NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nqverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad. verschijnt dagelijks» behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère Q. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES} Succ., Pariet 3Jhi> Faubourg Montmartre. No. 5497 ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door het geheele Rjjk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 n M de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 50 CJfca.; iedere regel meer 10 Ots. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlek rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123. Intercommunale aansluiting. 18e Jaargang Maandag 3 Juni 1901. Dit nummer bestaat uit acbt bladzijden. Haarlem's Dagblad van 3 Juni bevat o.a. Een „ouderwetsclie" nederlaag van de Engelschen, De Boeren worden roerig in de Kaapkolonie, De verhouding tusschen Rusland en Duitschland, De militaire toe stand te Pretoria, Keizer Wilhelm en de Pers, Neêrland's Vorstelijk paar te Berlijn gevierd, Sport- praatjeEen huiveringwekkend familiedrama. Bovendien behoort bR dit nummer onzer courant als gratis bijvoegsel no. 39 van ,,De Zaterdagavond", Letter kundig Weekblad voor Jong en Oud, bevattende: Binnen de Stad en Buiten (met 2 afbeeldingen), Haarlemmer Halletjes, Kroniek, Rubriek voor Da mes, Allegro en Largo: Een Tannhau- ser-opvoering in Parijs; Feuilleton: Van binnen en van buiten; De Eerste Brief (verhaak Moderne Versierin gen (met illustraties). Een vacantie- dag uit het leven van professor Schlus- seiman (met 20 afbeeldingen) bene vens de gewone rubrieken, afbeeldin gen, Schaakspel en Prijsraadsel. Politiek Overzicht. De „Daily Mail" verneemt uit die Kaapkolonie, d'at de Boeren er ver bazend' roerig zijn, in het oostelijk gedeelte, en dat verschillende klei ne Boeremcorpsen verder zuid waarts rukken. Kitchener concen treert alle beschikbare troepen in de Kaapkolonie1. De Kaapsche re geering heeft vernomen, dat de Boe ren vijfhonderd paarden in het dis trict Colesberg hebben bemachtigd. De „Daily Mail" verneemt uit Jo hannesburg, d'at die toestand daar in den. omtrek weinig veranderd is; De la Rey schijnt zijn burgers van daar te hebben laten wegtrekken, omdat zij er niet veel meer konden uitrichten. Er woeden groote veldbranden tusschen Bloemfontein en de Vaal. Een Enigelsche colonne heeft het kamp van Joachim Prinsloo over rompeld' ziji vermeesterde een Colt kanon benevens ammunitie en vee. Botha Ire eft Erasmus gedreigd hem' voor den krijgsraad te brengen, omdat hij gezind, was ziich over te geven. Boerengevangenen uit KlerksdOrp zeggen, dat d!e Boerencorpsen zich in" kleine afdeelinven splitsen ten zuiden van Wolmaransstad. De Boeren lijden aan gebrek aan mu nitie. De Standard" verneemt uit Kaapstad, d'at Spr.igg verklaard heeft dat de Kaapsche negeering nu bereid was den kroonprins en de kroonprinses uit te noodigen ook Kaapstad een bezoek te brengen, omd.at de geneesheeren verklaren, dat de pestepidemie aan 't afne men is. Dit is weer eens een op de gewo ne, bekende manier verdraaid tele gram. Erasmus. die zich zou willen overgeven, Boeren, die gebrek aan •amijnitie hebben enz. Hoe de Engelschen den waren toedracht der zaken fveten te ver draaien, mag weer blijken uit hun berichten over een gevecht bij Vlak- fontein tusschen. de la Rey en ge- nieraal Dixon. Volgens die Engelscbe lezing zou generaal Dixon. die Boe ren met zware verliezen hebben te ruggedreven. doc-h inderdaad heeft juist de la Rey het Engelsche gar nizoen een gevoelige nederlaag be zorgd. en de verliezen van de Engel schen zouden bedragen 174 dooden en gewonden. Een nader telegram van Kitche ner bevestigt aan John Buil deze ongeluksmare. Het verlies der Boe ren was 35. De verhouding tusschen Rusland en Duitschlandi is dus nu zoo goed als men verwachten kon, er wordt getracht d'ie tusschen Frankrijk en Duitschland' te verbeteren maar nu weer wordt ons verzekerd dat dit tusschen Oostenrijk en Rusland wel beter zijn kon. En dlat wel naar aanleiding van den toestand, op het B alkan schi ère,i 1 a n d Het is de Weensche correspon dent van het „Berl. Tageblatt", die naar aanleiding van de besprekin gen, uitgelokt d'oor de rede van graaf Goluchowski, er op wijst, d'at die overeenkomst, de entente, tus schen Oostenrijk en Rusland' slechts bestaat in een' afspraak om te trach ten het eens te worden over elk voorkomend geval, wat ook wel eens mislukken kan. En dian meent de correspondent, dat de. groot-Bul- gaarsche actie in de laatste maan den, trots die Oostenrijksoh-Russi- sche entente, waarvan men toch in de eerste plaats zou meenen dat zij gericht was op het bewaren van de rust op het Balkan schiereiland', zóó is toegenomen. In schijn zijn er maetregelen genomen, vereenigin gen. ontbonden enz., maar diat be wijst ten slotte weinig. De correspondent meent dat er kans is dat de veel besproken Bal kan-bond' toch tot stand komtdoor Russische bemiddeling, zegt hij, is eene Servisch-Bulgaarsohe militai re conventie gesloten tegen wien? en de toestanden, politie ke en economische, zijn zóó, dat een afleiding door buitemlandsche agitatie den regeeringen dezer twee landen zeer welkom moet zijn. De conclusie is dat men te Wee- nen meent heel goed te moeten op letten op wat er op het Balkan- schiereiland gebeurt-en dit ook doet. Buitenlandsch Nieuws. Keizer Wilhelm en. de pers- Naar aanleiding van het publicee- ren door een Bedijnsch blad van de toespraak welke Keizer Wilhelm 11. Woensdag in het officieren casino van heb tweede garderegiment heeft gehouden, zegt d'e off.icieuse „Nordd. All'g. Ztg.", dat de toespraak over 't geheel juist is weergege ven. Ofschoon haar inhoud alge meen op instemming kon rekenen, moet er toch opmerkzaam, op ge maakt worden, dat de publicatie op een misbruik van vertrouwen be rust. Heit is in strijd met de bedoe lingen en de uitdrukkelijke orders van den Keizer, dat toespraken en uitlatingen van hem bij militaire aangelegenheden en in kameraad schappelijke kringen zonder uit drukkelijke machtiging worden ver spreid door de pers. De militaire toestand te Pretoria, Een Engelsch officier die sedert vijftien maanden in Zuid-Af ri ka vertoeft en in de tien Laatste maan den een betrekking heeft bij het militaire bestuur te Pretoria,- schreef den (kDen- April uit Pretoria aan een vriend te Montreal De toestand te Pretoria is, sedert gij in September van het vorige jaar van hier zijit vertrokken, niets beter geworden; eigenlijk vind ik hem veel ernstiger. Wel zijn wij in de stad zelf betrekkelijk veiliger, maar de omtrek blijft nog altijd ge vaarlijk hier verzekert men altijd opnieuw dat het einde van den oor log zeer nabij is, maar die geschie denis hebben wij- zoo dikwijls ge hoord' dat wij er niet aan gelooven. evenmin gelooven wij dat de Wet krankzinnig is geworden, of dat Bo tha, de la Rey en andere Boeren aanvoerders den strijd moe zijn ge worden. In elk geval bewijzen alle beschikkingen betreffende het be stuur en het verkeer dat er nog me nige ernstige strijd zal moeten ge streden worden, voor men van een werkelijken vrede zal kunnen spre kenwij kennen thans d'e B ie- rem voldoende, men kan het aan hun, gezichten hier zien. d'at zij ons nog altijd haten, ons alle kwaad van harte toewenschen, wij zijn hun geen stap nader gekomen. Er wer den geregeld gevangenen binnen- gebracht maar deze menschen in hun armzalige plunje zijn waar schijnlijk niet de leden van de emp- sen die ons onder de genoemde ge neraals hel leven zoo zuur maken het zijn meest landbouwers die men van hun erf heeft weggehaald rm ze op een veilige plaats vast te hou- de«nen hoe zj,en onze eigen solda ten van het geleide er uit? Buiten gewoon treurigmen kan niet ge looven dat het dezelfde frlssche, ferme kerels zijn die een jaar en langer geleden- hierheen kwamen. Te Pretoria zelf gaat het ons in li chamelijk opzicht heel goed1 en wij kunnen voor den u-itwendiigen mensoh zorgen, maar desniettegen staande telt elk van mijn mensoh en- de minuten tot zijn tijd om is en hij weer naar huis wordt gezonden.. Wij zijn allen den- oorlog moede, ofschoon onze eer natuurlijk ver langt dat wij hem ten einde voeren. Paarden, muilezels en- ossen ster ven hier nog altijd in groot getal, en de aanvullingen die ons ook int Canada zullen toegezonden worden, kunnen niet groot genoeg zijn, want wij' jiebben eiken hioef drin gend noodig." AlsrerneGne berichten. Adm. R-ieunier heeft bij de Fr ari sche Kamer 'n- voorstel ingediend, den raad van 't Legioen van Eer zoo samen te stellen,, dat hij een hoog ste rechtbank kan vormen, met het recht van controle en censuur over alle mi-nisterieele voorstellen tot het geven van ridderorden. Elk voorstel dat onwettig of niet gemotiveerd wordt bevonden, zal in het journal officieel worden vermeld met den naam van de ministers, die het heb ben gedaan. Volgens de toelichting van Rieu- nier heeft het voorstel ten doel. bet gezag van. de orde hoog te houden, die in. d'e zeden van het land gewor teld is, d'e waardigheid der ridders te verzekeren en het maximum aan tal ridderorden dat jaarlijks zal worden uitgedeeld voor te stellen. Maar waarschijnlijk zal het voor stel van Rieunier wel een- kleinen prik moeten geven aan minister Monis, die, gelijk men weet, on langs ervan beschuldigd is, aan eon onwaard'igen Duitsche-r het legioen van, eer te hebben geschonkenDan, valt het voorstel in het kader der ge- legenheidsontwerpen, zooals er zoo veel worden, ingediend, vooral door de oppositie-leden. Stadsnieuws Haarlem, 1 Juni 1901. Hedenavond openen de heeren J. Hilckmann Co. in perceel Anegang 28 een hoeden- en petten-magazijn, dat den. naam draagt van. Au Chapeau d'Or. Het magazijn is voorzien van eene groote sorteering der nieuwste modellen. En wat meer zegt, de prij zen. zijn uiterst billijk en, goedkoop. Men zie verder achterstaande an nonce. Maandag zal onze stad' waarschijn lijk een bezoek krijgen van leden der afdeeling Aken van den Duitschen Wielrijdersbond (Alg. Radfahrer Uni on). die een grooten toer door Neder land houden. Van hier gaat de reis naar Leiden en den Haag met Sche ve ningen. Op Dinsdag wordt een bezoek ge bracht aan Rotterdam, van waar men Woensdagmorgen in de vroegte over Dordrecht-Willemsdorp-Moerdijk naar Bergen-op-Zoom vertrekt. Van daar uit zullen de oeste-rkweekerijen te Tholen worden bezichtigd. Den6en Juni wordt de toer te Antwerpen ontbonden. jDe univei'siteit JRoeiwedstrijd. De ,N. R. Ct." houdt eene beschou wing over de 4 ploegen die elkander te Haarlem de zege zullen betwisten. Volgens het blad heeft Laga weinig kans om in het hoofdnummer te win nen. De strijd zal dus voornamelijk gaan tusschen de drie overblijvenden met naar het schijnt Njord in de beste conditie. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand Mei bezocht door 657 belangstellenden terwijl uit de aan het Museum ver bonden boekerij 115 boek- en plaatwer ken aan verschillende plaatsen van ons land verzonden werden. Het trapportaal van het Museum met het fraaie decoratieve schilder-' werk werd onlangs ~°r«staureerd. De groote zalen waar de modellen der de coratieve beeldhouwwerken zijn ge rangschikt, zullen eveneens weldra worden onderhanden renomen. De Rotonde waar op het oogenblik geen tentoonstelling o-ehouden wor(h heeft, daar het middelpunt van het parket niet bezet is haar eigenaardig algemeen bekend echo teruggekregen. Nieuwe tentoonstellingen zijn in voorbereiding. Zondag is de toegang vrij. De muziekvereeniging „Cecilia" al hier zal Zondagmorgen een wandel tocht maken van hiér door Haarlem- merliede. Koninginnedag. Vrijdag-avond' had1 op de gaande rij der Sociëteit Verceniging eene algemie ene vergadering der vereeni- ging Koninginnedag" onder voor zitterschap van den heer G. B. Crommelin plaats. Na voorlezing en goedkeuring dJer •notulen van de vorige bijeenkomst, werd medled.eel.ing gedaan van het schrijven van Mr. G. van Tienho ven en van dat van Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, waarin zij zich gaarne bereid verklaren het hun resp. aangeboden bescherm heerschap en e erelidmaatschap te willen aanvaarden. Met applaus werden deze mededeelingen be groet. Daarop zeide de voorzitter dat deze vergadering is belegd in gevolge het reglement. Over de plannen is thans nog weinig mede te deel en, alleen kan worden ge zegd, dat voorloopig geconstitueerd zijn eene commissie voor de Volks vermaken, voor d:e kinderfeesten, voor d'e muziek en voor den optocht. Evenwel acht het hoofdbestuur net 't meest gewenscht d!at de plannen niet lang vóór den verjaardag van H. M. bekend worden en dit met heb oog op het meeste kans van slagen. Het hoofdbestuur stelt zich voor omstreeks half Juli met de ge noemde commissiën te vergaderen, ten einde de plannen te bespreken. Verdere med'edeedingen. kunnen dfus thans niet worden gedlaan er is sprake van een fietsoptocht bij avond te houden, doch ook over deze plannen is nog niets met ze kerheid te vermelden. De optocht commissie de leden der andere commission vermeldden wij vroe ger reeds bestaat uit de volgen de heerenKoolhoven, voorzitter, Prent v. d. Berg, secretaris. Leu-| pen, Dyserdnok, Loosjes, Quintusi van Hulst en van Stralen. Het aan tal leden bedraagt 1253. De finan cieel e toestand' kan niet rooskleurig worden genoemd. Ongeveer 500 is pas ontvangen. De voorzitter sprak dan ook den wensch uit, dat. daarin spoedig verbetering moge komen en hoopte dat de leden steeds zullen trachten nieuwe leden aan te werven. Voorts is het be stuur van plan dien leden toegangs bewijzen voor de aubade te ver strekken. alsmede voor de uitvoe ringen des avonds. Het doel is na tuurlijk dat deze laatste kaarten aan personeel worden uitgereikt. De heer v. d. Boom drong nog eens krachtig aam op het houden van Volksfeesten. De voorzitter ant woordde dat dit zal afhangen van de voorstellen, d'ie de commissie voor d'e Volksvermaken zal doen. Na nog enkele besprekingen sprak de heer Bijvoet de wenschelijkheid uit. dat de heer v. d. Boom, die in dertijd bedankt heeft voor lid' der commissie voor de Volksvermaken, alsnog op zijn besluit, terugkome. en deel uitmaakt van deze commis sie. De voorzitter antwoordde d'at dit aan de genoemde commissie zal worden voorgesteld. Nadat nog op een desbetreffende vraag was ge antwoord'. dat d'e vereeni gingen „Het Leidsche- en het Schoterkwar tier" beslist geweigerd hadden sa men te werken, werd1 de vergade ring ruim'T.O uur gesloten. Zandvoort. Door heeren Gedeputeerde Staten is de goedkeuring verleend aan het raadsbesluit van 9 Mei jl. no. 5. tot verkoop van eenigen grond aan den heer F. J". Zantvoort alhier, welke grond gelegen is aan de Willemstraat, alsmede aan het raadsbesluit van 9 Mei jl. no. 3 tot ven-huur van eenigen grond, gelegen voor het perceel aan het Dorpsplein no. 5, aan den heer G. Koper alhier. Getrouwd: A. Paap rm M. Paap. Bevallen: E. TerolBol, d. C. van der WerffSchenk, d. L. PaapKo ning, d. Overleden: J. PaapKeur, 61 j. Beverwijk. Zooals te verwachten was, is thans de heer W. C. J. Passtoors (aftr. lid) door de Centrale Vergadering der R.- K. kiesvereeniging in dat district rret algemeene stemmen opnieuw candi- daat gesteld. Naast hem staat dus alleen de heer J. van Loenen Martinet (lib.) Getrouwd: H. Schuller en E. Smit. Jb. Bleeker en A. Nieuw,land. Bevallen: J. HommesTabak, d. E. v. d. AarDuiker d. A. H. Meijerv. d. Kreeft, d. P. WesterburgerNieten, d. M. BakkerPiepers, d. J. G. Leur. Overleden: E. Eeken, wed. J. Groen, 71 j., Johs. Bakker, wed. v. C. v. Amers foort 75 j. Binnenland. Neerland's Vorstelijk paar te Berlijn. De voorjaarsparade van de Gardes- du-corps, die Vrijdag door het heer lijkste weder werd begunstigd, begon 's morgens te acht uur. De Keizer met den staf van generaal-veldmaarschalk in de hand, de groothertog van Meck lenburg, Prins Hendrik der Neder landen, de kroonprins, prins Friedrich Leopold kwamen met een schitterend gevolg aanrijden, terwijl de Keizerin en de Koningin der Nederlanden in een open riituig met voorrijders de pa rade bijwoonden. Generaal Bock-und- Palach bracht voor het front rapport uit, waarop de Keizer met zijn gasten het gevolg en de officieren van de vreemde legers, waaronder d'e Fran- schen Bonnal en Gallet, het front langs reed, terwijl de troepen de wa pens presenteerden. Nauwelijks was het tromgeroffel van het regiment dat het laatst gepasseerd werd weggestorven, of het voorbiitrek- ken begon. De infanterie marcheerde voorbij, in compagnie-front, de caval- lerie in eskadronsfront. Aan de linker zijde van den Keizer stond het rijtuig waarin Koningin Wilhelmina in een licht blauw gewaad zat. naast de Kei zerin, die een zalmkleurige japon droeg. Toen de Keizer zich aan het hoofd van het tweede gard er prim,ent stelde om dit voorbij te geleiden, stonden bei de vorstinnen op. Daarop volgde het tweede défilé, de infanterie in breede regiments-colon- nes, waarbij de Keizer weer het twee de garde-regiment aanvoerde. De ca valerie draafde onder de vroolijke to nen van een ouden ruitermarsch voor bij. Na de critiek bracht de Keizer met den groothertog en Prins Hendrik der Nederlanden ds vaandels en stan daards naar het slot te Berlijn, ter wijl Koningin Wilhelmina en de kei zerin ter intocht naar de Brandenbur gerpoort reden, overal door menschen- massaas met gejuich begroet. Bij haar terugkeer van de parade werd Koningin Wilhelmina op weg naar liet slot op den Parizer Platz na- mens de stad Berlijn begroet. De Bran denburgerpoort was rijk met vlaggen versierd, de Pariser Platz was met bloemen en planten prachtig versierd. Een talrijke menschenmassa wachtte op den heelen weg van het paradeveld tot aan de poort op de jeugdige vorst in. Od de Pariaer Platz wachtten de Oberbüurger mei ster. de voorzitter ran den °-emeenteraad, een aantal verte- venwoordigers van het gemeentebe stuur en de gemeenteraadsleden, met 24 in het wit ~ekleede meisjes, de "e- heele Nederlandsehe vereenicing .Ne derland en Oranje" met Oranjelinten versierd de Koningin af die in een noen me*, zrs paarden lu snannen la daumont gcredon rijtuig aan de rech terzijde van de Keizerin zat. Een donderend hocli- en hoerageroep kondigde het naderen van den stoet van de Brandenburgerpoort aan. Voor het rijtuig der Vorstinnen reed een ko ninklijke stalmeester, er naast de ge- neraal-adjudant Scholl, generaal Plas sen, de opperstalmeester graaf WedeL Een afdeeling van de lijfgarde des kei zers reed voorop, eeij. afdeeling lijfgar de van de keizerin 9loot den stoet, die voor de deputatie ter ontvangst stij hield.Do Oberbüurgermeister Kirschner richtte tot de Koningin een rede om Haar te begroeten waarin hij d'e vreug de uitdrukte, die de stad Berlijn be zielt, nu zij de Koningin binnen hare muren mag welkom heeten. Toen de burgemeester had geëin digd reikte een jonge dame een bou quet over waarvan de bloemen de Ne derlandsehe kleuren vertoonden. De Koningin reikte het jonge meisje de hand om haar te bedanken en dankte daarop den Oberburgermeister voor de ontvangst. Met een vriendelijken hand druk nam de Koningin afscheid van hem, ook de Keizerin wuifde hen vriendelijk goeden dag. Onder donde rend hoerageroep van de menigte trok de stoot verder naar het Koninklijk Slot. De Keizer voerde na de parade de vaandelcompagnie met de vaandels van de garder-du-corps naar het slot. Aan zijn rechterzijde reed prins Hen drik der Nederlanden met het lint van den Zwarten Adelaar om, links reeds de groothertog van Mecklenbur^ De Keizer, die den maarschalksstaf droeg werd overal door de uit duizenden menschen bestaande menigte met bestaande uit professor Dubois baron 's Middags werd in hot Koninklijk Slot het bestuur van de Nederlandsehe Vereeniging „Nederland en Oranje", bestaande uit professor Dubois baren Van Heeckeren en de heerern A N. Po. lak. Van Taack Takranen en Hartog door Koningin Wilhelmina ontvangen, In den loop van den middag om- dernamen de Keizer en Keizerin met hun hooge gasten een rijtoer door de Siegesallee. Het publiek bracht den vorstelijken personen levendige ova ties. Te kwart over zes ving in de Wit te Zaal van het Koninklijk Slot het ga ladiner aan. dat door do aanwezigheid dea* hooge gasten een bijzondere be- teekenis verkreeg. De Hollandsche ge zant droesr de hem Vrijdag verleende brillanten aan de orde van den Roo- den Adelaar eerste klas, generaal Bon nal de Kroonorde eerste klas, en over ste Gallet de Kroonorde tweede klas. Deze heeren hadden de gelukwenschen van de aanwezigen in ontvangst te ne men. Onder de tonen der muziek verscheen het Hof voorafgegaan door een groote statie, dan volgde de Keizer in dra gonderuniform met Koningin Wilhel mina, de groothertog van Mecklenburg met de Keizerin en prins Hendrik der Nederlanden met prinses Frederik Le opold. Aan tafel zat de Koningin tus schen het Keizerlijk paar. Links was de groothertog geplaatst, rechts prins Hendrik der Nederlanden. Tegenover de vorstelijke personen zaten de Rijks kanselier en de minister van oorlog. Onder de genoodigden bevond zich ook de prins van Ilohenlohe-Schilling- fürst. Koningin Wilhelmina ontving Vrij dagmiddag den Rijkskanselier. De Berlijnsche bladen begroeten Koningin Wilhelmina in uiterst warrn- geschreveh artikels. Zij leggen den nadruk op de nauwe betrekkingen tus schen de huizen van Oranje en Hohen- zollem en zien in het bezoek een nader onderpand voor do vriendschappelij ke betrekkingen tusschen Duitschland en Nederland. Ter gelegenheid van het bezoek van de Hollandsche Koningin had een ga lavoorstelling plaats in het Opera- haus, waar Donizetti's „Die Tochter des Regiments" werd opgevoerd. De Koningin nam plaats Ln de hof loge tusschen het keizerlijk paar; rechts daarvan waren gezeten prinses Frede rik Leopold en de prins-gemaal, links de groothertog van Mecklenburg. Het parket was ingenomen door de genoo- digden aan het galadiner, terwijl ver der aanwezig was het corps diploma- tique met zijn dames. Het gebouw was feestelijk verlicht; aan de leuningen waren guirlandes van rozen bevestigd. In de pauze gebruikten de vorstelijke personen de thee en na de voorstelling keerden zij naar het Nieuwe Paleis terug.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1