NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. DirecteurJ. C. PEEREBOOM. ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent geveetigd ia (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Ote.; iedere regel meer 10 Ota. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prigs der Advertentien van 15 regelB 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Kedactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123, Intercommunale aansluiting. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs SIK* Faubourg Montmaxtre. Dit nummer bastaat uit acht bladzijden. Haarlem's Dagblad Tan 24 Mei bevat o.a. Protesten tegen den oorlog in Engelaud. De toestand in Zuid Afrika, Verkiezingen, Bond van Z. aS. M. personeel, Monument op het graf van Maria van Nassau. Officieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS van Haarlem, Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 14 Mei jl. lo. aan J. M. Hazes vergunning is verleend tot op richting van eene sigarendrogerij in den tuin van het perceel aan het. Plein no. 1. 2o. aan P. Goedkoop Dzn directeur der Naaml. Venn. „Werf Conrad" ver gunning is verleend tot uitbreiding van de inrichting voor machinale houtbewerking op het terrein aan den Spaarndamschenweg door bijplaatsing van een electrischen motor in den kelder dier inrichting en het plaatsen van een stoomketel voor centrale ver warming. 3o. een Haverschmidt Klaje ver gunning is verleend tot uitbreiding van hunne stoomververij en chemische wasscherii in het perceel aan een par ticulieren weg aan den Zijlweg no. 2. Haarlem, 22 Mei 1901. Burgem. en Wethouders voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ. l.-B. De Secretaris, PLINACKER. Politiek Overzicht. Het verzet tegen dm oorlog schijnt in Engeland bij den dag grooter te worden. De Londensohe cor.responr dent v® „Het Volk" verhaalde in een brief van, 20 Mei het volgende over het protest van de S oei aal-de- mok rati sc he Federatie. „Enkele maanden voorheen nog, was het moeilijk om in dat door arbeiders bevolkte deel der stad eene vrediesmeeting. zonder stoor nis. te houden. Een der Zondagen bestormde een Jingo-gek publiek, de tribunes en maakte het spreken absoluut onmogelijk. Eene scher mutseling ontstond, waarbij eer der sprekers zich verzette tegen zij ne fanatieke aanvallers en, naar 1 ct heette, een dezer een danigen op stopper toediende. Hij werd gear resteerd. eentee dagen gevangen ge houden. doch later van alle rechts vervolging ontslagen, daar zijn on schuld werd bewezen. „Gisteren, had op dezelfde plek eene door de Sociaal-demokratische Federatie belegde protestmieeting tegen den oorlog plaats, die met 6 sprekers van 11 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds, zondier onderbre king heeft geduurd. Een zeldzaam geval. En thans werden de sprekers Jac. Clayton niet 't minst eestdlriftiig toe gejuicht. De elkander opvolgende redenaars vertolkten het mieer en meer opkomend gevoelen, dat deze oorlog aan het Engelsohe volk voor de grootste offers aan geld en men- schenlevens. niets dan schande en verachting brengt. Eene motie, waarin tegen het voortzetten van den oorlog geprotesteerd en het be ëindigen door de regeering geëiseht werd. vond' bij de duizenden, die de sprekers omringden, niet de minste tegenspraak." Kenmerkend is ook hetgeen hij verhaalt omtrent de werklieden aan het sitaatsarsenaal te Woolwich, wier loon met 33 tot 50% verlaagd is. Bij handenvol wordt het geld voor den oorlog weggesmeten, en hoe hard' Engeland geld moedig heeft, mag eenigszinis uit deze daad blijken. De positie van het minis terie wordt er in de toekomst niet pleizierig op. Als eens eenmaal de oorlog geëindigd is, dan zull'en de. krachten geconcentreerd moeten worden^ op de sociale hervormingen. endan zal er geen geld in kas wezen. Men aal den drang om so ciale hervormingen tot stand te brengen niet kunnen weea's taan, en de oorlog, die ontzettend veel men» schenlevens en geld gekost heeft, zal 'n resultaat van nihil hebben op gebracht en d'an eerst zal er 'n storm van verontwaardiging tegen het ministerie opgaan. Behalve het kenteren der open bare meaning behalve wat er op te maken valt uit berichten van het oorlogster-rein zoo nu en. dan, zijn er nog meer aanwijzingen, dat het slecht gaat voor die Engelschen. In de couloirs van het Lagerhuis werd voor waar verzekerd, diat lord Kitchener hartelijk genoeg heeft van den oorlog en zelfs geseind zou hebben aan de regeering, dat hij er beu van is. Sommigen mieenden te weten,, dat Kitchener, zoo er geen flinke versterking van het En- gelsche leger in Zuiid-Afrika wordt gezonden, voornemens zou wezen zijn commando neer te leggen an deren. dat hij alle stellingen, be noorden Pretoria wenscht te ont ruimen in dat geval. Dit gerucht moge n.u overdreven zijn, en aan aftreden moge Kitche ner nog niet denken.: het is zeker, dat nu al maanden en weken de Engelschen ondanks hun groote troepenmacht geen stap vooruit ko men. Wat baten die lange lijsten van veroverde ezels, schapen en paarden, wat baat het of zij voor de vierde en vijfde maal een plaa.-s- je bezetten, wanneer zij niet in staat zijn de bezette plaatsen te be houden, en de op commando zijnde Boeren te onderwerpen Wij hen- ben gezien, boe De Wet een mees terlijken tocht volbrengt d'oor de beide Republieken en. op Engelsch feuilleton. BEN JAAR Naar het Engelsch VAN DOROTHY GERARD. Maar vertelt ge haar dat niet zelf? vroeg ik. Ga nu met mij miee, gij hebt geen anderen bood schapper nood'ig. Niet vandaag, zeide hij vlug. Ik ben vandaag nog geen mees ter genoeg van mijzelf. Ik weet niet zeker of ik thans in mijn. zenuwach tigheid' geen woordl zeggen zal dat haar kwetst. Neen, het is beter van daag niet. En, als was hij bang voor verde re argumenten, keerde hij zich om en snelde heen, verdwijnend in de duisternis van de laan, waarin ik alleen bleef staan, vol van gedach ten. HOOFDSTUK XIV. Ik bracht Jadwiga. Wladiimtr's boodschap niet. noch vertelde haar van mijne ontmoeting. Door dit te doen, zou ik slechts aanwakkeren de gedachte, die door haar hoofdje speelde. Indien' mijn veronderstel lingen juist waren, zou zij spoedig meer hooren dan ik haar .kon ver tellen. Maar het einde kwam spoe diger dan ik gedaciit had. Den volgenden voormiddag was ik bezig met Anulka in de leerka mer, toen d;e deur werd openge gooid en Jadwiga binnentrad, een open brief in de hand' houdend. Ik had.' haar in verschillende gemoeds toestanden gezien, maar zooals thans nog nooit. Haar zwarte oogen vlamden in een gelaat dat bijna doodelijk bleek was, en zij haalde met moeite adem. Ik sprang ver schrikt op, haar met mijn oogen vragend' aanziend en onwillekeurig een onheil verwachtend. Zij kon niet onmiddellijk spreken, miaar met een zwijgend en gebiedend ge baar, wees zij naar haar zuster, en ik begreep het en beval Anulka heen te gaan, nu die voorzorg ne mend, het raam zoowel ats de deur dicht te sluiten. Hierzeide Jadwiga ten laat ste, met een stem, die zacht scheen te willen praten, maar die telkens grondgebied, onder den neus van de Engelsche troepen. Wij hebben gezien:, dat de zoogenaamd ..schoon geveegde" districten onmiddellijk als de Engelschen er d'oor zijn. we der door de Boeren worden bezet. En wij weten ook dat Kitchener nu al in weken geen stap .is vooruit gekomen.. Hoe slecht de toestand: is blijkt wel het best uit de onzinnige voor stellen. die weder in Engelsohe bla den worden gedaan.. Het is ken merkend. dat de „Times" in allen ernst dlurft aanbevelenEr moet een. termijn worden vastgesteld', bij voorbeeld' einde Juni, waarop de oorlog moet u-it zijn. Alle na dat tijdstip nog te velde zijnde Boeren moeten dan. niet langer als oorlog voerenden worden beschouwd hun bezittingen moeten worden gecon- fiskeerd) en zij zelf als rebellen worden behandeld' Het is de taal der wanhoop die uit zulke voorstellen spreekt, van de wanhoop om, ooit die Boeren op waardige wi.iae en in. overeenstem ming met de beginselen van het volkenrecht te kunnen onderwer pen. Buitenlandsch Nieuws. Het Holland* eh in Z-Afrika De Rhein.isch-We&tfalische Ztg." die in 't algemeen dikwijls zeer be langwekkende artikelen over den Zuid-Afrikaanschen oorlog bevat, kan ook bogen op uitnemende cor respondenties uit Kaapstad. In een brief van- 30 April jl. Legt nu de Kaapsche briefschrijver van de „Rh. Westf." nadruk op de woede, waarmede thans de Jingo's ginds de Holla-ndlscbe taal pogen uit den weg te ruimen. John Buil zegt de schrijver sleept zelf in zijn Napoleontische veroveringswaanzi n het hout aan. dat eindelijk den al- gemeenen brand moet doen ont staan. Al die Jingoastische vooretel len.. al het geraas vam het zedelijk overwonnen B rittend om. tegen die onverzoenlijk geworden Afrikaner- meer derheid zijn ten slotte niets meer dan een daad van een machi nist, die ziini ketel te fel verhit, om toch nog het eerst het station van aankomst te bereikau. Wat den. toestand op het oorlogs veld betreft, staat het nu volgens dezen berichtgever vast, dat Enge land nooit in, staat zal zijn. de rechts en links in de Kaapkolonie r on dzw e rven de B oer en comman dos ben. onder te brengen. Zij richten al- lerwege groote schade aan.zij ap- proviandeeren zonder tegenstand overal rijkelijk, krijgen nieuwe paarden en vooral in die westelijke en middiellandsche districten talloo- ze reenden. De Hollandsche Kape naars weten, dat zij bij' de komst der Britsche troepen toch van hun. hoeven worden weggevoerd en in den, tronk geworpen en daarom ge- oversloeg. Het is gekomen lees hem Maar dat is geschreven in het Poolschzeide ik, op den brief starend. O, ja, dat vergat ik dat komt omdlat ik half waanzinnig ben. Ik zal het vertellen., het is niet moei lijk te begrijpen. Hij mint mij even als vroeger zoo staat het hier geschreven hij kan in zijn leven nooit meer gelukkig zijn weet ge waarom Omdat hij als zoon verplicht is zichzelf irein te houden van de schande, die er op ons wa pen kleeft. Zijn vader zou nooit de schande overleven,. Pij de gedachte In aanraking te komen met iets dat naar oneer riekt hij zegt het niet juist zoo. weet je, het is veel mooier uitgedrukt, maar dat beteekent het toch en zijn geweten, waarmede hij sinds gisteren heeft geworsteld, verbiedt hem dien grijzen man, in bet graf te storten. Indien er alleen maar over de teruggave sprake was en niet van de openbaarmaking, dan zou hij er nog eens over den ken, want hoewel de daad toch haar schande hield, zou de wereld' hier dan niiet mede bekend' raken en ■hij beminde mij zoo dat hij bereid ven zij er de voorkeur aan zich bij de republikeinen aan te sluiten. Alleen uit het district Calvinia heb ban,. naar het zeggen van betrouw bare1 personen, ziich 1000 „nebellen" aangesloten'. Groot is ten, slotte de ontevreden heid van de Engelsche troepen over de schandelijke inhouding hunner soldij. De te Worohester liggende Australiërs, wier diensttijd al lang verstreken is, blijven slechte om bun laatste penny soldij binnen, te krijgen, maar zij weigeren gewoon weg naar het front te gaan. Ook is het een publiek gebeöm, dat de re- patrieerende troepen direct van; het station naar de transportschepen gaan. opdat het publiek hun klach ten over wanbetaling der soldij en de daaruit voortspruitende muite rij niet te hoonen krijge. Aleexneena beriofcten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. Een Engelsch officier van gezond, heid, een. zekere Mc. Carthy, be weert Cronjé op St. Helena te heb ben gesproken.. De leeuw van Paar- deberg zeide, dat hi.i vriendelijk werd behandeld. Maar hij wist niets van den loop van den oorlog en zou zelfs niet geweten hebben, d'at pre sident Kruger uit Transvaal ver trokken was. Ten slotte zoude de generaal gezegd' hebben, dat het vechten nimmer zoude ophouden, daar de Boeren den dood boven En gelsche heerschappij verkozen. Dat generaal Cronjé in tegenstel ling met de gewon,e krijgsgevange nen, niets van den oorlog zou ver nemen, klinkt erg zonderling. Uit berichten van alle zijdien blijkt, dat de opstandelingen-com mando's zoowel in de Kaapkolonie als in den Oranje-Vrijstaat bevelen ontvangen hebben, zich saam te trekken. De militaire overheid heeft wel vernomen dat de Wet vermoe-1 delij.k die vereenigde commando's wil aanvoeren, maar niet dat hij reeds de Kaapkolonie binnenge rukt is. Een groot aantal Boerengezinnen zijn uit Lichtenburg te Mafeking b i nne ngebr acht. Koning Eduard bevond zich Woensdag aan boord van het jacht Shamrock II. even voordat de proef- wedstrijd in de Solent zou begin nen, toen een plotselinge windvlaag den mast knakte van het jacht, dat onherstelbaar beschadigd' werd. De Koning en alle andere opvarenden waren bijna verongelukt. De me dedinger van het jacht, de Sham rock verloor in dezelfde wind vlaag haar topmast. De Fransche oorlogsbegrooting voor 1902 is weer 23^ millioen fres. hooger, d'an die voor het loopende jaar. In totaal wordt 716.700.000 frs. aangevraagd'. in het geheim van mijns vaders mis daad te dragen, Het wil dus zeg gen, dat hij met mij handelen wil, als koopwaar, Eleonou", met mij Hij maakt zijn condities, hij. bere kent zijn kansen.hij wil ver, maar niet t. e ver gaan veeil is mijn liefde hem waard, maar niet zóó veel. Groo te God I waarom heeft h ij de schan de niet, maar ik? Waarom was z ij n vader n,iet een dief of falsaris, dan zouden hij en de wereld zien, diat liefde, waarachtige liefde lacht met iedereen en met alles I Maar deze Liefdedeze? en zij wierp den. brief vol minachting op tafel dat is het waard, en meer niet O, Eleonor zijn alle mannein als deze? Zij had in korte zinnen, gespro ken, bij iedere pauze diep adem halend slechts van tijd tot tijd was haar geluid iets helderder ge worden en hartstochtelijk vloeiden de zinnen. Er lag hartroerende wan hoop in, zoodlat i.k tranen van diep medelijden in mijn oogen voelde komen. Niet allen, zeide ik zacht, en toen ik dat zeide-, dacht i'k aan, twee mannen de eenie was Henri thans dood voor mijmaar van wien Stadsnieuws. Haarlem, 23 Mei 1901. Roeisn. Voor den wherry-wed&trijd, met dames als sbuurvrouw op de univer siteit roeiraces alhier, zijn niet .minder dan 10 inschrijvingen. Eindelijk zullen, naar wij verne men, de oefeningen in het schieten van de met Kon. toestemming opge- 1 richte schietvereeniging „Volksweer baarheid" alhier een aanvan-" kunnen nemen. (Zie achterstaande adverten tie). De vereeniging heeft nu ontvan- gen geweren tot kamerschietoefening, terwijl die voor de groote baan (M. 95) reeds in Maart zijn en nu op nieuw worden aangevraagd. Toestemming heeft zij reeds van het gemeentebe stuur ontvan"-- oin de oostelijke baan in de duinen des Zondavs van 12 tot 4 uur te mogen gebruiken voor hare oefeningen met scherpe patronen, zoo dat de lijdensgeschiedenis, die de ver eeniging heeft doorgemaakt sedert hare oprichting nu ruim één jaar ge leden, nu toch geëindigd schijnt te zijn. Dat de opkomst der leden nu maar aan al de gedane moeite moge 1 beantwoorden, is zeker de wensch van het bestuur en in het belang der le den voor de algemeen® zaak te wen-, schen. E. N. E. T; Heden werden twee nieuwe open wagens op de lijn HaarlemZand- voort in gebruik genomen. Mej. J. E. Daman alhier slaagde: voor het examen nuttige handwerken. Hillegom. De persoon, gensamd A Seysener. die voor eenige dagen alhier een ruit inwierp bij dokter De Boer, en «tie stuur ontvangen om de oostelijke baan te zijn, is Dinsdagmiddag naar het ge sticht „Endegeest" overgebracht." Er heeft zich hi.er een geval van roodvonk voorgedaan den heer D. W. Naar we vernemen zal de heer Wentholt van Bennebroek hier 7 of 8 Juni spreken, daartoe uitgenoodigd door de Centraal liberale kiesvereeni- ging door wie hij candidaat is gesteld voor de Tweede Kamer. Gisteravond is alhier een meisje overreden van den heer Reep door een der wagens van een bruiloftsstoet, die juist passeerde, terwijl onze brand spuit geprobeerd werd. De kleine werd bewusteloos naar huis gebracht. De inschrijving voor de rustende schutterij in deze gemeente voor de mannelijke ingezetenen dezer ge meente, geboren in 1876, zal van 15 tot 31 Mei a.s. ter gemeente-secreta rie plaats hebben van 92 uren. Een afschrift van het kohier van schoolgelden L. O. over het eerste 1<wartaal 1901. zal gedurende 5 maan- ik zeker wist dat hij mij, eenmaal genomen hebbend, nooit meer zou laten gaan, voor wat ter wereld ookde andere was Krysztof Ma- lewicz. Ik had' hem nog nooit op de proef gesteld, maar ik was er zeker van dat hij ook anders ge handeld zou hebben. Ik ben afge dankt, ging Jadwi.ga voort, haar van verontwaardiging, schitterende oogen op mij vestigend begrijp je men heeft mij verteld dat ik minder waard ben voor die achting van die wereld, en die man, die mij dit zegt. is hij van wiep iik dacht dat hij bereid^ was op het minste woordi voor mij te sterven dlat heeft hij mij wel honderd itaal verteld. Wat heb ik gedaan om °-e- straft te worden voor mijns vaders misstap Ben ik anders dan in den ti jd vóór de brieven bekend waren? Heb ik andere, oogen een anderen mond, een ander verstand1? Zijn plicht jegens zijn vaderO 1 hot maakt mij razend hem dat te hoo ren vertellen wat is zijn plicht jovens zijn vader vergeleken bij die jegens mij, die zijn. vrouw zou wor den? O. hoe slecht hebben wij el kaar begrepen 1 Wladimir, Wladi- mir, wat zou ik niet voor iou <?•&- den eu wel tot 5 Oct. a.s. ter gemeente* secretarie voor ieder ter inzage lig gen Binnenland. Omtrent het verblijf.van H. M. de Koningin te Rabensteinfeld verneemt men nog het volgende: H. M. de Koningin, de Prins der Ne derlanden en de groothertogin Marie van Mecklenburg-Schwerin met gevolg begaven zich Maandagochtend3 van Rabensteinfeld met een stoombootje naar YVilligrad. dejeuneerden daar bij hertog Johann Albrecht van Mecklen burg en bij hertogin Johann Albrecht van Mecklenburg, geboren prinses van Saksen Weimar. Met een extra-trein begaf zich het gezelschap naar Kra kow, waar het naastbijgelegen land goed Dobbin, onlangs door den Prins aangekocht, bezichtigd werd. Per extra-trein reisde men naar Schwerin en verder naar Rabensteinfeld terug. Oude kiezers. Op de kiezerslijsten te Dordrecht ko men niet minder dan 50 personen voor boven tachtig- en twee boven 90-jari- gen leeftijd. De zich op vrije voeten bevinden, die kleedermaker P.. die vrij (gesp ro lt en is door de Haagsche. rechtbank in zake de ontvoering van die kna pen Van Wezel en Endlich. eoi binnenkort, voor het gerechtshof al daar i,n hooger beroep zal moeten, terechtstaan is dezer dagen dooi* die ^olitie opnieuw in hechtenis ge- nomen in verband met verklaringen van twee nieuwe getuigen. Na het ondergaan' van. een verhoor en eene confrontatie is zijn hechtenis ech ter niet gehandhaafd'. De schutterij. Dinsdagmiddag tijdens de oefening gen der schutterij te Leiden hebben eenige onregelmatigheden nlaats ge had, tengevolge waarvan een officier een schutter een slag met zijn sabel heeft, gegeven. Na afloop der oefening werd van het voorgevallene aanteeke- ning gehouden. (L. C.) Rijwieldiei. Zekere D. Z., die zich in den laat- sten tijd aan oplichting van rijwielen had schuldig gemaakt bij verschillen de rijwielhandelaars te Groningen, Leeuwarden, Middelte- Breda en 's- Ilertogenbosch. en steeds uit de han den der politie wist te bb'iven. is Maan dagochtend te Nijmegen gekomen, na tuurlijk met het doel om daar '.ven- eens zijn slag te slaan. Dinsdagavond werd hij reeds in een logement aan gehouden en Woensdagochtend ge vankelijk naar Groningen gebracht, alwaar hij vermoedelijk het eerst zal terecht staan. Bi and. Maandagmorgen omstreeks 10 uur werd de Amsterdamsche brandweer gealarmeerd voor een brand die uitge broken was in het perceel Heeren- daan hebbenneen, niet voor jou maar voor dien. man, d'ien ik dlacht dat je was. En diep bedroefd1 liet zij zich op den stoel vallen, waar Anulka had gezeten en haar hoofd' op tafel leg gend, klaagde zij troosteloos, maar zonder tranen. Plotseling keek zij op. Vertel mij eens, Eleonor, vroeg zij met e-en door ontroering trillende stem, had gij gedacht dat het zoo zou loopen Waarom zijt gij zoo wei nig verwonderd Ik kon niet denken dat het zoo zou afloopen. maar ik ben niet zeer verrast. Het schijnt mij toe diat dié het een-iigste is wat hij kon doen wacht even, voegde ik ër bii haar verontwaardigden blik ziend, ik bedoel niet wat hii kon doen als man, maar als Wladimir. Dan is zijn liefdie maar een gril geweest? Neen, niet een grilofschoon het niet voldoende voor jou is, is het toch de beste e-eweest. die hij geven kon. Wat hij hier schrijft is geen leugen hij bemint u. maar het ontbreekt hem aan zedelijke kracht, om zich boven die achting der wereld te stellen hij betalt

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1