PREDIKBEURTEN Koloniën. Een 80h«etterrein bij de Boro-Boedoer. Het plan bestaat om voor de garni zoenen van Midden-Java een schietter- rein in te richten in die nabijheid van de Boro-Boedoer, waar de gronden voor een uitgestrekte schietplaats in voldoende hoeveelheid gevonden wor den. Wil men dit voornemen ten uitvoer leggen, dan zullen de troepen een paar dagen noodig hebben, om het terrein te bereiken en telkens in de nabijheid van Boro-Boedoer moeten kampee ren. Vermoedelijk zal dus slechts van één oefening per jaar en per compagnie sprake kunnen wezen. En hei groote bouwwerk des vredes. waar alles tot nu toe kalme rust ge ademd heeft, teeken van een zoeten, zachten godsdienst, zal dan een verza melpunt worden van krijgsgedruisch en oorlogsgewoel! Is deze heerlijke vlakte, in den tuin van Java. de Kedoe, nu de eenige plaats, waar men een schietterrein kan aanleggen vraagt het „Bat. Nbl." Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. In de jaarlijksche alg. verg. van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramperso neel werd als bestuurslid gekozen de heer H. J. Horstman te Tilburg. Voorts werd Arnhem aangewezen als plaats waar het volgend jaar de vergadering zal worden gehouden. In bcinsel werd aangenomen, dat er van de leden een proportiorteele contributie zal worden geheven, en wel zoo dat elk lid voor iedere 50 salaris een door het hoofd bestuur vast te stellen bedrag aan con tributie zal hebben te betalen. Men sprak zich er over uit dat de vereeni- ging tegen afdeelingsrefereudums is. Aangenomen werden nog: Een voorstel van Tilburg De alg. vergadering drage het Hoofdbestuur op om te :tveren voor afschaffing van het premiestelsel", en een van Rozen- daal van gelijke strekking; een voor stel van Winschoten om „Der directie der S. S. te verzoeken de 25 voor het gebruik van vrije woning, vuur e" licht terug te brengen tot 20 en de over blijvende 5 in salaris uit te keeren". en van dezelfde afd. om ..Der Direc tie der S. S. te verzoeken voor opzich ters bij den dienst, van Weg en Wer ken. waar geen dienst,woilin» is. een woning ten hunnen behoeve tc bou wen," zoomede een voorstel van Utrecht na door het hoofdbestuur te zijn ge amendeerd luidende: „De algem. ver gadering van meening lal veitc—u- woordiging van het spoorwegpersoneel in de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal dringend gewenscht is, van oor deel dat J. Oudegeest, als vertegen woordiger onzer organisatie voor het oogenbïik daarvoor de aan-'cwez-n per soon is; drage het hoofdbestuur op: le. het noodige te doen dat hij. in een district, waarin hij reeds candidaat is gesteld en waar de meeste kans van slagen is. bij de eerstvolgende verkie zingen door het spoorwegpersoneel ge steund worde; 2e. zijne verkiezing, zoo noodig in overleg met de politieke partij waarin* Oudegeest aangesloten is. met alle kracht te bevorderen." In verband hier mede werd f 100 uit de vereen)*^"skas beschikbaar gesteld ter bestrijding van te maken verkiezingskosten. Wetenschap. Een accumulator uit zilver en cadmium. De ingenieur Jungner te Stockholm heeft, een uitvinding gedaan, die in zonderheid voor het Zweedsche ver- keerwezen van groot belang beschouwd wordt. Het betreft een accumulator uit zilver en cadmium samengesteld. Tij dens de automobielententoonstelling te Parijs legde een rijtuig van een zoo- danigen accumulator voorzien, een afstand van 63 KM. af, zonder dat noo dig was de batterij te vernieuwen, het geen met recht als een voortreffelijke uitkomst mag worden beschouwd. Op een onlangs van uit Stockholm geda- nen proefrit met een voertuig met een Jungnerschen accumulator uitgerust, legde men 150 K.M. af zonder dat de batterij vernieuwd behoefde te worden. Do uitvinding heeft onder meer dit voordeel, dat de nieuwe accumulator, n ietegen staande zijn grooter drijf kracht. 1/5 lichter is dan de tot nu ge bruikelijke. De financieele voordcelen blijken uit ..Waarde Graaf, U lient wreed omdlat u nooit on»- gelukkig bent geweest. Heb ik u niet gezegd dat teruggave zal ge schieden. en kunt gij mij niet laten- wachten op he'. mij minstig schij nende tijdstip Voorzeker u weet niet dat wat u van mij vraagt ge lijk staa'. met mij tot den bedelstaf te brengen. Indien ik dadelijk uw wil f i uitvoer breng, zit er voor mij niets anders op dan Ludniiki te verkoop en'want wanneer ik mijn schuld! terug moet geven, be hoort er mij geen steen meer van. Maar zijl gij zeker van hetgeen gij gezegd hebt Op het eerste oogen bïik was ik zoo onder den indruk van de gedachte aan wat ik be proefd had te doen dat ik on be dacht uw uitspraak wilde ten uit voer brengen maar overpeinzing heeft mij tot een andere denk wijze gebracht. Hel is waar dat ik dien spiegel te hulp riep. maar is het zeker dat ik zonder den spiegel geen geluk zou gehad hebben? Daar enboven was het zoo als ik u reeds vertelde, niet meer dar n zweem pje van de onderzijde dat ik zag zoo- Üat het rl'kwiüs m"c;- rissen was een berekening waarbij de onkosten van een droschke ongeveer 1700 mark minder zijn, wanneer dat voertuig in plaats van door paarden, door een zoo- danigen accumulator wordt voortbe wogen. De locomotieven op spoorba nen zullen overcompleet geraken, daar deze accumulatoren in eikenwagen kun worden geplaatst en met elkaar ver bonden genoegzame drijfkracht ople veren. Wellicht zal men spoedig onder vinden van welke beteekenis deze uit vinding voor het tramverkeer is, daar bij de maatschappij die in opdracht heeft het nut der uitvinding te toetsen, het voornemen bestaat een paarden tramwagen te huren, om daarmede de nieuwe drijfkracht te beproeven, zon der iets aan wagen of rails te veran deren. Er wordt beweerd, dat één accu mulatorenlading voldoende is om een gansche dag daarmede te rijden. Gemengd Nieuws. Slachtoffers bij den brand. Een hevige bramdJ heeft Donder dag in het hospitaal van het armen huis te Stafford aan zerven bedien op leeftijd' het leven gekost; vier andere verpleegden konden gered worden. Mijnramp in Spanje. In de bergwerken van Silvarosa zijn. door het te vroeg springen van een mijn. viif mijnwerkers gedood en zeven ernstig gekwetst. Brand op de Wolga. In een naphta-transport op de Wolga is Maandag brand uitgebro ken. De hevige wind1 wierp bran dend hout op de naphtaschepen neerbrandende vloeistof dreef op het water, terwijl de door d<e be manning verlaten schepen op de golven dobberden. Hot vuur ver nielde. voor een waardie van 100.000 roebels aan hout en 16 hout- en naphtaschepen ter waarde van 200.000 roebels. g Een ijstrust;. Uit Londen wordt de oprichting van een ijstrust gemeld. Het nieuwtje heeft het publiek niet warm gemaakt, waar schijnlijk vanwege de koude, ijs eigen! Reeds verleden jaar bestond in Lon den de ijstrust. Van de 200,000 ton ijs, die door de hoofdstad van het Veree- nigd Koninkrijk verorberd worden, zijn er 140,000 door twee handelshui zen uit Noorwegen ingevoerd. Nu zij zich vereenigd hebben, is hun het mo nopolie van den ijsverkoop verboden. Het eerste werk van de nieuwe trust is natuurlijk geweest den prijs van het ijs te verhoogen, verleden jaar betaal de de afnemer voor 50 kilogram 0.93 en thans is de prijs opgevoerd tot f 1.05. Honderd huizen in d9 ascli gelegd Donderdag is te Brest in het gou vernement Warschau (Rusland') een hevige brand! uitgebroken. Aange wakkerd door een sterken wind', grepen die vlammen, snel om zich heen. zoodat het vuur dien avond nog niet gebluscht was. Meer dan honderd gebouwen gingen in vlam men op. E9q duistere misdaad. Te Abbeville in Frankrijk werd, on geveer vijftien jaar geleden, een ver moorde door het Hof van Assises ver oordeeld, als zijnde zijn eigen moorde naar! De omstandigheden hadden zich als volgt toegedragen: De man heette Jules Alphonsa Du- bos en was te Vironchaux geboren. Hij had een stiefzuster, zich noemend Eugenie Bouilliez. die gehuwd was met- een zekeren Ferdinand Couzin, eveneens woonachtig te Vironchaux. Het echtpaar Couzin leefde, na den dood van Eugenie's ouders, op voet van vijandschap met- Jules Dubos; een woeste wedèrzijdsche haat was tus- schen hen ontstaan tengevolge van de verdeeling der nalatenschap. Daar Dubos echter voor zwakhoofdig door ging, maakten de Coitzins misbruik van zijn gebrek en wendden zijn erf deel ten eigen bate aan. In het begin van het. jaar 1885 ver klaarde Dubos, na een nieuwen twist, in een opwelling van toorn aan zijn zuster, dat hij haar huis in brand zou steken. Den 8en Februari d. a. v. ont stond er brand in de schuur van het echtpaar Couzin. Een andere schuur en een stal, toebehoorende aan. den landbouwer Quevauvillers, werden mede in de ascli gelegd. Denzelfden dag verdween Jules Du- bos. Uit de mond der Couzins vernam ik herinner mij zelfs den spiegel verscheidene malen niet geraad pleegd te hebbentoen. wen ik ook en juist dlie keeren het meeste. Hoe kunt u dian precies zeggen welk ge deelte1 ik eerlijk en welk ik niet eer lijk gewonnen heb. Do zaak is niet zoo eenvoudig als zij u hot eerste oogenbïik. met uw nobele maar ze ker wat te overijlde ridderlijk heid, toescheen. Laat mij u bidden de zaak nog eens kalmer in overwe ging te nemen. Ik denk dat u ook zult. vinden dat ik mijzelf niet ge heel behoef te beroovcn. Maak geen misbruik van. uw macht over mij», wees niet te hardvochtig, want zon der mijn bevestiging van uw bet- weren. zoudlt u geen enkel bewijs tegen mij hebben. Denk er aan <M hii nog rijk is, terwijl ik in armoe de verkeerdat hetgeen hij niet eens mist. voor mij mijn geheele bestaan vormt. Natuurlijk zal hij hebben wat hem toekomt, ma-ar ik moet eerst zeker weten, wat aan hem behoort. Ik zal uw antwoord' wachten voor verder iets tc- doen. Ik weet niet waai- u mijn brief zult ontvangen volgens de bladen zijn de Frtansche troepen in voortdurende beweging, maar deze regels zullen u. hoop ik. de overheid de door Dubos geuite be dreigingen van brandstichting. Dit, in verband met zijn plotselinge ver dwijning deden vermoeden, dat hij de schuldige was. Vergeefs werd overal naar hem gezocht; men dregde in de vaarten en plassen in den omtrek, doch niets werd gevonden, zoodat men ten slotte begon te veronderstellen, dat hij de hand aan zichzelf had geslagen. Den 28en October veroordeelde het Hof van Assises bij verstek Jules Dubos tot twintig jaar dwangarbeid wegens het stichten van twee branden op 8 Februari. Na het verdwijnen van Dubos had het echtpaar Couzin bezit genomen van zijne eigendommen. Couzin had herhaaldelijk twist met zijn vrouw, die hem beschuldigde van misdadige han delingen. Elf jaren verstreken. Den 5en October 1896 kwam Couzin, die het grootste gedeelte van den dag in kroegen doorbracht, 's avonds tegen acht uur dronken thuis en zocht twist met zijn vrouw. Daarna vertrok hij weer om niet voor middernacht terug te keeren. Zijn vrouw was verdwenen. Den volgenden morgen vond men haar lijk in een put vóór de echtelijke woning. De publieke meening be schuldigde Couzin van het feit zijn vrouw in deze putte hebben geworpen, maar bij gebrek aan bewijs, werd hij op vrije voeten gesteld. Couzin bleef alleen achter als weduwnaar met acht kinderen. Twee jaar later werd hij in hechtenis genomen onder beschuldi ging van mishandeling van zijn doch tertje. weshalve hij veroordeeld werd tot acht jaar opsluiting. Na vergeefs om verzachting van straf te hebben verzocht, schreef hij dezer dagen uit de gevangenis een brief aan den bur gemeester van Vironchaux. waarin hij zijn vrouw beschuldigt Dubos te heb ben vermoord. De misdaad zou ge pleegd zijn op 8 Februari 1885, den dag, waarop de schuur der Couzin's in de asch werd gelegd, wat de plotse linge verdwijning van Dubos ver klaart. In een hinderlaag gelokt, werd de ongelukkige vermoord en zijn lijk drie dagen lang in een molen verbor gen. 's Nachts daarna groef vrouw Couzin in haar tuin aan den voet van een heester een kuil, waarin het lijk begraven werd. Op de dooi' Couzin aangewezen plaats werden de resten van het lijk inderdaad teruggevonden. De duistere geschiedenis heeft geheel Abcville in opschudding gebracht. De overheden zijn van meening dat Cou zin Dubos moordenaar is; ook zou hij zijn vrouw in de put geworpen heb ben. Hij is naar de gevangenis te Abbeville overgebracht en een instruc tie i,s tegen hem geopend. Familiedrama. Te Calmpbout, aan de Belgische grens, is een verschrikkelijk familie drama afgespeeld. De echtelieden Jans- sens leefden reeds geruimen tijd in onmin; de wouw verdacht, den man van ontrouw. Van twisten kwam het dan vaak tot vechten, hetgeen ook Maandag weder het geval was. De 19- jarige zoon, partij kiezende voor zijne moeder, kwam plotseling met een bijl in de kamer geloopen en sloeg daar mede op het hoofd zijns vaders, die dood nederstortte. Het hoofd was als het ware in tweeën gekloven. De moor denaar is aangehoudeu. Een moderne straat Sir John Wolfe Barry, is met een voorstel komen aandragen om dwars door Londen een nieuwe Straat aan te leggen. Zij zou 125 voet breed: moeten worden en be stemd zijn. voor rijtuigen en phae tons. Wijders zou er een onder- aardsche tunnel moeten worden ge graven voor rjjwiél-esi en automo bielen. Da misdaad van Ccrancez- Het vinden van het ploegmes, waar mede de moord op de 5 kinderen te Corancez is gepleegd, heeft de bevol king van het stille dorpje tot opgewon denheid gebracht en zij is er nu van overtuigd, dat Brierre. de vader der; slachtoffers, de moordenaar is. Vijan dige bctoogingen voor zijn woning: en tegen zijn familieleden gehouden, terwijl men in optocht naar het kerk hof trekt-, om bloemen te brengen op het graf der kinderen. Een schaal is bij het, graf geplaatst, om geld te ver garen voor het oprichten van een graf- te eken. Een automatische geesel- roede. Een vemufteling in Kaapstad heeft een toestel uitgevonden, dat, naar het schijnt, sedert eenigen tijd reeds in intijds bereiken. Ik weet niet of gij -mij toestaat te teekenonuw vriend Kazimir Bielinski. Ik nam d'eni laatst overgebleven brief op en las Ludniki, Nov. 17. 185 ..Mijnheer de Graaf, Uw laatste brief was voor mij een pijnlijke verrassing. Had: ik u niet verteld' dat ik bereid' was uw beslissing uit le voeren, maar dlat ik alleen nog niet- zeker was boo .groot het bedrag was Nu u er op staat dat ik alles opoffer, zal dtit natuurlijk gedaan worden, maar dan zult u mij ook toestaan dat ik dit op mijn eigen manier doe. Ge durende de maanden dat ik op uw brief wachtte, is het mij in gedach te gekomen dat terueeave echter geen bekentenis eisoht. Ik ben al leen verplicht mijn ongelukkige proef te herhalen, maar 'thans tegen mijzelfhij zal zijn geld terugwin nen. hij zal terugkrijgen alles wat hij dien ncodlottigen nacht verloor, maar zonder mij te verachten. Ik voel mij wel wat verlicht sinds ik dit denkbeeld kreeg, want ik zou mij niet weten te berden van schaamte. De bedelstaf blijft (och. gehruik is bij <ie meeste lagere scholen en andere inrichtingen van onderwijs in de Kaapkolonie. De lijfstraffen wor den daar op leerlingen van beiderlei kunne meermalen toegepast. De auto matische geeselroede gelijkt veel op een stoel, waarop de delinquent raat. zitten. Riemen houden het slachtoffer stevig vast en intusschen regelt een onder den stoel aangebracht mecha nisme. naar keuze van den onderwij zer, de kracht eo het aantal stoksla gen. De dunne, buigzame roede, van Spaausch riet, wordt voortbewogen door een dubbele stalen veer. Ontploffing te Kalgar. Naar Wolff's bureau mededeelt is, volgens een. bericht, van den comman dant-generaal te Peking bij een ont ploffing van ammunitie, die vernietigd moest worden te Kalgan, luitenant Von Kummcr en drie man gewond. Een nader telegram heeft gemeld, dat de ontploffing ernstiger moet zijn ge weest, dan zich eerst liet aanzien. Zeven der aanvankelijk vermiste rui ters werden dood gevonden; luitenant Kummer en nog een officier zwaar, doch niet doodelijk gewond, twee man zeer zwaar gewond. Ontzettende wraakoefening. In het stedeke Bae-s Topolya hield zich verleden week een zigeu nerbende op. wier leden zich schul dig mjaakten aan verschillende dief stallen ein deswege in. het raad huis werden opgesloten. Hier schoor men ze kaal. wat voor een Zigeu ner een groote beleediging is en verjoeg ze vervolgens uit het dorp. De Zigeuners namen voor d'ien smaad op vreèselijke wijze wraak, 's Nachts slopen, zij het dorp bin nen en vergiftigden het bronwater. Den volgenden dag stierven na het gebruik vam heit vergiftigde water, viif bewoners. Der gendarmerie ge lukte hét de Zigeuners te arrestee ren. Men vond in hun bezit een groote hoeveelheid strychnine, arse nicum. en ander vergif. Petroleumkoorts. In den Amertkaanschen staat Texas heerscht een ware ..oeitro- leumkoorts". Daar zijn nl. bij het dorp Beaumont rijkvloeiende pe- troleumbroranen ontdekt, die reeds tot oprichting van 112 maatschap pijen aanleiding hebben gegeven. Tengevolge daarvan is de waarde van den grond er letterlijk verdui- zendvoudigd'; voorheen betaalde men 100 gulden voor een ..acne' thans een ton gouds. Te New-Or leans leest men. in de couranten van niets anders dan petroleum. Beaumont wemelt van allerlei on dernemers, gelukzoekers, koeher ders. enz. die met kaarten en plans gewapend elkaar aandeelen be twisten. Het rustige plaatsje is nu een soort van reusachtige Beurs of brullende en tierende „effecten- hoek" geworden, waar men vele vrouwen als agenten' der bedoelde maatschappij zich ziet weren. Voor een paar dagen is weer een bron gevonden,, waaruil men de olie door buizen naar New Gulf Har bour leiden wil om daar te wor den ingescheept. Een fijngevoelig instrument Professor Nichols te New-York heeft naar zijn zeggen althans een belangrijke astronomische ontdek king gedaan Met het oog op de re sultaten. verkregen door uitgebrei de proefnemingen op 't Yerkes ob servatorium te Williamsburg in den staat. Wisconsin. (V. S.), be weent: hij aangetoond te hebben, dat de planeten de aarde een aan merkelijke hoeveelheid' warmte toe zenden. Met gunstig gevolg heeft hij deze quanfciteit gemeten met be hulp van een uiterst gevoelig ap paraat. waaraan hetzelfde principe ten grondslag ligt als bij dén volo- meter en den radio-micrometer, al hoewel het nieuwe instrument in menig opzicht van d:e beide ande re afwijkt. Nichols verzekert, dat hij door middel van dien toestel de hoeveelheid warmte kan berekenen, die een kaars op een afstand van een mijl afzendt. Vreeselijke toestand. De Pan Amerikaansclie I en toonstel ling in Buffalo schijnt weinig bezoe kers te trokken. Hot reuzeniiotci ..Sla- ter," dat speciaal gebouwd is om den grooten toevloed van bezoekers te be dienen en waarvan de eetzaal 5000 per en d'at is al hard genoeg. Bovendien heeft uw strenge uitspraak mij reeds bewezen dat u rui eis voelt voor een ongelukkig man. Gi> zijit uiter mate wreed jegens mij, sinds gii weet dat ik verplicht hen uw wil te volgen. Kazimir Bielinski. Toen ik den derden brief op de tafel legde, sloeg ik miin cogen op en ontmoette den blik van Jadiwi- ga, die op mij gericht was met een uitdrukking als wou zij op mijn gezicht, lezen, wal ik wist. Zij zat nog op haar bed!waarschijnlijk had' zij gedacht dat: d'it de beste plaats zou zijn om mijn gelaatsuit drukking onder het Lezen waar te nemen. Ik geloof niet. dat zij veel wijzer we'd, want ik had zeer aan dachtig gelezen en tevens snel door mijne angstige nieuwsgierigheid), dié het mij haast onmogelijk maak te te schrikken bij die»'een of andere vreemdsoortige clausule Wel? vroeg Jadwiga ongedul dig. Begrijpt ge er iets van? Is e-r iets duidelijk in Ik kon niet onmiddellijk antwoor den, maar leunde mot mijn kin op de hand en zat zoo eenige eogen- hlikken onbeweeglijk, met gesloten sonen kan bevatten, had Zaterdag slechts één «rast. In dat reu zen hotel ge bruikte deze alleen zijn maaltijd wan hopig aangestaard door 286 kellners. Die dieven toch.! Te Charleroi had een diefstal plaats ondéin heel bijzondere om standigheden. Een tijd geleden kreeg een kof fiehuishouder over de post een brief, geteckend „Incognito", met toegangskaarten voor een voor- hng d'ie over een paar dagen u de Comédlie frangaise zou wo. ten gegeven. Hij' overtuigde c!i dat de biljetten geldig waren en ging met zijn, familie' naar ,,De geieerde vrouwen" van Molière. Toen hjj terugkwam., vond hij het. huis uitgeplunderd. Een. dief had zich met een valschen sleutel toegang verschaft en de: vrijheid) genomen eeni geldl«s.tj-e met 500 frank, waf effecten en kostbaarhe den» mee te nemen. De zaak is aangegeven. De diader is waarschijnlijk die vriendelijke anonym e schenker van vrij bi Bet ten. Sprekende cijfers. Van. hef begin van den TransvaaJ- schen oorlog tot 31 October 1900 werden over de Natalscbe staats spoorwegen vervoerd176.921 En- gelsche officieren en: manschappen-, 11.748 Indliërs en tot den krijgs dienst aangeworven naturellen, 1712 voertuigen, 269 kanonnen. 9385 kisten munitie. 7676 ton ba gage en proviand, 39 pontons, 80 trekmac.hines en wagens. 114.216 paaiden, muilen, runderen en der gelijke en 271.165 ton andere mi litaire goederen. Geloofwaardig. De „Times" geeft sedert het begin van deze eeuw artikeltjes uit haar num mers van honderd jaar geleden. Dezer dagen verscheen als zoodanig het vol gend curieus verhaal: ,.Op den mor gen van den 8en April kwam een twee slachtig dier, gelijkend op een paard, bijna negen voet hoog en van een evenredige lengte, met een langen staart, een huid, welke ondoordring baar is voor geweerkogels en twee- vin nen. die scherp zijn als het fijnste staal, bij Ostende aan land. Zijn ver schijning bracht een verschrikkelijke paniek teweeg en alles vluchte voor het monster. Een aantal geweerko gels, bleken het geen kwaad-te doen, ofschoon ze behoorlijk \doe(l «troffen. Straffeloos richtte het dus zijn ver woestingen aan. Van een kudde scha pen. die het op zijn weg aantrof, ver slond het er twintig met een gulzig heid, grooter dan die van een tijger. Na de bloedigste rooverijen gepleegd te hebben, verdween het monster en dook weer in zee. De bewoners der streek, die er op rekenden hef gevreesde beest -den vol genden dag weer te zien verschijnen, maakten toebereidselen voor de ont vangst en 30 van de dapperste en beste scherpschutters werden uitgekozen om zijn woeste vaart te keeren. En werke lijk verscheen, het ondier, maar bij den aanval der dertig werd het in het oor geschoten en ten slotte in een net ge vangen." N avoï genswaard In Duitschland wordt door de auto riteiten verkrijgbaar gesteld een lijst der flessclientvekkers over de geheele wereld. Compleet is deze lijst natuur lijk niet en toch staan reeds meer dan duizend namen er op. Fail! iss em enten. Uitgesproken te Rotterdam: 15 Mei. P. S. Vermeulen, weduwe van B. M. Spanjersberg, winkelierster in kramerijen aldaar. Rechier-commissa- ris: mr. A. O. H. Teilegen Bzn. V. Edélhroek, kleermaker aldaar. Rechter-commissaris: mr. J. H. van Meurs. Middelburg, 13 Mei. L. Bestelaar, sla ger, te Vlissingen. Rechter-commissa- ris: mr. S. Cratama Hz. Amsterdam. 8 Mei?. D. Keyzer. var kensslager, aldaar. Rechter-commissa- ris: mr. T. Henny. Utrecht, 10 Mei. A. Landzaat, behan ger, aldaar. Rechter-commissaris mr. M. Crommelin. Amsterdam. 13 Mei. P. J. van Zome ren, kleermaker, aldaar. Rechter-com missaris mr. P. Coninclc Westenberg Haarlem, 14 Mei. J. Boot Wz., winke lier, te Wormerveer. Rechtercommissa ris mr. C- O. von Reeken. oogen. alle zinnen nog eens in ge dachten lezende ein ze langzamer hand! tot- een geheel opbouwend. Ja, zeidie ik langzaam, na een poosje. Ik vrees dlat ik het be grijp. Maar vertel mij eerst of ge er zeker van zijt dat je vader dleze brieven heeft geschreven Ja. daar ben ik zeker van. Daar bestond geen andere Kazim'ir Bielinski, en bovendien, het is het zelfde schrift dat Mama in. haar ger bedenboek heeft- staan. Maar weef ge zeker dat gij deze brieven' bepaald» moet. lezen, want zij zijn niet voor u of voor mij geschreven. Misschien niet. maar ik moet alles weten, zeide Jadwiga met plotselinge fierheid. Gij hebt geen- recht mij iets le onthouden. Zij sprong op van haar- bed en liep'naar de tafel; maar ik legde vlug mijn hanidlem op de brieven, die verstrooid door elkaar lagen». Mijn arm kinid, laat mij je» zeg gen. dat het slecht voor je is om deze woorden te lezen. Ik kan al leen zeggen wat de waarheid schijnt te zijnriDe persoon d»ie deze brie ven schreef, verklaart- dat hij valsch heeft kaart gespeeld-, en aldus een ander heeft benadeeld' _Geëindigd: P. de Nooy Jz., aannemer, te Hilver sum. R. Tichelaar, koopman en win kelier te Leeuwarden: A. I. Adamfe, winkelier, te Enschede. W. Rombout, vroeger koffiehuishtfr^. der, te Leiden; W. Blokland, bakken te Groot-Ammers, aan het Schoonhö- vensche Veer. Opgeheven: J. A. H. Jennissen, voormalig hürtflfc meester van Weerselo; W. Otten, vr<y& ger veehouder, te Westbroek, op ZOND -vG 19 M»1 ïgSl te haarlem:. Groote Kerk, Voorm. 7 ure, Jonker, Voorm. 10 uur. Ds. J. A. Oerth v»a Wijk van Ben nebroek, Namidd. 2 ure, v. Lennep. 's Avonds 6 ure, Creutsberg, vaoahïiilifc Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Janskerk. Voorm. 10 ure, Van Lennep» Bakenesserkerk. (Voor de kinderen.) Voorm. 10 ure, Hilbrander» Estlise Walloime. Voorm. 10 ure, Muller, Gereformeerde Kertkers Ged. Oude Gracht. Wegens brand gesloten. De dléftetöll zuilen gehouden worden: Voorm. 10 ure, Groote zaal van „de Kroon", ingang Smedestraat. Ds. R. Muidei 's Av. 6 uur, Janskerk'. Ds. n. MulOBK Ridderstraat. Voorm. 10 uur. Ringnalda, 's Avonds 6 uur, Ringnaldas Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, H. de Boei', Em. predikant der Doop» gezinde gemeente te Alkn^ajjÊ Kerk der Broeder-gemeent^ Voorm. 10 ure, B. van Schelttngfc Lutbersohe Kerte. Voorm. 10 ure, Wempe. 's Nam. 1 ure, Zondagsschool» Remonstr. Gereformeerden. Voorm. 10 ure, L Hooykaas, Rem. pred-. te Amersfoort. Chr. Gerei Gemeente. Zuiderstraat. Voorm. 10 en nam. uur Ds. Schotel. Hersteld Apostolische Zending Internationaal Voorm. 10 uur en Namidd. 6 uur. Godsdienstoefeningen....r Bennebroek. Voorm. 10 ure, Swaan. van Haarlem. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Vos, van Amsterdam. Spaamdam. Voorm. 10 ure, Th. Hoog. Emer. Predikant. Umiuden. Voorm. 10 ure, Wesseldijk. 's Avonds 6 ure, Geen dienst. Godsdienstoefening vanwege den Ned. Protestantenbond. Voorm. 10 1/2 uur, Prof. van Manen van Leiden. in Hotel Nommer Een. Apostolische Zendinggemeente, Voorm. 10 ure. B.eemsfede» Voorm. 10 ure. Kuylman. Familieberichten. Gehuwd: 12 Mei. J. Edel Kz. met H. J. M. Schoo, Beemster; 14 R. Brack, wedr. van F.. E. Rouwens, met A. He- ring. Hilversum; C. E. Brugman met M. Th. Clignett, Rawatamtoe, Djem- ber; 15. C. C. D. Klein met J. C de Voogt-, Amsterdam; M. J. E. Schön- feld met M. M. Spencer Elce, De Biltj P. G. van der Ende met P. C. van Valkenburg, Den Haag. Bevallen: 14 Mei. Baron H. Schim. melpenninck van der OijeDu Mon- ceau, z„ Goes. Overleden: 12 Mei. Wed. H. W. Sie.- denburgFischer. 74 j., Amsterdam; J. B. Hagens, 81 j., Amsterdam; W. Stammes Kz.. 59 j.. Schagen; 13. C. J. dc BruijnSagt, 28 j., 's Grevelduin- Capelle; 14. G. Wemdlij, jd.. 84 j., Koe- vorden; Douair. C. M. baron, van Vre- denburchVan Lynden, 77 j.. Den Haag; A. Brosse. 69 j., Haarlem: A, Jager. 50 j.. Oude-Pekela; kind van E. I. Kolken-, 25 d., Zaandam; L. Ph. A. baron de Constant Rebecque, Neuilly sur Seine; 15. G. Heemskerk—Van dei- Linden. 49 j., Haarlem; W. A. Ras, jd. Amsterdam. Jadwiga keek mij wild aan» over de tafel, waarop zij met krampi' achtig. trillende lïanden leunde. Maai' ik hètv u diaar net- veav tel dl diat de man», dlie déze- brieve schreef, mijn vader was. zei die zij! met gedwongen kalmte. Ik keek stilzwijgend voor mij niet in staat baar aan tc zien. Valsch gespeeld, ging zij als in gedachten voort, maar dat dus bedriegen, niet waai Zeg mij Miss Mid'dleton, zijt gij het daarmee niet eens Ja, d'it. vertellen, de brieven, zei dé ik vertegen Maar dat is een leugen riep zij uit, met zulk een kracht op de tafel slaande d'at deze aan alle kan- ten kraakte. Het is een gemeen© leugen, of anders een vergissing -f denkt ge niet dat het een vergissing is Miss Middleton? De vatsche kaart speler is het gemeenste en, on-zed'ê- lij'kiste individu oio aarde, en daar om kan het niet waar zijn. Gii» denkt toch ook niet dlat het waar is? en haar oogen fixeerden mii als om mijn innerlijkste gedachten te ra den. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6