beiden geflankeerd door bloemen; ge schenken hem aangeboden door werk lieden en boekhouder, ter gelegenheid van do 25-jarige herdenking van den dag waarop de „ouwe baas" zooals de „oude garde", mannen, die reeds 20 jaren en meer bij den hoer London werkzaam zijn, hem nog steeds blijft noemen do zaak heeft gevestigd. In da Zondagmorgen gehouden, ver gadering op de bovenzaal van Café Brinkmann van den Haarl. Football- Bond, welke werd gepresideerd door den heer A. J. Rijkens, werd het jaai'- verslag van den secretaris voorgele zen en goedgekeurd. Verder kwam ter sprake om 't volgende seizoen den pond in districten te verdeelen, het geen niet do goedkeuring der stemge rechtigden kon wegdragen, waarna kesloten werd een commissie te benoe men tot herziening van het reglement. Gokozen werden daarvoor Bos, Jon ker en Behrends. De uitreiking aan H. F. C. en Uni- tas van medailles kon niet plaats vin den, doordat deze niet waren aange nomen. Heden morgen werd door den archi tect W. F. Doeglas aanbesteed: Het verbouwen van perceel Kruisweg no. Sl. tot winkelhuis met koekbakkerij. Ingekomen waren 7 biljetten. Laag ste inschrijver bleek te zijn do heer W. H. Neutenboom alhier, voor f 9774. Heemstede. Door het schichtig worden van het paard kantelde Vrijdagnamiddag op den Van Merlenweg een rijtuig, waar in gezeten waren de heeren V. en K. Eerstgonoemde bezeerde zich daarbij nog al aan het hoofd. Met ingang van 1 Juni a.s. is mej. J. S. Hansen benoemd tot onderwijze res aan de Bijz. Prot. school alhier. Velseu. Maandagmiddag kwam een Engelsch Btoomscliip in aanvaring met het rem- Jhingwerk van het Zuider-bruggehoofd en bracht daaraan eena schade toe, \velke op f 1500 geraamd wordt. Binnenland. BAAGSCHE BRIEVEN. Ik win mijn weddenschap! Minstens dertig duizend manschen hebben Zon dag en Maandag de beide Pinkster dagen met dit heerlijke weder een Wandeling op de Pier ondernomen. In 't algemeen zal het bezoek dit seizoen groot zijn, wat voordeelig zal zijn voor de Directie van de Maatschappij „Wan delhoofd" en van wege de verkoud heden en andere kwalen voor de doctoren, waarvan zich nog wel een Jiaar te Scheveningen met. 't oog op snze nieuwigheid kunnen vestigen. Of 't tot de vestiging eener ..eJectri- sche Centrale" hier ter stede zal ko men, weet ik nog niot, al heeft de Raad ia zijn jongste zitting daartoe met al- gemeene stemmen in beginsel beslo ten; een besluik dat ook tn eene vorige vergadering had kunnen genomen tvorden. De zaak stond pi de laatste bijeen komst zódde Raadscommissie staat vierkant tegenover de Directie der Tramweg-maatschappij, die voorwaardelijk eischt invoering van trolley" over het geheele net. De Tram-commissie stelde den Raad nu Eeer terecht ter beantwoording voor de vraag: ..trolley of niet". Maar de Raad weigerde 't antwoord te geven en daardoor tegelijkertijd den steun aan <jiö Tramcommissie, die nu haar taak öm de quaestie tot een bevredigende op lossing te brengen aanmerkelijk ziet verzwaard. Een der Kamer-candidaten, de heer Mol heeft, in de hoofdstad, onlangs van onzen Raad sprekende, gezegd, dat jé jn 't Haagje, raadslid kan worden voor een zeker sommetje geld; de zetel is daar voor den meestbiedende, dit wh- r.en ongeveer zijn woorden. Of deze uitspraak juist is. laat ik voor 't oogen blik in het midden; in dezen tijd van propaganda voor politieke beginselen, wordt veel wat waar, veel wat onwaar is gespi'oken. Op 't Binnenhof is ,'t met het politiek gebabbel voor eenige weken gedaan. Aan beide zijden is de rust terugge keerd, do vergaderzalen van Tweede Kamer en Senaat zijn leeg. Heel lang Zal die stilte niet aanhoudon, want zijn de berichten juist, don keert de „Eer ste" in de tweede helft van Juni terug, ter afdoening ven. de nog hangende hoogst belangrijke wetsontwerpen. Men spreekt van 17 Juni, maar ik hoor, dat 't een paar dagen later zal worden. Bij den terugkeer van de „Hoogmo- genden" zal er één ontbreken, die slechts zeer kort onder hen vertoefde. Mr. Auke Bloemborgen, het jongste lid toch, is dezer dagen een beter leven Ingegaan! Het tragisch einde van dezen be kwamen man, waaraan de provincie Friesland in 't bijzonder groote ver plichtingen had, heeft niet nagelaten, een diepen indruk te maken, voorna melijk In Leeuwarden, de plaats zij per inwoning. Op straat door een be roerte getroffen, trad de dood kort daarna in. Een treffend verlies heeft ook de Tweede Kamer geleden in den heer* J. J. van Kerkwijk, al had hij te kennen gegeven bij de a.s. verkiezingen geen lidmaatschap meer te zuilen aanvaar den. Maar tot zijn dood is hij dan toch volksvertegenwoordiger geweest, waar mede een zijner innigste wenschen in vervulling is gekomen. Van Kerkwijk was in den Haag een bekend type geworden een man vol eigenaardigheden, waarvan er één ze ker was, dat hij, beleefdheid van an deren eischende, die tegenover an deren slechts hoogst zelden Ln prac- tijk bracht. Intusschcn was zijn vrien denkring cr niet minder groot om. In zijn goeden tijd, d. W. z. in de kracht' zijner politieke loopbaan hoeft hij zich hoogst verdienstelijk gemaakt, en dik wijls in de Kamer zeer leerzame, maar dan, scherpe en veel geestige redevoe ringen gehouden. De verzamelaar van politieke grap pen, zou er heel wat van v. Kerkwijk te boeken hebben. Vroeger, 't is lang geloden, tafelde hij met eenige collega's geregeld in ,,do Toelast" op de Groenmarkt. Ook Kappeyne, do toenmalige minister be hoorde tot dat kringetje. Het ontbrak daar aan tafel vaak niet aan politieke gesprekken en berekeningen, waarover dan weddenschappen werden aange gaan. Er zou in die dagen in de Ko- mer juist beraadslaagd worden over belangrijke wetten, waarbij principi eels debatten, niet vermeden konden worden. 't Was toen, dat v. Kerkwijk met zijn vrienden een weddenschap aan ging, dat hij den volgenden dog- in de zitting aan Dr. Kuyper zooveel ..grof heden" zou zeggen, dat deze laatste de Kamer zou uitloopen. Kappeyne zou „arbiter" zijn! Van Kerkwijk zou 't winnen, want de toeleg gelukte, ja, hij maakte 't zelfs zóó bar, dat op een gegeven oogenblik Kappey ne hem plotseling aan de jas trok en hem heel gemoedelijk toevoegde: 't is genoeg, je hebt 't gewonnen!" Het spreekt van zelf. dat de den spreker omringende leden, van de zaak een voudig niets begrepen. Aldus 't ver haal van iemand, die 't weten kan. en die mijn zegsman is. En zóó zouden er nog tal van aardigheden van den overleden volksvertegenwoordiger ver haald kunnen worden. Zeker is 't, dat ook hij in vele kringen, waarin hij Ijverig werkzaam was. en ln instellin gen van maatschappelijk üut, waar aan hij zijn persoon, tiid en bekwaam heden gaf, noode zal worden gemist. Wat de uitslag der verkiezingen hier zal zijn? Ik waag mij hier niet aan voorspellingen; maar 't ziet er voor de liberalen in het eerst© district niett naar uit, dat ze den zetel in '97 verlo ren, zullen herwinnen; Akkr is de ver deeldheid to groot. In 't tweede zal 't met den heer Con rad wel lukken, waar hij gesteund wordt door de vereenigde anti-clericale groepen, op de Vrijz.-democratische na al komen de Roomschen en Anti revolutionairen ook mot den zeer po- pulairen heer Liefland. In 't kwartier der Indisch-gasten" zal de strijd 't hevigst worden. Het af tredend lid Pijnaclcer Hordijk, ziet hier als militaire specialiteit, kapitein Pop van den Generalen Staf tegenover zch geplaatst, gesteld door de conser vatieven de „Dagblad"-mannen en van Houten's volgelingen. De heer Pop heeft zijn denkbeelden nog niet in 't openbaar verkondigd. Misschien doet hij 't nog wel; 't wordt anders warm, te warm voor vergaderen. En nu beginnen we ook al aan het can- didaatstellen voor den Raad. Liefheb bers genoeg, maar of 't allemaal de wa ren broeders wel zijn, die naar de Groenmarkt willen verhuizenWe zullen zienl II. A. GANUS Jr. H. M. de Koningin zal zich bij H. D. bezoek aan Z. M. den Keizer van Duitscbland door een groot gevolg doen vergezellen, hetwelk zal bestaan uit de dames: baronesse Van Harden- broek, grootmeesteresse; freule Ren- gers, freule Sloet, hofdames; verder uit de heeren: luit.-gen. Graaf Dumon- ceau, chef van het Militaire Huis; ba ron Sirteraa van Grovestins, groot meester; baron Clifford, hofmaar schalk; luit.-kol. baron Bentinck, stal meester; jhr. Van de Poll, kamerheer- ceremoniemeester; kapitein-luit. ter zee jhr. Van der Staal, adjudant; ma joor jhr. Van Tets, adjudant; le luit. Loudon, ordonnance-officier. Z. K. H. Prins Hendrik wordt ver gezeld door Zijn adjudant, kapitein jhr. Van Suchtelen van de Haare. Bij Hr. Ms. dienst zal tevens het ka binet der Koningin vertegenwoordigd zijn. De Turksche consul-generaal te Rotterdam. De correspondent van de ,,N. R. Gt." te Konstantiinopel schrijft Op die door alle couranten der hoofdstad afgedrukte verdere lijst van personen tegen wie de procu reur-generaal van het Kof van Ap pèl te Stamboel, krachtens orders van hooger hand, een bevel tot in hechtenisneming heeft uitgevaar digd. komt ook voor Ali Noeri bei, consul-generaal van Turkije te Rot terdam s ep wel wegens hoogver raad en majesteitsschennis door liet op heftige wijze aanvallen van den Souverean en. de Keizerlijke re.gee- rinig in opruiende bladen en ge schriften. Wanneer de beschuldig de zich niet binnen veertien dagen (ma 21 Mei) voor de lijfstraffelijke (crimiineole) rechtbank te Stamboel steiTti, zal hij bij verstek worden ver oordeeld! en zijn goederen worden verbeurd verklaard. Daar in genoemd rechterlijke col lege natuurlijk niemand aan zijn schuld zal kunnen twijfelenen zijne veroordeeling tot den strop, of minstens tot langjarige opsluiting in de beruchte citadellen te Akkra (Syrië) of in Barbarij©, dus zeker is, z-al de gedaagde aan die vrien delijke uifnoodiging van den prot- cureur-generaal om naar hier te ko men1, wel geen gevolg geven. Ali Noeri hei, op het oogenblik du9 op de vlucht en geschorst in zijne betrekking, werd1 ten paledze al lang verdacht van. Jong-Turksohe woelingen', en' het moet hem al reeds een maand geleden duidelijk zijn, geworden wat hem boven het hoofd' hing. toen de dagbladoeusuur de opneming verbood van een ar tikeltje dat hij aan een. der Fran- sche couranten alhier had gezon den, en waarin hoog werd1 opgege ven van- de vereert ng welke de Ot- tom.cbansoho consul-generaal te Rot terdam. voor den verheven persoon des Khallef-Sultans koesterde, van- zijn trouw aan die keizerlijke regie ring, van- zijn onvermoeide en vruchtbare werkzaamheid ten be hoeve van zijn vorst en het rijk in Nederland, -enz. Men' denkt er nu t© Jildiz hard over de aldus opengevallen consul- plaats te Rotterdam te geven aan Mundji bei, sedert verleden Jaar October benoemd consul-generaal van Turkije in Den Haagin welke qualiüeit hij evenwel door de Ne- derlandsche' regeering. welke het niet wensoh'elijk vindt naast den, gezant ook nog eon. Turksoheo con sul in de hofstad te hebben, nim mer is erkenden waarvoor hij d'an ook nog steeds te vergeefs op het erequator wacht. Door zijne oven plaatsing naar Rotterdam zou dan dat onaangename incident op voor alle partijen bevredigende wijze ge regeld worden. Uitbarsting op Java. Een regeeringstelegram, gedagtee- kend 25 Mei, is Zaterdag van den Gou verneur-Generaal bij het dep. van ko loniën ontvangen, luidende: Volgens voorloopig bericht zijn om gekomen twee kinderen van den ad ministrateur Van Alias Ketawapg en een opzichter en 25 inlanders van Redjo Sari. Tuinen van Bantaran on Kali Kebo' zijn verbrand. Moddervloed in Blitar." Een nader telegram van den gouver neur-generaal van 25 dezer, bericht dat 178 inlanders omgekomen en 9 gewond zijn. Nederland en Enid-Afrika. De Vereeniging tot Handhaving van het Hollandsch-Afrikaansch element in Zuid-Afrika, gevestigd te Amsterdam, hield dezer dagen haar algomeene vergadering. Uit het verslag van den secretaris- penningmeester, den heer R. W. Post humus Meijjes (Rozengracht 14), bleek, dat van November 1900 tot Mei 1901 de leden der vereeniging zijn opgetre den in. 95 vergaderingen in Nederland en in 16 vergaderingen in Duitschland. Deze vergaderingen zijn gehouden op uitnoodiging of onder patronage van plaatselijke af deelingen der Ned. Z.-Afr. Vereeniging, 't Alg. Ned. Ver bond. het Chr.-Nat. Boeren-comité, lo cale Transvaal-comités, landbouwge- nootschappen, kamers van koophan del en nijverheid, werklieden-vereeni- gingen en andere corporatiën, en in Duitschland op uitnoodiging van den Münchener Centrale Burenverein, het Alldeutsche Verband en plaatselijke comités of vereenigingen. Het karakter der gehouden vergade ringen liep nog al uiteen. Hoewel de Vereeniging speciaal in Nederland haar kracht concentreert op het verspreiden van kennis omtrent Zuid-Afrikaansche toestanden op het gebied van landbouw, handel en nij verheid en verder opwekt tot het ver- leenen van steun in den na den oorlog in Zuid-Afrika te wachten economi- schen strijd, werden niettemin de le den dikwijls door dringende uitnoodi- gingen genoodzaakt te spreken over den oorlog en zijn gruwelen. Dit laat ste Avas vooral 't geval in Duitschland. Bovendien werden door de leden aan vele voor Zuid-Afrika werkende perso nen en vereenigingen inlichtingen ver strekt. Het financieel beheer van den pen ningmeester betreft alleen de gelden, ontvangen ter bestrijding der uitgaven aan den arbeid der vereeniging ver bonden, De uitgaven zijn uitsluitend kosten van het secretariaat en reiskos ten der sprekers. Op verzoek der a'ereeniging hebben zich de heeren D. II. Schmüll, bestuurs lid van de afd. Amsterdam der Ned. Zuid-Afr. Ver., O. Kamerlingh Onnes, directeur van de Maatschappij ter be hartiging van stamverwante belangen in Zuid-Afrika, en H. Wertheim, nota ris, allen te Amsterdam, bereid ver klaard de boeken der vereeniging na te zien en te controleeren, en na zulks te hebben gedaan, aan de Vereeniging medegedeeld, dat zij deze geheel in orde hebben bevonden. Gravin van By landt, penningmees teres van het Amajuba-corallé, ontving eenige dagen geleden een schrijven van den waarnemenden consul-generaal der Nederlanden te Kaapstad, waarbij de goede ontvangst van den hem ge zonden eersten Avissel Averd vermeld, en Maandag een gelijk bericht van den consul-generaal der Nederlanden te Pretoria, met verzoek om meer geld voor de vrouwenkampen te Johannes burg, aan welk verzoek zal worden voldaan. Met de vorige mail heeft de pen ningmeesteres drie wissels Verzon den. één groot 200 pd. st„ naar Pre toria; één van 100 pd. st„ naar Kaap stad, en één, groot 100 pd. si, naar Bloemfontein. Met de volgende mail zullen meer gelden worden gezonden, naar aanlei ding van een telegrafisch verzoek, Uit Pretoria ontvangen. De consul-generaal aldaar bericht, dat de ontvangen gelden worden be steed, in overleg met de sub-commissie van het Nederlandsch Bijstandsfonds, die hulp aan de Bóeren-vróuwen en kinderen verleent. Het Nederlaudsche Bijstandsfonds zal weldra beginnen met op groote schaal dekens, warme kleederen, enz., in de kampen te verstrekken. In de steden Pretoria en Johannesburg voor zag dat fonds reeds duizenden perso nen van kleederen, en werden door tusschenkomst van het Pretoria Wel dadigheids-Genootschap melk, suiker en dergelyke levensmiddelen aan zie ke mensonen en kindeven gegeven. Bii de penningmeesteres van het hoofd comité der Amajuba-collecte is tot heden, een bedrag van f 43.676.93 ingekomen. Het Centrum schrijft: „Uit Rome wordt aan ©en telegraaf- agentschap te Weenen geseind, dat de Ncderland'sche regeering het Vaticaan in kennis heeft gesteld met de samen stelling van het Hof van Arbitrage. Dezo omstandigheid zou wellicht den -terugkeer van den internuntius aan het Hollandsehe Hof verhaasten. Maar men verzekert ook, dat de terugkeer niet zal plaats hebben, vóór volledige voldoening aan het Vaticaan zal zijn gegeven, dat niet ter Vredes-Conferen- tie inden Haag' werd uitgenoodigd-" Het blad deelt dit bericht onder alle mogelijko voorbehoud! mede. Acad. Examens. Door de geneeskundige Staats-com- missie te Amsterdam zijn bevorderd tot arts P. tor Borg. geb. te Krewerd, en geslaagd voor het le gedeelte P. M. Fruijtier. Examens hoofdakte. De beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is bepaald, dat het schriftelijk sredeelte van het examen ter verkrijging der akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres voor het jaar 1901 zal plaats hebben op 27 Juni eerstko mende, dat da mondelinge examens zullen aanvangen op 17 Juli daaraan volgende' en dat de commissiën met het afnemen dezer examens belast, zullen zitting houden te 's Gravenhage, Am sterdam, Zwolle en Groningen: tot lid en voorzitter der commissie te Amsterdam i W. Middel veld Viersen, schoolopziener in het district Gouda; tot lid en ondervoorzitter P H. van der Ley, directeur der Rijkskweek school voor onderwijzers te Haarlem; tot leden: H. Bijleveld, directeur eener bijzon dere kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, te Amsterdam; G. Meijer, directeur der gemeentelij ke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen t© Amsterdam; mej. J. M. L. Kerlen, directrice fier dagteekenschool voor jonge dames van de Maatschappij voor den Werkenden Stand te Amsterdam; H. J. Emons. G. Schutte, hoofden van bijzondere scholen te Amsterdam; E. Heimans, hoofd ©ener openbare school te Amsterdam; K. Bes, onderwijzer aan eene open bare school te Amsterdam; R. Broere, onderwijzer aan de Rijks- kweekschool voor onderwijzers te Haarlem; M. L. van Gemert, hoofd eener bij zondere school te Haarlem; J. B. A. Saeys, hoofd; eener openbare school te, Haarlem1; mej. W. E. Lojenga, onderwijzeres aan eene bijzondere school te Bever wijk; R. Husen, hoofd eener bijzondere school te Utrecht; D. Lameris, hoofd eener openbare school t© Utrecht; tot leden plaatsvervangers: H. Bussemaker, directeur eener bii- zondera' kweekschool voor onderwij zeressen te Haarlem; H. HeukeLs, onderwijzer aan de ge meentelijke kweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen te Amster dam; J. G. Nijk, hoofd eener openbare school te Amsterdam; •T. A. Bakker, hoofd eener bijzondere school te Amsterdam; B. P. Prakken, en M. H. van Gestel, onderwijzers aan openbare scholen te Amsterdam. Verkiezingen voor de Tweede Kamer. Door de kiesverearxigingen Schiedam te Schiedam en Vlaardingen te Vlaar- dingen is thans definitief tot candi daat voor het lidmaatschap van de TAveede Karner gesteld mr. Van Deven ter te 's-Gravenhage die de candida- tuur heeft aangenomen. De democratische kiesvereeniging t© Roordahuizum (district Leeuwarden) heeft tot candidaat gesteld' den heer G. W. Melchers, te Leeuwarden., Becmster (district Hoorn) J. de Vries. V ooruitstrevende burgerkiesvereeni- ging. Brommen. Mr. H. Goeman Borgesius niet algorneene stemmen. Liberale kiesA'ereeniging. Eibergen (district Lochem) C. Lely. Enknuizen. N. Sluis Pzn. (antirev.) Centrale r.-lc. kiesA'ereeniging. Gorinchem. A. Seret. Antirev. kies vereeniging. Gouda. Bedankt voor de candidatuur der centrale r.-k. kiesvereeniging door J. II. de Waal Malefijt, Hengelo. Door de r.-k. kiesvereeni ging alhier is candidaat gesteld voor de Tweede Kamer inr. P. J. M. Aal- berse. Helmond. Door de afdeelingen Waal- re en Leende van de r.-k. kiesvereeni ging is de heer F. W. M. SAvane Sweens, ontvanger der registratie1 en ionie.ïnen te Vcnloo, candidaat gesteld. Hoorn (district Hoorn). Wierdels, re dacteur van De Tijd. R.-k. kiesvereeni ging. Oostburg. J. F. Heemskerk. Antirev. kiesvereeniging Luctor et emergo. Ruurlo (district Lochem). C. Leley. Liberale' kiesvereeniging. Sliedreclit. De kiesvereenigingen Al- blasserdam en Omstreken en Amelde en Tienhoven hobben mede tot candi daat gesteld den heer D. de Klerk, die zich de candidatuur in dit district heeft laten welgevallen. Almelo. Dr. H. J. A. M. Schaep- man heeft de hem aangeboden candi datuur voor het district Almelo aau- genomen. De lezingen, die hij van plan was in sommige plaatsen van het district te houden, gaan niet door. Breukelen (district Gouda), F. Wier dels, redacteur van de Tijd. R.-K. kies vereeniging. Culemborg. J. Óudegeest, lid van den gemeenteraad te Utrecht. 8. D. A. P. Renkum (district Eist). Voorloopig candidaat mr. P. Rink, te Tl el. Libe rate kiesvereeniging Burgerplicht. Utrecht, de afdeoling der S. D. A. P. en de Arbeiderskiesvereeniging heb ben mr. P. J. Troelstra gesteld in dis trict I en den heer J. Oudegeest in dis trict, II. Mi*. P. J. Troelstra en J. Oudegeest zullen 10 Juni aldaar in Tivoli spre- ken. Zoowel de liberale als de vrijzinnig- democratische partij, te Utrecht, zul ten tijdens de verkiezingen een verkie- zingsorgaan uitgeven. Wildervank (district Assen.) Mr. J. Wiilingc. Liberale kiesvereeniging Eendracht. Zaandam. F. J. Wierdels, te Amster dam. R. K. kiesvereeniging Recht en Plicht. Zutphen. De R.-K. kiesvereeniging besloot geen. candidaat t© stellen, maai de candidatuur Tutein Nolthenius te steunen. De a.-r. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Rotterdam, zoowel aan Linker en Rechter Maasoever, heeft met bijna eenparige stemmen tot can didaat gesteld voor de Tweede Kamer den heer prof. mr. D. P. D. Fabius, die deze candidatuur heeft aanvaard. Nog altijd vorst. Uit Friesland schrijft men, dat het er nacht op nacht vrij sterk vriest. In de zoogenaamde boerenslooten ligt *8 morgens het ijs boven op en het gras en de jonge groenten zijn met een wit kleed bedekt. Men begrijpt, dat er veel schade door wordt veroorzaakt. Sport en Wedstrijden. Wedrennen. Op de prachtig© model-renbaan „Woestduin" namen Zondagmiddag ae courses, uitgeschreven, door de Ne<- derlandsch© harddraverij- en ren ver eeniging een aanvang. Een zeer groot publiek woonde de zen openingswedstrijd bij. De beid© tribunes waren propvol, en een leder was vol lof over de keurig© en inder daad zeer practische inrichting der baan. Onder de aanwezigen merkten wij o. m. op den Commissaris der Ko ningin, Mr. G. van Tienhoven. Precies te twee uur namen de cour ses een aanvang met den Crocus-prijs- wedstrijd, waaraan 9 paarden deel namen. Do afrit was zeer slechtde uitslag Avas dat Herman, eig. W. H, J. Brom, 't eerst de finish passeerde in 8 min- 6 4/5 sec.; tweede was Electricity II, eigenaar S. Wltteveen in 3 min. 8 8/5 sec.derde Controleur, eig. H., v. Wic- kevoort Crommelin in 8 min, 9 sec. De prijzen waren 1ste: f 250; 2de f 60; 3de f 25. De totalisator betaalde 12 :/5. Bij den Tulpen-prijs wedren op de vlakke baan, verschenen BerthuB, eig. Jhr. L. Boreel; Billiton, eig. A. v. Hoboken, en Christiaan, eig. Baron van Heemstra, aan de start. Dit num mer eraf een zeer spannende course te zien. De uitslag was dat Billiton met 1/2 lengte voor Bert-hus het. eerst den eindstreep passeerde. Derde was Christiaan. Prijzen f 800, 50 en 10. Totalisator f 14 f 5. Aan den Convallaria-prijs Min. afstand 2800 M namen 10 paarden deel. Hoewel Dobrina de geheel© baan de leiding had, wist Sierra, haar op 't laatste oogenblik nog vóór te komen, zoodat de uitslag was: J. Sierra, eig. Stal Avanti in 4 min. 57 3/5 sec.; 2. Dobrina, eig. S. Witteveen in 4 min. 58 sec.; 8. Hirya, eig. H. Meijners in 4 min. 58 4/5 sec. Prijzen 300, f 50 en f 25. Totalisator 14.50 5. Aan den verkoopswedren om den Hyacinthen-prijs namen deel Frisson, eig. I-I. Meijners; Bathing-Woman, eig. v. Hoboken; Brancaster, eig. Spijer en Hollandaise, eig. Vertholen de Salve de Bruneton. De uitslag was: 1. Brancaster; 2. Hol landaise, 3. Bathing Woman, 't Ver schil bedroeg res^ 1 en 2 paarden- lengten. De prijs was 500. De winner werd door den eigenaar weder opge kocht voor f 1050. De totalisator be taalde 9 voor f 5. V. Vevgeet-mij-niet-prijs, record harddraverij. Aan dit nummer namen 3 paarden deel: 1. was Clerimond, eig. Joh. de Mol in 4 min. 20 2/5 sec.; 2, Anselor, edg. J. W. Schuijl in 4 min. 24 1/5 sec.; Anna, eie W. A. Ockhorst in 4 min. 24 4/5 sec. Prijzen f 450, f 50, f 25. To talisator f 6,50 f 5. Het slotnummer was een steeple chase voor paarden van 4 jaar en ou der. Aan de start verschenen Ouda, Chapter, Laura Gold, Heroïne. Laatstgenoemde was sterk favoriet. Doordat Heroïne echter kwam te val len, werd haar alle kans op den prijs ontnomen en werd Laura Gold één; Ouda tAvee; Chapter kwam eveneens te vallen. De prijzen bestonden uit f 80Ó en f 50. De totalisator betaalde f 38 voor f 5 uit. En hiermede waren de zeer interessante courses omstreeks half vijf geëindigd. Den tweeden Pinksterdag was het aantal toeschouwers bij de Avedrennen nog grootcf dan den eersten dag. Wederom begunstigde fraai zomer weder de belangrijke courses. De uitslag is als volgt Foury-prijs, Record-harddraA'ierij. Prijzen f 250, jf 50 en 25. 1. Controleur, eig. II. v. Wickevoort Crommelin, in 4 min. 35 1/5 sec.? 2. Concurrent, eig. dezelfde in 4 min. 37 sec.; 3. Nella, eig. A. de Ridder in 4 min. 37 2/5 sec. Aan den Botha-prijs, Verkoopswed ren, namen 6 paarden deel. Na eene spannende race bleef Wailington, eig. Baron van Heemstra, overwinnaar met 1 paardenlengte voor Brancaster; der de aankomende was Hollandaise. Bij de la Reij-prijs (afstand 3000 M.) verschenen 9 paarden aan de start- De uitslag was dat buiten aller ver wachting Anselor, eig. J. W. Schuijl wou in 5 min. 12 sec.; tweed© was Ta&? moor in 5 min. 12 3/5 sec.; derde Sierra in 5 min. 14 2/5 sec. Prijzen f 550, 50 en f 25. De uitslag van het rierd© nummer „do Wet-prijs", Avedren op de vlakke baan; prijzen 450 en f 50, was dat Ki lometre het eerst d© finish passeerd© met 4 lengten voor Frissonderde aankomende was Bathing Woman. Eeu der mooiste en spannendste nummers Avas do Kreutzinger-prijs, recordharddraverij voor spannen. Miii afstand 2600 M. Priizeti f 250; f 50 en f 25. Hoewel ieders verwachting Avasi, dat Belle Baye en Colonne, eig. Wicket- voort Crommelin. zouden Avimren, is dit niet "eschied en wisten Hlrye en Abdul Ameer, eig. H. Meijners en j. W. Schuijl -• 4 laatste oogen* blik nog vóór te komen. Derde aanko? menden waren Ladv Savage ©n Tai- moor, eig. W. A. Ockhorst. Aan het slotnummer „Thoron-prijs", horden- ren, Prijzen f 350 en f 50 namen deelt Arak en Zillah. Met een enorm gr©o* ten voorsprong word Zillah, eig. ron v. Heemstra, overwinnaar. Omstreeks half vijf waren de wed strijden, Avelke den liefhebbers der paardensport een paar genoegejijkè dagen hebben bezorgd, geëindigd. Leger en Vloot. Volks weerbaar lieid. Het heeft den minister van oorlog behaagd goedgunstig te beschikken Op een request van het hoofdbestuur vdh „Volksweerbaarheid" om den ledeq dier Vereeniging, ©venals in 1900, oofc in dit jaar de deelnam© te vergunneh aan de schietoefeningen, o. a. van. heö, die met vrucht het voorbereidend njf- litair onderricht hebben genoten. D$ militaire bannen in de garnizoenefi slaan daartoe in do maanden Moi-— Augustus een dag in de week open» De deelnemers moeten medebrengen hun bewijs van lidmaatschap vaiji Volksweerbaarheid, en een bewijö, dat zij met atucM voorbereidend schietonderwijs hebban genoten, afge geven door den betrokken offlcier-on- derwij zer. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie rich, niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niot geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Een protest. Het zal voor de lezers van dit blad! geen onbekendheid zijn dat alhier be staat een Bond van Werklieden in de Bloemisten-vakken. Deze Bönrl stelt zich ten doel langg wettigen weg de stoffelijke en zedé» lijke belangen van haar leden te be hartigen; om tot dit doel te gerakeft trachten zij zooveel mogelijk met de werkgevers samenwerking te verkrij gen, en dat dit hun ernst is, kan blij ken uit het volgende. In den zomer van 1900 richtten zij een schrijven aan het hoofdbestuur der Algemeene Veiv eeniging voor Bloembollen-cultuur al hier, waarin zij verzochten een com missie te benoemen, bestaande uit pa troons en Averklieden, om zoodoend© langs minnelijken weg de bestaand© misstanden uit den weg te ruimen. Het antwoord dat zij daarop on1> ving was, dat dit niet op den weg lag van het hoofdbestuur. Toen daarop het bekende verzoek om loonsverhoo- ging aan de afdeelingen van de Ver eeniging voor Bloembollen-cultuur werd gezonden, bleek het ons dal avR daar weder aan het verkeerde adre© waren, want het lag niet op den weg? van de afdeelingen enz. enz. Toen besloten wij dit verzoek te rich.', ten aan de patroons afzonderlijk, m©t het gevolg dat van de 29 patroons uil Haarlem, waar wij een dergelijk ver zoek aan richtten, er 4 waren, die het de moeite waard achtten ons behoor lijk van antwoord te dienen. Wij waagden nog een laatste poging en besloten circulaires te zenden aan de patroons, waarin wij hun uitnoodig- den tot een samenkomst mei ons, op Woensdagavond 22 Mei op de boven zaal van den heer Brinkman, Groote Markt, alhier. Welnu, dit steeg al onze verwachting om samenwerking te verkrijgen, den bodem in, want, van de 78 werkgevers, die wij uitnoodig- den, verscheen er niet één op deze bij eenkomst. Welnu, wij vragen ons af, aan wien de schuld? wanneer de werklieden iü, gaan zien, dat langs minnelijken weg alles afstuit op den onwil van de patroons, en zij getergd door al dien onwil een weg inslaan die voor de pa troons minder gewenscht zoude zijn. Waren er voor ons Kamers van Ar beid, wij zouden deze quaestie voor de Kamer aanhangig maken. Maar, nu dit (stiefkinderen als wij zijn) niet het geval is, moeten wij langs dezen weg publiciteit geven aan deze o. i. verregaande negeering van ons alles zins billijk verzoek om loonsverhoo- ging. Want, wat wij vragen is niet buitensporig; immer een weekloon van 10 en 9 gulden per week zal zeker nie' mand overdreven vinden. Daarom protesteeren wij tegen deze uittarting tot verzet door de bloemist- patroons. Wij werpen de verantwoor ding voor de mogelijke gevolgen verre van ons Waar wij liet recht aan onze zijde hebben, en wij al het moge lijke beproefd hebben om langs m 1 n- n e 1 ij k e n weg ons doel te bereiken, schromen Avij niet. hoezeer wij het ook betreuren mogen, den handschoen, ons door de patroons toegeworpen, op te rapen, in de overtuiging, clat bij een eventueel conflict de moreele steun van het publiek van onze sclioone bloemen stad aan onze zijde zal zijn. U, Mijnheer de Redacteur, onzen dank voor de verleende plaatsruimte. Namens het loon-comité der bloemist-werklieden, A. KAPTEIN, Voorz.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2