Haarlemsche Gasfabriek. Café Je Kleins Vereenipino," Magazijn van Gastoestellen. GRASBOTER. Prijs eliSP H&kesr. Grove COKES 70 Cent per Hectoliter, Geklopte 75 3 Yolksharinonika^ JOH. DE HEER, Rotterdam, Noordmolenst. 71. j OsEftsche draaipoter, T. A. DONNÉE, KI. Houtstraat 62. KLEINE HOUTSTRAAT 77. Haarlernsohe Gasfabriek. TT este@te©g. jxu blijkt dat ik er nog 6 meter van ver wijderd was. Ik ga weer na beneden; langzaam, langzaam daal ik weer; heel voorzich tig als ware ik bang iemand tegen 't lichaam te s too ten... zou ik nu al op vier meter wezen? dacht ik,- en opeens weer dat gesteek in de ooren... O, dat is ongeveer de vier meter genaderd; ik slik en werkelijk terwijl ik slik geen pijn; ik slik weer on daal intusschen dieper... weer gesteek... wil weer slik ken... maar helaas... mijn keel wordt zoo droog, dat ik niet moer slikken kan 't is toch wel treurig wanneer nen zich met zoo'n droge keel in 't natte element bevindt en mon kan niet eens één mondje vol nemen Ik prober't nog eens, nog eens, maar 't gaat niet; de drukking wordt sterker en gestadige* en thans is het stakerige veranderd in een drukkend gevoel, 't Is alsof hot hoofd' tusschen een schroef bekneld zit, die langzaam wordt aan gedraaid, 't Wordt zoo erg dat ik bang word ik bijt op de tanden. Nog een keer zal ik probeeren te slikken en ge lukt 't niet dan ga ik er weer uit; ik slik en doordat zich langzamerhand weer wat speeksele in den mond ge vormd heeft, gelukt het. Een kleine, doch hoorbare knap ge ven mijn trommelvliezen die tot dit oogenbllk erg gespannen waren. Des te dieper men daalt, des te ster ker wordt de luchtdrukking op de aan den uitwendigen gehoorgang grenzende zijde der trommelvliezen. Op een diep te van 10 M. heeft men ongeyer 1 At mosfeer. Wanneer men nu daalt, treedt de ingeperste lucht met vol vermogen in 't oor en zal dus naar gelang van de diepte een hoogere drukking op de trommelvliezen uitoefenen, terwijl aan den anderen kant der trommelvliezen <L i. in de ruimte van het middenoor, die door de buis van Eusiachtus inet de mond- en keelholte in verbinding staat een veel geringere luchtdruk king bestaat. Zoodra men eene slikbeweging maakt, wordt de benedenuitgang der Eustacliiaansche buis geopend; de in de mondholte opgenomen, samenge perste lucht treedt dan in de buis en oefent op de binnenzijde der trommel vliezen eene drukking uit ongeveer ge lijk aan die welke op de buitenzijde van uit den uitwendigen gehoorgang, werd uitgeoefend. Er zal dus nagenoeg evenwicht ont staan waardoor de pijn t stekerige dan ook verdwijnt. Juist op 't zelfde oogenblik voel ik den grond onder mijn voeten nieuwe gewaarwording. De signaallijn, waar aan ik tot nu toe had gehangen, komt met een bocht te hangen en 't lijkt me dat iedereen me is vergeten; geen ruim te rond me hoe 't komt, ik weet 't niet; ik wordt weemoedig. Tien meter water boven m'n hoofd, als er eens wat brak of als ze eens ophielden met lucht pom pen... ik moet er uit, ik trek aan de lijn. De 6einhouder haalt me onmid dellijk op. Hé! dat is een aardig ge- voel doordat de drukking van het water en daardoor ook van de lucht afneemt, is 't alsof ik in een ruimere kamer kom de drukking op de trom melvliezen vermindert sterk; ik wordt vroolijk en geef weer 't teeken dat me moeten laten zakken. Ik kom weer op den grond. Thans ben ik kalm en ik begin weer meer te zien ik wil loopen, doch h6t £aat niet; door 't stroomen van 't water is 't niet mogelijk; ik kruip daarom op handen en voeten, heel voorzichtig, bang dat ik 'n vreemd dier zal grijpen. Roef daar schiet een heel dun na- linkje voorbij ik blijf stil zitten, üls- of ik verklaring vroeg van 't geen ik zag. Wat is het toch vreemd dacht ik... Wat is dat daar tegen dien muur? zou 't een plant wezen of een dier? en dat mooie roode voorwerp, wat is dal? Vol verbazing zit ik doodstil op han den eu voeten. Onder den indruk van al 't vreemde vergeet ik dat ik onder water ben. Plotseling echter helpt een krabbe, die me in den vinger kneep, me er aan herinneren; genoeg voor mij om direct aan de signaallijn te trekken en naar boven, te gaan. Onze Eeuw. Overal in onze tijdschriften en bla den vindt men den weersla^ van den Stroom des tijds, waaraan zij noch op letterkundig en kunstgebied, noch op het terrein van wetenschap en staat kunde ontkomen. En zóó zeer doet zich die tijdstroom gevoelen, dat de „Gids", tegen wie in 1880 de onstuimige aanval der jonge ren gericht werd, thans nu er meer be zadigdheid meer rijpheid en overwe- ging in hun kunst gekomen is, hun werk met waardeering bespreekt en gaarne opnoemt. Maar juist, doordat zich dat nieuwe op allerlei gebied uitspreekt in de mo derne en ge-moderniseerde tijdschrif ten. op artistiek gebied, or> politiek, en sociaal-economisch en wetenschappe lijk terrein juist daardoor hebben en kelen de behoefte gevoeld een tijd schrift op te richten, dat niet ..met den stroom van den tijd meedrijft" en dat tijdschrift wil ..Onze Eeuw" zijn, on der redactie der heeren P. J. Blok. P. D. Chantepie de la Saussaye. G. T. Has pels, E. B. Kielstra, Jhr. Smissaert, W. van der Vlugt en Jhr. B. H. C. K. van der Wijck bij de Erven Bohn versche nen. De eerste aflevering opent met een filosofische verhandeling van Jhr. Van der Wijck over Noodlot en Vrijheid". Het artikel wordt getypeerd door dit slot: De jongeren onder ons zijn hior te lande bezig een tijd voor te bereiden, waarin kloekheid van zin en gezonde levenslust opnieuw den boventoon zul len voeren. Uit instinktief zelfbehoud verwerpen rii leeringen welke dreigen hun het merg uit de beenderen te zui gen. Een nieuwe geest werkt en woelt in hen. Zij zijn geneigd weer in zich zalf te gelooven en van zich zelf af te hangen. Men vleit zich niet lancrer be- hagelijk bij het agnosticisme neder. Van het wiisgeerïg denken wordt als van ouds de beantwoording van groote vragen "eëischt. Men tracht Kant en de genieën uit zijn school, Fichte, Schelling en vooral Hegel te begrijpen. Men waakt hier te lande met ijver over moedertaal en volkslied, redt zoo de toekomst van den eigen stam. Men be rust niet meer in de weerloosheid van ons volk; velen achten het landverraad de wapenen niet te kunnen hanteeren. Men bepaalt er zich niet meer toe, ge lijk twintig jaar geleden, feestmalen voor Kruger aan te richten, maar toont goed en bloed voor de stamgenooten over te hebben. Oud-Nederland kan trotsch zijn op zijn zonen, die in Zuid- Afrika als strijders voor het recht een vroegtijd'- graf hebben gevonden of te midden van de helden uit de Boeren republieken nog voortgaan te vechten, opdat de hoogste goederen der echte be schaving niet verloren <-aan. Een betere periode is ons volk bin nengetreden. De tijd van slapheid, waar in men, om een fijn. gekozen term aan een onzer voortreffelijke prozaïsten te ontleenen, „langs lijnen van -eleide- lijkheid" naar beneden gleed, schijnt ie zijn verstreken. Er waait een frisscher wind over Nederland. Het is nog maar de dageraad, doch die een schoonen dag belooft. Onze eeuw schijnt niet te zullen iue- behooren aan slaperige, halfbewuste automaten, maar aan vrijen van «est, die oog en hart hebben voor de onzien lijke werkelijkheden, voor waarheid en gerechtigheid. Prof. Van der Vlugt- heeft het c ver „Vrijzinnig of democraat?" en Welk oordeel hij voor vrijzinnig democraten heeft, moge blijken uit dit citaat „Gezwegen worde van den toon, waar in sinds jaar en dag het débat gestemd is over sommige begrootingen, met na me die van waterstaat. Dat hengelen ettelijker „geachte leden" naar eene milde gift voor hun district (een stoom- tramlijntje. of een subsidietje, ja, wat niet al?) de amendementen ook om te verhoogen een salaris hier en daar weer een pensioen, die dingen mogen een geheel nieuw licht doen vallen op de legende, als zou slechts Demos niet omkoopbaar wezen, zijn nog het ergste niet. Bedenkelijker kan het feit ons schijnen, dat in „vrijzinnig-democrati- schen" kring de leer. als moest naar eene te wachten volksstem zich eigen inzicht plooien, een paar maal reeds om het hoekje is komen gluren. Adres aan den zoo mannelijken adviseur uit Winschoten in de vóórlaatste samen komst der „Unie". Adres ook aan dien volksvertegenwoordiger, die te Utrecht blijk gaf van den treuricen moed, een woord ten gunste van 's lands weer baarheid te ontraden, „omdat het volk daarvoor geen gelden „overhad." Vóórs hands, intusschen, zijn die twee volks hovelingen vocalen in ons staatsleven nog niet. Neen: wat den schrijver dezer regelen het meest bezorgd maakt, het is iets anders. Het is de lichtvaardig heid, waarmee vrijzinnige kamerleden en bewindslieden sinds eenigen tijd zich heenzetten over wat vroeger eene ge wetenszaak, een principieel bezwaar zou zijn geweest, zoodra vasthoudend heid aan zoo'n beginsel een' maatregel dreigt op te houden, dien, naar men zegt, „het volk" verlangt. Kan een vrij zinnig oeconoom zich erger ketterij verbeelden, dan het artikel onzer onge vallenwet. dat den patroon verbiedt het bedrag der premie te verhalen op het loon? Was, ja, of neen, de weerzin te gen ander© dan strict noodige verbree ding der staatsbemoeienis, en bovenal tegen functionalisme, voor ieder mon dig volk een' nagel in zijn vleesch, van ouds een proefsteen der vrijzinnige po litiek? Do overige bijdragen zijn: Heoren- dienstcn op Java. door E. B. Kielstra; Over Oud-Grieksch© Opvoeding en On derwijs, door Prof. K. Kuiper; Verzen van Frans Bastiaause; Drie Fabelen, door C. van Nievell; Novalis' hymnen an di© Nacht, door Dr. J. D. Bierens de Haan; Tennyson's Tuinmansdochter, door Soera Rana. In „Onze Leestafel" wordt besproken de laatste afl. van ..Finlandsche Rand- schau". Uit Rotterdam wordt aan het „Hbld". geseind, dat een groot terrein aan den Ouden Binnenweg aldaar is aange kocht, of dat althans over den aan koop daarvan ernstige onderhandelin gen worden gevoerd, door een combi natie aan welker hoofd staat Fritz Bouwmeester, en dat het olan bestaat op dat terrein een schouwburg te bou wen. Het benoodigd-e kapitaal voor deze onderneming moet reeds zijn gevon den en zoo vernam 't blad verder als Louis Bouwmeester er toe besluit zich bij zijn broeder aan te sluiten, dan zon nog meer kapitaal beschik baar zijn, en zou een théatre van groo- ter afmetingen worden gesticht. INGEZONDEN. Voor den inhoud, dezer rubriek stelt de redactie zich n iet aansprakelijk. Van ingezonden st ukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur! Vergun mü even een antwoord te ge ven aan den heer Kleijnenberg. „Een stoot toebrengen aan den Toyn- bee-arbeid hier ter stede" is wel nooit in mij opgekomen, daar die arbeid steeds miin volle sympathie heeftal leen betreur ik, dat ik als huismoeder met weinig tijd er zelf niet aan kan medewerken. De heer Kleijnenberg moet n.l. weten, dat ik wel degelijk ben wat ik mij in mijn eerste stukje genoemd heb, en ik begrijp heusch niet, wie hem het recht geeft, daaromtrent anders te den ken. Waarom zou een vrouw haar mee ning niet kunnen zeggen De sop is de kool niet waard, zegt de heer KI. Zoo gering acht ik het on derwerp nu niet. Hettooneel is zulk een machtige factor in de ontwikkeling der menscheen. De hr. KI. geeft zich de moeite om nu meteen al het goede dat da T. V. gedaan heeft aan te roeren. Van al dat werk heb ik volstrekt geen kwaad gezegd, ik heb het alleen over de verkeerde keuze van dit stukje voor het- publiek, dat men door middel van de T. V. wil bereiken. Zulk een tooneel- stukje ik blijf er bij en ik zeg dit alleen ook in het belang van het Tovn- bee-werk moet degelijk z;in en volks- opvoedend. Het mag vroolijk, beestig, fatsoenlijk grappig zijn, maar het mag niet onbeduidend wezen, zooals dit. EEN HUISMOEDER. Gemengd Nieuws. Opzienbarend proces. Te Elberfeld is in een opzienbarend proces uitspraak gedaan. Zekere Bau- mann was beschuldigd, er sedert jaren zijn werk van gemaakt te hebben, jon gelui die hun militairen dienstplicht moesten vervullen, een vrijstelling te verschaffen door hun een militairen dokter aan te wijzen die ze, als zij ze kere inwendige gebreken voorwendden, afkeurde. De rechtbank veroordeelde Bauraann tot 7 jaar gevangenisstraf. Dat de militaire dokter door Baumann omgekocht was kon, naar de rechtbank meende, niet bewezen worden: wellicht waren 's mans geringe kennis en zijn hardhoorigheid oorzaak geweest dat hij jongelui die gebreken voorwend den, zoo licht afkeurde. Een aantal rij ke kooplieden en fabrikanten en hun zoons die1 Baumann's lusschenkomst hadden ingeroepen, in het geheel twin tig beschuldigden, zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van een tot vijf maanden. Een zonderling lieer. De elfde strafkamer te Parijs zag zich genoodzaakt, iemand te veroordeelen tot 50 francs boete en 1 franc schade vergoeding en bovendien in de kosten van vijf-en-twintig copieën van het vonnis, alles wegens 't ontbroken van een paar handschoenen. De veroordeel de, Alphonse Gilbert, is van meening dat spoorwegbeambten, die den reizi gers de kaartjes moeten uitreiken, ge- handschoend behooren te zijn. Hardnekkig weigerde hij dientenge volge zijn kaartjes te toonen aan den controleur, toen dit hem onlangs op het traject Parijs—Dieppe verzocht werd. Fabrieksötitploffing. Een lievige ontploffing heeft plaats gehad in de kanonnenfabrlek van Trubia in Oviedo; het gebouw heeft zwaar geleden; er zijn drie dooden en vijftien gewonden. Ean visschersvaartuig vergaan. Ter hoogte va,n Penmarch aan de Fransche kust is dezer dagen de vis- scherssloep Marengo 1638" van Guil- vinec met man en muis vergaan. De elf opvarenden kwamen allen om het leven en hun dood maakt zeven wedu wen en zestien weezen. Dc meeste slachtoffers waren gehuwd en vader. Over de oorzaak der ramp verluiden geen bijzonderheden. De kleinste paarden der wereld. Tot dusverre kon Noord-Amerika er zich op beroemen het kleinste paard ter wereld te bezitten. Het draagt den naam Sixpence, misschien naar den toegangsprijs van de tent, waarin het werd tentoongesteld, en meet niet meer dan 70 cM. tot den zadelboog. Als men nu nagaat, dat een middelmatig groote Newfoundlander even hoog is en dat de Leonberger honden tot 86 cM. hoog zijn, kon men zich gemakkelijk voor stellen, hoe klein deze aardige paardjes zijn. Nu is Sixpence in kleinheid over troffen dooi' Prince Asha, die nog circa 4cM. kleiner dus maai* 66 cM. hoog is. Prince,Asha is 4 jaar oud en stamt af van twee Iersche ponnies; hij is te genwoordig te zien in den „Nouveau Cirque" te Parijs, en wel in gezelschap van zes andere ponnies. Prince Asha heeft naar verhouding zeer korte beenen, die veel gelijken op die van een dashond. Deze dwerg onder de paarden behoort tot liet kleine ponny- ra-s, dat op de Shetlandsche eilanden en in Ierland wordt aangelokt, met weinig tevreden is en met groote vol harding groote vermoeienissen ver duurt. Faillissementen. Uitgesproken: Amsterdam, 9 Mei. J. P. Heis, koop man, aldaar. Rechter-commissaris: mr. T. Henny. 8 Mei. De naamlooze vennootschap „Hygiëa", aldaar. Rechtercommissaris mr. T. Henny. Arnhem, 9 Mei. II. C. V. Piette, fa brikant van suikerwerken, aldaar. Rechter-commissaris: mr. H. J. van dei- Poel Hiddingh. 8 Mei. G. J. Bos, kunstschilder, te Apeldoorn. Rechter-commissaris: mr. T. S. Tromp. 's-Gravenhage, 10 Mei. D. F. Struby, wed. van J. Timmler, aldaar. Rechter commissaris: mr. J. F. van der Lek te Clercq. Geëindigd: C. A. M. van Alphen, winkelier, te 's- Gravenhage; W. Hagen. Vernietigd: J. L. van Deth, behanger, te Amster dam. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Soembawa, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 13 Mei te Padang. Het stoomschip Koningin Wilhelmi- na, van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 12 Mei Gibraltar. Het stoomschip Bali, van Java naar Moulmain, vertrok 13 Mei van Padang. Het. stoomschip Gedé arriveeerde 12 Mei van Java te Rotterdam. Het stoomschip Ardjoeno, van Rot terdam naar Java, passeerde 12 Mei Gibraltar. Het- stoomschip Lawoe, van Rotter dam naai- Java, vertrok 13 Mei van Perim. Het stoomschip Koning Willem I, van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 12 Mei te Southampton. Het stoomschip Priam, van Amster dam naar Batavia, arriveerde 11 Mei te Singapore. Het stoomschip Zillah, Holland Amerika-Lijn, van Amsterdam naar Newport. News, arriveerde 12 Mei te Norfolk. Het dubbelschroefstooinschip Rotter dam, van de HollandAmerika-Lijn, arriveerde 12 Mei van Rotterdam te New-York. Afgehaald aan de Fabriek. Bezorgloon binnen de gemeente CsMi pör Hectoliter. Wedepverkospeps genieten rabat* DE DIRECTIE. Volgens nevenstaande teekenins lever ik eenl soliede Harraonika, hoog j 35 Cm., 10 kleppen, dub- beltonig, (48 tongen) 2 .„registers, open nikkel ;'5;j! klavier met patent spiraal veeren, driedubbele balk met nikkel beslag, slui ting en hoekbeschermers. Schoone. rolle toon. In cartonnen doos, goed ver pakt, franco door geheel Nederland f 3.75. Hetzelfde Instrument, 3-korige Orgelmuziek (octaaf en trémolo) f450; idem 4-korig (octaaf, terts en trémolo) f 5.50. Degelij ke Ha? monika's, 4 register, 40 kleppen van af f 2.franco. Uitgebreide Catalogus gratis. Bestelt niet in het buitenland, b waar u geen verhaal of garantie hebt., en bovendien nog E I vracht en recht betalen moet, doch zendt Postwissel aan Goedkoopste en geriefelijkste reisgelegenheid van Haarlem naar: le tU 3e k). HEEMSTEDE15 Ots. 127, Cfe. BENNEBROEK20 177. H1LLEGOM, LISSE. SASSENHEIM, OEGST- GEEST of LEIDEN30» 25 Couponboekjes verkrijgbaar gesteld bij de goe derenagenten, geven voor korte afstanden veel besparing. Heden ontvangen de allerfijnste kwaliteit nieuwe gegarandeerd zuiver. Groote en kleine Zalen voor Vergaderingen, Bruiloften enz. Zeer billijk te huur. In de Magazijnen der Gasfabriek zij11 steeds voorradig de beste soorten van Gashaarden, Badkaehels, Gaskomforen en Keukenfornui zen, tegen de iaagst mogelijke prijzen, die zoowel in koop als in huur verkrijgbaar zijn. Tevens wordt herinnerd, dat de prijs voor gasgebruik tot ver warming of industrieelè doeleinden 7 Cent per kub. meter bedraagt. ierwiiJ verdors inlichtingen gaarne zullen worden verstrekt. den vergeten van den dag, diie zoo ruw Jadwiga s droom van zalig heid verstoorde, en hel andere zoo kalme Ludniki, plotseling veran derde in een plaats van verwarring en ontsteltenis. Haar engagement was pas d'rie weken bekend' en dé uitzet was reeds aardig gevorderd, wiant het huwelijk was bepaald' in Augustus. Dien dag wachtten wij op de post, die ons de stalen voor een bruidsjapon zou brengen en zagen de komst van het pak brie ven met verlangen tegemoet. In den laatsten tijd had Wladimir zijn na middagen getrouw te Ludniki door gebracht. want zijn vader was naar Karlsbadi vertrokken voor zijn rheu- matiek. en het ledige huis te Kras- no leek onzen vriend niet erg. Zoo was hij ook weer vandaag hier en maakte zichzelf nuttig in den ro zentuin. Wij waren in het hartje van den rozen tijd en de Lange, een zame laan, waar ik bij mijn eerste' komst te Ludniki dadelijk door heen liep. was herschapen in: een ware rozon-allee. Als twee lange, sierlijke bloemenhagen stonden die rozenstruiken aan weerszijden van de laan. het oog bekorende, met hun frisch groen en de schoone ro zen. terwijl de geur h3ast bedwel mend was. Eiken morgen als ik hier langs wandelde, waren ei* we der nieuwe knoppen geopend', ter wijl de uitgebloeide haar bladeren lieten vallen en den grond bedek ten met een geurig teorrose kLeedl. Vandaag waren Anuika eau ik. met een mandie in de hand. ijverig be zig, de bloemen bijeen te garen, ter wijl Jadwiga en Wladimir, in eeau van de zomerhuisjes, omringd deor een groot aantal korven met rozen blaadjes, aangesteld waren om het harde ondergedeelte van ieder blaadje af te knippeneen goed werk., daar van deze blaadjes de heerlijk-ode u-rende jam werd ge maakt, die ik reeds zoo dikwijls ge roemd heb. Van het woonhuis drong hei. suikerstampen eentonig tot ons door. en van tijd- tot tijd, verscheen Rosa, de keukenmeid-, om een nieuwen voorraad rozen blaadjes in ontvangst te nemen, lederen keer bood1 Wladimir haar zijn diensten aan om het te helpen dragen en bleef dan eenigen tijd weg. Wat een geheel ander aanzicht had het park van Ludhiki voor mij. vergeleken bij den eersten dag, dat ik het zagj. Ik dacht hieraan, ter wijl ik met de schaar in dé hand langs de hagen liep. Toen was ik getroffen door de verregaande slor- digheid. thans werd ik bekoord I door zijn schoonheid. Was dit een bewijs van achteruitgang van mij zelf? Misschien. Het was zeker d!c atmosfeer van ve-rwaarloozing uit luiheid waarin ik leefde, die haai' uitwerking op mij gehad had. Wat een tijd verliezen wij- mat met het onderhouden en- opknappen van oiize tuinen. Is het werkelijk een voordeel voor ons om toe te ge- I veni aarii het gevoel van symmetrie, i zoodat wij bijvoorbeeld geen ver dwaald stuk papier of een; scherf in onzen tuin kunnen zien liggen, evenmin als een gezond menseh een ledige flesch bij zich op tafel kan zien- staan? Op mijn woord', ik ge loof dat zij "elijk hebben. Met hun lijfspreuk „Nic nie szkodzi". aart- komen zij aan menige kwelling. II? geloof dat ik Jan's paard hoor. zeidie Jadwiga -tot mij-, toen ik haar een mandijevol blaadjes bracht. Zend je Anuika even om den postzak. Jan was de man, die •oudergewoonte steeds de post van Zloczek ging halen. O ben je niet verlangend.? riep Anuika toen ze wegliep, maar ik hoop dat je brocaat kiest en niet satijn. Satijn is zoo alle- daagscli. vind je niet. Ik zal kiezen w-at Wladimir het beste vindt, zeide Jadwiga een voudig. en hunne oogen- ontmoet ten elkaar, en Wladami-r blies den rook van zijn sigaret ter zijde om haar gezicht beter te kunnen zien, want natuurlijk rookte hij. In Ga- licië is het sigareüen-rooken zulk een hartstocht, dat men het zoowel bij het kaartspelen als bij het vrijen doet. Spoedig kwam Anuika met den brieven tasch in haar hand. Jan zegt. dat de stalen ea' zijn, riep zij ons van verre toe. Het kopanen slot van dien ouden verweerden tasch blonk in de zon. Jadwiga liet een oogenbllk de ro zenblaadjes rusten om den tasch te openen. Zij had een roos in haar kapsel en een andere in haar Gen- tuur en had de schoonste bloem, die zij vinden kon, in Wladimir's knoopsgat gestoken'. In haar licht zomertoileitje geleek zij inderdaad de Koningin der rozen. Ja, de stalen zijn hier. en laat mij eens zien. wat nog meer? Een brief van mevrouw Claasse de modiste uit Lom berg en een an dere groote brief voor mij Zij las het adres op dé lange, dikke blauwe enveloppe en haar gelaal werd plotseling bleek. Hoe vreemd zeide zij op een- afgetrokken toon. Hij: is geadresr seerd' aan' .Papa. Het moet iemand zijn die het niet weet die denkt dat hij nog leeft); maar ik kan mij niet hegrijpen, wie. Wladimir, zijn dit geen Fransche postzegels? Ja, zeide Wladimir, ze bekij kend. en het postmark is ran Pa rijs. Misschien is het van iemand, die hem lang geleden: gekend heeft, maar wat kan hij hom to schrijven, hebben? Ik gelocf dial 't het beste is hem naar Mama te brengen. O wil je niet eerst de- stalen zien? vroeg Anuika vol ongeduld. Neen. ik moet eerst naar Ma ma. zeide Jadwiga opgewonden, zooals zij altijd: was, wanneer iets baar aan haar vader herinnerde en met den blauwen- brief in dé hand. stond zij haastig op, een mandje omverwerpend zoadat de rozenblaadjes over den grond! wer den uitgespreid. Mag ik hat niet voor je doen? vroeg Wladimir, maar zij schudde van neen. Je kunt in dien tijd de stalen uitpakken, zeidé zii. Ik zal in een paar minuten terug zijn. Het is waarschijnlijk van een ouden be kende, die geen doodsbericht heeft ontvangen. Maar zij kwam niet binnen en kele minuten terug. Wei waren op zijn, minst al weer een: half uur of langer aan het werk, en onze help ster kwam nog niet opdagen. Wla dimir rolde een onnoemlijk aantal sigaretten tusschen ziin mooie vin gers. en richtte vragende blikken naar de rozenallee-, maar ea: kwam niemand opdagen. De stalen van brocaat en satijn, die afgekeken waren- door Anuika, lagen onaangeroerd op de tafel. Langzamerhand ontstond er een angstig gevoel in mij. De brief wag van Parijs J ad Wiga's vader was in Parijs geweest de doode mon nik was een Franschm-an deze gedachten speelden: onafgebroken in mijn brein e-n d'aaruit voeldlei ik een vrees voortvloeien, dat er i!ets zou komen om Jad-wiga's geluk te verwoesten. Ten- slotte, zedde ik ik zal maar eens gaan kijken of er soms slecht nieuws is. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6