NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen. Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang Woensdag 22 Mei 1901. Vo. 5488 HAARLEMS DAOELAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 Van 1—5 regels 50 Cfcs.; iedere regel meer 10 Ota. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), ia de prijs der Advertenticn van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1-30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. T"ï' s 1-65 4» Reclames 30 Oent per regel. Afzonderlijke nummers0.02 «L Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Eampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37J4 Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. M de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Oourantïers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertent) en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESg Succ., Parijs 3P>i* Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 22 Blei bevat o.a. De Engelsche politieke toestand, Itusland's liefheid voor China, Uit Schwerin, Een vrouwenkamp in Zuid-Afrika, Protestmeeting te Amsterdam, Wed. Barbiers- en Kappersbond, De Spoorwegplan- Officieele Berichten. VERKIEZING TWEEDE KAMER DER STATEN- GENERAAL. De Burgemeester van Haarlem; maakt bekend: dat op Dinsdag 4 Juni 1901, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uur bij hem ter Secretarie der gemeente kunnen worden ingeleverd de opgaven van candidaten ter ver kiezing van één lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in het Kiesdistrict Haarlem; en dat van af heden tot en met boven- genoemden dag te'r gemeente-secreta rie (aan de 5e afdeeling) de formulie ren voor die opgaven koateloos voor (ie kiezers verkrijgbaar zijn. Haarlem, 20 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, G. L. VAN LENNEP, l.-B. VERKIEZING PROVINCIALE STATEN. De Burgemeester van Haarlem; inaakt bekend: dat op Dinsdag 4 Juni 1901, van des voormiddags nee-en tot des namiddags vier uur bij hem ter Secretaire der gemeente kunnen worden ingeleverd de opgaven van candidaten ter ver kiezing van twee leden van de Provin ciale Staten, in het Kiesdistrict Haar lem; en dat van af heden tot en met boven- genoemden dag ter gemeente-secreta rie (aan de 5e afdeeling) de formulie ren voor die opgaven kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar zijn. Haarlem, 20 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, G. L. VAN LENNEP, l.-B. Politiek Overzicht. De Economist" wijdt eon artikel aan deni parlementairen toestand in Engelland. Het blad betreurt het, dat het Engelsche Huis van Afge vaardigden op het oogenhlik zoo verbazend zwak is ondanks de zoo sterke meerderheid voor d'e Re- gee ring, d'at bet niet in staat is op1 behoorlijke wijze de uitvoerendie macht te steunen of te controleeren. Het kabinet stelt maatregelen voor, die niemand' goedkeurt, en d'ie vaak niet eens behoorlijk zijn uitge werkt, en daarover wordt geen de bat gevoerd1, omdat de meerderheid geen gevaar wil loop en der regee ring onaangenaam te zijn, en om dat de minderheid' zich toch niet sterk genoeg voelt om ernstig ver zet te kunnen aanteekenen. Het blad wijst al dadedijk op den oorlog in Zuid<-Afrika. De regeeringsmeerdeirheid moge meenen, dat de oorlog niet te ver mijden zou zijn geweestd;e groot'e meerderheid van het Huis is er van overtuigd, dat zij slecht geleid is, en d'at het °een .roemrijk (resultaat is, als een kwart millioen. Engelsche soldaten na 18 maanden nog niet in staat geweest zijn om 40.000 man te onderwerpen. Doch die meening wordt nooit uitgespro ken. omdat de meerderheid, vreest daardoor de Boeren te zullen aan moedigen. en omdat de minderheid weet, dat als zij daarvoor afdoen de bewijzen ging aanhalen, z:; geen enkele stem zou krijgen. De ..Economist" wildie dat de minderheid zou inzien, d'at, zoo zij geen stemmen krijgt, het toch reeds een goed werk zou zijn als een fris- sche nieuwe gedachte in het Huis werd uitgesproken, en daardoor maatregelen- werden nioodig geacht, om den toestand te verbeteren. Het blad wijst op d'e aanneming der Legerwet, als tweede verschijn sel van dien aard. Hiet geheele Huis gelooft, dat het leger moet worden versterkt en- verbeterd. De Regee ring komt met een plan voor den dag, dat noch het eene, noch het an dere gevolg zal hebben-. Niemand is er -mede tevredenhet debat overtuigd noch de leden, noch het land'. Niemand stelt echter een be tere oplossing voor, zoodat de re geering, d'ie in haar eigen plan- niet gelooft. °een ander plan- heeft en aan het land een legerorganisat'ie wordt opgedrongen, die den toe stand niet veranderen noch verbe teren zal. Rusland: wil erg lief voor China wezen. Rusland wil heb geheele be drag der door China te maken, oor logskosten garandeeneni, wanneer China zich bereid verklaard Rus land daarvoor de nood'ige politieke concessies te doen. De wolf in, de schaapsvacht. Li is slim genoeg om niet toe te bijten. Hou je stil, fluistert hij, anders krijgen de andere mogendheden erg. Ze moesten er eens wat van denken. Inmiddels hebben, de gezanten aan de Chineesch-e regeering bet volgende voorstel gedaan,, afkomstig van de- Engelsche regeertng China zal ter betaling der oorlogskosten aan do mogendheden uitreiken 4-% obl'igatiën met voor amortisatie. Het gold voor rente en aflossing zal voornamelijk moeten verstrekt worden uit de zoutbel-asting en an dere tot dus-ver nog niet aangespro ken rechten. Een internationale commissie, zal worden ingesteidi, zoo mogelijk uit ambtenaren van Pokinigsehe banken bestaande, om dien financieel en toestand' van China te oontroleeren. Zooals wij reeds hebben mede gedeeld, werd Vrijdag te Londen verklaard, dat een, leening van 60 millioen pd. sterling, ten behoeve der Ghineesche regeering, onder garantie der mogendheden, zou worden a,an gegaan, en dat het ka- pi taal daarvoor reeds gevonden is. Zoodra de politieke toestand' in Chi na is geregeld, zat deze leening worden uitgegeven. Buitenlandsch Nieuws. Algemeeue berichten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. De „Times" vernoemt uit Caroli na, dat de Britsche troepen die plaats opnieuw bezet hebben, (voor de vij-fde maal) op den 17em. De kolonne van, Campbell was daartoe den vorigen dag uit Wonderfontein vertrokken. Eeai kleine Bóeren- macht, niet tot een commando be- hoorende, was achtergebleven, wilde- zich aan de- Engelsche-n over geven, toen er een boodschap van. Botha kwam uit Ermelo. waarin hij den achterblijvers allerlei leugens opdischite, eindigende met de verze kering dat hij vrede wilde sluiten met Kitchener maar God' zij d'an-k de voorwaarden, hem door dezen gesteld, beslist kon afwijzen. Botha herinnerde in die boodschap ook aan de roode(?) komeet van 1881. de witte komeet die thans zichtbaar is, verkondigt vred'e met onafhan kelijkheid. De correspondent van, de.„Times" voegt er bij, d'at B-o-tha hetzelfde de vorige week in zijn hoofdkwartier te Ermelo heeft gezegd. In elk ge val beeft zijn boodschap d'e te Ca rolina achtergebleven) Boeren be wogen, zich niet over te geven, maar zich terug te trekken. Kitchener seint uit Pretoria, dd. 18 Mei, dat een gepantserde trein, uit het spoor is geworpen door het springen van een mijn ten zuiden van- Americasiding, d'at noordelijk van Kroonstad ligt. Een Engelsch majoor werd gedooo. Een telegram aan de Daily Mail" meldt dat de Wet naar de Oranje rivier opruktBrand en Hertzog zullen hem op zijn nieuwen inval in de Kaapkolonie v-erge-zelle-n Een van Reufer's bizondere cor respondenten die uit het noorden te Kaapstad is teruggekeerd, seint de volgende samenvatting van dien militairen toestand1Het oprukken van generaal Blood' in het noorden van Transvaal heeft het me-eren- ■deel van de Boeren in westelijke richting gedreven, ofschoon er nog enkelen in het noorden va.n bet dis trict Zoutpansberg staan. De la Reij trekt Blood om. De meeste van de ze vlucht el in,gen- en een aantal Boe ren uit de buurt van» Erm-elo heb ben Botha verlaten- en zijn overge gaan naar het commando van d'e la Reii. De la Reij heeft een stelsel ingericht om reanontev-paard'en uit d-en Vrijstaat te kri^en-, maar de paarden zijn in droevigen toestand'. Methuen en Babin-gton hebben nog meer kleine afdeelingen voetvalk bij zich gekregen. Het nieuwe stel sel van blokhuizen, dat van Engel- schen kant is ingevoerd tot bescher ming van den spoorweg, heeft meer dan zes duizend) man vrijgemaakt voor krijgsverrichtingen in het veld'. De troepen in- den Oranje-Vrijstaat zijn druk doende- met het schoonve gen van het tand ten oosten van- den spoorweg. Enkele zwervende com mando! j-e-s ziin nog ten westen van de spoorlijn, maar in het zuiden. Verder houden Hertzog en Brand tijdelijk de streek rondom. Petrus- burg (ten W. van- Bloemfontein) be zet. De Wet's laatste t.cYht £net een geleide van veertig man was een kranig stuk. Van Vrede uit trok hij noordwaarts naar Ermelo, vandaar den spoorweg over bij Nijlstroojn; vervolgens ging hij in. zuidwestelij ke richting, hield eenige dagen stil bij Maribogo en trok zuidwaarts naar Boshof en verder naar Philip- polisin het laatste dorp moet hij een onderhoud met Hertzog gehad' hieb-beu. Kitchener seint uit PretoriaGe durende de afgeloo-pe-n week heb ben de kolonnes. volgens ingeko men bericht. 19 Boeren gedood, 14 gewond, 238 als gevangenen meege- overd, en hebben 71 zich overgege ven, Verder zijn buitgemaakt 212 geweren, 105.000 patronen voor lichte vuurwapen-s en- 286 wagens verder veel paarden en andere le vende have. Stadsnieuws Haarlem, 21 Mei 1901. Met begrijpelijke belangstelling om de spoorwegplannen te hooren uiteen zetten door een man als de heer jhr. mr, A. J. Rethaan Macaré, die zoo veel blijk gegeven beeft zich voor dit vraagstuk te interesseeren en die zich daar zoo volkomen heeft ingewerkt, had Maandagavond een talrijk pu bliek reeds geruimen tijd voor liet uur van aanvanzich opgemaakt naar „de Kroon", die langzamerhand stampvol liep. waarnemende burgemeester, 25 raadsleöeii, de gemeente-secretaris, de president van de rechtbank, de subst,- officier van justitie, de auditeur-mili tair, overige rechterlijke en andere autoriteiten, de stads-architect en hoofdopzichter der gemeentewerken, en bestuursleden van corporaties, enz. enz. waren tegenwoordig. Aan de bestuurstafel namen plaats de heeren Dr. J. Timmer, W. A. J. v d. Kamp, Prof. P. J. Muller, Theod. G. Schürmanr A. v. Rossum, en Leene. Dr. TIMMER opendie de vergadering en zei onge veer: „Deze openbare vergadering is belegd om te spreken over de spoor wegplannen te dezer stede. Zij is het gevolg der samenwerking van de be sturen van de kiesver. Burgerplicht, van de Chr.-Hist. Kiesvereeniging, van de R.-K. kiesvereeniging. van de libe rale kiesvereeniging „Haarlem", van de Handelsvereeniging, van Nijverheid en van „Haarlem's Noorderkwar tier." Deze besturen waren van meening dat het gewicht der zaak zoo groot was, dat een openbare vergadering al leszins was gewettigd en men was zoo gelukkig een spreker te vinden, waar voor men moeilijk een beteren zou kun nen aanwijzen. (Applaus.) Jhr. Rethaan Macaré toch heeft al tijd getoond een open oog te hebben voor de groote belangen, die hier voor Haarlem in het spel z^jn. Spr. bracht den heer Rethaan Macaré zijn dank voor de bereidwilligheid, waarmede hij de spreekbeurt heeft willen vervullen." (Applaus.) DE HEER RETHAAN MACARé ving aan te verklaren dat de uit- noodiging hem verrastte te midden van overstelpende bezigheden, en hij dius aanvankelijk geaarzeld had haar aan te nemen. Bovendien, merkte Spr. bescheiden op, ben ik geen tech nicus, waaruit eveneens de aarzeling te verklaren valt. Toen men hem vroeg te komen spreken, was zijn eer ste gedacht© dan ook geweest: wend u tot een technicus. Nu echter Prof. Jean Marie Telders niet meer leeft, zou hij geen bevoegd technicus hebben weten aan te wijzen. Deze omstandigheid, de overweging dat Spr. zich veel met het spoorweg-vraagstuk heeft bezig gehouden en zijn warme belangstel ling voor alles wat Haarlem, waar hij zooveel liefs heeft ondervonden, be treft, deden hem dan ook besluiten aan de roepstem gehoor te geven. De heer Rethaan Macaré wilde dit als verontschuldiging beschouwd zien en deed, in betrekking tot den korten tijd van voorbereiding een beroep op de welwillendheid der vergadering. Nu tot de zaait zelve komend, zou Spr. den historiscken ontwikkelingsgang nagaan van het ontstaan der bezwa ren op spoorweggebied, waarmede we hier te kampen hebben, die bezwaren schetsen in hun omvang en beteeke- nis. en de vraag hoe ze zouden kun nen worden ondervangen en de voor- en nadeelen der thans ingediende plan nen. in het licht stellen. HOE ZIJN DE BEZWAREN ONT STAAN? In 1836 is de concessie verleend voor den spoorweg Amsterdam—Haarlem. Waar thans de Centrale Werkplaats is. daar stond toen het station, en des tijds reeds stond het denkbeeldi op den voorgrond het station te verplaatsen. Zoo weinig werd toen het belang van die spoor begrepen, dat 8 jaar later mannen van zaken zich in gemoede voorstelden, dat men in concurrentie met de spoor een paardentram zou kunnen exploiteeren. Iu 1841 reeds werd het station geplaatst, en hoe is me ner toen toe gekomen dat op de tegenwoordige plaats te bouwen? Wel eenvoudig omdat dat toen de hartader van het verkeer nog niet was. Achter de tweede Nieuwe Gracht hield de stad op. Hier en daar wa ren enkele huizen te vinden, het Ke naupark b.v. was onbebouwd terrein. Geen wonder dus, dat geen enkel be zwaar bestond daar het station te plaatsen. Doch die toestand' is veranderd, door dat juist de spoorweg heeft medege werkt tot den bloei dezer gemeente en dat gansche kwartier nu is ge worden een levendig kwartier. En hier vestigde Spr. in 't bijzonder den nadruk op, omdat het wel eens wordt voorgesteld, alsof de spoorweg de eeni- ge schuldige is in deze. Doch men ver geet daarbij, dat de spoorweg zoo veel heeft bijgebracht tot den bloei dezer gemeente. Nu komend bij de beantwoording dei- vraag HOE GROOT HET BEZWAAR IS waarmede we thans te worstelen hebben, herinnert Spr. aan zijn rede in 1899 over hetzelfde onderwerp in het Brongebouw, uitgesproken, waar van het gevolg is geweest oen adres aan de hooge regeering. In dat adres werd vooral gewezen op de verkef r s. belemmering met het Noorder kwartier en het groote gevaar voor menschenlevens aan de overwegen. Een groot bezwar, dat niet onder cijfers te brengen is, is het groote tij dverlies. Verder 1 ij den al onze indus trieën er onder. B. v. de Haarlem- sche paardentram. Hoeveel beter zou het niet zijn. indien de tram zijn eind punt had aan de begraafplaats, zooals het behoorde. Nog sterker ondervindt de electrische tram het bezwaar bij de communicatie met de Bloemendaalsche lijn. Een bezwaar van gansch anderen aard ondervindt onze scheepvaart. Haarlem ligt daarvoor zeer gunstig, door directe verbinding met het Noord zeekanaal, doch trekt daarvan bijna geen profijt. Dat komt omdat over liet Spaarne een spoorwegbrug ligt, die bijna nooit opengaat.. En het is dus een niet te loochenen feit, dat men van de ontwikkeling van de scheep vaart niet dat ondervindt, wat men zou kunnen verwachten. In cijfers is niet uit te drukken, wat het ons zou baten indien dit bezwaar weggenomen ware. Hier in Haarlem, de zesde gemeente van ons land, zal men te vergeefs zoe ken naar een gelegenheid om te lossen en te laden direct uit het schip in de spoor. Dit is een toestand, die men reeds lang niet had moeten gedoogen. Een goederen-station is noodig voor de ont wikkeling van handel en industrie'. En in dit opzicht is Haarlem inder daad ver achteruit. De heer Rethaan Macaré stipte nu nog aan, hoe gevaarlijk tegen woordig het aankomen aan ons station is, vooral wanneer men aankomt op de tweede of derde lijn, en wanneer men het vergelijkt met zoo tal van andere, dan moet men erkennen, dat ons station zeer primitief is. Dit nu zijn de bezwaren en aan POGINGEN OM DE BEZWAREN OP TE LOSSEN heeft het niet ontbroken. Reeds in 1870 is men daarmede begonnen. Reeds toen heeft men getracht de Hollandsche Spoor te dwingen. De middelen waren de volgende. In 1841 had de maatschappij gronden in erf pacht van de gemeente ontvangen, en toen nu in 1870 de spoor verzocht om over meer grond te mogen beschikken, heeft men vergunning gegeven tot we- deropzeggens toe en in 1875 kwam men op den inval het terrein benoorden den Jansweg terug te eischen. De maatschappij antwoordde, dat indien Haarlem zulks deed, zij den toe stand toch niet zou verbeteren, en'dan per slot van rekening voor die gemeente de overlast nog grooter zou worden. Uit de heffing van poortengeld, en in de bepalingen omtrent de barrière sluiting kon men evenmin een wapen tegen de onwillige maatschappij sme den, zooals trouwens door een emi nent rechtsgeleerde, mr. Philips©, werd geadviseerd. En in 1878 zag men ein delijk duidelijk in, dat men met dwang niets vermocht. Daarna heeft men het beproefd' door middel van gemeen overleg. In 1883, onder burgemeester Jordens, ,deed men daartoe stappen. Tot leden eener commissie om met de H. S. M. in overleg te treden werden benoemd mr. Mirandolle. jhr. Van de Poll en mr. Rethaan Macaré. Erkend werd dadel ij k, dat een spo or weg haven was in het belang der maatschap- p ij, en die ook geheel voor hare reke ning diende te komen. Doch 0 n t ke n d werd met alle kracht, dat zij belang had bij het verbeteren van den toestand der overwegen en bij deverbeteringvan het scheepvaartverkeer, want dat was de concurrent der maatschappij, zeide de voorzitter van den raad van administratie. Technisch adviseur was Prof. Tel ders, en toen deze zijn plannen had ontvouwd werd besloten dat van bei de zijden, vanwege de gemeente Haar lem en vanwege de H. S. M. plannen zouden worden ontworpen. Doch toen Prof. Telders aan 't werk toog, liet. de maatschappij hem begaan en deed zij niets. Het plan-Telders, dat toen ontwor pen werd is de kern van het huidige plan gebleven, 't Bleek dat de uitvoe ring van het plan-Telders zou kosten f 750.000. De vraag rees natuurlijk wie zal betalen. De spoorwegmaat- schappij zei terecht, dat de last, die zij ondervond bij de overwegen niet geringer was dan die der ingezetenen, Wat de spoorweghaven en de inwen dige inrichting van het station aan ging, die wilde de spoorwegmaat schappij voor hare rekening nemen, de kosten tot verbetering van het straat verkeer deelen met de gemeente, <3$ spoorwegbrug echter alleen voor reke ning van Haarlem laten. De eerste som, die Haarlem gevraagd werd, bedroeg f 120.000 (voor het ver- hoogen van de spoorwegbrug) en Jiet is zeer te betreuren, dat. men toen voor die kosten is teruggedeinsd, want, wag toen de spoorwegbrv- verhoogd, dan had nu reeds zes-en-twintig jaar lang de scheepvaart in betere conditie ver keerd. Bij het plan-Telders van 1886 zou dö gemeente moeten betalen f 390.000. Men heeft toen bijna anderhalf jaar laten verloopen en heeft daarbij de aanvankelijk goede bedoeling van de H. S. M. aanmerkelijk bekoeld, wat ook zeer begrijpelijk is. Thans, merkte spreker hierbij even op, heeft men sneller, korter ge handeld, en daarom verdient zeker 't dageiijksch bestuur lof (applaus). Er is in dit geval reden geweest om ook het advies der Kamer van Koop handel niet in te winnen, omdat men nog in het bezit is van een uitnemend rapport van dit college. Toen in 1888, om den draad der his torie weder op te nemen, de commis sie voor de tweede maal bij de H. S. M. kwam, stond men veel zwakker, en toen heeft de maatschapn:: zich be reid verklaard genoeven te nemen met een bijdrage van Haarlem 350.000, en Haarlem bood f 250.000. Verschillende voorstellen zijn in den loop van den tiïd gemaakt, door Prof. Telders, den heer Ellink Sterk en dien heer Kruseman. die allen v i a d u ct e n ten grondslag hadden. Doch die hadden het nadeel, dat het een zeer gebrekkige oplossing was, die toch veel geld kostte en de scheeépvaart had er absoluut geen nut van. Van daar, dat ook geen dier viaducten tot stand is gekomen. Men heeft ook -1- tracht een ontwerp van een tunnel on der den spoorweg, doch die, omdat al leen voetgangers er gebruik van zou den kunnen maken, onpractisch was. Ook de voetbrug is geen afdoende op lossing, zooals de ervaring ons leert en bovendien een groote ontsiering. Alle middelen die dus zijn aange wend om te krijgen een eenzijdige op lossing, hebben gefaald. En zoo is men te rade geworden zich te wenden tot de hoogejfegeering. De plannen, die de Hollandsche Spoor eft gehar' werden nu kortelijk in herinnering gebracht. Dat in 1891 met den oprit en afrit, van 7 M. hoogte bij het station Het plan van 1892 was beter. Daar bij was ontworpen een spoorwegha ven, waar nu het spoorwegmagazijn staat. Dan zou ons prachtig Kenau park de hartader van het verkeer ge worden zijn. Een later plan was nog beter,, doch minister Van der Sleyden kon hier aan zijn goedkeuring niet hechten. De tegenwoordige minister Lely ech ter, die kracht, energie en kennis heeft 0111 zooveel mogelijk te voorzien in de belangen van Waterstaat, Handel en Nijverheid, wil ons nu helpen. Met grooten nadruk wees nu spre ker op de bepaling, dat de minister der maatschapnn- werken kan opleg gen, indien hij zulks noodig oordeelt in hetbelang van deontwik keling van li et verkeer of de uitoefening van den dienst. Wanneer de maatschappij het met de zienswijze van den minister niet eens is, dan wordt er een scheidsge recht benoemd. Men vergete toch niet, dat de ver hooging van de spoorbrug niet abso luut is in het belang van het spoor wegverkeer en do last aan de overwe gen toch bezwaarlijk een belemmering van den dienst kan worden genoemd. In directen zin. in den zin der be paling is het dus volstrekt niet zeker, dat de minister de maatschappij zou kunnen dwingen. Er bestaat nu echter eindelijk ge lukkig overeenstemming tusvhen re geering en spoorwegmaatschap'' dat het thans ingediende plan uitvoerbaar is. In beginsel is de minister het met de maatschappij eens, dat ook de ge meente Haarlem een deel der kosten moet bijdragen. Een dergelijk plan kan niet tot stand komen zonder fi nancieel© offers van de gemeente. De vraag is nu kan Haarlem dat offer brengen en

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1