NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. I8e Jaargang Dinsdag 21 Mei 1901. No. 5487 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: Voor Haarlem per 3 maanden 1.20 Van 1—5 regels 50 Ofcs.Iedere regel meer 10 Cta. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden.1.65 Reclames 30 Oent per regel. Afzonderlijke nummers0.02^ /gAFft 38» Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak hg de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^ Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc.. Parijs 31M* Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 21 Mei bevat o.a. De nieuwste Engelselie bar- baarscbheden, Esterbazy's verkla ringen, Haagsche Brief, De Vre- desmeeting in den Haag, Een duur boek, Stukken van den Gemeen teraad. Politiek Overzicht. Van nog brutaler aard, dan het goedpraten der verbranding van hoeven, waarvan wij in ons vorig nummer gewaagden, is het bericht dezer dagen uit Durban door Reu ter geseind, dat<, met kennis der voornaamste militaire autoriteiten in het land. stappen gedaan zijn om d;e Kaffers los te laten op de Boe- ren, en dat hen verlof gegeven is om te moorden en te plunderen. De inboorlingen van Zoel oei and, hebben, volgens d'at bericht van mi litaire officieren last gekregen zich te wapenen en het distriet Vrijheid binnen te vallen duizenden stuks vee van de Boeren werden aange bracht en aan kolonel Bottomley uitgeleverd. De Zoeloes, ontvingen 10% van al het geroofde. Een Boer was ernstig gewond rnet assegaaien.. Als gevolg van. deze handeling zijn de Dinizoeloe- en Usibipoe-kaffers weer op het oorlogspad. De heer Brunner, lid van de Na- talsche Wetgevende vergadering^ heeft daartegen bij de regeering dier kolonie ernstig geprotesteerd. En de Natal Iers, protesteeren der mate, dat de Engelsche regeering zich misschien alsnog haasten zal Kitchener te bevelen zijn heilloos an barbaarsch plan niet te volvoe ren. Doet zij dit niet, dlan loopt zij groot gevaar zijn werkelijke Zuid- Afrikaansohe koloniën in een om mezien van zich te vervreemden en aldus ten slotte toch nog die vorming van een Vereenigdi Zuidl-Afrika maar andiers dan Groot-Britannië het thans poogt tot stand te bren gen in de' hand te werken. En geland"» zelfmoord-politiek in Zuid- Af rika gaat met het wapenen dier kleurlingen weer een groote schre de voorwaarts en toont opnieuw hoe weinig men in. Downingstreet geleerd en hoe weinig men verge ten heeft. En nu mogen de loyal en" ten zuiden van Zambesi zich, ge deeltelijk uit het begeerte naar een deel van. den te behalen buit de goudmijnen heel wat laten wel gevallen en Engeland' zijn onver mogen helpen bemantelen, er is geen loyale in heel Zuid-Afrika, die er piel zier in. heeft zich en de zijnen op een goeden dag bloot te stellen aan het zwarte spook, onkel omdat de heer en te Londen geen kans zien op andere wijze hun handen, uit het Zuid-Afrikaansche wespennest te rug te trekken. De vaderlandsliefde der Zuid-Af rikaansche Engelschem moge bij tijden een merkwaard'igen warmtegraad bereiken, zij is tevens practisch en begint bij hun eigen welzijn. Het is moeilijk uit te maken in hoeverre Kitchener last heeft ge>- geven tob een bewapening der Zoe loes voor aanvallende doeleinden. Wanneer op de veronitwaardigings- kreiten van Natal do zaak zoo spoe dig mogelijk wordt ongedaan' ge maakt maar dan de onvermijdelijke interpellaties niettemin, gehouden worden, zullen er zondebokken moeten zijn. De een zal de schuld op den ander gooien. Reeds nu seint Reuter zoowel als Laffan, dab „men gelooft", dat d'e Engelsche officie ren hun instructies te buiben gin gen:. Hoe weinig zekerheid eigenlijk van den toestand in Zuid-Afrika ge geven kan worden, en hoe dus d'e Engelschen volstrekt tot victorie- kraaien geen reden 'hebben, blijkt weer uit tegenstrijdige meedingen van twee ,,Timeö"-correspondenten. De correspondent van de Times" te Pretoria beweert hoopvoller ge stemd te zijn wegenis d'e laatste be richten, volgens, welke bet aantal Boeren dlat zich in Transvaal en den noordelijken Vrijstaat onderwerpt, dagelijks toeneemt. De correspondent van de Times" te Middelburg is daarentegen zwaartillender. Hij constateert dat er niet alleen een vrij groote strijd macht Boeren onder Botha en, Schalk Burger tusschen Carolina en Ermelo staat, maar dat deze Boe ren ook begonnen zijn, met kleine af deelingen noordwaarts te zenden, die telkens d'e Delagoa-lijn overtrek ken.n De berichtgever erkent dat het Engelsche leger langs d'ie lijn al te zwak is om de Boeren dit te beletten, terwijl hij tevens erkent dat Kitchener eerlang reken ine- zal hebben te houden met een groote strijdmacht ten noorden van den Delagoa-spoorweg. Het weinige oorlogsnieuws overi gens, komt uit de Kaapstad', en ver meldt, dat de Wet zuidwaarts is getrokken, langs Boshof, vergezeld door niet meer dan veertig man. Blijkbaar heeft hij de bedoeling weer de Kaapkolonie binnen te trekken, maar het bericht dat hij dit werkelijk reeds gedaan zou heb ben. is nog niet bevestigd'. Initusschen. aan dat schijnbaar klein aantal manschappen kan men geen. geloof schenken, want het be hoort, zooals men weet, tot de Wet's taktiek. zijn vervolgers in dit opzicht om den tuin te leiden. Buitenlandsch Nieuws. Esterhazy. De ,,Ind. Beige" zet het verhaal van Esterhazy's verklaring voor den Franschen consul te Londen voort met diens mededeelin gen over den dood van kolonel Henry, over zijn. verblijf in Engeland en Nederland en over de beloften van bescher ming hem destijds gedaan'. Esterhazy haalt een voorbeeld aan van Henry's blind vertrouwen in zijn chefs en doet dan het bekende verhaal van zijn gevangenneming en zijn geheimzinnigen dood'. Hij wijst er op dat het lange rapport door Henry in d'e gevangenis ge schreven nooit bekend is geworden, en kleedt, zonder eenig nieuw feit te noemen, het verhaal zoo in dat daaruit duidelijk bliikt zijn: vermoe den dat de generale staf en het mi nisterie van oorlog besloten hadden Henry, die met te veel van hun knoeierijen bekend was te doen verdwijnen. Dit maakte Esterhazy bevreesd voor zijn lot en d'eed hem d'e wijk nemen naar Engeland met het vas te voornemen om alles te vertel len wat hij wist. Op aandringen van vrienden te Parijs, o. a. van. mr. Tézénas. op tal van beloften, hem gedaan, die kunnen blijken) uit brie ven in zijn bezit, zag hij. echter van dit voornemen af en liet hij zich zelfs bewegen om naar Nederland te vertrekken, waar geen enkele in vloed' was te duchten en hij in vol maakte afzondering leefde. DeLon- densche uitgever Platt die hem reeds te Landen aanbiedingen had gedaan over zijn gedenkschriften, bezocht hem' nog te Rotterdam en te 's-Gravenhage om zijn aanbiedin gen te verhoogen. maar mr. Caban nes, die intussehem mr. Tézénas was opgevolgd als Esterhazy's raadsman, kwam hem persoonlijk opzoeken en deed hem tal van be loften. Merkwaardig is dlat Esterhazy hierbij in het geheel niet spreekt van het verschijnen van zijn boek „Les dessous de 1'af faire Dreyfus", waarvan juist destijds de eerste af leveringen te Parijs het licht zagen. Toch is dit, waar hij het voortdu rend1 heeft over de beloften om zijn stilzwijgen te koopen en. over aan biedingen om het te verbreken, een feit van niet geringe beteekenis. De waarde van zijn verklaring stijgt er niet door. Mr. Cabannes haalde Esterhazy over om een vrijgeleide te vragen ten einde voor het Hof van Cassatie te kunnen verschijnen, het vrijge leide werd verkregen, maar Ester hazy bleef steeds aarzelen om te vertrekken. Eerst na herhaald aan dringen van mr. Cabannes en op zeer stellige verklaringen dat hem de hand. boven het hoofd' gehouden zou worden, ging hij. Men weet reedis uit vroeger open baar gemaakte stukken d'at de ont vangst hem voor het Hof van Cas satie ten deel gevallen, zeer weinig in zijn smaak viel. Hij weidt daar nog eens breedvoerig over uit en herhaalt zijn bewering dat hij daar eigenlijk d'e beschuldigde was zon der eenig middel om zich te ver dedigen. Hij weigerde dan ook voor het Hof te verklaren dat hij het bor derel had) geschreven. Tot slot geeft Esterhazy nog een antwoord vanwege den minister van oorlog De Freycinet op zijn verzoek, om ontheven te worden van het ambtsgeheim. Daarin wordt hem het gevraagde toegestaan doch op voorwaarde dat hij zal weige ren inlichtingen te verschaffen die tot diplomatieke moeilijkheden aan leiding zouden kunnen geven of den spionnagedlienst zouden kun nen desorganiseeren, doordat die namen der Fransche agenten in het buitenland bekend zouden worden, Aïgemeene berichten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. De Boeren hebben driemaal ko lonel Bullocks kolonne aangevallen tusschen Amersfoort' en Ermelo, Zij hadden een Creusot-kancm, een twaalfponder, twee pompoms en een maxim. Alle pogingen werden in het werk gesteld om hun die stukken af te nemen, maar dat- mis lukte. Ten slotte gingen de Boeren door Ermelo naar Carolina. Louis Botha verliet Ermelo met het gar nizoen en de officieren den 15en, in oostelijke richting trekkende. Bullock zuiverde Ermelo van- alle inwoners maar liet de stad onge rept. Nauwelijks was hij weg of de Boeren kwamen terug en doorzoch ten de stad naar burgers die zich wellicht hadden overgegeven. Generaal Elliot zond in den loop der week naar Standerton 4000 stuks paaiden en vee en vele Bóe ren-gezinnen. De-n 24en Mei zal sir Alfred Mil- ner in Engeland aankomen. De Ko ning heeft gezegd hem dadelijk na zijn aankomst in Londen te willen zien. Bij zijn bezoek aan Edward zullen Chamberlain en Salisbury hem vergezellen. Den 25en zal Chamberlain een groote lunch geven ter eere van Mil- ner. De Russische ambassadeur, graaf von den Osten-Sacken, is, gevolg ge vende aan een uitnoodiging van den Keizer, met het personeel van het ge zantschap naar Metz gegaan om daar tegenwoordig te zijn bij de feestelijke viering van den verjaardag van den Tsaar. Vroeger jaren was de Keizer om dezen tijd in Wiesbaden, waar dan bij dezelfde gelegenheid' pen parade van het garnizoen en een feestmaal aan de Russische ambassade werden aangeboden. Terwijl de Zweedsche 1ste Kamer eonitge dagen, geleden het wetsont werp der regeering tot invoering van algemeenen dienstplicht, enz. met vrij groote meerderheid heeft aangenomen, is het wetsontwerp in de Tweede Kamer, gelijk ver wacht werd- met veel meer j^sren- kanting ontvangen. Na een lang de bat weird d'e 12-maandelijksche oefeningstij,(3 verworpen, en met kleine meerderheid (119 stemmen ■tegen 108) een amendement aange- nomen waarbij de eerste oefenings- tijd tot 8 maanden wordt vermin derd. 'fc Fr. kamerlid Mesurier heeft een tegenvoorstel tegen het regeerings- ontwerp over de arbei den-s pens i. oe nen ingediend'. Zijn ontwerp rust niet op het beginsel van kapitalisa tie der premiën, maar heeft de on middellijke verdeeling der stortin gen onder de ouden van dagen ten doel. Een klein gedeelte slechts wordt gereserveerd voor kapitali satie. om daarmede,, zoo nood.ig, het pensioen te kunnen verhoogen. Het pensioen gaat op zestigjari gen leeftijd in, en wordt bepaald in verhouding tot het loon voor een jaarlijksch loon van 800 fres. of minder. 240 fres. pensioen van 80012Ó0 fres. loon, 270 fres. pen sioen, 12001600 fres. loon, 300 frs. pensioen, enz. Als en 25 jaar voor een arbeider premie is betaald wordt het pensioen met 1/20 ver meerderd, na 26 jaar 2/20, enz. tol 35 jaar toe. Dan is het pensioen 50% hooger en bedraagt 360, 405, 450 fres.. enz. De stortingen zouden worden berekend naar venhouding van het loon met een bijslag van den Staat. De stortingen bedragen 4%. door den werkgever te betalen, die. behondens een. tegengesteld bc- d'ing bij de arbeidsovereenkomst, daarvan 2% of de helft, op hot loon mag inhouden. De Staat zal jaar lijks 80 k 90 millioen fres. bijbeta len. Stadsnieuws Haarlem, 20 Mei 1901. HollandscheMaatscliappij van Wetenschappen. De Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen liield zooals wij ver meldden Zaterdag hare 149e jaar- lijksche algemeene vergadering, wel ke door een 40tal directeuren eai leden werd bücewoond. De voorzitter, mr. G. van Tienhoven, herdacht in zijne openingsrede de ver liezen die de Maatschappij sedert hare vorige vergadering had geleden door het overlijden van de Directeuren Z. K. H. de Groot-Hertog van Saksen en B. A. baron van Verschuer, van de binnenlandsche leden prof. D. E. Sie- genbeek van Heukelom, prof. J. M. Tel- ders en F. W. v. Eeden en van de bui- tenlandsche leden J. L. F. Bertrand en C. Hermite. Vermeld werd de benoeming tot di recteuren van de heeren P. Smidt van Gelder en A. Stoop te Bloemendaal, die door den voorzitter werden verwel komd; evenals de laatst benoemde le den prof. C. P. Tiele nrof. C. A. Lobry de Bruyn en dr. C. II. Wind. De beide laatstgenoemden woonden de vergade- ring bij. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat van de „Archives Néerlan- daises des sciences exactes et naturel les" in den loop van het jaar versche nen waren de twee eerste afleveringen van deel IV der tweede serie. Geduren de de bewerking van dit deel verscheen tevens deel V, hetwelk in één band ver. eenigde de 58 wetenschappelijke bij dragen, welke door binnen- en buiten- landsche geleerden waren bijeenge bracht als eene feesthulde aan prof. H. A. Lorenz, lid der Maatschappij, bij gelegenheid van zijn 25-jarig doctoraat Van. de „Oeuvres complètes de Chris- tiaan Huygens" is het negende deel nog in bewerking. Het vereischte meer tijd dan de vorige deel en, omdat de in houd, die onder anderen de briefwisse ling bevat van Huygens met Papin en het begin der briefwisseling met Leib niz en De l'Hospital. uitgebreidere toe lichting en verwijzingen in de aantee- keningen vereischt, tot welke prof. D. J. Korteweg zijn hoog te waardeeren medewerking blijft verleenen. Het dee) zal vermoedelijk in het najaar kunnei) verschijnen. De vergadering hield zich hierna be zig met het vaststellen van de prijsvra- j gen in ons vorig nummer genoemd, en benoemde tot binnenlandsche leden i prof. H. Haga te Groningen, dr. S. G. de Vries te Leiden en prof. E. Versche feit te Amsterdam, alsmede tot bui' landsche leden: Henri Balqueral te Pa rijs, Max Planck en H. du Bois, te Ber- Lijn. In de vergadering werd mededeeling gedaan van een telegram van prof. Van. de Sande Bakhuysen ontvangen, be treffende de waarneming van de zons verduistering Zaterdagmorgen te Ka- rang Sago op Sumatra. Hot telegram luidt „Zon. tijdens eclips gedeelte bewolkt. Photografieën corona met verschillen de refractoren en photografieën der spectra van corona en chrosmospheer met beiide spectografen gelukt. „Photografieën met prisma camera, polarisatie warmte en lichtmetingen niet gelukt. Des avonds vereenigden zich direc teuren en leden aan een maaltijd in het „Hotel Funckier". Overweg Zijlweg, Een, onzer vrienden vertelt ons, d'at hij Zaterdagmiddag omstreeks half vijf bij den overweg aan den, Zijlwe«g komende, een trein zag na deren van de richting Leiden, ter wijl de slagboomen openstonden. De machinist zag dat en stopte bij tijds, zooda-t ongelukken nog voor komen werden. De wachteres deedi nu de boo men dacht, zood'afc d'e trein kon passeeren. Onze berichtgever vroeg aan de wachteres hoe zoo iets mogelijk wezen kon, waarop zij zich zeer beklaagde over het ontbreken van de noodige signalen. Zij vertelde, dat het eenig waarschuwingstoestel is d'e klok vóór haar huisje dlien zij evenwel niet hooren kan wanneer zij achter hare woning bezig is. De seinpaal op den hoek van d'e baan, Feuilleton. BEN JAAR Naar het Engelsch VAN DOROTHY GERARD. 21) Ik nam de brieven weer op en las ze nog eens sneil door. hopende er iets in te vindien dat mijne mee rling zou wijzigen, maar ik was in mijn hart overtuigd van de juist heid mijner eerste opvatting. Iioe kan ik zeggen wat waar en wat onwaar is antwoordde ik dn pijnlijke onzekerheid. Indien het een leugen is dan is je vader het zelf, dlie die gelogen heeft, en waarom zou hij De zin werd afgebroken dloor het oplichten van de klink der deur; kloppen kent men te Ludlniiki niet. Jadwiga vloog naar d'e deur en deed haar open, Is Mama erger? vroeg zij aan Marya. die buiten stond!, bezorgd en tevens kwaad. Veel erger, geloof ik, hernam zii met het zekere air van mis plaatst gewicht waarmee zij altijd, sprak als iets naar haar meeninig verkeerd' was. Maar zij' ver beeldt zich dat zij beter is en nie mand' komt haar thans gelegen, als alleen do jonge juffrouw, die d'e brieven mee moet brengen. Ik heb haar nooit zoo als thans gezien. Heit is vruchteloos haar te vertellen dat rust alleen haar kan genezen. Het zou mij niets verwonderen als zij weigerde Dr. Konska te ontvangen' als hij komt. Jadwiga pakte de verspreide brie ven bij elkaar van die tafel en greep mij bij d'e hand'. Ge moet met mij meegaan, zeid'e zij, met een onweerstaanbar ren drang in de oogen zij mocht soms weer eens instorten. Ik zal je zoo dadelijk volgen, zeid'e ik. want ik herinnerdie mij plotseling, dat Wladimir nog altijd in den tuin zat te wachten, in vol slagen onwetendheid en waarschijn- lijk zeer nieuwsgierig, en ik gei- loofde cüat ik er goed' aan deed, hern naar huis te sturen. Zijn aanwezig heid scheen mij., voor d'e zaak op gehelderd! was en de gespannen zenuwen wat tot bedaren waren ge komen, slechts tot nieuwe verwik kelingen aanleiding te kunnen geven. Mevrouw Zielinska had' een zwa re flauwte gehad, vertelde ik den bedroefden jongen, en JacUwiga is te druk bezig met haar moeder om nog buiten te komen. Maar zii is zelf toch niet ziek? vroeg hij angstig. Was er slechte tijding in dien brief? Daar was iets naars in den brief, maar ik heb nu -een tijd) je dat te vertellen'. Jadwiga is heel wel. daar behoeft ge niet bang voor te zijn. Maar kan ik dan niets doen? Kan ik een dokter halen of een boodschap doen of iets anders? vroer hii wanhopig. Neen1, je kunt niets beters doen dan Jadwiga ongestoord bij haar moeder te laten', hernam ik. Maar ik mag morgen toch te rugkomen Natuurlijk mag ie diat, zeide ik, om hem -erustte stellen en liep snel naar Jadlwiga terug. HOOFDSTUK XII. Toen ik mevrouw Zielinska's ka mer bereikte, wachtte mij een groo te verrassing. Zij lag niet op haar bed zooals ik verwachtte, maar zat rechtop in haar diepen armstoel, waarin ik haar nooit anders had zien' zitten dan in elkaar gezonken, als een mensch die door het leven gebroken is. Haar schraal figuur zat wonderlijk rechtop, en., naar het scheen, was zij grooter gewor den. Op hare anders bloeddelooze wangen, waren twee roode plekjes te zien. terwijl de diepe, spelonk- achtige oogen niet langer dof waren maar schitterden en geheel hunne schrikachtige uitdrukking hadden verloren. De brieven, zeide zij toen ik binnenkwam. De brieven, waar zijn ze? Ik moet ze nog eens lezen. Jadwiga, neergeknield naast haar moeder, hield ze half verborgen achter haar rug. Moedertje, viel zij haar in de rede, lees ze nietU zu.lt er weer ziek van worden. Het is een ver gissing ik geloof het niet. Ik wel. zeide de moeder, met zulk een zekerheid van toon. d'at Jadwiga haar sprakeloos aanstaar de. op hetzelfde oogenblik de brie ven die zij vasthield', werktuigelijk loslatend. Mevrouw Zielinska nam ze on stuimig. met een beweging die ik nooit in haar gezien heb. of waar toe ik haar nimmer in staat had) ge acht en voor eenige minuten was alles stil toen zij rustig de brieven las. van tijd tot tijd1 met haar hoofd knikkend' en een vreemd onder drukt geluid uitend als stemde zij er mede in. Wat mij het meeste trof, als" het vreemdste in de zaak, was. dat noch droefheid, noch schaamte, noch wanhoop op haar gelaat te lezen waren. Dat waren dingen, die ik verwacht had!; las zij niet de bevestiging van de valschheid van haar echtgenoot Wat ik zag was ongetwijfeld opge wondenheid. maar vermengd met iets dat op voldoening leek. Toen zij gelezen had. scheen.' zii voor het eerst mijn aanwezigheid te ontdekken. Zend Eleanor niet weg. zei de Jadwiga vlug, daar zij zag diat haar moeder mij aankeek. Zii weet alles wat er bekend! is zii heeft de brieven gelezen ik heb ze haar laten lezen; zij is onze vriendin, mama. Op hetzelfde oogenblik vroeg zij mij met haar oogen om te blijven. Zii was blijkbaar angstig om alleen gelaten te worden met haar vreemd soortige moeder. Zoo zij het dan, zeide me vrouw Zielinska, dadelijk. Waaroini zou zij het niet mogen weten? Iedereen zal het spoedig weten, en zij kan ons helpen met haar raad, wij zullen veel steun en raad' noo- dig hebben. Jadwiga, mijn. lieve, wil je ©ven naar de kleerkast tus schen de ramen gaan. Zij zocht in haar hals. terwijl ze sprak en haalde er een smal zwart lint uit, waaraan een sleuteltje hing. Daar op den. bodem, op d'e on derste plank, zult ge een lederen doos vinden met een monogram op den dekselbreng ze mij eens; daar is iels in. In stomme verbazing gehoorzaam de Jadwiga en ik keek too, niet in' staat te begrijpen wat er in haar omging, en mij verwonderende dat zij niét meer van streek was. Mevrouw Zielinska greep naar de doos, die Jadwiga bracht, als ware hot een prooi. Met vaste hand' ont sloot zij haar en keek er een oogen blik in. Ze scheen hoofdzakelijk oude brieven te bevatten. Ten laat ste vond ze wat zij zocht. Daar, zeide zij, Biet een tee kenvan verlichting, en'een stuk pa pier nemend, overhandigde zij het, zonder een woord te zeggen aan Jadwiga. die het mee naar het ven,-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1