Beleedigtne per phorograaf. Te Berlijn is dezer dagen iemand in tweede instantie vrijgesproken die be schuldigd was van beleediging per phonogTaal. Hij had te Friedrichsha- gen bij de vertooning van een phono- graaf daarin de volgende woorden ge sproken: ,,Ik doe den gerechte bond, dat de slotenmaker Z. en zijn schoon zoon schuldig zijn aan het vervaischen van wissels en aan bedrog". Na een oogenblikje kreeg hij zeker berouw; ten minste, hij voegde er aan toe: ,.Ik ben een ezel!" De beleedigden brachten hem voor het schepengerecht dat hem rt or- deelde lot 50 Mark boete of 10 t'aeen hechtenis. Hij kwam nu in beroep; de phonograaf werd afgedraaid rr aar daar do beklaagde zoo slim was geweest r-m de oorspronkelijke rol op te koopen zoodat de eigenaar van het instrument er slechts een kopie in kon plaatsen, waren do woorden niet duidelijk ver staanbaar. En daar de getuigen inmid dels óók minder beslist waren gewor den, werd de beklaagde vrijgesproken. Diamantdieistal. Uit Antwerpen wordt weer melding gemaakt van een diefstal van diaman ten. Een handelaar in diamanten, die werkzaam was in een fabriek waar reeds meer gestolen was kwam in acht dagen niet op zijn werk. De pa troon, ongerust geworden, liet de trom mel openen waarin de diamanten wer den opgeborgen, die aan den werkman waren toevertrouwd. De inhoud be stond sleciits uit 22 steenen, in plaats van 33. De dader is voortvluchtig. Een dorp in gevaar. Het Zwilsersche dorp Schwander bij Brienz wordt met algeheele verwoesting bedreigd. De berg die boven het dorp hangt, dreigt te scheuren en neer te storten. Professor Heim, de beroemde geoloog is van oordeel, dat de ramp elk oogenblik kan plaats hebben en dat niets haar kan afwenden. De Regeering te Bern heeft daarop besloten het dorp te doen ontruimen. De inwoners zullen zoo mogelijk worden schadeloos ge steild. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Op uitnoodiging van den chef van den Dienst van het Vervoer der H. IJ. S. M. heeft zich eene commissie ge vormd tot nadere regeling van het Pen sïoen- en Weduwenfonds der H. IJ. S. M. Deze commissie is samengesteld als volgt: H. Poppema, commies le kl. A. Rutgers, commies le kl., Snitker, op zichter loc. dienst, en H. Brinkman, hoofdconducteur. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stélt de redactie zich niet aansprakelijk. Van imezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. M. de' R. Bij de vermelding van die candi- daten, welke door de samenwerken de kiesvereenigingen gesteld zijn, zien wij dat de heer de Breuk niet werd gecand'ideerd', behalve door de kiesvereeniging „Haarlem".- Ik ben niet ingewijd in de geheimen en heb ook niet gelezen de reden, welke tot deze uitsluiting heeft ge leid1. Ik heb echter vernomen dat deze gezocht moet worden in het ■ncident hetwelk bij d'e gemeente reiniging heeft plaats gehad', ge naard aan. een gezegde in den ge>- meenteraad dat hij zich niet meer verantwoordelijk achtte wanneer het besluit tot benoeming van een directeur van gemeentewerken werd ingetrokken. Ik beschouw dit laatste, als een middel om het voorstel tot iratrek- k.ng te bestrijdenware het ook na kalme overweging in ernst ge meend. de heer de Breuk zoude vol gens mijne meening na die intrek king zijn. ambt hebben neder gelegd! Dit is niet geschied) en daaruit volgt naar het mij voorkomt, dat hij zich wol verantwoordelijk acht. Wat het eerste betreft, kunnen vij gevoegelijk aannemen, dat de heer de Breuk een tè groot vertrou wen heeft gesteld! in een. hem on dergeschikt persoon wie z.al daar van het meest geleerd hebben.? Wion zal het 't meest gegriefd heb ben? Zeker wel den heer de Breuk. Moeten, wij nu een man, waar van wij weten dat hij deze onder vinding heeft, die overigens lang zamerhand zich heeft ingewerkt in do steeds uitbreidende Gemeente- éxDlitatie.jnoeten wij zulk een man .nu op zijde zetten? Geeft een derge lijke. uitsluiting niet het bewijs voor een algeheel ontbreken van prac- tisch doorzicht Hot is toch duidelijk dat wij. dan piet in- de gelegenheid) zijn te pro- fiteeren van. de ervaring, welke hij heeft opgedaan. .Een ander, zeker minder ervaren in het beheer der Gemeente-exploitatie., zal zijn plaats innemen en moet dan ook weer door schade en schande wijs wor den, zooals het spreekwooi^t zegt. Laten1 wij derhalve ons eigen verstand' gebruiken, en ons niet ten opzichte van. onze stad! schuldig ma ken aan zulk een gem,is van, prac- tisch doorzicht, maai' den heer die Breuk de gelegenheid openen, zij- pe ervaring ten onzen, cfienste te gebruiken, door hem zijn zetel te doen behouderi. U dankend: voor die verleende plaatsing, verblijf ik met d'e mees te hoogachting, Uw dlw., W. G. DRQOQ. Vervolg Stadsnieuws. Bron gebouw. Zondag-avond gaf Haarlemsch Mu ziekkorps, luitenant-kapelmeester de heer Ch. P. W. Kriens, de eerste soirée in den tuin van het Brongebouw. Een zeer groot aantal leden woonde deze eersto avond-muziekuitvoering in het mooio park bij en genoten blijkbaar zeer van het inderdaad fraaie pro gramma. Vooral met de uitvoering der Grosse Fantaisie aus der oper „Der Fliegende Hollander" werd veel bijval ingeoogst. Ook de overige nummers, waaronder de ouverture „Les Dra gons de Villars", voldeden ten zeerste. Buiten het afgesloten terrejin was het eveneens zeer druk; het geheel deed denken aam een zometrschen avond, doch inderdaad was het nog niet zoo, en deed de koelte gevoelen dat natuur haar zomersche kleeding nog niet ge heel heeft aangetrokken. Prov. Staten. Voor den zetel in de Prov. Statera die opengekome-n is d'oor het aftre de». van Mr. J. P. T. van Valken burg, zijn drie nieuwe candlidaten, zooals men, weet, ml. de heeren J. W. A. Beijnes, J. de Jong en Mr. A. A. van der Mersch. De heer B e ij n e s is lid1 van de bekende firma der fabrikanten van spoorwagens. Hij is 48 jaar oud!, lid van de Kamer van Arbeid! voor de metaal- en houtbewerking, lid) van, het parochiaal kerkbestuur van den H. Jozef, van het bestuur der R. K. Leesvereeniiging en voorzitter van de zangvereeniging Jan Albert Ban. De heer die Jong, wiens leeftijd 43 jaar is, staat vermeld) als be stuurder der Chr. Normaallessen, als onderwijzer aan die lessen, hoofd der Groen van Prinsterer- school, lid van het plaatselijk co mité voor de Vrije Universiteit te Amsterdam, bestuurder deir anti revolutionaire kiesvereeniging Ne derland en Oranje. De heer Mr.van dei'Mersch is, naar mem weet kantonrechter alhier. Zijn leeftijd) is 56 jaar, zijn verschillende openbare betrekkin gen zijn voorzitter van regenten van het Huis van Bewaring, cura tor van het Gymnasium, commissi ris van het Zander-instituut, secre taris van Teylers-sticfiling, voorzit ter van d'e vereend ging Koninginne^ d'ag en van d'e afd. Haarlem van den Volksbond! bestuurslid' van Weldadigheid: naar Vermogen, com missaris van de Haarl. Hypotheek bank. Kunst na Arbeid. De uitvoering Zaterdagavond in de concertzaal der Sociëteit ..Ver eeniging", door de typo- en litho grafische vereeniging „Kunst na Arbeid", directeur de heer W. A. Kwantes ge-geven, mag een welge slaagde heeten. Zoowel de zang nummers. welke zeer verdienstelijk door het koor onder leiding van zijn kranigen directeur werden ten gehoore gebracht, als de voordrach ten door de heer Vrugt en. het aar dige blijspel „Soldatemlist" van H M. P. van. Emmerik, vielen onge meen in den smaak. De vertolking van. dit laatste stukje was buiten gewoon goed vooral Jan, de oppas ser en Trui, de keukenmeid waren eenig in hunne rollen'. Ook de ove rigen kweten zich goed van hun taak, terwijl het samenspel niets te wenschen liet. Wij durven dan ook gerust verklaren dat de talrij ke aanwezigen een hoogst genoeg lijken avond' hebben doorgebracht. Na de uitvoering werd nog lan gen tijd zeer gezellig gedanst. Hooger beroep is aangeteekend door den ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie bij het kantongevecht alhier, tegen liet vonnis van den kantonrech ter, waarbij de beklaaede. aannemers van 't Klooster onder Schoten, zijn ont slagen van rechtsvervolging, zoodat binnenkort da behandeling dezer zaak door de rechtbank alhier is te verwach ten. Bij het eind-examen van het Gymna sium alhier, dat 27, 28 en 29 Juni a.s. gehouden zal worden, zijn als gecom mitteerden, te vy'er overstaan de exa mens zullen worden afgenomen, aan gewezen dr. W. L. van Ilelten, hoog leeraar aan de rijks-universiteit te Gro ningen, dr. J. van Leeuwen Jzn., hoog leeraar aan de riiks-universiteit te Lei den ear dr. F. de Boer, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Groningen. In de Zaterdag- j.l. alhier gehouden algem. vergadering van aandeelhou ders der Kennemer Hypotheekbank is de balans- en winst- en verliesreke ning goedgekeurd. Met het oog op de ongunstige omstandigheden, welke de geldmarkt in het vorig jaar kenmerk ten, kan nog geen dividend worden uitgekeerd. De commissarissen, de heeren A. C. Laane, alhier en J. II. II. Kneppers, te Nijmegen, die aan de beurt van aftreding waren, werden herkozen. De afdeeling Haarlem van het Alge meen Nederlandsch Werkliedenver bond zal dit jaar als vereeniging bij de a. s. verkiezing niet deelnemen, doch de leiding vrij laten. Het doel van het bestuur is om in do toekomst een vrijzinnig-democratische vereeni ging op te richten. De ,,N. H. Ct." vermeldt dat. jl. Donderdag bij de Haarlemsche Ma chinefabriek voorheen. Gebrs. Fi- gee alhier, inbraak is gepleegd en voor p. m. f 1000 aan papieren, geld is ontvreemd! Daar ons was Ver zocht omtrent dezen, diefstal met inbraak het stilzwijgen, te bewaren hebben wij tot dusverre niets ge meld. doch nu één der plaatselijke bladen zulks toch doet, achten wij ons ook niet langer tot zwijgen ver plicht. waarom wij thans mededee- len. dat uit een gesloten trommel op het kantoor na verbreking van het slot een bedrag van ruim 1100 is ontvreemd. De politie hiermede in kennis gesteld, heeft een streng on.derzoek. ingesteld, tot dtusverre zonder resultaat. Het kantoorperso neel is in verhoor genomen. Stukken van den Gemeente raad. Wegens de vermeerdering van het getal raadsleden met twee, noodzake lijk blijkens d© verkregen uitkomsten der achtste tienjaarlijksche volkstel ling, stellen B. en W. voor den roos ter van aftreding aan te vullen, door te bepalen dat een dier leden zitting zal hebben in district I om in 1905 af- te treden, en het andere lid in district II om af te treden in 1903. Door deze aanvulling zal het rooster in zijn ge heel als volgt zijn: Voor kiesdistrict I zullen zitting heb ben elf leden, waarvan aftreden: in 1903 4 leden, in 1905 4 leden, in 1907 3 leden. Voor kiesdistrict II elf leden, waar van aftreden: in 1903 4 leden, in 1905 3 leden, in 1907 4 leden. Voor kiesdistrict III elf leden, waar van aftreden: in 1903 3 leden, in 1905 4 leden, in 1907 4 leden. Ten einde te voorzien in de vaca ture, ontstaan aan de opleidingsschool voor jongens tot het Middelbaar en Hooger onderwijs, tengevolge van het eervol ontslag verleend aan C. A. Bak ker, als onderwijzer 2e klasse aan die school, doen B. en W. de volgende voordracht: 1. G. J. Burger, te Haarlem, jaarw. f 800, werkzaam aan de opleidings school voor meisjes tot het middelbaar onderwijs. 2. J. Westenberg, te Haarlem, jaarw. G50, werkzaam aan dezelfde school. 3. T. Messchaert, te Haarlem, jaarw. f 525, werkzaam aan de Vierde Tus- schensehool. Voor de vacature, ontstaan aan de kostelooze school letter D, tenge volge van het eervol ontslag, verleend aan den onderwijzer le klasse S. Blom, doen B. en W. de volgende voordracht: 1. C. Drayer. te Zandvoorx. jaarw. f 575 (heeft reeds meer dan d'rie jaren klassikaal onderwijs gegeven); 2. R. van Waard, te llillegom, jaarw. f 575 (idem als voorgaande); 3. M. J. Segaar, te Haarlemmerliede, jaarw. f 550 (heeft reeds meer dan twee jaar klassikaal onderwijs gegeven.) De heer P. J. Thunnissen ver zoekt in een adres aan den Raad. om den voorgenomen bijbouw van het St. Jozefgesticht aan het Spaarne, voor é.oavelrl die gelegen zal; zijn aan de Gravinnesteeg, hooger te mogen op trekken dan anderhalf maal de breedte der aangrenzende straat. De voorge nomen hoogte wordt noodzakelijk ge acht om aan de lokalen, welke zullen dienen als verblijfplaats voor kinde ren, eene voldoende hoogte te kunnen geven. Met het oog hierop geven B. en W. in overweging het gedaan ver zoek toe te staan. B. en W. bieden den Raad ter vast stelling aan, een staat tot beschikking uit den post voor „onvoorziene uitgas- ven", dienst 1901, groot f 11.295. Door den heer H. J. Janzen Sz. is aan B. en W. bericht, dat hij aan de gemeente wenschti over te dragen, een stuk grond, uitmakende een loswal aan het Noorder-Buitenspaarne, en een weg tusschen dezen loswal en den nieuwen weg naar de gemeente-licht fabrieken voor de som van één gulden, en onder voorwaarde, dat de kosten, op de overdracht vallende, komen voor rpkening van de gemeente. Op de/n eigenaar van bedoelde strook grond 'rust de verplichting om ten behoeve van de aangrenzende perceelen vrijen uitgang over den grond te verleenen, mits de eigenaars van die perceelen den weg in een behoorlijken toestand doen brengen. B. en W. geven den Raad in overwe ging het aanbod te aanvaarden, daar het stand komen van een loswal en weg niet zonder belang is voor de ont wikkeling der industrie in dat gedeelte der gemeente. De majoor, eerstaanwezend ingenieur der genie, zal op Donderdag 6 Juni 1901, des morgens ten 10 ure te zijnen bureele aan de Kinderhuisvest no. 17 te Haarlem, aanbesteden Het maken van een weg in den Hout rak- en Inlaagpolder ter verbetering van de stelling van Amsterdam. Ra ming f 16.600. En het doen van verbeteringen van ondergeschikt belan" in forten op het Westelijk front van dezelfde stelling. Raming f 61.500. Thans is door de Vereenigde Doops gezinde gemeente ook aangekocht het perceel in de Frankestraat, grenzende aan het tegenwoordige catechisatielo kaal en zal dus eerlang uitvoering kun nen worden gegeven a.an de plannen tot verbouwing van het kerkgebouw. Op Zaterdag 25 Mei e. k. zal in het Brongebouw alhier eene Provinciale vergadering van Hoofden van Scholen in Noord-Holland worden gehouden, aanvangende 's morgens 10 1/2 uur. Zaterdagavond, had in liet Geheel ont houder-café „De Toekomst" eene open bare vergadering plaats vanwege de Amsterdamsclio Boekbinders-, Linieer- ders-, Brocheerde^- en Cartonnage- werkers-Vereenigin~ Nieuw Leven' om te komen tot eene organisatie van Haarlemsche vakgenooten. Als spreker? traden op de heeren C. J. Piët Jr. enJ. C. Fenthur, die de nood zakelijkheid Van organisatie uiteenzet ten en aan de hana der statuten van de Amsterdamsche vereeniging betoog den, hoe eene organisatie werken moet. en wat ze dan voor de aangeslotenen kan zijn. Heden is het tien jaar "eleden. dat de vereeniging van vrijwillige brand- blusschers „de Tien" hier ter stede werd opgericht. In een feestelijke bijeen komst hedenavond in café Brinkman zal dit heugelijk feit door de leden wor den herdacht en wacht hun eenige ver rassingen. Morgen vermelden w>' daar over meier. Voorts kan worden medege deeld, dat het tweedaagsch uitstapje naar Brussel, ter gelegenheid van het tienjarig bestaan, zal plaats hebben op 12 en 13 Juni e. k. De vereeniging van gemeente-reini gers „De goede Verwachting", heeft zich aangesloten bij het. Haarlemsch Arbeiders-Secretariaat. Zondagavond is door d'e Electri- sche tram in de Tempelierstraai een hond' overreden era gedood. Gsvond°n voorwerpen. Een postduifeen grijs roeibootje en eert roeiriem een doos met cor- setteraeen gouden, oorbelletje met rood steentjeeen sportriemeen stalen rozenkrans een gouden me-- dailloneen. 6leutel. Haarlemscbe Tram way- Maatschappij. Het aantal door de Haarlemsche Tramway-Maatschappij vervoerde pas sagiers bedroeg in April 1901, 68804 in 10252 ritten tegen f 3440.26; In 1900 51559 passagiers, 10124 ritten tegen 3224.621/2; dus meer in 1901: 17245 passagiers, 128 ritten, f 215.571/2. Tentoonstelling van Bloemen van late Tui pen. Het hoofdbestuur van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur deelt in het Weekblad mede, dat op de Dinsdag 14 en Woensdag 15 Mei j.JL gehouden ten toonstelling van bloemen van late Tul pen, door zestien leden der Vereeni ging, of firma's waren ingezonden,321 verscheidenheden, die door de com missie werden nagezien en beoordeeld. De tentoonstelling werd op Dinsdag bezocht door ongeveer 100 en op Woens dag door 56 belangstellenden. Een verslag zal worden opgemaakt en in het Weekblad worden medege deeld. nadat ook de beoordeeling van Dinsdag 21 Mei heeft plaats gehad. De inzending voor de tweede tentoon stelling zal moeten geschieden op Dinsdag 21 Mei, des voormiddags tus schen 9 en 11 uur, in de bovenzaal der Sociëteit Vereeniging in de Lange Ba- gijnestraat te Haarlem. Kwartet G. Zalaman. In verband met de uitvoering van ge wijde muziek door het kwartet-Zals- man op Donderdag 23 Mei a. s. in de Waalsche kerk alhier, ontleenen wij aan het „Dagbl. v. d. Zaanstreek" het volgende over eene uitvoering te Zaandam. „Met dit concert heeft het kwartet „Zalsman" zich doen kennen als een stel emsfigwillende, goed geschoolde kunstenaars, ieder met goede stemmid- delen begiftigd, elk op zichzelf met genoeg muzikaliteit begaafd om in de dikwijls zoo eenvoudige muziek de juiste uitdrukking te leggen. Vooral Mej. Böhm beschikt over een uiterst liefelijk sopraangeluid, dat zich won derwel paarde aan de niet minder welluidende stem der altiste. Ook de stem van den heer Zalsman kwam in het kerkgebouw uitstekend tot haai* recht; machtig en klankrijk ook in de forto-passages vol en welluidend, vormde zij eenen hechten grond, waar op het, dunkt ons, voor de overige uit voerenden een geknot moet zijn te steunen." Faillissementen. straat alhier, waarvoor rooiing en peil] telegrammen te zenden aan H. M. de zal worden aangewezen. Koningin en den Czaar van Rusland. Aan de wed. Schuiten, E. Schuiten, en J. J. F. F. Muller, is verdunning ver leend voor 1 Juni a.s. strandstoelen op het strand te plaatsen. Haarlemmerliede en Spaarn- woude. Te Haarlemmerliede c. a. is tot ge meente-secretaris benoemd (in plaats van den heer Bronsveld, als zoodanig henoemd te Bussum) de heer Swolfs, secretaris van Voorhout. Vei »ea In den nacht, van Zaterdag op Zon dag "zijn ten nadocle van den tuinder J. Rensen een paav manden narcissen ontvreemd. De daders zijn als gewoon lijk onbekend. In de vergadering (Ter vrijzinnige kiesvereenigingen allüe.r, is met alge- meene stenunen tot candidaat gestekl voor de Prov. Staten in het district Velsen, de heer J. ter Hoffstecde. Mej. A. Hinlopen alhier is geslaagd voor het examen van bewaarschool- houderes. Uitgesproken 17 Mei. J. G. Rozestraten. vroe ger bouwkundige .thans tapper te Schiedam. Rechter-corram. mr. K. W. Brevet. S. Blok, bakker, aldaar. Rechter- comm. mr. C. O. Segers. G. Ketting, spekslager en vleesch- houwer, aldaar. Rechter-comm. Jhr. mr. J. L. W. C. von Wetfler. 's-Gravenhage. 14 Mei. R. W. vara Weers, meubelmaker. Rechter- comm. Jhr. mr. J. F. Schimrbcque Boeije. Amsterdam, 15 Mei. H. Rijpke- ma. veehouder en koopman, te Wa tergraafsmeer. Rechter-coimm. Mr. B. Simons. G. W. van Heusden. winkelier in comestibles en fijne vleeschwa»- ren. Rechter-comm.Mr. B. Si mons. Utrecht. 13 Mei. W. L. Beumer, muziekonderw i jzer. Rechler-oomm. 1 Jhr. mr. II. M. j. v. Asch vanWijck. Letteren en Kunst. Vervolg Nieuwstijdingen. Heemstede. Het is de afdeeling Heemstede van de Volksweerbaarheid niet mogen ge lukken een schietbaan te verkrijgen, thans stelt men zich voor voorloopig met flaubert patronen te schieten. Den heer H. J. Staal alhier is tijdens de vacature Lomans, tijdelijk werk zaam gesteld als onderwijzer aan de O. L. School. Door de commissie tot wering van schoolvdrzuim zijn tegen "Woensdag 22 Mei opgeroepen acht ouders van leerplichtige kinderen, terteinde te worden gehoord omternt het ongeoor loofd schoolverzuim dier kinderen. De. heer J. D. Onderwater, alhier, voorzitter van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde era lid! van het dage- lijksch bestuur van 't Nederl. Land- boiuw-comité. i9 door de Fransche Regeering benoemd) tot officier in d'e' orde van de „Mérite agricole." ;3©nnebroek. De Ambachtsheer en -vrouw van Bcn- nebroek bieden den 30 Mei a. s. den ingezetenen een volksfeest aan. De toe bereidselen daarvoor zijn reeds ge maakt. Het feest zal worden gehouden op het landgoed „het huis te Benne- broek." Hillegom. De heer G. H. van Waveren alhier, lid van het hoofdbestuur der Algemee- ne Vereeniging voor Bloembollencul tuur. vierde Zaterdag onder zeer A'ele blijken van. belangstelling zijn zeven tigsten verjaardag. Zandvoort. Door den lieer L. van der Werff al- hiear is aan B. en W. vergunning ge vraagd tot het oprichten van eene- bak kerij met luchtoven in het perceel aan de Rozenobelstraat no. 17. Zaterdag 1 Juni a.s. zal zitting cehouden worden tot het indienen van bezwaren. Door B. en W. is coedgekeurd het bouwplan voor een huis aan de Zee Het Koninklijk paar in Mee klenburp. Koningin Wilhelmina, Prins Hendrik en' Groothertogin Marie begaven zich heden naai* heb door Prins Hendrik nieuw aangekochte goed Dobbin. Het Koninklijk paar zal in de vol- gende week in de- residentie Lud- wigslust, waar ook d'e Groothertog over een week zijn intrek zal ne men, eenige dagera vertoeven'. Het '^ederlandscli Tooneel- Naar hef. ..Hbld." verneemt zijn mevr. Man.nBouwmeester en d'e heer Louis Bouwmeester weder aan Het- Ned. Tooneel verbonden. Waarschijnlijk zal de heer Clous in het a. s. seizoen geen deel meer van het gezelschap uitmaken. Te Helder is Zondagnacht door onbekende oorzaak brand ontstaan in een manufacturenwinkel in de Rozenstraat, bewoond! door den heer Bruinewoud. Dc bewoners konden, zich nog juist bijtijdis in nachtge waad redden. Het huis brandde tot den grond af en de belendende en tegenovergelegen perceelen bekwa- mafa veel schade. Alles was verze kerd. De Vredos-Conferentie, Velen waren Zaterdagavond naar de zaal van den Kunstkring, te 's Gra ven hage. opgegaan ter viering van den openingsdag der Vredes-conferen- tie. Deze bijeenkomst was belegd door de regelingscomissie uit den Ncder- landschen Bond voor Vrede en Recht (Nederlandsche Vrouwenbond ter In ternationale ontwapening) cn uit de Haagsch© afdeeling van den Algemee- nen Nederlandschen Vredebond. De zaal was geheel ingericht als salie de conférence en ontving een publiek, waarvan de dfimes in avondtoilet, de meeste heeren in rok waren. Alle voor name ijveraars voor de vredeszaak wa ren hier bijeen. Het duet uit het Oratorium Judas Maccabeus, voorgedragen door de da mes Hoog en Jeltes, opende het bijeen zijn. Hierop volgde de openingsrede door den eere-voorzitter, minister De Beaufort, die zich na den zang op de estrade achter den lezenaar plaatste. De heer De Beaufort herdacht de Vredes-conferentie in het Huis ten Bosch en wees er op hoe de meeningen der regeeringen, en van de volkeren be- invloed moeten worden. Waar velen, die e^rst de Vredesconferentie hadden toegejuicht, daarvoor later niets dan spot en minachting over hadden, daar stelde de spreker tegenover, dat men niet had moeten verwachte* in een slag alle legers afgeschaft en alle wa pentuig opgeborgen te zien. Grootsche ideeën vinden slechts langzaam in gang. „Ik herinner mij den tijd nog zeer goed, zeide de heer De Beaufort, toen zij, die van een algemeen internatio naal arbitragehof spraken, als uto pisten werden beschouwd', en thans bestaat dat arbitragehof als interna tionale instelling onder het toezicht van alle mogendheden. „De vestiging dezer instelling is het aangewezen uitgangspunt voor eene voorgezette, krachtige beweging ten voordeel© van het beginsel van arbi trage. „Ik wil de hoop uitspreken, dat ook de woorden, die hedenavond hier ge sproken zullen worden in die richting eenen heilzamen inMloed zullen uit- uitoefenen. „De volledige verwezenlijking van het groote beginsel, dat aan de Vre desconferentie ten grondslag heeft ge legen, zullen wij, naar ik vrees, wel niet meer beleven; wij staan nog aan den eersten aanvang der beweging. „Bij de sluiting der Vredesconferen tie zeide haar hooggeachte voorzitter, de ambassadeumPc Staal: „de eerste stap is thans gezet, het zaad is in den akker geworpen, wij moeten den oogst afwachten." „Ik zoude er nu na twee jaren wil len bijvoegen: laat ons thans ook alles in het werk stellen om den. oogst te ver haasten." Het woord was daarna weder aan de muzilek: de violiste mejuffrouw De Jong speelde het Aria van Bach. Vervolgens voerden nog het woord mevr. de douairière jhr. A. Klerck, geb. Van Hogendorp; en. gen. Den Beer Poortugael, mej. Marie Jungius en ds. IF. van Gheel Gildeman. Besloten werd Nederlandsche Opera. Directie C. v. d. Linden. De exploitatie voor het volgende speelseizoen- is wederom verzekerd. Gebruikmakende van. haar recht, heeft de Directie aan de Kon. Ver. Het Ned'. Tooneel kennis gegeven, dat zij over den Stadsschouwburg zaï beschikken. De contracten mei solisten^ koor, orkest, technisch personeel worden- onmiddellijk af gesloten. In overleg mef. d'e regis seurs wordt ijverig aan het. opscol- len van een nieuw repertoire go* werkt. De voorbereidende oefenin gen zullen dit jaar reeds vroeg be- ginnen. burgerlijke Stand. Getrouwd 20 Mei. H. W. A. rtoo- [Zien era E. de Graaft. „Bevallen 19 Mei. W. Wijtkamp- Wijtvhet. z. G. Bak—v;lu Delft <1 K. Douwma—Kok. z. C. A. de Haas- ünMTen.-.d;,C'- M- D'Ote—Bi-Jnk, cl'. Vosshardvan Biezen, z. 19. A. Fransen—van 't Vliet z Overleden: 18 Mei. M. MelWers, 72 j., Raaks. 19. J. C. Schouten, 8 m. z.. Kampervest. J. van Eerden ?x77 K Heerensingel. 18. J. 11. de Waard, 13 m. d. van Marumstraat. J- Bijster, 82 j., Jan Steenstraat. G. Portegies, 2 m. Lange Boogaardi- straat. KERKNIEUWS. Parochiekerk van den H. Joseph. Zaterdag te half 9 de II. II. Mis voo' do bekeering der zondaars. Van 5 k 10 uur gelegenheid om te biechten en te 6 uur het Lof ter eere van do H. Maagd. In deze week de H.II. Missen en Catechismus op de gewone uren. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Dinsdag. Go der Novene en 3e Dins dag der maand, te 8 uur gezongon II. Mis ter eero van den H. Antonius voor de levende en de ovorl. leden der Broederschap, 's Avoncls te 7 uur Lof, Predikatie en Vergadering der Broe derschap, van den H. Antonius. Te half 11 gezongen Huwelijksmis. "Woensdag-avond te 7 uur Vergade ring der Broederschap van den II. Kruisweg. Vrijdag te 8 uur gezongen II. Mis. Gedurende de Meimaand alle avon den in de week, uitgezonderd 's Zater dags, te 7 uur Lof en Rozenhoedje. Zaterdag, Vigilie van Pinksteren, geboden Vastendag. De le II. Mis te 7 uur; te half 8 wijding van het Doop water en te 8 uur gezongen II. Mis. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Vrijdag-namiddag te 4 urn- Lof en Predicatie voor de leden van den lev. Rozenkrans. De H. Missen in -deze week te 7 1/2, 8, 81/2 en 9 uur. De Catechismus volgens gewoonte. (N. H. Ct.) 'VIA R, TNIu U Wrl Op de heden alhier gehouden Graan- en Zaadmarkt was niets aangevoerd. Telegrammen. LONDEN, 20 Mei. (R. O.) De „Times" bevat een telegram uit Ca rolina van 17 dezer, meldiendo De Engelsche troepen bezetten heden Carolina voor de vijfde maal. Bot-ha bevindt zich thans te Er- melo. Ofïicieele Berichten. BURGEMEESTER e-n WETHOU- DERS van Haarlem. Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 17 Mei jl. aan lo. G. Kranenburg Zoon, vergun ning is verleend tot oprichting\ara eene inrichting lot het (bereiden vara melkproductera waarbij als be- weegkrr/'.'ht eene stoommachine zal worden gebezigd, in het perceel aan de Ged. Raamgracht No. 27. 2o. dat met. vernietiging van hun ne beschikking van 11 October 1900 No. 1413, bij Kon. Besl. van 12 April jl. No. 74 aara G. Posch en zijne rechtverkrijgenden, vergun ning is verleend! tot oprichting van eene suikerbakkerij op den zolder van het perceel aan de Barteljoris- straal No. 40. Haarlem, 18 Mei 1901. Burgem. en Wethouders voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ. l.-B. Do Secretaris, PUNACKER.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3