lukt toeschijnen. Het ontbreken van hot herstellingsteeken voor do bas dos in de maat voor de 1 der eerste herhaling is natuurlijk aan een druk fout te wijten. De heer Mul zorgde voor een nardi- gen omslag met attributen van roei en zeil sport. Donderdag 16 Mei (Hemelvaartsdag) zullen in de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid de reproduction betrekking hebbende op het. Binnen hof te 's-Gravenhage nog tentoonge steld zijn. Het comité voor de Ponnenlentoon stelling verzoekt ons de volgende on juistheden in de opgaaf der nummers te willen verbeteren. No. 735 moet zijn 755; no. 2488 moet zijn 2480; no. 1228 moet zijn 1288; no. 440 moet zijn 4-47no. 1G19 moet zijn 1691; no. 129 moet zijn 102; no. 1615 moet zijn 1G13; 190» moet zijn 1914: no. 1690 moet zijn 1630. Over het ongeval dat Zondagmiddag op den Kampersingel, vlak voor onze bureaux, plaats greep met de twee jeug dige roeiers, vernemen wij nog. dat de redding van den drenkeling, die het langst onder water bleefge schiedde door de hulp van de twee brug wachters A. M. Diermanse en W. Mis set Het was de eerste die met de dreg den jongen er uit haalde. Op den wal werd de eerste hulp verleend door een politiebeambte, en daarna bracht men den jongen naar't brugwachtershuisje, waar door deze beambten om-den dok tor werd gezonden, en vanwaar uit hij ook per brancard naar het Gasthuis werd vervoerd. Roeien. De burgemeesters van Haarlemmer- Jiede, Schoten en Spaarndam hebben toestemming --""•even om den studen- ten-roeiwedstriid te houden op 2 Juni. Voor Haarlem is het verzoek daartoe ge daan aan B. en W. "Verkiezingsvergadering. De vanwege het vcrkielings-comité derS. D. A. P. enVolkskiesvereenigJBg aangekondigde vergaderin- m verhand de a s. verkiezingen had Dinsdagavond plaats in de grooto zaal van Kroon". De lieer loosten voorzitter van het verkiezings-comité opende de ver gadering met een kort woord. Hij wees daarin vooral op 't samengaan van de verschillende burgerlijke partijen te genover de arbeiderspartij De heer IIu g e n h o It z. die hierna het eerst het woord kreeg, ving aan er op te wijzen, hoe de daeen, die aan slaande zijn, van "et -ootste be nng tij 11 voor de arbeiders. Een harde stnjd gaan de arbeiders tegemoet. Na gewezen te hebben den grooten strijd der arbeiders om zieti vrij te ma ken, stelde de heer Hugenholtz in het licht, hoe de hooge heeren in de politiek (hans reeds bezig zijn het land onder elkaar te verdeelen en een dam opvra ten tegen de macht der sociaal-demo- Êen verhond van kerkeliike partij'- •n dat men een monsterverbond noemt daaraan zijn we reeds "we.n^. e" liberalen, zoonis onlangs in district Ul te Amsterdam, met de kerkdijken sa mengaan, bij herstemmin- dat kennen tve ook. Maar Haarlem spant thans de kroon op dat gebied ln Haarlem willen reeds Vóór do verkiezingen allo partijen sa mengaan. iets zóó brutaal en driest, als tot nog toe ongekend in den 'onae- Het is de heeren in de partijen er om te doen de arbeiders ie vangen onder den dakmantel van den godsdienst, dit hebben de anti-revolutionairen bewe zen op de j.l. gehouden deputntenver- gadorir," dit heelt de B. K. Volksbond bewezen, in de jongste reorganisatie Waarbij aan de geestelilkc adviseurs een oppermacht wordt gegeven. En juist de sociaal-democraten wer ken indirect in het belang van den godsdienst in den besten zin des woords door de arbeiders vrij te maken, door ben te brengen tot behoorlijk stoffelijk bestaan. waarh:: alleen ideëele dingen mogelijk ziin, die men niet verwachten kan waar het leven een groote kwel ling van materieele zorgen ia. Wij strijden, zei spreker, voor een maatschappij, wc ar in de klasse-bevoor-| rechting is bezweken en ieder mensen in den volsten zin des woords mensch zal kunnen zijn. En nu komend tot de praktische zij- do van de znak stelde spreker de vraag of het mogelijk zou zijn tot zulk een maatschappij te komen en hoe dat mo gelijk zou wezen. De sleutel 18 de politieke macht, en daarvoor is aUerserst noodlg algemeen kiesrecht. **3 Zoolang de arbeiders zelf niet hun afgevaardigden zenden naar de Twee- de Kamer, zoolang zal van sociale wet ten, in het waarachtig belane van den arbeider geen sprako kunnen zijn. De ongevallenwet, 't beste stuk werk nog van de atgeloopon zittingsperiode is slechts half werk geweest en werd als zoodanig door spreker gecntisecrd. en de gansche lijdensgeschiedenis nn- gegaan. Vooral keurde spreker af, dat na de yerwerping van do eerste ongevallen- Vet door de Eerste Kamer, de regec- ring zich heeft laten verleiden, naast de verplichte verzekeringsbank, onder linge of particuliere verzekering toe ie {aten, waardoor de arbeiders, voor wie geen rijkspremie wordt gestort geheel afhankelijk worden van den patroon. Vervolgens werden behandeld de wo ning- en de leerplichtwet. Bij de bespre king dezer laatste wet, wees spreker er pp, hoe zonder voeding en behoorlijke klêeding onderwijs met mogelijk is, voeding en kleeding aar. de arme kleinen eenvoudig ale leermiddel had moeten worden verstrekt. Bij de wet op de gemeentebelasting beeft men er voor gezorgd, dat er voor al niet veel geld voor sociale hervor mingen zou kunnen worden uitgegeven. De bepaling, dat progTttMM ia toege staan, zóö, dat van fle noogste inko mens niet meer mag geheven worden, dan het dubbele percentage, dat van de laagste wordt geheven, maakt dat de gemeenteraden niet beschikken over de noodige middelen tot sociale hervormingen, en dat de kosten dezer sociale hervormingen het zwaarst zou den drukken op de middelbare inko mens dus op die van hen, die gewoon lijk het lidmaatschap van den raad be- kleeden, zoodat reeds van te voren so ciale hervormingen in de gemeentera den impapulair zijn gemaakt. En hoe zal het nu mogelijk ziin, c diep in te grijpen in de belanden v; den arbeider, daarvoor werkelijk din gen van belang te doen? Als er inderdaad iets terecht zal ko men van sociale wetgeving, dan moeten de arbeiders door de verkrijging van al gemeen kiesrecht de wagen uit het moeras halen, waarin die thans is blij ven steken. En dan pas kan er kwestie ziin van staatspensionneering. Wanneer bij het thans ingediende ontwerp op de ver plichte verzekering der arbeiders, een werkman, die nog geen f 5 per week verdient, 20 ets. premie per week be taalt. van zijn 16e tot zijn 65e jaar. dan zal hij op zijn 65e jaar een jaarlijksch pensioen van 133 hebben. Het is dus dringend noodig, dat de ar beiders zorgen voor versterking van hun invloed in de Kamer, om het on mogelijk te maken, dat zulk een wet wordt opcrenomen. Voor Staatspensioneering is geen geld, wel voor pensioen aan Hertog Hendrik, ais zijn vrouw hem onver zorgd mocht achterlaten, 'gelach). Ten slotte wees spreker nog op den strijd te een het militairisme en noem de de kolossale cijfers, die de militaire i uitgaven gekost hebben. De thans aan-1 genomen legerwetten zijn een schande' voor 't volk, die toonen hoe de regeering en de Kamer omspringen met 't geld, zonder te letten op de moeite waarme de het is opgebracht. Zoo hebben we nu een nieuwe last van 2 1/2 millioen gekregen, bij de sommen, die we reeds voor het militairisme uitgeven. En daarvoor hebben we een verdedigings stelsel, waarvan door de autoriteiten zelf wordt getuigd, dat het niet deugt. En bovendien bestaat onze onafhan kelijkheid slechts door den naijver der groote mogendheden. net wel ernst was, dan zou er geen weifelen mogelijk zijn en men bij herstemming zondier aorzeleoti» ziin stem geven aan den soc.-dem.. die voor alg. kiesrecht strijdt. Urgentie beteckent immers mets anders dan: dringend noodig. De heer Tak sprak de verwach ting uit. dat bij dfeaen, toestand' die arbeiders en kleine burgerij glorie rijk uit den striid zullen, komen. Niet. zei de heer Tak. verwacht ik. dat we veel zetels zullen winnen, maar ons stemmenaantal zall groeien. Want de a. verkiezing! toch draagt het karakter van den1 strijd van dien arbeid tegen hot ka pitaal. Het werk in, de K. heeft- praktisch nut en groote propagandistische, waaiden. Laat ons dus. zoo besloot deze spreker op den aanstaanden grooten Juni-dag het vaandei van het socialisme hooghouden. Ook deze spreker werd zeer toe gejuicht. Van. de gelegenheid tot debat, maakte o. a. gebruik, de heer Bos, een anarchist, die protesteerde, zoo als hij zei. tegen het uitspelen van Kleveringa (den gefusileerd'en sol daat in Indië) als verkiezingssujet door den heer Hueenholtz. en voorts beweerde hij. geen concurrent in volksgunst te zijn. Toen de- heer Hugenholtz, nadat een ander spreker nog even het woord' gevoerd' had. repliceerde, viel de heer Bos telkens in d'e rede. maar zijn woorden werden over stemd door het daverend applaus, waarmede die van den heer Hu genholtz werden ontvangen. Daarna werd: de vergadering ge sloten. Heomstode. Op de 15 dezer van- kracht geworden kiezerslijst komen 639 personen voor. Vrijdag 17 Mei zal alhier in het Wa pen van Heemstede eene vergadering worden gehouden door de vrijzinnige kiesvereeniging Heemstede en Benne- broek tot het stellen van een candi- daal voor de Provinciale Staten. punt, doch ook uit moreele overtuiging binden mj den strijd aan teaen het verfoejehjke stelsel, dat een vloek voor de geheele meDschheid. Laat ons strijden tegen het militairisme. voor voor algemeen kiesrecht, en Staatspen sioneering. Spreker's rede werd met daverend en langdurig applaus begroet. Alsnu betrad de heer Tak den kathe der die een kijkje gaf op den poütie- ken toestand in Nederland, waaronder we thans leven, in verband met den strijd der arbeiders. Hot kiesrechte-Van Houten is het kiesrecht der burgerij, van de kapita listen, het is het kiesrecht van het mi litairisme, het is het kiesrecht van de tuchthuiswet, en het kiesrecht van de pensioneeringPierson, de kaakslag aan de arbeiders, de nalatenschap der regeering. die in de laatste da°-en met haast nog verschillende ontwerpen tracht af te werken. Deze spreker kwam nu tot een uit- eenzetting van het anti-socialistisclie verbond, dat ook een prikkel zal zijn om bij de Kamerverkiezing de arbei ders tot hun plicht te brengen. Spreker bleef lang stilstaan l de geheime vergaderingen der R. K. in Friesland en bij de eveneens gehei me deputaten-vergadering der anti revolutionairen in Utrecht Wat de Katholieken betreft, spreker; schetste de democratisch richting, die van priester Daens. en bij de anti-re volutionairen is ook een democratische strooming. getypeerd door Patrimoni um, aan wie men, zoo zeide spreker, handig den eisch van algemeen keis- recht ontfutseld heeft, door hen het smoesje wijs te maken, dat ril in ver schillende kiesveroenigingen, waarvan ze lid zijn, hun eischen moeten stel len en invloed kunnen uitoefenen. En op de deputaten-vergadering heeft men het „kloeke" besluit genomen, een commissie te benoemen, die de zaak zal onderzoeken. Zoo is de frissche beweging van Pa trimonium. die in den grond een flinke vereeniging is, door de leiders de kop is ingedrukt. De Christelijk-Hlstorischen zijn een zeer reactionaire groep, waarvan, wan neer zich anti-revolutionairen en ka tholieken vereenigen, te verwach ten is, dat ze zich bij de liberalen zul len aansluiten. De oud-liberalen van onzen tijd, zijn directeuren van industrieele onderne mingen en al wat zich geestelijk en materieel daarom groepeert. Zij zijn de kinderen der revolutie van 1848, die hun vader hebben vergeten, en nu ko- ketteeren met arbeidsbelangen. Van Houten is hun woordvoerder. Hij vecht tegen een kiesrecht, dat er toe zou lei den, volgens zijn eigen zeggen, te pom pen uit de brandkast in de broodkast. En dit is nu het tegenwoordige mon sterverbond. Hun geschilpunten wegen niet meer, omdat de arbeiders tegen over hen stellen het algemeen kies recht, cn zij willen blijven bij de hui dige machtsverhoudingen. Wat de vrijzinnig-demokraten wen- schen: in den eisch van algemeen kies recht gaan zij met de sociaal-democra ten samen. Hun overig streven is niet duidelijk. Zij willen op 't gebied van sociale hervormingen doen wat hun hand vindt, zooals iemand in •'::n tuin hier een rozeknop afsnijdt daar en door- de tak, zonder flink vast belijnd pil gram. En uit hun weifelen omtrent de te volgen gedragslijn bij herstem ming tusschen een soc.-demokraat en een liberaal, blijkt dat het oude liberale bloed er nog ter dege inzit en men het met do urgentie niet btfgt£r érnstig meORtb wwtó indien Zandvoorfc. Tegen een ingezetene is proces-v^ baal opgemaakt wegens het niet op tijd aangeven (in de maand Januari) voor de nationale militie. Binnenland. Parlementaire Praatjes- Voor een verslaggever niets aange namer dan een Kamer die naar huis wil. Zij heeft haast en maakt het kort. Betrekkelijk spoedig had men dus de artikelen van het ontwerp op de paardenfokkerij achter den rug, waarover morgen de eindstemming plaats heeft. Van de verschillende amendementen werd o.m. aangenomen dat waarbij in de keurings-commissie meer invloed is toegekend aan de door de provinciën aangewezen leden. Voor het overige liep het debat hoofdzake lijk over zuiver techinsche détails. Na de gewone pauze had de eind stemming plaats over de subsidiewet, waartegen alleen de heer De Visser stemde. Daarna volgde de beraadslaging over de veelbesproken kanalisatie van Westerwolde, een voordracht die war me verdediging vond! bij de heeren RoessLngh en Schaper, al was de laat ste niet geheel voldaan over den opzet der zaak en had hij liever gezien, dat de Staat alle gronden in Westerwolde had onteigend, om ze daarna weder in kleine stukjes uit te geven. De Min. Lely. die geen bestrijding had gevon den wat de zaak zelve betreft, had dus alleen tegenover don heer Schaper dien opzet der wet te verdedigen. De aan neming had plaats met algemeene stemmen, een uitslag waarmede de heer Tijdens voorzitter van het wa terschap Westerwolde, werd gelukge- weuscht. Eindelijk kwam nog bij een supple toirs begrooting de quaestie der oplei ding van Ind. ambtenaren ter sprake en had de heer Van de Velde gelegen heid nogmaals te protesteeren tegen de opheffing fcler Indische instelling te Delft. Vooral tegen de instelling van een speciale commissie van toezicht op de studie maakte deze Spr. bezwaar, terwijl die commissie, ook door den heer Pijnacker Hordijk ontraden, door den heer Geertsama verdedigd werd. Heden 10 uur voortzetting. De Kamer gaat vandaag naar huis. G. Jr. huis te Alkmaar maakte eene zuivere winst van f 58.74. Een vereeniging, die zich het verstrekken van versterkende middelen aan hchoeftigen heeft ten doel gesteld, werd uit de kas van het W itte Kruis gesteund met een bedrag van 15. Te Amsterdam neemt het be zoek aan het badhuis der vereeniging jaarlijks af. De verpleegsters gaven als gewoonlijk reden tot groote tevreden heid. Bij het examen van zieken-verpleeg- ster slaagden 59 candidatcn, hij dat van kraamvrouwen verpleegster 18 en bij dat voor het verplegen van zenuw lijders en krankzinnigen 9. Te Broek in Waterland verleende verleende de vereeniging hare hulp bij de bestlij ding eener influenza-epidemie. Te Haarlem beantwoordt het Badhuis al beter aan de verwachting. Hier cn daar zorgde men voor herstel van pompen en regenbakken. Enkele afdeeïingen ten plattelands hebben haar eigen regen bak en een filter. Te Langendijk zal men in dit jaar overgaan tot het oplei den van bakers. Uit de afdelingsver slagen behoudt men den indruk, dat het Witte Kruis in onze provincie va.n steeds grooter beteekenis wordt en in bloei toeneemt. Het bestuur durft daar aan voor een deel de stichting van het „Groene Kruis'' in Zuid-Holland toe schrijven, waarbij het den Zuidelijken collega S. van advies diende. Het jaarverslag sluit met eene her innering aan de feestelijke viering van het 25-jarig bestaan dor vereeniging en van het 10-jarig bestaan van het her stellingsoord Heidolxeuvel. maar verkoos aan den gewonen arbeid Uit het verslag omtrent het herstel lingsoord „Heideheuvel" bleek, dat ei in 1900 352 patiënten werden verpleegd, tegen 305 in 1899. De exploitatie heeft toegelaten een bedrag van f 1095 bij het reservekapitaal te voegen. Het hoofdbestuur heeft mejuffrouw Montfrans, eene verpleegster die den 60-jarigen leeftijd bereikt hebbende, aanspraak kon maken op pensioen te blijven, tot eere-lid der vereeniging benoemd. Ook de ontsmettingsoven te Alkmaar leverde een batig saldo op. De voorlezing der verslagen had dit maal zóó lang geduurd dat er van ver schillende zijden op werd: aangedron gen voortaan de lezing van de stukken achterwege te laten, daar men ze toch later gedrukt ontving. Een desbetref fend voorstel kon echter in deze ver gadering niet in behandeling worden genomen, met het oog op de statuten Bij de rondvraag: aan het einde der vergadering, vroeg de heer Le- deboer uit Krommenie, af de ver eeniging niet de wenschelijkheid bchoorende te overwegen der iso- atie van verpleegsters, die een pa tient. lijdende aan eene besmettelij ke ziekte, hebben verpleegd. De voorzitter, dr. Bamouw. antwoord-j de dat alle verpleegsters geleerd hebben, hoe zij na zulk eene ver pleging moeten handelen. En zeer velen, zoo niet- allen zullen zioh ook naar het voorschrift gedragen,. Zij zenden hunne kleeren naar den desmfectle-oven. en steken zich van boven tot onder in frisch goed na eerst zelve met nauwgezetheid een desmfeetief bad genomen te heb ben. Nog een1 andere zaak kwam even ter sprake, het bedrog bij den melk- verkoop, tot schade der volksge zondheid'. Het hoofdbestuur heeft de toezegging gedaan dat het op een of andere wijze zal pogen te weten te komen hoe het daarmede in de provincie Noord-Holland ge schapen staat: het hoopt dat in eene volgende vergadering- van het Witte Kruis eene commissie van de uitkomsten van' het onderzoek ver slag zal doen. ^GEZONDEN mededee- LINGEN. 30 oenta per regel. Het Sueces van het Vicby water. Men kent al het succes bekomen bij lever- en maagziekten, jicht, ga-a- veel. rbeumaliek enz., door de Vi- ch.v wateren der bronnen vain, dien Franschen Staat waarvan de namen CéLESTlNS. HÖPITAL GRANDE GRILLE in de geheele wereld zoo bekend zijn. Dii succes heeft dan ook aanleiding gegeven tot talrij ke namakingen. daarom telkens u water wenscht t.e hebben dezer be roemde bronnen en zeker hunner echtheid wenscht te, zijn, m-oet u steeds zorgdragen de bron goed aan te duiden VICHY-CéLESTlNS, VI- CHY-GRANDE GRILLE of V1CHY- HöPITAL. De naam der bron is gedrukt onder aan de etiket met witte letters op zwarten achter grond en op de hals van iedere flesch bevindt zich, als waarborg- merk een blauw schijfje met de woorden VICHY-ETAT. Letteren en Kunst. Verkiezingen voor de Tweede Kamer. Bemmel (district Eist). Luit.-gene- raal Bergansius. R. K. kiesvereeniging Gend (kiesdistrict Eist), Luit.-gene raal Bergansius, R. K. kiesvereeniging Leeuwarden. H. Pyttersen Tzn. Li berale kiesvereeniging, bij acclamatie MiddelharaLs (district Zierikzee). J A. de Bruijne. De centr. 11b. kiesver eeniging Overflakkee en Goedereede, met algemeene stemmen. We esp (district Hilversum) J. J. B. Fancy, kapt. der inf. van het Ned.-Ind! leger Centrale vrij-antirev. kiesver eeniging. lOOe Op .koop van Zeqen. Voor een volle zaal werd Maandag avond te Amsterdam voor de 100e maal „Op Hoop van Zegen" gegeven. Er was een groote krans van een aantal corps leden van „Vindicat atque Polit" en een bloemstuk van de afdeeling Groningen van het Nedcrlandsch Verbond. Dat was de eenige bloemenhulde, die van de zijde van het publiek gebracht werd. De overige bloemen en kransen voor de dames De Boer—Van Rijk. Van der Horst en Faassen, en voor de heeren Van KuvJc ais regisseur en Van der Horst als vertegenwoordiger van het geheele gezelschap waren van den schrijver en van de directie der Neder- landsche Tooneelvereeniging. Bonïu aas Begrafenis. Dinsdagmiddag is op de R. Kath. be graafplaats te Gouda de Zaterdag over leden muziekleeraar en componist, Martinus Johannes Bouman, ter aarde besteld. Bij de vele bloemen, waaronder de lijkwagen van het sterfhuis gaande reieds was getoo:werden op het kerk hof een menigte kransen en prachtige bloemstukken gevoegd, betuigingen van vereering van bijzondere personen en vereenigingen, te Gouda en elders, gevestigd. Zeer velen waren gekomen om aan Bouman een laatste hulde en afscheid te brengen. Het ~r»meentebestuur van Gouda met den secretaris, toonkunste naars en andere vertegenwoordigers van de muzikale wereld uit verschil lende plaatsen des lands; onder hen Richard Hol, Daniël de Lange, Vlotta en Nolthenius. Ook afgevaardigden van muziekvereenigingen. Nadat de kerkelijke plechtigheden waren verricht en het zangkoor der ka tholieke kerk, waarvan Bouman direc teur was, zich had laten hooren, werd aan het graf alleen gesproken door Ri chard Hol, die in. het bijzonder de Ned. Operavereeniglng vertegenwoordigde. Hij gedacht Bouman als mensch en als kunstenaar, als iemand bij wien een groot karakter en een goed hart met groote bekwaamheden, samen gingen. Hij roemde hem als leerling en vriend, en, ton slotte van hem als toonkunste naar sprekende, noemde hij hem den vertegenwoordiger der dramatische kunst in Nederland. ven had. en wierp zijn hoofd naar vo ren, zoodat. zijn strak, lachend, tot vragen uitnoodigend gezicht achttien duim van hel mijne af was; en terwijl hij zijn hoed in de hand omdraaide, scheen elke zenuw en knobbel en bloed druppel in hem en elk haar op zijn hoofd uit te schreeuwen „Snel I SnelGij schrijvende vrouwspersoon. Gij Want dit is mr. millioen-dollars-Schwab, mr. Bliksem-Schwab, en de staaltrust be taalt hem twee dollars per minuut bij waken en bij .slapen en hij heeft geen tijd hij heeft geen tijd voor u-u-u-u!" Dat alles telegraphecrde de heer Schwab mij toe met zijn twee lachen de oogen en zonder een woord te spre ken! Hij had mij goed en wol mc-t den bliksem-bacil ingeënt. Hij was, alsof men zuurstof inademt. Ik herkende nauwelijks mijn eigen stam, toen ik hem toehijgde: „Hoe oud zijt ge?" „Acht-en-dertig!" hijgde hij terug steeds lachend. Eigenlijk moest er in dit interview geen punctuatie zijn, en de woorden moesten in elkaar loo pen zonder tusschenruimte tusschen vraag en antwoord. Dat zou echter harder zijn dan Schotscli dialect, en daarom verzoek ik den lezer, zich slechts voor te stellen, dat Schwabs antwoorden uitgestooten waren, eer ik de vraag gereed had. Waar werd geb..." „Blair County, Pennsylva nia." „Waar ging u op sch..." „Daar." „Hoe oud van sch .Zeventien." „Wat was toen uw verlangen te w„Had een me chanische geestesrichting. Wilde machine-ingenieur worden." „Wel ke was uw eerste belr..." „In een kruidenierswinkel." (Hartelijk natuur lijk lachen.) „Zwaar werk?" „Was daar slechts zes weken ja, hard werken." „Gestudeerd in deü vrijen tijd?" „Elke minuut. Ge woonte in de staalfabrieken te gaan en machines te bestudeeren. Dwaalde steeds om de fabriek." „Waai' was dat?" Braddock." Waarheen uit de kruidenierszaak?" In de staalfa briek waarheen ik wilde." ..Hoe gebeurde dat?" Fabriekseigenaar kwam in winkel, had pleizier in me. gaf mij werk." „In uw element, nietwaar?" „Ja, ik hield daarvan. Werkte zeer hard, studeerde, trachtte alles te begrijpen. Ik was zeer geluk kig." „En de volgende belangrijke gebeurtenis?" „Ontmoete den heei Carnegie, bouwde de Ilomesteadfa- briek. en zoo voorts naar boven tol Sport en Wedstrijden. H. M. de Koningin-Moeder heeft te Schönburg een bezoek gebracht aan den graaf en de gravin Von Ehrbach. Men verneemt tevens met zekerheid, integenspraak met de daaromtrent vroeger geloopen hebbende en thans nog loopende geruchten, dat de ge zondheidstoestand van H. M. de Ko ningin-Moeder gelukkig niets te wen- schen overlaat. H. M. maakt dagelijks wandelingen en rijtoeren. Behalve de groothertog en de groot hertogin van Baden heeft Maandag ook prins Gustaaf van Zweden te Hei delberg een bezoek gebracht bij onze Koningin-Moeder. Den 20en Mei wor den de koning en de koningin van Wurtemburg voor verscheiden dagen verwacht. Het Witte Kruis De Noord-Hollandsche vereeniging Het Witte Kruis heeft Donderdag te Amsterdam haar 40e algemeene vei-ga- dering gehouden onder voorzitterschap van dr. P. J. Bamouw in het gebouw Odéon. Wij ontleenen aan het verslag het volgende: Het getal der afdeeïingen is 65 gebleven, maar or zijn 5 nieuwe in wording. Het ledental steeg in 1900 tot 11,525. .\llc afdeeïingen verstrekten elk oaar zijno krachten verpleeg-materieel en 6tichtten daarmee vceJ nut. Het bad- Arm Lammetje! Het beruchte Hotel Lammetje Zondag te Amsterdam, is weL naar een perceel in de O.Z. Armsteeg verplaatst, maar het zaakje is aan het verloopen, omdat, dank zij het optreden van politie en justitie, omstreeks 40 logeergasten van het hotel op rijks kosten logeeren ln verschillende gevangenissen. Nog drie van haar vaste klanten zwer- ven rond, maar ook op hen houdt de politie toezicht. Ds. A. de Koe. predikant bij de Here-, gemeente te Den Helder, wien op zijn verzoek eer vol ontslag is verleend van zijn ambt, nam Zondag in de voormiddag-gods dienstoefening in de Nieuwe Kerk af scheid van zijne gemeente en van zijn dienstwerk. De kerk was tot in de ach terste hoeken gevuld. In zijne af scheidsrede zette ds. De Koe uiteen waarom hij zijn. ambt niet langer kon blijven waarnemen, 't Is omdat de kerk, zooals zij thans is ingericht, z. i. niet in staat is de belangen van de menscliheid na£r beliooren te beharti gen, omdat zij uitsluitend werkt ten bate van de kapitalisten en niet ook van het proletariaat en omdat de predikan ten te veel door de kerkelijke regle menten zijn gebonden. Dit alles is in strijd met de levenopvatting van ds. De Koe, waarom hij besloot uit het kerke lijk verband te treden. Maandag vertrok de heer De Koe naar Blaricum, waar hij, zooals men weet, deel zal uitmaken van de daar gevestigde socialistische kolonie. Schieten. Bij gelegenheid van den Nationalen Schietwedstrijd uitgeschreven door „Willem Teil" te Brummen, zijn niet minder dan 28 medailles beschikbaar gesteld waarbij van H. M. de Koningin moeder, het gemeentebestuur, den eere voorzitter en verschillende particulie ren. De wedstrijd belooft zeer belangrijk te zullen worden. Verschillende korp sen uit alle oorden des lands hebben reeds deelneming toegezegd. Wetenschap. Smeerenburg- Sir Martin Conway, bekend door zijn bergebeklimmingen en zijn reis naar Spitsbergen, heeft een werkje ge schreven over de opkomst en den on dergang van Smeerenburg. In 1614 zondi do Noorsche of Groenland-com pagnie, die het monopolie van de wal- vischvaart van de republiek verkregen had, naar den^ noordwestelijken uit hoek van Spitsbergen eenige schepen, die de Engelschen niet konden verdrii- Reeds toen vestigden zij zich waarschijnlijk op het eiland Amster dam, dat in verband met Andrée's op stijging in de laatste jaren weer veel genoemd is. Conway beschrijft dan de lotgevallen van Smeerenburg tot in den tijd. waarop de walvisschen die streek begonnen te schuwen en men langs de Noordkust moest gaan vis- schen. omstreeks 1640. Tien jaren la ter was Smeerenburg voor de groote vaart van weinig belang geworden, maar nog in 1671 diende het als vluchthaven voor de schepen. In er van de nederzettingen niets meer over dan eenige fundamenten. het presidentschap der Carnegie-Slaal- maatschappij. Valt de staal-industri? in het bijzonder onder uwe talenten?" „O, ik heb geen talenten. Ik houd slechts van mijn werk en verdiep mij daarin." Wat is het grootste geheim van uw succes?" „Liefde tot mijn werk liefde om der wille van den arbeider zelf. Dat is de hoofdzaak. Mij voor den ondernemer onontbeerlijk te maken dat is het tweede. Doch dii kunt ge niet zonder het eerste berei ken. Dan, misschien hoort het er eveneens toe dat ik „sedert ik eenig gezag had, steeds met mijn menschen gezamenlijk gearbeid heb," In het verdgere interview verklaar de Schwab, dat het voor het succe.; van een jongen man volstrekt noodza kelijk is, dat hii trouwt; een ongehuw de kan zijn gedachten niet uitsluitend op zijn werk bepalen. Soms echte); was de vrouw schuld aan maatschap, pelijke dwansheden, waardoor dan de ambitiën van haar man schipbreuk lij den. Op alle vragen, of hij een bij zondere levenswijze volgt, lichaams oefening neemt, van hei tooneel of het landleven houdt, doet aan paar den- of hondensport, antwoordde de heer Schwab met 'n stereotiep: „Geen tijdl" Zijn verpoozing is muziek, naar hij denkt, omdat hij van Duitsche ouders stamt. „Men zegt," vroeg de inter viewster, „dat gij het grootste salaris op de wereld ontvangt?" „O, dat weet ik niet, als ik het zei zou het egoïst klinken... Nu, ik moet vertrek ken. 't Spijt mij, dat ik u zoo haasten moet. Good bye!" Gemengd Nieuws. Een blikseminterview met ö9ü etaalprins. De directeur van den CarnegieMor gan Staaltrust, C. M. Schwab, een der beambten in dit ondermaansche, die zich met zijn jaarlijksch millioen dol lar als de best-gesalarieerde mag be schouwen, is door een der verslaggeef sters van de „World" geinterviewd. De journaliste geeft van haar onderhoud, dat met de snelheid van een sneltrein gevoerd werd, het volgende verslag. Hij slingerde in een leunstoel, dien ik YW.r hem voor qjijn canapé gesoho- Manna. Het manna-mos 'Lichenex esculQn lus), dat nog heden ten dage in de Arabische en Afrikaansche woestijnen een geenszins te verachten voedsel is voor de menschen en kameelen der karavanen, groeit na den regen in het woestijnzand als knolletjes ter grootte van een erwt en van een grijze kleur, die zoo los met don bodem verbond©^ zijn, dat zij dikwijls door den wind in groote hoeveelheden worden meegèi voerd en op andere plaatsen als man naregen neervallen. Dit mos heeft een meligen inhoud en een aangenamen, min of meer zoeten smaak. De chemi sche samenstelling, deelt de „Natuiv wissenschaftl. Mitth." mee, is als volgt: 16 deelen water, 14 deelen stikstofsubU stantiën, 29 deelen stikstofvrije suhi. stantiën, 5 pet minerale stoffen, 32 pet. eiwitstoffen en 4 pet vet. Hieruit blijkt ten duidelijkste dat het manna tamelijk rijk aan voedende bestand- deelen is. Zonder een afdoende voi ding te waarborgen, kan het een mensch toch geruimen tijd in 't leven houden, ook als het zijn eenig voedsel uitmaakt Boter bij de eJ# In Cambridge verkoopt men boter bii de el. Sinds verscheidene geslachten zijn de boeren van dat graafschap ge woon van hunne boter rollen te maken, welke elk een el lang en een pond zwaar zijn. Netjes gewikkeld in reepen helder wit linnen, gaan de rollen boter in lan ge smalle mandjes naar de markt. De botervrouwen mot sneeuwwitte boezelaars en mouwen, verkoopen zé aan hare kraampjes op de markt én hebben geen weegschalen of gewich ten noodig. Door de ervaring geleerd, weten zij met haar geoefend oog door een slag van het mes een rol boter in helften of kwarten te verdeelen mot bij. na wiskunstige zekerheid.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2