De Koningin in Mecklenburg. In het geheel zal de jaarlijksche licli- ting voortaan bedragen 17500 man(vroe ger 11200^ waarvan 12300 opkomen voor volledige 15200 man voor korte oefening. De ingelijfden ter volle dige oefening zullen voor eer ste oefening bij de onbereden wapens 8 maanden dienen, doch die voor het zg. ..blijvend gedeelte" worden aange wezen kunnen ten hoogste 12 maanden in dienst worden gehouden. De dienst tijd kan ook verlengd worden met vier tot zes maanden bij speciale wet, in 't geval dat de openbare orde enz. dit mocht vorderen, doch in dat -wal te gen de zg. ..verhoogde soldii" of scha deloosstelling. De ter volledige oefe ning ingelijfden komen in Maart opj (gerekend' wordt dat zij 15 Maart op komen), maar tot twee malen toe kan voor een jaar uitstel worden verleend. Kostwinners kunnen öf ontheffing of schadeloosstelling krijgen, naar nader vast te stellen regelen. Voor het blij vend gedeelte heeft afzonderlijke loting plaats en is nummerverwisseling ge oorloofd. De 5200 ..viermaonders". die tusschen 15 Mei en 15 Juni opkomen (gerekend wordt op 1 Juni) moeten, om dit voor recht te kunnen dcclacht;~ worden vol doen aan zekere later vast te stellen eischen van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid. Mochten aan deze eischen geen 5200 man eener lichting voldoen, dan vallen de hoog ste nummers der lichting voor de ont breken den in de plaats. Wanneer de eerste oefeningstijd ach ter den rug is, volgen de herhalingsoe feningen. Daarvoor kunnen de man schappen der onbereden wapens drie keeren moeten opkomen tot ten hoog ste 12 weken in het geheel. Die van de bereden wapens, wier eer ste oefeningstij d steeds ten minste 12 en ten hoogste 18 maanden is. behoe-, ven voor herhalingsoefeningen slechts twee malen, gezamenlijk voor 8 weken op te komen. De milicien die zijn achtjarigen dienst bij het leger heeft vervuld, gaat, voor zoover hij behoort tot de onbere den wapens, over naar de landweer. De miliciens der bereden wapens, die volledig geoefend zijn, worden inge lijfd bij de landweer-afdeelingen, die kort geoefend zijn bij de tot aanvulling daarvan bestemde depots. Allen wor den bestemd voor het wapen of het dienstvak waarvoor zij in het leger ziin geoefend, met dien verstande dat pant serfort-artilleristen uit het lerer bij de vesting-artillerie van de landweer ko men. De dienst bij de landweer duurt 7 ja ren. De daarbij ingelijfden worden tweemalen telkens voor ten hoogste zes dagen tot het deelnemen aan herha lingsoefeningen opgeroepen. Zij kun nen echter bij speciale wet, in geval van oorlogsgevaar, oorlog of andere buitengewone omstandigheden, onder de wapenen worden geroepen. Dit was trouwens ook het ^eval met de schutterij en deze bepaling blijft van kracht voor de schutterplichtigen, die hun schutterlijken dienst zouden moe ten vervullen in het jaar waarin de landweerwet in werking komt en de daarop volgende vier jaren. Aangezien evenwel met het in wer king treden van de landweerwet de schutterij ophoudt te bestaan, behoe ven de hierboven genoemden niet meer aan een loting voor de schutterij deel te nemen. De schutterijen die bij het in wer king komen der landweerwet beslaan, blijven als overgangsmaatregel no~ 5 jaren in dienst, doch, zooals ~ezegd, nieuwe schutterijlichtingen worden in dien tijd niet opgeroepen, zoodat men hier toepast wat bij de behandeling der drankwet de theorie van het „uitster ven" is genoemd. Ziehier in groote trekken wat de mi litaire wetten voorschrijven. Zooals men weet blijft èn bij het le ger èn bij de landweer de mogelijkheid geopend om vrijwillig dienst te nemen. Aangezien een wetsontwerp op den landstorm nog niet werd ingediend, is het moeilijk te zeggen of daarbij ook gedacht is aan het orf*—-on van dien defensieplicht aan degenen, die öf vrij loten ëf uit anderen hoofde van den dienst bij leger en landweer zijn vrij gesteld. Voorloopig zullen dus van do zen geen militaire diensten worden ge vorderd. Reuier seint uit Darmstadt Gravin Erbach-Schönberg geboren prinses van Waldeck-Pyrmont, te Künig in het Odenwald voor spoedig bevallen van een meisje. Eenigen tijd geleden weigerde een onderwijzer te Sappemeer het zegel recht voor de bevelschriften, waarop hij zijn traktement ontving, te betalen. Gedeputeerden van Groningen stelden hem volkomen in 't gelijk, maar het gemeentebestuur bleef het toch vor deren. Daarop wendde de onderwijzer zich tot don minister van binnenland- sche zaken; ook deze stelde hem in 't gelijk. Nu heeft de minister van binnenl. za ken opnieuw in een missive aan Gede puteerde Staten der provincie, dato 18 April, te kennen gegeven, dat volgens zijn oordeel en dat van den minister van financiën de zegelkosten van be velschriften van betaling voor door de gemeente verschuldigde golden door de gemeente moeten worden betaald( en dat dit geheel van toepassing is op de mandaten voor de jaarwedden der onderwijzers. De „Nbr". kan mededeelen dat de 'aoop op reconstructie der N.-Brab. Rank nog niet is buitengesloten. Den 15en Mei zal een beslisssing genomen worden. Het dezer dagen vermelde bericht, dat het sanatorium „Oranje Nassau- $ord" op 11 September geopend zou worden, is onjuist. Omtrent den datum der opening is nog niets bc-paald, maar *t is de wensen van H. M. dp Koningin- Moeder de opening Tfio eonigszins mo gelijk in de eer6te helft der maand September to doen plaats hebben. In verband hiermede worden de werk zaamheden aan 't gebouw zooveel mo gelijk bespoedigd Afsluiting en droogmaking va.il do Zuiderzee i Bij de Tweede Kamer is ingekomen het wetsontwerp tot afsluiting en dr g- making der Zuiderzee. Op nacit-r vost te stellen wi]tevujrdai voor rekening van den Staat de wer ken uitgevoerd noodig: 7,,:,i„zee lo. tot afsluiting van de door een afsluitdijk, l°°P™dV„rAm Noord-Hollandsche kust door stel diep naar 't eiland W «r* vandaar naar de Friesche kust bi) Pi- De Christ,-hist, kiezersbond tc Utrecht candideerde voor de Tweede Kamer de heeren jhr. mr. A. P. C. van Kar- nebeek (aftr. lid) voor district I. en jhr. mr. J. Röell voor district IL De kiesvereeniging te Schiedam heeft als candidaat voor de Tweede Kamer mr. C. F. van Deventer. aam; 2o. voor de droogmaking van twee ge deelten dor afgesloten Zuiderzee en wel: a. een noordwestelijk gedeelte be grensd door de Noord-Hollandsche kust, den afsluitdijk door het Amstel- diep, het eiland Wieringen en een aan te leggen dijk van dit eiland naai- de Noord-Hollandsche kust nabij Medean- blik; b een zuidwestelijk gedeelte, be grensd door de Noord-Hollandsche kust en door een aan te leggen dijk, loopen- de van omtrent Blokkershoek naar 't eiland Marken en van daar naar den noordelijken oever van het Monniken dammer Gat; 3o. tot voorziening in de belangen, van waterkeering, afwatering en scheepvaart, voorzoover deze door de j afsluiting en de droogmaking geschaad worden; 4o. tot voorziening in do belangen der landsverdediging, in verband met de sub. 1, 2 en 3 bedoelde werken. De Zuiderzee-visschersbevolking zal, op bij algemeene bestuursmaatregel te I bepalen wijze, een tegemoetkoming ontvangen in de "haar door de afslui ting berokkende schade. Eene commissie zal door de Kroon benoemd worden om de Regeer in g van advies te dienen omtrent de voorberei ding en uitvoering der werken. Aan deze commissie kan geheel of ten dee- le de leiding der werken onder de be velen der betrokken Ministers worden opgedragen. De kosten van de afsluiting worden geraamd op 40,800,000 gulden, de ver- betering van 't Zwolsche Diep en de I voorziening in de belangen voor vis- scherij, defensie en waterverversching op 16,300,000 gulden, te zamen 1 57,100.000. Voor de inpoldering van 46,520 HA. vruchtbaar land en Wieringer Polder en Hoornsche Polder 35,550.000. De totale kosten van 't beperkte plan worden alzoo gesteld op rond f 95,000,000, waarvan 57,000,000 voor afsluiting en f 38,000,000 voor droog making. De uitvoering kan geschieden in 18 jaar. De Regeering wenscht de 57 millioen voor de afsluiting te beschouwen als uitgaaf zonder meer, uit de gewone middelen te dekken en ze te verdoe len over 60 jaar door leening waardoor jaarlijks 2 millioen voor rente en aflos sing zullen noodig zijn. Dat dientengevolge geen versterking van inkomsten noodig zou zijn, kan be- zwaarüjkt worden voorgespiegeld. Zwaarder en pijnlijker offers zijn door volken gebracht om hun grondgebed uit te breiden. Verkiezingen voor de Tweede Kamer. De chr.-hist. Kiezershond te Kam pen heeft besloten de candidatuur te steunen van de anti-revol. kiesvereeni ging Nederland en Oranje, die mr. AL j baron Mackay candidaat stelde. De anti-rev. kiesvereeniging Neder land en Oranje te Schiedam, stelde tot candidaat voor de Tweede Kamer de heer P. S. Idenburg. De liberale kiesvereeniging Anner- Jveensche Kanaal stelde den heer mr. J. J. Willinge, aftr. lid, tot candidaat voor de Tweede Kamer. De democratische kiesvereeniging Ontwikkeling te 's Gravenhage stelde tot definitief candidaat voor de Twee de Kamer iji district I 's Gravenhage, den heer Bergmeyer, socialist. De centrale r.-k. kiesvereeniging voor het district Katwijk heeft candi daat voor de Tweede Kamer gesteld mr. P. J. M. Aalberse te Leiden. De anti-revolutionaire kiesvereeni ging te Colijnsplaat heeft besloten de candidatuur van jhr. mr. A. F. de Savomin Lohman als lid der Tweede Kamer krachtdadig te steunen. De centrale anti-revolutionaire kies vereeniging in de Hoeksche Waard heeft voor de Tweede Kamer candi daat gesteld mr. A. P. R. C. baron van I der Borch van Verwolde. De anti-revolutionaire kiesvereeni ging Groen van Prinsterer te Strijen heeft tot candidaat geteld voor de Tweede Kamer mr. A. P. R. C. baron van der Borch van Verwolde. De anti-rev. kiesvereeniging Neder land en Oranje te 's Gravendeel stelde tot candidaat voor de Tweede Kamer mr. A. P. R. C. baron van der Borch van Verwolde. Do heer P. B. J. Ferf, aftredend lid iin het district Hoorn, is candidaat ge steld door de liberale kiesvereeniging te Monnikendam. De heer J. A. van Zutphen, door de sociaal-democratische partij in het district Hoogezand candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, heeft om ge- I zondheidsredenen voor de candidatuur bedankt. De centrale liberale kiesvereeniging in het district Hontenisse heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer ge steld mr. J. G. van Deijnse, aftredend lid. Wielernieuws. Eind goed al goed! De officieele, tra- ditioneele origineele grand prix van de stad Parijs, zal verreden worden in de maand September op de gemeentelijke wielerbaan in het Bosch van Vincennes onder leiding van de „Union Vélocipé- dique d/ei France" en de "rand prix van dit sportlichaam (totaal 23.000 fr. aan geldprijzen) wordt verreden op de baan van Pare des Princes, 23, 27 en 30 Juni. 't Gaat in het hoofdnummer om: een kunstvoorwerp, een geborduurde sjerp en 8000 fr. voor den eerste, 2200 fr. voor den tweede en 1000 fr. voör den derde, terwijl verder de grand prix voor ama teurs totaal 1300 fr. zal beloopen, er voor een uurwedstrijd 3700 fr wordt uitgeloofd en voor een vreemdelingen- prijs 900 fr. Voetbal. PROMOTIEWEDSTRIJD. (West. ie. kl.) De promotie-wedstrijdi voor de le kl. (H. F. G.Sparba) op het terrein der Spartamien te Rotterdam is een j succes voor H. F. C. geweest. H. F. C. won, met 21, en is dius nu tot eerste-klasse club gepromoveerd. Wel is déze uitslag lang zoo schitterend; niet. als de vorige maal, toen de stand! 80 was. doch men. vergete niet. dat die wedstrijd nu gespeeld werd op Sparta's eigen terrein. We wenschem H. F. C. vam harte geluk mot deze promotie en mee- nen, dat zij alle elementen in zich bevat om bij een volgend sei- jzoen een eere-plaals in. haar nieu- |wen rang. onder d'e eerste-klasse- clubs te gaan innemen. voorzijde een droge plaat of stuk ne gatief papier, dan verkrijgt men, na het boek gesloten te hebben binnen 20 minuten tot één uur een afbeelding, die verder als een gewone photogra- phie wordt behandeld. Dit middel komt te pas als men afbeeldingen wil ma ken uit boeken die niet, van de plaats gen worden verwijderd. Van onzen «pedalen correspondent.) De R. K. kiesvereeniging Recht, plicht en orde te Schiedam heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer ge- seld den heer Idenburg, kapitein bii het Indische leger (anti-revolutionair.) De christelijk-historische kiesvereeni ging te Schoonhoven heeft besloten bij jde a.s. verkiezing voor de Tweede Ka- I mer samen te werken met de vrij-anti- revolutionaire partij, en stelde tot can- j didaat voor de Tweede Kamer, district Bodegraven, jhr. mr. L. van den Berch ivan Heemstede. De Centrale Vrijzinnige kiesvereeni- I ging te Kampen heeft den heer mr. F. O. van der Dussen, kantonrechter al daar definitief candidaat gesteld. De anti-rev. kiesvereeniging te Co lijnsplaat heeft het aftredend lid der Tweede Kamer, den heer jhr. mr. A. |F. de Savornin Lobman opnieuw can didaat gesteld. Als candidaat voor de Tweede Ka lmer zal in het kiesdistrict Sittard op treden mr. F. J. J. Janssen, advocaat te Maastricht. De liberale kiesvereeniging te Zuid laren heeft tot candidaat voor de Twee de Kamer gesteld mi*. I. I. Willinge. De Vrijzinnige kiesvereeniging te Hoedekenskerke stelde candidaat het aftredend lid, mr. Van Deinse. In de te Groningen gehouden, beslo ten vergadering van do Vrijzinnige I kiesvereeniging is mr. S. van Houten I candidaat gesteld voor de Tweede Ka mer. De R.-K. Centrale Kiesvereeniging I in het district Wijk bij Duurstede heeft in hare teUtrecht gehouden vergade- iring candidaat gesteld voor de Tweede I Kamer jhr. mr. H. M. J. van Asch van jWfjck. aftredend lid. j- De anti-revolutionaire kiesvereeni ging Nederland en Oranje, te Puttcrs- hoek, heeft als candidaat voor de Twee de Kamer gesteld den heer mr. A. P. R. C. baron van der Borch van Verwolde, te Arnhem. De liberale kiesvereeniging te Ilpen- dam (N.-H.) heeft candidaat gesteld voor de Tweede Kamer (district Zaan dam) den heer K. de Boer Cz. Ingekomen is een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de bepalingen in het Burgerlijk Wet boek omtrent huur van dienstboden en werklieden. Wegens overvloed van kopy ko men wij hier morgein uitvoeriger op terug. Stuurlieden ter Koopvaardij. Te Amsterdam is opgericht, de „Bond van Nederlandsche Stuurlieden ter Koopvaardij", welke zich ten doel stelt: le. Het bevorderen der orde aan boord van Koopvaardijschepen. 2e. Het tegen gaan van het bemannen van Neder landsche schepen door vreemde natio naliteiten. 3e. Het aankweeken van verbroedering en vriendschap tusschen zijne leden; 4e. Het bevorderen der be langen van den Nederlandschen stuur man. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. H. V. V. glaagdi© or Zondag in, Victoria met 21 te slaan era is dus voor de 4e> maal kampioen van Ne derland. De uitslag gaf zeer goed de krachtsverhouding aan. Het tail- rijke publiek was geheel op de hand Jder Wageningers. die zich kranig verdedigden tegen de Haagsc-he voorhoede, waarin ook Hesselink i weer aanwezig was. WESTELIJKE le KLASSE. Men schrijft ons uit Amsterdam De roodzwarten hebben het er Zondag leelijk bij laten zitten. H. B. S. had ze in de eerste helft ge heel onder den duim en leidde met de rust met 30. Twee doelpunten waren door Bekker gemaakt en een weaxi door Hülsmann in; het net zij ner eigen partij: gezet. Na de pauze is R. A. P. iets ster- I ker, en belegert de Hagenaars meer- I malen, zonder evenwel tot doelpun ten te komen, integendeel weten d'e Roodwitten. uit een uitval door van I Heuckelom zeer gelukkig een punt I te behalen. Eén minuut voor tijd maakt Zweerts Sr. voor R. A. P. de eenige goal, zoodat H. B. S. wint met 41, hierdoor dus definitief No. 3 op de ranglijst komende. De Hagenaars speelden eerst met 9 man doch werden later voltallig. Bij R. A. P. werd1 Hisgen verdienstelijk door Van Broekhuizen vervangen. Prins Hendrik bij onzen patient. Rabensteinfeld. De Gala-voorstelling in den Schouwburg. Schwerin, 10 Mei 1901. Gisterenavond schreef ik reeds, dat er zeer belangstellend naar ons was geïnformeerd na het incident bij den intocht. Heel an de vroegte werd mij van morgen alweer een bezoek aangezegd, van den vriendelijken stationschef Von i Seydewitz, die ons aan liet station zoo I goede inlichtingen gegeven had. Op onzen rit naar Rabensteinfeld bezochten wij van morgen in de eerste plaats onzen collega Van Groningen in het stedelijk Ziekenhuis. De deur van het huis stond open, een breede I looper voerde van het bordes naar bo ven. De eerste dokter vertelde ons, dat Prins Hendrik juist een bezoek had gebracht bij onzen patiënt. I Wij vonden hem wel te moede, of- I schoon hij weinig geslapen had. Zijn kamer zag er vriendelijk uit. Op de tafel een groot bouquet met mooie ro zen en lelietjes van dalen. Tot ons leedwezen mochten wij.slechts enkele I oogenblikken blijven, daar de Sanitats- Irat met zijn assistent onmiddellijk na ons vertrek de beide beenen met Rönt- om de Koningin, Groothertogin Mart», den groothertog en Prins Hendrik to zien voorbijrijden. DE GALA-VOORSTELLING. In de zaal worden langzamerhand alle plaatsen door de gasten ingenomen Evenals ik bij dergelijke gelegenhe den in Berlijn reeds meermalen in do Hof Opera heb opgemerkt, wordt het geheele parket uitsluitend door heereri ingenomen. Aan de dames, die in avondtoilet zijn verschenen, zijn plaat sen aangewezen in de loges en balcorid aan beide zijden. Toch ziet het parket er alles behalve doods uit door het ontbreken van lichte toiletten en blanke schouders. De zwarte kellnerscostuums der „Herren vom Civil," die geen hof be trekking bekleeden, worden geheel j overvleugeld door kleurige uniformen en galarokken, bijna zonder uitzonde ring met flikkerende kruizen en ster ren behangen, welke rinkelend tegen 1 elkaar slaan, als de bezitters behoed zaam langs de voor hunne klapstoel tjes staande heeren heenschuiven. Tegen de uniformen der officieren i# alle schakeeringen van blauw, bij de grenadieren met hooge gestikte zilve ren kragen, steken de karmozijnroods galarokken der leden van den Landtag Knl of ut) «UUUJÖ.U "O" «W. ons vertrek de ueiüc neenen met ivan den Prins-Gemaal, die tot aan den gen-stralen wilde onderzoeken, of ook rand van de loge treden en een kleine ergens splinters van het been in edele I buiging voor het publiek. De overige deelen waren gedrongen. Gelukkig had vorstelijke personen blijven nog evfjji De protsten, van R- A. P. enH, B. S. inzake eten ^eiyedfctnjd ziin verworpen, zoodat die uitslag blijft 4—3 voor H. B. S. dat nultoot één jaar houder van dien Holdleortbe- ker is. Uit de Arbeiderswereld. Letteren en Kunst. BINNENLAND. Naar men uit goede bron verneemt, zullen de traktementen der post- en telegraafbeambten met Januari e. k. zoodani" geregeld worden dat 't maxi mum in 15 dienstjaren bereikt wordt, in plaats van in 20 jaar. Omtrent de werkstaking van het §cheepsvolk der Koninklijke Stoomboot Mij. te Amsterdam valt slechts te ver- vermelden dat het stoomschip Prins Willem I Zaterdag vertrokken is met 19 man in plaats van 40. Gedurende de reis zal de equipage worden vuld. Sport en Wedstrijden. Paarden. Algemeene Harddraverijverccniging. Ingeschreven paarden voor de hard draverijen te Cruys-Bergen (Bussum), op Donderdag 16 Mei 1901. (HARDDRAVERIJEN.). Landbouw-prijs. 1. Diamant, 16 00 M.; 2. Dinamo, 1600 M.; 3. Miklós, 1600 M.; 4. Ko-Ko, 1600 M.; 5. Valeria, 1600 M.; 6. Zwaska II 1600 M.; 7. Hans, 1600 M. Lente-prijs. Handicap 2e klasse. 1. My Love, 2620 M.; 2. Humph Boy, 2620 M.; 3. Dobrina, 2600 M.; 4. Cesar, 2600 M.; 5. Jenny, 2580 M.; 6. Ceres, 12520 M.; 7. Herman. 2500 M.; 8. Elec tric. II. 2480 M.; 9. Polkan. 2480 M.; 10. Atlantic, 2-180 M.; 11. Premier II ,2430 M.; 12. Ninus, 2430 M.; 13. de Lui tent. 2430 M.; 14. Nclla, 2420 M.; 15. Ave- nir. 2400 M.; 16. Roosje. 2400 M. Cruys-Bergen-prijs. Handicap le kl. 1. A Mountaineer, 3500 M.; 2. Cleri- mand, 3470 M.; 3. Robert. S. Steele, 3440 M.; 4. Anselor, 3410 M.; 5. Lady Savage. 3410 M.; 6. Tazmoor, 3380 M.; |7. Sierra, 3380 M-; 8. Hiryc, 3350 M.; 9. May Rijsdijk, 3350 M.; 10. Lady B., 3325 11. Eddallah, 3250 M.; 12. de Dame, 3200 M-; 13. Sh. Nutjean, 3200 M. Voor de wedrennen zie men onsnum mer van Dinsdag jl. Tolstoi. De minister van openbaar onderwijs in Rusland heeft bepaald, dat geen en kel wierk van Tolstoi in de volksboeke rijen mag worden opgenomen. Jules Verne. De bekende 6cbrijver Jules Verne, die thans 73 jaren telt, is sedert eenige maanden ziek en wordt met volslagen blindheid bedreigd. Voor 't overige is in zijn toestand eenige beterschap geko men. M. J. Bouman. f Uit Gouda komt de tijding dat Mar- tinus Bouman vanmiddag is overleden. Reeds eenigen tijd was hij ziek, en hierdoor verhinderd een opvoering van zijn Meilief door de Ned Opera bij te wonen. Donderdag werd een operatie noodzakeliik geacht. En nu is deze' toonkunstenaar, een lid der bekende Bossche familie van musici, uit zijn nuttigen werkkring werkkring wegge nomen. Hij leerde van Van Bree en Richard Hol, werkte te Kuilenburg, Den Bosch, Utrecht, sedert 1887 te Gouda. Van zijn composities zijn vooral bekend gewor den de Leo-Cantate, een Mis, de opera De Tempeliers (eerst in concertvorm te Gouda, later ook door de Ned. Opera opgevoerd), en nu in den laatsten tijd het Meilief van Gulpen, een werk dat de overtuiging gevestigd heeft van zijn dramatischen aanleg en zeer knap ta lent. 't Is droevig te denken dat het lot van Meilief te snel van 't, repertoire ver dwenen voor Bouman de laatste le vensdagen misschien moeilijker heeft gemaakt (N. R. CL) de heer Van Gr. geen koorts en kon ons in korte trekken het onderhoud met den Prins-Gemaal meedeelen. Om 8 uur had Prins Hendrik laten aanzeggen, dat hij om half tien per soonlijk den heer Van Gr. zou bezoe ken. Precies op tijd kwam hij met zijn adjudant, den heer Van Suchte- len van de Haare het. vertrek binnen. iDe Prins, die kleine Mecklenburgsche j generaals-uniform droeg plaatste zich aan het voeten-einde van het bed, de dokters achter het hoofdeind, de heer Van Suchtelen meer op den achter- grond. Onmiddellijk vroeg Prins; Hendrik met veel belangstelling naar den toe stand van den patiënt. De Prins sprak dadelijk Hollandsch, natuurlijk met een weinig Duitsch accent, en deed dit ook in den loop van het geheele gespnek zonder zich een oogenblik te moeten bezinnen. Hartelijk ging hij dadelijk op het doel af: Hoe gaat het nu met u? Voelt u pijn? Hoe is het eigenlijk gekomen? De heer v. G. vertelde daarop, dat ihij een trap van een paard gekregen had, voorover was geworpen en gezien had, hoe tal van paardenhoeven over hem sprongen. In zijn instinct, zich zoo veel mogelijk te redden, had hij j zijn hoofd op zij gewend. De omstan ders waren zoo verbouwereerd, dat hij I zichzelf een eindweegs had voortge sleept. Daarna had men hem liefderijk in een rijtuig geholpen en naar heti ziekenhuis gebracht. Het deed den Prins veel leed, dat het ongeluk gebeurd, was, maar hij ver- trouwde (met een lachend gezicht naar de zijde van den Medicinalrat) dat de heer v. Gr. hier uitstekend verpleegd zou worden en spoedig zou genezen. Na zich nog eenigen tijd met den patiënt te hebben onderhouden, nam de Prins met een liartelijken. fermen handdruk van den heer Van, Gronin gen afscheid. Als een loopend vuurtje was dadelijk in de stad het bericht van mond tot mond gegaan, hoe har telijk de Prins-Gemaal zijnen landge noot had toegesproken. RABENSTEINFELD. We bezichtigden het geheele uitge strekte buitenverblijf, werden in alle salons en woonvertrekken rondgeleid en namen een- weldadigen indruk mee van gezelligen eenvoud met comfort gepaard, van smaakvolle, gezellige in- jterieurs zonder overladen pracht, en bovenal van verrukkelijke vergezich ten uit alle ramen over het heerlijke, groote park en het blauwe meer bene den aan den voet. Een gedetailleerde beschrijving te geven van de vertrekken van Groot hertogin Marie en het Jonge Paar, laat ik kieschheidshalve achterwege. Wie in gedgchten de Koningin in den I vreemde is gevolgd, moge er verzekerd [van zijn. dat H. M. moeilijk een heer lijker plekje had kunnen uitkiezen voor hun welverdiend buen-retiro. Niet licht zal ik het eeriig mooie uit zicht. vergeten uit het koepelvormige sclirijfkabinet van Groothertogin Ma rie met tal van familie-portretten rondom, op het door voorgeschoven groene landtongen ingesloten meer en het hertogelijk slot van Schwerin heel ver op den achtergrond, dat boven de jhoornen van het kleine eilandje uitste kende, als een reusachtige waterlelie op het spiegelgladde blauwe vlak drijft. hel af. Versieringen zijn in de zaal niet aan gebracht; alleen, branden nu ook allé electrische lampen langs alle rangen. Gedurende den loop van den avond blijft het onder de voorstelling daghel der in de zaal. Eindelijk treedt de intendant naar voren en slaat driemaal met zijn staf. Op alle rangen rijst het publiek vap zijn zitplaatsen op. Het heele hu^p heeft slechts één doel, de hofloge, wel ke nu door het Hof wordt betreden.... Voorop de Koningin aan den af^ die tot aan dep en een kleide j jjuigiug vuur urn. yuuiuek. De overlfjd vorstelijke personen blijven nog ev§n 'op den achtergrond. Uit het parket 'klinkt plotseling de stem van den ee sten burgeme'ester Tackert, die èen „Hoch!" uitbrengt op het Jonge Paar, waarop de muziek met het Wilhelmus invalt. Het geheele publiek buigt voor de Koningin. In de middenloge neemt de Koningin plaats tusschen den groothertog êii grootvorstin. Naast deze zit de Prins gemaal. De overige vorsten groepeeréji zich aan beide zijden. Op den achter grond het groote gevolg. De Koningin droeg een witzijden toilet met breed oranje sjerp. Op hpt hoofd, als ik wel heb gezien, het i\Av I tionaal geschenk. De prins weder in Mecklenburgsche generaals uniform. Een geklapper van honderde zitplaat sen. Het publiek wendt zich naar het tooneel en neemt plaats. Men heeft voor den feestavond slechts een enkele akt van Thannliauser ge kozen. het tweede bedrijf: Eintrilt in don Wartburg en den Sönger Krieg. Nadat het Vorspiel bijzonder exact en met veel verve is uitgevoerd, gaat het gordijn omhoog en komt Elisabeth (frau Liebeskind) met fladclerenden hemeJsblauwen mantel in vervoering de feestzaal binnen en begint hare be kende, wonder mooie aria: „Dich grüss ich wieder, tlieure Halle!" In de hofloge blijft het stil, totdat het gordijn is gevallen. Er wordt nie^ geapplaudisseerd. Na een buiging voor het publiek verlaat het hof met hetzelf de ceremonieel het gebouw en rijdt in gesloten galakoetsen naar het slot te? rug. Dan eerst verlaat ook het publiek de zaal. De geheele voorstelling heeft iets meer dan een uur geduurd. K. Gemengd Nieuws. Wetenschap. Afbeeldingen, uit boeken. De „C'nemiker-Zeitung" deelt mede, hoe men volgens den heer Jerres Smith een lichtbeeld kan verkrijgen uit een gesloten boek. Men gebruikt daartoe een stuk bordpapier dat met lichtverf is besmeerd welke men dan eenigen tijd aan het zonne- of boog licht blootstelt. Legt men dit papier dan tegen de achterzijde v^u de plaat of bladzijde welke men uit het boek wil overneipen. en legt men tegen de Door Haar lachend, stralend gezicht en Haar vriendelijke buigingen naar alle kanten, heeft de Koningin de kal me Schweriners geheel en al ..inge pakt'. Men hoort van niets anders spreken dan van de Koningin. Telkens vertelt men mij, dat bij geen der vori ge vorstelijke bezoeken, bij dat van den Keizer en andere hooge gasten, ja I zelfs bij den intocht van den jongen groothertog eenige weken geleden, het enthousiasme en de opgewondenheid zoo groot is geweest en zoo aanhoudt als nu. Men is hier zooveel ongekunstelde vriendelijkheid van vorstelijke perso nen niet gewoon. Bij het prachtige weer van vandaag is half Schwerin op de been M.t V%P straat tot straat Dieven. Te Alfortville in Frankrijk is een dievenbende in hechtenis genomen, dje er haar werk van maakte, op de spoor- weglijn van Parijs naar Marseille haar slag te slaan. Men schat de waarde der in de laatste jaren gestolen voorwer pen op 100,000 francs. Arsenicumhóudencl bier. De staatscommissie, belast met een onderzoek naar de omstandigheden der gevallen van vergiftiging door arseni- cumhoudend bier, die in Engeland zoo veel beroering gebracht hebben, haast zich maar langzaam. Zij houdt nu en dan een vergadering om getuigenissen in ontvangst te nemen, maar dat kan nog een heele poos duren. In de jongste vergadering der com missie kwam aan het licht dat de liqui- dateuren van de firma Bostock nog 700 ton glucose en invertsuiker in hun be- zit hadden. „Dat waren de stoffen waarvan men onderstelde dat zij 't ver- gif bevatten," voegde getuige er droog jes bij. De voorzitter, Sir William Church, maakte zich niet zonder reden Onge rust Het is hoogst gevaarlijk, riep hij uit, dat daar 700 ton vergiftigde stof fen blijven liggen. Kunnen die niet vernietigd of onbruikbaar gemaakt worden? Maar er kwam geen antwoord. Een natuurmenscli. De natuurmenscli Nagel over wiens zonderlinge gewoonten," kleeding en leerstellingen wij indertijd uitvoerig bericht hebben, is Zaterdag door de rechtbank te Maagdenburg op alle pun ten vrijgesproken, „omdat krankzinni gen volgens de wet geen strafbare han delingen kunnen verrichten." De man had ditmaal weer, in zijn luchtig gewaad van grijze gloria zijde dat zijn bovenbeenen bloot liet, veel be kijks; duizenden menschen belegerden het gerechtshof en zijn rijtuig was om stuwd door een joelende menigte die door het portierraampje wilde gluren* De natuurmenscli ging van Maagden burg rechtstreeks naar Thiiringen om in zijn zijden heind lange voettochten in de bergen te doen.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2