Tweede Blad, Het Voetbalseizoen behoorende bij slHaariem's Dagblad" van Donderdag 16 Mei 1901. No. 3484 Officieele Berichten. De BURGEMEESTER van Haarlem, brengt bij deze ter kennis van de inge zetenen dezer gemeente, dat het op den llen Mei jl. executoir verklaard vol- jaarskohier no. 6, afd. V. op de perso- 'neele belasting dezer gemeente, dienst 1901, op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens her innerd, dat de belastingschuldigen ver plicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 14 Mei 1901. DE HAAN HUGENHOLTZ. l.-B. Stadsnieuws. De Hollandsolie Voorschot bank, Aan het verslag over het derde boek jaar, uitgebracht in de Maandag ge houden algemeene vergadering van aandeelhouders van de Naaml. Venn. De Hollandse he Voorschot bank alhier, ontleenen wij het vol gende: Het aantal aangevraagde voorschot ten was in het afgeloopen jaar we derom. zeer groot, doch met het oog op de niet voldoende solvabiliteit der horgen kon slechts een betrekkelijk klein gedeelte der aangevraagde gel den worden verstrekt. Op 31 Dec. 1900 bleef voor een bedrag groot f 309,470.22 in voorschotten uit gezet, Het gemiddelde voorschot dat in 1000 werd verleend, bedroeg f 1656.30 tegen f 876.62 in 1899 en 1944.46 in 1898. Het zakelijk onderpand bedraa.gt to taal 65,950. Aan polissen van Levens verzekeringen berust hij de Bank to taal in onderpand een bedrag groot f 480.915. De verplichting van den geldnemer tot het in pand geven van een polis van levensverzekering op zijn leven gesloten, bleek van groot nut te zijn. In het afgeloopen boekjaar overleden vier geldopnemers, tengevolge waar van het geleende voorschot door de betrokken Levensverzekering-Maat schappij aan de voorschotbank werd terugbetaald, waardoor zoowel de ach tergelaten betrekkingen van den debi teur als zijne borgen van alle verdere verplichtingen tegenover de voorschot bank waren ontslagen. Betalingen van aflossingen, renten en premie hadden geregeld plaats, zoodat de Bank ook haar derde boek jaar zonder eenig verlies sloot. Het bedrag der op de balans voor komende post „Aandeelhouders" be draagt thans f 32,000. Op 31 Dec. 1900 was totaal in omloop een bedrag groot f 262,750. De venoo.tschap heeft eene winst ge maakt groot f 4435.98°. Aandeelhouders ontvangen 4 1/2 pet. Ia dezelfde vergadering werd de af tredende commissaris, de heer J. J. S. van Hamel, als zoodanig herkozen. Bij vonnis van de Arrondïssements Rechtbank te Haarlem dd. 14 Mei 1901 is J. Boot Kz„ winkelier, wonende te Wonnerveer, verklaard in staat van faillissement. Rechteir-commissaris Mr. C. G. von Reeken. Bij vonnis van de Arrondissements Rechtbank alhier, dd. 14 Mei 1901 is het faillissement van G. Braakhuis, bakker te Haarlemmermeer opgeheven. Dit faillissement was uitgesproken 23 April 1901. Binnenland. Arbeidscontract. Ingekomen is het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de bepa lingen in het B. W., omtrent huur van dienstboden en werklieden en daarmede samenhangende artikelen in dat Wetboek, alsmede in de wetboe ken van Koophandel en van Burger lijke Rechtsvordering en in de wet op de Rechterlijke Organisatie en het Beleid dor Justitie. In de Memorie van Toelichting be- Feadlletoj». EEN" «JJUPOü. Naar het Engelsch VAN DOROTHY GERARD. Hij zweeg1, terwijl hij' naar adlem snakte., en verborg zijn. gelaat tegen den boom. Er verliepen slechts een paar minuten, voor hij. zich zelf weer meester was; toeni keeik hij mij aan, en ik zag diat die over winning behaald) was. Na dieze uit barsting van opstand tegen het lot, berustte hij er in en was weer 9terk om zijn last te dragen. Heb ik u bang gemaakt? zeide hij met een> bijna spookachtigen tach, Het gebeurt mij niet dik wijls alleen thans, en ik zie reedis in dat dit alles niets helptik was een. oogenblik dwaas. Natuurlijk wist ik dat dit het einde zou zijn, want ik kon er mij den geheelen winter op voorbereiden, maar het lijkt mij te spoedig, na alles wat voorafging. Ik wemsch hun alleen geluk toe. Ik weet zeker diat Wlad'i- toogt de minister allereerst de nood-' zakelijkheid en beteekenis der rege ling van dé arbeiders-overeenkomst. Volgens het ontwerp is de arbeids overeenkomst een overeenkomst, waarbij de een. zich verbindt in dienst van den ander gedurende bepaalden tijd arbeid te verrichten tegen toezeg ging door dien ander van loon. Het ontwerp is toepasselijk overal waar een arbeidsovereenkomst aan wezig is in den boven aangeduiden zin, waardoor een exceptioneele wet geving voor bepaalde klassen wordt vermeden en het practisch voordeel verkregen, dat geen scheidingslijn be hoeft te worden getrokken tusschen de {verschillende soorten arbeiders. Van de algemeenheid dezer regeling is geen ernstig gevaar te duchten. Ook de dienstboden worden in de algemee ne regeling begrepen. Het leerlingwe- zen wordt, in het ontwerp niet opzette lijk geregeld, doch het schriftelijk aan gaan van leerlingcontracten wordt door art. 1637 O. laatste lid van het ontwerp, bevorderd. Op bestuurders van naamlooze ven nootschappen en coöperatieve vereeni- gingen, voor zoover zij loon genieten, is 't ontwerp toepasselijk. Voor de in het tweede boek. van het Wetboek van Koophandel geregelde arbeidsovereenkomsten en voor per sonen in dienst van publiekrechtelijke lichamen geldt het ontwerp niet. Voorts bevat het bijzondere voorschrif ten voor hen die bij den werkgever in wonen, en voor hen, die togenover den werkgever eene meer zelfstandige po sitie innemen. Tot aanduiding der partijen zijn ge kozen de woorden „arbeider" en .werkgever", de vergoeding wordt met „loon" aangeduid. Ten opzichte der door de gehuwde vrouw aangegane arbeidsovereenkom sten, wordt haar een volledige hande lingsbevoegdheid toegekend. Partijen zijn in het algemeen niet bevoegd door opoffering van den gods penning van de overeenkomst terug te treden, terwijl de godspenning in mindering mag worden gebracht op het bedongen loon. Minderjarigen behoeven tot het aan gaan eener arbeidsovereenkomst machtiging van hun wettelijken ver tegenwoordiger. Het sluiten van arbeidsovereenkom sten tusschen echtgenooten wordt ver boden. Bepaald wordt aan welke eischen 't fabrieks reglement moet voldoen, zal dit als bindend voor den arbeider kun nen worden beschouwd. Werkelijke be kendheid van dezen met den inhoud daarvan wordt zooveel mogelijk verze kerd. Blijkt reeds van dwaling voor den aanvang der werkzaamheden, dan wordt de overeenkomst geacht niet tot stand te zijn gekomen. Is de arbeid reeds begonnen of wordt 't reglement tijdens de betrekking gewijzigd of door een ander vervangen, dan zegt de ar beider door zijn weigering de over eenkomst op. Boeten blijven toegelaten, doch mis bruiken worden door dwingende be palingen gekeerd. Voorkomen wordt o.m., dat de boete tot voordeel strekt aen den ondergeschikte', die de be voegdheid heeft de boete op te leggen. Bepaald wordt, hoe het loon wordt vastgesteld ('t behoeft niet in geld te bestaan) en hoe het wordt uitgekeerd (in den vorm waarin 't is bedongen en vastgesteld.) Beperkt worden de tot veel misbruik aanleiding gevende bedingen omtrent de wiize waarop 't loon of een deel daarvan dient besteed. Fondsen met verplichte deelneming worden onder de nooddge waarborgen toegelaten. Tot rechtsplicht wordt in het alge meen verheven de zedelijke plicht om bij ziekte voort te gaan met de beta ling van het loon. Het beding van aan deel in de winst is vereenigbaar met bet begrip der arbeidsovereenkomst. Gezorgd wordt, dat de arbeider zelf zijn loon in handen krijgt. De be voegdheid, om op het loon beslag te leggen, wordt beperkt. Geregeld wordt de korting op het loon bij wijze van schuldvergelijking. gewaakt tegen dwang tot lcoopen bij den werkgever. Inhouding van een deel van het loon, bij verbreking der dienstbetrek king zonder geldige redenen, wordt toegelaten onder zekere beperkingen. Geregeld wordt de verplichting des werkgevers, om te zorgen dat de ar beid met zoo weinig mogelijk gevaar voor den arbeider plaats heeft en tot het uitreiken van een getuigschrift bij het eindigen der dienstbetrekking. Voorts worden de verplichtingen van de arbeiders in bijzonderheden &e''e8'eld en de verschillende wijzen ruir haar bemint, 011 trachten zal haar gelukkig te maken. Ik zal God' hidden d'at heb zoo zij. Ik ken Wla dimir reacts van jongen af en er slee kb geen kwaad1 in hem, uitge zonderd .eeu beetje vergeeflijke ijdialheid, en d'at ds thans zeker ge rechtvaardigd. en hij lachte weer, een beetje vroolijker. Het is waar, alle vrienden van Wladimir waren het er steeds over eens, d'at er geert kwaad hart in den jongen zat, maar ik voor m.ii had graag wel eens iets anders wil len hoeren over Jadwiga's aanstaan den echtgenoot. HOOFDSTUK X. Gedurende de weken van haar engagement, die nu volgden, was Jadwiga, geloof ik, zoo gelukkig als maar een menschelijk wezen zijn kan. Zij' had haar ideaal gevonden, ten minste zij geloofde het en'dat ds toch hetzelfde. Thans had. zij een leven, zooals zij zich dat gewenscht had en tevens iemand! die altijd door kon1 luisteren naar Byron of, Chopin, zonder ooit een t'eeken van verveling, of vermoeienis te üoonen en tevens nu hare ideale gedachten van het leven deelde. waarop de door arbeidsovereenkomst ontstane dienstbetrekking eindigt. Omtrent proeftijd, eenzijdige verbre king en de redenen waarom de over- eenkomst voorts kan eindigen, bevat het ontwerp verschillende bepalingen, terwijl omtrent het aanneemcontract wordt bepaald, dat de aannemer als regel persoonlijk den arbeid moet ver richten. Door een overgangsbepaling einde lijk worden de nieuwe bepalingen van stonde af aan toepasselijk verklaard op alle bij de invoering der Wet be staande arbeidsovereenkomsten. •Tonsiolmes-Verbond. De tweede bijeenkomst van het Ne~ derlandsch Jongelings-Verbond in de vrije natuur zal plaats hebben op Maandag 27 Mei 1901 te Heilo bij Alk maar in het bosch* daartoe welwillend afgestaan door den Hoog Welgeb. heer Jhr. Foreest, Burgemeester van Alk maar. De bijeenkomst zal des morgens om 10 uur door ds. A. F. Krul van Alk maar worden geopend. Als sprekers treden verder op dr. P. A. Klap van Velsen; ds. A. F. Krul van Alkmaar, J. C. de Moor, hoofdbestuurder Ned. Jongel.-Verbond Amsterdam, M. L. Frankema en J. Ph. Marmelstein, Am sterdam. In de pauze zal de muziek- vereeniging der Alkmaarsche Jonge- lingsvereeniging eene uitvoering ge ven. Esn ernstige gasontploffing bad Maandagavond te Amsterdam plaats op het tweede bovenhuis van perceel 53, Nieuwen-3' hoek Raams- kooi. Genoemde étage van dit perceel was juist betrokken door de familie Niena- ber. Behangers waren bezig geweest gordijnen te hangen en hadden daarbij vermoedelijk een gat geslagen door een der gaspijpen, waardoor een groote hoe veelheid gas zich tusschen het plafond had opgehoopt. Mevrouw Nienaber rook gisteravond in de voorkamer, waar het gezin man, vrouw en twee kinderen zich bevond gas in een hoek der kamer. De heer des huizes zou eens kijken of hij ook een lek zag en stak daai-too een lucifer aan. Nauwelijks had hii dit ge daan of een vreeselijke slag deed het huis trillen op zijn grondvesten; daar volgde een hevig geluid van neerval lend glas en puin, de menschen in de straat kwamen toegesneld-. Het gas tus schen het plafond was ontploft en er was heel wat schade veroorzaakt. Een oogenblik dreigde brand te ontstaan; mevrouw Nienaber werden de haren geschroeid en zij kreeg een verwonding boven het oog, die later gelukkig bleek niet ernstig te zijn. De heer des huizes had de tegenwoordigheid van geest da delijk den gasmeter te gaan afsluiten en de zijnen uit de kamer te brengen bij de buren op het eerste bovenhuis, de familie van den heer Moor Jr. De brand weer was inmiddels gealarmeerd en kwam spoedig met veel materieel ter plaatse, doch behoefde in het geheel geen dienst te doen. I11 de voorkamer van de familie Moor, die juist aan tafel zat. had de hevige slag ook heel wat ontsteltenis teweeg gebracht. Het plafond was dsu- nig gescheurd; de man, vrouw en kin deren waren door den slag tegen den grond geslagen, doch kwamen overi gens met den schrik vrij. In het vertrek hadden de losgelaten stukken van het plafond een deel van het glaswerk op de tafel en ook de kopjes en dergelijke op het in een hoek der karner gereed staande theeblad verbrijzeld. In het tweede bovenhuis waren alle ruiten op de heide verdiepingen ver brijzeld de plafonds waren gescheurd of ingevallen, stukken van den muur in de gang waren weggeslagen en ook een deel van het dak was deerlijk ge havend, een deel van de Raamskooi lag bezaaid met stuk gevallen dakpannen. Bij den heer Moor bleven de ruiten heel en behalve met gescheurde plafonds en de boven vermelde schade in de huis kamer kwam hii er af. Koloniën. Gevecht in Teunom. In een Atjeh-correspondentie aan de ,,Deli-Ct." lezen wij o.a.: Teruggekeerd te Teumon, werd daar door den controleur de bevolking van boven Teunom met hunne hoofden op geroepen. Gedeeltelijk werd aan die op roeping voldaan, doch toen het op re- gistreeren aankwam, waaraan di rect wegarbeid zou worden verbonden, hebben de teungkoss "oed hun bestge- Wat mij betreft,ik geloof niet d'at de jonge Lewicki dezelfde- kracht had getoond als iemand' anders Byron had voorgelezen, of wanneer ande re vingers Chopin hadden gespeeld, maar tegenover Jadwiga was hii de dankbaarste toehoorder, dien zij inaar kon wenschen. De jonge min naar werd echter door een gedach te gekweld. Denkt ge dat iemand weet, welken dag ik Jad.wiga heb ge vraagd? vroeg hij' mij nieuwsgie rig. Ik zeide hem dat K-rysatof het gezien had op Roma Wiel ka. Hij keek mij aan met een, verbaasd ge zicht en zeide nadenkend: Dat, zal wel hard voor dien armen Krysz- tof geweest zijn, en dianop Ro ma Wie-1 ka In zijn eigen huis. De gedachte dat hij iets gedaan had dat in strijd' was met de goede manieren, deed Wladimir onaan genaam aan en dat hij- in zulk een toestand bespied was, nog meer. Hij vertelde het zeker aan Jadwi ga, maar deze sprak er mij. niet over. Sinds haar engagement schonk zij aan niets meer haar aan dacht, zeifs niet aan Malewicz. Ik herinner mij slechts éénmaal zijn naam te hebben hooren noemen tusschen ons. 1 toen ik hem moest daan om de bevolking daarvan terug te houden. Evenals elders had dit ook hier succes de bevolking van eenige gampongs week uit er werd de Glé Poe- to-es het brandpunt van verzet. Hier werden loopgraven aangelegd om op ons te wachten. De. bevoïkin- was zoo fanatiek, dat zij zich te Pasi' Pubié liet verleiden tot een klewangaanval op twee zwakke brigades marechaussée. De Atjehers lieten 9 lijken op de plaats lig gen, doch wij hadden ook 9 zwaar ge wonden en misten twee karabijnen; beide van marechaussees met zware armwondon, waardoor 't wapen niet kon worden gered. Terwijl de spits slechts door drie Atjehers met klewang en lans werd be dreigd, die door ons dadelijk onscha delijk werden gemaakt., sprongen een vijf-en-dertig Atjehers uit de hooge alang-alang en vielen het midden en de achterhoede aan. In open terrein heeft een klewang-aanval niet veel te beteekenen, doch op een pad waar men gedwongen is als eenden achter elkaar te loopen, rechts en links bovendien zwaar begroeid is het nog te verwonde ren, dat wij er zoo betrekkelijk goed zijn afgekomen. De terugtocht der bri gades, die verder niet verontrust wor den, is een der zwaarste geweest hier op Atjeh ooit gemaakt. Er waren slechts 8 karabijnen beschikbaar om den terugtocht te dekken. Een her nieuwde doorgezette aanval van de Atjehers had zeker succes gehad. Door de zorg van den off. v. gez. van H. M. „Edi", die ter reede Teunom1 la~ konden de gewonden spoedig worden verbonden en naar K. Radja worden overgebracht. De colonne-commdt. ruk te dadelijk zelf uit, kwam ook nog in aanraking met de bende, doch dit kost te ons een, Amb. korporaal gesneuveld en 1 Europeaan gewond. De Teunom-- rivier is biina overal onwaadbaar, iets wat voor de actie op den linkeroever zeer hinderlijk is. De aangelegde loop- graven op den Glé Poetoes werden la ter bij ons oprukken door den vijand niet verdedigd. Er werd bijna geen ver zet ondervonden. Een marinier van de marine-landingsdivisie van H. M. „Koe tei", die den tocht medemaakte, moest het ontgelden. Op post staande, werd hij door Atje hers bekropen en a, bout portant neer geschoten. Sport en Wedstrijden. Wielernieuws. Het Gouden Wiel. De wedstrijd om het gouden wiel werd Zondag op de baan Friedenau te Ber lijn verreden. Een 12000 toeschouwers woonden dezen strijd bij. Bouhours is voor de tweede maal winner gewor den. Groote internationale wedstrijd van meetUitslag: 1 Arend. 2 Seidl, 3. Hel ler. Wedstrijd over 100 K.M. om het Gou den Wiel. Uitslag: 1. Bouhours 1 u. 44 m. 54 2/5 sec.; 2. Robl in 1 u. 54 m. 32 2/5 sec.; 3. T. Linton en 4. Hény. De Wielerbaan bij Zeeburg. De wielerbaan die eenige jaren groote triomfen in het Willemspark te Amster dam vierde, is als een phenix uit zijn afbraak herrezen en staat thans aan den Zeeburgerdijk, bij het hötel „Zee burg." De heer W. A. Muller eenigen tijd ex ploitant van den hekenden Zomertuin „Het Vosje" aan den Zeeburgerdijk, beeft zich met eenige „snortsmen" ver staan en zal de exploitatie leiden. Er is heel wat op til. Paarden. Bij de opgave der ingeschreven paar den voor de wedrennen en harddrave rijen te Bussum (zie ons nummer van 14 en dat van 7 Mei) moeten nog gevoegd worden de Inschrijvingen voor den toekomstprijs. (Harddraverij) Deze zijn de volgende: 1. Zola, eig. S. Snoeck; 2. Prince de Neuville. eig W. A. Ockhorst; 3. Anton, eig. Joh. de Mol; 4. Antoinette, eig. Joh. de Mol: 5. Mur- za II, eig. C. P. Sormani. Lawntennis. Op de banen van de Haagsöhe Lawn- Tennisclub Leimonias" te Schevenin- gen, zal op Zaterdag 8 en Zondag 9 Jüni' a.s. een tweedaagsche Lawn-Tennis- wedstrijd gehouden worden voor Hee- ren (enkel). Dames (enkel). Ileeren dub bel), Dames (dubbel), en Heeren- en Da mes-dubbel. Alle nummers met voor gift. Er zal worden gespeeld met Sla- zinger's Lawn Tennisballen 1901. verdedigen. tegen- onrechtvaardige beschuldigingen van Jadlwiga. Indien gij hem zoo uitmuntend vinclt,. waarom trouwt gij hem dan niet? vroeg ze, zich trotsch oprich tend. Gij zit altijd met elkaar al leen in een hoekje te- praten. O maar ik heb u niet willen kwetsen, riep ze daarop plotseling, want zij merkte wel dat ze te ver was ge gaan en dat er een zichtbare veran dering in- mijn gezicht kwam. Gij' hebfc mij niet gehinderd, zeide ik. maar ge inoogt wel we ten. dat ik nooit zal trouwen. Wan neer ik iets voel voor Malewicz, dan is het omdat ik ongelukkig in mijn liefde ben geweest. Gij ook O Miss Midd'leton- Eleonor, dan heb je ook een ge heim. Dat hebt ge mij nooit ver teld ge zijt ongelukkig en ge hebt mij niet toegestaan je te tropstieo. Ik weet niet wat mij zoo vreemd maakte, maar mijn oagom begon nen vochtig te worden, en die wa terlanders kwamen voor den dag. Misschien' was het dto tegenstelling tusschen haar lot en. het mijne dat mij zoo overmeesterde. In een. oogenblik had zii de ar men om mi in hals geslagen, haar zachte stem fluisterde mij allerlei Voetbal. Eindstand Westelijke le klasse Club. Q 8 V 0 Voor. os C3 2» f B B H. V. V. 14 li 2 1 54 12 24 171 Velocitas 14 8 5 1 30 14 21 1.50 H. B. S. 14 7 4 3 39 25 18 1.29 R. A. P. 14 6 2 6 22 20 14 1.— Ajax 14 5 3 6 24 27 13 0.93 Haarlem 14 5 0 9 26 45 10 0.71 Rapiditas 14 4 1 9 25 36 9 0.64 Sparta 14 0 3 11 9 50 3 0.21 De Kampioenen. Hier volgt thans het resultaat van de wedstrijden, die in het vorig seizoen voor d,e Nederlandsche competities zijn gehouden. De nieuwe kampioenen zijn: Van Nederland: de H. V. V. in een noodzakelijk geworden beslissings- strijd met Victoria: We stel. le KL: H. V. V. (Den Haag) met 24 van de 28 te behalen p. Westel. 2e kl A: H. F. C. (Haarlem') met 16 van de 20 te behalen p. Westel. 2e kl. B: Quick (Den Haag) met 16 van de 16 te behalen p. Westel. 2e kl. C.: Quick (Amersfoort) met 14 van die 16 te behalen p. Westel. 2e kl. D: Olympia (Rotter dam) met 11 van de 12 te behalen p. Oostel. le kl. Victoria (Wageningen) met 20 van de 24 te behalen p. Oostel. 2e kl. A: P. W. II (Enschede) met 6 van de 8 te behalen p. Oostel. 2e kl. B: Voorwaarts (Tiel) met 10 van de 16 le behalen p. Noordel. 2e kl.Achilles (Assen) met 8 van de S te behalen p. Zuidel. 2e kl: Victoria ('s Hertogen bosch) met 12 van de 12 te behalen p. Verleden jaar waren de kampioenen: Van Nederland: de H. V. V. in een noodzakelijk geworden beslissingsstrijd met Victoria: Westel. le ld.: de H. V- V. met 21 van de 24 te behalen p. Westel. 2e kl: A: Rapiditas (Rotter dam) met. 16 van de 20 te behalen p. Westel. 2e kl. B: A. V. V. (Amster dam) met 15 van de 20 te behalen p Westol. 2e kl: C: D. F. C. (Dordrecht) met 9 van de 12 te geh alen p. Oostel. le kl.Victoria (Wageningen) met 15 van de 20 te behalen p. Oostel. 2e kl. A: U. D. (Deventer) met 15 van de 16 te behalen p. Oostel. 2e kl. B: Zutfania (Zutphen) met 13 van de 16 te behalen p. Oostel. 2e kl. C: Quick (Amersfoort) met 10 van de 12 te behalen p. Noordel. 2e tl.: Aclnlles (Assen) met 8 van de 8 te behalen p. Zuidel. 2e kl. A: Velocitas (Breda) met 12 van de 12 te behalen p. Zuidel. 2e kl. B: N. O. A. D. (Breda) met 15 van de 16 te behalen p. is afgeloopen, en de doelpalen, netten en ballen worden opgeborgen, de vel den verlaten om eerst met" September of October weer in gebruik te worden genomen. Reeds Zaterdagavond gaf ik eene kleine nabetrachting over het seizoen, maar wat toen slechts in breede trek ken werd aangegeven is eene nadere beschouwing wel waard. De ..II. V. V." is dan na een harden strijd kampioen van. Nederland geworden, voor de 4e maal in haar bestaan. Maar 't heeft moeite gekost. De oostelijke clubs worden sterker en sterker en 't zou niets te verwonderen zijn als een volgend jaar het „blikje" eens in de andere helft van ons land terecht kwa.m. Een tegenslag voor velen was de hou ding van 't Amsterdamsclie .R. A. P." dat na een goed begin al spoedig 't er bij liet hangen en alleen op 't eind van 't seizoen weer wat ophaalde om ten slotte nog met een nederlaag te beslui ten. Alleen in den Beker, en te Brus sel, hebben de roodzwarten nog wat te zien gegeven, door hun fraaien strijd tegen „H. B. S." uit den Haag. Deze laatste club is oru hare alleszins flinke houding in competitie, beker, en intexmationale wedstrijden wel eene nadere bespreking waard. De Haagscbe Voetbalvereeniging: ,,H(oudt) B(raef) S(tant) is, men heeft het in ons nummer van Maandagavond kunnen lezen, houdster geworden van den Nederlandschen Voetbal-beker. De ze club tevens overwinnares in het In ternationale voetbaltournooi te Brussel is eene der jongere eerste klassers. Tot nu toe had/ ze weinig gepresteerd en maakte naast hare beroemde stadge- noote ..II. V. V." geen. zeer mooi figuur 't Vorig jaar waren de roodwitte Ha genaars niet ver af van de promotie wedstrijden. Alleen 't nu weer gepro moveerde II. F. C. stond onder hen. Dit woordjes van liefde en meegevoel in het oor. Nooit van mijn leven ben ik een troetelkindje geweest, of een zacht lammetjediat waren dingen, die ik niet, kende, maar Jad- wiga's manier maakte mij voor eem oogenblik zoo week. Na een oogen blik wist zij mijn, gebeden roman. Ik moest van steen geweest zijn om haai* te wêerslaan. Zij luisterde mei een verwondering, die even tref fend was als haar sympathie. Dat gevoel, diat zij thans aan d'en dag legde, d'at medeleven en medelij den met een anders verdriet, had zij nog nimmer getoond. En ge gingt heen ui.t eigen wil? zeide zij ongeloovig. Niemand dwong je er toe? Maar waarom trouwdet gij niet? Omdat Henri en, ik geen idea listen zijn. hernam ik lachend, mijn weekheid weer te boven ge komen, en omdat wij slechts ieder voor onszelf ons brood kun nen verdienen. Wij wisten, dat wij, als wij trouwden, gebrek zouden lijden, niet alleen wij zelf, maar mogelijk ook anderen. Ik begrijp dat alles niet goed', zeide Jadwiga, nadenkend. Zij was naast mij, neergeknield' en met d)en eenen arm om mijn hals geslagen'. seizoen werd ook zeer 6lecht begonnen, o.a, door eene smadelijke nederlaag van 80 tegen H, V. V., maar geleide lijk hebben de II. B. S.'ers zich schitte- rend gerehabiliteerd en nu schrome» wij niot hen met H. V. V. op éóne lijn te stellen. Ook 't Bredasche ,,VelocitadM liet zich van hare goede zijde kennen. Om in 't eerste jaar, dat men in de Weju teüjke le klasse rnededoet reeds dlreCt de 2e plaats te bezetten en zelfs de kam pioenen te slaan is een stout stuk. Jauh nier dat de cadetten 't volgend seizoen wel genoodzaakt zullen zlin, zich pij de competitie terug te trekken. Ze be. loofden nog zooveel voor de toekomst, t Leidsche ,,Ajax" heeft dit jaar mlp< der uitgericht, dan in 1899—1900, Ze zijn van de 2e op de 5o plaats gezakt en staan slechts drie punten boven „Haarv. lem," dat eerst aan 't eind van 't seizoei) begon op te halen, echter nog genoeg om boven de beide Rotterdamsche cluba „Rapiditas" en Sparta" te komen. Dli laatste was tot de promotie wedstrijden} gedoemd en heeft èn te Haarlem èn te Rotterdam tegen „H. F. C." het ondeiv spit moeten delven, zoodat de ex-kam pioenen weer zii" waar ze thuis belmo ren. Richten we even de blikken naar 't Oosten, dan schittert ons dadelijk „Vic toria", (Wageningen) tegen, dat ge toond heeft in vorm boven hare zuste- ren vrij ver uit te steken. Alleen het Utrechtsche „Hercules" en „P. W." uit Enschedé, waren lastige mededingers. „U. D." dat eerst 't vorig jaar was ge promoveerd, bracht het, tot geene enke le overwinning en blijft denkelijk al leen in de eerste klasse omdat er geeij ernstige 2e kl. tegenstanders te vinden zijn. Wat internationale wedstrijden be treft, daaraan was dit seizoen niqt zoo heel rijk. We kregen de Berliner Fuss- baJlverein Preussen" op bezoek, als mede de Altonaer Fussballclub, terwijl H. V. V. ons door 't ontvangen der „Surrey Wanderers" en van de „Sout hampton Football-club" gelegenheid gaf, mooi Engelsch spel te bewonderep. Dat ons voetbal is vooruitgegaan heb- ben de uitslagen van deze wedstrijden (33 en 26) bewezen. Tevens echter hebben ze ons ook geleerd, dat we nog lang niet kunnen gelijk gesteld worden met onze overzeesche naburen. We zijn evenwel op den goeden weg en als er slechts zorg voor wordt gedragen, dab we bij de goede eigonschappeii van 't Engelsche spel, ook niet de menigvul dige slechte aankleefsels overnemen, gaat 't Hollandsche Voetbal een schoo- ne toekomst tegemoet. AMATEUR. Letteren en Kunst. Duiken. De heer B. Streefland te Veere, doet deze week in „Eigen Haard" eenige merkwaardige mededeelingen over het duiken, meer speciaal over den helm- duiker. Zelf i3 hij aldus ook een paar maal onder water geweest, en het is wel aardig hom te hooren vertellen van eene echte duiking, die hij na een paar mislukte pogingen, verrichtte. Hij schrijft: Ik voel dat m'n voeten in 't water komen mijn knieën al,... mijn schou ders... 't water komt voor 't glas, nog, een stapje en ik hang onder water 1 even kijken! Ik houd me aan 't touw vast zoodat ik stil blijf hangen. Een aardig gezicht is het, 't water togen de ruiten van z'n woonhuis te zien staan. Ik daal dieper en dieper, plotseling echter is 't alsof ik m'n hoofd tegen een scherp voorwerp stoot ik houd ma weer vast.... wederom hetzelfde ge- voel... weer... nog eens... en nu blijft 't aanhouden, 't is alsof voortdurend ijzeren priemen 't eene oor in worden gestoken orn er bij 't. andere te worden uitgehaald. Ik begreep echter spoedig dat niemand hier die aardigheid kon uithalen en kwam tot de overtuiging dat de sterke luchtdruk oorzaak van het ongeval moest wezen 't ware be greep ik echter niet ik trok aan de signaallijn en onmiddellijk, daarop werd ik opgehaald. Ik was blij dat ik weer menschen zag; en toch beviel 't me uitstekend, 't is zoo aanlokkelijk... zoo vreemd. Toen ik mijne bevinding aan den duiker (den man die dagelijks duikt) mededeelde, zei hij dat Lk tijdens het afdalen slikken moest, dan zouden de steken wel verminderen. „1-Ioè diep ben ik nu al geweest? vroeg ik. „Vier meter, was 't antwoord. O, mensch wat een teleurstelling;.ik dacht dat ik met de punten van mijn sclioe- nen al eventjes grond gevoeld had en staarde zij droomend naar de blau we lente-lucht dloor het venster. Indien menschen elkaar wen kelijk liefhebben, wat kan hun dar in den weg staan Gij behoefdet gelukkig nooit daarover te denken, merkte ik op. Neen, maar ik zou het bijna wenschen, juist om te fcoonenj, wat ik on dhr liefdie versta. Wanneer ik min, dan is de wereld niets voor mij de liefdie is d'an het eenige waarvoor ik leef, een samensmel ting van de eene ziel in de andere dat is alleen liefdie die voor mij bestaat. Wat vermag armoedie, smart of schande tegen zulk een liefde, zij wordt er sle-c-hts te gloei' ender door. Haar droomerige oogen schoten vuur toen ze sprak, en ik voelde haar arm "die om mijn hals rustte, trillen van emotie. Zij leek mij zoo schoon en, ernstig, toen zij langs mij: naar den blauwen hemel keek, en inwendig bad ik dat haar verheven ideaal nimmer zou komen te vallen. Maar een zware beproeving wachtte h.aarze kwam spoediger dan ik had voorzien, en was har der voor haar dan ik ooit gedroomd had. Al word ik honderd jaar, ik zal niet de geringste bijzonderhe-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5