Tweede Blad, behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van |Dinsdag 4 Juni 1901. No. 5498 Stadsnieuws. Tentoonstellingen in 1902, Programma der tentoonstelling van de afd. Overveen-Bloemendaal. (Vervolg.) 16. Eene verzameling van 18 bloeiende dubbele Hyacinthen, in potten, in 6 verscheidenheden, op één bloemsteng bloeiend), van elke verscheidenheid drie stuks. a. Zil veren medaille, b. Bronzen me daille. 17. Eene verzameling van 50 ver scheidenheden bloeiende Hyaoin- then. op glazen, op één bloemsteng bloeiend, waarvan 40 enkele en 10 dubbele, a. Gouden medaille, b. Zilveren Vergulde medaille. c. Zil veren medaille. 18. Eene verzameling van 30 ver scheidenheden bloeiende Hyaein.- then. op glazen, op één bloemsteng bloeiend, waarvan 24 enkele en 6 dubbele, a. Zilveren Vergulde me daille. b. Zilveren medaille. 19. Eene verzameling van 30 ver scheidenheden bloeiende Hyacin then op glazen, waarvan 24 enkele en 6 dubbele, a. Zilveren medaille, b. Bronzen medaille. 20. Eene verzameling van 20 ver scheidenheden bloeiende Hyacin then in, 20 pannen, in iedere, pan 10 stuks van1 de-zelfde ve-rscheidlenr beid. a. Gouden medaille, b. Zilve ren Vergulde medaille. 21. Eene verzameling van 10 ver scheidenheden bloeiende Hyacin then in 10 pannen, in iedere pan 10 stuks van dezelfde verscheidenheid. a. Zilveren medaille, b. Bronzen medaille. 22. Eene verzameling van 15 pan nen bloeiende miniatuur Hyacin- then1 in 15 soorten, in pannen van 27 cM. buitenwerks-, i-n iedere pan 20 stuks van de-zelfde ve-rscheidlenr h'eidl a. Zilveren medaille. Tulpen. (De. Due van Tholl variëteiten zijn uitgesloten.) Van de Tulpen moeten in eiken pot. drie stuks van. dezelfde ver schei denheidl geplaatst zijn, met uitzondering van- de vragen, waar omtrent iets anders bepaald is. 23. Eene verzameling van 50 pot ten bloeiende enkele vroege Tul pen. van elke verscheidenheid slechts één pot. a. Zilveren Vergul de medaille en 10.— b. Zilveren medaille. 24. Eene verzameling van 25 pot ten; bloeiende enkele: vroege Tul pen, van elke verscheidenheid slechts één pot,, a. Zilveren medail le. b. Bronzen, medaille. 25. Eene verzameling van 36 pot en bloeiende dubbele- vroege Tul pen in 24 verscheidenheden n,iet meer d;a.n twee po-tten van dezelfde verscheidenheid', a. Zilveren Ver gulde medlaille em f 10.b. Zilve- veren medaille. 26. Eene verzameling van 18 pot ten. bloeiende dubbele vroesre Tul pen in 12 verscheidenheden, niet meer' d'an twee potten van elke ver scheidenheid. a. Zilveren medaille. b. Bronzen- medaille1. 27. Eene verzameling van 18 ver scheidenheden bloeiende enkele vroRse Tulpen in 18 pannen, in el ke pan 10 stuks van dezelfde ver scheidenheid'. a. Zilveren Vergulde medaille, b. Bronzen medaille. 28. Eene verzameling van 15 ver scheidenheden dubbele vroege Tul pen. in 15 nanne-n, in el-ke pan 10 stuks van dezelfde verscheidenheid, a. Zilveren Vergulde medaille, b. Bronzen medaille. 29. Eene verzameling van 12 ver scheidenheden bloeiende Darwin Tulpen in 12 pan-new, in elke pan 10 stuks van dezelfde verscheiden heid'. a. Zilveren medaille, b. Bron zen medaille. Feuilleton. EEN JAAR Naar het Engelsch VAN DOROTHY GERARD. 32) Juist toen wij met z'n drieën druk bezig waren, kwam er een scha duw langs de deur. Mij omkeerend, zag ik Malewicz voor mij. die mij aanstaarde met vragend-en blik. Ik dacht dlat gij weggegaan waart, zeide ik, den pot dien ik in de hand: hield neerzettend, terwijl ik met hem de gang doorliep. Ik ben juist weer binnengeko men, wees maar niet bang. maar ik zou je graag een- oogenb-lik alleen willen spreken. Is er geen plekje waar wij niet gezien wórden? Ik ben een. veroordeelde misdadiger, weet je, en ik zou niet graag uit huis worden- gejaagd'. Wij kwamen juist langs een deur, die op een lder stond, die leidde naar een vooronder van den kelder, een soort, voorportaaltje on- Narcissen. 30. Eene verzameling van- 25 bloeiende harde Narcissen., op gla zen, in 25 soorten of verscheiden heden. a. Zilveren medaille. 31. Eene verzameling van 36 pot ten bloeiende Narcissen, uitgezon derd' Tros-narcissen, van elke ver scheidenheid slechts één pot, in ei ken- pot vijf stuks. a. Zilveren. Ver gulde medaille en f 10.b. Zilve ren medaille. 32. Eene verzameling van 24 pot ten bloeiende- Narcissen, uitgezon derd) Trosnarcisse-n, in 24 verschei denheden. in. eiken, pot vijf stuks, a. Zilveren- medaille, b. Bronzen, medlaille. 33. Eene verzameling van 12 pan nen bloei-en.de enkele Narcissen, be hoorende- tot de groep der Magnii- coronati (grootkronige) in- 12 ver scheidenheden in elke, pan 10 st. van dezelfde- verscheidenheid, a. Zilveren Vergulde medaille, b. Bronzen medaille. 3de AFDEELING. Mededinging open voor alle leden der Algemeene Vereenigin-g voor Bloembollencultuur. 34. Drie stuks van eene- dubbele Hyacinth (Conquest), in potten, slechts op één bloemsteng bloeiend, hier te lande nog niet in den han del voorkomend en door de Alge meene Vereeniging vroeger niet be kroond', welke als eene verbetering kan worden beschouwd, a. Zilve ren medaille. 35. Drie stuks van eene nieuwe enkele; Hyacinth (Con-quest), in pot ten, slechts op één bloemsteng bloeiend, hier te lande nog niet in den handel voorkomend en door de Algemeene Vereeniging vroeger niet bekroond, welke als eene ver betering kan worden beschouwd, a. Zilveren medaille. 36. Drie stuks van eene enkele w-itte Hyacinth (Conquest), op één bloemsteng bloeiend', hier te lande nog niet in dien hande-l voorkomend en door de Algemeene Vereeniging vroeger niet bekroond, welke als eene verbetering kan worden be schouwd'. (Uitgeloofd door den heer Nico Faase te Ove-rve-en.) a. Bron zen medaille. 37. Eene verzameling van 24 ver scheidenheden bloeiende Amarylles (Hippe-astrum). a. Gouden medail le. b. Zij veren Vergu-ldle m edaille. 38. Eene verzameling van 12 ver scheidenheden bloeiende Amaryllis (Hippeastmm). a. Zilveren Vergul de medaille-, b. Zilveren medaille. 39. 15 potten bloeiende Calla aethio- pica (Richardia). a. Zilveren medaille. 40. Eene verzameling van 18 potten bloeiende Cyclamen persicum (alep- picuin) giganteum, in verscheidenhe den. a. Zilveren medaille. 41. Eene verzameling van 12 bloei ende Imantophyllum (Clivia) in min stens 4 verscheidenheden, van elke verscheidenheid niet meer dan drie stuks. a. Zilveren medaille. 42. Eene verzameling van 25 lage potten of pannen met bloeiende Cro- cussen, met uitzondering van 25 lage po-tten of pannen met bliende Crucus- sen, met uitzondering van geelbloei- •ende, in minstens 15 soorten of ver scheidenheden, van elke soort of ver scheidenheid niet meer dan 2 lage pot ten. of pannen, in eiken pot of pan 20 stuks. a. Zilveren medaille. 43. 12 potten bloeiende Convalleria majalis (Hollandsche kiemen) in pot ten van 20 cM. buitenswerks. a. Zil veren medaille. 44. 12 potten bloeiende Convallaria majalis (Duitsche kiemen) in potten van 20 c.M. buitenswerks. a. Zilveren medaille. 45. 12 potten bloeiende Spiraea in minstens 4 verscheidenheden, in pot ten van 20 cM. buitenswerks. a. Zil veren medaille. 46. 12 potten bloeiende Dicentra (Die- lytra) spectabilis. in potten van 20 cM. buitenswerks. a. Bronzen medaille. 47. Eene verzameling van 18 potten bloeiende Tulipa's in minstens 9 soor ten of verscheidenheden, niet meer dan. 2 potten van dezelfde verscheidenheid, a. Zilveren vergulde medaille. 48. Eene verzameling van 50 potten of pannen met verschillende bloeiende bol- knol- en wortelgewassen, met uit zondering van hyacinthen en vroege tulpen in 50 soorten of verscheidenhe den. a. Gouden medaille, b. Zilveren vergulde medaille. d'er de trap. diie naar boven ging, waar ledige wijnmanden een ont kurkte flesschen stonden, in het half du-ister, overvloedig bedieeld met spinn-ew ebben. Niemand- zal ons hier vinden, zei- de ik, terwiil ik mij neerzette on een omgekeerden pakkist. Er waren dergelijke zitplaatsen in overvloed) en terwijl Malewicz plaats nam op een, andere, met zijn lange been,en boven de- flesschen balanceerend', begon hij met ge-! dempte stem te spreken. Dit is waarschijnlijk de laat-i ste maal dat ik in dit huis zal zijn en ik zou gaarne een persoon wil len vertellen hoe het geval zich heeft toegedragen. Gij hebt de waarheid reeds lang geweten? vroeg ik. zijn gelaat in die duisternis trachtend' te onder zoeken Nog niet, heel lang. Sinds wanneer dan Twee diagen voor Kazimir's dood1. Op dien clag kwam, zooals ik u reeds vroeger vertelde, de vreemde monnik op Roma Wielka. Ik ontving hem natuurlijk, juist zooals Zielinska hem den- volgenden dag ontving. Ik was toen- pas twin,-, Binnenland. Uit de Staatsoourant. Kon. Besluiten. Op verzoek eer vol ontslagen mr. D. van- Blom ad junct-commies bij het centmie bu reau voor de statistiek. Benoemd- lot ridder in de orde van Oranje Nassau, mevrouw Hen rietta Renner geb. Knip, kunstschil deres te Brussel; tot directeur van het telegraafkantoor te Schiedam, G. des Bouvrie Jr., comm. der tele graphic le kl. Dr. J. H. Peek op verzoek eervol ontslagen als wiskundig adviseur bij het pensioenfonds voor wedu wen en weezen van burgerlijke ambtenaren,. Bevorderd' tot adjunctcommies bij de directie der Grootboeken- der Nationale Schuld, de -eerste klerken A. de Vries en G. H. Vroom. Acad. Examens, Utrecht: Bevorderd tot arts de lieerem G. P. Duuring -en N. L. v. Woerden; tot Semi-arts de heer.en J. B. Wolff en P. J- H. Roëll; tot tandarts de heer C. W. Redlich. Leiden: Geslaagd voor het candii- daatsexamen in de rechten d'e heer F. H. Tromp en voor het propae- deutschi examen in d'e godgeleerd heid de heer H. Makki-ng. Groningen. Geslaagd voor het the oretisch apothekers-examen, de heer G. J. Brandts. Leiden. Geslaagd voor het docto raal examen in de- rechten, de heer J. L. Söln-er. Utrecht. Gan-d'. Rechten, de heer D. H. A. v. Voorst Vader. Cand. Theol. 2 de heer L. Boersma. Prop. Theologie d'e heer B. J. C. Rijnders. Leider*. Bevorderd' tot doctor in de rechtswetenschap, de heer H. F. de, Boer, geb. te Joure, op Stellin gen. Bevorderd tot arts, de heer P. van, der Mareitot. semi-arts, de heer N. J. M. Facee Schaefer. Utrecht. Bevorderd' tot dioctor in d-e rechtswetenschap op Stellingen, de heeren A. H. G. Anderson, geb. te Dieren, en S. J. Thie-me, geb. te 's-Hertogenbosoh De 18e algemeene vergadering van- den Al gemeen en Nederland- sehen Vredebond wordt Donderdag 13 Juni, des middags te 2 ure, in Diligentia te 's-Gravenhage gehou den. Daarin komen o. a. aan d'e orde een voorstel van den Ne-derland- schen Vrouwenbond ter Internatio nale Omtwa,pening, tot nauwer aan sluiting, z,oo mogelijk samen-smel ting. me,t den Algemeen en "Neder- land'schen Vredebond; voorts een voorstel de-r af deeling 's-Gravenha ge, betreffende het uitschrijven van een prijsvraag over het beste ge schrift over d-ern Vrede, dat als pro pagandamiddel voor kinderen, o. a. de scholen, zou kunnen dienst doen. De' Haagsche af dealing van den bond vergadert Dinsdag 4 Juni tot bespreking van dein beschrijvings brief voor dei algemeene vergade ring. 7erkiezingen voor de Tweede Kamer. De Christelijk Historische partij te Amsterdam stelt als eigen candi- daten in d'e districten I, II en V de heerenprofessor H. L. van Has selt, dir. J. Th. d-e- Visser en- H. P. C. W. H. J. W. van Son en ste-unt in de- districten VI, VII en VIII de anitli-revolutionairs candidate-n- H. W. van Marle, mr. Th. Heemskerk en dir. Kuyper. In dis-trict IV ont houdt de partij zich en omtrent dis trict III is nog geen besluit geno men.. Nederland! en Oranje" steunt in district I den- katholieken Candi da at J. F. M. Sterok, in II den chrisit.-hist. candid'aat da*, die- Visser, stelt in III d-en heer de Waal Ma- leifijt, §teu-nt in IV mr. van den Boo- gaert (katholiek) en -in, V P. W. Su- torius (katholiek), stelt in VI H. W. van Marle-, ini VII mr. Th. Heems kerk, in VIII dr. A. Kuyper en in IX H. Bijleveld. Bergen-op-Zoom. Mr. Ph. de Kan ter, uit Haarlem. Vrijzinnige kies- vereeni-ging Burgerplicht. Enschede. De christelijk-histori- tig, maar reeds mijn eigen mees ter. daar mijn vader eein-ige jaren tevoren was gestorven. Toen hij mijn naam hoorde, hij verstond geen woord' Poolsch schrok hij hevig hij was waarschijnlijk bin nengekomen zonder den naam van den bewoner te weten-. Hij zweeg een oogenb-lik, als verdiept in ge dachten, toen wierp hij onderzoe kende blikken door de kamer. Maar ik dacht dat uw familie rijk was, zeide- hij, e&n weinig indiscreet. Ik heb gehoord) d'at u rijk waart. Daar ik nog jong was, deed 't mij pijnlijk aan en- ik antwoordde dadelijk diat hij goed gehoord had', maar dat rijk dom niet constant was. De Fransche monnik schudde het hoofd. Odiie kaarten, riep hij uit, die kaarten Ik wist d'at ze zijn ongeluk zouden- zijn. Uw vader verloor veel in 1S5--, niet waar? Ik antwoordde dat hij vele- verliezen gehad! had. mij ver wonderende over de wetenschap, die mijn bezoeker daarvan had'. Maar. ging hij voort, met steeds klimmende belangstelling, dat ver lies was hersteld. Herinnert gij u niet dat hij daarna veel gewonnen heeft? doorhoe za.1 ik het noe men? - door een plotseling intreden schen besloten de candidatuur-Kiel- stra te steunen. Gouda. Mr. Th. Heemskerk. Cen trale anti-revolutionaire kiesver- eeniging Vreest God, eert den Ko ning. De R. K. kiesvereeniging heeft besloten de candid'atuur van den heer J. H. d-e Waal Malefijt te hand haven. Geldermalsen. Onder leiding van den heer A. Sisoo vatk. Gorkum is hier eene anti-revolutionaire kies vereeniging opgerichi met aanvan kelijk 40 Leden. T'iel. De vrijzinnige kiesvereeni ging besloot bij de verkiezingen voor de Tweede Kame-r geen candd- daat te stellen Rotterdam. Lib. Kiesver. In district I de lieer H. de Bie; In district II de heeren J. Drost en J. Hudig; In district III de heer C. H. van Dam; In district IV de heeren J. van Stolk Az. en mr. B. C. Loder In district V mr. D. van Weel. De anti-revolutionaire kiesvereeni ging Nederland en Oranje district 1 te Amsterdam, heeft besloten voor de verkiezing van de Tweede Kamer geen tegen-candidaat te stellen, maar krach tig te steunen de candidatuur van dr. J. Th. de Visser. Eist (distric-t). B. Reyndorp. Soc.- dem. arbeiderspa"1' Hontenisse. De heer P. F. Fruijtier heeft de hem aangeboden candidatuur der katholieken aanvaard. Leiden. De sociaal-democratische ar beiderspartij heeft, naar men ver neemt, afgezien van haar voornemen een eigen candidaat te stellen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, en dit, uithoofde zij geen kans ziet de voor die candidaatstelling vereischte 40 handteekeningen biieen te krijgen. (L. C.) Leiden. A. E. van Kempen. Algemee ne vergadering der r.-k. kiesvereeni ging. Weert. Aan den heer Aug. Coenen, burgemeester te Rozendaal, is eene candidatuur aangeboden voor het dis trict Weert- De lieer Coenen heeft deze candidatuur aanvaard. Brieven uit Berlijn. Van onzen specialen correspondent.) De 'Koningin als gast van den Keizer. Berlijn, 31 Mei, 1901. „Der Königin der"Niederlande wer den ganz ausserordentliche Ehrenbe- zeugungen erwiesen werden." Deze zinssnede kon men dezer dagen in alle bladen der hoofdstad vinden. Het was de wensch des Keizers, dat ook de burgerlijke authoriteiten der stad aan de officieele ontvangst van de Koningin zouden deelnemen. Het was zijn speciale wensch dat de eerste burgemeester van de hoofdstad op den Pariser Pla-tz voor d-e historische Bran denburgerpoort het welkom zou toe-1 roepen aan de Koningin na afloop van de Parade. Een niet zulk een nadruk uitgespro ken wensch of verzoek van den duit- schen Keizer staat voor de betrokken personen vrij wel gelijk met een bevel Ik geloof niet, dat de stedelijke autho riteiten met Oberbürgemeister Kirsch- ner aan het hoofd zich ditmaal ge weld hebben moeten aandoen om aan den wensch van den Keizer te vold'oen. De populariteit van onze Koningin is in Duitschland bijzonder groot. De ontvangst aan het Wildpark station bij Potsdam, het speciale klei ne station voor het hof, vlak bii het beroemde Neue Palais in het park van Sans-S'ouci gelegen, had gisterenmid dag 5 uur met zeer veel militaire praal plaats. De eerewacht werd ditmaal ge vormd door een gedeelte van het Gar dejager Bataillon (waarbij prins Hen drik vroeger gediend heeft), met de muziek. Een kwartier na elkander kwamen de groothertog van Mecklenburg en het Koninklijk echtpaar aan. Nadat d-e Keizer den jongen Mecklenburg- schen bondsvorst naar liet Paleis had begeleid, reed hij onmiddellijk daarna met de Keizerin naar het station te rug. Bij prachtig mooi, warm zomer weer hield de extratrein van de Ko ningin voor het perron stil. Eeu zeer hartelijke begroeting Ko ningin Wilhelmina en de Keizerin om heizen elkaar meermalen. De Keizei kust eveneens zijn jonge gast eenig* malen de hand. Prins Hendrik doe' van gelukkig spel n'a 185Maar, dat is waar, gij waart toen nog een kind. Ik antwoordde hierop dat ik. naar hetgeen mijn moeder mij verteld! had- zij was- toen zwaar ziek en kon niet tegenwoordig zijn zeker was dat vader sinds dien tijd steeds verloren, had. Ik kon zien aan het gelaat van den monnik dat hij d'iep getroffen was. Is hier in dë buurt, een huis genaamd Ludnika? vroeg hij na een oogeiublik stilte en tosn ik dit bevestigde, ging hij voort, en aan wien behoort dit thans? Aan Kazimtr Zieli-nska, her* nam ik. Dat kan niet zijn, zeide hij vlug, net moet reeds lang verkocht zijn. Waarom? bracht ik in het midden. De familie zit er goed bij en- ik denk, voegde ik er aan toe d'at de kaarten daar gelukkiger waren dan hier. Mijn vreemde bezoeker scheen zichzelf niet meer te kunnen, be dwingen. Hij stond op en liep de kame-r rond' met groote stappen, zijn bruine pij flapperend: om de ontbloote, gesandaalde voeten, en met zijn rozenkrans kletterend als met een zwaard. Zijne bewegingen alleen zouden hem reeds als Franschman gekenmerkt hebben., hetzelfde bij de Keizerin. Daarna wordt de eerewacht geïnspecteerd door Ko ningin, Keizer en Prinsgemaal, waar op de vorstelijke personen, geëscorteerd door Garde-d.u-corps in hunne witte uniformen, naar het Neue Palais re den. In het eerste rijtuig de Keizer en Koningin, in het volgende de Keizerin Prinsgemaal en de Kroonprins. Des avonds had op het plein voor het paleis een groote „Zapfenstreich" plaats, waaraan al de muziekcorpsen van de verschillende garderegimenten van Berlijn, Spandau en Potsdam deel namen. Behalve vele marschen en reveilles werden door het reuzen-orkest ver schillende oud-Nederlandsche volks liederen ten gehooro gebracht, daarna de Marine-eeremarsch en ten slotte het Wilhelmus van Nassauwe. DE GROOTE PARADE OP HET TEM- PELIIOFER FELD. De ,,Obere Zehntausend" moesten van morgen bijzonder vroeg uit de veeren, daar de parade met het oog op het verbazend warme weea* van de laatste dagen reeds om 8 uur zou be ginnen. Het reusachtige Tempel hof er Feld ligt aan het uiterste Zuid-Westen van de stad. Wanneer men nu bedenkt, dat men op z'n laatst om 7 uur op het ter rein diende te zijn, daar men anders geen goede plaats meer zou kunnen machtig worden, is het te begrijpen, dat ei* ditmaal geen sprake van kon zijn om in bed nog eens lekker om te draaien en nog eens op nieuw on der zeil te gaan. Hoewel het schouw spel voor de meesten niet nieuw is, zou men het toch om den dood niet graag verzuimd hebben. Eerstens be hoort het tot den goeden toon naar de Parade te rijden (en om daaraan te voldoen getroost men zich immers graag vele ongemakken) en ten twee de zou men nu de Koningin der Ne derlanden zien. Al wat naam heeft, of naam zoekt te maken is op het reus achtige terrein aanwezig. Voetgangers, noch gewone huurrij tuigen en taxameters worden op heit. Tempelhof er Feld toegelaten, d'och uitsluitend eigen spul" en gehuurde equipages, allen met twee paarden en ook alleen wanneer men voorzien is van een Passirkarte, welke door het Polizei prasidium worden verstrekt. Het bezoek gaat dus nog al met veel vijven en zessen gepaard. Precies om kwart over zessen sta ken we van morgen met, een kranige mail-coach op hooge roode raderen van wal. De firma had voor een paar mooie zwarte dravers gezorgd, wier hoofdstellen op het voorhoofd met rood-wit.-blauw riemen en op zij met rood-wit-blauwe kokarden en fladde rende lintjes van dezelfde kleuren ver sierd waren, zoodat ons HoLlandsch persrijtuig goed voor den dag kwain. Het was een lange rit naar het ter rein. In de straten, die wij passeer den, stonden voor verschillende huizen landauwers te wachten. Andere rijtui gen, meestal zeer heiaden, vier van binnen en een op den bok naast den koetsier, die de gele Passirkarte voor zijn cilinderhoed gestoken had, reden dezelfde richting als wij naar de Bel le-alliance strasse, de verbindingstraat tusschen de Belle -alliance- Platz en het Tempelhofer Feld. Hoe meer we het terrein naderden hoe drukker werd het op straat, en hoe kleuriger en schilderachtiger de om geving. Onder volle muziek trekken al lerlei regimenten in gala-uniform voorbij, afgewisseld door tal van bui- tenlandsche officieren en militaire attachés. Wij i*ijden eveneens voorbij den Franschen generaal Bonnal met diens adjudant, de gasten van den Keizer, die in druk gesprek zijn met de hen toegevoegde Duitsche officieren. Tegen 7 uur komen we eindelijk op het Tempelhofer Feld aan, waar reeds honderden equipages in lange rijen staan opgesteld. Doch geen nood! Een klein onderhoud met den Polizei- hauptmann van de wacht. Dan krijgen wè een bereden wachtmeester als es- korte mee, en voorafgegaan door de zen Sesam open U" rijden we in draf tusschen de rijen der opgestelde rijtuigen door en wiordt ons bij de „Berichterstatter" een plaats aange wezen in d'e eerste rij, vanwaar wij het enorme veld geheel kunnen over zien. Wangunstige blikken volgden ons uit do rijtuigen, die misschien reeds een uur vroeger waren aange komen! Welk een schouwspel! Het geheele veld, dat naar schatting van kenners ongeveer een half uur gaans breed en even zooveel lang is, schijnt te leven. In gesloten massa's schuiven" in de Zitten zij er goed, bij herhaalde hij zijl ge zeker van- wat u zegt? Zijt, ge zeker d'at Zieli-nska geen grooten, klap gekregen heeift in de laatste twintig jaar? Denk wel voor ge spreekt. Ik kon mijn woordien, niet terugnemen. Hij liep een.ige malen de kamer op en neer, met de hand zijn reeds grijzenden baard draaiend', en, toen barstte hij uit op een manier, die mij dieedi ontstellen: O die lafaarddan heeft hij God en mij voorgelogen. Hij heeft ge leefd van zijn valsc.hverkregen, rijk dom, diat de duivel hem hale Maar hij had dit nauwelijks gezegd toen hij spoedig een kruis sloeg. Dat God mij, deze woorden vergevezeide hij. Hier kan de duivel niet helpen; het is God alleen en ik ben zijn die naar. Jonge man, ik ben op den juisten tijd' bij u gekomen. Uw huis is arm oogeri. minder scherp dan de mijne zion, dat dadelijk maar ik kan, het weer rijk maken, of, zoo niet rijk, clan toch den toestand' ver beteren waar ge bij alle wetten, van hqmel en aarde recht op hebt. Gij zijt beroofd geworden, en ge weet het niet! En toen, terwijl ik met verbazing luisterde. denkend een krankzinnige voor mij te heb- verte de tallooze verschillende regimen, ten voorwaarts. Als golvend graan op een akker, zoo beweegt de groote witte streep der duizenden gala-broeken rythmisch op en neer. De compacte zwarte massa der bovenlijven schijnen zich niet te bewegen. Daarboven flik keren de blanke punten der helmen en der bajonetten, soms afgewisseld door een vuurrootie streep der roode plui men van andere regimenten. Van alle kanten komen nieuwe drom men opzetten steeds met volle muziek van blaasinstrumenten, pijpers, trom men en rinkelbellen. Er schijnt geen einde te komen aan den stroom regi menten, wellce met mathematische ze kerheid opmarcheeren tot een bepaald punt. dan zwenken en zich opstellen. Een drom van bereden officieren van allo wapens, die deels in Berlijn gede tacheerd zijn, deels voor de parade» zijn overgekomen, minstens een paar honderd in aantal op heerlijke vol bloedpaarden en in de meest verschil lende bonte parade-uniformen vormen een kleurige ruslelooze vlek op het frissche groen van hot veld, dat in den afgeloopen nacht door al de sproei wagens van geheel Berlijn besproeid is. Er zijn ook heel wat buitenlandscho officieren bij, sommige in bijzonder smaakvolle uniformen. Een paar offi cieren van de Wandsbecker huzaren, het regiment waarvan onze Kouingin chef is, rijden voorbij ons rijtuig. Hun ne raspaarden zijn kostbaar en prach tig opgetuigd, Hoofdstel van zilver net werk, schrabrakken, rondom met bree- de gouden randen afgezet met lange spitse punten aan beide zijden. Koket hangt de blauwe dolman over den schouder der ruiters. De troepen hebben allen hunne plaatsen ingenomen in twee lange co- lonnen, welke parallel met den straat weg dwars door het veld zijn opgesteld. Aan de eene zijde -de eerste en tweede Garde-Infanterie-Division onder luite- aant-genaraals Von Kessel en Von Uü- low en de Eieenbahn-brigdile de Luft- schiifembteilung en het Telcgrnnhen- Bataillo-n. Aan de andere zijde de Garde-KavaL lerie-Division, twee Garde-Feld-Artil- lerie-regimenten en het Garde-Trainba- taillon. De duizenden manschappen reiken tot aan het einde van het veld, waar de huizen van Tempelhof boven de boomen uitsteken. Tot de eerste divi sie behooren het 2e, het 3e en het 4e Garde-regiment zu Fuss, het Gardo- Fuselier-regiment en de Ilaupl-Kadet- tenanstalt; tot de tweede divisie de vijf Garde Grenadier-regimenten, het 5e Garde-regiment zu Fuss, het Garde- Schutzen-bataillon en, het Garde Fuss- Arti 1 Ier ie-r eg im ent. Onder de Eisenbahn-brigade ressor teeren drie spoorweg-regimenten, de Luftsehiffer-abteilung en het Telegra- phen-bataillon. Het grootste gedeelte van het garni zoen is onbereden. Van daar dat de Kavallerie-üivision slechts bestaat uit twee Garde Dragoner regimenten, een Garde-UJanen-Regiment en een dito K rassier-regime nt. In het geheel staan 26 regimenten en enkele bataillons opgesteld op een veld dat plaats t.ot manoeuvreeren biedt voor het dubbel getal. Wie alleen Hol landsche parades kent, zal zich moei lijk van deze troepen-massa's een voor stelling kunnen maken. Plotseling gaat er als een electrtsche stroom langs de' geheele linie. Trom geroffel weerklinkt allerwege. Al do muziekcorpsen zetten gelijktijdig den Parademarsch in ten teeken dat de Keizer met zijn gasten uit Potsdam is aangekomen en in aantocht is. Ik kijk op mijn horloge. Het is precies 8 uur. De Keizer is altijd op de mi nuut. De voorhijrit langs de opgestelde re gimenten neemt een aanvang, te be ginnen hij de eerste Garde-Infanterie- Division met de leerlingen van de Haupt-Kadetten-Anstalt als eersten. Do Keizer is met groot gevolg. Naast hem rijden Prins eHndrik en de jonge Groothertog van Mecklenburg. Dan volgt in een met zes zwarte, dooi* jockeys bereden paarden open Berline de Koningin, die rechtst van de Kei zerin gezeten is. Daarachter in ver dere rijtuigen de hofdames der beide vorstinnen. Telkens zoodra de Keizer een nieuw regiment nadert komt uit de verte tot ons een galm van den weergroet der manschappen: ,,Guten Morgen, Majes- tat" op den groet van den Keizer: „Mor gen, Grenadiere of Fusiliere of Garde- schützen", al naar don naam van het regiment. Gelijktijdig zet. het muziek corps de Parademarsch in. Naarmate ben., vertelde hij mij de geschiede nis van die twee avonden in Parijs, juist zooals in do brieven staat, d'ie wij beiden kennen, alleen, bekeken uit een ander1 gezichtspunt. Hij sprak van de correspondentie, die gevoerd was tusschen hem en Zie linska, van zijn brief, gezonden van uit zijn. verwacht sterfbed. Hij verweet zichzelf niet boter gelet te hebben op Zielinska. Ik was toen te veel vervuld met mijn eigen ziel om nog aan die van anderen te den ken. En. daarenboven God zij mijn getuige- ik geloofde hem. God heeft, mijn weg hierheen ge leid. Ik zal ziin ziel redden ondanks hem zelf, en ik zal u teruggeven wat u toekomt. Toen. vervolgde Malewicz, ging hij er den volgenden diag heen1, en ge weet met welken uitslag'. Ge kunt u voorstellen wat deze ont dekking in mijn twintigjarig hoofd, teweegbracht. Ik ging dien avond naar bed verward, maar vod hoop en droomde van toekomstige j air en, van welvaart. Thans werd het mij duidelijk, waarom Kazimtr nnij zoo dikwijls geld had aangeboden en ij< was dankbaar dit steeds gewei gerd te hebben. Hii scheen toch. of-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5