Verkiezingen voor de Tweede Kamer. Doetinchem. Definitieve candidaten, door de centrale liberale kiesvereeni- ging, mr. H. T. Hesselink van Suchte- len. aftr. lid; door de chr.-historischen inr. W. H. E. baron van der Borch, burgemeester van Ginneken; door de centr. anti-rev. en roomsch-katholieke kiesvereeniging P. van Vliet Jr., te Arnhem, en door de (soc.-dem.) arbei- ders-kiesvereeniging W. P. G. Helsdin- gen. te Arnhem. Sliedrecht. D. de Klerk. Sliedrecht- eche kiesvereeniging. Wijk bij Duurstede. J. Oudegeest, Sociaal-democratische Arbeiderspartij. Winsum. G. Zijlma. Vereeuiging ter bevordering van politiek leven. .Volgens mededeeling van den minister van binnenlandschc zaken, moet de naam van de gemeente Valkenburg in Limburg voortaan worden gespeld Val kenberg. Transvaal en Oranje-Vrijstaat De indertijd door de Ned. ambulance te Lourengo Marquez achtergelaten me dicijnen en verbandmiddelen zijn, blij kens bij het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis ontvangen bericht, thans doorgezonden aan commandant-gene raal Botha. Op Pinkstermaandag zal van wege de Christen-Democratische Partij te Rot terdam eene openbare vergadering ge houden worden, ten einde het doel en het streven der partij meer bekend te maken. De volgende onderwerpen zul len behandeld worden: lo. De noodzakelijkheid eener Chris ten-Volkspartij, door mr. Emiel Wil- diers, advocaat te Antwerpen; 2o. De hoogere geestelijkheid en de democratie, door priester Daens; 3o. De democratie in Nederland, door Leonce du Catillon, uit Brussel; 4o. De onafhankelijkheid van den leek in staatkundige en sociale vragen, door mr. S. J. Visser, uit Schevenin- gen. Ook priester Fonteyne en advocaat Simons uit Brussel zullen waarschijn lijk spreken. De oud-griffier der Amsterdamsche rechtbank, mr. W. F. Dijkers, i9 in den ouderdom van 86 jaar overleden. Naar men verneemt, kan spoedig ver wacht worden de voordracht tot benoe ming van een gemeentesecretaris te Amsterdam, in de plaats van mr. Le Jolle. Op die voorddracht zouden voor komen. naar anciënniteit, de heeren A. van der Eist, hoofdcommies-griffier aan onderwijs, en mr. J. B. Baëza, hoofdcommies aan financiën. Ned. Jongeli gsbond- Op de Donderdag te ZutpheD gehou den bondsdag bleek, dat thans bij het verbond aangesloten zijn: 600 afdeelin- gen, 146 zondagsscholen, 48 knapenver- eenigingen, 43 letterkundige, 50 zang en 28 muziekverenigingen, benevens een achttal gymnastiekclubs. De voorzitter deelde nog mede dat in 1903 waarschijnlijk de vereeniginsr van algetneene secretarissen van het verbond in en buiten Europa te 's-Gra- venhage zal gehouden worden. Als bestuurslid werd gekozen de heer D. Willemse te Amsterdam. Handels- en Kantoorbediende De algemeene vergadering van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden in Nederland wordt dit jaar te Utrecht gehouden. Uit het verslag over het afgeloopen jaar blijkt, dat het aantal afdeelingen is verminderd en thans 29 bedraagt met een ledental van 1364. Terwijl het aantal deelnemers aan de examens voor het, diploma boekhouden zich ge stadig uitbreidt, neemt het aantal deel nemers aan de examens voor examen handelscorrespondentie af. Van het bureel tot plaatsing werd een goed ge bruik gemaakt, hetwelk vaak met suc ces werd bekroond Hoewel de rekening met een nadee- lig saldo sluit, behoeft dit geen be zorgdheid te wekken, daar de inkom sten van het volgend jaar dit tekort ruim zullen dekken. Tot administra teur van het ondersteuningsfonds weid benoemd de heer P. J. Roodenbure uit Amsterdam. Meegedeeld Is omtrent het pensioen-, weduwen- en weezen- fonds, dat voor het waarborgfonds ad 5000 was ingeschreven voor f 6200 ruim; nadat dit fonds als gesticht kan worden beschouwd. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren: H. T. Roelvinck, te Hille- gom, en W. K. van de Gumster, te Amsterdam, welke laatste tevens werd benoemd tot secretaris, op een salaris van f 500. Ongevallenwet. Stbl. no. 105 bevat het besluit van den 3en Mei, houdende bepalin"- dat de On gevallenwet 1901, met uitzondering van de bepaling vervat in artikel I, in wer king treedt op den lsten Juni. (Art. 1 luidt: De werklieden in de na te benoemen bedrijven z;:n volgens de bepalingen dezer wet verzekerd tegen geldeliikc gevolgen van ongevallen, hun in verband met de uitoefening van het bedrijf overkomen). De vierde algemeene vergadering van ienAlgem. Nederl. Geheel-Onthouders- Bond zal plaats hebben op Zondag 16 Juni te Deventer. Sport en Wedstrijden. Paarden. Harddraverij en wedrennen. De programma's van de courses, te houden op de nieuwe baan te Woest- duin bij Vogelensang (N.-H.), bevat ten de volgende aantallen inschrijvin gen: le 'dag, 26 dezer, crocus-prijs: 14; Convallaria-prijs: 13; vergeet-m ij-niet- prijs: 1. 2e dag. Foury-prijs: 13; de La-Rey- prijs 14; Kreuthinger prijs: 6. Rennen, le dag: tulpenprijs, 8; hya- cintenprijs: 9; Narcissen-prijs: 5. 2e dag. Botha-prijs: 7; De-Wet-prijs: 9; Theron-prijs: 3. Wielernieuws. Major Taylor geslagen. Voor 20.000 toeschouwers is Donder dag te Parijs de match Jacouelin Taylor gehouden. Jacquelin heeft de beide afdeelingen gewonnen: eerst de 1333 M., in 3 m. 27 sec., met één wiel- lengte voor den negervervol ens op 1000 M., in 1 m. 59 4/5 sec., met twee lengten voor Taylor. De Parijzenaars waren zoo opgewonden, dat ze met dui zenden over de leunin" klauterden, en al schreeuwend hun sterk kluïterigen stadgenoot omringden toen hr op de schouders van zijn vrienden naar zijn hut werd gedragen! INGEZONDEN. Voor der. inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich met aansprakelijk. Van injesonden stukken, geplaatst of nirt geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. M. die R. I Naar aanleiding van de klacht over vervuiling van de grachten in uw blad van heden, waarbij in het bijzonder de aandacht wordt geves tigd op den toestand; dier Leidsche Vaart, zij het mij vergund een woordje in het midden te brengen over het open riool tusschen de Zijl- brug en de brug der NieuweGracht, langs de Kinderhuisvest. Daar js de toestand nog erger dan aan de Leidsche Vaart. Sedert het voorjaar van 1897 is daarin geen baggerschuit te zien geweest. Wel liggen daar geregeld) mestschuiten haren onwelriekenden inhoud in kleinere vaartuigjes over te laden, wat evengoed buiten de kom dei- gemeente zou kunnen en ook behoo- r'en te gebeuren, hetgeen tot de ver vuiling van het water in niet ge ringe mate bijdraagt. Maar de toe stand is daar erger dan elders om dat vaartuigen en sleepbootjes van de Boterfabriek. de Gasfabriek, de Ijzerfabriek van Figee, de Haar- lemsche Katoenfabriek, afgewisseld door het Leidsche bootje, hetwelk verschillende établissementen be zoekt en de groote schuiten met brandstoffen voor den heer Overak- ker, het water voortdurend in be weging houden, waarbij eene vui le zwarte massa opborrelt. Na eene regenbui is de stank tegenwoordig zoo erg, dat de bewoners van de huizen aan dé» Vest genoodzaakt worden, hunne vensters te sluiten. Bij warmte in den zomer moeten zij d5t 's avonds reeds lang doen, om de vieze odeur buiten te houden, aldus in de huisjes van versche lucht verstoken blijvende. Wij be velen in het belang van' d'e bevor dering der gezondheid in dit stads gedeelte uitbaggering van dit wa ter ten zeerste aan en danken u. Mijnheer de Redacteur, beleefdelijk voor de verleende plaatsruimte. Ego. Vervolg Stadsnieuws. "V oet.bal In dit nummer van de Zaterdaeavond geven wij de afbeeldingen der voetbal clubs Unitas en H. F. C. {2e elftal) resn. kampioen van de 3e kl. N. V. B. en de le kl. H.V.B. Tot onzen spijt konden wij geen foto van H. F. C. I, de kampioen der West. 2e kl. A. machtig worden. Anders had dit elftal zeker niet in .De Zaterdagavond" ontbroken. Wij ontvingen de afbeelding van H. F. C. II te laat om nog in „De Zater dagavond" een bijschrift te geven. Wij laten het dus hier volgen. De namen van hen, die hun club als kampioen voor den Haarlemschen Bond uit het strijdperk deden treden, zijn De Vogel (later vervangen door Brouwer), Salomons, v. Leuven, Bois- sevain, van Gogh. Hengeveld, Modder man, Holdert, Goosens, de Graaff en Prins. Ook in den II. V. B. is zwaar ge streden, want de H. F. C. .Uni tas", was een duchtig tegenstan der, daar zij evenals H. F. C. II alle andere clubs versloeg. De strijd om het kampioenschap liep dan ook dit jaar hoofdzakelijk tusschen beide bovenge noemde clubs, en hoewel H. F. C. II door Unitas op haar terrein verslagen werd (2—3). behaalden de blauwwit- ten op hun terrein eene schitterende overwinning met 92; zij hebben dan ook door hun mooi doelgemiddelde het kampioenschap der H. V. B. veroverd Woensdag maakte de afd. wielrijders van de Haarlemsche schutterij onder leiding van den luitenant Keiting een tocht naar de Zaanstreek. Wij vestigen de aandacht op de ad vertentie. voorkomende in dit nummer waarin Pro-Boer mannen en vrouwen hier ter stede, die deel wenschen to ne men aan dé manifestatie te Amster dam, verzocht worden zich op te geven aan den heer G. J. van Wavereau, Jans- weg 2. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt wordt hedenavond het Tabak- en Sigarenmagazijn ,;de Tabaksplant", Ged. Oude Gracht 7, geopend. In de gisterenavond gehouden ver gadering van de R.-K. Kiesvereeniging alhier is besloten voor de Tweede Ka mer geen eigen candidaat te 6tellen, maar de leden vrij te laten: voor de Provinciale Staten te stellen de heeren J. W. A. Beijnes en J. de Jong. De combinatie van Klesvereenlgin- gen, bestaande uit Burgerplicht, de Ant-Rev. Kiesv., de Chr. Hist, Kiesv. en de R. K. Kiesvereeniging, heeft gisterenavond tot candidaten voorden Gemeenteraad gesteld de heeren: District I. H. F. van Thiel, J. Sabe- lis, Ed. de Lanoy, A. C. Laane. District II. Th. Schürmann, Dr. W. P. J. Th. van Linden Tol, J. B. Las- schuit, G. L. van Lennep, C. M. Rasch. District III. J. J. F. Beijnes, M. de Braai, J. Leupen, J. J. van Schuijlen- burg. Voor Teyleris Museum is aangekocht een schilderij „In 't vroege voorjaar" van H. J. van der Weele. Door den Minister van Binnenland schc Zaken is de botervisiteur A. A. Heinhuis, ter standplaats s-Graven- hage, aangewezen om zijn dienst uit te oefenen in het gedeelte der provin cie Noord-Holland, gelegen ten Zuiden van het IJ en het Noordzeekanaal, met uitzondering van de gemeente Amster dam en van de ten zuiden van die -'•ens liggende gedeelten van de gemeente Zaandam en Velsen. Onze gemeente behoort dus wel onder dezen dienstkring. Door het Gemeentebestuur van Haarlem, is aan het Bestuur van den Ned. Studentenroeibond vergunning verleend om den jaarlijkschen roeiwed- strijd op den 2 Juni a.s. op het Noor der Buiten-Spaarne te houden. De vriend van boomen en bloemen Onder dit opsc-hrift wijdt „Op* den Uitkijk", bijblad) van .,De Aar de en haar Volken" een woord aan de nagedachtenis van wijlen den heer F. W. van Eeden, en reprodu ceert tevens een portret. In dial artikel wordt in herinne ring gebracht, wat de heer Van Eeden gedaan heeft voor de bevor dering der kennis van bloemen en boomen. en wat de overledene heeft gepraesteerd in zijn functie van se cretaris der Maatschappij van Nij verheid. Baanbrekend, aldus besluit dit artikel, heeft hij ook gewerkt op het terrein der kunst, toegepast op de Nijverheid, en 't Museum van Kunstnijverheid dankt in hoofd zaak aan hem zijn ontstaan daar is hij nu door den heer Von Saher opgevolgd als directeur, een harte lijk vriend van Neerlandsch-Indië's oudheden, terwijl de heer Dr. M. Greshoff, de onder-directeur van'het Koloniaal Museum en thans ook waarnemend directeur, in Van Eeden's geest voortarbeidt aan wat van dat Museum uitgaat. Zoo zullen de goede instellingen, die hij in 't leven riep. na hem in stand blijven. Een andier lievelings denkbeeld' van hem, de ontwikke ling van Onze West, is ook een punt dat steeds meer zich op den voor grond dringen zal. Niet ten onrech te noemde de heer Van Capelle. op zijn reis van 't vorige jaar waarin het jongste Museumbulletin ons een helder inzicht geeft, een reeks wa tervallen, door hem het eerst be zocht, naar dien man, wien 't on derzoek van Suriname zoozeer ter harte ging. In zijn museum was de heer Van Eeden ook steeds er op uit, de verzamelingen uit de West te vergrooten. waarbij een commissie te Paramaribo hem steunde en een lieve 1 ingswensch van hem was het, dat de cultuur tuin te Paramaribo een wetenschap pelijk station mocht worden, zoo als d'e Buitenzorgsche Plantentuin er een is. Moge de toekomst zegen brengen op den arbeid1 en de wen schen van dezen ijverigen werker 1 Naar wij vernemen was de on gesteldheid van den heer K F. ven Maas niet zoo ernstig als wed me degedeeld en heeft hij reeds weder zijne gewone werkzaamheden her vat. Da a. s. Verkiezingen Uit de in dit nummer gepubliceerde lijstjes van candidaten voor den Ge meenteraad blijkt al duidelijk, dat volledige samenwerking van de vijf anti-socifval-deinocratische kiesvei- eenigingen niet tot, stand bekomen is. Immers hebben zü weliswaar allen in district I den heer Laane en in III den heer Van Schuijlenburg als nieuwe candidaten, maar ten opzichte van de candidatuur van den heer de Breuk heerscht geen eenstemmigheid. De kiesvereeniging Haarlem heeft zijn candidatuur gehandhaafd de vier an dere hebben die laten vallen. Boven dien heeft „Haarlem" den heer de Braai niet opnieuw willen candidee- ren. Als nieuwe candidaten hebben de vier kiestereenigingen verder in dis trict II de heeren Van Linden Tol, J. B. Lasschuit en Mr. C. M. Rasch; de kiesvereeniging „Haarlem" stelt nog in district II de heeren Mr. Joh. Spoor en. J. A. Lodewijks - III den heer Vincent Loosjes. In district I is derhalve geen strijd, tenzij de S. D. A. P. en de Volkskies- vereeniging ook daar hunne candida ten stellen; in II loopt de strijd om den zetel van den heer de Breuk en om die van den heer Mr. Waller, die bedankt heeft voor den nieuwen zetel en in III gaat het om den zetel van den heer de Braai. In dit laatste dis trict is. naar men weet, de volkspartij het sterkst, zoodat het wel de moeite waard is te weten hoe deze hare can didaten groepe.eren zal. Daarover zal nu a.s. Dinsdag worden beslist. Een enkel woord volge hier over de nieuwe candidaten: De heer A. C. Laane, lid van de kassiers- en ef fectenfirma Laane en van Bemmel, is 37 jaar oud, secretaris van het kerk bestuur van den H. Antonius. penning meester van de vereeniging Koningin nedag. directeur van Credietreform, commissaris van de bouwvereeniging St. Joseph, van de Kennemer Hypo theekbank, van de Vennootschap Kennemerland en van het bestuur der Soc. Vereeniging. De heer W. P. J. Th. van Linden Tol is 34 jaar oud en sedert eenige jaren hier als arts gevestigd. Hij be hoort tot de liberale partij. De heer J. B. Lasschuit, archi tect, geboren Haarlemmer, is 49 jaar oud. gemachtigde van de Ned Herv. Gemeente, penningmeester van de Ver eeniging van Industrieelen en Koop lieden, secretaris van den Christ. His- torischen kiezersbond en van het Transvaalfonds. De heer Mr. C. M. Rasch, voorheen gemeente-secretaris alhier, is 42 jaar oud en directeur van de Haarl. Brand- verz. Maat. Verder vinden wij hem vermeld als plaatsvervangend rechter, kerkvoogd en gemachtigde van de Ned. Herv. Gemeente, directeur van de Holl. Maats, van Wetenschappen, sec retaris van de Haarl. Bankvereeniging, penningmeester van het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevan genen. bestuurslid van Weldadigheid naar Vermogen, van de bouwvereeni ging de Volharding en van de afd. Haarlem van het patronaat over be hoeftige herstelde krankzinnigen. Mr. Joh. S p o or, advocaat en pro cureur alhie" is sedert eenigen tijd te vens administrateur van den Bond van Bloembollenhandelaars en direc teur van het daarbij behoorend infor matie- en incassobureau. Hii is gebo ren in den Èosch, 34 jaar oud en is lid van den grooten kerkeraad der Doops- gez. Gemeente, maakt deel uit van het bestuur der vereeniging voor Volksge zondheid en van de Maats, voor Wel dadigheid, afd. Haarlem. De heer Vincent Loosjes, 31 jaar oud, geboren Haarlemmer, is lid van de Kamer van Arbeid voor de Druk kersbedrijven. bestuurder van Door Vermaak tot Nut het Blokshofje. de Nuts-Spaarbank en van tal van instel lingen der Doopsgezinden: de schalen en het fonds daarvan, den grooten Kerkeraad, de Commissie voor Zieken verpleging, het Weeshuis en het Arm huis; verder van de Commissie voor de Zaterdagavonden in het wijklokaal van Wijk III der Ned. Herv. Gemeente. De heer J. J. van S c h u ij 1 e n- b'urg, is geboren te Deventer, 40 jaar oud, woont hier sedert een paar jaar als hoofdopzichter van de gevangenis sen en de rechtsgebouwen te Haarlem en zal, naar wij vernemen hier als zoo danig ook na het eindte van den bouw der nieuwe gevangenis, gevestigd blij ven. Hij is bestuurder van de vereeniging Groen van Prinsterer, voor lager en meer uitgebreid lancer onderwijs op gereformeerden grondslag. Omtrent den heer Lodewijks be hoeden wij wel geen biizonderheden mede te deelen, daar hij hier sinds ja ren woont en vroeger reeds Raadslid is geweest. Het trekt bij deze candida- tenlijst zeker wel de aandacht, dat er zooveel jeugdige candidaten zijn. De volkskiesvereeniging en de S. D. A. P. zullen a. s. Dinsdag vergaderen ten einde 13 candidaten te stellen. Slechts 3 candidaten zijn tot dusverre/ bekend te weten de heeren Troelstra, Hugenholtz en Reinalda. Wat betreft de verkiezing voor de Tweede Kamer; de liberalen hebben Jhr. Mr. F. W. van Styrum gesteld, en hoogst waarschijn lijk zal deze candidatuur ook door de Christelijk-Historischen wor len ge steund; de R. K. Kiesvereeniging be sloot als zoodanig geen eigen candi daat te stellen en dit met het oog op het échec indertijd -eleden met Dr. Schaepman, een zooals men weet emi nent man. Evenwel was er eeac groote strooming in de vergadering, die den heer W. A. J. van de Kamo wilde can- dideeren en hoewel de kiesv ;e jeniging zich als vereeniging onthoudt, /ijn wlc leden vóór de candidatuur v. d. Kamp. De kansen van den heer v. d. Kamp staan nu mooier dan ooit. Het comité van vrije kiezers, dat hem zal stellen, wordt nu versterkt, door de leden van Burgerplicht, door vele vergunning houders en door tal van Katholieken. De anti-revolulionnairen zullen zich van candidaatstelling onthouden. De volkspartijen stellen den heer Hugenholtz. Wat aangaat de verkiezing voor de Provinciale Staten- de anti- revolutionnairen en de Roomsch-Ka- tholieken besloten als candidaten te stellen de heeren J. W. A. Beijnes en J. de Jong; de liberalen candideeren Mr. A. A. van der Mersch, welke can didatuur door de Christelijk-Histori schen wordt gesteund. Als tweede can didaat wordt door de liberalen gecan- dideevd de heer Jhr. J. B. van Merlen, aftredende. De Christel. Hist, hebben nog geen tweeden candidaat gesteld. Deze week is in het Wereldpano rama in de Spekstraat te zien een reis door de wonderschoone om streken van Napels. Aanstaanden Vrijdag vergaderen Gecommitteerden der sociëteit „Veree- ningin"". o. a. tot bespreking van even tueel© verpachting der buffetten enz. Dinsdag 28 Mei a.s. des namiddags te 2 uur houdt de Vereeniging „de Ambachtsschool" alhier haar vergade ring. De heer J. J. Weber, instrumentma ker, Koningstraat 10, alhier, is door het.'kantongerecht vrijsproken wat betreft de beschuldiging op 20 Nov. 1901 van sublimaat verkocht te heb ben. Zondagavond wordt in den Schouw burg door de Vereeniging „Proza en Poëzie," directeur de heer Carel Phlip- peau een groot volksconcert gegeven. Behalve een mooi programma door de zangvereeniging uit te voeren, hebben de heeren Carel Phlippeau (tenori en A. M. Vrugt (Holl. karakter-komiek) hunne welwillende medewerking toe gezegd, (zoodat het ongetwijfeld een hoogst genotvolle avond belooft te worden. Daar de entreé-prijzen zoodanig zijn gesteld, dat ze binnen ieders bereik vallen, zal voorzeker op eene volle schouwburgzaal gerekend mogen wor den. Eaiifc en Vriendschap De Koninklijke Liedertafel ..Zang en Vriendschap" zal op het dezen zomer te Keulen te houden internationaal con cours optreden met 127 zangers, waar van 31 eerste tenoren, 28 tweede teno ren. 35 eerste bassen en 33 tweede bas sen. Toch is de liedertafel nog de kleinste van de mededingende vereenigingen. De andere zijn namelijk de Mannhei- mer Liedertafel met 150 zangers, La Concorde van Verviers met 150, S&n- gerbund uit Crefeld met 148 en Orpheus uit Aken met 180 zangers. „Zang en Vriendschap" is bij loting aangewezen om bet eerste op te treden. We vermelden reeds, dat onze lieder tafel „Deus est Nostra spes" van Brandts Buijs zingen zal als nummer naar keuze; het verplichte koor op La- tijnschen tekst, is een compositie van Zöllner. De jury zal bestaan uit 2 Nederlan ders, 2 Belgen en 3 Duitschers: uit ons land denkelijk Hol en Brandts Buijs. De prijzen bestaan uit: „Kaiserpreis" met 3000 Mark, een tweeden, eveneens zeer fraaien nriismet 1000 Mark, een derden prijs zonder geldpremie en als vierden prij9 een kunstvoorwerp. De repetities zijn reeds begonnen. Overvean- Met het oog op de groote uitbreiding der gemeente, zal het personeel van het Postkantoor met 2 bestellers ver meerderd worden. Bovendien zullen proeven genomen worden met de bestelling per rijwieL Voorloopig zal daarvoor 1 rijwiel be schikbaar worden gesteld. Heemstede. In de Vrijdagavond' gehouden verga^ dering in het Wapen van Heemstede alhier, door de Vrijzinnige kiesvereeni ging Heemstede en Benebroek, tot het stellen van een candidaat voor de Pro vinciale Staten is met algemeene stem men gekozen de heer Van Rossera, di recteur van de suikerfabriek te Half weg. Voor de aanstaande verkiezing voor leden van den gemeenteraad alhier, werden de drie aftredende leden, zijn de de heeren Van Wickevoort Crom- melin, A. van der Horst en H. H. Hoeker, met algemeene steramen we derom candidaat gesteld. Bennebroek. Met groote meerderheid van stemmen zijn tot notabelen der Ned. Herv. Ge meente herkozen de heoren J. A. Gerth van Wijk Jr. en P. Bakker. De heer H. J. Clarion is benoemd in de Algem. vergadering van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren afd. Noord-Holland, tot lid der commissie werkzaam in het belang van het even tueel op te richten bondsorgaan. De 10 perceelen grasgewas langs de Leidsehevaart door de gemeente Haar lem verpacht hebben 160 gulden meer opgebracht dan verleden jaar, alzoo 268.20. Bevallen: M. v. d. Lans geb. de Groot d. Haarlemmermeer. Ondertrouwd: J. F. Mulder en P. J. Hekman; P. J. Koekenbier en L. Nib- bering; P. II. Duwel en M. Steevens; H. Monster en G. de Groot; W. Irnanse en P. Ouwerkerlt; J. Dekker en G. Stokman. Getrouwd: J. J. Stokmer en A. Weide veld: J. W. Millenaar en G. Trommel; G. Slootweg en H. de Bruin; J. Oskam en N. Hogendoorn. Bevallen: A. Verhoevende Rooy, d.; M. Rits—Leendertse, z.; Z. Bosman Blaauw, d.A. v. d. Velden—van Delft, z.; D. A. v. d. Beek—Koppen aal, z., A. den OudenRiedernan, d.; E. Onken- houtde Groot, d.G VinkVos d.; A. Komen—de Lange, z.; C. v. d. Pol Pater, z.M. E. de GrootHardenberg, d.; G. S. v. Gil?Boot, z.; G. We"Ka ter. d.; A. FüpphiJansen, d.; K. Bos Hilders, z.; J. M. RuigenlumSekler- beek, d. Overleden: T. B. v. Gils, 42 j.; A. Har- tingveld, 2 j.; A. Visser, 55 j.; A. W. v. Pelt, 1 j.; A. C. de Jong, 5 w., A. Doets 10 mnd.; A B Hozee, 4 j.; M. Bakker, 31 j. Op Hemelvaartsdag is het prachtige orgel in het Evangelisatie-gebouw aan den Aalsmeerderweg te Haarlemmer meer plechtig ingewijd. De anti-rev. kiesvereeniring te Haar lemmermeer, heeft tot. candidaat e- steld voor de Prov. Staten in Noord- Holland, het aftredend lid, den heer G. B. 't Hooft alhier. Te Leimuiden heerschen de mazelen, onder oud en jong. Tengevolge d'ef ziekte, hebben ai enkele sterfgevallen plaats gehad. Gemengd Nieuws. De groote draagkracht van een spinneweb. Deze bliikt uit de volgende mededee* ling van den heer R. Philip in ..Nature Zij betreft een spinneweb. dat uitce* spannen was tusschen twee boomen, die op een afstand van ongeveer tien voet van elkander stonden. Daarvan hing een draad af die ongeveer twee voet lang was en aan het einde van dien draad een keisteentje, zoo groot als een boon, vier voet ongeveer boveaj den gjond. De spin had ongetwijfeld die bezwaring van zijn web aangewend öf om het gespannen te houden, óf al6 ballast ten einde het beter bestand te doen zijn tegen windvlagen. Want als men 't steentje optilde, zatr men duide lijk dat het web slap tng hangen jiï uit zijn stand werd gebracht door hét. minste koeltje. Deze waarneming werd gedaan door eenige leden van de Duitsche ..Turn- verein" te Buenos-Ayres en wel in den tuin achter haar vereenigings-lokaal. Telefoon in den trein. In Zweden zullen de voornaamst? treinen voortaan eem telefoontoestel medenemr- dat verbonden kan wor den met de telegaaflijnen en aldus ge? meenschap verkregen kan worden met het naastbij zijnde station. Bi] spoór» wegongelukken is deze inrichting van veel waarde. Het apparaat wordt U) werking gesteld door een dei- telefoon draden te verbinden met de telegraaf* lijn. terwijl de andere draad! aan dê rails wordt vastgemaakt. Alle*n op reis. Op last van den minister van operv bare werken in Pruisen is aan he (Trein personeel daar te lande opgedragen, alleen reizende jonge meisjes zooveel mogelijk te doen plaats nemen in de voor vrouwen gereserveerde rijtuigaf* deelingen. Mochten "deze reeds bezeji wezen en het niet mogelijk zijn nog meerdere compartimenten van een trein uitsluitend voor het vervoer van vrou wen te reserveeren, dan moeten dè conducteurs zooveel mogelijk die meis jes plaats aanwijzen in rijtuigafdeo- lingen waarin zich reeds andere vrou welijke personen bevinden. Telegrammen. LONDEN, 17 Mei. (R. O.) In de City werd) hedenavond gemeld, dat een Chineesche leening van 60 mit- lioen pond st. met international? garantie geheel is voorbereid en uit gegeven zal worden zoodra de po litieke aangelegenheden in China geregeld! zijn. Wetenschap. De vereering van meteoor- 8t8enen Weinig natuurvoorwerpen zijl# zoo algemeen door de menschen vereerd' als de meteoorsteen en. Dab wildle volken ze vereeren, schijnt natuurlijk, wanneer men denkt aan de buitengewone verschijnselen van het verblindende licht en het hef tig dreunen, waarmee hun val ben gepaard gaat. Maar als men be merkt, dat ook Grieken en Romei nen, op dergelijke wijze de meteo ren eerden en dat zulk een mete oorsteen nu nog voor den Islam een: geheiligd voorwerp is, dan komt men tot het besluit, dat die kos mische lichamen een diepereni in druk op de menschen maken, dan men oppervlakkig zou denken. Int het „Journal of American Fol klore" schrijft C. Farringtou. over die heilige steenen, herinnert er aan dat de Kaaba te Mekka reeds vóór Mohammed) door de Arabische stammen werd vereerd en dat dé profeet, toen hij bij zijn inneming van Mekka 360 afgodsbeelden ver nielde, het niet waagde deu mete oorsteen aan te tasten. Hij groette het heilige voorwerp met zijn staf. zoo zegt de traditie, deed zeven maal den rondgang om den steen en kuste hem. De steen te Delphi, de orakel steen. moet volgens den amerikaan sdien schrijver even tv ns een mete oriet aijn geweest en men vond z? op tal van andere heilig verklaarde plaatsen. In de nieuwere geschie denis spelen ze ook hun rolop Ja va en in Britsch-Indië komen vee) heilige steenen voor, op de plaats zelve uit den hemel gevallen bij Krasnojarsk in Siberië wordt doof de Tartaren zulk een steen van 1500 pond gewicht vereerd en een in 1853 bij Duruma in OosTAfrika gevallen meteoorsteen wordt er n.u nog door negers van den stam der Wanikas als god aangebeden. Aan vele steo- nen, die zoo als groeiende massa, neergekomen zijn op aarde, wor den allerlei sagen en verhalen vast geknoopt vooral waii-ieer het val len door de menigte is waargeno men. werkt Jiot feit blijkbaar sterk op de fantasie. Waar de afgekoelde steen gevonden werd. zonder dat men. dien kosmischen oorsprong er van vermoedde, wordt het meteoor- ijzer. d'at altijd in die steenen ge vonden wordt, als aambeeld', voor gewichten enz. gebruikt, en geen fantastische, verhalen worden er mee in verband gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2