NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen JDagfolacL in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang ZrterJng 25 Mei 1901 No. 5491 HAARLEM'S DABBLAD ABONNEMENTSPRIJSADVERTENTIËN 1 on ~j!§kfjS Van 15 regels 50 Ofcs.iedere regel meer 10 Ota. Buiten Iet Arrondissement Haarlem Voor Haarlem per 8 maanden1-ÜK' Voor d. dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), M&jgfVis de P^'3 der Alrertentiëa °'75, elk» re«d mef f 01t' r 8 maanden 1.30 IGroote letters naar plaatsruimte. Bq Abonnement aanzienlijk rabat. FrJTdooTh." gêheele E(jk, per 3 meenden. '.'.'.'.'.'.'.'.'.'.WW'. L65 flLHffjF t 7°} v. a 0 021* f ifr.aBureaux: Gebouw Het Spaarae, Kampersingel 70 vlak bq da Turfmarkt. Afzonderlijke nummersv.v^za l£JM ,nn GeiUnstreerd Zond.rg.blad, voor Haarlem, per 3 msanden0.37^ WSph'Telefoonnummer der Bcdaotle 600. Telefoonnummer der Admlll.Hlr.Uie 18SS. de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aanslniting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Adrertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Ceomntiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het niteluitend recht tot plaatsing ran Adrertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Burean A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangöre G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESP Succ., Pari-is 31h™ Pnuhoura Montmartre. Haarlem's Dagblad ran 25 Mei bevat o.a. Eugelaud wil graag troepen uit Cliina halen, De oorlog is nog niet nit, Parlementaire Praatjes, Z. A. S. M. personeel, De brand te Band- vrij k. Nabetrachting van den Ge meenteraad. Advertentiën VOOR HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën al te wijzen voor het Zaterdagavondnum mer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing, dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden inge leverd. DE ADMINISTRATIE. NABETRACHTING van den GEMEEN!ERAAD. De Gemeenteraad' beeft Woens dag een kloek stuk wenk gedaan. Hij heeft met overgroote meerdieir- heidl het spoorwegplan goedgekeurd, dat Haarlem, im staat zal shellen zich U'it te zetten tot een groote stad. Wief^enonxen zullen zijn de belem meringen in het verkeer tusschen de verschillende gedeelten der eigen-gemeente en de beletselen in het verkeer met de dorpen om ons heen. Er is nu geen enkele reden meer waarom Haarlem ziich niet zou uitbreiden naar alle kanten, noordelijk naar de richting van' Schoten, zuidelijk aan den kant van Heemstede, westelijk in de richting van O verveen en wie weet zelfs oostelijk naar de zijdie van1 Amsterdam. Voor groote uitbreiding van Haar lem waren alle gegevens aanwezig het aangenaam verblijf in die stad zelf, de nabn'heidi van Amsterdam en van de zee, die prachtige omstre ken en de rijke keuze van verkeers- middelen,er ontbrak slechts één zaak en dat was het vrij en onbe lemmerd verkeer in Haarlem en met den omtrek. Dat is nu Woens dagmiddag in den Raad verkregen. En daarom noem ik het Raadsbe sluit een kloek stuk werk, waarvan wij ons de kosten moeten en ook mogen getroosten, omdat ons in indirecte voordeel en zal worden teruggegeven, wat wij in den vorm van belasti ngverh ooging aan direct nadeel zullen hebben te dragen. Ben ik dus aan den eenen kant ingenomen met en dankbaar voor de gevallen beslissing, aan den an deren kant heeft mij de bestrijding van 't voorstel verwonderdVooraf de heer en Groot en de Braai ga ven blijken, dat zij die beteekenis van de zaak in haar geheel niet be_ pen. Hoe hadden zij er anders ook maar één oogenblik aan kunnen denken om een plan te verdedigen, dat o. a. het reusachtige gebrek had! van maar twee doorgangen te bevatten, zoodat de ellendige toe stand' bij de andere overwegen, vooral die bij den Zijlweg besten digd blijven zou! Hoe is het mogelijk, dat zij niet begrijpen kon den, dat een onbelemmerd verkeer van Haarlem met Bloemendaal voor Haarlem van minstens even groot, zoo niet grooter, belang is dian voor Bloemendaal? 't Is waar, het plan,, dat zij verdedigden, het eerste plan van den Raadi van Toezicht,, was goedlkooper, het kostte maar ƒ220.000 en niet ongeveer 400.000 zooals het nu aangemomene. Ik durf evenwel beweren, dat het goedkoopste plan hier het duurste zou zijn geweest. Het zou veel geld hebben gekost en vele kwalen ongeneze-n hebben1 ge laten; het andere maakt ons al thans op één maal gezond. De beer Modioo kwam terug op zijn plan om voor het Noorderkwar tier een speciale1 belasting te gaan heffen. Het denkbeeld1 was dan ook zooals reeds vroeger in dit blad' be toogd werd, onaannemelijk. Overi gens had ik wel gedacht, dat eige naren van huizen en terreinen in 't- Noorderkwartier zelf met een sub sidie voor den dag gekomen zou den zijn. Zij hebben dat niet ge daan en daarmee de volksuitdruk king bevestigd, dat ..wie de dub beltjes heeft, er liefst maar zelf op blijft zitten." Het zeldzame feit deed zich voor, dat de heer Stolp een woord van hulde bracht aan den burgemees ter. Dit is volkomen verdiend, want de burgemeester heeft persoonlijk veel tot het welslagen van de zaak bijgedragen. Dat was in den tijd. rradlat het oorspronkelijke, onvol doende plan was ingediend, toen het er op aankwam snel en goed verbeteringen, in dat plan tot stand te brengen en het dus noodzakelijk was direct met de Hall. Spoor zelf te onderhandelen. Wanneer nu de geheele zaak tot stand zal ziin gekomen Is vraag, die, zich op dit moment nog niet laat beantwoorden. Allicht zul len er een jaar of twee diriie mee heengaan. In elk geval is dat tijd vak te overzien en maakt het niet veel uit tegenover de reeks van ja ren, dat wij den last en de "ovanen van overwegen, station en spoor brug hebben gekend. Wanneer we nu eindeloos moeten wachten voor de barrières wanneer we nu met vrees en beven de rails ove-rstrom- palen om onzen wagen of het per ron te bereiken, wanneer we nu be let worden in het vrije scheepvaart verkeer, dan kunnen, we1 ons broos ten met de zekerheid', d'at het den langsiten tijd1 geduurd) heeft en dart wij, m enschel ijkerwijs gesproken, kans hebben den nieuwen beteren toestand te beleven. De speelplaats in 't Kenaupark zal verdwijnen. De klacht van dien heer Stoel, waarlijk geen ongemoti veerde klacht, heeft succes gehad. Evenwel kan men een speelplaats gemakkelijk opheffen, maar heft daarmee nog die speellust van die1 Haarlemsohe jeugd' niet op. Er moest d'us naar een ander terrein worden omgekeken en dat meende de heer de Breuk gevonden te heb ben, inj ee,n terrein bij1 de nieuwe strafgevangenis. Men valt wel wat veel in uitersten, zou ik zoo zeg gen. Was er niet een midden te vinden tusschien een van. de mooi ste en een van, die 1 eel ij leste plek ken in onze stad Als een. argument dat behoort te wegen weid nog meegedeeld, dlat de beer Springer ook graag die jon gens uit het Ken au park zou zien Ik wil het wel gelooven, want de hoornen: krijgen ervan langs. Maar, zou ik willen vragen., is dan het advies van den heer Springer niet gevraagd., voordat dleae pliek als speelplaats werd aangewezen? Dat zou toch eenvoudiger en practi'sober zijn geweest. Wat voor de hand ligt gebeurt evenwel niet altijd. De he eren Win kler en van Lennep, leden van de Commissie voor den H'out en de Plantsoenen, stemden tegen het voorstehSneitjes om deze speel plaats op te heffen. En de adviseur in plantsoen zaken, de-1 heer Sprin ger, wou de jongens uit het Kenau- park weg hebben I Hoe is dlit met elkaar te rijmen? Politiek Overzicht. elke mogendheid! in de kosten. Die obligation zouden dan. geleidelijk kunnen worden geamortiseerd voor de rentebetaling moeten be paalde bronnen van inkomsten worden aangewezen. Een raad van beheer zal met de ipnig en de ad-! ministratie dier gelden worden be last. En wanneer de mogendheden dit doeni, dan. zoo meent de Engelsche regeering, zou de Europeesche troe penmacht in China zeer spoedig kunnen wardle.n verminderd! en En geland ten slotte er zelf 3000 man uit terugbalen. Daar is het natuurlijk per slot van rekening om te doen. H,et zoo wat heelemaal schoongeveegde Transvaal, waaruit al zooveel Boe ren heeten: doodgeschoten' te zijn, dat indien de Engelsche, berichten waar waren men op 't oogenblik op negatieve Boeren schoot, eischt voortdurend grooter troepenmacht, Voortdurend wordt geroeoen om meer troepen om groote versterking. Als laatste redtniddel. en toever laat zal Engeland zooveel mogelijk pogen troepen terug te roepen uit die deel en1 dier wereld, waar ze dat maar eenigszins doen kan. Het sme rige plan om de Kaffers op de Boe ren los te laten is niet gelukt en de inspanning wordt dus nu met den dag groote r. Vandaar d'us Engel an d's begeerig- heïd naar het loskomen van man nen, Engeland's vrees om op den een of anderen dag alléén met Chi na te doen te krijgen en zelf en zon der hulp belangen te moeten ver dedigen. Alweer een bewijs hoe Engeland1 uitgeput raakt door dien Transvaal oorlog Engeland weigert beslist een Chi- neesche leening voor het betalen der oorlogskosten te waarborgen. En lord Granbome in het Hooger- huis en lord' Lansdowne in het La gerhuis, die dit namens die regee ring mededeelden, grondden zich op de overweging, dat elke regeling moet vermeden worden, waarbij China verplichtingen krijgt tegen afzonderlijke mogendheden. Engeland durft dit niet aan, waar schijnlijk zeer sterk zijn zwakte voelend' en er voor terugdeinzend op een gegeven oogenblik zonder samenwerking der mogendheden alleen tegenover een Chineesche kwestie te komen staan, iets wat Engeland vroeger misschien wel zou hebben aangedurfd, daar wacht het zich nu voor. Ook de overweging van die En gelsche ministers, van de mogelijk heid van terugroeping een,er troe penmacht van 3000 man Engelsche troepen is teekenend. Engeland stelt nl. die overige mo gendheden voor, om China te ver zoeken aan de mogendheden obli- gatiën te geven voor het deel van Buitenlandsch Nieuws. Naar huis. Van verschillende kanten wanden nu maatregelen genomen voor de terugzending van de verbonden troepen. De Russen' hebben, met uitzondering van een foewakings- dolachement van 300 man dat te Peking blijft. Tsjili verlaten. De Amerikanen laten ook 300 man in Peking, de overigen zouden voor den. 23sten Mei scheep zijn gegaan. Generaal Chaffee zal het oppei-be vel te Manila aanvaarden. De Ja panners hebben, reeds het gros van hun troepen teruggetrokken. De Franschen hebben stoombooten klaar gemaakt voor de thuisreis ongeveer 10.000 man hebben ech ter nog geen, bevel gekregen, om te vertrekken. De Engelsohen hebben maatregelen getroffen voor de te rugzending van ongeveer de helft van hun troepen. De Italianen zul len vermoedelijk hun voorbeeld volgen. Oostenriik-Hon,p-a.'"';e zal waarschijnlijk zijn 300 matrozen te Peking laten,. Ook Duitschland bereidt, zooals men weet, de te rugzending van een deel van zijn troepen voor. De Parade 11 Metz In weerwil van de kal meerende offioieuse nota's, is de Fransche pers nog niet uitgepraat over het voor Frankrijk pijnlijke schouwspel van de laatste parade te Me,te. De ..Autorité", va,n Cassagnac, herinnert den Russiscben .gezant te Berlijn dat hij de reis had kunnen vermijden, door zich te verontschul digen1 wegens ziekte immers, di plomatieke ongesteldheden zijn juist voor zulke gelegenheden uit gevonden. Hetzelfde vindt de „Li bre Parole." Daarentegen zegt de clericale Univers" ,,De Keizer heeft het noodiig geoordeeld, ons er aan le herinneren dat het Fransch-Russi- sche bondgenootschap voor ons zijn waarde kan hebben, maar dat 't in de eerste plaats de onvoorwaarde- 'ijke handhaving van den vrede van Frankfort tot grondslag heeft. Hij heeft ons willen toonepdlat het pure inbeelding is, als mefraan dit bondgenootschap bijbedoelingen be treffende revanche toesschrijft.Daar mee heeft die Keizer ons een dienst bewezen, want is er iets dat ramp zaliger en smartelijker i§ dan zich zulke dingen met illusies te paaien?" De Parijsche correspondent van de ..Köln. Zlg." zoekt de beteekenis van die gebeurtenis in hetgeen men er van Franschen. kant in, ziet. De uitingen van geraaktheid van de nationalisten en hun meening dat er voor hun Russischen bondgenoot en vriend een Elzas-Lothari.ngsche kwestie moet zijn, zijn in dit op zicht even leerzaam als de ontgoo cheling die er op gevolgd is. Van waarde is het bewijs dat het be staan van deze kwestie aan. gene zijde van de Vogeezen niet alleen tol de Memel, maar ook tot aan d'e Newa niet erkend wordt. Zonder het waarschijnlijk te hebben ge wild merkt de correspondent op, heeft zoodoende de geen die de pa rade te Metz op touw heeft gezet licht verschaft en veel goed gedaan voornamelijk, zooals de „Univers" terecht heeft erkend, voor Frank rijk zelf. De oorlog is dus nog niet uit De correspondent van de ..Rhei- nisch-W'estfalische Zeitung" te Lon den schrijft In weerwil van de krampachtige pogingen der berichtgevers, die al maar overwinningsbulletins moeten zendenwordt het voor het Britsche hoofdkwartier te Pretoria en voor de regeering in 't moederland hoe langer hoe moeilijker, den, waren toestand in Transvaal, Vrijstaat en Kaapkolonie nog langer geheim te houden; vooral omdat het niiet meer mogelijk is, het °roote publiek aan het lijntje te houden meit mooie voorspellingen. Donderdagavond' werd in de lob openlijk een Woensdag aangeko men dringend telegram van lord Kitchener besproken, waarin hij opnieuw aandrong op onverwijlde toezending van versterkingen aan bereden manschappen bleven d'ie nog langer uit. dan zou hij genood zaakt, zijn, alle Engelsche posities voorbij Pretoria te ontruimen, en die prijs geven aan d'en met Tooto ondernemingslust in Oostel. Trans vaal op tredenden. Louis Botha. Het eerste- gevolg van deze onaan gename boodschap zegt de cor respondent was een plotselinge mobiliseer ine-order voor zes ver schillende mi!itie-betaljons in het kamp te Alder-hot, zoodat. omstreeks 4000 man binnen een paar weken naar Zuid-Afrika zullen vertrek ken,. Bereden troepen, gelijk Kitche ner er verlangt zijn niet m,eer be schikbaar voor den dienst buitens lands men behelpt zich in hot. En gelsche leger toch al sedert lang daarmede, d'at men dien eersten den bestem infanterist op een paard' zet en hem, na een oefening van wei nige uren, tot ruiter promoveert. Zoo is lord Kitchener telkens op nieuw genoodzaakt, het ministerie van oorlog zenuwachtig te maken met verzoeken om nieuw materiaal, tot voortzetting van dem oorlog, dat toch sedert lang niet meer in het benood'igde aantal en de verlangde hoedanigheid te krijgen is. Het ongeluk van Koning Edward. Thans komen in Engelsche bladen meer bijzondierheden en beschou wingen los over het gevaar, dat Ko ning Eduard' heeft gedreigd. De theef abri kant. Sir Thomas Lipton, tevens een der voornaam ste sportmen van het Vcreonigd Koninkrijk, stelt ieder jaar een jacht beschikbaar voor den En- gelsch-Ameri kaanschem wedstrij d om den gouden beker, de groote gebeurtenis op het gebied der zeil- sport aan beide kanten van dien At lantisch en, Oceaan. Sedert drie jaai hebben de Engelschen het ongeluk kig getroffen de Shamrock is tel kens door het Amerikaansche jacht Columbia geslagen. Nu dacht Sir Thomas dat het oogenblik gekomen was om het met een nieuw jacht te probeeren. en zoo is onlangs de Shamrock II, volgens d'e nieuwste vindingen, der scheepsbouwkunst geconstrueerd, van stapel geloopen. Maar er kwamen weldra gebre ken aan het lichtNo. 2 kon het blijkbaar zelfs niet opnemen tegen No. 1, en dus legde.men zich er op toe, 't vaartu ig te verbe,tere nWoens dag moest de Shamrock II bewij zen dat ze nu haar oudere naam genoot kon. staan, en koning Edu ard die. met vier-vijfd'en van- zijn onderdanen, het grootste belang stelt in de-n jaarlijkschen zeilwed strijd om den Beker, had' beloofd by van het parlement en in die clubs bij de proef tegenwoordig te zijn. Feuilleton. JAAR EEIN Naar het Engelach VAN DOROTHY GERARD. 25) Ik heb geen geheimen te ver tellen. aan mijnheer Le-wicki, ging zij voort, nu in het Fransch. Ik ben blij een getuige te hebben bij wat ik zeg, en dat is d'at voortaan deze heer mij even onbekend is als de minste arbeider, d'ie mij hier op dien weg "-roet o, veel min der, want velen van hen zijn, bra ve en eervolle menschen. terwijl gij, en zij richtte haar vlammende oogen strak op zijn gezicht het kar» mij niet schelen, wie mij hier hoort gij zijit een lafaard', en al leef i.k nog honderd jaar, ik zal mij zelf nooit vergeven je bemand te hebben. Na deze woorden van diepe ver achting. scheen zij kalmer te wor den, in het bewustzijn hem ge wond te hebben. Zijn knap gezicht werd donkerrood en ik zag dat hij zijn handen tot vuisten balde. Op dit oogenblik was hij allesbehalve verachtelijk. Als een man dat tegen mij zei- de. begon hij met moeite, maar zij viel hem in de rede. Gij zoudt hem tot een. dhel uit dagen, en dacht ge dat dlit u zou schoonwasschen van den naam, „lafaard?" Bah van dit soort moed spreek ik niet dat is het gewone, het vulgaire soort; iedere man, die niet gebrekkig is. heeft overvloed van dien, moed!, dat lij-dtt geen twij fel. Ik spreek van den bij sonderen, edelen, moed!, den moed van het hartgij kunt u echter niet op uwe marnier op mij wreken omdat ik een vrouw ben. een vrouw waar tegen men niet vecht, maar d'ie mien kan trappen en verlaten, juist dan als zij den steun behoeft. Daar was een lichte trilling in, haar stem, en voor zij zich hersteld had van die zware ontroering die zich van haar meester maakte, riep Wladimir woest uit Jadwiga. Jadwiga I en nam het hoofd tu&schen zijn handlen. Veroordeel mij niet zoo hard! - noem mij niet zoo ondankbaar en hard vochtig 1 Kondlt ge dan van mij ver wachten dat ik mijn vader zou doo- den. Ik verwacht alles van den. man. die mij bemint, hernam ze. met een verachting die bewees, dlat zij vergat zelfs eigenlijk bedelares te zijn en dat haar vader een schurk was geweest. Jadwiga, wees barmhartig I schreeuwde de ongelukkige man wanhopig. Daar stonden tranen in zijne oogen. maai* daar waren er geene in de hareen toch lag er een zweem van droefheid op haar gelaat, toen zij naar d'en man keeK. diejsoo dicht bij haar stond'. Geen twijfelzij wierp haar loatsten blik op haar Wladimir, die. na alles, toch hetzelfde gelaat en dezelfde ge stade had behouden,. Als het alleen mijzelf gold, be gon hij weer. Ik weet het. ik weet het, gb' verteldtet mij alles in uw brief, zei- de Jadwiga. Ik geloof dat het onderwerp thans is afgehandeld, en zij schreed1 weer voorwaarts, het woord tot mij richtend. Maar dit soheen Wladimir wild te maken Houd ophoud op Kermde hij haar toe, ons den weg versper rend'. Zeg slechts dat gij in mijn liefde gelooftgij moest weten hoe ik lijd. De omstandigheden zijn mij te sterk, maar dit weet ik, dat ik nooit een vrouw zal beminnen zoo- als ik jou gedaan heb. O, ja, ik zal zeggen dat ik in je liefde geloof, antwoordde Jad wiga snel en onverschillig. als dit je eenige voldoening geeft; maar het is niet die liefde welke ik ken. Onze denkbeelden over liefde z:jn zoo verschillend dat er geen discus sie tusschen ons over gevoerd kan worden. En dat gij mij niet veracht dat gij mijne beweegredenen be- eriiot, al zijt ge 't er niet mee eens. Ik kan niet leven met de wetenschap dal ge mij veracht. Dit was juist die kern van de zaak. De vrees iemands achting te verlie zen, was het dat hem gemaakt had' tot den Wladimir van hedendat gene te verliezen, wat hii het hoogst in d:e wereld stelde. Dit was het, wat hem gedwongen had' nog eens naar Jadwiga te gaan ondanks haar toorn. Hij was hier niet gekomen om haar liefde weer terug te win nen. maar om, van. haar te ontvan gen tie verzekering van haar voort durende achting een woord niet van vergeving, maar van rechtvaar diging. Maar hij had Jadwiga beter moeten kennen. Zonder hierop te antwoorden deed zij weder een stap voorwaarts en hierdoor zijn kans bijna verloren wanend, legde Wladimir plotseling zijn hand op haar arm. zooals hij de laatste week zeer dikwijls ge daan had. Neen. neen, 1 schreeuwde hij, ge zult niiet gaan voor gij gezegd hebt dat ge mij begrepen hebt. Ik voelde de hand, die op mijn arm rustte zenuwachtig schokken, toen Jadwiga. weer stil staande, haar minnaar langzaam van top tot teen bekeek. Gaat ge niet? herhaalde zij, en de verachting in stem en oo^en was zóó dat ik den man bewonder de. die dit Icon trotseeren. Ver geet niet dat ik in mijn huis ben en dat er bedienden genoeg zijn met sterke armen ook Toen, daar hij terugtrad, uit vrees voor een slag, ging zij hem voorbij, zonder een enkelen blik of een enkel woord, zonder haar pas te verhaasten, alsof zij op haar gemak een avondwandeling deed. Slechts haar strakke gelaatstrek ken en het trillen van haar vingers op mijn arm1 verrieden den strijd die er in haar binnenste gevoerd werd. Voor een toeschouwer zag ik er ontroerder uit dan zij, want ik. was diep getroffen door hetgeen ge beurd was. Ik sloeg steelsgewijs een blik op het schoone gelaat naast mijde bovenlip was licht naar boven gekruld en de kleine tanden daaronder, leken op dat oogenblik dreigend wit. Wij hadden de wandeling nog niet volbracht, toen zij met een die pe zucht zei de Ik ben blij dat het zoo geloo pen is. In mijn hart had ik medelij den met Wladimir; zelfs op dit oogenblik zou ik d'en moed nieit meer hebben- alles te zeggen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1