tie Keizer en de rijtuigen verder rij den in de richting van het dorp Tem pelhof, wordt de galm en de muziek steed's zwakker en, zwakker tot ze heel Wegsterven, Dan zien wij door onze kijkers aan het eind, van het veld een roepje stip pen" van de eene kolonne naar de an dere kolonne oversteken, de Keizer en de rijtuigen, die nu laiï"s de bereden troepen rijden om deze te bezichtigen. Uit de verte klinkt op nieuw, nog heel zwak een galm van soldatenkreten en de muziek welke echter spoedig aan zwellen. Wij zien den Keizer nu ook duidelijk aankomen. De bezichtiging is afgeloopen. Inkorten galop rndt de Keizer naar een groote eenzame boom midden op het veld, het rijtuig dei- Keizerin volgt. Terwijl de regimenten na de bezichtiging omzwenken en zich in compagniesfronten opstellen voor pen voorbijmarsch, komt er eveneens beweging in de honderden equipages. Ju draf rijden do onafzienbare.' rijen rijtuigen allen in dezelfde richting naar de groote boom. waar zij door doel treffende maatregelen der bereden po litie in 5 dubbele rij worden opgesteld in rechte lijn. Ons rijtuig is het eerste rechts in de eerste rij. Links schuin voor ons houdt het rijtuig der Koning in stil. Tweemaal trekken de troepen voor hij de infanterie; de eerste maal in compagniesfronten, de tweede maal in regóments-colonnen; de bereden wa pens de eerste maal stapvoets in pa- rade-coionnen, de tweede maal in draf. Elk regiment, dat voorbij marcheert wordt nauwkeurig door den Keizer in oogenschouw ven oman. Naarmate het regiment de plek nadert, waar dei Kei zer te paard onbeweeglijk staat voor heti Vorstelijk rijtuig gaat er weer een soort electrische stroom door de man schappen. In een onberispelijk kaarsrechte lijn trekken de compagnieën voorbij. Aller oogen zijn naai- den Keizer gericht, die onder het voorbijmarcheeren door den troep en zijne officieren strak wordt aangekeken. Dan "-aan de hoof den weer langzamerhand rechtuit kij ken, terwijl al door rythmisch de ar men van de geheele rij als één streep heen en weer bewegen en de witte bee- nen den vermoeienden paradeschritt maken, heen weer, heen weer, regel matig één witte slinger van een uur werk! Daar komt het Königin Augus- ta-Garde-regiment voorhij. In de acht ste compagnie marcheert luitenant Gijsberti Hodenpijl in zijn Holland- gche parade-uniform met fouragère, en wuivenden pluim op ziin kepi. Kranig en onberispeV-k naar den eiscb maken de donkere beenen van onzen Hollandsehen luitenant, die gis teren en vandaan ten hove dineert en de volgende week ook bij de feesten in Schwerin is genoodigd, den Parade schritt, scherp afstekende tegen het witte vlak van zijn witgebroekte man schappen. Een prachtig effect maken de regi menten kurassiers. dragonders en ula- nen. de eersten in blinkende kurassen en helmen met >oote adelaar, hooge rijlaarzen en Witleeren uniform. Allen houden de lans rechtstandig. Rustig fladderen de veelkleurige vaan tjes. Bij den tweeden voorbijmarsch galoppeert de paukenist voorop. Beide armen worden omhoog -eworpen, als in wanhoop, en komen dan neer op de reusachtige zilveren pauken aan beii- de zijden van het zadel als de rader- kast van een stoomboot. De teugels zijn aan de voeten bevestigt. Terwijl de troepen in eindelooze volgorde voorbijtrekken wordt er in de rijtuigen pic-ndc gehouden. Overal worden wijnflesschen opengebroken en proviand-mandjes geopend. Ook onze dames hebben uitstekend voor „fo-urage" gezorgd. We laten het ons best smaken. Aan het andere einde der stad, aan den Brandenburger Poort zal de Ko ningin door den eersten burgemeester Kirschner aan het hoofd van de Stadt- rate en de Stadtvexordnete worden toegesproken. Daar staan ook de leden van d,e ver- eeni^-- „Nederland' en Oranje" met hunne dames. Nu is het zaak voor ons om ons ook een weg daar heen te ba- pen. Zal het gaan? De rijtuicren mogen het velcl eerst verlaten nadat de Kei zer aan het hoofd van de Fahne-com- pagnie is weggereden. Dat kan echter pog wel een uur duren. ,,Ich fasse mir ©in Hersz," laat mij door een bereden politieagent naar den Polizei-oberst; Krause brengen en vraag hem of ons rijtuig mag vertrekken vóór de para de is afgeloopen om ons nog rechttijdig naar de Brandenburger Poort te bren- gen. Het verzoek wordt toegestaan. De adjudant, Pollzei-hauptmann Hoefft schrijft op de achterzii van mijn kaar tje een ..permit" en nu verlaten wij de de rij der overige rijtuigen tot groote verbazing der omstanders. Voorafge gaan door een bereden politieagent rijdt onze coach met de Nederlandsche kleuren in snellen draf dwars over het veld naar den uitgang van de Frieden- strasse en nu gaat het door de afgezet te straten naar de binnenstad. Ik ben naast den koetsier gaan zitten en houdt 't kaartje in de hand. Een equipage die vóór den afloop der parade1 door af gezette straten rijdt komt anders bij na niet voor. Vandaar de verbaasde gezichten der agenten en luitenants der politie, die op het zien. van de Ne derlandsche kleuren en ..het kaartje" ons overal laten passeeren. We komen nog bijtijds aan den Pa^ riser Platz, waar de ontvangst zal plaats hebben. Hierover en over de galavoorstelling in de Opera in een volgend schrijven. K. Letteren en Kunst. Naar aanleiding van de verkiezing van twee leden voor de Académie Fran gaise (Marines de Vogué, Stéphen Lié- gard, Fréderic Masson en Edwin Rostand) heeft de „Figaro" het vol gende over Edmond Rostand, den dich ter van TAiglon, van Cyrano de Ber gerac, van Les Romanesques. Hij heeft geen historie. Zijn korte biografie is die van een al door gelukkig man. Het was 21 Mei zeven jaar geleden dat de Comédie Frangaise „Les Roma^- nesques" gaf, zijn eerste dramatische werk. inderdaad zijn eerste werk van belang, want hij had nog niets gepu bliceerd als zijn verzen „les Masardi- ses." Daarna kwamen „la Prinsesse Loin- taine" en „la Sarnaritane," door Sarah Bernhardt gespeeld in het Théatre de la Renaissance; het triumphale Cyra no de Bergerac en TAiglon. Ik ken geen vijanden van Rostand dan zijn benijders, zegt de schrijver van deze biografie en aan wreveligen en jaloerschen ontbreekt het hij de dichters niet. Op vier-en-dertig-jarigen leeftijd dui zenden voorstellingen te hebben beleefd van zijn beide drama's over de gan- sche wereld, een wereld-fortuin en re putatie te hebben verworven, ziedaar meendan men wenschen kan, ondanks een charmante natuur, een beminne lijk karakter, nederigheid en gezellig heid. Bij den uitgever L. J. Veen te Am sterdam is verschenen „De ware Chris ten" door de beroemde schrijfster Ma rie Corelli, bewerkt door mevr. J. P. Wesselink—Van Rossum. Wij ontvingen de eerste aflevering Het is zeker een goede gedachte van den. heer Vieen om dit belangrijke werk voor Nederland: vertaald het licht te doen zien. Uit Edward Schure's merkwaardig boek „Les grands Initiés is het hoofd stuk vertaald, dat over „Jezus" han delt en afzonderlijk (een werk van 165 pagina's) verschenen bij den heer C. L. G. Veldt. Omdat uit commercieel oogpunt de vertaler niet durfde aanmoedigen tot de vertaalde uitgave van het werk in zijn geheej, heeft alleen dit hoofdstuk dat „om de meerdere bekendheid met de groote figuur ongetwijfeld belang stelling zal wekken" het licht gezien. De inhouds-opgave vermeldt de vol gende hoofdstukken: De wereld bij Jezus' "ehoorte; Maria. Aanvankelijke ontwikkeling van Je zus; Die Esseeërs. Johannes de Doo- per.De verzoeking; Jezus' openbaar leven; Volksonderwijs. Esoterisch onderricht. Wonderen. Apostelen. Vrouwen; Strijd met de Pharizeeërs. Vlucht naar Cesarea. De gedaan teverwisseling; Laatste tocht naar Je rusalem. De gelofte. Het avond maal. Proces. Dood en opstan ding. De vervulling der belofte. De tempel. Sport en Wedstrijden. Wielernieuws. Wielerpaden in de groote steden. Aan clit ontwerp wijdt „dei Kam pioen" een hoofdartikel, waarvan de conclusie ig: Wij vragen thans aan onze ge in eenten: geeft ons berijdbare we gen; geeft ons in uwe hoofdstraten eeni geplaveid!© strook van afsteken de kleur, bijv. een strookje vlakke keien., desnoods van: een halven me. ter breedte voor het steeds toene mend! rijwielverkeer. Hebt medelij den! met hen, dlie daig aan dag op twee wielen ronddobberen op een bestrating, die is als eert plotseling verslijfde branding van keisteenen. En verleid ons niet al te zeer tot overtreding uwer verordeningen door liet aanbrengen van uitman tend berijdbare cl'och helaas voor ons verboden strookem „kleine steentjes" naast een keisteenen rij- v-lak, d!at zoowel voor het rijwiel als voor den rijder van verderfelij ke hoedanigheid is. Wat wij thans vragen is zeker niet ongerijmd, al is het in Holland iets nieuws. Wielerpaden in de groote steden bestaan: reeds maar in het buitenland1. Het vorig jaar maakten wij te Namen kennis met een uitnemend hardsteenen wiel er- pad., aangelegd' in een voor het rij- wielverkeer minder geschikte kei- bestrating. Welke groote gemeente in ons land volgt dat goedla voor, beeld' uit den vreemde nu eens na? Welk raadslid onder onze leden brengt de door ons opgeworpen kwestie eens in een zitting der vroedschap ter sprake? Welke di recteur of ingenieur van Gemeente werken werkt dit plan. dat d'oor alle wielrijders zal worden toege juicht, eens nader uit? Gemengd Nieuws. Een mijnramp in Wales. Vier-en-negentig lijken zijn nu uit de Senghenyddmijn in Wales gevonden verder nog veertig lijr ken van paarden. Men schrijft het ongeluk nu niet meer toe aan een mijngasontploffing, doch aan. een ongeluk als gevolg van het sprint gen van een dynamietmijn en daar uit volgende instorting. Er is slechts één overlevende, doch zijn geestes toestand is van dien aard dat men wanhoopt ooit- inlichtingen over het ongeluk van hem te zullen vernet- men. Door de ramp zijn vijftig vrouwen eni 170 kinderen zonder man en va- der. Er wordt veel geld gezonden om den nood te lenigen. Lynchwet. Een werkman te Heegermülde die bij zijn. kostjuffr. een blauwtje had geloopen, wreekte zich door zich op gruwelijke wijze te vergrijpen aan het tweejarige dochtertje van d'e vrouw. De kerel werd in hechtenis genomen maar vóór men hem op de gevangenis had kunnen bren gen', werd bij door de woedende menigte gelyncht. Sneeuw op de maan. Uit Boston wordt aan de „Daily Mail" bericht, dat een der hoogleeraars van de sterrenwacht van Harward te ruggekeerd is van een wetenschappe lijke reis op Jamaica en photogra ph ieën heeft meegebracht, waaruit moet worden afgeleid, dat op de maan sneeuw wordt gevonden. Een raadselachtige diefstal. Op geheimzinnige wijze is onlangs te Parijs ten huize van een koopman een som van 150.000 francs verdwenen uit een kas. waar dit groote bedrag voorloopig was weggesloten. Niemand buiten de liuisgenooten hadi kennis van de aanwezigheid der. melden en van de plaats waar zij geborgen waren; er was, voor zoover men weet. geen vreemde in huis geweest en de hond had niet g|eblaft. Daarom rees ver moeden tegen het echtpaar, dat bij den koopman in dienst is. De man en d!e vrouw werden in voorloopige hechte nis gesteld, maar bij gebreke van eenig ernstig bewijs zijn zij thans we der in vrijheid gesteld. H'oe het geld verdwenen blijft intusschen een raadsel. Eene meesterzangereg. Het is zegt de ,,N. R. CL" luimig voor den misdadiger, die er prijs op stelt te eeniger tijd als man van ont wikkeling door de balie van zijn land geprezen te worden, zaak, niet alleen, de literatuur van het vak bij te hou- dea, maar zich ook door geregeld te lezen de organen van de wcrld- pers, op de hoogte te stellen van de aanwinste- welke zijn kunst maakt door de vindingen van koene onder zoekers in onbekend gebied van het actief van hunne evenmenschen. Men mag zich niet ontveinzen, dat hiervoor groote eischen gesteld wor den aan de arbeidskracht van deze sympathieke en werkzame klasse. In de uren dat zij zich aan hunne stu deertafel kunnen zetten, hebben zij in de eerste plaats het strafwetboek t.e repeteeren, zich de verschillende poli- tie-verordeningen in het hoofd te pren ten en hunne physionomische kennis te verrijken met nauwgezette studie van hunne collecties recente foto's van de trekken der dienaren van den H. Hermandad. Het avontuur van den dag werpt dan telken male stapels boe ken met het opschrift „pas gestolen" op de tafel in het schijnsel van het dievenlantaarntje, dat ook dit hun nachtelijk werk verlicht. Wij kunnen als voorbeeld noemen: de jongste (Fransche) vertaling van het standaardwerk „Murder as a fine Art,"van Thomas de Quincey, het trac- taat over de „Art de se défendre dans la Rue", met afbeeldingen van bijna beroofde of vermoorde personen in goe den doen) en het „Essai sur la Psy chologie du Dépégage criminel," in de laatste aflevering van de Mercure de France, boeken en studies, welke be stemd zijn met de Mémoires van Go- ron en andere belangwekkende com missarissen van politie en den detec tive-cyclus, van Conan Doyle, aan den modernen misdadiger een ruim veld van kennis te openen en hem eens ia staat zullen stellen nauwkeurige cita ten in de eene schaal der geblinddoekte vrouw Justitia te werpen. De dagbladpers dan brengt hem op zich zelf staande gevallen ter kennis en, als het zijne krachten niet te bo ven -aat, ter navolging. Het zijn daar onder vooral de treffende voorbeelden van met smaak en kennis van de we reld en der menschen zwakheden uit gevoerde oplichterijen, welke de aan dacht van den ontwikkelden misdadi ger moeten trekken. Indertijd heeft eene millioenenjuf- frouw époque gemaakt met de hypo theken, die zij op fata-morganatische bezittingen nam en de ruime verterin gen en hooge rekeningen, waarmede zij haar leeg bestaan wist op te vroo- lijken. Nu is weder eene vrouw opge staan die zich der millioenen vrouwe noemde en, zij het ook in kleiner kring en voor kleiner luiden, den glans van goud, en diamanten en paarlen, die er niet waren, heeft laten schitteren. Achttien jaar lang heeft zij eene bur- gerwijk van Weenen hare fabel doen gelooven van den oom, in Amerika ge storven, wiens mijlioenen-nalatenschap na lang verloop van jaren in haar be zit zou komen, als zij zich in die pe riode van de ondeugd: schulden te ma ken, vrij hield. Achttien jaren lang kwamen de menschen uit het kwar tier hunne spaarpenningen, als ge schenken onder levenden, aan de toe komstige millionaire opdringen, die nooit van hen zou hebben willen lee- nen, maar het speldengeld zonder kwi tantie wilde aannemen, om den proef tijd in voorbereidende welgesteldheid door te maken. Nu heeft de slimheid van een advo- kaat de illusie gebroken en, het ver zinsel van de millioenen in het ware licht gesteld, voor den offervaardigen koetsier en de keukenmeiden., die als zoovele razende Furiën en Rolanden naar de woning van hunne veelbegaaf- de vriendin zijn gestormd, de „maitre- chanteuse" en tweede millioenen juf frouw, die al van haar luchtkasteel naar den kerker neergedaald was. Ook in uniform. Tolt heden waren, de studenten der technische hoogeschool te Riga de eenigen in Rusland', die geen uniform droegen. Nu moeten ook zij er aan' gelooven. Hum is dezelfde uniform voorgeschreven als de1 stu denten aan de andere: Russische polyteehmiica dragen. Om eoöpèratief geschoren te wördeh. moet mem binnenkort naar Berlijn gaan. In de buitenwijken is daar een werkstaking gaande onder de barbiersbedienden.. Deze hebben daarop in verscheidene koffiehui zen tijdelijk eigen' zaakjes opge richt en zoodoende in korten tijd! reeds 7000 klanten bediend en. 1100 mark binnengekregen. Door dit siuc- ces aangemoedigd, willen zij nu hun bedrijf op coöperatieven grond slag voortzetten. Oplichterijen op groote schaal Op de Weichsel-spoorlijnen in Polen zijn oplichterijen gepleegd, die de kroon ongeveer met 34 mil- lioera mark benadeeld' hebben.. Het betreft valsche gewichtsdieelaratiies door de vrachtaf zenders. De ont vangenden lieten het verschil tus- schetra de opgaven in de vrachtbrie ven en het reëel gewiicht der goede ren vaststellen en ontvingen van de maatschappij d'e schade vergoed. De ziel van het bedrog was een advo caat in Warschau. Het onderzoek," dat een reusachtigen omvang heeft aangenomen brengt dadelijks nieu we onthullingen, aan het licht. De zer dagen werden in een War schau sch café, dat tevens d'e beurs voor. de verval schte vrachtbrieven is geweest, 40 personen: gearres teerd-. De internationale ballon vaarten. De resultaten van bovengenoem de proefnemingen blijken van bij zonder belang te zijn geweest. De „Sonde" d'ie in Mend'on opsteeg, bereikte een hoogte van 12.448 me ter en een minimumtemperatuur van 52.8 graden C. Een dergelijk, dn Trappes op-gelaten luchtschip steeg tot 13000 meier en bevond, dat op 11.100 meter d'e temperatuur 62 graden C. bedroeg. Een te Weenen opgestegen ballon landde op het eiland Pago in Dialrraatië, nadat zij een- hoogte van 9800 meter en een minimum-temperatuur van1 47 gra den bereikt bad; In Straatsburg werd o. a. een ballon van zijde los gelaten zij vloog over de Alpen en kwam bij Turyn neer, nadat zij een hoogte, van 10500 meter bereikt en een temperatuur van 54 graden aangetroffen had. Ook de waarne mingen van tal van bemande bal lons, welke dien dag tusschen Mos kou -en Parijs opstegen, zijn van hoog wetenschappelijke beteekends geweest. Het nieuwe postpapier van keizer Wilhelm. Keizer Wilh'e-lm vindt lederen dag nieuwtjes uit. Na zijn terugkeer van de begrafenis zijner, grootmoe der, heeft h: nieuw postpapier be steld en d'e cli.ché's daarvoor zijn bij een graveur van naam, tentoonge steld. He-t papier, dat hij zich i-n verschillende- formaten heeft aangek- schaft, is omringd door een breeden rouwrand, wat niet belet, dat er een groot wapenschild' op voorkomt, be schilderd in- de kleuren van het Pruisische wapen omgeven door het collier van dien Zwarten Adelaar en het blauwe lint van d'e Ord'e van den Kousebandi met het devies „Honny soit qui mal y pense". Bo vendien rust het wapenschild op een Maltakmiis en wordt het ge dekt d'oor de keizerlijke kroon. De New-Yorksche vrouwen. Mevrouw Helena Odilon, na haar gastvoorstellingen in, New-York te Weenen •teruggekomen, geeft haar indrukken aldus weer Het schoon ste wat New-York bes/t zijn: beslist de vrouwen geloof me, geen stad ter wereld kan zoo mooie vrouwen aanwijzen.. Niet alleen mooi, maar ook heel chic Een ongelooflijke weelde bestaat er in alles hoofdzakelijk in toiletten-, maar vooral in hoedenHet eenvoudigste meisje- heeft een praJshtigem- hoed op, louter kleine bloemwonde-ren-, wat op straat een allerbekoorlijk- sten indruk maakt. Alles is mode zaak, daar aan den overkant; bij alles wat, men koopt moet men eerst weten of het „the latest" is. d. w. z. het nieuwste snufje. Daardoor komt het dat de dames, hoe smaakvol ook, teveel naar hetzelfde model zijn gekleed. Ik heb daar geen an der wandeltoilet dan met Figaro- jaquettes gezien. Zoo gaat het ook met de frisuur gladde haren schijnen nu „the- latest" te zijn. Op het achterhoofd glad naar boven en vastgehouden door een, groeten ele- gantera kam. van de slapen breed uitstaande en op heb hoofd1 tot een knoop saamgevat. Mannen ziet men behalve 's avonds in den schouw burg, weinig op straat, alleen vrou wen lm massa's En koopgraag I In de reyzenwimkels kan men niet loop-én, voortgesohoven: wordt men en weer alleen vrouwen- De groote Stores hebben zelfs om den huismoeders- het koopen mak kelijk te maken bewaarplaatsen voor kinderen-. Daar geeft men de kinderen af, de lieve mama krijgt een merk en voor die, sluiting van den winkel m'oet d!e baby weer wor den afgehaald. Dei kinderen worden daar naar behoefte gezorgd) en ge voederd. Kan het beter? Een aanslag: verijdeld. De, Berlijnsche correspondent van d'e „N. R. Ct." brengt naar aantel ding van Keizer- Wilhelm's bevel' om bij. de onthulling van het standi beeld van Bismarck geen fotogra fen toe te late-n, een grappige ge schiede-nis in herinnering uit den eersten, tijd van 's Keizers regeering. Na Berlijn langen tijd gemeden te hebben, had Czaar Alexander III besloten, het Duitsohe hof weer een bezoek te> brengen, en de jonge Duitsohe Keizer had de feestelijke ontvangst voorbereid. Hij, zelf haat- de in gezelschap van Bismarck den Gzaar van het station af en bracht hem naar de Russische ambassade onder de Linden. Voor den ingang van de, ambassade hadden zich al le Duitsche prins-en;, die te Berlijn waren, geschaard, en; op bevel var> d-en Keizer zou een. Berlij-nsch hof- fotograaf het historische: oogenb-lik vereeuwigen, waarin Czaar Alexan der III met Wilhelm II, Bismarck en de prinsen voor de ambassade aankwam- en uitstapte. De Russi sche geheim© politie was erg be nauwd voo-r een moordaanslag Qp den Gzaar en onder de menigte- kij kers waren vele Russische- spe-ur- agenteb. Het -groote oogenb-lik was gekome-n, de hof-fotograaf stond met zijn toeste-1 klaar en wilde d'.it juist gebruiken, -toen de beide vor sten uit het rijtuig stapten. Hij deed e-en, paar1 stappen vooruit om een betere fotografie -te kunnen ne men. Op hetzeilfde oogenblik werd. echter de oude heer door de krach tige vuisten van ,e,en paar stille agenten, gegrepen en weird hem zijn fotograf,re-toestel' ontrukt. Zij had den daarin waarschnijlijk een iiel- sche- machine vermoed'. Het toone^l veroorzaakte eerst groote opschud ding, tot, de- tegenstribbele-rade hof- fotograaf door beter ingelichte Rer- lijn,sc-he collega's van de Russin uit den ijzeren greep van zijn aan randers was bevrijd. Maar van 'je foto-grafische afbeelding van. de his torische gebeurtenis is natuur'ijk niets terecht gekomen. Vorstinnen in een luchtballon Aartshertog Leopold Salvator, dlie zich voor -eenigen tijd een- e-igeh- luchtballon heeft aangeschaft, waar mee hij vaak opstijgingen- doet- maakte, enkele diagen geleden eeij ballontocht, waaraan zijn gem a} in, aartshertogin Blanoa, zijn oudste dochter, aartshertogin, Maria Dolo res, en de prinses There-se van Bei eren -deelnamen. De |i-allora steeg! bij kalm weer tot een hoogte van 2000 M., vloog over den Do-na-u naaf het N. en land-de zonder ongeval ob een open veld bij Korn-enburg. De dames -maakten voor het eerst erêift ballontocht mee en bleven- allen goed1. Ze- waren verrukt over hyp genotrijk avontuur. Als technisch leider was de kapite-in-com-miandapt van de mi-lit. luchtschi pp e-raf d'e-el'i rijf meegegaan. Uitge'sproken: Amsterdam, 24 Mei. W. van Schaik, timmerman en aannemer, vroeger ge woond ke-bbende te Bussum, than# wonende te Amsterdam. Recbter-conl- missaris mr. J. E. Jacobson. 's Herftogenbosch, 29 Mei. P. de Kort, pianofabrikant te 's Hertogen bosch. Rechter-commis'saris mr. Suy- ling. Opgeheven: W. L. Beumer, ipuziekonderwijzet te Utrecht; A. van de Laar, te 's Her togenbosch, thans zonder beroep. schoon zwak, niet goed te kunnen verdragen, d'at ik het zoo- arm had. De nieuwe hoop werd echter ge heel te niet gedaan bij het hooren yan d;e vre-eselijke gebeurtenis. Zoo als bijna iedereen, in den omtrek, gnelde- ik naar d'e plek o-m te zien of het waar was, want het- was haast niet te gelooven. Ik zag ze bei den badend in hun- bloed, en voor mij. all-een was d'e rede-ra van dit verschrikkelijk schouwspel, zoo klaar als de dag. Ik alleen begreep d'e reden van die stijve, rechter hand, die ofschoon dood', nog sprak van bedreiging. Waarom- spraakt ge toen niet? zult ge vragen. Denk u eens den -toestandmocht ik de reeds zoo d'ien getroffen familie nog dieper treffen- door het oplichten van dien sluier van dit raadsel Ik was jong, en te veel geschokt om mijn rechten, te laten gelden in ter gen-woordigheiid van deze twee lij ken-. Later, zeide ik tot mij zelf, is het nog tijd genoeg mijn onthulling te doen. Bovendien de bewijzen, die hadden zij waarschijnlijk toch niet. aangenomen. Krachtiger bewijzen waren raoodig. De brieven Van Zie- linska waren niet verloren, want Öe graaf, toe monnik, had' mij ver teld, d'at zij in Parijs gedeponeerd' waren .nasporiragen en inlichtin gen zouden meer licht brengen maar ik stelde dit steeds uit en daarbij hield' ik mijn mond', ook te gen mijn moeder,, want ik wist dat zoo zij- het wist, mijn geheimi niet lan-gor bewaard zou blijven-. Het eerae jaar verliep na het andere en ik handelde niet. era toen Malewicz brak zijn verhaal af, en, voorovergebogen, op zijn r>rim,i- tieve zitplaats, keek hij droevig naar d'e-ra grond. Nu mijn oogera ge wend waren- aan het halfduister, kon ik iedere uitdrukking lezen op zijn donker, mager gezicht, era zag ik eerst goed- zijn- verschotera, jas. Toen begon ik te gevoelen dat ik haar beminde, zei d'e hij, op een an deren- toon. Zijn voet raakte een le dige flesch aa.n, toen- hij- sprak, era deed haar rinkelerad1 vallera. Hij keek angstig naar de deur, bevreemd om betrapt te worden. Ondanks mijn- gejaagdheid', ondanks onze- plaats te midden van d'ie flesschen en pakkisten en behangen,- als 't waren d'oor spiranewebben-, kwam mij plotseling, weer het schuilhokje- spelen met Henri voor den geest O. zoo vele jaren geleden. Ik speel de sedert op andere wijze schuil hokje met hem, maar voorloopig ge noeg hierover. Zij was nog een kind, ging Malewicz voort, bij-na onverstaan baar, maar ik wist, to-euï reed's dat er voor miji geen andieire vrouw ooit zou bestaan. Van het oogenblik af, dat ik dit begreep, begreep ik ook dlat ik voor altijd hierover zou moetera zwijgen. Ik kon de familie wel treffen, maar haar niet. Van 't oogenblik af dat ik dit besluit nam durfde ik mijn moeder b-ij-na niet o-ndler d'e oogera te kamera. Het was niet, gemakkelijk alleen te werken als twe-e man om haar eeraige wel vaart, te bezorgen, die zij raoodig had als brood het was niet ge makkelijk hongerig naar bed' te gaan of mijn kleeren zoolang.te, dragen tot zij aan mijn- lichaam versleten, maar dit alles d'eed' ik voor mijn moeder era toch dacht ik dikwijls bij- mij zelf .na, of het niet verachtelijk was wat ik deedhaar onthouden datgene wat haar toe kwam, ter wille van een- andere vrouw, van wie ik niet eens wist of zij mij1 liefhad. Men sprak over mijn moeder-vergodirag, maar i-k wist in mijra binnenste dat ik een slecht zoon- was. Misschien was het een misdaad, en daarvoor straft de Hemel mij thans zeker zoo zwaar. Maar waren deze brieven niet on gelukkigerwijze ontdekt, dan zou het geiheim met mij het graf zijn ingegaan. Van het oogen,bl-ik van zijn aankomst was Bazyli mijn vrees, zooals hij voor mevrouw Zie- linska haar hoop was. De monnik had verteld d'at hij dien avond aan wezig was geweest era. daarom was ■ik bang dat hij er alles van wist. Ge ziet mijn voorgevoel is uitgeko men. Era je correspondentie met Pa rijs? vroeg ik. Die bestond niet, hernam hij, mij recht in de oogen ziende-. Ik schreef, dat, is waar, maar alleen die, waarvan ik zeker wist dat ze tot geen resultaat leddlden. En ge kondt deze coiraed'ie spe len? vroeg ik, mijn verontwaardi ging uitend1, ondanks mijn- mede lijden met hem. Hij lachte zwaarmoedig. Ik heb u verteld dat ik een halve Armeniër ben. Ik heb geen berouw om mijn bedroghet eeni-gste wat ik be treur is het oogenblik van zwakte dat ik vanmorgen tegenover me vrouw Zieliraska had. Op dit oogen blik was ontkenning raoodig ge weest. Voorloopig heb ik w.ee-r ge noeg verdriet te dra-gen-te weten dat ik bij; d-e familie in ongenade val voor het verbergen van: een- schande, iets- dat ik met opzet- voo-r hen gedaan had, is vreese-lijk. Hij keek mij zoo ernstig aan, en ira zijn oogen lag zulk een dToeve hartstocht dat ik den Armeniër zijn handel wijze vergaf en mijn Britsch bloed, zooevera nog kokend, werd weder kalrai. To-era ik hem begon te antwoor den,, was Anulka ons in de gang voorbijgeloopen, roepe-nd dat de soep klaar was -en- dus w:as het wel tijd', onzen- terugtocht aan te nemen en- wij vertrokken dan, ook zonder een bepaald afscheid. En nu ko-m- ik aan. het meest ontroerende oogen blik van den gehe-elen dag. Deze-lfde oude, lederen bcieven- tasch met d)e doffe koperen sluiting, die nooit op-geschuurd w,erd) d-ie verdriet had gebracht in het huis der Zieli-nska's, bracht voor mij een onverwachte vreugde. Ik was op weg naar de eetkamer, toen mijn oog viel- op iets dat op een tafel m de gang lag. In d-en tegenwoordigen toestand van zenuwachtigheid; had niemand er aan gedacht haar in te zien. Waarschijnlijk had ik het ook ni-et gedaan, maar Agnes had mij ip langen tii.d' niet geschreven er> ik was daardoor nieuwsgierig. Ik Ledigde de tasch op tafel, zoekende naar het schrift van mijn vriendin. Het was -er niet bijèft toch was er een E-ngelsche, postzë- gel, en daaronder zeker speelde mijne ge-spannera. zenuwen mij paf ten d'e hand van hem, wiens handschrift ik eens beter had' ge kend dlan mijn eigen. Ik schrijf hier Jadwiga's geschie denis neer en niet de mijne, daar om- is het ook niet nood'ig d'at ik dén juisten inhoud van Henri's brier weergeef, laat 't voldoende- zijn dat hij kort en. goed den onverwaehten dood' van een tante aankondigde. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6