Tweede Blad, behoorende bij „Haarlems Dagblad" van Maandag 3 Juni 1901. No. 5497 Haarlemsche Handels vereniging. GoedgeJc. bij Kon. Besluit van 12 Nov. No. 22, 1899. Da Haarlemsohje Handelsver een. telt fch&nj ruim 650 leden, dat is veel, dooh. #iet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet riek aansluiten. De contributie bedraagt slechts f 2,50, terwijl de voordeelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zajin de hoe ren mi's. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kamter, Spaarnei 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan de leden em voor hen gratis optre den in faillissementen. "Voor incasso's, dlooif bemiddeling der idvooaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereieniging zijndehee- ren Laane van Bern mei, Kruisstraat 61. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidtmaatsohap) moeten ge richt worden aan bet bureau der ver- eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ona gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te verschaffen omtrent all ei firmai's in Ne derland. De kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents Voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan bet bureau. Informatiën naar binnen de stadl wonende personen gra- tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adhdeaen werden in het afgeloopetn .jaar verstrekt. In Januari, Februari en Maart ziin 61 vorderingen tot een bedrag van f 2327.89 betaald, 19 vorderingen wor den afbetaald, 21 vorderingen zijn uit gesteld. Volgens1 artikel 7 dient het Geheim der Maandil ij-sten ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent maiakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorcUetren, niet worden behandeld, tenzij portovergoeding (10 ets.) is bij gevoegd. Het Bureau der vereenigiug is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is op end iederen. werkdag vian 's morgens 9 tot 1 en 's middags van. 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot bet geven van alle gewenschte inlichtingen en wel Maandag en. Vrijdag van 1112 uur v.m., de overige dagen van 34 nm. Zij, die nu reeds als lid toetreden, ontvangen gratis behandeling tot aan 1 Mei e. k. Men wordt geraden niets af te geven of te leveren aan J. J. Groenendaal en W. Bok, beiden woonachtig Brouwers straat 9, of aan P. Groenendaal, So- phiastraat, hoek Korte Wolstraat, dan nadat men heeft geïnformeerd aan ons bureau. Officieele Berichten. O nbewoonbaarverklarïng. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem brengen, ter voldoening aan. het voorschrift van art. 197 der Algemeen e Politiever ordening voor deze gemeente, ter openbare kennis, dat door d'en Raad der gemeente-, bij besluit van 22 Mei jl. No. 15, is verklaard, dat het per ceel aan het Kennemerpleim No. 28 alhier, toebehoorendie aan H. Wrag- g:e, ongeschikt tot bewoning is. Haarlem, 30 Mei 1901. Burg. en Weth. voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ, L.-B. De Secretaris, PIJNACKER. NATIONALE MILITIE. Herlialings-oef eningen. De BURGEMEESTER van Haarlem roept bij deze op de miliciens-verlof gangers Nicolaas Hermanns Bossehie- ter. Johannes Martinus Engeman, En- gelbertus Maria Hoogkamer, Johan nes Hulscher. Arie de Hon, P au lus Ju kes, Jacob Jansen, Pi eter de Korte, Gerrit Louis Pieter Laduk, Machiel van Marsbergen, Mozes Mok, Leendert Karei Willem Post, Gerardus Lauren- tius Rozijn, Petrus Johannes Schou- ten, Gerardus Toepoel, Hendricus Alexander Waning, Adam van der Wei den en Cornelis Wijnands, uit de ge meente Haarlem, van de lichting 1898, behoorende tot het regiment Grena diers en Jagers, om zich op 1 Juli aan staande, des namiddags vóór vier ure, te bevinden te 's Gravenhage bij hun korps, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof mede genomen, ten einde in werkelijken dienst te worden gesteld. Haarlem, 31 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ, l.-B. NATIONALE MILITIE. H e r h a 1 i n g s-o e f e n i n g e n. De BURGEMEESTER van Haarlem roept bij deze op den milicien-verlof ganger Marijn Jacobus Joppe, uit de gemeente Haarlem, van, de 'lichting 1898, behoorende tot het 2e regiment veld-artillerie, om zich op 10 Juli aan staande, de9 namiddags vóór vier ure, te bevinden te 's Gravenhage bij zijn korps, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hem hij zijn vertrek met groot verlof mede genomen, ten einde in werkelijken dienst te worden gesteld. Haarlem, 31 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ, l.-B. Stadsnieuws. Haarlemsche Tram way maat schappij. In de Vrijdagmiddag gehouden al- gemeene vergadering der Haarlemsche Tramway-Maatschappij waren 14 aan deelhouders aanwezig, vertegenwoor digende 101 aandeelen en 63 stemmen. Tot commissaris werd benoemd de heer Dr. JTimmer met 57 stemmen. Deze verklaarde zich bereid de be noeming te aanvaarden (applaus). Omtrent de winst- en verliesrekening valt nog het volgende te vermelden. De rekening over 1900—1901 sloot met een voordeelig saldo van 9134.05. Men besloot de afschrijvingen als volgt te doen plaats hebben. Gebouwen f 837.62' (7 1/2 rollend materiaal f 1010.92' (10 tramweglijn en toe- behooren f 2600 (7 7/10 Meubilair, inboedel enz., f 200 (13 paarden f 1085.50 9 9/10 ;totaal f 5734.05. Verder werd besloten voor het onder steuningsfonds van het personeel f 400 uit te trekken èn het dividend te be palen op 3 Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering omstreeks 4 uur ge sloten. Prijsvraag. Antwoorden ingezonden door den heer Jac. C. Meyerink Jr. op de Prijs vraag in de Zaterdagavond (uitdruk kingen ontleend aan eten en drinken). Verandering van spijs doet eten. Voor zoete koek opeten. Geen droog brood verdienen. Een zuur stukje brood verdienen. Een goed broodje hebben. Zoete broodjes bakken. Iets broodhoodig hebben. Het brood des levens. Wiens brood men eet, wiens woord men spreekt. Voor zijn brood werken. Iets om den broode moeten doen. Zijn brood in het zweet dies aan- schijns verdienen. Broodieloos worden. Brooddronken. Het ongegunde' brood wordt het meest gegeten. Iemand het brood uit den mond stoo- ten. Ai-beid moet beloond worden. In de boonen zijn. Een appeltje voor den dorst. Een appeltje met iemand schillen Zoo helder als water. Zoo helder als waterchocolade. (Iro nisch). Iemand een kool stoven. Het sop is de kool niet waard. Een ui tappen. Hij is een erwtenteller. De appel valt niet ver van den stam. Vijgen aan distels lezen. Een oude pred. Het is er zoo vuil, dat men er wel spinazie kan zaaien. De kaas van zijn brood laten eten. Zijn bloed wordt karnemelk (volks mond.) Men moet geen kersen eten met de grooten, want dan werpen ze met de pitten. Iemand kool verkoopen. 't. Is al melk wat de koe geeft Zijn koren groen eten. Zoo rood als een biet. Zoo koud als een botje. Zoo plat als een schol. 't Gaat er door of 't koek is. Zoo zoet als koek. Rood op de graat zijn. Boter bij de visch. Niet zuiver op de' graat zijn. Visch moet zwemmen. Iemand bot voor schar laten eten. Zoo mager als een spiering. Haring of kuit van iets willen heb ben. Door de rijst-en-brij heen happen. Een bierbuik (volksmond). Water in den wijn doen. Een jeneverneus hebben. Zoo zoet als suiker. Zoo zoet als honig. 't Zijn niet alle koks die lange mes sen dragen. Een zak zout met iemand eten. Ziin kostje ergens ophalen (verdie nen.) Een broodschrijver. De tering naar de nering zetten. Wie een ambacht heeft geleerd, krijgt den kost waar hij verkeert. Een profeet die brood' eet. De kruimels bijeenzamelen. Een glaasje op de valreep drinken. Voor een appel en een ei verkoopen. Het van eieren maken (te bar maken). Zoo vol als een ei. Een kleur als melk en bloed. 55oo geel als saffraan. De broodkruimels steken herp. Hij meent dat het vet altijd in een anderen schotel is. Het is vetpot (volksmond). Het vet is daar van den ketel. Schraalhans is keukenmeester. Een appelflauwte. Dat is kattenkost (volksmond). Hij is gauw aangebrand. Bij moeders pappot blijven. Iemand steenen voor brood geven. Het is beter een half ei, dan een leege dop. Eieren voor zijn geld kiezen. Zoo voos als een raap (volksmond). Zijn natje en droogje wel lusten. Een honger als een paard hebben. Een kieskauw er. Zoo mager als brood. Eenen bitteren nasmaak hebben. Iemand een poets bakken. Laat 'm maar hakken (begaan) (volksmond). Kwaad brouwen. Eten als een wolf. Dat komt warm op tafel. Genadebrood eten. Met ,-, lange" tanden eten. Men leeft niet om te eten, maar eet om te leven. Als de wijn is in den man, is d© wijsheid in de kan. Dat is het ei van Columbus. Eet wat gaar is. Drink wat klaar is. De gebraden vogels vliegen hem m den mond. Een vliegende kraai vindt altijd wat (te eten). Die niet werlct zal ook niet eten. Zich naar de vleeschpot van Egypte keeren. Dat zijn maar water- en meLkfrases. Een water en melkdichter. Hij moet zijn eigen boonen maar doppen. De mensch zal bij brood alleen niet leven. Men eet het lekkerst met zijn eigen mond. Smullen met de deur dicht. Iemand ongezouten de waarheid zeggen. Weten waar Abraham de mosterd haalt. Iets uit den mond sparen. Men geeft zijn vrienden vijgen en zijn vijanden meest.aL perziken d. w. z.: Men is steeds geneigd! zijnen vrien den het beste te geven- Met spek schieten. Voor spek en boonen meedoen. Dat is geen spek voor je bek (volks mond.) - Er blijft geen k'ok voor het fornuis dood. Da muizen liggen dood in de provi siekast. Eene blauwe boon slikken. Dat lijkt wel soep (volksmond) Als de kok niet in de keuken blijft, brandt liet eten aan. Zoo vet als spek. Drinken als een Zwitser. Hij lust er wel pap van (volks mond) d. w. z.Hij houdt er veel van. Door den zuren appel heenbij ten. Hij heeft paardenvleesch gegeten, (volksmond) d. w. z.Hij is onrustig. Een verliefd hart is dorstig. Hij eet me d:e ooren van liet hoofd. Een drinkebroer. Jenever als water drinken (volks mond). Zoo vraatzuchtig als een zwijn. Aan de wijze van eten kent men den mensch. Klare wijn schenken. Dat is geen zuivejrej koffie (volks woord); Dat is niet in den haalc De hond is in den pot. Zoo sterk als mosterd. Gepeperde uitdrukkingen gebruiken. Gekruide gesprekken voeren. Honger is een scherp zwaard. Honger maakt rauwe boonen zoet. Honger is de beste kok. Honger is de beste saus. Het leven eischt meer dan spijs en drank. Tafelvrienden zijn niet altijd de ware. Bij gebrek aan brood eet men korstjes van pasteien. Hij heeft te diep in 't glaasje geke ken. Hij heeft er één te veel op. Hij is boven zijn bier (dronken). Hij is boven zijn thee (opgewonden). Een slokop. Lekker is een vinger lang. Dat is een kilometer-vreter. Een ijzervreter. Goede wijn behoeft geen krans. Dat is ook een vaatje zuur bier (volks mond). Doorkneed zijn in iets. Eene huisbakken meening hebben. Tot de nieuwbakken adel behooron. In do kleinste vaatjes bewaart men d'e beste wijn. Het zal vannacht een koekje bak ken. Mijn brood is overal gebakken. Alle baksels en brouwsels zijn niet gelijk. Iemand iets op zijn brood geven (verwijten). Men sluit geen brood voor vrienden weg. Iemands bloed drinken (doodelijk haten). Wijn drinkt, wijn klinkt. Gij zult eerder wijn drinken dan ik. Met de neus in den boter vallen. Visch laat de mensch zooals hij is. Zijn bloed kookt. De zee kookt. Veel koks verzouten ide brij. Een harde noot met iemand1 (iets) kraken. Roet in het eten gooien. Zoo zuur als azijn. Overveen. Donderdagavond moeten vier vaders van schoolgaande kinderen in de ge meente Bloemend aal voor de commis sie tot wering van schoolverzuim ver schijnen. Allen zijn opgekomen. Tegen een vader, die reeds vroeger voor de commissie verscheen, doch in weerwil van de vermaning en zijn gegeven belofte, zijn kind toch nog willekeurig liet verzuimen, zal door cïen arrondissements-schoolopziener proces verbaal worden opgemaakt. Bloemendaal. Ondertrouwd: G. J. Willemse en A. M. F. Bots. Getrouwd: A. van Haaster en A Ver- degaal. P. Krook en A. M. v. d. Klin kenberg. Bevallen: B. v. d. SpekWijers, z. W. Diemeiv. d. Wief, z. Overleden: A. Dudok de Wit 7 m. J. G. Vaags, 80 j., Meerenberg. Heemstede. Het aantal ingeschrevenen voor schutterij bedraagt alhier 22. De echtelieden J. Leuven en A. van Empelen, wonende aan den Binnen weg alhier, hopen 3 Juli a.s. hune 40- jarige echtvereeniging te vieren. Ondertrouwd: J. A Peperkoorn en A. M. van der Eem; J. Scholten en J. M. Bank; P. Duindam en A. M. Ker sten. Getrouwd: J. W. Enschede en A KL Modderman. Bevallen: G. F. KuiperdeBoer, d.; A. C. OutHuijsmans, d.; A. C. Ste vensvan tder Meer, z.; P. A. van Veg- gelTiggeloren, d. Overleden: G. M. C. ThijsKaaper, 59 jaar. Velsen. Ondertrouwd: W. de Ruijter en M. Appel. P. J. A. Kramer en M. Olden burg. H. Blom en H. Haver. Getrouwd: K. Dekker en W. Klein. C. Pirovano en A. Ory. J. van der Zon en M. T. Pirovano. A. Krokkee en A. T. Paardekooper. Bevallen: G. HelemighBruin, d. J. Braam—Voorting, d. M Schoorl— Voortin z. A. C. Stuij-White, d. C. M. Kramerde Wit, d. A Scliager Rong, z. M. Kruk—Wassenaar z. M. P. Meiier-van der Does, z. G. Grave- makerZwaan, d. T. TwiskOrij, d. W. van der Hoekvan der Wel. d. Overleden: J. Hille, 1 m. J. Meijer, 61 jaar. Spaarndam. Bevallen: M. A. de Koning-van Riet, z. Haarlemmerliede en Spaarn- woude. Ondertrouwd: Th. van Geilswijk en A. M. Hooggreef; A Zuidweg en E. van der Wal; J. W. Poelgeest en W. Snoeks. Getrouwd: P. van Zonen en M. C. van Aalst. Bevallen: P. van 't HofIn 't Velt, d. Haarlemmermeer. Vergadering van den Gemeenteraad op 30 Mei. Ie. waren ingekomen eenige mede- deelingen. 2. Ingekomen een verslas omtrent den toestand dor gemeente over i900. Idem van het Burgerlijk Armbestuur. 4. Mej. v. d. Voort vraagt ontslag als onderwijzeres aan school No. 4. 5. Wijziging der begrooting van het Burg. Armbestuur over 1900. 6. De h.h. Biesheuvel en Timmermans wor den benoemd als leden der Schutterij- Commissie. 7. Benoeming der stem- bureaux. 8. Benoeming tot leden der commissie tot wering van schoolver zuim door het bedanken van de heeren de Groot, Brands, de Heij en Koning. Benoemd de heeren A. C. v. Nieuwen- huizen, P. M. Labrijn. II. Bakker en B. Verhulp, salaris f 300.9. Beslo ten wordt tot het sluiten eener tijde lijke geldleening 3000 voor 3 maan den. 10. Af- en overschrijvingen, dienst 1900. 11. Het ontwerpbesluit tot hef fing van een hoofdelijken omslag voor 1902 en volgende jaren, wordt aange houden voor eene volgende vergade ring. 12. Het kohier omslag voor 1901 wordt vastgesteld tot een bedrag van f 8856.63. Binnenland. In tegenwoordigheid van den minis ter van binnénlandsche zaken, den heer Goeman Borgesius, heeft Don derdagmiddag de Wilhelmina-vereeni- ging haar Wilhelmina-huis op de Prin sengracht bij de Leidsche straat te Amsterdam geopend. Dit huis zal zijn een opleidingsschool voor meisjes, die zich willen geven aan de verpleging van zenuwlijders en krankzinnigen en kosteloos opgeleid worden tot leerling- verpleegsters; voorts zal het een tehuis zijn voor de verpleegsters, die zich tijdelijk buiten emplooi bevinden of re creatie zoeken ;het zal tevens een in formatiebureau zijn voor Hen, die de hulp van verpleegsters zoeken, en de hulpzoekenden waarborgen, dat zij verpleegsters aantreffen, tegen de op te leggen taak opgewassen. De instel ling staat onder directie van. mej. Tak. Uit de Staatscourant. Benoemd: tot ridder in de orde van den Nederlartdschen Leeuw, G. A. Croockewit, directeur van de Konink lijke Nederlandsche Stoombootmaat- schannii te Amsterdam. Bepaald: dat, ter zake van zijn ge drag bij de krijgsverrichtingen in Atjeh in de maanden Maart tot en met November 1896, de adjudant-on derofficier dienstdoend officier der ar tillerie van het leger in Ned. Indië, II. C. Mager, alg. stamboek No. 16619 bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, alsnog eervol zal worden vermeld. Benoemd: bij het wapen der infan terie, tot kapitein, de eerste luitenant K. L. van Harre velt, thans op non-ac tiviteit; bij het le reg., tot kapitein, de eerste luit. C. A. den Beer Poortu- gael Barendregt, van het reg. grena diers en jagers; hij het 6e reg., tob ka pitein, de eerste luit. P. M. Vogel sang, adjudant bij het korps; bij het Depart, van Oorlog, tot commies, de adjunct-commies C. P. Consemaider en tot adjunct-commies de le klerk A. J. Schorro, beiden bij dat Depart.: tot lid van het bestuur der visscherij op de Scheld© en Zeeuwsche stroo men voor het district Bergen-op-Zoom, W. ten Bokkel, inspecteur der rcgt> tratie en domeinen te Berden o^ Zoom; met ingang van 16 Juni tot bureelamb tenaar bij de arbeidsinspectie, als klerk mejuffrouw C. J. Nobel, te Bre da; tot notaris binnen het arrondisse ment Zierikzee, ter standplaats de ge meente Renesse. W. F. del Campo, ge- naamd Camp, candidaat-notaris te 's- Gravenhage. Bepaald: dat de notarisplaats te Rosmalen, opengevallen door de be noeming van R. A. van Heusden tot notaris te 's-Hertogenbosch, niet zal worden vervuld. Eervol ontheven: van het bevel over den monitor Reinier Claeszen, de ka pitein-luit ter zee F. M. van Gelsdorp. met 15 Juni en dat bevel alsdan opge dragen aan den kapitein-luit. ter zee O. H. Kuyck. Op pensioen gesteld: tijdelijk met ingang van 1 Juni de luitenant ter zee 2e klasse H. L. A. M. Camp, voor den tijd van vier jaren en het bedrag van het pensioen bepaald op f 675 's jaars. Bevorderd tot luitenant ter zee 2e j klasse de adelborst le klasse H. M. Ma- nikus. Op non-activiteit gesteld de majoor J. C. Buytendijk, van het le reg. inf., krachtens punt 4 van art. 38 der wet van 28 Aug. 1851. Eervol ontslagen uit 's lands dienst de Oostindische ambtenaar met ver lof J. Habbema, laatstelijk inspecteur bij het, inlandsch onderwijs in Ned.- Feuilleton. ESN JAAR Naar het Engelsch YAN DOROTHY GERARD. 31) Het is waar dat hijj het eenig- ste ia leven zijnde lid van het speeltrio was, van het trio dat zich dertig jaar geleden te Parijs tracht te te ruïneeren, maar_het scheen mij toe dat hij ook slechts eerfl paar namen kon toevoegen aan de lijst, d'ie wij reeds- hadden. Nooit in mijn leyen heb ik zoo verkeerd gedacht. Het onderhoud duurde lang. Meer dan een uur verliep voor ik mijn heer Lewicki weer zag plaats ne men in zijn hritzska en zijn flink, grijs hoofd bedekken met den vier kanten, Pool'schen tatarka. Ik keek hem nog na. toen de deur achter mij geopend werd en mij omkee- rend, zag ik tot mijn verbazing me vrouw Zielinska binnenkomen. Sedert den tijd dat-ik onder haar dak vertnefrfft. was dit die eerste maal dat ik haar hier zag. Haar gelaat was blozend em de opgerwonr denheid sprak er uit. Waar is Jadwiga? zeide zij, een weinig stotterend. Roen haar vlug, wat ik je bidden mag I O. Miss Middle ton, wij hebben hem gevondenwe hebben hem. einde lijk gevonden I En tot mijn ontstel tenis viel zij mij in de ami en, mij trillend omhelzend', em deed iets dat noch lachen, noch ween en was Toch niet mijnheer Lewicki zelf vroeg ik met verhoogde ver bazing. Neen de andere, Krysztof, niemand anders als onze goede vriend Krysztof Zij gilde hij na en. dit keer greep zij mij.n arm zoo heftig vast, d'at het pijn deed. De moeite die zij, aanwendde om zic-h te beheersohen, toen zij binnentrad, deed mij vree zen dat haar toestand van waanzin hij zich zelfs den spiegel aan d'en wand' herinnert, want het geheugen van diem oudgn hc/r is. even scherp als een mes, e-n helder als glas. Hi heeft altijd' een goed hoofd gehad, em speelde van tijd tot tijd mede. De datums in den brief kloppen juist met die uit zijn herinnering alles klopt. Er bestaat geen twij fel meer of Stephan Mal.ewii.cz is do man d'ie geleden heeft door Kazi mir, en Krysztof is zijn eenige zoon, maar een. mengeling van beiden, weder terug was gekomenik dacht daarom moeben. wij- het hem terug- Mijnheer Lewicki heeft hem voor u gevonden? vroeg ik, haar zacht naar mij,n stoel leidend. Bedoelt u dat? Ja. ja, dat is heten kunt ge denken, wie het is Gi's eens Hoe kan ik dat doen? bracht ik in het midden. Ik heb zooveel Fransclie namen gezien. Maar het is in het geheel geen Franschehet is een. Poolsche naam. zeide zij, mijn arm vastgrij pend toen ze sprak. Ik begrijp nieit hoe wij- er toe kwam,en vast te stellen dat het een Franschman was, dien Kazimir bedrooghet was geen Franschman, het was zijn eigen landgenoot, zijn vriend'. O, kunt ee het nog niet raden? werkelijk dat het zoo was. Ik ant woordde daarom zoo kalm als het mij mogelijk was U vergist u zeker, waarde me vrouw u vergeet dat Krysztof toen nauwelijks geboren was. Niet hij maar zijn vader; biet- grijp- je? Het kan geen ander ziin Bazily herinnert zich nog zeer goed dat Malewicz Stephan Malewicz zooveel won van Kazimir en dat hij den, volgenden avond zoo ver loor. Het kaartspel tusschen hen bei den had' plaats op een van de club avonden. Bazily bevond' zich ondier de toeschouwers die er omheen stondenhij herinnert zich den graaf nog uitstekend', en ook zijn vertrek naar Afrika hij gelooft dat, gevenhij is de werkelijke bezit ter van Ludniki Op dit oogenbl-ik ontwaarde- ik Jadwiga, die in den deurpost stond, met haar tuinhoed in de hand Haar gelaat stond strak, onbewege lijk. alleen hare oogen dwaalden van haar moeder naar mij. Jadwiga, mijn kind, wij heb ben hem gevonden zeide mevrouw Zielinska, de armen naar haar dochter uitstrekkend. Bazily zegt Ik heb gehoord' wat hij zegt, zeide Jadwiga met moeite, ma ai- vergist hij zich niet? Het schijnt mij toe dat het slechts veronder stellingen zijn zeer stierkspre ken de veronderstellingen, maar nog geen bewijzen. Voor mij is het reedis bewezen, zeide mevrouw Zielinska haastig; als was zij bang dat haar ontdek king haar weer ontnomen zou wor den. Maar de Malewicz'es zijn arm bracht ik in het midden, en in de brieven van- uw echtgenoot staat duidelijk dat het rijke lieden wa ren, en dat het verloren -geld hun geen kwaad deed'. Dat kan wel waar geweest zijn in dien tijd; het waren de gouden dagen der familie. Kazimir hield op met spelen na zijn bezoek te Pa rijs, m.ar Malewicz deed het niet, ofschoon hij reeds vrouw en kind- had die eene avond in de club was slechts een van de reeks ver woestende avonden- En Kazimir had zijn ondergang voor oogen en kon zijn laatste geld bewaren. Toen kwam, er een soort voldoe ning in haar oogen, en haar dunne, langvingerige hand! op de knieën leggend, zeide zij medelijdend Arme KrysztofWat een- ver rassing voor hem dat hi i weet thans gezeten man- te zij n en dat hij steeds voor zichzelf aan. het werk was. Ziii lachte even en keek haar Indië op zijn verzoek en met ingang van 1 Juli. Verkiezingen Foor de Tweede Kamer- ;v Em en. Mr. Th. Heemskerk. Cen trale antirev. kiesvereeniging. Leiderdorp (district Katwijk). H. R. van Waveren te Hillegom. met alffe- meene stemmen. Centrale liberale kieé- vereeniging Volksbelang. Monnikendam (district Hoorn). F. Wierdels. R.-K. kiesvereeniging. Mevrouw Waszklevicz opt vin" voor* de acht van alles ontbloote krijgsg£* vangen Hollanders te Alcobaga (Pot-, tugal): van M. v. II., te Hilversum, f 5) G. C„. te A'dam. f 5; P. W. S., te A'danïy 25; E. F. te Lith, f 5.50, te zametj f 40.50. Daar zij gaarne zoo spoedig mogelijk oen wissel van minstens 1QÓ zou wenschen te zenden, Verzoekt iij dat men haar nog verder helpe. Ook werd haar een postwissel van f 2.50 toegezonden voor den heer Plok- hooy, een onlangs hier aangekoineh Hollander die in Transvaal gevochten heeft. Onbekendheid met zijn adfe^» maakt dat zij dit bedrag hem niet kan doen geworden. Aoad. Examens. Aan de universiteit van Amsterdam is met gunstig "evolg het candidaats- examen in de Nederlandsche Letteren afgelegd door mejuff. Ch. Ligtepberg, Het doctoraal examen in de rechten door den heer A. H. J. Merens. Nut van 't Algemeen. (Vervolg.) Aangaande punt XIII (zie ons blad ven eergisteren) werd besloten dat men in beginsel was voor districts verdee ling, waarvoor thans nog geen wets wijziging noodig is, want eerst zOX moeten worden uitgemaakt of distri et- indeel ing uitvoerbaar is De quaestie over algemeene vergaderingen buiten Amsterdam blijft met het oog daarop thans nog buiten de orde, terwijl het Hoofdbestuur gemachtigd wordt aap de werkzaamheden der departementen in den vervolge meer publiciteit te ge ven, dan tot lieden gowoonte was. Daarna komt aan de orde een vol gend voorstel. Het Hoofdbestuur stelt voor: aan het Centraal Genootschap voor Kinder-Herstellings- en Vacon- tie-oorden", den 20 Oct. 1900 opgericht te Utrecht, te geven den moreelen en financieelen steun der Maatschappij; Aangenomen. Het voorstel Heereveen, om te be sluiten op de begroeting voor het dienstjaar 19011902 eene som van duizend .gulden te brengen en ter be schikking van het hoofdbestuur te stel len voor de in ons land bestaande schoolfondsen voor schipperskinderen- Werd goedgekeurd. Verworpen werd het voorstel van het departement Dordrecht, om- te beslui ten: lo, aan het hoofdbestuur opte dra gen. de toepassing tc bevorderen van het denkbeeld van hooger onderwijs buiten de universiteiten (University Extension); 2o. op de begrooting 1901—1902 uit te trekken een bedrag van f 1000, als bijdrage in de kosten, waarbij inge trokken wordt een voorstel-Winscho- ten van gelijke strekking, nadat dit departement met Dordrecht overleg had gepleegd. Aan de orde komt een voorstel van Oldenboorn, bedoelende dat de maat schappij gedurende minstens 5 ach tereenvolgende jaren f 500 zal uitkee- ren aan het herstellingsoord van den Bond van Nederlandsche Onderwij-- zers te Lunteren. Moordrecht-Goude rak wil eene bijdrage in eens en clan 1000. Laren wil alleen voor 1901 1902 500 geven en Enkhuizen wenscht voor de eerste 5 jaren 1500 af te staan. Do amendementen en ook het voor stel zijn met groote meerderheid ver worpen. Aan de orde is nu het laatste punt der agenda: liet urgente voorstel, om f 10,000 uit het kapitaal der maat schappij te besteden tot dekking van het tekort in de spaarbank van het departement Ten Boer. Met groote meerderheid aangenomen. Tijdems den- gemeonschappelijken maaltijd is door de aanwezige loden met het hoofdbestuur een telegrafische hulde gebracht aan II. M. de Koningin en den Prins-GemaaL Een telegram van dankbetuiging werd daarop terug ontvangen. Mausclilievend hulpbetoon. Toegekend: als blijk van goedkeu ring en tevredenheid, de bronzen oere- doehber aan als om instemming' te vinden, maar noch Jadwiga's bleek gelaat, noch haar wijdstarenclG oogen. gaven eenig anitwoord1. Ik denk dat hij vandaag wel zal ko men, zei die mevrouw Zielinska, toen ze opstond'. Maar Malewicz kwam dien diag niet, zooals le verwachten was na het gesprek van dien vorigen avond. Mevrouw Zielinska wachtte lot laat in den avond in koortsachtige span ning op hem, en dien volgenden morgen werd dezelfde boodschap per van Krasno naar Roma Wiolka gezonden. De volgende dag was de eerste September, een datum diien, ik om verschillende redenen niet licht zal vergeten. Dat het een keerpunt in Jadwiga's leven zou zijn: was te voorzien maar niets deed! mij er aan denken d'at het een crisis zou zijn. Jadwiga en ik zaten beiden in mevrouw Zieli-nska's kamer; toen tegen den middag Malewicz werd aangediend. Ik verwachtte dat Jad wiga ijlings de vlucht zou nemen-, maar tot mijn verrassing bleef ze zitten, zich slechts wat oprichtend in haar stoel en zenuwachtig bij-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5