Tweede Blad, behoorende bij „Haarlems Dagblad" van Haandag 27 Mei 1901. Mo. 5492 Stadsnieuws Het moet ««'zeed worden dat de fir ma Van Keelsen met de op verschillen de plaatsen in de stad verrezen limo nade-kiosken eer inlegt. De tentjes zien er keurig en elegant uit, en de spreekwoordelijke Hollandsch© rein heid is er mede aanwezig. Als het met de Pinksterdagen mooi weer is zal er zeker druk gebruik worden gemaakt van deze goedkoope en gemakkelijke gelegenheden om zich zoo even in het voorbijgaan heerlijk te verfrisschen met een koe1 gezond glas limonade. Trouwens de firma Vgn Keeken had haar sporen op dit gebied reeds ver diend. Te 's-Gravenhage. Utrecht, Lei den, Delft. Scheveningen (dorp en strand), Rijswijk (Z.-H.), Nijmegen, Zutphen. Deventer enz., overal vindt men haar drinkhallen. Hare fabrieken voor de bereiding van mineraal-water zijn gevestigd te 's Gravenhage, Utrecht, Nijmegen en hier ter stede. Voor verdere bijzonder heden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie Onze stadgenooten, de heeren PH. Van der Ley, directeur der Kweek school en L. van Leer, lithograaf, zijn door de Fransche regeering naar aanleiding van de wereldtentoonstel ling 1900, benoemd tot officier de l'in- struction publique. Bloemend aal. Ondertrouwd: M. Sprokkelenburg en E. van Bezu. Bevallen: M. van den BrinkPol man, z.; H. HoesVooges, d.; W. Kap- teinOfficier, d. Overleden: F. Twigt. 41 j., Meeren- berg; J. H. Huijboom, 75 jaar. Meeren- berg; H. ,T. Kinders, 44 j., Meerenberg; J. Kruijer, 32 j. Heemstede. Ondertrouwd: S. Mooser en M. van Wingerden. Getrouwd: P. Stroosma en C. G. Koor en. Bevallen: M. J. van EmpelenHen- ke, d.; M. DuijnsPot, d.jjC. H. Hoo- renmanHonselaar, z. Hillegom. Alhier kwamen voor e enigen tijd die bel asti ngpemni ngen van die- bol lenschuren ter sprake in een ver gadering van de afd. Hillegom to den Algemie enen Bond1 van Bloem bollen-Cultuur. De meaning werd geopperd:, d'at genoemde schuren in een verkeerde categorie van aan slag geplaatst waren. Door de ijve rige 'bemoeiingen van dien heer P. van Waveiren alhier, werd de zaak onderzocht, een commissie' be noem di, enz. zoodat op dit oogenblik de zaak haar beslag heeft gekregen: de bollenschuren zijn thans ge plaatst in een1 andere categorie, zoodat de aanslag zeer is gedaald1. Alleen voor Hillegom maakt dlit een verschil uit van pl. m. ƒ1000 ƒ1100. Voorzeker komt -een woord van lof toe aan. dien heer P. van Wave- ren voor diens ijverig werken. Haarlemmer li ede en Spaarn- woude. Ondertrouwd: J. F. Anspach en A. Mossel. Getrouwd: J. A. W. Zandbergen en H. H. Rutte. M. van Bruggen en M. de Block; A. Bakx en C. M. Raje. Bevallen: A. GrauwelmanZijlstra, dochter. Velsen. Getrouwd: W. A. Voogt en M. E. Go- mes. H. F. 'van der Meij en A. M. Ste- meijer. F. Heeremans en M. Nan. J. F. Konkelaar en J. Limburg. G. Wijker en G. Kranenburg. J. W. Denkers en G. Rij perm an. Bevallen: D. BroekKrab 2 d. C. Bur- bachAalders d. M. A. GoosKnip z. A. G. GoosKnip z. A. G. Handgraaf Feuilleton. EEN JAAR Naar het Engelsch VAN DOROTHY GERARD. HOOFDSTUK XV. M'&rn zegt dikwijls dat in de smar ten van, onze beste vrienden voor ons niet veel droevigs ligt, maar-, als dit zoo is dan moet er iets ver keerds zijn in ons of in onz,e vrien den. In ieder geval, in die diagen dat ik deze regelen neerschreef, on dervond ik juist het tegendeel. Zoo gelukkig als dk steedis was geweest, ep zoo heerlijk als de zon steeds voor mij geschenen had. zoo' d:rae4 vi.g was ik toen en zoo duister scheen alles om mij heen. Door Jad wiga's geluk had ik vergeten wat ik nooit had bezeten, en, zóó had ik mij in haar geluk verheugd' dat de slag, zoo niet even hard. m,-; toch ook zwaar trof. Het was mij als had ik Henri op nieuw verloren. Al Konings z. J. RooversReichwem d. G. J. GozelingAusum d. J. Bakker Kwast z. H. BeentjesWitteman z. G. HoogeduinSlobbe d. Overleden: M. van Hugten 76 j. J. A. J. Dekker 6 j. A. Zwart 50 j. C. M. E. van Pel 5m. C. Meijer 90 j. Beverwijk. Ondertrouwd: Jb. Bleeker en A. NieuwLand. A. W. Bronsveld' (uit Haarlem) en A. Heemskerk. Getrouwd)H. SchulLer en E. Smiit. BevallenJ. H. HoflandDijk man, z. P. Losvan Vetrseveld, d. K. H. WesterBruyns, z. G. van Baar—Vijm, z. H. van der Steeg Heijnis, d. E. C. G. HaakSpijker man. z. D. Ma-euihoutBertram, d. J. Smit—Verven, z. N. ZoetDuits, zoon. OverledenJb. Schipper, geh. met J. M. Majoor, 48 j. G. Koorruen, 23 j., ongeh. Haarlemmermeer. Dure grasverpachtingen. Men schrijft ons: Als een gevolg van het schrale voor jaarsweder, den langen staltijd van het vee en den opgeruimden hooivoor- raad brengt het gras in de publieke veilingen veel meer op dan vorige ja ren, zelfs zoo'n hoog cijfer als nog nimmer is bereikt; 't grasgewas op da wegen en dijken van den Houtrak- polder, Donderdag te Halfweg geveild, bracht op f 3116 tegen f 1877 en f 2333 in de beide vorige jaren; Rijnland's dijkgronden f 8802 tegen f 6966 in 1899 (in 1896 5017); voor de dijken en we gen in de IJpolder van deze cijfers 2935 tegen f 2582 en voor de wegen in den Haarlemmermeerpolder f 6739. Binnenland. Neerland'g Vorstelijk Paar te gast bij keizer Wilhelm. De Berliinsche correspondent van de ,,N. R. Ct." seint: Naar aanleiding van hun verblijf in Scbwerin, heeft de Keizer een harte lijke uitnoodiring gericht aan de Ko ningin en Prins Hendrik om hem in het Neue Palais te Potsdam een be zoek te komen brengen en de groote voorjaarsparade op het Tempelhofer Feld te Berlijn bij te wonen. De jonge groothertog van Mecklenburg die zich dezer dagen te Berlijn komt presen teeren als regeerend vorst, zal ook bij die parade zijn. Koningin Wilhelmina en Prins Hen drik zullen ingevolge deze uitnoodi- ging Donderdag 30 Mei 's middags te gen zes uur aan het Wildparkstation bij Potsdam aankomen en daar door den Keizer en de Keizerin met groot militair ceremonieel ontvangen en naar het Neue Palais gevoerd worden, waar voor de Nederlandsche gasten voor bun kort verblijf vertrekken zijn ingericht naast die van den Keizei- en de Keizerin. Den 31sten Mei wordt dan de gewone voorjaarsparade ge houden op het Tempelhofer Feld: de Koningin zal naast de Keizerin in een rijtuig toekijken, terwijl prins Hen drik aan de zijde van den Keizer zal rijden. Na de parade gaat de Koning in met de Keizerin, om uit te rusten, naar het Stadtschloss te Berlijn, waar zij later met Haren Gemaal en de an dere vorstelijke gasten aan zal zitten aan het groote parade-diner, 's Avonds is er gala-voorstellinf in de Beril jai- sche Opera en daarna gaan de Ko ningin met haren Gemaal en den Kei zer en de Keizerin naar het Neue Pa lais te Potsdam terug. Vrijdagochtend wordt er te Potsdam in het park voor het Stadtschloss weer een parade ge houden van da garde-du-corps, in te genwoordigheid van de Koningin hieraan nemen de gardejagers deel, bij wie prins Hendrik vroeger officier is geweest. Na de paradei zql prins Hen drik zich dan aan den Keizer presen teeren als generaal-majoor la suite. Vervolgens is er in het Neue Palais groote gala-maaltijd ter eere van de Koningin en den prins; dadelijk na tafel vertrekken de gasten dan weer naar Schwerin. Om eventueel opduikende geruchten in de kiem te verstikken, wil ik er da delijk bijvoegen dat het korte bezoek van de Koningin geen politiek karak ter draagt en alleen als het gevolg van de vriendelijke uitnoodig.in.Er des Kei zers en een bewijs van vriendschappe lijke nersoonlijke betrekkingen tus- schen beide vorstenhuizen moet be schouwd worden. die zoete herinn.eriiig.eiii. die waren, ingesluimerd door het medeleven met Jadwiga's geluk, werden weer wakker en overmeeste/rd'en mij hoe lamgeir hoe meer, nu ik weer tot rust kwam. Ieder uur dat ik had' door gebracht met Henri in onze lang vervlogen kinderjaren, ieder uit- stapje dat wij hadden gemaakt, ieder kon in dat wij haddien gevan gen, kwam m weer voor den geest. De tegenstelling tusschen de liefde van den minnaar van. Jadwiga en d'ie van Henri, bracht mij tot na denken en deed, mij twijfelen of ik wiel juist had gehandeld hem zoo te verlaten, den man in wiens lief de ik nog steeds geloofde. Het was verontrustend! dat de wond, na ne gen maanden van scheidin^ nog zoo open was. Zon zij ooit geniezen,? En klopte zijn hart nog even. warm als het mijne? En dit alles kwam omdat Jadtwi- ga Wladimir had' verloren I Jadwi ga wilde dat ik het aan mevrouw Zielinska zou vertellen. Ik wil mijn moeder niet over hem spreken, zeide zij, tot mij den avond van die ontmoeting in het park. Ga maar binnen en zeg haar dat ik hem heb weggezonden H. M. die Koningin-Moeder wordt Maandag 3 Juni a. s. op Soestdijk verwacht. Transvaal en Oranje-Vrijstaat Het Leidsch Dagblad, bevat een op roep, onderteekend door de heeren prof. mr. S. J. Fockema Andreae, mr, J. A. F. Coebergh, G. Gerlings, prof. dr. M. J. deGoeje, C. Goekoop Azn., mr. J. H. Goudsmit, prof. dr. J. H. G. Kern, C. J. Leendertz, dr. J. W. Muller en prof. dr. T. Zaaijer om bijdragen voor een geschenk, dat de onderteekenaars na mens de bevolking van Leiden zouden willen aanbieden aan den weldra hier te lande terugkeerenden dr. Bierens de Haan, als teeken van vreugde over diens behouden terugkomst en van be wondering voor al hetgeen door hem op de Zuid-Afrikaansche slagvelden ter wille der Republikeinsche strijders is gedaan. Het geschenk! zal vergezeld gaan van een album bevattende de na men der schenkers. De bijdragen kun nen tot uiterlijk Dinsdag 28 Mei e.k. worden toegezonden aan elk van bo vengenoemde heeren of aan de redactie van het Leidsch Dagblad. Groote Inbraak. Donderdagnacht is er in het hó- tel Bellevue te Amsterdam ingebro ken. Er is een aanzienlijke partij tafelzilver gesto-len, o. m. 82 zilve ren lepels. 83 vorken, gemerkt F. K., 12 ongemerkte groote zilveren lepels en 12 dlito vorken; voorts dessertlepels en vorken gemerkt W. M., enz. De diievem zijn binnen-: gedrongen d'oor een ruit in de hoofddeur te verbrij zelen. De heer mr. Roosegaarde Bis schop, vertegenwoordiger der Ne derlandsche regeering bij' de zit tingen djer gedeporteerde n-^mmis- siie te Londen, is Vriidlagochtend uit Londen te 's-Gravenhage aange komen. Met de Pinksterdagen. De H. IJ. S. M. zal, wegens het drukke reizigersverkeer op die Pink sterdagen, Zaterdag 13, Zondag 12, en Maandag 18 extra-treinen laten loopen in de richting Rottendam,, Den Haag en Amsterdam en; omge keerd. Verkiezingen. Arnhem. De S. D. A. P. en de Arbei- derskiesvereeniging hebben definitief candidaat gesteld voor de Tweede Ka mer den heer Reyndorp, te Amster dam. Enschedé (district.) E. B. Kielstra, te 's Gravenhage. Centrale liberale kiesvereeniging. Groningen. Mr. S. van Houten, met 12 stemmen. (Op mr. Drucker waren 6 stemmen uitgebracht.) Burgerkies- vereeniging. Neede. C. Lely (aftr.) Liberale kies vereeniging Jacob Dam. Nieuwendam. K. de Boer Cz. Libe rale kiesvereeniging. Oudoup. De Bruyne te Zierikzee. Liberale kiesvereeniging Burgerplicht. Torschelling. G. S. Jaring. Libe rale kiesvereeniging Algemeen Volksbelang. (Tevens candidaat dor centrale liberale kiesvereeni ging te Den Helder.) De tram in de hoofdstad. Bij besluit vau den Gemeenteraad van Amsterdam van 21 November 1900 werd, overeenkomstig de voordracht van 2 Augustus 1900, onder meer beslo ten, het bestaande tramnet van 30 K.M. lengte, met 50 K.M. enkel spoor, te dioen inrichten voor electrische tractie en werd hiervoor een krediet toege staan van f 3,600,000. Bij bovengenoemde voordracht deel den B. en W. mede dat binnen enkele maanden door hen voorstellen zouden worden gedaan en de noodige kredie ten worden aangevraagd voor de nieu we tramlijn, met welke het bestaande net moest worden uitgebreid, zoodat het toegestane krediet voor den om bouw van het bestaande tramnet slechts moest worden beschouwd ais een kre diet voor de gedeeltelijke uitvoering van het geheele tramplan,terwijl met den ombouw niet zou worden aange vangen, voordat door den Raad het tramplan in zijn geheel zou zijn vast gesteld. De lijnen van het nieuwe net wor- den voor een voornaam deel gevormd en dlait ik wensch dat zijn, naam nooit weer genoemd word't. Ik vond mevrouw Zielinska in haar kamer., druk bezig met die brieven, waarin zij den ganschen dag las. Zij keek op toen ik binmem trad. Ik heb een berekening ge maakt. zeide zij, mij geen tijd gun nend te spreken, en ik geloof dat ik het juist heb gedaan. Gij weet dat wij niet aLleeni het kapitaal schuldig zijn, maar evengoed d/e rente, en daar de schuld meer dan dertig jaar oud' is, is de rente veel meer dan hel oorspronkelijk kapi taal geworden, gerekend 5%. En zi.i keek mij aan als iemand die een buitengewone, schoon e ontdekking had gedaan. Wil je het eens na zien of het goed is? Dadelijk, zeide ik, miaar ik heb u thans iets anders te zeggen. Ik vertelde haar Jadwiga's boodg schap. Zij luisterde eerst zeer aan dachtig. maar daarna minder be langstellend'. Gij bedoelt dat het engagement verbroken is? vroeg zij ten laatste. Ja, zeide ik. Een. wolk kwam over haar gelaat en. zii Leunde in haar stoel met een door het bestaande tramwegnet, waar aan echter lijnen worden toegevoegd *n waarvan eenige vakken worden weg genomen. Het Raadsbesluit tot het in richten van de bestaande tramwegen voor electrische beweegkracht, zooveel mogelijk met toepassing van boven- grondsche stroomgeleiding, zou dus uitgebreid dienen te worden tot het geheele thans voorgestelde net- De kosten der verandering van het bestaande tramnet in een, geschikt voor electrische tractie, zijn indertijd ge schat op f 3,600,000, terwijl de globale raming van de kosten, verbonden aan de uitvoering van het voorgestelde plan f 6,500,000 bedraagt. Bij goedkeuring van laatstgenoemd plan zal derhalve het bij besluit van den Raad van 21 November 1900 toe- £estane kredieit moeten worden ver hoogd met f 2,900,000. Dit net past in de bestaande toestan den, waarbij door gemis van flinke ver keerswegen in eenige hoofdrichtingen nog lang niet alles kan verkregen wor den, wat voor een goed tramverkeer in eene stad als Amsterdam noodig is; door zijn aanleg wordt intusschen niet in ongunstigen zin vooruitgeloopen op betere toestanden, welker voorbereiding men thans zeker wel spoedig mag ver wachten. Men meent veilig te mogen rekenen op een bruto-opbrengst van het voor gestelde net in voltooiden staat ten be drage van 2.800.000 per jaar en schat de jaarlijksche exploitatiekosten op f 1.750.000, dat is dus 621/2 dezer opbrengst. Deze voorstelling zal wel niet te' gun stig zijn. Immers, die verhouding, wel ke in de groote steden door de invoe ring van de electrische exploitatie over al en dikwijls aanmerkelijk gunstiger geworden is, was bij de Amsterdam- sche Omnibus-Maatschappij ongeveer 165 en is meestal lager dan 62.5 (Berlijn 53 Hannover 61 Dresde- ner Strassenbahn 60 Grosse Leipzi- ger Strassenbahn 57 verschillende Engelsche steden nog lager.) Een overzicht voor rente, aflossing enz., groot f 1,050.000, mag dus wel worden tegemoet gezien, dat is onge veer J 500,000 meer dan waarop bij de gewone begrooting voor 1901 is gere kend. Deze som zou dus meer ontvangen worden, als gevolg van de uitgaaf van 6,500.000 zoodat uit een financieel oogpunt geen overwegend bezwaar te gen die, trouwens over een aantal ja ren te verdeelen, uitgaaf behoeft te be staan. Deze beschouwing betreft natuurlijk het voltooide net. Gedurende den over gangstijd zijn. bezwaarlijk jaarlijksche ramingen te maken. Bejaarde leerlingen. In dien men op een winteravond uit het duister de stille Koestraat te Am sterdam de breede trap van perceel No. 5 opklimt, en een der lokalen op de eerste verdieping binnentreedt, treft den bezoeker een eenigszins vreemd schouwspel. Daar zitten in lage kin derbankjes in de goed verlichte, wei- verwarmde, doch zeer eenvoudige schoollocalen mannen, vrouwen, kna pen en meisjes volwassenen allen met de grootste aandacht het onderwijs te volgen. Wèl een vreemd schouw spel in 't eerst, doch na eenig vertoe-i ven een hoogst opwekkend tevens. Hoe wordt hier gewerkt, welk een aandacht, welk eene belangstelling, welk een werkkracht wordt hier ontwikkeld, van welk een „Ausdauer" hier blijk gegeven. Ziet hier in klasse I deze getrouwde vrouw, hoe vlug reeds hanteeert zij 't potlood, hoe vlot gaat haar reeds het lezen af enhoe kort geleden is het nog. dat zij de eerste zoo moeilijke schreden zette op den weg. die tot meerdere kennis en dus tot meerder geluk zal leiden. „Waarde Vriend," zoo vangt het briefje aan, dat een der bezoekers der tweede klas d.d. 4 Maart schreef (een bezoeker, die eerst na Kerstmis de pen ter hand nam!) „Waarde Vriend! Wat ben ik gelukkig nu ik op mijn ouder dom zooveel knapper beu dan vroeger. Aanstaand jaar hoop ik weer te ko men en nog veel bij te leeren, want een rnensch leert no.oit te veel. Tot ziens". Hoe groot zijn meermalen de opoffe ringen, die de leerlingen zich moeten getroosten voor het bezoeken der school. Zeer dikwijls is de arbeid over dag zoo zwaar geweest, dat het heel wat in heeft des avonds over de reken sommen en de leeslesjes de oogen open te houden; en hoe moeilijk valt het dikwijls aan de vereelte handen de pen of de griffel te hanteeren. En toch hoevelen komen trouw na zware dagtaak ter schole. Daar hebt ge II., ontmoedigd gezicht. Dat is jammer, rsreveldie zij, zeer 'ammer. Ik had zoo ge hoopt op eten heer Lewicki. Ik had van Wladimir ook wat beters verwacht, verbeterde ik. Neen. ik bedoel Wladimir niet, zeide zij' scherp. Ik spreek van diein ouden heer hij alleen' kan mij den sleutel geven; en nu zal hij dit niet willen doen. Maar Jadwigazeide ito, ver stoord' over haar gezegde daar ik het als onverschilligheid opnam, hoewel het slechts het gevolg was van d'e door haar gemaakte plannen dientot u niet aan haar, hebt u geen medelijden met wat zij. lijdt? Zij keek mij met groote', holle oogen, vragend aan, schijnbaar zich zelf dwingend hier aan te denken. Ja, Jadwiga. zeide zij somber. Het spijt mij innig voor haar, arm kind Neen, ging zij plotse ling voort op een beslister toon, het spijt mij niet voor haar zij mag van geluk spreken dat zij verlost is uit de handen van een man, d!ie zoo lafhartig is. Moet zij zich ver binden aan een man, dien zij niet eer en kan? In den toon van haar stem en in het krampachtig treto- 30 jaar, bootwerker, een groote, ster ke man, maar och. zoo zwak als hij ziin kennis vergeleek met die van an deren. Met moed toog hij naar de Koe straat, kwam vrij geregeld en thans leest hij vrij goed, en voor 't eerst van zijn leven uitte hij in een brief zijn voldoening en dankbaarheid voor wat hij geleerd heeft. In de vrouwen- afdeeling is de oudste leerlinge een 50-jarige weduwe, die niet kon schrij ven waardoor zij de zaak van wijlen haar vader niet kon voortzetten. Zij besloot de avondschool te bezoeken, verzuimde nooit, kwam korten tijd voor het sluiten van den cursus in de gelegenheid een winkle in aardewerk over te nemen, kan thans zelf hare waren prijzen, behoeft niemands hulp. ennaar wij vernamen, marchee- ren de zaken goed. Een getrouwe comparante in deze klasse is S., 48 jag,r. schoonmaakster, die zich aanvankelijk bij den directeur aanmeldde om te leeren schrijven, daar zij een zoon als militair in Indië had en zoo gaarne diens brieven zelve wilde .lezen en beantwoorden. Dit doel heeft de brave vrouw ten volle bereikt. Be zichtigen wij een schrift van haar, dan zien wij dat dit de resultaten in dit opzicht van gewoon lager onder wijs zeer nabijkomt. Helaas! nu zij zich flink in de correspondentie kan weren, is haar zoon inmiddels gestor ven. T., 32 jaar, is gehuwd, doch haar man woont te Moskou, verbonden aan het orkest van Kes, zoodat, daar zij vroeger niet kon schrijven, anderen de correspondentie moesten waarne men. Thans is zij niet alleen in staat de brieven van haar man te lezen, doch ook eigenhandig te beantwoorden, natuurlijk tot haar niet geringe vol- doening. Van allen, die in deze klasse zaten, kan getuigd worden, dat zij flinke vorderingen hebben gemaakt; het was inderdaad eene teleurstelling dat op 14 Maart de leasen een einde namen. Wij hebben hierboven van wils kracht en Ausdauer gesproken, en in derdaad geven eenige leerlingen in de 5e klasse eerbiedwaardige staaltjes. Van welk een wilskracht toch getuigt het, indien men te midden van bijna onafgebroken handenarbeid nog lust en kracht vindt om vrij geregeld het onderwijs des avonds te volgen, zooals H., 36-jarig ketelmaker, die meerma len na 36 uren aan een stuk gewerkt te hebben, des avonds de school be zocht. Of zooals J., 56 jaar, en H., 32 jaar. beiden ^bakkersknecht, die. in dien hun werk het eenigszins toeliet, trouw ter school kwamen en dikwijls om half tien 's avonds van de les wel gemoed aan den nachtarbeid togen, die te 10 uur aanving. Bovenstaande is ontleend aan het verslag over den afgeloopen cursus der avondschool voor volwassenen, den 31en sedert de afd. Amsterdam der Ver. ter bev. van fabrieks- en hand- werksnijverheid in Nederland. Acad. Fxamens. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de Staatswetenschap op Stellingen, de heer mr. W. F. J. Froweln, ge boren te Arnhem. Rechtszaken. Posing tot vadermoord. Een 18-jarige knaap J. Ch. Vatter, had zich Vrijdag voor de Amsterdam- sche rechtbank te verantwoorden, we gens poging om opzettelijk en met voorbedachten rade van het leven te berooven zijn vader W. Vatter. Uit het verhoor van bekl. bleek, dat de verhouding tusschen vader en zoon reeds geruimen tijd zeer gespannen was en dat werd niet beter, toen na het overlijden zijner eerste vrouw, de va- der hertrouwde. De knaap verliet het ouderlijk huis en ging bij familieleden logeeren, kwam later weer terug doch begaf zich spoedig daarop naar Zaandanj en ver volgens naar den Helder. Hier kwam het plan om zijn vader te vermoorden tot rijpheid. Den 18en Anril ging de jongen terug naar Amsterdam en kocht een revol ver met zes patronen. Twee dagen later begaf hij zich naar huis van zijn vader, die portier is aan het Blauwhoeden-veem, en toen hij de zen niet thuis trof. liep hij naar de pakhuizen van het veem. Werkelijk was de vader daar aanwezw doch hij wilde zijn zoon niet te woord staan, en ging naar huis. Bekl. liep hem na. ken yan, hare bloedlooze Lippen, lag voor mij eon bewijs dial zij diacht aan den man wiens portret in die onbewoonde kamer hing. Het was slechts een oogenblik dat mewouw Zielinska zich weer geheel aan zichzelf overgaf. Na alles, begon zij weer, be hoeft de scheiding van' d'e jonge Mei den nog niet die van de oude ren, ten gevolgen, hebben. Ik zal om Bazyli sturen, wanneer hij te,rug is gekomenhij kan niet wei geren op mijn 'eenvoudige vraag te antwoorden. Ja. ik geloof dat ito niet bevreesd hoef te zijn. n haar gelaat tol aarde weer op. En nu, Miss Mididleton, kijk eens naar dit pa pier, ito ben nooit sterk, in rekenen geweest. Dit was slechts een' van: de vele berekeningen die zij mij gedurende deze d'agen. had gevraagd na te zien, als wij zoo bij elkaar zaten, wach tende' op een antwoord', van den Pa- rij schen procureur, den man. die ons slechts de zekerheid kon bren gen of de Graaf dezelfde was ge weest als de vermoorde monnik. Bij gebreke van dit bericht hiold mie-vrouw Zielinska zich al deze da- gen bezig met het maken van ber.e- plaatste de loop van don revolver ach. ter het linkeroor en trok af, maar mis te, doordat de vader als instinctma tig het hoofd op zijde boog. Toen bekl. gearresteerd werd, zeide hij hot zeer te betreuren, dat zijn vader niet go* raakt was. In de terechtzitting wendde bekl. be rouw voor doch hiervan was overl«. gens niet veel te bemerken. Alle gevraagde inlichtingen werden door hem met een kalm en effen zicht verstrekt Het O. M. eischte 8 iaar gevangenis- straf. De verdediger mr. Kokosky betoogr de, dat de joncen zeer veel hield van zijn overleden moeder, die zwak en teringacbf1 was. Deze vrouw werd mishandeld door zijn vader. Na haar dood vroeg hij of er een gedenksteen mocht geplaatst worded op haar graf. opdat de zoon weten kon waar zijn moeder lag. Dit werd geweigerd, en kort daarop ging de vader een tweede huwelijk aan. Een en ander had den jongen zeer verbitterd. Pl, drong dan ook aan op eene lichtere straf. Toen de verdediger sprak over bekL'i moeder, zakte de knaap plotseling in. een, zoodat hij door eeniee rijksveld wachters moest worden weggedragen. Koloniën. De zendiDg van de Serdang. Het officieele verslag over deze zen ding luidt als volgt: H. M. flottieljevaartuig „Serdang" vertrok 2 October van Soerabaja vla Ambon met een zending naar Thurs- day-eiland en Nieuw-Guinea, en met opdracht om de Mapia-eilanden en zoo noodig ook de Keij, Tenimber- en Zuid westereilanden te bezoeken. Den llerj dier maand werd Fak-Fak bereikt, ai- waar de ads.-res.-titulair embarkeer- de. De reis voortzettende werd een bezoek gebracht aan de Omar-rivier (Doodslagersrivier) en vervolgens den 20en dierzelfde maand te Port Kenne dy (Thursday-eiland) geankerd. Aldaar hadden met den gouverneur van Queensland en den luitenant-gouver neur van Britsch Nieuw-Guinea be- sprekingen plaats met betrekking tot de onlangs plaats gehad hebbende strooptochten van inboorlingen van den Tugeres-volksstam van Neder- landsch Nieuw-Guinea naar kampongs gelegen op Britsch gebied. Deze be sprekingen leidden tot het resultaat dat Hr. Ms. Serdang den 30 October vertrok naai- de kust van Britsch Nieuw- Guinea, teneinde, op aanwij zing van den Britsclien resident-ma gistraat van Daru, in eenige kam pongs een onderzoek in te stellen, met het doel om te trachten meerdere ge gevens te bekomen, noodig tot het op sporen op Nederlandsch gebied van de schuldigen, welke hadden deelge nomen aan strooptochten met prau wen langs de aangrenzende kust. Bij dezen onderzoekingstocht werd een be zoek gebracht aan Saibu, Bugi en ver volgens de Morchead-rivier, waar een vijfdaagsche sloepentocht rivier-op waarts werd uitgevoerd. Den 19en November werd naar Port Kennedy teruggestoomd, waar Hr. Ms. Serdang voor verdere verrichtingen ter zake bovenbedoeld werd toegevoegd aan Hr. Ms. pantserdekkorvet „Suma. tra." Beide schepen verlieten den 25en November Port Kennedy en bleven ter Zuidkust van Nieuw-Guinea tot den 12en December vereenigd .toen Hr. Ms. „Sumatra" naar Timor-Koebang ver trok en Hr. Ms. „Serdang" Z.-O.waarts langs de kust stoomde, een bezoek bracht aan de Bondara-rivier en ver volgens van 15 tot 18 December te Port Kennedy vertoefde. Na aanvulling van den kolenvoorraad werd naar Fak-Fak gestoomd, waar de assistent-resident debarkeerde en waarna de reis werd voortgezet naar Manokwari (Noord kust van Nieuw-Guinea) en naar de Mapia-eilanden, welke den len Jan. 1901 werden bereikt. Hr. Ms. pantserdekkorvet „Sumar tra" vertrok den 16en October van, Soe rabaja met bestemming naar Nieuw- Guinea. Na van den 21en tot den 28en Octo ber te Ambon te hebben vertoefd, werd de reis voortgezet naar Thursday- eiland. dat den 2en November werd bereikt. Den 19en November kwam Hr. Ms. flottielje vaartuig „Serdang" te Thurs day-eland terug van haar onderzoe kingstocht naar eenige plaatsen, gele gen op Britsch Nieuw-Guinea. Na gehouden overleg met de Britsche kenloiigen. Nu en clain veirscb&em z,ij aan dien maaltijd en als zij een, en kele maal door die-n tuin waai deldie, deecl zij denken aan de wederop standing van een doode. Mot mij was zij steeds druk ijn gesprek, maar slechts over één ondeu-werp. Zoudt u liet onmogelijk achten dat de teruggave na alles reedis zou zijn geschied'? vroeg ik haar eens. Zou hij nooit die kans hebben ge had' om de som terug te winnen? eai zou het verlies misschien niet) reeds gedekt zijn door andeir, eer lijk spel? Zij schudde beslist haar hoofd'. Het is bekend genoeg, cliat Ka- zimir nooit me-er >een kaart in han den nam na dien dag in Parijs het was zijn, laatste. Daar werden ge noeg grappen verkocht over zijn plotselinge, afkeer van het speldat is bewijs genoeg dat hij, zijn plan niet ten, uitvoer bracht. Ik zweeg, natuurlijk de waar heid bleek te klaar om niet waar te zijn. Het was wel een vreeseilijke toestand, dat de persoon die hem het meest bemind had, ook hei meest geloofde in zijn schuld. Aan al deze gesprekken, nam Jadwiga geen deel. Zij was bijna

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5