Derde Blad, behoorende bij „Ha arlem's Dagblad" van Maandag 20 Blei 1901. No. 5486 Haarlemsche Handels- vereeniging. GoedgeJc. bij Kon. Besluit van 12 Nov. No. 221899. Da Haarleansohe Handels-vereen, tel* tha» ruim 650 leden, dat is veel, doch jiiet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet isich aansluiten. De contributie bedraagt dleobta f 2,50, terwijl de voordeelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de bee- rein mas. Th. die Haan Hugenholtz en H. Pb. de Kaïnter, Spaame 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan de leden en voor ben gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, dloor bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijn de beie ren Laane van. Bommel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor bet lidfcmaatscihap) moeten ge piekt worden aam bet bureau der ver eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het ia ona gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor bet mogelijk ia H.H. leden nauwkeurige informaties te verschaffen omtrent alle firma's in Ne derland. Do kosten dezer informaties bedragen p0 cent» per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan bet bureau. Informatiën naar binnen do stad wonende personen gra- Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adivïezen werden in bet afgeloopien jaar verstrekt. In Januari, Februari en Maart ziin 61 vorderingen tot een bedrag van f 2327.89 betaald, 19 vorderingen wor den afbetaald, 21 vorderingen zijn uit gesteld. Volgens artikel 7 dient bet Geheim <Jer Maandlijsten ongeschonden bewaard ie blijven. H,H. Leden worden er op attent blaakt, dat pretemtiën, buiten de stad m te vorderen, niet worden behandeld, ienaiji portovergoedting (10 ots.) ia bij- gevoegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend ieder en werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot bet geven van alle geiwenscbt-ö inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 1112 uur V.m., de overige dagen van 34 am. Zij, die nu reeds als lid toetreden, ontvangen gratis behandeling tot aan 1 Mei e. k. Men wordt geraden niets af te geven of te leveren aan J. J. Groenendaal en W. Bok, beiden woonachtig Brouwers straat 9, of aan P. Groenendaal, So- phïastraat, hoek Korte Wolstraat, dan nadat men heeft geïnformeerd aan ons bureau. Officieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem, Brengen ter openbare, kennis, diat is ingekomen een. verzoekschrift van dien- Raadi van administratie dier H. IJ. S. M. te Amsterdam, om ver gunning tot het verkoopien van: ster ken drank in het klein in de restau ratie en wachtkamer le, 2e en 3e klasse van het Station. Haarlem, 15 Mei 1901. Burgem. en Wethouders voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ, L. B. De Secretaris, PIJNACKER. NATIONALE MILITIE. ONDERZOEK VAN VERLOF GANGERS. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS van Haarlem geven bij deze ken- pis aan belanghebbenden, dat het on derzoek over de verlofgangers van de Militie te land, in deze gemeente ver blijf houdende, voor zoover zij vóór den lsten April 1901 in het genot van onbepaald verlof waren gf.steld. zal plaats hebben op den Doelen alhier on: Dinsdag. 4 Juni 1901, des voorm. ten 9 uur, over hen, die behooren tot de lichting 1895 en voor zooveel noodig tot de lichting 1894 en vroegere lich tingen; Dinsdag, 4 Juni 1901, des voormid'- dags half elf uur, over hen, die behoo ren tot de lichting 1896. Dinsdag, 4 Juni 1901, des namiddags ten half twee uur, over hen, die behoo ren tot de lichting 1897. Woensdag, 5 Juni 1901, des voormid dags ten 9 uur( over hen, d'ie behooren bot de lichting 1898. Woensdag, 5 Juni 1901, des voormid dags ten half elf uur, over hen, die be hooren tot de lichting 1899. Woensdag 5 Juni 1901, des middags ten 12 uur. over hen, die behooren tot de lichting 1900; en dat zij alzoo op den bepaalden tijd en plaats zich zul len moeten laten vinden, gekleed in uniform en voorzien van de verdere kleedings- en uitrustingsstukken, hun bij hun Yertrek met verlof medegege ven .en van het zakboekje en den ver lofpas. De verlofgangers, die met vergun ning in het buitenland' vertoeven of de ze vergunning wienschen aan te vragen en die mochten verlangen, dat hun worde toegestaan eerst ia November of December aan het onderzoek deel te nemen, behooren daartoe eeu verzoek in te dienen aan den heer Commissaris der Koningin. Eindelijk wordt nog bij deze kenbaar gemaakt, dat de Militie-Commissaris in het 2e district van Noord-Holland het voornemen, hoeft, om de verlofgan gers, die bij bovenbedoeld onderzoek strafschuldig zullen worden bevonden, onmiddellijk in arrest doen over brengen en dat de kosten, welke on het arrest vallen, door de gestraften moe ten worden betaald. Haarlem, 17 Mei 1901. Burgem. en Wethouders voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ l.-B. De Secretaris, PIJNACKER. Stadsnieuws. Veerend. j:ame. De firma A. Smits, rijwielhandelaar Kruisweg alhier, heeft aan haar eigen fabrikaat rijwiel Meteoor" een nieu wigheid gemaakt, dio niet nalaten zal de aandacht te trekken, liet is namelijk een veerend frame. In de bovenhuis zijn een paar sterke veeren aange bracht, die met de hand. ónder het rij den versteld kunnen worden. Ook is er een stevige veer gemaakt in de ach tervork. De voordeelen van deze inrichting liggen hierin dat het frame de schokken opvangt en de rijder dus niet op een hobbelige straat holst en botst on ziin zadel. De fiets ziet er volstrekt niet on sierlijk mee uit, integendeel. Vóór het. etaiageraam van de firma Smits is ze met een gewoon rijwiel en een ketting loos, beide merk .Meteoor", te bezich tigen. De firma Smits heeft voor Haarlem do vertegenwoordiging van de nieu we inrichting. Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen. Heden nam de algemeene verga dering van de Holland'sche Maar schappij der Wetenschappen, des namidd'. te half een. een aanvang onder presidium, van den heer Mr. G. van Tienhoven. De agenda bevatte de volgende onderwerpen lo. Opening der Vergadering door den voorzitter'. 2o. Mededee- lingen van den secretaris. 3o. Vast stelling van, nieuwe Prijsvragen. 4o. Benoeming van. dirie birmen- landsche en drie bui.tenlandsche leden. De prijsvragen, die voorgesteld werden, luiden als volgt 1. De. Maatschappij vraagt een proefondervindelijk onderzoek van zoogenaamde overigangsintervallen 2. In de ^Archives néerlandaises" Série II, 'i'ome 2, p. 173 geven. H. A. Lorentz en P. A. H. Schreiwe- makers eene formule voort de ver andering van de ovargangstempe- ratuur van een binair systeem door toevoeging van, eene derde stol'. De Maatschappij verlangt dienaangaan de een proefondervindelijk onder zoek en quantitatieve bepaling der grootheden, welke in deze formu le voorkomen. 3. Over de betrekking, die er in eleotrolytisebe oplossingen bestiaal tusschemi tonisatiiegraad en. concen tratie, wordt eene studie gevraagd, welke, onder andleren, een kritisch overzicht behelst van d'e voornaam ste tot dlusver over dlit onderwerp verschenen onderzoekingen. 4. In het midden, der zeventiende eeuw heeft zich in Japan eene eigenaardige wiskunde ontwik keld, waarvan het onzeker is, in hoeverre zij1 haren oorsprong aan Europeesc-hen invloed te danken heeft. Zoo deze invloed inderdaad heeft bestaan, ds het niet onwaar schijnlijk, dat de HolLand&cbe taal daarbij als voertuig heeft gediend en derhalve die invloed van Hol- landsche oorspronkelijke of ver taalde werken is uitgegaan. Hoe dit zijn moge, de Maatschap pij vraagt eene studie van dien aard e<n den inhoud dezer Japansche wiskunde, gepaard) met een ondier- zoek naar haren samenhang met de Europeesche. 5. Men vraagt een onderzoek naar de oorzaak, de symptomen en het verloop van d'e ziekte, d'ie in Nederland! met den naam van „vlas- hramd" wordt aangeduid, en naar de middelen, die men ter bestrij ding van deze ziekte met goed ge volg kan- aanwenden. 6. Men vraagtlo. een overzicht vani de tot dusver bij het bestrij dien van plantenziekten met koperver bindingen- verkregen uitkomsten 2o. nieuwe oroefnewiingen, welke de tot dlusver in onze kennis be staande leemten, aanvullen, wat be treft de doelmatigste samenstelling der aan te wenden koperverbindin gen. de ziekten d'ie er door kunnen worden bestreden,, den doelmatig- sten tiid der besproeiing, enz.3o. n.ieuw't ondierzoekineen omtrent den- aard' van die werking der ge melde koperverbindingen op de zwam. zoowel als op de voedstfr- plant. Voor de beide laatste prijsvragen wordt de termijn van beantwoor ding gesteld1 op 31 December 1903. Tuf-Tuf. De toer door Nederland, die door de Nederlandscha Automobiel- Club wordt georganiseerd, zal plaats hebben den 17n, 18n, 19n en 20en Juni. De deelnemers vertrekken Maandag ochtend van de Bilt om, over Amers foort, Apeldoorn en Deventer. Ensche dé te bereiken; afstand 129 KM. Dins dag wordt de reis vervolgd over Alme- loo en Hoogeveen naar Assen, 119 KM. Woensdag wordt een korte dagreis van 83 KM. gemaakt van Assen over Gro ningen naar Leeuwarden. Donderdag wordt over Meppel, Zwolle en Amers foort de terugreis naar de Bilt en Utrecht aanvaard, afstand 180 KM. De ze tocht, die geheel met net oog op de eischen en de belangen van het toeris me is ontworpen immers rijn de unen van vertrek en van aankomst zoo gere geld, dat met geen grootere snelheid dan 17 18 KM. in het, uur wordt gere den vindt, zooals uit de dagelijks bij de regelingscommissie inkomende cor respondentie blijkt, grooten bijval. Heemstede. Door J. Hoek op 't Slot alhier, is een Vise-hotter gevangen van omstreeks 12 oude ponden. Ondertrouwd: J. W. Enschedé en A. H. Moddc-rman; P. Stroosma en C. G. Kooren; S. Mooser en M. vair Winger den. Getrouwd: L. Staals en J. M. van der Veldl; W. de Paus en F. Nagel hout; A. Moolenaar en E. Engel. Bevallen: J. ToledoKlooster, z.C. van der ZwamHeemskerk, z.C. van der VlugtKleijkorst, z. Velsen. Ondertrouwd 15 Mei J. van der Zon en M. F. Pirovano, C. Pirovano en A. Orij. Getrouwd 15 Mei A. Delissen en C. A. Peijs. A. Braam en M. van der Kolk, G. Maas en M. A. Heeremans, P. de Wit en J. Cana, A. Kramp en C. A. Pikkaart. Bevallen 10 Mei M. de GrootReek d. 11 Mei M. DuinBakkum z. M. van MarionCoenradi d. 12 Mei T. Kaper Kaper d. 13 Mei. J. EvenMolenkamp z. A. SchipperVermeer d. 15 Mei. J. Ferket—Verhagen z. G. A. Bergman- van Eekhoud d. Overleden 14 Mei G. H. Cats, 59 j. Haarlemmerlied© en Spaarn- woude. Ondertrouwd: M. van Bruggen en M. de Blok; P. van Zonen en M. C. van Aalst. Getrouwd: D. Kuiper en W, de Vides; C. H. Kroon en C. C. Stoop. Bevallen: S. van der Meij—Visser, D. StrobeSpanjaard, z. Overleden: H .van Bruggen, z.. 23 j. Sohoten. Getrouwd: W. H. Barnhoon| en A. Ruigrok. Spaarndam. Bevallen: N. WempeVan Leeuwen. Binnenland. Prins Hendrik Vereeniging. Men schrijft uit Brielle: Verleden Zaterdagmidag lagen drie schooljongens in de wei van. Meeuwen oord bij de Brielsche vaart gezellig in het zonnetje en uit den wind, en er druk over redeneerende, waarom Hol- landsche jongens niet konden doen, wat onder Fransche branies wel moge lijk was. Het gesprek had geloopen over het uithalen van vogelnestjes, en over hetgeen op school verteld was van die aardige vereenigingen door Fransche sfchoolkinderen opgericht, zélf opgericht, om de vogels te be schermen. Dat kan je alles zelf doen; want groote menschen hebben in zoo'n vereeniging nieits te vertellen. Je wordt allemaal lid. kiest een bestuur, en je houdt aanteekening van de vogelnest jes. en ook van de vogels die schade lijk zijn want die moeten de laan uit. dat spreekt. En als er dan een groote lummel komt om nestjes te sto ren, teeken je hèm ook op, en hij is er leelijk bij. 's Winters koop je van je contributie-centen voer voor de vo gels, en dan strooien we dat op een of meer van de pleinen in de stad, en dan zal je eens zien ,hoe aardig dat is. Want de eene vogel vertelt dat te gen den anderen je begrijpt niet hoe 't gaat. En eens in 't jaar hebben, we natuurlijk een groot feest. Dat kan niet op Koninginnedag vallen, want haast al de jongens en meisjes zijn lid van Floralia, die dün feest viert Maar dat 's niksdan doen wij het op den verjaardag van Prins Hendrik, opPrinsjesdag! Toen aioten de drie jongens een groot verbond, en ze gingen er op uit om leden te winnen. In den loop van den Zondag waren er al twaalf toege treden, des Maandags waren er tach tig ,als men ten minste de meisjes meetelt. Want de jongens waren 't er niet over een9, of die wel lid mochten worden, hoewel een meisje in allen ernst antwoordde: ,,Als jelui je kleeren scheurt bij dat nest.jes-opteekenen, wie kan ze dan anders stoppen dan een meisje?" In afwachting ,dat dege groote quaestie beslist zal worden, hoopt de Brielsche Prins Hendrik-vereeniging reeds dezer dagen met vole kracht aan 't werk te tijgen. Een bestuur is ge kozen ,en een reglement zal opgesteld worden, waartoe wel degelijk de voor lichting van „groote menschen' zal in geroepen worden, waarvan zich trou wens reeds eenigen als vrienden en voorstanders getoond hebben, door als donateur toe te trden. Of onze Hollandsche jongens zi'cn even kranig zullen houden als hun Fransche kameraden ?W© zouden niet inzien waarom niet. Aoademisclie examens. Leiden. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde, de heer M. Kievit, geb. te Deventer op proefschrift: Over het hechten van laparotomiewonden." Leiden. Bevorderd tot semi-arts, de heer T. Hameeteman. Aan de Universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg het doctoraal examen In de Rechtswetenschap afge legd door den heer J. W. Koning Pzn., het c-andidaats-exameu in de klass. Letteren door den heer W. Nawijn. Sportpraatje. De paardenwedstrijden op 't land goed Cruysbergen bij Bussum hebben een paar verrasingen gegeven. Ten eer ste de overwinning van Atlantic in den Lenteprijs en die van Parsimony in den Voorjaarsprljs.Vooral van den laat ste waren de verwachtingen niet hoog gespannen, zooals blijkt uit de groote som door den totalisator uitbetaald. De toekomstprijs, harddraverij voor Nederlandsche paarden, geboren in 1898, toebehoorende aan Nederlanders was eene teleurstelling, daar slechts 2 paarden in 't veld kwamen. De andere nummers waren goed of zeer goed bezet. De meeting was veel beter bezocht, dan die op Oud-Roosenburgh en zal voor de kas der Algemeene Ilarddrave- rij-vereeniging lang geen onaanzienlij ke baten hebben afgeworpen. ,,De Matin", een te Parijs verschij nend blad, deelt mede, dat het een me dewerker zal uitzenden om de reis om de wereld te volbrengen langs de Trans* siberische en Transcaspiscne lijnen, ten einde vast te stellen, binnen wel ken tijd die reis af te leggen is. Onmiddellijk na het bekend worden van dat nieuwtje, bracht een ander Pa- rijsch blad, het „Journal" ter kennis zijner lezers, dat op hetzelfde oogen- blik, waarop een der Matin"-medewer kers vertrekt, een Journal"--medewer- ker zich zal opmaken, maar in tegen gestelde richting over New-York Wla- divostok, Irkoutsk en St.-Petersburg naar Parijs. Het sportblad ,,Le Velo" heeft hier omtrent inlichtingen ingewonnen bij 't internationale reis-agentschap van Cook. Dit heeft o.a. medegedeeld, dat de reis zeer goed in 70 dagen kan volbracht worden, en als alles voorspoedig gaat ook wel in 65.Men kan echter den Trans Siberischen spoorweg niet benutten, daar deze nog lang niet klaar is. De voltooiing kan eerst over twee of drie jaar verwacht worden en het gedeelte, dat nu gereed is wordt uitsluitend ge bruikt voor het vervoeren van werklie den, materieel en oorlogstransporten naar China, Het verdere deel der reis over die route zou zeer bezwaarlijk on, zeker geheel a la Jules Verue, moeten geschieden. Maar toch is de toer best, in 70 dagen te volbrengen en wel le klasse voor 3126 francs f 1500) naar het volgende reisplan, bijvoorbeeld, 17 Juli vertrek van Parijs station St. Lazare met den trein van 8 uur 35 's morgeus naar Cherbourg 's namiddags aldaar aan boord van de ..Wilhelm der Grosse" die op 23 Juli 's namidd. te New-York aankomt dat men kan be zoeken. 24 Juli vertrek van daar naar Vancouver, waar men zich terstond op de „Express of India" van de „Cana dian Pacific" lijn inscheept om op 12 Augustus te Yokahama aan te komen waar de' aansluitende pakketboot van de Messageries Maritimes genomen wordt, die op 15 Augustus vertrekt. Na Kobé Nagasaki. Shanghai, IlongKong. Saigon, Singapore, Suez, Port Said, enz. aangedaan te hebben, kan men op 23 Sept. te Marseille zijn en op 24 Sept te Parijs in een der café's op de boule vards een sigaartje rooken na een reis van 67 70 dagen. Dus 10 dagen kor ter dan Phileas Fogg er voor noodig had. Het is zeker niet kwaad bedacht en heel aardig uitgerekend, 't Nut van een dergelijken ..tour de force" is ech ter moeilijk te vatten. Als de Parijsche bladen op een dergelijke manier aan copie trachten te komen, oleit dit zeker voor hun ondernemingsgeest, maar niet voor den dunk, dien zij van den hunne lezers koesteren. Het cricketseizoen wordt Zondag ge opend met een wedstrijd tusschen het Rotterdamsche Victoria en „Rood e>n Wit" van Haarlem. Van den vermoede- lijken uitslag valt weinig te zeggen. Als over een paar weken de clubs alle iiL 't vuur geweest zijn en hare krach ten hebben getoond, gaat het voorspel len beter. Tot zoolang moeten we dus maar geduld hebben. AMATEUR. Sport en Wedstrijden. Wielernieuws. Een nieuwtje, dat echter wel niet veel ingang zal vinden is het spannen van snaren in het rijwielframe. Men maakt daardoor van zijn fiets een lier en wanneer men wat wind opvangt, een Aeo lus-harp. Het is meer eigen aardig. dan mooi en practisch. Olympische Spelen. Te Praag wordt binnenkort eene ver gadering gehouden, waar zal worden uitgemaakt, in welke plaats in 1904 de Olympische spelen zullen worden ge houden. Men zal zich herinneren, da het eerste dezer groote internationale sportfeesten in 1896 te Athene behou den werd. Heel de wereld was er toen vol aandacht voor. Het internationaal comité voor de Olympische spelen, on der welks oppertoezicht deze bijeen komsten worden geregeld en dat ver leden jaar te Parijs sportfeesten orgtp- niseerde, die een groote attractie van de wereldtentoonstelling vormden, gaat nu reeds d.e voorbereidende maatrege len treffen voor 1904. Verschillende groote steden hebben reeds naar ae eer gedongen. Berlijn, Kopenhagen, New- York en Buffalo hebben het bestuur zeer aannemelijke voorstellen gedaan, maar het schijnt, dat Chicago de mees te kans heeft. Daar heeft zich eene ver eeniging gevormd, wier doel het is de Olympische spelen aldaar te doen plaats hebben. Vóór alles ls geld noo dig cu nu doet men moeite een garan tiefonds bijeen te krijgen. Men wil trachten 200.000 dollar bijeqn te krij gen en heeft daarvoor uitgegeven 20.000 aandeelen van 10 dollars elk. De to tale onkosten worden, met inbegrip van wat de installatie van een stadi um zal vergen, geraamd op 175.000 dol lar. Men schat, dat de entrée's 375.000 dollar zullen opbrengen, zoodat wie een aandeel neemt in het garantiefonds niet veel kans loopt geld kwijt te zijn, als tenminste de ramingen deugen. „De Fiets." Paarden. De courses le Bussum. (Vervolg). De uitslag der courses op 't landgoed Cruysbergen te Bussum, op Donderdag jl. gehouden was als volgt: b. Wedrennen. Bussumprijs: Wedren op de vlak ke baan. Afstand circa 2000 M. Prijzen f 350, f 100 en 50. 1. Billiton, eig. Mr. A., Schevenin- gen, 63 1/2 KG. 2. Malcadjick. eig. luit. J. M. H. ten Kate, Amsterdam, 72 1/2 K.G. 3. Christiaan, eig. luit. G. J. A. A. ba ron v. Heemstra, Amersf57 1/2 KG. P r ij s vaa'tGooi: Verkoopswed ren op de vlakke baan. Afstand circa 2400 M. le Hobart eig., kapt. Jhr. B. J. Rut- gers van Rozenburg, Utrecht, 63 KG. 2. Hollaadaise. eig. luit. H. Vertho- len de Salve de Bruneton, Amersfoort 53 KG. 3. Lonely Isle, eig- Mr. A., Scheve- ningen, 60 KG., Tot. 11.50. Voorjaarsprljs: Wedreu over horden. 1. Parsimony, eig. Mr. Oakshot, 71 KG.; 2. Cher Amour, eig. inr. Kean, 77 KG.; 3. Heroïne, eig. luit G. J. A. A. Baron van Heemstra, Amersfoort, 68 KG., Tot. f 127. Er was een zeer talrijk publiek opge komen om de wedstrijden bij te wonen. Nijverheid. Succes der Reclame. Voor ongeveer zes jaar nam Louis J. Kolb, eene bakkerij over te Philadel phia, welke toen wekelijks 60.000 broo- den afleverde. Kolb trachtte zijn clien tèle door annonces te trekken en gaf daarvoor in het eerste jaar 2500 gul den uit; hij was echter ook slim ge noeg om bij den stijgenden omzet, ook zijn brooden iets grooter te doen bak ken. Het gevolg hiervan bleef niet ach terwege, zoodat, hij telkens meer geld voor reclame uitgaf en tegenwoordig daaraan ongeveer f 50.000 per jaar be steedt. Daarvoor gebruikt hij eenige couranten en voornamelijk de wagens van de Philadelphia-tram, waarvan er 700, van allerlei kleurige platen en versjes zijn voorzien. Wekelijks wor den deze platen vernieuwd en komen de oude dan in de uitstalkasten van winkeliers, die zijn brood verkoopen. Sigarenpijpjes, tandenstokers en waaiers met zijn firmanaam bedrukt, worden in de restaurants cadeau gege ven. In veertig wagens wordt Kolb's brood rondgebracht. Deze wagens zijn met schreeuwende kleuren beschilderd, doch ieder verschillend. Een groote aantrekkingskracht oefent de bakkerij zelf uit; de gelieele voor zijde van het huis bestaat uit ramen en aldus kan men al de werkzaamhe den in de bakkerij nauwkeurig van bui ten bezichtigen. Daar de gezellen hier dus als het ware onder het oog van het publiek werkzaam ziju, moeten zij in hunne Idee ding de grootste zindelijk heid aan den dag leggen en ziet daar door de geheele bakkerij, die 's avonds baadt in een stroom van electrisch licht, er in hooge mate aanlokkelijk uit. Hierdoor komt de spreuk: „Zin- delijkste bakkerij van het geheele land. Zien is gelooven", die met vergulde letters voor de deur van het huis prijkt, tot zijn volle recht. Het werkelijk interessante gezicht, trekt voornamelijk 's avonds als de bakkers in 't drukst van het werk zijn, talrijke toeschouwers, waarvan er zonder twij fel een groot aantal als klant gewon nen worden. Het glazen front, meent Kolb, heeft wel 5000 gulden meer gekost dan een steenen front, doch zijn de extra kosten nu reeds tienvoudig verdiend. Ieder brood draagt het merk der fa briek en hetzelfde merk bevindt zich ook op alle annonces, die door hem ge plaatst worden. Kolb gelooft beslist aan het succes van groote annonces en kostbare recla me, wanneer deze met zakenkennis ge plaatst worden enhet publiek ook werkelijk goede en billijke waar wordt geleverd. IN. Bakk. Ct) Letteren en Kunst. Wij ontvingen den geïllustreerden catalogus der verkooping van moderne schilderijen en aquarellen, die Dinsda« 21 dezer in de „Brakke Grond" te Am sterdam, onder directie van de heeren C. F. Roos Co. gehouden wordt. Deze collectie „A. PoortmanRotter dam", is nagelaten door Mevr. Wed. J. A. A. Waldorp en den heer P. R. Uyten- dijk, en aangevuld met een col lectie Spaansche kunstwerken, door Spaansche artisten geschonken om te worden verkocht ten voordeele der Boe ren. De collectie vermeldt 200 werken, waaronder van onze beste artisten. Goe de reproducties verluchten den fraaien catalogus. Mr. S. van Gijn te Dordrecht, heeft aan het penningkabinet in den Haag een stuk van eigenaardige historische waarde ten geschenke aangeboden. In den aanvang van April 1808 werd een Scheveuingsche bom door de En- gerschen genomen; de flinke schipper Pronk echter wist zijn bewakers op zijne beurt gevangen te nemen, en bracht schip en Engclschen veilig in Scheveningen binnen. Koning Lod. Napoleon schonk nemtcr belooning voor deze wakkere daad eeu gouden penning, ter waarde van 16 du, katen; 't is een afslag in goud van den rijksdaalder van 1808; de aanwijzing der waarde is er echter afgenomen. Dit stuk werd op 21 Mei plechtig aan Pronk uitgereikt door den minister van fin an, ciën, en is thans, dank zij mr. van Gijn's welwillendheid, in het pennig- kabinet opgenomen. v De Débats heeft een brief van den beer Herman Heyermans Jr., waarin deze protesteert tegen de bewerking van Ghetto, door Lemaire. De heer Lemaire heeft er heel iets anders van gemaakt, en klaagt de heer Heyer mans dit nu gepubliceerd, zonder van de wijziging te reppen. Den heer Heyermans bleef geen an der middel tot verweer dan zoo een klacht. Familieberichten. Gehuwd 4 April: A. G. van Elden met P. L., M. Cramer, Pretoria; A. Bonga met M. M. van der Wil ligen, Kampen; J. II. Willemsen niet P. Kappers, Amsterdam; J. H. H. Huls maan Jr. niet A. J. IJzerman, Amster dam; F. M. J. Caron met J. J. M. Len- fring, Amsterdam; J. van der Bijl Jr. metM. C. C. Draaijer, Amsterdam; J. S. Simons wedr. van D. J. M. van der Vel den, met M. A. A. Wilbers, Vucht- J. A. Th. Duynstée met C. J. E. M. Rade maker, Den Haag; A. J. L. M. van Gilso met E. A. Gallenkamp, Haarlem; Th. M. A. Ruytenburg met C. C. Ruytcr Hoorn. Bevallen 11 Mei: A. A. van Binsber genBax, z., Doornspijk; 12 Mei: G. M. Deenik—Heybroek, d., Amsterdam; 13 Mei: M. J. Doorenbos—Blom, r Am sterdam; A. M. MeijbroekDeenik. d., Amsterdam; W. J. BoutKip. d. Am sterdam; Baron, A. E. van Ittersum Lincklaen Westenberg, z., Poerwodadi bij Madioen (Java). Overleden 3 April: II. Prinsen Geer- ligsTijl, 28 i., Banjoewangie (Java); 9 April: Th. Saltet—Boers, Medan (Deli); 9 Mei: H. A. M. Boeree. jd., 34 j., Kampen; 11 Mei: Wed. J. C. Las- schuitValkenier, 87 j., Amsterdam; W. A. J. Lucas, jd. 28 j., Apeldoorn; 12 Mei: Wed. J. Bronkhorst— Daams, 78 j., Groeslieek; Wed. H. Ruitenschild Nieuwen huis, 87 i.. Zutphen; Wed. A. E. DerckseuVerweij, 70 j., Amsterdam 13 Mei: Graaf de Lanoy. Brussel; Wed. C. C». Kluvers—Crage, 34 j.; A. Bulthuis, jd., Groningen; 14 Mei: N. Bronkc, 85 i.; J. Rensburg Sr., Upper Norwood. Stoomvaartberichten. liet stoomschip Oengaran, van Java naar Rotterdam, vertrok 15 Mei van Port Said. Het stoomschip Polyphemus vertrok 10 Mei van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Ville de la Ciotat, met de Fransche mail, arriveerde 14 Mei te Suez en vertrok naar Marseille. Het kan den 19en aldaar worden ver wacht. Het stoomschip Salalc arriveerde 13 Mei vaal Rotterdam te Batavia. Het stoomschip Myrmidon arriveerde 13 Mei van Batavia te Amsterdam. Het dubbelschroefstoomschip Potsdam van de HollandAmerika Lijn, van New-Yorlc naar Rotterdam, passeerde 13 Mei, des namiddags 12 uur, Be achyhead. Het stoomschip Memnon, van Am sterdam naar Java, vertrok 11 Mei van Liverpool. Het stoomschip Ooengaran, van Java naar Rotterdam, passeerde 14 Mei Suez. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 13 Mei Point de Galle. Het stoomschip Koning Willem I, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 14 Mei van Southampton. Het stoomschip Ardjoeno, van Rot terdam naar Java, passeerde 10 Mei kaap Cavourl. Het stoomschip Flores, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 9 Mei van Port Said. Het stoomschip Amsterdam, van de HoUand-Amerika Lijn, van Rotterdam naar New-York, passeerde 10 Mei, des nam. 3 uur. Wight. Het stoomschip Koning Willem I, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 15 Mei Ouessant. Het stoomschip Koning Willem II. van Amsterdam naar Batavia, vertrok 15 Mei van Suez. Het stoomschip Teucer, van Amster dam naar Batavia, vertrok 11 Mei van Suez. Het stoomschip Prins Maurits ver trok 15 Mei van Amsterdam naar Pa ramaribo. Faillissementen. Uitgesproken: Amsterdam, 10 Mei. J. E. Tissot, zonder beroep, aldaar. Rechter-com- missaris mr. T. Henny. 's Gravenhage, 10 Mei. D. M. P. Voerman, barbier en winkelier in siga ren, aldaar. Rechter-commissaris jhr. mr. W. H. de Savornin Lobman. De handelsvennootschap, firma Huppertz en Co., schoenfabrikanten en kooplieden te Leiden. Rechter-com missaris jhr. mr. R. O. van Holthe tot Echten. Zutphen, 9 Mei.H. J. Meutink, land bouwer, te Henxel, gem. Winterswijk. Rechter-commissaris jhr. mr. J. H. J. C. Martens van Sevenhoven. Geëindigd: E. Mulder, winkelier ,te Onderden- dam; B. Krijnen, aannemer, te 's Gra venhage.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 9