Tweede Blad, behoorende bij pyHaarlem's £5sg&?aad,J' van Maandag 13 Mei 1901. No. 3481 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgek. bij Kon, Bedmt van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlemsche Handel ever een. tel+. ihsrt» rnim 660 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke •winkelier, elke han delaar, zijp. belang begrijpende, moet rich aansluiten. De contributie: bedraagt slechts f 2,50, terwijl de voordeden groot zajn. Rechtskundige adviseurs zijn de hee- ren mrs. Th. die Haan Hugenholtz ©d H. Ph. de Kant-er, Spaarne 94, welke gratis advies in handelszaken gevon aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, dloor bemiddeling' der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vetrceniging zijn dehee- ren Laane van Bemmel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor bet lidlmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der ver- eenigiag, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te verschaffen omtrent alle: firmal's in Ne derland. De kosten dleczer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan bet bureau. Informatiën naar binnen de staidl wonende personen grab ris. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adlviezen werden in het afgeloopen jaar verstrekt. In Januari, Februari en Maart ziin 61 vorderingen tot een bedrag van f 2327.89 betaald, 19 vordei'ingen wor den afbetaald, 21 vorderingen zijn uit gesteld. Volgens' artikel 7 dient bet Geheim der Maandlasten ongeschonden bewaard ta blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretention, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij portovergoeidiug (10 ets.) is bijr gevoegd. Het Bureau der vereeniging is geve» tïgd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag v'an 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden Aanwezig en bereid tot bet geven van alle gewensebte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 1112 uur v.m de overige dagen van 34 n.m. Zij, die nu reeds als lid toetreden, ontvangen gratis behandeling tot aan 1 Mei e. k. Men wordt geraden niets af te geven of te leveren aan J. J. Groenendaal en W. Bok, beiden woonachtig Brouwers straat 9, of aan P. Groenendaal, So- phiastraat, hoek Korte Wolstraat, dan nadat men heeft geïnformeerd aan ons bureau. Bloemendaal. Ondertrouwd-. A. v. HaastenA. Ver- degaal. Getrouwd: Ph. Th. Tammen en W. H. Deezink; P. Th. Prins en M. A. van Tongeren. Overleden: L. Vromesteijn, 83 j.; W. E. Nolte, 34 j. (Meerenberg.) Heemstede. Ondertrouwd: A. Moolenaar en E. Engel. P. Stroosma en C. G. Kooren. Getrouwd: P. Ruijgrok en A. W. Warmerdam. Bevallen: A. FrederiksVan Steen, d. M. P. van der PuttenSchrama, d, Overleden: E. van Bakel, 66 jaar. Zandvoort. Door den heer Rijksontvanger is tot herschatter der huurwaarde van locaii- teiten tot verkoop van sterken drank in het klein aangewezen de heer R. A. Rous, ta Haarlem. Door de Eerste Nederlandsche Elec- triciteit-maatschappïj is overgenomen de alhier bestaande Pintchgas-fabriek van de Zandvoortscbe Terrein- en Hó- tel-maatschappi j Raadsvergadering. In de Donderdagavond gehouden openbare raadsvergadering, waarbij alle leden aanwezig waren, werden na opening der vergadering door den voorzitter, de notulen van het verhan delde in de vorige vergadering gele zen en goedgekeurd. Daarna werd medegedeeld dat waren ingekomen: a. een verzoek van den heer J. Bi- senberger alhier, tot het plaatsen van eene tent voor den verkoop van melk, bier, limonade en verdere ververschin- geu op het strand; b. eenzelfde verzoek van den beer J. T. L. de Zwart te Heemstede; c. een verzoek van de Bar and Lunch Cy., af deeling Bierbottelarij, te Rotterdam, tot het plaatsen van eene tent voor den vei'koop van bier in glazen kannen en eenige verfris- schcnde dranken op een stukje duin achter de pomp bij den Strandweg; d. een verzoek van de Naamlooze Vennootschap Biscuitfabriek ,,Nutrix" te Leiden, tot het plaatsen van een kiosk op het strand voor het ve-rkoo- pen van biscuits. Op al deze aanvragen werd met al- gemeene stemmen afwijzend beschikt. Nog was ingekomen een verzoek van die Zandvoortscbe Terrein- en Hotel- Maatschappij om vergunning op het daar haar gepachte strand eene tent te mogen plaatsen tot het vertoonen van Biograaf en Mutoscoop. Na eenige besprekingen werd op voorstel van den heer Slagveld de ge vraagde vergunning verleend voor den tijd van 1 jaar. Op het ingekomen verzoek van den heer G. Koper Azn., om voor zijne wo ning aa nhet Dorpsplein no. 5 een stukje grond te huren en dat met een ijzeren hekje af te zetten, werd goed gunstig beschikt, onder voorwaarde, dat op dat stukje grond geene stoelen en tafels mogen geplaatst worden. De verhuur is geschied tot wederopzeggens toe en tegen eene jaarlijksche vergoe ding van f 1. Een verzoek van den heer Jhr. P. Quarles van Ufford, namens de Erven den heer De Fauvage, om de straten a, b en f. bedoeld bij de goedgekeurde stratenplannen bij raadsbesluiten van 9 Jan. 1901 No. 11 te doen bestraten en daarvoor aan de gemeente te beta len f 2 per vlerk. M., alsmede bedoelde straten over te nemen, werd aange houden tot de volgende vergadering, aangezien voldoende grondkeer- schoeiingen nog niet zijn aangebracht. De bedoelde straten a en b loopen van af den Kostverloren Straatweg langs de Westzijde van het Diaconie huis naar de Diaconiehuisstraat en straat f is het verlengde van laatstge noemde straat. Daarna werd besloten, onder goed keuring van heeren Gedeputeerde Sta ten, te aanvaarden de schenking van een Strook grond, gelegen langs de Groote Krocht thans kadastraal be kend onder SectieC. no. 1451, waarvan een gedeelte toebehoort aan de heeren A. en W. Groen, alhier, ter grootte van 300 c.A. en een gedeelte, groot 12 c.A. aan de firma Paul C. Kaiser te Haar lem, alsmede1 een strook grondi, |ter grootte van 10 c.A., toebehoorende aan de heeren A. en W. Groen en de wed J. Groen, kadastraal bekend onder Sec tie C No. 1449. Vervolgens werd aan den heer F. J. Zandvoort alhier, op zijne aanvrage verkocht het kadastrale perceel, Sec tie C. No. 1403 tegen f 2.50 per c.A. en zulks op de voorwaarden op dien grond rustende, vastgesteld bij raadsbesluit van 12 September 1899, no. 7, alsmede met inachtneming van art. 89 der Alge meen© Politie-Verordeiung. Op dezelfde voorwaarden werd aan den heer C. F. G. Roest, alhier, ver kocht een gedeelte van het kadastrale perceel. Sectie C., no. 1402, gelegen tusschen de Schoolstraat en! de kar dastrale perceelen Sectie C Nos. 1167 en 1168, tegen f 3.50 per c.A. Aan de orde was de behandeling van het ingediende stratenplan op het per ceel grond, kadastraal bekend onder Sectie C. No. 1330, toebehoorende aan den heer H. C. Veltman Jr. te Amster dam. Na uitgebracht prae-advies van B. en W. werd besloten het ingediende stratenplan goed te keuren op de voor waarden in het prae-advies omschre ven. - Daarna werd door B. en W. prae- advies uitgebracht omtrent het ver zoek van de firma Koopman Co., te Amsterdam, en den heer P. L. de Vries, alhier, nopens de concessie-aanvrage voor eene electrische tram alhier. Na eenige besprekingen verklaarde de Raad het voorstel van B. en W. goed te keuren en werd dienovereenkomstig besloten aan de concessie-aanvragers med© te deelen, dat eerst (lan tot bet opmaken, behandelen en vaststellen der voorwaarden voor het verleenen van concissi© kan worden overgegaan, wanneer zij kunnen overleggen de na volgende verklaringen: lo. dat zij aan de gemeente zullen afstaan: a. tot verbreeding der Haltestraat, de perceelen kadastraal bekend onder Sectie C. nos. 372 en 847, deze zullen doen sloopen en den vrijkomenden grond zullen doen bestralen; b. tot verbreeding der Burgemees ter Engelbertsstraat den open grond van het perceel Sectie C No. 298; 2o. dat zij voor de veiligheid van het verkeer het gebouw van de Noord en Zuid-Hollandsche Redding-maat schappij zullen doen verplaatsen en den grond daarna afstaan aan de ge meente en doen bestraten; 3o. dat er bij de eigenaren van de HaarlemZandvoort-Spoorweg-Maat- schappij geen bezwaren bestaan, om het terrein, waarover de -brug ligt, dicht te doen maken, de losplaatsen te verplaatsen, de Zeestraat over dat gedeelte 'te bestraten, zonder eenige verplichting voor de gemeente, alles voor rekening van de concessie-aan vragers; 4o. dat de gemeente door de con cessie-aanvragers gevrijwaard wordt voor alle procedures, die uit het ver leenen der concessie kunnen voort vloeien. Vervolgens werden aan de Algemee- ne Politie-Verordening eenige arti- len toegevoegd, voornamelijk wat aan gaat het rijden met door mechanische kracht voortbewogen vervoermiddelen. Het laatste punt der agenda: Ver kiezing Stembureau" kwam thans, aan de orde. Na gehouden stemmingen en her stemmingen bleek dat gekozen waren: u. tot leden vaa het stembureau voor de stemming en zoo noodig her stemming voor 1 lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de hee ren G. van Tornbergen en M. Konen?, met den Burgemeester als voorzitter, en tot plaatsvervangende leden de hee ren P. van der Mye en D. Driehuizen; b. in het stembureau voor de ver kiezing van 1 lid van de Provinciale Staten; tot plaatsvervanger van den Burgemeester als voorzitter de heer W. van dier Werff, tot leden de heeren C. Draijer en Jb. Slagveld, en tot plaats vervangende leden de heeren P. van der Mije- en D. Driehuizen; c. in het stembureau voor de ver kiezing van 6 leden van den Gemeen teraad: de heeren D. Driehuizen, C. Draijer en M. Koning, met den Bur gemeester als voorzitter, en tot plaats vervangende leden de heeren P. van der Mije, G, van Toornbergen en Jb. Slagveld. Niets meer aan de orde zijnde, werd de openbare vergadering gesloten en eene geheime zitting gehouden. Velsen. Ondertrouwd: J. F. Konkelaar enJ. Limburg. IJ. F. van der Meij en A. M. Stegemeijer. J. W. Denkers en G. Rij- perman. G. Wijker en G. Kranen burg. Bevallen: R. F. Brouwervan dier Horst, z. J. IJ. M. van Koot—Klinkert z. D. Bosmande Blaauw, d. C. A. Al dersMantjes d. J. Langendijkvan Egmond z. J. M. de Wit-Rroekkamp d. Overleden: J. Meijer, 14 m. Haarlemmerliede en Spaarn- woude. Ondertrouwd: J. A. W. Zandbergen en H. M. Raalte. A. Bakx en C. M. Rase (wed. A. B. Wagener). C. H. Kroon en C C. Stoop. Getrouwd: H v. d. Aar en H. Kroon. Th. van der Meij en M. J. van Straf ten. Bevallen: M. v. d. Weelevan Nieu- wenhuyzen z. P. JakTimmer, d. J. HoenderdosGoudsleeuw, d. Overleden: J. Hoekstra, 25 j. Schoten. Getrouwd: B. Wempe en A. M. Faase Binnenland. Hofrouw. De opper-ceremoniemeester maakt in de ,,St.-Ct." bekend, dat het Hof, in gevolge de bevelen van H. M. de Ko ningin, den lichten rouw zal aanne men voor den tijd van drie dagen, in gaande op Zaterdag 11 Mei, wegens het overt ij de n van I L II Mevrouw de Prinses Amalia va.ri stcin. SleeswijkHol- Tnstallatie van Amsterdam's Burgemeester. Vrijdagmiddag had de installatie plaats van mr. van Leeuwen als bur gemeester van Amsterdam.Bij zijn bin nentreden in de Raadszaal werd de nieuwe burgemeester toegesproken door mr. J. N. van Hall, als oudste wethouder. Spr. zeide dat de Raad lang bad uitgezien naar de benoeming van een nieuwen burgemeester. Dat de heer Van Leeuwen op zich had la ten wachten was een bewijs dat liij eerst, na lang aarzelen zich de benoe ming had laten welgevallen. En daar staat gij, zeide hij, thans voor ons, ter vervulling van ieen taak .lie veel tact en zeemanschap verlangt. Een burgemeester zou men nut een vari ant op IJuygens kunnen noemen het dak dat allen hagel uitstaat. ïn ons, de wethouders en de overige leden van dien Raad zult gij vinden krachtige voorstanders indien liet kan eerlijke tegenstanders indien het moet. En wanneer ik u thans uitnoodig om uw zetel in te nemen dan voeg ik er den wensch bii. dat gij deze nog lang mocht bekleeden tot heil en geluk van Amsterdam (luide toejuichingen). De burgemeester het woord nemen de brengt in de eerste plaats zijn har- telijken dank uit voor de welwillend heid en ondubbelzinnige bewijzen van sympathie, waarmede hij is ontvan gen. Hij stelt dit op ~"oote :'s om- dat dit hem een steun zal zijn bij de moeielijkheden die zich zullen voor doen. Na lange aarzelin<T heeft hij liet ambt aanvaard omdat er ook een voor deel aan is verbonden en wel om mede te werken aan den bloei van de groote stad. Het leven daarvan te begrijpen is zeker moeilijk maar de opofferingen daarvoor noodig zijn hem niet te groot. Hij wil dan ook d'e verklaring afleggen, dat hij daartoe al zijn krach ten zal aanwenden. Toch vermag een burgemeester alleen niet veel. Hij heeft den steun van zijn wethouders en raadsleden noodig etn afgaande op den steun, die hij nu b-'ina zes jaren als wethouder heeft genoten, rekent hij er op, dat hij deze steeds zal er langen. Wanneer wij allen er maar op bedacht zijn, dat wij hier zijn niet om eigen belangen te behartigen, maar wel die van het algemeen bel lang. Een voorbeeld heeft hij daarin van zijn hooggeachten voorganger. Hij hoopt dan ook, dat de arbeid zal vruch ten dragen, en dat, wat ook zal ver doelen, de gemeenschappelijke arbeid zal strekken tot den gemeenschappe- lijken bloei van de hoofdstad van Ne derland. Leerplicht en politie. De arrondissements-school opzie ner te Rietsterwaag had zich lot dien, gemeenteraad! van; Opsbeirl-and! gewend met) verzoek, om met toer passing van' art. 29 der wet op dien Leerplicht, .eene verordening vast te stellen. waarbij aan d'e politiie opgedragen wordt zich op straat bevindende schoolkinderen naar school te brengen. De schoolopziener, die zelf Hid van' den raad is, brok echter zijn verzoek in, toen het Meek van ver schillende kanten bezwaar te vin- dien. Verkiezingen voor de Tweede Kamer. De kapitein van den generalen staf Pop, neemt de candidatuur voor dis trict III te 's Gravenhage van de con servatieve kiesvereeniging Vaderland en Koning aan. Voor de twee overige districten stel de zij geen candidaten, ten einde har ren steun te bieden aan de candidaten der anti-revolutionairen en katholie ken, in de hoop dat dezen haar candi- daat voor district III zullen overne men. De vereenigde anti-liberalen zul len in dat geval samenwerken: in dis trict I voor een 'anti-revolutionair (gauche), in II voor een katholiek, in IH voor een conservatief. In een vergadering der R. K kies vereeniging Recht voor Allen te Nij megen heeft de voorzitter, de heer F. J. Th. H. Dobbelman, medegedeeld dat hij om zijn vele bezigheden en om het klimmen zijner jaren gemeend had zich niet verder beschikbaar te moeten stellen, voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Mr. jhr. O. van Nis pen tot Sevenaer is zijn vermoedelijke opvolger. Do heer Hugenholtz heeft, na de hee ren Bax en Tak. thans almede bedankt voor de hem door de Volkskicsvereeni- ging te Hoorn aangeboden Kamercan- di datuur. In eene vergadering der r.-k. kies vereeniging Recht en Plicht te Olden- zaal werd candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in 't district Enschedé de heer mr. Aalberse te Leiden. Door den centrale anti-rev. kiesver eeniging in het district Eist is tot can didaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer A. D. Duijs, te Eist. De Burger-kiesvereeniging te Assen stelde tot candidaat voor de Tweede Ka mer in het idstrict Assen, het aftre dend lid mr. J. J. Willinge, met 20 stemmen, tegen 10 op den heer J. Draad, voorstander van urgentie van grondwetsherziening. De Centrale Vrijzinnige Kiesvereeni ging Appingedam heeft den heer Sche pel candidaat gesteld voor het lid maatschap der Tweede Kamer. In de te Eramen gehouden vergade ring der centrale liberale kiesvereeni ging Drenthina is tot definitief candi daat voor de Tweede Kamer gesteld het aftredend lid, dr. P. H. Roessingh. Andere candidaten werden niet ge noemd. De Vrijzinnig-Democratische Kies vereeniging te Nieuwolde stelde met algemeene stemmen dr. D. Boa van Winschoten candidaat voor het lid maatschap der Tweede Kamer. De centrale anti-rev. kiesvereeniging in het district Veendam heeft tot can didaat voor de Tweede Kamer geko- ds. R. J. W. Rudolph te Leiden. Met ééne stem meerderheid heeft de kiesvereeniging Burgertrouw in het district Schoterland besloten geen can didaat te stellen. De liberale kiesvereeniging te Bui- nen heeft als candidaat voor de Twee de Kamer in het kiesdistrict Emmen gesteld den heer dr. P. IJ. Roessingh. De heer L. van Waesberghe Jans- sens te IJulst ,lid van Ged. Staten van Zeeland wenscht niet in aanmerking to komen voor eene candidatuur voor de Tweede Kamer in het district Hou- tenisse, op welke candidatuur door vele katholieken was aangedrongen. De liberale kiesvereeniging te Brou wershaven stelde candidaat voor de Tweede Kamer den heer J.A. de Bruyne In de vergadering der kiesvereeni ging Burgerplicht te Steenwijk werden voor een candidaat voor de Tweede Kamer alle stemmen (15) uitgebracht op het aftredend lid den heer J. Mees ters. Ook in de kiesvereeniging te Stad- en Ambt-Vollenhove verkreeg de heer J. Meesters alle stemmen. De liberale kiesvereeniging te Aven- horn stelde den beer P. B. J. Ferf, af tredend lid, opniouw candidaat De anti-revolutionaire kiesvereeni ging Nederland en Oranje te Zwolle heeft voor de Tweede Kamer candi daat gesteld mr. A. baron van Dedem. Ook mr. Rink kwam voor op het drie tal voor de Tweede Kamer te Schie dam, en heeft verklaard die candida tuur niet te kunnen aannemen. De meeting te 's-Gravenhage. De burgemeester der residentie heeft op aanvrage van het Neder- landsch comité voor Algemeen Kies recht, aan de vereenigingen, die Zon dag a.s. deelnemen aan de meeting voor algemeen kiesrecht, vergunning verleend zich 's morgens van de beide stations af in optocht naar het terrein achter de IJobbemastraat te begeven. Na afloop der meeting zullen zij, we derom in optocht, naar het Binnen hof mogen trekken. De vereenigingen mogen in beide optochten ontplooide banieren, doch geen roode vlaggen meevoeren. Alléén bij den tocht naar het Bin nenhof. bij aankomst, alwaar de stoet zich onmiddellijk moet ontbinden, zal muziek gemaakt mogen worden. De wegen, die de stoet zal hebben te volgen, worden nader door de po litie aangewezen. Postzegels van vreemde staten De Kamer van Koophandel te 's Gra venhage ontving van den Minister van Waterstaat bericht, dat er bezwaar bestaat, postzegels van vreemde Sta ten aan alle of aan sommige postkan toren verkrijgbaar te stellen en dat het eveneens bezwaar ontmoet de ge legenheid tot inwisseling van derge lijke postzegels aan Nederlandsche postkantoren te openen. Zondagsrust. Evenals de Minister van Binnen- landsche Zaken, heeft thans ook de Minister van Waterstaat het hem aan geboden eere-voorzitterschap van het Nationaal Congres voor Zondagsrust, dat 19 en 20 Sept. te 's Gravenhage gehouden zal worden, aangenomen. Acad examens. Leiden. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer P. W. Meihulzen geh. te Batavia, op proefschrift: Ver! slag der heelkundige kliniek van liet Rijks-Academisch Ziekenhuis ie Lei den. cursus 1898—1899." Wilde zwijnen. In ons vaderland komen de ivilda zwijnen ijfog maar sporadisch voor Maar nu schijnen ze uit Duitschlcid in troepjes herwaarts te komen Fr zijn er verscheidene -ezicn bij T„l- dijk, een goede 2 uren van Zutnhen aan den Emmeriksclien -riniweg een uur voor Hummel». Zelfs was er een zeug met jongen bij, zoodat ook voor de nakomelingschap gezorgd wordt Volgens de „Doesb. Ct". hebben zij "P de bouwlanden, vooral in de aard appelvelden al heel wat schade aan- gericht. Een, jongen, die te Harlingen om vo gelnesten te storen, in een boom was geklommen, viel daaruit en met het achterhoofd op de steenen, tengevol ge waarvan hij hersenschudding be kwam. Naar het gesticht voor zieken verpleging vervoerd, is hij daar over leden. Oit de Arbeiderswereld. BUITENLAND. Aan de Hamburgsche werven heb ben de koperslagers het werk gestaakt Als het geschil niet biigglegd wordt, vreest men voor een algemeene uit sluiting van de werfarbeiders door den patroonsbond. Sport en Wedstrijden. Wielernieuws. Voor den wedstrijd om het gouden wiel te Berlijn op de Friedenau-baan, Zondag a.s., over 100 kil. met gang- making, komen uit: onze landgenoot Dickentmann, kampioen van Europa over 100 kil. van 1900, Robl, Tom-Lin- ton en Bonhours. Volgens "'et Rijw." is Jaap Eden, de nog steeds te Velzerend woont, be zig zich te oefenen, met het plan dit jaar weer in wedstrijden uit te ko men. Te Pariis zijn programma's ver spreid. meldende dia verrijding van een grand prix der Union vélocipédique de France" 23, 27 en 30 Juni a*s. tot een bedrag van 10.000 fres. cn plaats vindend on de Parc-baan, ten voor deel© der armen van Parijs. Wat moet er nu worden van den grand prix der stad Parijs? Lesna, de winner van den wedstrijd BordeauxParijs (594 kil.), heeft tij dens den geweldigen rit gebruikt: een liter vleeschnat, vier liter bouillon, acht liter melkchocolade, drie dozijn eieren, gelei opt in twee liter rooden portwijn, een glas chartreuse, een half fleschje Vichy-water en een halve flesch champagne dus volstrekt geen vast voedsel. Hondensport. Interna tionale Honden ten toons telling. Vrijdag werd in het Paleis voor Volksvlijt te Amst. de jaarl. internatio nale hondententoonstelling geopend', uitgaande van de Ned. Jacht ver. ..Nim rod" en de Ned. Kennelclub „Cyno- phylia". Het aantal inzendingen is zeer groot en ook het buitenland heef oen aardig contingent «-eleverd. Do geïllustreede catalogus is ee. boekdeel van 350 pagina's. Exempla ren van enkele buitenlandsche rassen» waarvan men hier nog slechts gerin ge kennis droeg, verleenen aan de ex renilleton. Naar hel Engelsch VAN DOROTHY GERARD. 15) Ik begrijp diat zoo goed', zeide zijalsof zij een gesprek voortzette gij ook niet? Hoe bedoelt ge dat Chopin's idééhet is zoo ge makkelijk te volgen., of liever ge zegd, er zijn 3 ideeën, geheel ver schillend van elkander. Het eerste is eenvoudig ernstig; diep gevoeld en heel droevigheeteheete trar nieni men kan het hoor en m de noten van de eemtei passages, en zij speelde ze zachtkens over, toen ze sprak Dan-, le midden van die droef heid breekt de wanhoop plotseling los, bijna woest, maar slechts voor één oogenblik de- doffe smart komt weer terug. In de tweede komt de eerste berusting. Bestaat er iets dat meer vrede en zalig heid! uitdrukt dan. deze muziek krijgt men niet het gevoel of een zachte, koele hand op een branden de wond' wordt gelegd, in deze twee de passage? Je hebt gelijk, zeide ik, want ik luisterde dn verrukking een oogenblik mijn werk latende rus ten. Maar ik ben benieuwd hoe je het einde uitlegt. Ik heb nooit begrepen wat Chopin daarmee be doelde dat wilde, ademlpoze. ver warde hieeft voor mij meer dei uit drukking van een krankzinnige, dan het einde van een doodë-n- nxarsch. Dat begrijp ik ook, zeide Jad- wiga. O, ik begrijp uitstekend wat hij in zijn gedachten had. Hij heeft de begrafenis den. geheel en tijd in gedachten gevolgdhij heeft hot kerkhof bereiktdie kist is neer gelaten: de aarde- is er opgegooid: alle treurenden zijn heengegaan, en nu zijn de dood'en- alleen, en van het bosch komt de wind huilende aan en brengt met zich een leger van dood© Maderen die dwarrelen e,n dansen op het versche graf en die frissche bloemen, die daar zoo even waren neergelegd, vernieten. Jadwiga was van haar plaats aan d'e piano opgestaan en nu naast mij staande, keek zij mij in de duisternis aan met oogen, strak en zwaarmoedig, alsof haar een visioen voor den geest kwam. Op oogenblik. ken als die ze, was ik zeker, dat ze aan haar vader dacht, en waar schijnlijk nogeans de emioti.es door leefde van den dag, volgende1 op dien van het ongeluk. Het was ook in die oogen blikken van droefheid', dat de gelijkenis met het portret van haar overleden vader, het meest uitkwam, want zijn flink gelaat droeg een schaduw van smart en zorg. Sedert ik zijn geschiedenis had gehoord hield ik er niet van mij d'e gelijkenis voor den geest te roepen hetzij1 hij moordenaar of krankzinnige was, ik voelde een: te genzin in mij bij de gedachte dat Jadwiga zijn dochter was. Wat betreft de vraag van zijni ge zondheid! en van mijn eigen ge maakte theorieën, ofschoon ik er mijn gedachten maanden lang me de bezig hield, is hot mij slechts eenmaal gelukt hierover met iemand te praten en deze was het evenals ik volstrekt niet eens met de alge meene denkwijze. Deze persoon was Malewicz, en het was onder de dansmuziek en terwijl vele vroo- lijke paartjes een mazurka dansten, dat ons gesprek hierover werd sie- voerd. Dit gebeurde niet te Lud- niki maar te Krasno, de verblijf plaats van de Lewickis, ini wier mooie vertrekken zich alle men- schen uit den omtrek een week na Paschen hadden vereenigd. om den verjaardag van den ouden heer Le wi oki, Wladïmir's vader, te vieren. Nimmer had Wlad'imir er schoo ner uitgezien. Zooals hij daar stond in den post van die deur, met de 'lentezon schijnende op zijn zijlden wambuis en schitterende in die ju weel-en van zijn oorbellen want als echt landsman, had hij zich van daag in zijn nationaal oostuu-m ge stoken was hij een, verrukkelijk sujet voor een- schilder. Het mocht wat theatraal schijnen, toch maak te het indruk. Vandaag was hij een echte prins, inderdaad, niet alleen in gestalte en gelaat maar ook in zijn kleeding. Hoe kon ik thans Jadwiga nog afraden om Wladimir te huwen? Een, koeler meisje dan zij, zou zelfs in vuur zijn geraakt bij dit schildertji, dat op mijn een voudige ziel reeds zulk een indruk maakte En dlan-, wat een gratie van beweging, wat een gentleman like manieren om gast na gast te ontvangen, hen allen geleidend.'© naar zijn vader, -een boom van een man, die rlneumatisch zijnde, ban? was zich aan de deur te vertoonen. Van het berin tot het eindie was Wladimir de ziel van heit gezel schap. Te Krasno werden de din gen veel ruimer gedaan dan te Ludr nikien zooals van zelf spreekt, er was uitstekende muziek, zood'at na een heerlijk d'iner, die avond be sloot met een,, zooals steeds in Po len feesten eindigen., gezellig bal. Toen gebeurde het dat Malewicz en ik in, eikaars gezelschap kwamen. In het eerst sprak hij niet veel dit was niet die eerste maal dat wiji beiden als toekijkers hadden ge fungeerd' en daar ik steeds zijn stil zwijgen eerbiedigde, had hij waar schijnlijk ged'acht mijn gunst diaar mee te winnen. Vandaag echter, voor de eerste maal, begon hij da delijk te zinspelen op zijn. gedach ten. Die twee zullen een schoon paar vormen, zeide hij na een poos je, op een toon van gemaakte on verschilligheid', die naar ik dlenk werd gebezigd om mij te bedriegen. Zijn oogen rustten, toen hij sprak, op Wlad'imir en Jadwiga, die aan het hoofd van de- rij dansers door de groote zaal wandelden. Gekleed! in een licht Mauw, zijden kleed). dat tot haar knieën neerhing, daar onder haar schoongevormde boe nen en kleine voetjeshaar gelaat licht gekleurd door de drukte van het feest, haar witte tanden tco nend' als zij tegen haar dansen i lachte, was Jadwiga de reine" van het bal. Daar hadden velen- Jad wiga nagevolgd vele dames waren even mooi gekleed als zij. alleen in andere kleuren want donker haar, en schoome, elegante verschij ningen telt men veel in Polen maar JadJvviga overtrof ze allen'. Men kon haar vergelijken met de schoon ste bloem-, uit een prachtige bou quet aangewezen, als het ware, om het midden-punt van den ruiker te zijn1. Toen ik flauwtjes knikte op Ma lewic-z opmerking, voegde hij et met nadruk bij En toch was dit niet wat haar vader wilde.. Had hij dan reeds plannen om trent haar gemaakt? Zij was toch zeker nog een kind' toen hij stierf? vroeg ik. Dat was -ze ook, en. toch had hij, reedis plannen gemaakt. Daar zijn vaders die re-eds vroeg voor uit zien, weet ge. Ilij- had1 reeds een. echtgenoot voor haar uitgezocht en ge raadt nooit wien.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5