele been breuk geconstateerd werd. Het eene been is driemaal gebroken, het andere aan den enkel gekwetst. De heer van Groningen, die gelukkig naar omstan digheden heel wel is, zal wel rijf we ken het bed moeten houden. Aan belangstelling ontbreekt het niet. De commissaris van politie en de „Stadtsyndicus" bezochten mij van middag en deelden mij mede, dat zij den heer Van Groningen ook een be zoek hadden gebracht. Naar ik van deze heeren verneem, moet het paard geschrikt zijn van de muziek van den Krieger-verein. Hoe het geval zich ei genlijk heeft toegedragen, weet ik niet; zooveel is zeker dat het weinig gescheeld had of hetzelfde paar'' dat over den heer Van Groningen en mij heensprong en rnün collega zoo leelijk blesseerde, was ook in het rijtuig van de Koningin met de voorpooten -ge sprongen, wanneer cLs stalmeester, graaf Hardenberg niet de tegenwoor digheid van geest- gehad had het stei gerende dier met zijn eigen paard te pareeren Tot zoover het incident. Vanavond om 8 uur had in de gou den zaal van het slot het groote gala- maal plaats, dat een schitterend ver loop nam. De feesttafel stond in een hoefijzer-vorm aangericht. Als de vor stelijke personen, welke des morgens bij den ontvangst waren tegenwoordig geweest, namen aan het galamaal deel en wel de jonge groothertog, groother togin Marie, grootvorstin Wladimir van Rusland, met hare dochter lLelene, hertog Paul Frtedrich, hertog Johann Albrecht met zijn gemalin, hertog Adolf Friedrich, en Prins en Prinses Reuss. Voorts noemen wij van het ge volg opperhofmeesteres barones Har- denbroek. hofdame barones Rengers, adjudant-generaal graaf Du Monceau. mr. Vegelin v. Claerberge, chef van het Kabinet, hofmaarschalk Baron Clif ford, opperstalmeester baron Ben- tinck, Kamerheer van de Poll, parti culier secretaris van do Koningin, Jhr. van der Staal en Kapitein van Such- telen, adjudanten van Prins Hendrik, Kamerjonker Von Engel, de Neder- landsche gezant te Berlijn, hr. mr. v. Tets van Goudriaan met den legatde- seeretaris Jhr. Mr. Schimtnelpenninck, de voorzitter van het Landgericht, Dr. Lengfeld benevens de hooge hofbeamb ten en het talrijke gevolg van de ver schillende vorstelijke personen, in het geheel 98 personen die ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek allen de gasten zijn van den groothertog. Aan drie zijden van de prachtige feestzaal loopt een galerij vanwaar men over het, schitterend tooneel een uitstekend overzicht "enoot. In de middelste °alerij stond de muziek op gesteld. Drie reusachtige kronen en tal van kandalabres aan de wanden, welke te zamen 2000 stearine-kaarsen bevatten, spreiden een zee van licht uit over de zaal. Tegen acht uur komt frau Oberhof- meisterin von Hirschfeld even binnen om een laatste oog over al de toebe reidselen te laten gaan. Dan komen langzamerhand de gasten binnen en plaatsen zich achter hunne zetels. Bij het binnentreden van de Aller- hóehste Herrschaften" speelt, het mili taire orkest de Könirin-Wilhelmina^ Marsch. In den verderen loop van den avond .worden nog de volgende stukken ten gehoore gebracht: Ouverture Lustige Weiher von Windsor, Fantaisie uit Lohengrin, Commerslieder-Potpourri, Meckkmburgsche Gre n adier-M ar s ch Vaarwel en Bergen-op-Zoom, (oud-Ne- derlandsche liederen)); Wiener Blut, wals, enWaidmannsheil.Voorafgegaan door den oppercer.emoniemcester, treedt het hof dé zaal binnen. Voorop de groothertog met Koningin Wilhel- mina, prins Hendrik met zijn tante grootvorstin Wladimir. De Koningin droeg een rijk wit zijden avondtoilet met rose ceintuur en langen sleep. Bijzonder in het oog vallend was haar schitterende diamanten diadeem. Nadat onder de vroolijke tonen der muziek het eerste gedeelte van den maaltijd was afgeloopen, ston<| de jonge groothertog op en hield een korte toespraak, waarin hij de Ko ningin uit naam van zijn Huis welkom heette als hertogin van Mecklenburg en den wensch uitsprak dat H. M. zich in Mecklenburg even zoo thuis zou voelen als in Nederland. De groothertog hoop te en vertrouwde, dat ook in de toe komst de verbintenis tusschen beide landen en duurzame zou zijn en blij ven en dronk ten slotte op do gezond heid van Koningin WilheJmlna. Na deze toast, welke door alle gastep staande werd aangehoord, speelde de muziek het oude Wilhelmus. Korten tijd daarna antwoordde prins Hendrik, die evenals van morgen Meck- lenhurgsche generaal-uniform droeg, op den toespraak van zijn jongen nee! ongeveer als volgt: Uit naam van mijn vrouw donk ik van harte voor den Haar toegebrachten dronk. De wenschen, bij Ons huwelijk in Den Haag uitgesproken, omtrent innige verstandhouding tusschen onze beide landen, zijn nu nader in vervul ling getreden. Helder klonk do stem van den prins door de zaal. Om 9 uur werd de taf ei opgeheven, waarna de Koningin hier nog enkele oogenblikken cercle hield. Vervolgens begaf zich het hof onder hetzelfde ceremonieel naar de troonzaal en de „Ahnen galerie", waar de thee werd rondgediend. Op straat was nog alles in rustige, gemoedelijke feeststemming. K. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Teucer, van Arm sterd'am naar Batavia, arriveerde 10 Mei te Port Said. Het stoomschip Oengaran, van Ja> va naar Rotterdam:, vertrok 10 Mei van Perim. Het stoomschip Koningin Wil helmina, van Batavia naar Amsfcetn dam arriveerde 9 Mei te Genua efl zette 10 -Mei d'e reis voort. Het stoomschip Timor, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 0 Mei Kaap St. Vincent. Hert; stoomschip Koning Willem; II, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 9 Mei. van Genua. Heti stoomschip Prins Willem IV, van Paramaribo niaar Amsterdam, vertrok 10 Mei van; Havre. Heit stoomschip Amsterdam, van de HollandAmerika Lijn, van Rotterdam naar New-York, vertrok 10 Mei dies voorm. 6 uur 10 min. van Boulogne. Het stoomschip Iris, met de Indi sche, Chinieesohe en Australische mails, arriveerde 9 Mei van Port Said te Brindiisi. op ZONDAG 12 Mei 1901 TE HAARLEM. Groote Kerk. Voorm. 7 ure, BarbaB. Voorm. 10 ure, Swaan. 's Avonds 6 ure, Kampstra, Pred. te Heemstede. Nieuwe Kerk. Vocrm. 10 ure, Knottenbelt Janskerk. Voorm. 10 ure, Van Lennep. Bakenesserkerk. (Voor de kinderen.) Voorm. 10 uur Veen. Eglise Wallonne. Voorm. 10 ure, Muller, Gereiormeerde Kerken. Ged. Oude Gracht. Wegens brand gesloten. De diensten zullen gehouden worden: Voorm. 10 ure, Groote zaal van „de Kroon", ingang Smedestraat. Ds. R. Mulder, 'e Av. 6 uur, Janskerk. Ds. R. Mulder. Ridderstraat. Voorm. 10 uur. Ringnalda. 's Avonds 6 ure. J. G. Meijnen, Pred. te Voorbuig. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. H. J. Elhorst, Kerk der Broeder-sremeente. Voorm. 10 ure, C. A. Evelein, Ev. Luth. pred. te Leiden. Lntliorsche Kerk, Voorm. 10 ure, Wempe. 's Nam. 1 ure, ZondagsschooL Remonstr. Gereformeerden. Voorm. 10 ure, H. IJ. Groenewegen. Rem. pred. Rotterdam. Chr. Geref. Gemeente. Zuiderstraat. Voorm. 10 en nam. 5| uur Ds. Schotel. Hersteld Apostoüsciie Zending Internationaal Voorm. 10 uur eu Namidd. 6 uur. G odsdienstoef eningen. Bennebroek. Voorm. 10 uur. Ds. J. A. Gerth van Wijk Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga, IJmuiden. Voorm. 10 ure, Wesseldijk. 's Avonds 6 ure, Wesseldijk, Mededeelingen over den oorlog i» Zuid-Afrika. Apostolische Zendinggemeente, Voorm. 10 ure. Zandvoort. Voorm. 10 ure, G. Hulsman, 's Namidd. 2 ure, Dezelfde. Doopsbediening. Heemstede. Voorm. 10 ure, Kuylman.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 10