NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang Donderdag 23 Mei 1901. No. 5489 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJSMtèi&SÉfóÊk ADVERTENTIËN Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 15 regels 50 Cfcs.; iedere regel meer 10 Cta. Boifcen het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrok waar een Agent goreatigd ie (kom der gemeente), 4e pnja 4er Advertentiën Tan 1—5 regeln 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheel. Rgk, per 3 maanden1.65 ÉLy Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02^ Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.87Telefoonnummer der Kedacti© 600. Telefoonnummer der Administratie 123, M f| de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend reebt tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks» behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES3 Succ., Parijs 3P** Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad Tan 23 Mei bevat o.a. Cijfers en feiten, Esterhazy's verklaringen, Krijgsgevangenen op Ceylon, Gemeenteraad. Officieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU- ÜERS van Haarlem, Doen te weten, dat bij hunne be>- schikking van 17 Mei jl. aan C. Donc- lcer vergunning is verleend tot oprich ting van eene bakkerij in bet perceel aan eene projectstraat in bet verleng de van de Ostadestraat. 2o. aan M. Y. Duisterhof vergunning 'is verleend tot uitbreiding van eene bakkerij in het perceel aan de A. L. Dyserinckstraat no. 17, door bijplaat sing van eenen heete luebtoven. 3o. aan Gebr. De Waard vergunning is verleend tot oprichting van eene drukkerij waarbij als beweegkracht een gasmotor zal worden gebezigd in het perceel aan de Rozenstraat no. 5. 4o. aan D. Bartling en Zoon vergun ning is verleend tot uitbreiding van eene smederij in het perceel aan de Oranjestraat no. 19. Haarlem, 21 Mei 1901. Burgem. en Wethouders voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ. l.-B. De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. De eenige middelien, dlie een klein begrip kunnen geven van den oorlog in Zuid-Afrika, naast dJe leugen-berichten waaruit het na tuurlijk moeilijk gaat, z.i oh een oor deel te vormen, zijn de verliezemlijs- ten en maandelijksche statistieken. Welnu, de statistiek, diie loopt tot dJen lsben Mei, geeft weer be- langwekende cijfers, al missen we* er tot ons leedwezen ook gegevens in omtrent die sterkte der .gekleur de troepen" alias losgelaten Zoe loe's en dergelijke van Zijne Britsche Majesteit. Er blijkt uit deze lijst, dat Engeland op i M:ei jl. voor het beschaven der Boeren republieken in Zuid-Afrika nog aan •den arbeid' had' 249.416 officieren manschappen, enkel blanken, wel te verstaan. Deze zijn. verdeeld als volgtGeregelde troepen 138.002 koloniale id. 58.821 Imperial yeo manry 23.104 militie 20.104 en vrij willigers 9.385. Gesneuveld zijn in 't geheel tot het begin van deze maand1 355 officieren en 3667 min deren aan wonden, ziekte enz. zijn bezweken 359 officieren en 10.597 minderen totaal getal over ledenen 14.978. Gewond' zijn 1333 officieren en 15.876 minderen, die natuurlijk nog een aanzienlijk con tingent voor de rubriek der doodlen, leveren tegen de eerstvolgende sta tistiek. Uit ZuidrAfrika zijn huis waarts gekeerd. 76.582, waarvan niet minder dan 47.739 invaliden; slechts 22.081 keerden oogenschijja- lijk heelhuids terug van hot oor logsveld met 4533 kolonialen, waar van uit deze statistiek niej. is op te maken in welken graad! van wel stand zij zich bevonden bij; hun vertrek. Er blijkt nu, dat de oorlog vol strekt niet dichter bij uitwezen is dan verleden jaar, de verliezen-cij- fers onrustbarend stijgen en de kos ten enorm worden. De tegenzin in dein' oorlog moet dus in Engeland ook hoe langer hoe grooter worden, vooral indien men nagaat hoe weinig de zaken op schieten. Zoo bijvoorbeeld in het Kaap- sche oorlogsterrein. De Rebellen en republikeinen, zijn over m.eer dan driekwart de haas. En mocht het waar zijn, wat een Renter-cor respondent over de Wet's verba- zingwekkeoden tocht van dein noordoostelijken Vrijstaat, door Transvaal (oost, moord, west) naar den zuidiwestalijken Vrijstaat heeft medegedeeld, dan is het zeer waar schijnlijk, dat deze, na besprekin gen met Botha te Ermielo, Beijers in 't noorden (bij Nijlstroom), de la Rey in 't westen van Transvaal en ten slotte Hertzog en Brand in het midden of zuiden van den Vrij staat, de opper! eiding van een groo te beweging tegen de Kaapkolonie op zich zal nemen. De zoogenaam de verpletterende nederlaag dJe Wet in Maart toegebracht ten zuiden dier Oranje-rivier heeft de Emigelschen geen kans gegeven, de kolonie van de overige invallers te zuiveren. Uit alle berichten blijkt dat zich nog steeds rebellen' aansluiten, het natuurlijk gevolg van Engeland's machteloosheid. Wanneer de Wet nu niet te lang talmt en. den. vijand gelegenheid geeft weer een groote troepenmacht in de Kaapkolonie 'samen te trekken, dian is de kans zeer groot dat het hoofdltooraeel van. den strijd' weer naar Engelsch ge bied wordt verplaatst gelijk voor anderhalf jaar. Dit zoude een merk waardige ommekeer zijn. die tevens de in de republiek achterblijvende burgers tot -een1 flink optreden, al thans rust en reorganisatie in staat zou stellen. De kinderpraat van Daily Mail" ein Times" over sprookjes, waar mede Botha zijn burgers aan het tentje zoude houden, achten we geen commentaar waard1. Evenmin de honderdmaal herhaalde verze kering, dat die Boeren nu eindelijk het hoofd' in den schoot willen liet. gen. Integendeel toornen de kwaad aardige adviezen van den „Times"- correspondent te Carolina maar al te duidelijk hoe hij tandenknarsend het taai verzet der Boeren dlesnoods met vertrapping van alle beginse len van volkenrecht en memsehe- lijkhiedd zou willen breken. Zulke uitbarstingen bewijzen beter dan iets anders dat het er voor de En- gelsohen' weer spant. Het doet den ken aan de periode toen Roberts dien oorlog officieel geëindigd! ver klaarde, maar de guerrilla eerst goed) het hoofd opstak. Buitenlandsch Nieuws. De krijgsgevangenen op Cey lon. In „Politiken" komt een corres pondentie uit Ceylon voor am een zekeren heer J. Madlsein, dlie v&r- gumnjing heeft weten te krijgen; otm het kamp der krijgsgevangenen te bezoeken. Hij d'eelt mede dat die krijgsgevangenen het dragelijk heb ben maar dat zij in de. laatste, dia gen (zijn brief is gedagteekemd van den 24en April) allen gestraft war ren met hal veering van hun rant soen en met het verbod om 's avonids licht te branden. Deze verfijnde wreedheid hadden de Engelse-hen bedacht omdat de Boeren en de uit- landers elkaar niet wilden' verra den. De Engelsohen trachtten ral. te weten te komen wie door den oor log bet burgerrecht hadden, verkre gen in Transvaal (volgens de beslis sing van President Kruger dat al le medesbrijdenden aanstonds het volle burgerrecht zouden krijgen) en wie het al vroeger hadden. Want, zooals ook te Londen., voor de com missie is gebleken, wordt het bur gerrecht der eersibedoelden door de Engelscbem nieb erkend en dier .genen onder de nieuw-ingeburger- den die Engel scha onderdanen wa ren, zouden dus als rebellen' wor den behandield. Niemand wil hen echter verraden en daarom, is het gansche kamp op de boven aange geven wijze gestraft, Een van die SkandUmaviërs, een zekere Michelsen. heeft den heer MadSen nog medegedeeld dat hij. nadat hij had getracht, van de Ba varia te ontsnappen, niet alleen vier dagen op water en brood is gezet maar ook geheel naakt is uitge kleed en zoo, aan handen en voe ten geboeid, voor den commandant was gebracht. De gevangenen, zegt de heer Mad- sen, verlangen natuurlijk maar een spoedige vrijheid maar maken zich daaromtrent geen illusies, daar zij de vaste overtuiging hebben dat 250.000 Engelschen het met 15.000 Boereu niet kunnen klaarspelen en dat de oorloir nog jaren kan diuren. Este hezy's verklaring. Esterhazy behandelt in het elfde vervolg zijner verklaring in de ,,Ind. Beige" het proces voor den krijgsraad' te Reranes. Den eersten d'ag van het proces ontving kolonel Jouaust reeds een langen brief van- Esterhazy, met verzoek dien aan den krijgsraad! over te leggen, waarin hij plechtig verklaarde de schrijver van het bor derel te zijn, met bijveirmelding van. de omstandigheden onder wel ke hij bevel had ontvangen het stuk te schrijven. Gedurende het gehee ls proces schreef hij herhaaldelijk aan den voorzitter van den krijgs raad, aan commandant Carrière1, aan generaal Rogefc, aan generaal Merci er. Van alle aanwijzingen, onthullingen enz. van Esterhazy wordt .echter geen nota genomen: en vooral aan kolonel Jouausi maakt hij daar een scherp verwijt van zijn gedrag, zegt Esterhazy, was een formeel e schending van elk rechtsbeginselMaar ook dlie nieuwe comedie was moodig om den generalen staf te beschermen en alle schakels van dien ketting niet uiteen te laten vallen. Een dier brieven, waarvan commandant Car rière verklaarde d'at zit ongezien in de prullemand werden geworpen, gericht aan generaal Roget, geeft Esterhazy verwijt generaal Roget ronduit die leider dier gehedle zaak te zijn, ook de moordenaar van Henry ©n de beul van hem. Ester hazy, terwijl hij hem dreigt com- promettante stukken te zullen over leggen. wanneer de generale staf Esterhazy tot medeplichtige van Dreyfus zal gaan verklaren. D© Taeksofae postquaestJe. De vreemde postdirecteuren, heb ben. aan de gezanten, eenige voor stellen gedaan als oplossing der postqua&stle. De posten aankomen de per 'OrienPExpress zullen voort aan moeben worden toevertrouwd aan treimbeambten,de posten per gewonen posttrein aankomende zul len in een afzonderlijken wagon worden gesloten onder hoedie van een spe-oialen. beambte die buiten gewone uitgaven, die voortgevloeid zijn uit het zenden der aangeleeken- de postzakken, zullen warden afge trokken van de bediragen verschul digd aan de Ottomaansche postad ministratie voor -het vervoer der posten dn dien tijd vóór de quae&tie gerezen was. De directeur der Ottomaansche postadministratie heeft een. nieuwe nota aan de vreemde postdirecteu ren gezonden, waarin hun berient wordit. dat de vreemdie postzakken, evenals vroegeT. weer door Otto maansche beambten zullen afgele verd worden. De postdirecteuren zullen echter geen rekening houden met deze nota en evenals zij sedert dien 5en reeds doen, een eigeh be ambte zenden om de postzakken in ontvangst te nemen en te expedliëe- ren. Alcemeene beriohtflii. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. Achthonderd Boeren trokken de Kaapkolonie binnen, ten noordwes ten van Ventersbad', om de troepen macht van Fouché te versterken. Geen mijl van. den spoorweg tus- schen Belfast en Pretoria is. naar gemeld1 wordt, v elite voor spoor- wegongelukken; de Boeren leggen bijna eiken' nacht dynamiet onder de rails, waardóór die trein dlie er het eerst overgaat wordit „opgebla zen." „Gentral News" verneemt uit Pre toria, dat een. Boerenmacht, thans tot vierduizend man. aangegroeid, en met drie kanonnen, het bergach tige terrein bij Botha's pas in die Dmkensbergen bezet houdt. Tengevolge van een aanval van Scobeill in den nacht van den 19em, aldus een Engelsch oorlogsbericht, heeft Malan al zijn reserve paarden verloren, daar er 38. werden opge vangen. Verscheidene Boeren ste gen. op ongezadelde paaiden dia ar zij hun zadels in de vlucht moesten achterlaten. De vervolging werd Maandag voortgezet. De Boeren la gen zonder bedekking in een sterke i stelling. Zij werden door eenige granaten uit hun stelling verdre ven en op een patrouille van yeo manry gejaagd, die van achteren naderde en zes Boeren buiten ge vecht stelde. Tengevolge van de ge vechten van de laatste dagen: is bet commando van Malan geheeienal gedesorganiseerd. Onder de 80 man van het com mando van Lategan zijn er maar drie, die geen. rebellen zijn, Eenige diagen geleden wist de „Königsberger Allgemeine Zeitung'" te vermelden, dat voortaan aan nauwlettender toezicht uitgeoefend zou worden op het toelaten van. per sonen, die niet ambtshalve aanwe- zg moesten zijn, tot feestelijkheden enz. waaraan de Keizer deelneemt. Men wilde dus voorkomen d'at „be schrijvingen en afbeeldingen van zeer twijfelachtiger aard" onder het publiek komen. Van militaire zijdie ontvangt nu de ,N ati onal-Z ai.tung' bevestiging van dat berichter is zelfs al een nieuwe regeling" in werking voor militaire veirboonin,- gen. Stadsnieuws. Haarlem, 22 Mei 1901. Bij de Dinsdag door het gemeente bestuur gehouden aanbesteding van de levering van brandstoffen ten dien ste der gemee-ntegebouwen, benoo- digd van 1 September 1901 tot 1 Mei 1902, werden 10 biljetten ingeleverd, behelzende de volgende inschrijvin gen P. G. Otter Co., voor lange turf per dubb. HL. f 0.32; voor grove steen kolen per 100 KG. f 1.20; voor anthro- ciet per 100 KG. f 2.15; II. Hoenderdos, voor korte turf per dubb. HL. f 0.58; voor grove steenkolen 1.29 per 100 KG.; F. Perquin, voor geklopte cokes per HL. f 0.01; voor "rove steenkolen per 100 KG., f 1.24 en f 1.10, (stukken), voor anthraciet per 100 KG. 1.90; C. van der Spek, voor korte turf per dubb. H. L. 0.73, voor lange turf per dubb. HL. 0-34; J. Overakker, voor korte turf per dubb. HL. f 0.60, voor lango turf per dubb. HL. f 0.35, voor geklop» te cokes per HL. 1 0.70; voor grove steenkolen per 100 KG. f 1.35, voor an thraciet per 100 KG. 1.98; G. Honig en Zoon, voor korte turf pet dubb. HL. f 0.59, voor lange turf per dubb. HL. f 0.31, voor geklopte cokea per HL. f 0.69, voor grove steenkolejn f 1.25, voor anthraciet per 100 KG;- f 2.37s; A. Swit2er Jzn., voor korte turf per dubb. HL. f 0.53', voor lauve turf per dubb. HL. f 0.39, voor geklopte co» kes per HL. f 0.87, voor grove steen kolen per 100 KG. f 1.20, vo'jï anthra ciet per 1.00 KG. f 2.20; N. van Hreo- men en Co., voor korte turf per dubb. HL. f 0.54, voor geklopte cckes per Hi f 0.62a, voor grove steenkolen per ÏUO KG. f 1.25, voor anthraenl 1 2 70, G. van den Haak Jr., voor korte lorf per dubb. HL. 1 0.54, voor lange turf per dubb. HL. f 0.40, voor geteste cokes per HL. f 0.87, voor anthraciet per 100 KG. f 2.30; A. de Rover, voor korte turf f 0.75, voor lange turf per dubb. HL. 0.41, voor geklopte cokes per HL. f 0.85, voor grove steenkohn per 100 KG. f 1.90, voor anthraciet per 100 KG. Eng. 3, Belg. f 2.63. Pers-delict. Bij den Officier van Justitie alhier is naar het Ilbld. vernoemt door den heer C. B. Hermann, directeur der Fiskerei-Actien Selskabat „Gardar" te Ymuiden, een aanklacht wegens laster ingediend tegen den Haarlemschen correspondent der Nieuwe Rott. Cou rant, naar aanleiding van de beschou wingen die deze had vastgeknoopt aan zijn verstag van de onlangs alhier be handelde civiele rechtzaak. De rcehtbank alhier deed Dinsdag uitspraak in de zaak tusschen de Noordsche visscherii-maats. Gardae en den manager daarvan, den heer Her man te IJmuiden, waarbij deze laat- ste werd gesommeerd liet kantoor der Maatschappij te IJmuiden te verlaten ep-af te treden als manager.- De rechtbank overwoog dat de ei- schers optraden al9 uitmakende het bestuur van de maatschappij Gardas, doch dat twee hunner dit niet waren, althans niet bewezen hebben te zijn, waarom dan ook de eisch door dé rechtbank werd ontzegd. In het bericht over de tentoonstel- ling van bloemen van late tulpen, die Dinsdag op de bovenzaal van de ,,Ver- eeniging" werd gehouden is een druk fout geslopen. Men -*ieve in den 9en regel in plaats van N i s s e n het woord Narcissen te lezen. De zin wordt dan: Bovendien waren ter opluiste ring tentoongesteld 28 verscheidenhe den van Narcissen. De algemeene jaarvergadering van de Haarlemsche kook- en huish »d- school zal worden gehouden Dnuder- dag 23 Mei e. k., Wilhclminastraai 17, te 2 1/2 uur. Wij herinneren er aan, dat morgen avond in de Waalsche Kerk het quai- tet-Zalsman eene uitvoering zal ge- Feuilleton. SSE** JAAR Naar liet Engelsch VAN DOROTHY GERARD. 23) Ik gaf iedere poging op, bij on dervinding wetende, dat men iets wat zich in haar kinderlijk brein had vastgezet, niet wegpraten kon, evenmin als men een kleurenblin de het verschil van kleur kan uit duiden. Het was niet omdat zij van het kwaad' hield, maar zij was niet in staat het in zijn verschillende vormen" te onderscheiden. Ik heb haar hare vreemde opvatting van sommige dingen nooit kwalijk ge nomen maar schreef het steeds toe a.an haar ziekelijk gestel en die om standigheden waaronder zij gebo ren is. Toen ik eindelijk weer in huis kwam, was de groote zitkamer le dig, maar ik vond Jadwiga, alleen op de waranda, met een boek op haar schoot, terwijl zij dieedl alsof ze bezig was met lezen. Een blos op haar wangen toonde mij d'at het onderhoud niet was geweest zoo als zij zich had' voorgesteld!. Ik vroeg haar niets maar ik geloof diat mijn oogen dit deden, want opeens begon zij haastig Je had gelijk, zeid'e zij' zenuw achtig lachendhij was zeer ge schokt meer dan ik ooit heb kun nen denken. M'aar dat spreekt van zelf het. verraste hem. juist zoo als het mij deed. Maar dezen namid dag zal hij tiidl hebben van den eer sten schrik te bekomen. Is hij weggegaan vroeg ik. Ja, natuurlijkhij kwam nu alleen maar naar mama te infor- meeremhij was op weg naar een van zijn boerderijen, hij moet zijn vader nu vervangen, weet je, maar hij komt terug, net zooals hij ge woon is. Ik deed! eenige meer bepaalde vragen en ofschoon Jadwiga bui tengewoon terughoudend was, kreeg ik toch een vrij klaar beeld van het onderhoud. Zeer zeker was Wlad'imir meer dan geschrokken, hij was eenvoudig overweldigd door het aan hem gedaan verhaal, en, daardoor niet in staat een juist be grip te krijgen van Jadwiga s el lende. Hij was klaarblijkelijk te zeer geschrikt om dadelijk te anL woorden, en het eerste oogenblik tot niets anders in staat geweest dan om zijn onveranderlijke gene genheid voor Jadwiga te betuigen. Dit alles was natuurlijk genoeg, zijn jeugd in aanmerking geno men, en het vreeseiijke van de onP dekking maar wat mij frappeerde was het steeds verontschuldigen van. hem door Jadwiga, en de eigenaar dige uitdrukking die er op haar gezicht was gekomen sinds zijn ver trek. Ik geloof dat ik het hem te plotseling heb verteld, zeide zij, ik ben altijd zoo ongeduldig. Wla- dimir is zulk een man van eer dat de verschikkelijke gebeurtenis hem een oogenbük ziin hoofd deed ver liezen. en al dien tijd keek zij mij aan, als wilde zij op mijn gelaat de bevestiging zoeken van haai' eigen gevoelens. Toen het uur aanbrak, waarop Wlad'imir's komst werd verwacht, kon ik zien dat een angstig gevoel zich van Jad\viga meester maakte een angst die zij op alle moge lijke manieren voor mii trachtte te verbergen, in tegenstelling met ha re anders zoo groote openhartig heid. Maar zij was niet iemand' om iets te verbergen ieder oogenblik zag ik haar onrustiger spelen met haar juweelen. horlogeketting, en haar voorliefde om hedlemavond op de waranda te zitten, was hier aan toe te schrijven1, diat haar zit plaats uitzicht gaf op de deur. Wladiimir was nog nooit te iaat ge weest en het was we-1 opmerkelijk dat hij dezen dag juist oponthoud zou hebben gehad. Het was Jack w.iga aan te zien, dat zij zwaar Leed; maar het was tevems duidelijk dat zij thans haar vrees niet ondier woorden zou brengen. Di.t zou im mers wantrouwen toonen teven den man in wiens fierheid zij geloofde met al het vuur van haar jonge lief de. Voorwaar, de gedachte dat hij haar niet meer zou minnen, vond zij zoo iels afschuwelijks, diat zij die ver van zich wierp. Er is zeker iets met hem ge beurd. zeide zü plotseling tot mij toen haar oogen de mi ine ontm oet ten. Ik ben bang dat hij van zijn paard' gevallen isdat maakt mij zoo angstig. En zij keek mij aan, bevreesd een ontkennend antwoord te hooren. Ik bracht dien namiddag, nu eens in d'en tuin, dan weer in huis door. Mevrouw Zielinska had een kletirae herhaling van haar ongesteldheid gehad na dien zwaren., emotie vol len dag van gisteren, maar ofschoon zij in haar kamer bleef, was zij niet in den staat van verdoovirag, zoo- als gewoonlijk- Van tijd tot tijd kwam ik bij haar om te vragen of zij ook lets noodlie had en, ik voind haar steeds bezig met brieven sor teer en en berekeningen maken. Het was duidelijk te zien dat ook zij verlangde naar Wladimir's komst. Is hij er nog niet? vroeg zij eiken koer als ik binnenkwam. Zend hem toch dadelijk hier. Ik moet hem spreken over ziin vadlcr en diens terugkomst. Hij zal waar schijnlijk den sleutel kunnen ge ven. Is Wladimir daar niet? en zij luisterde een oogenblik naar een geluid in de pang. 'Neen. dial is Andrei. Tusschen twee haakjes, Miss Midd'letion, ik heb Andrei ge zegd dat hij wat Spaansche vliegen mee mocht nemen voor zijn vrouw, die nen bezetting op de borst heeft, maar als gij een. loomte wilt doen. brengt gij ze haar dan en wijs met een hoe ze gebruikt moeten worden. De grijze knecht was een ge trouwd man wiens woning, waar hij ied'eren avond weer naar toe ging. gelegen was aan het eind van het dorp. Dat mevrouw Zielinska mij zulk een boodschap opdroeg, was voor mij een onweerlegbaar bewijs dat de gebeurtenissen yarn den vorigen dag een geheelen om mekeer in; haar zielelevan hadden gebracht. Haar belangstelling in de kleine dingen van het leven scheen plotseling te herleven en als ik dan dacht dat de ontdekking van de misdaad van haar man dit had teweeggebracht, werd het mij dui delijk d'at die. menschel ij ke ziel niet te doorgronden is. Het was langzamerhand avond geworden en de kans om Wladi mir te zien was zoo goed als ver keken. Ik ging Jadwiga opzoeken om haar wat mie-e te rue men naar buitenik begreep dat die wande ling haar goed zou doen ber aflei ding. Buiten de deur? O, meen, ik kan niet uitgaan, zeide zij, ik zou een gevoel hebben alsof ieder een de geschiedenis al wist. DaaroD keek ik maar Anulka dlio

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1