Pink Pillen Be Koningin in Mecklenburg, Daar gaat het om. Om politieke mondigheid der arbeiders, om vrij heid ,om recht, om een menschwaar- dig bestaan Voorts een artikel over het pensioen voor den ouden arbeider, waarin cri- üek wordt uitgeoefend op de wijze, •Waarop dit vraagstuk is behandeld, en een artikel: „Tegen liet militairisme." Heden zijn alhier door de Gebr. Witkamp de eerste nieuwe Aardappe len aan de groentenmarkt gebracht en opgekocht door den heer H. J. Ver hoog. wonende Botermarkt 1. Dat is ter zelfder tijd als het vorige jaar. De heer J. Sipkes alhier, is tot com missaris gekozen van de Nederland- sche Biscuitsfahriek te Amsterdam. De heer F. Lieftinck alhier is herko zen als lid van het hoofdbestuur van de Verreeniging tot bevordering van de Nederlandsche Visscherij. Zandvoort. Door B. en W. is vergunning ver leend! aan de Wed. J. Kapteljm. een© schuur te bouwen aan die Kruis- steeg, onder voorwaard)©, cfeut aan de zijde' der Kruissteeg een sternen muur gebouwd wordt van ministens 12 cM. dikte, goed verankerd. Binnenland. HAAGSCHE BRIEVEN. Wanneer iemand een betrekking ver laat die hij met ijver en met eere heeft vervuld, dan pleegt het te gebeuren dat men hem een souvenir aanbiedt. Zoo ongeveer komt het mij voor, dat de regeering handelt ten aanzien van de Tweede Kamer, die binnenkort op non activiteit wordt gesteld. Nog in de laat ste dagen vóór het schelden verraste zij de Kamer met het ontwerp tot rege ling van het arbeidscontract on met een voorstel tot gedeeltelijke droogmaking van de Zuiderzee. En wanneer nu straks ook de gewijzigde armenwet zal ingekomen zijn, dan zal men ook bat ontwerp pensioen-wet kennende, al is dat dan nog niet ingekomen en zal de indiening in dit zittingjaar wellicht niet meer mogelijk zijn bezwaarlijk kunnen beweren, dat dit Kabinet niet gewerkt heeft. Natuurlijk, dat de indie ning van zoo belangrijke ontwerpen op dit moment niet van dadelijk practisch nut is; de Regeering heeft het program ma waarmede zij is opgetreden zooveel mogelijk willen afwerken en de laat ste nummers worden vertoond voor een «enigermate vermoeid publiek. Maar indien de verkiezingen haar tot heengaan mochten nopen, dan laat zij toch een erfenis achter, die voor haar opvolgster van niet geringe beteekenis is, een waarmede de affaire kan wor den voortgezet» Terwijl ik bezig ben dit te schrijven is het onwerp betreffende de droogleg ging der Zuiderzee juist in druk ver schenen. Het gaat van een lijvige toe lichting vergezeld, doch het eigenlijk wetsontwerp Is de eenvoud zelf. Het blijkt al aanstonds dat de Reg. heeft afgezien van het groote plan der Staats commissie dat 130 millioen gulden en 33 jaren arbeid zou vorderen. De Reg. stelt daarom voor tot afsluiting_van de Zuiderzee over te gaan door een afsluit dijk van de Noord-Hollandsche kust door het Amsteldiep naar het eiland Wieringen en van dit eiland naar de Friesche> kust bij Piaam. (De kosten worden geraamd op 57 millioen). Voorts tot drooglegging van twee gedeelten der Zuiderzee, een noordwestelijk ge deelte, begrensd door de Noord-Holland sche kust, den afsluitdijk door het Am steldiep, het eiland Wieringen en een aan te leggen dijk van dit eiland naar de Noordhollandsche kust nabij Me- demblik (zg. Wieringerpolder, groot 21700 H.A.); een zuidwestelijke gedeel te, begrensd door de Noordhollandsche kust en door een aan te leggen dijk loopende van omtrent Blokkershoek naar het eiland Marken en van daar naar den noordelijken oever van het Monnikendammer Gat, (zHoornsche polder, groot 31520 H.A.). De raming hiervoor is 38 millioen, te samen dus 85 millioen, waarvan ongeveer 10 millioen gerekend is voor uitgaven aan de noo- dige defensiewerken (forteD, inundatie werken enz.), Dit reusachtige werk zou kunnen volbracht worden in 18 jaren, zoodat in alle jaar ongeveer. 5 müljoen zou gevorderd worden. De 57 millioen die de afsluiting kosten moet kan na tuurlijk geen rente afwerpen; alleen wordt, daardoor de drooglegging aan zienlijk goedkooper. Dat bedrag zou de Reg. villen leen en en in 20 jaren del gen, evenals dat voor de droogmaking, Deze toch zal, door de uitgifte der gronden, een bijzonder rentegevende niet erg hoog gespannen, daar ik een, mooie bloem of een vogelnestje verwachtte. We hadden die laan uifc- geloopen en moesten thans een stuk land over. waar de overblijfselen van. die sneeuw dien grond nog be dekten, terwijl wij hier em diaar par 'den voorbijgingen waar schoon© voorjaarsbloemen mij uitnoodigden tot plukken; maar Anulka 9lceg er zelfs geen blik op. Wacht maar, herhaalde zij Ik heb iets zeer bijzonders t© la ten. zien. Eindelijk, juist toen d'e boo m en dunner werden, standi zij, stil, en gluurde zorgvuldig d)oor een. groe nen hazelnotenstruik. Daar was een open. stuk grond in het park, een plek moerassige weide, die groener was dan al het andere gras dat ik gezien had. Zijn. zo er nog? zei de Anulka fluisterend. Ja, daar zijn ze, kijk bier door, Miss Middle ton. Ik ke|k. on uitte een kreet van verrassing, want de gehoede groen© oppervlakte van d© weide was be dekt met groote, witte vogels, rond stappend op hun roodc pootten met een vlugheid, die niet te beschrijven is. en overal pikkende naar de kik- vorschen die hun winterslaap meest. zaak worden en (Je Reg. berekent dat, wordt daarmede begonnen, de jaar- lijkeche inkomsten den rentelast met een millioen znllen overschrijden. Dit wat de financieele zijde aangaat. Blij kens het ontwerp ligt het in de bedoe ling der Reg. een tegemoetkoming te ge ven aan. de Zuiderzee-vlsschersbevol- volking wegens de schade. Welke de af sluiting haar zal berokkenen. Voorts wordt voorgesteld de benoeming eener Staatscommissie om de Reg. van advies te dienen omtrent de voorbereiding en uitvoering der werken. Eindelijk ligt het in de bedoeling telken jare de uit gaven daarvoor bij afzonderlijke be grooting te regelen. Eenigszins uitvoerig heb ik bu dit zeer belangrijke nieuwe vóorstel der Regee ring stil gestaan, in de hoop dat mijn lazers daas-voor meer belangstelling zullen toonen, dan ik van do Hagenaars verwacht. Die hebben het met staats zaken minder druk dan met allerlei ander© dingen. Bijv. met de verliezen die in de laatste dagen mot specula ties in Amerikaan sche. sporen zijn gele den. Het is ongelooflijk hoe in den Haag, in alle kringen, doch vooral in die Van den burgerstand (officieren, ambtenaren Indische weduwen enz.), gespeeld is. Men vertelt van een jong- mensch op een handelskantoor, die met duizend gulden bespaard geld een hal ve ton had verdiend maar tegenover zoo'n „mooi geval" staan honderden van gevallen waarin de spaarduitjes van kleine menschen" onherroepelijk zijn verloren re graan, verhuisd naar de zakken van Hill, Gould, Astor. Mor gan en dergelijke financieele reuzen, die alles opslokken. Dan wat nagepraat over de pier, par don.., het wandelhoofd Koningin tVil- helmina, dat door Prins Hendrik is ge opend met een heel aardig speechje, zonder al te veel accent en met een streven om zuiver te spreken. Aan het slot daarvan sprak de Prins van Wil- belmine, om ©venwel dadelijk Wilhel- mina te verbeteren. Nu is de pier inge lijfd in de rij der Bgagsche vermake lijkheden. Bij mooi weer loopt men geen gevaar er af te waaien en bij slecht weer biedt het feestgebouw be schutting. Er wordt al druk gebruik van gemaakt. Voor het overige hebben de kletsta- fals sedert enkele uren ruime stof aan een sensatiemakendgeval. hierop neer komend, dat de begrafenis van een voor enkele dagen overleden gep. vlag officier der Marine, die in een inrich ting voor zenuwlijders is bezweken, op last der justitie, na een aangifte van een geneesheer, is verboden, omdat vooraFhaar de oorzaken van den dood een gerechtelijk-medisch onderzoek moet worden ingesteld. Het geval wekt, begrijpelijkerwijze, groote sensatie. H. A. GANUS Jr. Parlementaire Praatjes. De behandeling van het wetsontwerp op de paai-denfokkerij, ter verdediging waarvan de Min. van Binnen], Zalven den heer Sickesz, dir.-gen. van landr bouw, naast zich had. was voor niet- paardeniokkende Nederlanders maar matig belangwekkend. En de sprekers hadden zoo weinig het oor der Kamer, dat zij dikwerf moeilijk hoorbaar wa ren zelfs voor geoefende ooren. Dit bleek intusschen, dat de heeren van Heemstra, Hennequin en v. d. Borch van Verwolde bezwaren hadden tegen het centraliseerend karakter der wetdat zij in dit opzicht Staatsbe moeiing afwezen; dat zij een aanran ding vreesden van de vrijheid van den fokker. Men wilde de zaak althans aan de provincies overlaten totdat er een wettelijke landbouw-vertegenwoordi- ging was. Ook de heeren Thooft en F erf bestreden de centraliseerende regeling, doch den eerste lachte het denkbeeld eener algemeene keuringscommissie wel toe, onder de noodige waarborgen tegen willekeur Op dit standpunt stond ook de heer Kolkman die zich vóór de wet verklaarde. De regeling van Staatswege werd ver dedigd door de heeren van Dedem en Lieftinck, omdat de fokkerij er door zou verbeteren en de meerdere kosten worden opgewogen door de betere prij zen die gemaakt zouden worden. Minis ter Borgesius verdedigde de verplichte hengstenkeuringen en de algemeene regeling daarvan, noodig om er uni formiteit ip te brengen. De regeerings- oommissaris betoogde de noodzakelijk heid der verbetering van het inlandsch paardenras en betwistte dat deze rege ling eigenlijk iets anders was dan wat thans reeds in elke provincie afzonder lijk geregeld is tot een geheel te maken. Het algemeen debat is gesloten. Heden de artikelen. G. Jr. al moesten eindigen in, d'e magen der ooievaars, wairffc. ofschoon ik nog nooit een ooievaar buiten mijn prentenboek had gezien', stond het. voor mij vast, dat d'eze witte vogels tot dat soort, behoorden. Et keek verwonderd) rond, omdat 't schouw spel meer leek op een. gebeurtenis uit de „Duizend en één nacht", dlan op de werkelijkheid. Heb je z© geteld fluisterde ik tot Anulka, even belangstellend als zij op dit oogenblik, er zijn meer dan. twintig. Maar er zijn; er maar twee, was het onverwachte' antwoord. Ben je blind'? hernam: ik ver baasd. Kijkt u d^n naar d© ooievaars? zeide -Anulka knorrig. Natuurlijk. Waar kijkt gij dan naar? Wel, naar Jadwiga, natuurlijk. Naar Jadwiga en Wladimir. Die zijn zeker belangrijker dan d© ooie vaars. Wat kunnen, mij de ooie vaars schelen, ofschoon zij mij hier naar toe deden komen. Ik zag de vlucht, en wilde ze zien op een open plekdaarom volgde ik ze en zag juist wat u nu ziet. tussehen deze twee takken. Toen keek ik werktuigelijk, en H. M. de Koningin-Moeder ontving Maandag op Kohlhof bij Heidelberg een bezoek van don Groothertog en de Groothertogin van Baden. De Staatscomissie voor hot Interna tionaal Privatrecht is Zaterdag j.L aan het departement van justitie, onder voorzitterschap van mr. T. M. C. As ser, vergaderd geweest. Zij heeft, ter Voorbereiding der vierde internationale conferentie, in tweede lezing het ont werp omtrent de curateele vastgesteld en ln eerste lezing dat omtrent het huwelijks-goederenrecht behandeld. Binnen weinige dagen zal ten twee den male de dag verjaren, waarop te 's-Gravenhage de vredes-conferentie haren arbeid aanving. Op dien dag geschiedde het ook voor de eerste maal dat over de gansche beschaafde wereld op denzelfden datum en bijna op het zelfde uur in 565 openbare bijeenkom sten vrouwen zich verzamelden om hare sympathie en haar vertrouwen te betuigen voor het groote denkbeeld van vrede en internationaal recht. Ais herinnering aan deze eerste demon stratie, heeft mevrouw Lenore Selen- ka te München, aan alie medebonden van Europa voorgesteld een jaarlijk- schen gedenkdag in te stellen op den 18en Mei, verjaardag van de opening der Haagsche conferentie. Zij zou willen dat op dien dag. gelijk de eer ste maal ,over de geheele wereld allen zullen bijeenkomen die metterdaad wenschen te bewijzen hun diepgevoel de overtuiging en ernstig willen in dezen. De Haagsche afdeeling van den Ne- derlandschen Vredebond en de Neder landsche Vrouwenbond ter Internatio nale ontwapening, sedert April Ned. Bond voor Vrede door Recht verbon den zich om te 's Gravenhage de her denking van 18 Mei 1899 te vieren. Men verneemt dat in ons land, be halve in den Haag, ook te Amsterdam en Rotterdam de handen worden inéén- geslagen om eene manifestatie tot stand te brengen. Men stelt zich voor eene voor het pu bliek toegankelijke bijeenkomst te houden in een der lokalen van den Haagschen Kunstkring, Zaterdag a.s„ des avonds te half negen uur. De leden van de Eerste Kamer der Vtat en-Generaal zijn bijeengeroepen tegen Maandag 20 Mei e.k. des avonds ts half negen uur. Algomesn kiesrecht. Breed-uit wapperde Zondag de vlag met het opschrift „Algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen" boven het weiland in den Zusterpold'er, nabij de Hobbemastraat te 's Gravenhage, waar een bijeenkomst in de open lucht werd gehouden, om propaganda te maken voor algemeen kiesrecht. Honderdzes tig afgevaardigden van 119 vereeni- gingen waren tegenwoordig en het ge heele getal aanwezigen kan op een drie- vierduizend worden geschat. Uit Rot terdam alleen waren 800 deelnemers en deelneemsters. Onder de aanwezigen waren de Kamerleden Heldt en Troel stra» Om halftwaalf trok de stoet het terrein op, zonder muziek, in volmaak te orde, roode vla"~ rwerold en in foudraal, de verdere banjeren, ont plooid. De plaats voor de bijeenkomst was ingericht als bij vorige gelegen heden van dien aard: eene tent voor de muziek, een opstelplaats voor de banie ren, een paar cantines.en een drietal spreekplaatsen. Aan opschriften ontbrak het niet en er werd druk met geschriften gevent. Verschillende spreeksters en sprekers voerden het woord en ten slotte werd de volgende motie aangenomen: „De nationale meeting, gehouden den 12n Mei 1901 te 's Gravenhage, bij gewoond door 160 afgevaardigden, ver tegenwoordigende 119 vakbonden en zelfstandige vereen igingen, en door af gevaardigde van een groot aantal af- deelingen van die bonden, van bestuur dersbonden en van afdeelingen van den Algemeenen Ncd. Diamantbewerkers- bond; overtuigd, dat zonder invoering van algemeen kiesrecht geen goede sociale wetten tot stand kunnen komen; van oorde«l dus dat algemeen kies recht voor mannen en vrouwen zoo spoedig mogelijk dient te worden inge voerd; dat bij de aanstaande Kamerverkie zingen. de vraag vóór of tegen grond wetsherziening om tot algemeen kies- i-echt te komen bij het stellen en steu nen van candidaten van overwegend belang behoort to zijn; spreekt den wensch uit. dat de kie zers daarop ten zeerste zullen letten en wekt tevens de arbeiders i-sters') op. het was zoo; daar zaten, jurist tegen over ons bij de groene weid®, Jack wiga en Wladimir, zij aan zij op een bank onder een reusachtigen, maar kalen, beuk, en het was diui- delijk 1© zien, dat hunne handen in elkander lagen en dat zijn arm om haar middel geslagen was. Zij schenen daar reeds lang gezeten te hebben, want de vogels merkten hen niet op en, stonden rustig, vlak in hun nabijheid op een paar voet afstand van het onbewegelijke paar en dit maakte het lot een sprookje. En dacht u dan dat ik'zoo zacht sprak., uit vrees de ooievaars te ver storen, zei die Anulka tot. mij. Ik keerde mij boos tot haar, kwaad) dat ik ongewild was ge bruikt om bespiedster te zijn. Met haar glinsterende oogjes en den trek van vreugde op haar wijsneuzig ge zichtje. scheen, zii de verpersoon lijking van een duiveltje. Dit was een. van de oogen blikken, waarin ik. haar oprecht haatte. Hoe durfde je mij hier te bren gen? begon, ik. toen ik ontwaarde, dat er iemand achter mij stond. Ik keerde mij snel om ©nj zag Male- wücz. geen twee pas van mij ver wijderd. en. hij keek eveneens recht voor zich uit. naar den overkant de agitatie zoo krachtig mogelijk te blijven voeren, totdat algemeen kies recht ingevoerd is." Te 3 uur ving de terugtocht aan naar het Binnenhof, dat door politie geheel voor de manifestanten was vrijgehou den. In volmaakte orde werd de tocht door de stad gemaakt onder het spelen van marschen. Te ongeveer 4 uur schaarden zich de deelnemers op het Binnenhof rondom de fontein en de muziek deed da&r nog een paar num mers hooren. Daarna sprak mr. Troel stra, namens het comité, een afscheids woord. Hij bracht, onder luide bijvals betuigingen van de aanwezigen, hulde aan het gemeentebestuur van 'sGra- vanhage voor het toestaan van den op tocht, en aan de politie voor have lei ding. Ten slotte wees spreker op de be teekenis van eene bijeenkomst als he den hier gehouden werd, en spoorde hij aan om krachtig te blijven agitee- ren voor grondwetsherziening en alge meen kiesrecht. Hierop ontbond zich de stoet en wer den de banieren en vaandels zooveel mogelijk opgerold. De classis Beilen der Gereformeerde Kerken heeft besloten bij de provinciale synode een voorstel in te dienen, dat de provincie Drenthe zich in gemeen schap stelle met de andere provinciën, „ten einde de kerken in Schotland en Engeland ten ernstigste en voor het laatst op haar dure roeping te wijzen, om met alle mogelijke kracht bij hun regeering te protesteeren tegen den gruwel van d'en onrechtvaardigen oor log onzen stamgenooten in Zuid-Afrika in roofzucht en met stoute bedreiging opgedrongen, opdat ziji zich 'en wij als corespondeerende kerken met hen, door stilzwijgen en toezien of door slechts flauwe afkeuring niet aan de schrikkelijke zonden deelachtig ma ken, waarmede de laagste vijanden der gerechtigheid geteekend staan in de Heilige Schriften." Hierbij wordt de verklaring gevoegd, dat indien deze kerken hieraan niet het oor leenen, de Gereformeerde Kerken van Nederland de gemeenschap of correspondentie met hen als afgebroken beschouwen. TTsrkiezingen voor de Tweede Kamer. De christalijk-historische kiesver- eeniging in district VIII ta Amsterdam heeft besloten, bij de aanst, verkiezing voor de Tweede Kamer den candidaat der anti-revolutionairen, dr. A. Kuy- per, met alle kracht te steunen. De heer J. H. de Waal Malefijt, can didaat der centrale antirev. kiesver- eaniging te Enkhuizen, heeft voor die candid at uur bedankt- Te Renkum ia door de R. K. kiesver eeniging tot candidaat in het hoofd kiesdistrict Eist gesteld de heer Ber- gansius, oud-minister van oorlog. De locale R. K. kiesvereeniging te Eist heeft candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in het district Eist: mr. f. J. M. A. Reekers te Amsterdam. De Cliristelijk-historische kiezers- bond te Kampen heeft besloten den candidaat. der antirevolutionairen voor de Tweede Kamer, mr. JE. baron Mac- kay, te steunen. De centrale liberale kiesvereeniging in het district Meppel koos Zondag als candidaat mr. H. Smeenge, aftr. lid. De centrale liberale kiesvereeniging in het district Sehoterland heeft tot definitïeven candidaat rekozen den heer J. P. Engelman, burgemeester van Sehoterland. Ook de onderafdeeling Goedereede der der liberale kiesvereeniging in het district Zierikzee heeft met algemeene stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer J. A. de Bruijne. Tot caudiaat voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Weert heeft zich. be halve jhr. de Stuers, ook gesteld de heer B. J. Hulshof, burgemeester van Bergen-op-Zoom. In d'e Zondagmiddag te Utrecht gehouden vergadering van de Ver. tot, oprichting en, .exploitatie van volkssanatoria voor borst! ïiders in Nederland, werd o. a. meegedeeld, dat het sanatorium te Bellendoorn thans zijne voltooiing nadert. Alle gebouwen,, behalve de wo ning van den geneesheer-directeur, zijn thans reeds onder de kap. Hoewel men aanvankelijk had gedacht, dat de oplevering van het werk de volgende maand zou kun- van de weide met ooievaars maar natuurlijk niet naar de ooievaars. Zijn gelaat was zoo bleek, zijn oogem stonden zoo strak en zijn mond was zoo pijnlijk vertrokken, dat hij doodziek geleek. Anulka, fluisterde mij toe. ik bent bang voor hemen vluchtte tussehen het struikgewas weg. He«t is beter om weg ie gaan, zei de ik stamelend, maar ik moest hem bij den mouw pakken., voor hij mij. bemerkte. Toen richtte hij zijn starre oogen op mi.i en had een paar minuten noodig om mij te herkennen Ja, het is beter om- heen te gaan,, herhaalde hij op een, ruwen, vreemden toon: en liep 'n paar stap pen vooruit als 'n blinde, stond' plot seling weer stil en keek mij aan. met zijn doodsbleek gelaat. U weet dat ik haar bemin zeidie hij-, steeds m©t die toomlooze. schorre stem, mij aanziende met een blik die een uitdaging coleek. Ik dacht het wel, zeid'e ik, zoo rustig ik kon want mijn hart werd werkelijk pijnlijk aangedaan bij die gedachte aan: hem. Hij liep verder even, snel spre kende als hij voortliep. Ik wist, natuurlijk, dat ik haar hen. geschieden is later gebleken, dat dit iets later zou worden n. m. Augustus. Het voornemen bestaat de ope ning van het Sanatorium op eenigs zins plechtige wijze te doen plaats hebben en zal tot H. M. de Ko ningin. H. M. d)e Koningin-Moeder en Z. H. den Prins-Gemaal die, uit nood! ging worden- gericht deze plechtigheid' te komien bijwonen). INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 oenta per regel. Het beste geneesmiddel is hetwelk geneest. Dat is het wat men) gebruiken moet en; overal bekend1 maken. De bloedarmoede wordt in onze dagen zoowel bij de vrouw als bij den, man zoo algemeen,, d'at het een wa re dienst is di9n men bewijst met het. middel aan te geven, om het bloed te verrijken en daardoor d!e noodige krachten't© verkrijgen voor het organisme. De Pink Pillen hebben: wonder volle genezingen teweeggebracht -in, gevallen van bloedarmoede, bleekzucht, neurasthénie, heupjiohit, rheumatiek. De oersonen wier bloed verarmd is en die spieren ver zwakt zijn, zulten deze aandoenin gen /vermijden met d!e Pink Pitten, te nemen. Ondier de duizenden attesten, d'ie dagelijks tot ons kom,en., vermelden wij het volgende De heer Abr. Markusse Jz., ren tenier te Kats. zegitmet deze kan ik u melden d'at mijhje dochter na een zevenjarig lijden aan hevige bloedt armoede en in het laatste jaar bij komende zenuwkrampen door het gebruiken van aes doosjes der ech te Pink Pillen van Dr. Willi aims, geheel genezen is, zoodat zij zich thans in het genot eener volkomen gezondheid mag verheugen... Ik geef u volkomen vergunning dliil at test! te publiceer em, want wij; zijn, u ten hoogste dankbaar voor nw reddend middel, nl. de Diegenen die gebruik maken van de Pink Pillen, zullen er de. beste resultaten van bekomen,. Zij' zijn krachtdadig voor bloedarmoede, ver- lamming, ruggemergstering, rheu matiek, heuojicht, zenuwpijn, St.- Vitusdlans, hoofdpijn, zenuwziekte, kliergezwel ten, enz. zij zijn een hernieuwer van het bloed en een spierversterkend middel. Zij ge ven schoone kiemen aan de bleek© gelaatskleuren-, handelen, in. al de tijdperken der verzwakking bij de1 vrouw en veroorzaken; hit den ma,h eene werkdadig© werking tei- gen al de ziekten-, veroorzaakt d'oor lichamelijke en geestelijke over spanning en door buitensporighe den. Prijs fl.75 de doos: f9 per 0 doozen. Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending te gen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en omstreken bijWed. W. PLAATZER v. d. HULL, Droge- rijen, 28 Jansstraat. Van onzen specialen correspondent.) Nap«r buitenHet vertrek naar Rabeneteinfeld. Schwerin, 11 Mei 1901. In opdracht van de Koningin en van Prins Hendrik kwam de adjudant van den prins, de heer Van Suchtelen van de Haare, van morgen den heer v. Groningen weer opzoeken in het ziekenhuis. De heer Van Suchtelen bleef geruinicn tijd en informeerde zeer belangstellend naar den toestand, daar de Koningin goed op de hoogte zou verliezen dat ik haar nooit voor mij zou krijgen. De dag moest komen, maar waarom de-ze d'ag? Waarom hier? Is het niet bitter ge noeg zonder dat Zij vergeten1 waarschijnlijk waar zij zijn. zeidie ik domweg. Matewicz stootte een woeslien lach uit. Ge hebt gelijk voor echte min- ntnden is de omgeving niets. er bestaat niets anders dan zii zelf al leen. Ik geloof zelfs dat zij ten hoog- verbaasd zullen zijn als zij hoo ien dat het op Ronm Wielka was dat zij elkander het jawoord gaven. Voor hen is het hier niet Rom:a Wielka, maar het paradijs en zij de twee een.igste bewoners. Hij hield toen plotseling op, en leunde met zijn schouder tegen een boomstam-, als werd hij door een kramp overvallenIk bleef even eens staan, niet wetende of het. be ter zou zijn hem aan te zien of niet op hem te letten. Het was d'e eerste inaal dat ik de ziel van een man een, inneriijken strijd zag strijden', en ik vond het vreeselijk. Dit schouwspel trof mij meer dan alles wat ik vroeger gezien had'. Gedurende d© laatste maanden was ik al vertrouwelijker met Ma- wenschte te blijven. Ook de grooth. togin Marie liet vragen, hoe de patiëru het maakte en gaf ln overweging hem naar het onder Haar patronaat staan de „Spatal"» te laten overbrengen, waar meer comfort heerscht dan ln het stedelijk ziekenhuis. Daar de patiënt echter in een afzon derlijk vertrek ligt, waar hij in alle opzichten uitstekend verpleegd wordt, meende de hoer Van Gr. voor (het vriendelijk aanbod te moeten bedan ken. Ik zeide het reeds in een vorigen brief, aan vriendelijke belangstelling heeft het niet ontbroken. Hooge be ambten van het Hofmarschall-Amt ep. de intendanten van den hofsehouw- burg brachten persoonlijk hun bezoek, of gaven hun kaart af. Ook onze vriendelijke gezant in Berlijn en Schwerin, jhr. Van Tets van Goudri- aan kwam persoonlijk naar den toe stand van den patiënt informeeren. Ik bezocht Zijne Excellentie in den loop van den morgen in zijn hotel. De heer Van Tets had al van het ongeval gehoord en vertelde me, dat hij voor zijn vertrek naar Berlijn, den heer Van Gr. nog zou komen bezoeken. Toen ik later op den morgen mijn collega eeni- ge oogenblikkeru gezelschap kwam houden, kwam Zijne Excellentie ook binnen en wenschte den patiënt spoe dige beterschap. Ik voeg hierbij mij ne beste wenschen, doch wees dat de heer Van Gr. minstens viër weken het bed zal moeten houden. De feesten worden door het heerlijk ste weer begunstigd, dat men zich kan denken. Het is alsof de Koningin het zon» netje heeft meegebracht. De vooraf gaande dagen was de lucht grauw en met zware regenwolken bezet; zelfs den he el en morgen vóór den intocht bleef het weer somber en vielen er tel- kene dikke regendroppels. Van het oogenblik af echter, waarop de konink lijke trein gesignaleerd werd, klaar de het weer plotseling op en de Oranje zon is ons tot nu toe constant troiiw gebleven. Zij meent het zelfs bijzon der goed met de Schweriner bevolking. Uit den stralend blauwen hemel schiet zij hare warme zomersche pijlen af op de feestvierendie stad. In figuurlijken en letterlijken zin heeft de Koningin het zonnetje meege bracht. Zij kwam zag en over won. Men is hier niet uitgepraat over haar ongekunstelde vriendelijkheid en Haar „reizendes Wesen." In het da- gelijksch leven is de Mecklenburger een phlegmatisch persoon, kalm, be daard; iemand, die niet licht in ver voering geraakt. In de afgeloopen da gen heeft hij echter zijn aard ge heel verloochend Bij verscheiden fa milies, waar ik bezoeken aflegde, in restauraties en koffiehuizen, overal hoor ik hetzelfde: de Schweriners her kennen zich zeiven en hun stad niet meer, zoozeer „hat die Königin es Ihnen angethan." Men begreep eerst niet goed. waar om de stoet bij de verschillende rijtoe ren door de stad' ook langs allerlei ach terbuurten reed. Zoo iets was hier vroeger nog nooit gebeurd. „In die arme straten is toch niets te zien voor de Koningin!" Ik vertelde de sprekers daarop, waarom H. M. juist door de volksstraten reed en dat zij dit in Amsterdam ook steeds deed. Het grootste gedeelte van het gevolg gaat weer naar Holland terug of wordt hier in de stad ingekwartierd. De eerstvolgende weken zijn geheej aan het vrije buitenleven gewijd. Dan nog 6 vermoeiende feestdagen in Schwerin van 28 Juni, waarop de te rugreis wordt aanvaard naar het va derland'. Naar ik vernam, wenscht de Koningin weer in Nederland te zijn, wanneer de algemeene verkiezingen een aanvang nemen. K. Rechtszaken. De Tilburgsche moordzaak. Naar men verneemt is de behande ling van den geruchtmakenden Tii- burgschen fmoordi op h.et dochtertje van den heer K. aldaar nu definitief bepaald op 12 Juni. Er zijn ongeveer honderd getuigen gedagvaard en men meent dat het proces wel een week in beslag zal nemen. De belangstelling is zeer groot. De hooge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van den bediende d'ie tot 3 jaar gevangenisstraf was veroor deeld door het Hof te Amsterdam, we gens poging tot diefstal (aanranding van den iooper der Associalie-Cassa). lewiez geworden, maar hij was al tijd- terughoudend' geweest zoo- aüs een Pool is en ik was esr niet op voorbereid hem plotseling zoo openhartig te zien. O hoe is het toeh mogelijk I zeide hij, terwijl hij met zijne vin gers zenuwachtig dien beukenbasfi afplukte, dat één mensch alles heeft en de andere niets Wat heb ■ik toch gedaan, dat ik verstoken van alles ben Mijn vader was de eerste die mij beroofde Do Parïjzie Do Parijzie(Naar Parijs was die roep der jongelui in zijn tijd, en hij volgde dien', en 't goud dat verza meld: was cloor zijn voorvaderen ver diend in 't zweet huns aanschijns, werd weggegooid op de Parijsc-he speeltafelen omdat hij een vroo- lijke jeugd heeft gehad, moet ik een donkeren, droevigen jongen tijd hebbenomdat hij speelde moet ik werken, vèr boven mijn krach ten en toch. dit/was alles zwets, want één bloom der hope groeide- op in d'e wildernis en deze eene is thans genomen d'oor een ander (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2