Prima Emaille Arlelen Prima Nikkel Artikelen. G. H. HUETINCK Az., Luxe- en Huishoudelijke Artikelen. Glas, Porcelein en Aardewerk. PREDIKBEURTEN Haarlem, Lange Veerstraat 14. Hillegom, Hoofdstraat 318. penning voor ruenschlievend hulpbe toon en een loffelijk getuigschrift aan: C. Zwaag, agent van politie te Am sterdam, wegens het met levensgevaar redden van een knaap uit het ijs aan de Keizersgracht aldaar, op 11 Janu ari 1901; D. T. Boerse, stoker te Amsterdam, wegens de met gevaar voor eigen le ven in het werk gestelde pogingen tot redding van ean direaikeling uit de Oudezijds Kolk aldaar, op 16 Felnn- ari 1901. L. van Brink, milicien bij het 7e regiment infanterie te Amsterdam, wegens liet met gevaar voor eigen le ven redden van een man uit het water aan den Kloveniersburgwal aldaar, in den nacht van 4 op 5 April 1901: J. Veltinan, agent van politie-sloep- roeier te Arasterdam, wegens de met gevaar voor eigen leven verrichte red ding van twee personen uit de Oude zijds Kolk aldaar, op 9 December 1900 en op 16 Februari 1901; J. de Vries, agent van politie, A. Kan, korporaal, en M. Waterman, millicien bij het 7e regiment infanterie en E. Bril, werkman, allen te Amster dam, wegens de met gevaar voor eigen leven verrichte redding van een gri>s- aard van de 3e verdieping van het per ceel Zwanenburgwal po. 10, tijdens den daarin in don avond van 2 April 1901 gewoed hebbenden brand; de korporaal G. van den Bogaert. van het 5e reg. infanterie, wegens het met gevaar voor eigen leven redden van een kind uit liet water van de Moesgracht te Utrecht, op 3 April 1901; M. C. Schellekens, te St. Michiels gestel. wegens de met gevaar voor eigen leven verrichte redding van een man uit de Moerschotsche loop on der die gemeente, op 18 Maart 1901; P. Brocatus, gewezen agent van po litie te Breda, wegens het met gevaar voor eigen leven redden van een kind uit den Nassau-Singel aldaar, on 20 April 1901; JC. Stoetzer, élève-muzikant bij het 6e reg. infanterie te Breda, wegens het met gevaar voor eigen leven redden van een kind uit de haven aldaar, op 13 April 1901; A. L. Driessen, timmermansknecht te 's Gravenhage, wegens het met le vensgevaar redden eener vrouw uit het, water aan den Zuidwest-Buiten singel, nabij de Loosduinsche brug al daar, op 30 Jan. 1901; C. A. Heynen, lid der firma Gebrs. Heynen, stoom-wasch- en bleeltinrich- ting te 's Gravenhage, wegens het met Jevnegevaar redden van een man uit liet Kanaal aldaar, op 13 Maart 1901; H. W. Heinrichs, werkman te Haar lem, wegens het met levensgevaar red den van twee kinderen uit het water aan den Burgwal aldaar, op 18 Febru ari 1901; W. Si'ewers, agent' van politie 2e klasse te Alkmaar, wegens het met ge vaar voor eigen leven redden van twee knapen uit de Singelgracht aldaar, op 16 Februari 1901; P. van Peene, sluisknecht te Vlis- singen, wegens het met gevaar voor eigen leven redden van een kind uit de schutsluis van de Zeesluis aldaar, op 3 Maart 1901; J. Ph. Dierick, metselaar te IJzen- dlijke, wegens de met levensgevaar Volbrachte redding van drie knapen ujt het ijs in de Stadsvest aldaar, op 7 Februari 1901. Sportpraatje. ,,De Fiets" houdt een pleidooi voor het gebruik van het rijwiel in het le ger. Het blad wijst op de vele nadee- len die verbonden zijn aan het paard als oorlogsmateriaal. Wel wordt er kend, dat paarden zeer nuttig kunnen zijn voor een leger, maar daar staat tegenover, dat het ontzettend veel moeite kost ze te transporteeren. Ook herinnert „de Fiets" aan het door ge neraal de Lacroix, sous-clief van den generalen staf van het Fransche le- f;er bij het ministerie van oorlo^ inge- everde rapport over dit onderwerp. Dat rapport ls onverdeeld gunstig en de Fransche minister heeft zijn goedkeuring gehecht aan de maatre gelen, die generaal die Lacroix in zijn conclusie heeft aanbevolen. Uit bedoeld rapport valt nauwkeu rig op te maken, welke plaats in het leger generaal de Lacroix aan de mili taire wielrijders wil toekennen. In het algemeen wenscht generaal do Lacroix de militaire wielr^ders te f' ebruiken als hulp voor de lichte ca- allerie. Zij zullen aan dit wapen de tracht geven, die haar ontbreekt: het geweervuur. Gaat de cavallerie ergens Óp Uit, de wielrijders vergezellen haar èn komt het tot een treffen, onmiddel lijk stijgen zij af en zijn herschapen in infanterie, die zeer gewichtige dien sten kan bewijzen. Tot zoover het door het wieler-week- blad aangehaalde rapport. In deze hen ik het volkomen met ..de Fiets" eens. Zeker, het rijwiel kan m. i. ook bij onze troepen goede diensten bewijzen en 't is te hopen, dat het sta len ros spoedig op ruime schaal bij het lee-er in gebruik "-«nomen wordt, zooals onlangs reeds door een der dag bladen werd bericht. Jaquelin is in den revanche-match tegen Major Taylor van een koude kermis thuis gekomen. Zooals bekend klopte de neger den Franschman liefst met resp. 4 en 3 lengten. Na zijn definitieve overwinning toen de neger den verwenden Franschen afgod en onhebbelijken overwinnaar van voor 14 dagen met 3 lengten had laten zitten zonder een langen neus tegen hem te trekken, toen trok hij zijn Amerikaansche ceintuur los en zwaai de die hoven zijn hoofd van pure pret en het Fransche publiekapplau disseerde maar hier en daar. De 20.000 die opgekomen waren, hadden niet anders verwacht dan een tweede over winning van hun kampioen te zullen bijwonen en waren dus niet weinig uit het veld geslagen. Ja, eenisen ont zagen zich zelfs niet laffe er- valsche toespelingen fp maken op gemaakte afspraken en omkooperU Fransch publiek, kunt ge dan nooit onpartijdig zijn! roept „de Fiets", waaraan bovenstaande bijzonderhe- derheden ontleend zijn, uit. De studenten-roeiwedstrijd op het Spaarne belooft weer belangwekkend te worden. Omtrent den uitsla" valt weinig te voorspellen, en in dit blad is reeds zooveel over dezen wedstrijd e-e- zegd, dat verder uitweiden, overbodig schijnt. Ik volsta dus met den wensch uit te spreken, dat bot Zonda" vol zal zijn in Haarlem's veste en dat het weer niets te wenschen zal overlaten. Verwachtingen voor de Cricket-wed strijden op Zondag a. s. Bood en Wit—-Ajax, Heemstede, ver moedelijke winner R. en VV. VictoriaA. C. C., Rotterdam, ver moedelijke winner A. C. C. Volharding's-Gr. C. C.. Amster dam, vermoedelijke winner 's-Gr. C. C. Bij het bestuur van den Np'1 Voet balbond circuleert een voorstel om de vereeniging Voorwaarts" uit Tiel, het volgende seizoen nog in de gelegen heid te stellen door een wedstrnd met Utile Dulci te promoveeren. Laatstge noemde heeft haar adhaesie verleend. Het zal tegen 15 of 22 September zRm 't Is zeker niet meer dan billijk, dat de wakkere TieJenaren in de gelegen heid gesteld worden om t.e trachten in de le kil. te komen. Aan hun succes ma" echter zeer worden getwijfeld. Naai' mijne meening zal U. r» zich ook dit jaar in de le klasse handha ven, zij het wellicht met moeite. AMATEUR. Sport en Wedstrijden. Paarden- Door de vereeniging Amsterd'am- sche Paardensport worden a,s. Zon dag 2 Juni wedloopen voor Paarden en Poneys gehouden op de renbaan Oud Roosenburch, Watergraafsmeer bij Amsterdam. De inschrijvingen zijn zeer talrijk, het Programma luidt; L Nieuwelings-Prijs (1 uur) Hard draverij. Handicap voor Poneys ?an alle landen en rassen. Poneys aie nooit aan een wedstrijd hebben deel genomen krijgen 75 M. ontheffing. II. Frya-Prijg (11/2 uur) Wedren vlakke Baan voor Poneys van alle landen en rassen, Handicap (verschil lende afstanden). Minimum afstand 1000 M. III. Korte Baan-Prijs (2 uur). Hard draverij korte Baan Aangespannen voor Paarden van alle landen en ras- Afstand_pl. pi._300 M. Prijs 200, Premie geld f 5. pl. pa. le Premie f 50, 2e' Premie f 25. Inleg- IV. Heat-Prijs (pi. m. 3 1/2 uur). Heat-Harddraverij Aangespanneu voor Poneys van alle landen en ras sen. Minimum afstand 1500 M. V. Flora-Prijs pl. m. 4 uur) Wedren met Hindernissen (Hagen pl. m. 50 cM.) Handicap (verschillende afstan den) voor Poneys van alle landen en rassen- Minimum afstand 1200 M. Rechtszaken. Ben ritmeester vermoord, Ta Gumbinnen (Dui-feehland) staat op het o ogen blik terecht die onderofficier Marten' em twee an dere onder-officieren, beschuldigd van moord op den ritmeester von Krasigh. Deze, bekend om zijn on aangenaam karakter en ruw optre den. werd den 22en Januari', na af loop van een oefening in de mane ge door een kogel uit een karabijn gedood. Men vond op het voorplein de karabijn, die toebehoorde aan een dragonder, welke in de mane ge was en dus niet de dader kon zijn. Tot dusveir is er nog weinig licht in d'e zaak. D.e aandacht viel op Marten, omdat diens verhouding tot den ritmeester zeer gespannen was. De 3 aangeklaagden loochenen alle schuld. Er zijn 100 getuigen. Een jjoage moeder te Luik wilde graag maar een. bal gaan). Om baar kind rustig te hou den. vermengde zij de melk van het arme kleintje roet jenever. Het kind stierf dientengevolge. De rechtbank te Luik legde deze on waardige moeder een jaar gevange nisstraf op. Land- en Tuinbouw. Schande. De Revue Scientifique van 9 Maart j.l.bevat o. m. en zeer belangrijk ar tikel, aangaande bet vermoorden van vogels door middel van knippen en strikken. De schrijver, de beer S. A. Levat, begint met een kort overzicht te geven van het verdelgen van vogels in de oudheid en wijst er op hoe bij de mozaïsche wet het verboden wordt een wijfje op haar nest te dooden; vertelt verder hoe er in eene Fransche pro vincie in ééne lente vijftien honderd nesten werden uitgehaald. Dat geeft een verlies van ongeveer 6000 vogels, die met elkander 60,000,000 insecten hadden kunnen verslinden. In het jaar 1860 werden er honderd kooien met insecten-etende vogels uit Baden verzonden naar Nieuw Zuid- Wales, thans zou een dergelijke zen ding tot de onmogelijkheden behooren, zoo sterk is op het vasteland het vogel- heir vermindert. Het nadeel daardoor aan land- en tuinbouw teweeggebracht, is onbere kenbaar, zegt P. in het Ned. Landb. Weekbl. Sommige vogels verslinden 200,000 insecten in een seizoen, andere 600 per dag. In Hérault alleen kost het vernielen der vogels jaalijks 100,000 HL. wijn aan het departement. En in sommige districten van Frankrijk wordt het land, tengevolge van de slachting, wer kelijk verwoest door de plaag der tal- looze insecten. Wanneer wij een en ander lezen, dan dringt zich de vraag aan ons op: hoe is het hier te lande, is het hier ook noo- dig de wet op het beschermen van vo gels beter te handhaven, dan"tot nu toe het geval is? eHt bovenstaande moge een afschrik wekkend voorbeeld zijn! Gemengd Nieuws. Plunderen in China. Uit een telegram, dat de New-York Herald uit Peking ontving, blijkt dat bij den intocht der verbonden troepen in Peking geplunderd is door de echt- genoote van iemand, die behoort tot het Amerikaansche gezantschap. Deze dame plunderde alles wat zij maar vond en had zelfs een antiquiteiten handelaar meegebracht. Twee gezan ten, die er bij waren, maakten de op merking dat dat zoo niet ging, maar toen ze toich ermee doorging verwij derden de gezanten zich, opdat niet zou gunnen worden gezegd, dat die plundering plaats vond onder hun oogen. De antiquiteitenman had zich van te voren nauwkeurig op de hoogte gesteld van de bergplaats van oud por selein en wanneer het openmaken van de kasten niet'terstond lukte riep de dame de hulp in van een Amerikaansch soldaat. Bovengenoemde twee gezanten spra ken beslist tegen dat mevrouw Mac Do- j nald, de vrouw van den Engelscben gezant, had geplunderd. Het eenige wat deze had meegenomen was een gele roos nit den tuin van de keizerin weduwe. Zij had nok, maar tever geefs, getracht de Amerikaansche van haar plunderzucht terug te houden. Juweelendieven. Men heeft in Duitschland de aan wezigheid ontdekt van een bende, ver moedelijk Amerikanen of Engelscben, die „gastrollen" komen vervullen in Duitschland en die zeer listig te werk Ingezonden Mededeelingen. (30 Cent per regel). Magazijnen van Levert tot den minst mogelijken prijs alle Arti kelen voor de huishouding benoodigd. met volkomen garantie voor het afspringen, zelfs bij de grootste hitte. Gegarandeerd door de Heeren DAALDEROP Zn., zijnde het eenig- ste wat is bekroond met de Gouden Medaille. H.H. Winkeliers kunnen dit artikel bekomen tegen fabrieksprijs. gaan. In den nacht plegen ze inbraak in een juweliers winkel, zetten een paar man op post voor den winkel, die een levendig gesprek voeren, en stu ren één man naar binnen. Die steekt licht aan en in den hel verlichten win kel grasduint hij in de juweelen, zeer stil, maar op zijn dooie sremak. Voor bijgangers denken natuurlijk dat het de eigenaar is, die nog laat in zijn winkel bezig is. Alleen als er politie komt, tikken de pratende heeren tegen 't raam, het licht gaat uit en de „eige naar" verdwijnt. Reeds in eenige Duitsche stede" heb ben de dieven hun slag geslagen. Een huiveringwekkend familiedrama is te Poitiers (Frankrijk) ontdekt, dat onder de bevolking) buitenge wone. opgewondenheid heeft ver oorzaakt. Een hoog in aanzien staande, rijke familie, Monnier1 de Marconnay, moeder en zoon, vroe ger onderprefect, bewoont in de rue de la Visitation twee tegenover el kaar gelegen huizen. De commissa ris van politie was door een' anony- men brief ervan verwittigd! dat de dochter en zuster van de bedde aan geklaagden sedert 25 jaren door hen wand) opgesloten gehouden. Hij begaf zich eerst maar het huis van d;e oude dame, die weigerde ham binnen te laten en hem naar haar zoon verwees. Ook dieze wilde eerst den beambte afwijzen, maar moest zich echter ten slotte schik ken naar1 den wil van dazen en hem naar zijn zuster brengen. Daar zag de commissaris een vreeselijlc too- meei. In eene bijna geheel donkere ruimte, waarvan het venster d'at op de binnenplaats uitzicht gaf, geslo ten was, hurkte op een bos vuil stroo een naakte, afstootlelijk ver magerde vrouwelijke gestalte. Men had haar voor een skelet kunnen houden. De dijen hadden nauwelijks d'e dikte van een vuist, d'e armen hadden de dikte van den hals van een flesch. Het gezicht was door het verward hangende haar bijna onkenbaar. Ongedierte en ratten buisden in. scharen in het verschrikkelijke vertrek. De offi cier van justitie die dadelijk met het geval in kennis was gesteld, be gaf zich in het huis en liet de onge lukkige aanstonds naar het hotel Dieu overbrengen. Deze stiet bij den aanblik van de vele haai" om gevende personen ongearticuleerde klanken uit en scheen niet te be grijpen wat er om haar heen voor viel. In het hotel Dieu, waar zij, met zorg werd verpleegd, begon zij op luidruchtige wijze haar vreugdei te uiten en gaf ziji bewijs dooa- nog zeer moeielijik verstaanbare woor den, d'at ziji haar verstand' door de afschuwelijke opsluiting niet ge heel had verloren. Er bestaat dus nog gegronde hoop haar langzamer hand tot het leven terug te bren gen. Van de over dit familiedrama loopende geruchten, schijnt dit. het geloofwaardigste, dat de ongeluk kige zich voor 25 jaren met een jongen man zonder middelen ver loofde en dat haar vrekkige en. domme moeder, een ware, in de geheele stad gehate furie, dit huwelijk door opsluiting van hare dochter wist te voorkomen. Haar zoon was door haar daartoe gedwongen eru zoodoende niet zoo schuldig. Natuurlijk werden moe der en zoon dadelijk gearresteerd en in voorarrest gebracht, ofschoon1 de oude vrouw zeer ziek was. Men had groote moeite beiden voor de woede van de opgewonden menig te te beschermen, die hen wilde lynchen. Raadgeving. Het hout van den. wilden kastan jeboom bezit de voortreffelijke eigenschappen, niet te scheuren'. Daardoor is hot o. a. uitnemend1 ge schikt voor het maken van klom pen. en nappen en vooral voor de houten stolpen, waarin kaas onder de pers wordt gezet. Indien dit meer beken,d was, zou deze boom wellicht meer geplant worden om de waarde van het hout, hetgeen thans weinig geschiedt. Onberaden Huwelijken. In Noorwegen.wil dei wetgever een breidel stellen aan onberaden huwelijken. JBij het wetgevend li chaam is een voorstel ingediend', bepalende, diait voortaan aan meis jes. die ni.et kunnen, breien, naaien, wasschen eni koken, d'e vergunning om in 't huwelijk te treden, zal ge weigerd worden. De dochters van vermogende lieden zijn van. die be paling niet uitgesloten. Een ernstig ongeluk heeft plaats gehad te-Twez, de Gele Stad op den rechter Wolgaoever, (Rusland). Gedurende de voorstel ling is het plafond van een café- ohant'ant ingestort: zes toeschou wers werden gedbod' en 29 gewond Een vuurzee. In het dorp Sainok in het gouver nement Ufa (Rusland), werden door een geweldigen brand 600 huizen vernield. Drie duizend menscheen zijn daardoor zonder onderdak ge raakt. Een „beschaafde" Hol- landsche. Tegen mevrouw P. op §awa Bie- saa*, is een aanklacht ingediend we gens mishandeling van' een baboe. Om een vergrijp werd deze aan een boom gebonden en met een zweep afgeranseldde buren, dlie zich aan de strafoefening ergerden, wend den zich tot dei politie, Als veirschöo- ning, zegt het „Bat, Nbl." voerde de dame aan., d!at zij de baboe had geslagen met' dezelfde zweep, waar mede zij gewoon1 was haar kinde ren tot rede te brengen. Benzineontplofnng te Ant werpen. Woensdagmiddag had een benzi neontploffing plaats in de kelder van een drogisterij te Antwerpen. De drogist en een. assistent werden zwaar gekwetst en weldra stond het huis in brand. To.en de brand weer met haar werk bezig was volg. de een tweede ontploffing, waar door vijf brandweermannen era stig gewond werden. Alle gekwet stem werden naar het St. Elisabeth gasthuis overgebracht, De. schade door de ontploffing ia aanzienlijk en van dei aangrenzen de huizen sprangen de ruiten. Musolino ts Londen. Men meent algemeen, dat de be ruchte roover Musolino, die in Italië zooveel handen aan het werk hield, zich thans te Londen ophoudt. Dit wordt meer waarsïhijnlijK ge maakt dordat die „Secole", eea Itaü- aansch blad, een brief uit Londen ont ving, die onderteekend was „Guisep- pe Musolino" en dien men voor echt houdt. Musolino maakt daarin zijn wensch, kenbaar, dat men moge inzien dat alle vervolging vruchteloos zal zijn, dat' hij onrechtvaardig veroordeeld was, dat hij Zaterdag Londen verliet en dat te gelegenertijd vele bewijzen van zijn onschuld zullen openbaar worden. Dreigbrieven aan Edison. Edison ontving dreigbrieven, waar in men hem waarschuwde' zijn 12jarig dochtertje te zullen ontvoeren, tenzij hij ergens 25.000 dollars deponeerde. Hij heeft zijn woning nu des nachts electrisch gebarricadeerd. Wie een deur of raam zou willen openen, loopt kans op een electrocutie. Een echt...... Amerikaansch nieuwtjel Rampen. Te Kopenhagen zijn brieven uit IJg: land ontvangen, 21 Mei gedagteekend, waarin melding wordt gemaakt van. een groot aantal rampen, waardoor de visschers van de westkust van IJsland getroffen zijn. Zoo is trt' de Westman- eilanden een groote boot met 80 mam. nen en een vrouw verongelukt. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 4 Juni 1901. des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZER- MAN. PROGRAMMA. 1. Preludium „Eroica" G. B. v. Krieken 2. Adagio M. Brosig. 3. Sonate. A. G. Ritters. 4. Ave Maria Liszt. 5. Ai*ia. Scliuhert op ZONDAG 2 Juni 1001 TE HAABLEH. Egüse Wallonne. Voorm. 10 ure, Muller, Gereformeerde Kerken. Oed. Oude Gracht. Wegens brand gesloten. De diensten zullen gehouden worden: Voorm. 10 ure, Groote zaal van „de Kroon", ingang Smedestraat. Ds. R. Mulder, 's Av. 6 uur, Janskerk. Ds. R. Mulder, Ridderstraat. Voorm. 10 uur. Ringnalda. 's Avonds 6 uur, Ringnalda. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. H. J. Elhorst, Kerk der Broeder-gemeente. Voorm. 10 ure, B. van Scheltinga.. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Lohr, Predikant te Rotterdam, 's Nam. 1 ure, ZondagsschooL Remonstr. Gereformeerden. Voorm. 10 ure, Dr. I. H, de Ridder. Rem. pred. Rotterdam. Ghr. Geref. Gemeente. Zuiderstraat. Voorm. 10 en nam. uur Ds. Schotel. Hersteld Apostolische Zending (Internationaal). Voorm. 10 uur en Namidd. 6 uur, G o dsdiensto ef eningen. Bennebroek. Voorm. 10 uur. Ds. J. A. Gerth vaa Wijk Collecte voor de kerk. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa.; Spaarndam. Voorm. 10 ure, Baljon. Santpoort. Geen dienst. IJmuiden. Voorm. 10 ure, Wesseldijk. Nam. 3 uur, Klap, van Velsen. Doopsbediening. Apostolische Zendinggemeente, Voorm. 10 ure. Heemstede. Voorm. 10 ure, Kuylman. tend op haar onderlip. Toen; d'e deur w.erd geopend zag ik haar van top tot teen trillen, toen richtten mijn oogen zich op den binnenkomende, ÓP onmiddellijk deed mij iets in zijn gelaat ontstellen. Bijna op het zelfde oogenblik sprong Jadwiga óp, voor iemand' iets gezegd had en wierp zich aan zijn voeten. Ge weet het riep ziji uit, ge weet hetIs- het waar Spoedig zag ik d'at zij gelijk had. Want ofschoon Malewicz, toeni hij binnenkwam, de houding wilde aannemen van niets te weten, werd hij door den plotselingen aanval overrompeld en verloor hi1 zijn te- ?;en\voordigheid van geest; gedu- ende die eene minuut van stilte, was zijn gelaat een volledige beves tiging. Mevrouw Zielinska en ik, beiden niet voorbereid' op zulk een spoedige erkenning, keken elkaar Btomi van verbazing aam. De stilte had niet langer dam een paar minuten geduurd, toen Jad wiga, zonder verder een woord, te zeggen, door 'een andere deur ver dween. Ik was juist van plan haar te. vol gen. toen mevrouw Zielinska vlug tót mij, zei d'e Miss Middtteton, ge zult mij. verplichten hier te blijven. Er is iets dat ge mij misschien: kunt hel pen begrijpen. Vertel mij eens, en zij wendde zich tot Malewicz is het zooals zij zegt? Zij.t ge nilet de persoon, zoo als ik u mij, dien geheo- len zomer heb voorgesteld', maar weet gij het Malewicz was onthutst, toen kwam er een, wolk van somberheid oyer zijn voorhoofd. Het heeft zoo moeten zijn, zei- de hij'. Ik ben de man, en ik weet het. De comedie behoeft niet ver der gespeeld te worden, nu het zoo ver is. Mevrouw Zielinska wreef met haar dunne vingers zenuwachtig over de leuning van haar stoel en keek hem haast boos aan. Gij, wist het, zei de zij, met bij na onderdrukte woede, gij wist het, en ge beweerde t mijn vriend en helper te zijn Valschaard Valschaard'Ga uit mijn huis en keer nimmer weer 1 Het zal spoedig uw huis zijn. zooals ge wel weef, maar zoolang ik hier ben, zult ge den drempel niet meer overschrij den. Haar lange vinger wees naar de deur en in haar starre oogen was iets dat haat verried. Waarom ga je niet? vroeg zij1, toen hij bewegenloos staaru bleef. Hebt ge iets ter uwer verdedi ging te zeggen? Ge zult uw geld hebben, tot den laatsten cent. maar ge zijt niet langer mijn vriend. Malewicz liep naar dei deur zon der een woord te zeggen, toen keer de hij1 zich om1 en zeide plotseling Ik heb slechts één ding te zeg gen ter mijner verdediging ik heb uw dochter liefik heb haar reeds lang bemind. Geef mij het geld als u wilt, maar geef haar mij tevens en zonder haar wil ik geen cent hebben en zult ge rustig blij ven wonen op het landgoed. Hij keek haar hartstochtelijk smeekend aan't was de blik van een man. die zijn laatste wanhopige poging waagt. Mevrouw Zielinska bleef een: oogenblik stijf zitten, toen zonk zij in haar stoei. Het is dus een complot, mom pelde zij1 tusschen hare bevende lip pen. Gij wilt den grooten sehulcl- edscher zijn die zichzelf opoffert om ons brood te verschaffen. Neen, neen. mijnheer Malewicz. u zuil nimmer mijn toestemming of die mijner dochter krijgen door zulk een verachtelijke, geldelijke bere kening wij mogen arm. zijn, maar wij1 zijn niet laag. Malewicz wees op mij. Vraag deze juffrouw, zeide hij met vlam mende oogen, vraag Miss Midd le-ton of ik, indien ik mijzelf opof fer, en d'e hoop van zoovele jaren poog vervuld te zien, de rol van ge ver of ontvanger wil spelenzij weet wat er in mijn hart, omgaat. Mevrouw Zielinska keek hem. een oogenblik aan, haar belangstelling, ondanks zichzelf, niet-kunnende verbergen, toen schudde zij weer spannig het hoofd. Neen, neen het moge zijn dat ge haar mint maar zij kan u niet liefhebben zij. heeft een ander bemind. En tevens hebt ge haar be drogen, ge zijt valsch geweest ik zou zulk een zoon niet willen hebben. Ga, zeg ik u, ga, en keer niet weer. Toen ging hijs zonder een woord te zeggen, maar met een1 langen blik op mij gericht. Ik wachtte niet tot mevrouw Zie linska zou spreken. U zult hem toch terugroepen, zeide ik verwijtend, vandaag of morgen Nooit, antwoordde ziji heftig, hij- heeft mij bedrogen Maai" indien Jadwiga hem- lief heeft? Indien zij hem wil bemin nen? Zij bewoog zich zenuwachtig op haar stool. Dat is niet zoo, en indien het zoo is zou het toch niet gebeu ren. Dat zou een te gemakkelijke manier zijn, weet ge Wij behoef den ons nieti te verminderen, zeide hij maar ik w i 1 het. Ik w i 1 stoffelijk lijden- inplaats van geeste lijk, anders zou er geeni boete-zijn. dan zou er niets zijn dat mij deed' voelen dat ik den misstap van mijn man had betaald, het zou mij niet genoeg treffen, weet ge En zij wendde haar ontdaan gelaat naar mij, trachtend mij haar wil duide lijk te maken. Ik begreep, dat er zich een nieu we, vijandelijke invloed bij- de ver eeniging van de jongelui zou doen gelden en verliet haar zuchtend'. Het was duidelijk dat zij het den man niet kon vergeven, dat hij haar zucht naar boetedoening, twee maanden le laat had bevredigd. Ik vond dat het beter was Jadwiga niet alleen te laten, maar zij hadi zich in haar kamer opgesloten, en daar ik de mijne niet anders kon. bereiken dan door de hare, moest) ik 'n andere toevlucht zoeken. Die' vond ik in d'e provisiekamer, waar Marya bezig was met het arrangeer ren van potten jams geholpen doop, Anulka, die hare diensten had aart-, geboden in. d'e hoop. dat er iet§ te, snoepen viel. Te rusteloos om nie% te -doen, begon ik maar mede te helpen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6