PREJIKBEÜRTE! Pink Pillen reus heeft dit minimum nu Maandag dezer week opgehouden. In den nacht van Zondag op Maan dag heeft, zich èen groote vlek op de zonneschijf gevormd. Zij werd reeds sinds geruimen tijd door de sterren kundigen verwacht, onder wie de abt Moreux ongetwijfeld een der eersten zal zijn geweest om haar te observee- ren. Ónze geestelijke bracht de vlek onmiddellijk in teokening en begon vervolgens haar afmetingen te bereke nen. Hij bevond, dat haar oppervlak te meer dan 48000 kil. bedroeg en het geheele bevlekte gedeelte der zonne schijf 1 milliard 728 millioen vierkante kilometers. De vraag ri^st nu, wat die vlekken zijn, die periodiek op de zonneschijf tevoorschijn komen. De theorie van den abt Moreux geeft aan, dat het op- eenhoopingen zijn van warme gas sen, die zich in de zon gevormd heb ben, doordien de opstiitring dor in wendige dampen belemmerd werd. De verkoeling (als men een dergelijk woord bij temperaturen van 20.000 gr. mag gebruiken) heeft een condensatie van gassen tot fijne stof tengevolge, hetgeen een enorme warmteuitstraling veroorzaakt. Wanneer wij derhalve vlekken zien, kunnen wij zeker zijn, dat de zon in temperatuur toeneemt en ons dientengevolge meer warmte toezondt. INGEZONDEN MEDEDEE- LiNGEN. 30 cents per regel. Mededeeliiig eeiier juffrouw te Wolf- rstsdijk Juffrouw Maatje v. d. Kreek© te Wolfertsdij'k spreekt niets dan lof en wel met zulk een ijver em innige overtuiging omtrent een geneesmid del. Zij heeft er ook redenen voor, warnfc zij is door die Pink Pillen ge nezen geworden en op zoo'n radi cale wijze, dat zij ze overal en aan een ieder dlie lijdiendie is, aanraadt. Vele malen heeft zij voor andere personen, na haar herstel d'e Pink Pillen laten komen. Ziehier een brief die zij ons schrijft Ik was sedert langen tijd1 lijden de aan 't hartwater, en on dragel ij,- ke piimera in mijn rug en lendenen. (Slechte 22 jaar oud! zijnde en dan reeds zoo te moeten lijdien, maakte mij droevig gestemd. Na vijf doos- es uwer Pink Pillen van Dr. Wil- iams gebruikt te hebben, ben ik volkomen hersteld) eni steed:s opge ruimd. Maakt mijne genezing be kend, opdat- andere jonge meisjes mijn voorbeeld navolgen. Het i6 werkelijk een goedle dlaad1 lets wat nuttig voor de gezondheid tb. aan te raden en er is niemand ter wereld), voor wien de Pink Pil len niet gunstig zullen zijn. Ze ver sterken de zwakken, zij gen-eizen de bloedarmoede, bleekzucht, raeuras- ihénie. rheumatiek, maag- en inge- wanidziiekte. Eindelijk, als ten ge volge eener ernstige ziekte die her stelling der gezondheid' moeilijk is, zullen, de Pink Pillen als een zeer krachtige spierversterker. een. nieuw en zuiver bloed! geven,, zullen het terugkomen der krachten bevorde ren en de gezondheid herstellen. Ziedaar wat de verrichten. De Pink Pillen zijn de omov er- tref felijken spierversierkerzij ge- Ven kracht aan de zwakken en zijn voor de delicaatste personen on schadelijk. Zeer werkdadig tegen bloedarmoede, rheumatiek zenuw pijn. Zij geven schoone kleuren, pandielen in al de tijdperken dier Verzwakking bij die vrouw en ver oorzaken bij dien, man eene werk dadig© werking tegen al de ziekten. Veroorzaakt door lichamelijke en ee9telij'ke overspanning en door ui tenspori gh eden Prijs fl.75 de doos: f9 per doozen. Verkrijgbaar bij J. H. I. nabilié, Steiger 27, Rotterdam, oofd-depothouder voor Nederland en apotheken Franco toezending te gen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en omstreken bijWed. W. PLAATZER v. d. HULL, Droge- Hjen, 28 Jansstraat. Vervolg Stadsnieuws. Tentoonstelling van bloemen van late tulpen. Het Hoofdbestuur van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur deelt in het Weekblad' mede, dat de tentoonstel ling van bloemen van late Tulpen, die Dinsdag en Woensdag jl. werd ge houden, zeer goed is geslaagd. In het geheel waren door 26 inzenders ter keuring aangeboden 626 verscheiden heden. Bovendien waren nog twee verzame lingen van Darwin-tulpen en van Rembrandt-tulpen ingezonden, elk be staande uit 25 verscheidenheden en 28 Verscheidenheden Irissen, behoorende tot de Oncocyclusgrocp. De tentoonstelling werd op Dinsdag bezocht door 103 en op Woensdag door 112 personen, zoodat het ireheele aan tal bezoekers van deze en de vorige week te zamen bedraagt 371. V' herinneren onze lezers er aan, dat al de mannelijke ingezetenen, ge boren in 1876 zich vóór het einde dezer maand ter inschrijving voor de schut terij ten stadhuize moeten aangeven. Behalve eene geldboete wordt voor verzuim van aangifte indeeling voor 5 jaar bij de schutterij opgelegd. Hedenmorgen werd door den archi tect S. Roog aanbesteed: Het amovee- ren en herbouwen van perceel no. 159 aan de Groote Houtstraat. ingekomen waren 11 biljetten. Laag ste inschrijver bleek te zijn de heer J. Miezerus alhier, voor f 17780. |De Luilak-Bloeinmarkt. In het donker stonden de potjes re gelmatig geschaard langs den walle- kant van Kamper- en Gasthuissingel, timide en kleintjes bij de schuifelen de, lachende menschen, en luidruchti ge kooplui. De groote propere olielan taarns deden liun best de kleuren wat op te h«alen. en hier en daar lachten dan ook plotseling de hardroodo kleu ren van geraniums, of schreeuwde het geel van leeuwenbekken. Maar ver derop. waar men zich behielp met het wakkelend, verijlende straat-lantaarn licht, of met een oliefakkel zoo'n roode, zwiepende vlam met bruine, rookende tong waren de bloemen slechts even te onderscheiden. Daar was het een gewarrel van donker groene blaadjes, van fletse tintjes, een aaneenschakeling van flauw roode potjes, die stonden op de steenen, op de scheepsluiken en op tafels. En over al kochten de menschen waar wa ren ze anders voor uitgegaan, waar voor hadden zij anders celd hij zich gestoken dan om de goede, oude, ge trouwe gewoonte van Haarlem te vol gen? Zoo ging het heel laat en heel vroeg door, en van ochtend zag je over al slaperige gezichten, waarvan de ei genaars of eigenaressen te laat naar bed of te vroeg op waren frew.eest. Maar ook, je zag menig donker smal venstertje in de volksbuurten verlicht door frisch groen en vrooliike bloemen. Zij hadden de lente binnen gehaald. Heden zijn alhier op de luilak-bloem- markt 43400 potten met bloemen aan gebracht. Internationaal Aseant. Gisterenavond konden we in het Brongebouw op scliermgebied iets be wonderen, zooals aan liefhebbers hier te Haarlem nog nooit te zien was ge geven. Met een kort woord van welkom opende de heer A. J. Meijerink dezen avond, gewijd aan de schermkunst, bracht hulde aan den buitenlandschen Professeur Verbrugge en den Antwerp- schen amateur Pruckmayer voor hun komst hier ter stede en sprak verder een woord van welkom aan alle aan wezigen, waarna hij nogeens met een enkel woord het nut en 't doel van 't 9chermen uiteenzette. Spr. liet uitkomen, dat niet alleen 't zich ver dedigen en het aanvallen de hoofdzaak zijn van deze kunst: maar dat vooral door de fraaie en vlugge bewegingen en de mooie standen de lichaamshou dingen verbeterd konden worden en de algemeene welstand van het lichaam door ernstig willen kon wor den bevorderd. Door het afwezig zijn van enkele Amsterdamsche schermers werd in het programma eenige wijziging gebracht. Het allereerst stelde de heer A. J. Meye- rink aan het kleine maar uitgelezen publiek de heeren Dwinger en F. Vige- veno voor, die de openingspartij zou den maken op degen. Keurig werd deze partij afgewerkt. Dwinger blonk uit in zijn mooie aanvallen, terwijl we van Vigeveno geschoolde parades za gen. Het zou van onze ruimte te veel vragen als we alle partijen afzonder lijk bespraken, 't Was het puikje van de schermwereld. We noemen met lof de namen van de amateurs Zeldenrust, Vigeveno en Dwinger. De eerste gaf tegenover den Belgischen amateur Pruckmayer ons sterk spel te zien. Het schermen van zijn tegenpartij helt zeer sterk over naar de Italiaansche metho de. C. Chabot, Haarlem, en H. Boneski, Rotterdam gaven een werkelijk aar dige degenpartij te zien. Beiden ma ken op ons den indruk veel werk te maken van hun stand. In de partij voor de pauze tusschen de professeurs van Humbeek, Am sterdam, en Verbrugge, Antwerpen (de gen), scheen ons Van Humbeek in het begin van het gevecht de minst ster ke. Wenig spel en eenigszins laks, later herstelde Van Humbeek zich en wist aan Verbrugge de laatste stoot toe te brengen. Hierna kregen we een aansluiting tusschen Dwinger, ama teur, en J. J. Meijerink. professeur op sabel. Hier konden we het flinke door zicht prijzen van den professeur. die zijn sterken tegenstander uitmuntend doorzag en met mooie arretten de aan vallen van zijn tegenstander verijdelde. Nog vermelden we een ontmoeting tusschen C. Verbrugge en Cor. Meye- rink, beiden professeurs. Verbrugge, een eminent sabelschermer, wist tegen zijn vluggen en sterken tegenstander een schoone partij te geven. Beiden onze hulde voor de fraaie gevechtsgan gen, de snelle manier van aanvallen en verdedigen, de kranige uitvallen. De Antwerpenaar bracht met succes eenige mooie stoten toe, terwijl onze Haarlemsche profeseur eenige bewon derenswaardige snelle aanvallen met schijn bewegingen wist te plaatsen. De laatste schermpartij van dit assaut gaf een treffen van L. van Humbeek en Cor Meyerink op sabel. We zagen twee geduchte sabelschermers, die el kander bijna niet verschillen in sterk te. Den heer A. J. Meijerink komt een woord van lof toe voor zijn initiatief en voor zijn leiding. Hij stelde de wa re liefhebbers in staat te genieten en voor de oningewijden was 't een fraaie avond om kennis te maken met de schermsport. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering der Volkskiesvereeniging en afdeeling Haarlem S. D. A. P. werden voor den gemeenteraad gecandideerd: In district I: de heeren Troelstra, Hu- genlioltz, S. Reinalda en Kaptein. In district 11: de heeren Troelstra, Hugenholtz, S. Reinalda. Kaptein en Joosten. In district III: de heeren Hugen holtz, Troelstra en Reinalda. Voor de Provinciale Staten werden candidaat gesteld de heeren Hugen- holtz en Modoo. lieden werd in het Café „Neuf" bij inschrijving in het openbaar aanbe steed: Het amoveeren en herbouwen van perceel no. 159 aan de Groote Hout straat alhier. Ingekomen waren 11 biljetten van de volgende inschrijvers: A. v. cl. Lande, f 19,559: H. v. Wout, f 18,846; J. A. Jonker, f 18.546; A. T. Kaptevn f 18,987; .1. Vander, f 19,130; J. Mieserus, 17,780; P. Hoetjes 17,953; M. v. Ommeren, f 19,713; J. S. van Vclthuisen, f 19,248: C. Neder- koom 18,200; P. J. Verzijlberg f 18,700. Hoofden van Scholen. Hedenmorgen nam die tweede provinciale vergadering van Hoof den van Scholen in Noordi-Holiana in het Bromgebouw alhier, een' aan vang. Omstreeks elf uur werd de bijeenkomst geopend met een woord van: welkom door den heer E. L. Brouwer, voorzitter dier afdee ling Haarlem, ltecht aangenaam was liet laatstgenoemde afdeeling de leden dit jaar te mogen ontvan gen. Na er op gewezen te hebben, dat deze vereendging bloeit en nut sticht, waarvan zoo spr. hoop te deze vergadering wed!er mocht getu-iigon., sprak hij den we-nschuit, dat de vergadering aan haar doel moge beantwoorden en de leden' aangename herinneringen aan de zen dag mogen behouden. (Applaus.) Daarna nam de hear R. Boosnuan van Koog aan die Zaan het woord. Spr. wees er op hoe deze vergade ringen. worden gehouden in 't be lang vara het ouderwijs en van dfe onderwijzers, om gezellig bijieen te zijn. en o.a. .te spreken, over de Leer plicht, en om daarna te genieten, van Haarlem's sohoqnnatuur. Verder wil m^n door deze vergadering propaganda maken, voor die Hoof- denvereemigtinig, en „hoopt men. dat vele nieuwe leden zullen toetreden. Nog sprak die heer Boos man een woord van. dank uit aan den Minis ter v. B'inmenl. Zaken voor zijn be moeiingen om de onderwijswet te doen aanniemen, waardoor vete ambtgenoot-en in een beteren toe stand zijn gekomen, alsmede aan de onderwijzers-Kamerliedlera, diie voor deze weit in de bres zijn ge sprongen. Doch hoewel wij dank baar voor deze wet zijn, zijn wij nog niet voldaan. We zullen en moeten, strijden voor onize belan gen, zool eel als wij kunnen. Spr. hoopt dat deze bijeenkomst dan ook ten volle aan haai'' doel zal beant woorden. Kieremiede werd de ver gadering voor geopend verklaard. De heer Zeeman, die daarop het woord verkreeg, wees in eene breedvoerige red© erop. hoe door d'e laatste wetswijzigingen, de hoof den van scholen, er 't. slechts zijn afgekomen, en wekte, allen, op zich krachtig te organiseer en, om met kracht op te komen tegen eerae ach teruitzetting van de1 hoofden, tegen eene gelijkstelling met de onderwij zers, waarnaar in den laatsten tijd maar al te veel wordt gestreefd en' dat voorzeker niet zou zijn' in 't be lang van het onderwijs. Alleen door persoonlijke kracht en ijver kan onze vereend ging bloeien en kan er van haar kracht uitgaan. (Applaus.) Vervolgens hield1 de heer L. L. van Thiel van Purmerend eene in leiding over „Rekenonderwijs". Spr. zette uiteen hoe volgens zijn inzien het onderwijs in 't rekenen, aan de leerlingen moet worden ge geven, wil het vruchten' dragen. De hoofdzaken van dit ondierwijs acht te spr. bekend, waarom hij breed voerig de kleinigheden of wel de bijzaken van, dit onderwijs behan delde. Achtereenvolgens gaf spr. zijne meening tie kennen omtrent de onderdeel en van het rekenonder wijs, zooals van' het vreemde tal stelsel, heit zoeken van den gToot- sten gemeemen deelier de gewone en fdendeelige breuken, vraagstukken etc. Naar aanleiding vara deze voor dracht ontstond; eenig d'ebat, waar na werd gepauseerd'. Na d'e pauze hield die heer Dr. M. G. die. Boer te Hilversum eene voordracht over „De veldtocht dei- Spanjaarden in 1572 en heit beleg van Haarlem". Daarna werd de ver gadering gesloten, om vervolgens een uitstapje met de E. N. E. T. naar Bloemendaal en Duin en Daal te maken. Daarna, vereendgdie men zich wedler aan een gemeensohap- p©lijken maaltijd in, het Bronge- bouw. Bloemententoonstelling in 1902. De afdeeling Overveen-Bloemen- daal der Algemeene Vereeraiging voor Bloembollencultuur, zal op 7. 8, 9 en 10 Maait 1902 hare vierde tentoonstelling van bloeiende Bol- en Knolgewassen houden, in een later te vermelden gebouw in de Gemeente Bloemendaal. Het programma der uitgeloofde prijzen luidt als volgt le AFDEELING. ToL mededinging in deze afdee ling worden alleen lid-leerlingen der afdeeling Overveen-Bloemen- daal toegelaten. Hyacinthen. 1. Eene verzameling vara 24 ver scheidenheden. bloeiende Hyaoin- thien, op glazen, waarvan 20 enkele en 4 dubbele, op één bloemsteng bloeiend, a. Zilveren vergulde me daille. b. Zilveren medaille, c. Bron zen medaille. 2. Eene verzameling van 18 ver scheidenheden bloeiende enkele Hy. acinthen, op glazen, a. Zilveren medaille, b. Bronzen medaille. 3. Eene verzameling van 12 ver scheidenheden bloeiende enkele Hy- aointhen-, op glazen., a. Bronzen me daille. 4. Eens verzameling van 30 ver scheidenheden bloeiende Hyacin- thera, in potten, waarvan 25 enkele en 5 dubbele op één bloemsteng bloeiend, a. Zilveren vergulde me daille. b. Zilveren medaille, c. Bron zen medaille. 5. Eene verzameling van 24 ver scheidenheden bloeiende Hyaoi.n- ihera, in potten', waaryan 20 enkele en 4 dubbele, a. Zilveren medaille, b. Bronzen medaille. 6. Eene verzameling van 15 ver scheidenheden bloeiende enkele Hy- aoirathera, in potten, a. Bronzen me daille. Tulpen. 7. Eene verzameling van 24 pot ten bloeiende, enkele vroege Tulpen, van elke verscheidenheid slechts één pot. in eiken pot drie stuks., a. Zilveren medaille, b. Bronzen me daille. 8. Eens verzameling van 18 pot ten bloeiende enkele vroege Tulpen, van elke verscheidenheid slechts één pot, in eiken pot drie stuks. a. Bronzen medaille. 9. Een1© verzameling van 18 pot ten bloeiende dubbele vroege Tul pen in 12 verscheidenheden, niet meer dan twee potten van dezelfde verschel denheid, in eiken, pot dirie stuks. a. Zilveren medaille, b. Bron zen medaille'. Eens Zilveren. Vergulde medaille of Kunstvoorwerp als Bcreprijs voor hem, die in deze afdeeling d'e mees te eerste- prijzen behaald' heeft, (be rekend naar de geldswaarde.) 2e AFDEELING. Mededinging open voor leden en lid-leerlingen dier afdeeling Over- veen-Bloem endaal Hyacinthen;. 10. Eeuie verzameling van. 50 ver scheidenheden bloeiende Hyacin then, ira potten, waarvan 40 enkele, era 10 dubbele, op één bloemsteng bloeiend, a. Gouden medaille, b. Zilveren vergulde medaille, c. Zil veren medaille. 11. Eene verzameling van 25 ver scheidenheden bloeiende enkele Hy acinthein, in ootten;, op één bloem steng bloeiend, a. Zilveren vergul de medaille, b. Zilveren medaille. 12. Een© verzameling van 18 ver scheidenheden bloeiende dubbele Hyacinthen in potteen, op één bloem steng bloeiend', a. Zilveren vergul de medaille, b. Zilveren medaille. 13. Eene verzameling van 40 ver scheidenheden, bloeiende Hyacira- then, in potten!, waarvan 30 enkele en 10 dubbele, a. Zilveren vergul de medaille, b. Zilveren medaille. 14. Eene verzameling van 60 bloeiende enkele Hyaointhen, in potten, in 20 verscheidenheden, op één bloemsteng bloeiend!, van elke verscheidenheid drie stuks. a. Gou den medaille, b. Zilveren, vergul de medaille, c. Zilveren medaille. 15. Eene verzameling van 36 bloeiende enkele Hyaointhen., in potten, in 12 verscheidenheden,, op één bloemsteng bloeiend1, van1 elke verschel denheid) drie stuks. a. Zil veren vergulde medaille, b. Zilve ren medaille. (Wordt vervolgd!) Dinsdagavond zullen de 4 geoorrir bimeerde kiesvereeraigiragen' ander maal vergaderen ten einde te spre ken over de oandidaatstelling van een ruie/uw lid) van den Raad', in de plaats van den heer Mr. Rasch, die zooals men weet. bedankt heeft. Gevonden voorwerpen. Een puckhondje; een armband een hondentui.geen houten bak, waarin 3 eindjes zinken pijp; een sportriem. Een vrouw uit de Amsterdam- straat, verdacht van, diefstal van een paar rijwielschoenen, ten nadeele van een winkelier in de Spaarn- wouderstraat, is door de politie aan gehouden era na bekentenis era in beslagneming van het ontvreemde, ontslagen'. Tegen een Amsterdamschen ex pediteur is wegens het mishande len van een paard1, proces-verbaal opgemaakt. Hedenmiddag hield de heer C. J. van Lookeren Campagne van Wage. niangen in het Koloniaal Museum, eene voordracht over reisindruk ken' uit Egypte, toegelicht door af beeldingen. Deze week1 kan mem in het We reld-Panorama d'e eerste reis door heb schoone Spanje meemaken. Koloniaal Musöum. Heden had in de raadzaal van het Paviljoen de jaarlijksche vergadering van het bestuur van het Koloniaal Mu seum plaats, onder voorzitterschap van den heer W. P. Groeneveldt. Deze schetste allereerst in een uit voerig In Memoriarn de groote verdien sten van den overleden directeur F. W. van Eeden voor deze instelling in 't bijzonder en op koloniaal gebied in 't algemeen. Wij zijn in de gelegenheid gesteld dit herinneringswoord te laten volgen, hetwelk luidt: IN MEMORIAM. Op den 4en Mei heeft een gevoelige slag onze inrichting getroffen, de heer F. W. van Eeden, directeur van net Koloniaal Museum, is na een welbe steed leven heengegaan. Dat verlies heeft voor ons eene meer dan gewone beteekenis, want Van Eeden is ook de man die ons museum heeft gesticht en tot zijn tegenwoordi- gen omvang opgebouwd, geschiede nis onzer instelling is met zijn leven ten innigste saamgeweven. Hij was een man van veelzijdige richting en toch toongevend voor elke baan. waarop hij zich bewoog. Velen zullen in de eerste plaats zich aange trokken gevoelen tot den scherpzinni- gen botanicus, die de natuur ook in hare eenvoudige verschijningen zoo meesterlijk wist waar te nemen en de kunst verstond zijn© indrukken zoo geestig en boeiend weer te geven. An deren kennen hem eer als secretaris der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, in welker streven hij gedurende vele jaren een zoo krachtig aandeel heeft gehad, of herinneren zich bij voorkeur hoe hij ge ijverd heeft voor de toegepaste kunst en hoe ook hei Museum van Kunstnij verheid onder zijne leiding tot stand gekomen en groot geworden is. Dit alles kan slechts tot zijn recht ko men bij eene uitvoerige levensbe schrijving van dezen merkwaardigen man, welke dankbare taak zeker spoe dig bevoegde handen zal aantrekken, wij kunnen ons hier bepalen tot eene dankbare herdenking van wat Van Eeden voor ons Museum en in ver band daarmede voor onze koloniën ge weest is. Bovendien heeft hij zich aan die richting op zoodanige wijze gege ven. dat daar inderdaad het zwaarte punt van zijn leven en streven te zoe ken is. Van Eeden heeft voornamelijk aan ons toebehoord. Het jaar 1864 was een keerpunt in zijn leven. De maatschappij van Nij verheid besloot in dat jaar eene blij vende verzameling van koloniale pro ducten aan te leggen en van Eeden werd met de uitvoering van dat be sluit belast. Hij aanvaardde de taak met groote ingenomenheid; zijn eer ste lokaal was een klein zolderkamer tje en reeds een jaar later was er ge noeg om een deel der benedenverdie ping van het Paviljoen te vullen, ter wijl de verzameling in 1871 zulk eene uitbreiding had gekregen, dat zij. tot dusver voor anderen don de leden der Maatschappij slechts bij uitzondering toegankelijk, tot d'en rang van pubhek museum kon worden verheven. Wat dat museum sedert is geworden leert een enkele oogopslag en dat van Eeden's scheppingskracht onverzwakt is blijven bestaan, zien wij uit de W.- Indische afdeeling en het Scheikundig Laboratorium, welke belangrijke on derdeden der inrichting slechts enkele jaren geleden tot stand gekomen zijn. Maar ook buiten het Museum tracht te van Eeden voortdurend in het be lang onzer koloniën werkzaam te zijn; onvermoeid was hij in de weer de aan dacht te vestigen op de schatöia. die zij in haar schoot voeren en spoorde hij de Regeering, de wetenschappelijke wereld en de mannen der practijk aan tot grondiger onderzoek of krachtiger exploitatie daarvan. Ook aan het op komend geslacht wilde hij meer ken nis van de koloniën inprenten door middel der Indische schoolverzamelin- gen, die zooveel bijval gevonden heb ben. De kracht van Van Eeden was gele gen in zijne innige overtuiging dat onze koloniën voor het moederland een rijke bron van moreele en materieele kracht zijn en dat in nog veel hoogere mate kunnen worden. Waar hii op dit gebied zich tot iets aangordde, deed hij dit met een diep besef van plichtzij ne levendig» natuur deed hem de moei lijkheden gering achten en zijne schranderheid stelde hem in staat ze te overwinnen. Zoodoende kwam hij niet alleen met zich zelf klaar, maar hij wist ook aan anderen zooveel ver trouwen en belangstelling in te boe zemen, dat hij zich steun en mede werking kon verzekeren, waar een an der wellicht slechts onverschilligheid had ontmoet. Dit is het geheim, dat Van Eeden met geringe en onzekere middelen veel tot stand heeft kunnen brengen. Tot het laatste oogenblik is Van Ee den aan zijne roeping getrouw geble ven; toen de gebreken des ouderdoms hem kwamen dwingen zijne bemoeiin gen te beperken, heeft hij alles laten varen, alleen zijn Koloniaal Musjuin niet. Slechts de dood heeft hem daar van kunnen scheiden en nu hij niet meer daar is om er over te waken, is het onze taak dezen verdienstelijken man te eeren door met al onze krach ten den bloei zijner schepping te ver zekeren. Uit het jaarverslag, dat bereids in druk is verschenen, bleek, dat het Mu seum in bloeienden staat verkeert. Zoo wel de provincie Noord-Holland als de gemeente Haarlem verleenden weder voor drie jaren eene subsidie van f 1000, terwijl het aantal raadsleden klom tot 101. In het museum zijn verschillende lokalen in 't afgeloopen jaar verbouwd en de verzamelingen aanzienlijk ver rijkt. Het aantal schoolverzamelingen, tot 1 Jan. 1901 verzonden, bedroeg 312 en is nu alweder tot 340 gestegen. De rekening over 1900 bedroeg f 10,466.905 en sloot met een klein batig saldo van f 80.22. Als voorziter werd herkozen de heer W. P. Groeneveldt, als penningmeester de heer J. Muilemeister, en gekozen tot leden der financieele commissie de heer André de la Porte en P. J. van Houten. Ingekomen was een brief van den Min. van Koloniën, over de proefne mingen, die op verzoek van het be stuur van het Kol. Museum in Indië worden genomen met eenige nieuwe cultures, o. a. sandelhout. Als directeur van het Museum werd ter benoeming aan directeuren der Maatschappij ter bevordering van Nij verheid voorgedragen dr. M. Greshoff, thans waarnemend directeur. Heemstede. Op Donderdag 30 Mei, des avonds ten half acht, zal alhier in het Wapen van Heemstede van wege de Vrijz. Kiesvereeniging Heemstede en Berane- broek eene openbare vergadering wor den gehouden. Als spreker zal hierbij optreden de heer Mr. H. Ph. de Kan ter te Haarlem, ter aanbevéling van de candidatuur Wentholt voor het lid maatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Trouwe opkomst ge- wenscht. Haarlemmermeer. Ondertrouwd!E. Benjamin en L. J. Rietdijk. A. die Jong en' J. v. Es. A. Huis en S. Postma. J. Huur man era. G. die Klerk. C. H. den Dek ker en C. Slot. I. de Ridder en C. Koolhaas. W. Huysman era K. Kauff- mara. G. Huurman era M. Duwel. J. Bus .an J. A. M. Meyer. GetrouwdJ. P. As sonde) ft en W. die Haam. C. v. d. Luit era E. E vele ens. A. Eilander en C. Konin gen. D. d'e Ruiter en M. B. v. Ames, voorde. S. Hoogechagen en A. Ale* wijn. H. Komers era W. Berkhout. J. Wil der om en; W. S. die Krijger. C. J. die Krijger era. C. West erin,k, Bevallen M. v. Vuurera-Thomas, dl. J. H. die Jongv. Kerkhoven, z, M. Vervloedv. Klaveren, z. W, Buisv. Beek, z. H. v. Ban tem— v. Benterai, z. G. E ij kern-V ersohuur. z. A. W. Sarade-fortKoning, z. C. v. Egmiond-Gog, di. E. Hangelbrosk- Duurserrra. d. Overleden: G. Jetzes, 2 j.K. v W er dam', 13 cf. Gemengd Nieuws. Bregoi's zelfmoord. Omtrent Bresci's zelfmoord in de gevangenis van San Stefano loopen verschillende lezingen. De meest verj spreide is, dat hij sedert zijn komst in de cellulaire gevangenis zeer terneer, gedrukt was. Als hij spreken wilde, legde men hem het zwijgen op en eeni zeide hij: „Gij zult zien, mijn dag is niet ver, en gij zult berouw hebben, mij aldus behandeld te hebben." Hij had zich reeds op een der bewaarders geworpen en was toen in het dwang buis gesloten. Toen werd hij meer in zichzelf gekeerd. In onbewaakte oogen- blikken wist hij een band te knoopen van de stof van zijn broek en hing zich daaraan op. Toen zijn bewaker toesnelde was het reeds te laat. Op den muur van zijn cel had hij met zijn nagels het woord „Wraak!" gekrast, zoo dat zijn duim ontveld was en bloedde. Een nauwkeurig onderzoek is bevo len hoe het mogelijk was, dat de on gelukkige zelfmoord kon plegen, zon der dat zijn bewaarders het zagen. Postzegels voorde vsïi.-verda(I); republieken. Het Britsche gouvernement wil aan d'e wereld' zoo duidelijk moge lijk toonera dat het nu werkelijk d'e baas is in Transvaal en d'en Vrij staat en heeft postzegels dloera ver-! vaardigen voor de Transvaal 'era de Qrc.|ije-rivier-KoloniieZij dragen het borstbeeld van Eduardi VII. Volgens d'e „Petit Bleu" zullen, de Boeren er voor zorgen dat zij uiterst zeldzaam worden.. Zaadvoort. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, G. Hulsman. Voorm. 10 ure, Van Lennep. Pred. te Haar]?: Heemstede Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Kuylman. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 uur, den. heer Van As- selt. oud-zendeling. Op beide feestdagen collecte voor de zending. CORRESPOND ENTJE. Dein. heer A. Kaptein.. Wegens plaatsgebrek nemen wij uw mg©, zondera stuk op in ons volgend num mer. Letteren en Kunst. De Lohengrin-opvoeriüg van de Wagnervereeniginf?. Men schrijft ons uit Amsterdam: Een opvoering van Lohengrin zonder coupures is iets, waaraan we nu niet bepaald gewoon zijn. En wat men weg laat is ook niet weinig, want het werk duurde nu, met inbegrip van zijn twee pauzes, van zes uur tot hij half twaalf. Zooals we dat bij de Wagnervereeni- ging gewoon zijn, was de zaal geheel bezet met een uitgezocht publiek. Even na zessen betrad Viotta den dirigeer- atoel, t werd duister en 't voorspel lie- gon. Zacht ruischte het aan uit d'e hoogte, als de ridder van den Graal die daar komt onder de menschen, al sterker, tot het zich eindelijk forsch doet hooren; dan verdwijnt het weer... Fanfares storen ons in overpeinzin gen, het gordijn wordt weggetrokken en koning Heinrich zit onder den ge- richtseik aan de Schelde. De handeling van de opera Lohen grin kunnen we wel als bekend ver onderstellen en dus volstaan met het bespreken van bijzonderheden. Nemen we in de eerste plaats het koor, dat volkomen „af" was. Daap moet veel, zeer veel zijn gestudeerd om zulk een geheel te verkrijgen. Ook de actie, zelfs bij beroeps koristen dik wijls hinderlijk, was hier noch te be scheiden noch te luidruchtig. En thans de solisten. Als er een ding is, dat me berouwd heeft, dan is hot, onzen Urlus daar niet als Lohengrin te hebben gehoord. De heer Grüning, die deze partij thans zong, mist dat mooie, weeke, dat Urlus' graal ridder voor mij zoo aantrekkelijk maakt. Veel te forsch, met gewone aardsche geba ren scheen Grüning me geen oogenblik een bovenmenschelijk wezen. Ook de Elsa van Josephine Reinl was een te krachtige persoonlijkheid. De stem (we weten het van haar Isolde in 't begin van het seizoen) is schitte rend en tot hoog-dramatische uitdruk king in staat, maar toch... het was niet de in-vrouwelijke Elsa zooals we ons die voorstellen. En nu de andere vrouwelijke artiste. Ik aarzel geen oogenblik om aan Char lotte Huhn den eerepalm voor dezen avond te reiken. Dat was Grtrud zelf, de heidensche vrouw die hare oude afgoden om bijstand smeekt bij haar wrake. Wat heerlijke gebaren, wat trotsch zwaaien met don langen sleep- mantel, wat groote zeggingskracht! De- creatie van deze vrouw wordt niet licht overtroffen.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2