onderzoek van uit zee aankomende' schepen, te Neuzen, voor den tijd van drie jaren belast A. Spruitenburg, arts aldaar. Bij koninklijk besluit is (benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nas- sau de beer J. H. de Groot, penning meester van bet Koninklijk Instituut voor taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch-Indie, te 's Gravenhage. De Tweede Kamer-verkie zingen. Dinsdagavond werd ons uit den Haag geseind, welke candidaten in den lande terstond verkozen werden verklaard omdat in hun district door anderen geen tegen-candidaat was ee- steld. Het waren: A1 me 1 o: Dr. H. J. A. M. Schaepman (katholiek) aftredend lid. E d e: L. H. J. M. van Asch van Wijck (anti-revolutionair), aftredend lid. Zevenbergen: E. van d'er Kun (katholiek) aftredend lid. Waalw ij k: W. P. A. Mutsaers (katholiek) aftredend lid. Roermond: Mr. F. Bolsius (ka tholiek), aftredend lid. Venlo: Dr. W. H. Nolens (katho liek), aftredend lid. Grave: Mr. J. J. I Harte van Teck- lenburg (katholiek), aftredend lid. Vegh e 1: D. R. F. van Vlijmen (ka tholiek). aftredend lid. Helmond: H. Raymakers (kath.). Oosterhout: J. B. D. v. d. Berg van Heemstede (katholiek). D rut en: Mr. J. A. N. Travaglino (kath.), aftredend lid. Ter aanvulling van de uitge breide lijst diene nog het vol gende, dat ons gisteravond, te gelijk met den bovenstaanden uitslag geseind werd Tilburg: J. F. Jansen (katholiek) aftr. lid en J. Brinkhuis (socialist). Eindhoven. W. van den Heuvel (Kath.), aftr. lid en Raupp Nijmegen: Jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer (kath.) en mr. de Wilde, (Vrijz. Dem.). Breda: mr. L. P. M. H. Baron Michiels van Verduynen (Kath.), af tredend lid en J. Brinkhuis (soc.-dem.) Zierikzee. Voor de tusschentijd- BChe verkiezing tot September werd geen enkele candidaat gesteld. Gulpen. J. M. M. H. Merckelhach, (Katholiek), aftredend lid. Van der Maesen Desombreff. Rheden: B. Cuperus 'e Zutphen, en mr. M. J. C. Kolkman (aftr.) te 's- Gravenhage. van den glorierijken intocht binnen de veste. Door het Mannen-comité van het Roode Kruis alhier zijn heden aan de krijgsgevangenen op St., Helena ver zonden 6 kisten, bevattende 800 boek werken en illustraties en 2 kisten met 44,000 couverten, 6000 memorandums en 4 3/4 riem post- en muziekpapier, het laatste alles geschonken door de firma Stolk een Van Reese, papier handelaren, alhier. Twee kisten boek en plaatwerken zijn van het Ilcofdco- mité van het Rood'e Kruis in den Haag afkomstig. Aan alle gevers betuigt het Rotter- damsch comité zijn hartelijken dank De dienstbode van den landbouwer W. Hoolblom aan de klomp onder Ede is Zaterdagavond 'door den bliksem getroffen. Zij werd bewusteloos opge nomen; eerst Maandagmiddag keerde het bewustzijn terug. Er is alle kans op haar behoud. Het eerste ongeluk met den Noord-Frieschen lokaalspoor weg is Maandagavond te Marrum ge beurd. Een man, die met paard en kar, waarop vrouw en kind zaten, tusschen Marrum en Ferwerd de lijn, die hier over den weg gaat, wilde passeeren. werd door de locomotief gegrepen en gedood, 't Paard, dat te ver gegaan was. trok hij nog juist bij tijd op. doch hij werd zelf gegrepen, met den noodlottigen uitslag. Dit ongeval mag wel eene aansporing zijn, om de over wegen van afsluitboomen te voorzien. tot verschillende nationaliteiten, een 1 het jammeren van den knaap, zijn re- internationaal Handelsmuseum oplquisitoir haast niet kon uitbrengen. grooten schaal gevestigd worden. Als voorloopster daarvan is aldaar, Brix ton Hill 214216, eene Internationale Nijverheids-Tentoonstelling georgani seerd, waaraan van 6 tot 29 Juli a.s een tijdelijke Tentoonstelling en Wed strijd van Voedingsmiddelen, Phar- maceutische producten en hygiëne ver bonden is. Tot gedelegeerd Commissaris voor Nederland is benoemd de heer J. Bor- gerhoff van Sassem, 128 Van Ostade- straat, te Amsterdam 1894 en den Haag Reuter seint uit Oldenburg: Koningin Wilhelmina der Nederlan den en Haar Gemaal worden den llen Juni tot een hernieuwd! bezoak aan het Hof alhier verwacht. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 08nts per regel. Siudentenfeesto Men schrijft uit Utrecht aan de „N. R. CL": Hoe weinif er ook bekend wordt om trent de studentenfeesten, die in de week beginnende 24 Juni zullen ge houden worden, komen toch enkele belangwekkende bijzonderheden aan het licht zoo o. a. dat aan den -ecostumeer- den optocht, voorstellende den in tocht van Karei VII te Reims den 16n Juli 1429, ook zal deelgenomen worden door een aantal knapen (waarschijn lijk leerlingen van de eerste klasse gymnasium), die, bloemen strooiende, vóór Jeanne d'Arc zullen uitgaan. Er wordt nog onderhandeld: met het mu ziekkorps der Guides te Brussel om trent een concert door hen op een der dagen van de feestweek te geven. Op een anderen dag zal een volksfeest op het Sportterrein gegeven worden. De costuums van de 90 deelnemende studenten zullen vermoedelijk van 12 tot 14 dezer voor de pers en genoodig- den ter bezichtiging gesteld worden. De groote zaal van Tivoli, die tot feest zaal is bestemd en waar Karei VII zij ne receptie geven zal, wordt zeer fraai gedecoreerd met friezen terwijl de vensters achter Gotische ramen worden verborgen. Jeanne d'Arc zal gehuld zijn in een stalen rusting Z'<zal blootshoofds rijden, de haren saamgevat door een gouden haarband, terwijl zij een lelie- tak in de hand zal houden. Haar zul- leo volgen twee pages, die eveneens hoofdhanden dragen, die met rozen versierd zijn. Zooals men reeds weet, wordt Jean ne d'Arc voorgesteld: door graaf van Bylandt Koning Karei VII zal gekleed zijn in blauw fluweel; de koningskroon is met paarlen en gekleurde edelgesteen ten versierd ;terwijl ook 't konings- paard fraai zal zijn opgetuigd. Vici nages zullen den Koning volgen, ter wijl vier andere edelknapen den roo- den standaard met gouden sterren dragen. Dunoit in bronzen rusting, Berry in stalen harnas met geheel vergulde he rautstaven. d'Aulon, dragende 't vaan del van Jeanne d'Arc, dat, door mevr. Baars te Haarlem geborduurd op fijn linnen, een gotische voorstelling geeft van God die twee engelen zegent, waarvan er een de lelie draagt, en waarhoven de woorden: Jezus Christus. Chatillon in stalen harnas met groen ingelegd, het peloton Gens d'arcnes, de commandant geheel in harnas, de lie den in halve rusting met lansen gewa pend, groepen burgers van Reims, de fraai uitgedoste herauten met hunne herautstaven en fraai getoomde paar den, de Sire d'Albret, dragende het rijkszwaard, dei rijk gekleede pairs van het koninkrijk (tien in ~°tal). edellie den, allen gekroond en met waardig- heidsteekenen behangen. Richemont in staalkuras, 't paard eveneens ge harnast en door pages en boogschut ters omgeven, dat alles vormt reeds een schoon geheel. De dragers van de vijandelijke pas vermeesterde vlag gen, vier in getal, sleuren die achter zich aan. Dit wat de geharnaste groe pen betreft. Aan den vooravond van het feest zullen herauten op de hoeken der atratea kondschan d'oen aan den volkc De Nieuwe Geneeskunde. Vitalistische yerplegmgen, gene zing der chronische ziekten. Er is geene chronische ziekte dito aan d!e vitalistische verplegingan weerstand kan bieden. Het vitalis me is zekerlijk de rationeelste en die natuuirlijikiste meithodle diie er be staat), want zij neemt hare werkza me hoofdbestanddeeLen in die ele memtien die de atmosphere vormen. Zonder bet minste geneesmiddel, zonder de minste leefregel, g eenvoudig met de hulp der norma le verwisselingen genomen uit phy- siekie werkende krachten der om gevende lucht, wordt de herstelling van,' de levenskracht terstond ver kregen. Van af de eerste mimuuit der uit wendige toepassingen van1 het vi talisme, houden de hevigste pij nen op; de herstellende- en gene zende slaap doet zich voor en in eeniige weken vain aangename en gemakkelijke verplegingen, daar zij de zieleen veroorloven hunne ge wone levenswijze voort te zetten, wordt de radicale genezing in de ergste en wanhopigste gevallen verkregen. Do longtering zelfs wordt door liet vitalisme genezen. Alsmede verlammingen, ataxie, verouderde rheumatlsche pijnen, gewrichtzïek- t'en, jiichfc oiwitsiekten, suikerziek ten, neurasthènie, inwendige ge zwellen, zonder de minste heelkun dige tussohemkomstde doofheid, alle ernstige ziekten der maag, nie ren, hart, blaas, lever, enz De genezing der verouderdste breuken wordt verkregen in vijf en twintig dagen met eenige mi- nu/ten van.' toepassing des morgens 3 avonds, om de breukring te vernauwen, het vlies te versterken aldus de levenskracht aan de losse en verzwakte weefsels terug te geven. De vitalistische vetrplegimgen zijn, onder het hereik van een ieder dtoor hunne betrekkelijk niet hooge prijs; en ook door de gemakkelijke beta ling dia toegestaan, wordt. Alle zie ken hebben er belang bij het blad „LA MéDECINE NOUVELLE" te lezen, dat gratis gedurende twee maanden gezonden wordt, om de vitalistische methode bekend tie maken. De behandelingen hebben plaats per correspondentie en- evenzoo ge makkelijk als to Parijs, De consul ten zijn gratis. Zij móeten gevraagd worden aan de Doktoren PéradJon, ion Dumas tea- zetel van- de Nieuwe G'smeeakundie" in haar gebouw 19 roe de Lisbonnle, Parijs. Op alle brieven wordt per omgaande antwoord1en om de behandelin gen. gemakkelijk te maken blijft die correspondentie steeds kosteloos. Duidelijk aangeven de namien. oudlerdom. geslacht, adres der zie leen1, alsmede den aard! der ziekte en vooral hare duur. Deze inlichtingen zijn voldoende om eiene behandeling aan te geven en dezelve terstond tot genezing werkt. Correspondentie in de Hoi- land'sche taal. Franco toezending der Hollandsche brochure op aan vrage gericht aan de Inrichting. Dr. S. FADER Wetenschap. Caoutchouc. Het land van. de caoutchouc bij uit nemendheid is de Staat aan de Amazo- nenrivier, die in veertig jaren zijne inkomsten heeft vertienvoudigd en uit den toestand van wildernis is overge gaan tot dien van een diclitbevolkten. welgeordendeu Staat, dank zij bijna uitsluitend de ontwikkeling zijner boschnijverheid en i.n het biizonder door de exploitatie der caoutchouc- boomen. De productie van caoutchouc in den Amazonen-staat bedroeg in 18871 9,511.994 kilo, doch in 1889—1892 11,272.954 kilo en 1893—1896 27,671.456 kilo! Deze snelle toename der produc tie schijnt een even snellen invloed op de toename der bevolking te hebben uitgeoefend want de Amazonenstaat bezat vóór vijftig jaren nog slechts 15.000 inwoners, doch thans telt hij er 147.915. Het groot verbruik van caoutchouc, vooral ten behoeve der rijwielen en der zelfbewesende of automobile-rijtuigen, dat de verkoopprijs dezer stof sedert 1887 regelmatig is blijven stijgen. Men weet, dat caoutchouc het ge- stolte sap is, verkregen uit de blade ren der Siphonia elastica, eene plant, behoorende tot de familie der Euphor- biaeeën. De bladeren dezer plant zijn een zeer gezocht artikel van uitvoer. Sport en Wedstrijden. Paarden. Ned. Paarden-Stamboek. De afdeeling „Noord-Holland" der Vereeniging „Het Nederlandsch Paar den-Stamboek," houdt op Donderdag 13 Juni 1901, des middags 12 ure, eene vergadering bij den heer J. Vader te Schagen. De punten van beschrijving zijn: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3.Mededeelingen. 4. Rekening en Verantwoording over 1900. 5. Rekening provinciaal subsidie over 1900. 6. Benoeming van drie leden van het bestuur, in de plaats van de óp 1 Jam e.k. aftredende heeren J. Breebaart Kz., jhr. mr. P. van Foreest en F. W. baron van Tuijl van Serooskerken, die echter herkiesbaar zijn. 7. Benoeming van drie afgevaardig den naar de algemeene vergadering der vereeniging te Rotterdam. 8. Op te geven voorstellen, ter op name onder de punten van beschrij ving voor de algemeene vergadering. 9. Hetgeen verder aan de orde zal worden gebracht. beloofde hem alvast anderwijl, dat het nog goed met hem zou afloopen, en vroeg aan het eind ontslag van rechts vervolging met bevel tot onmiddellijke invrijheidstelling, ook, wijl gebleken was, dat de preventieve hechtenis „een diepen indruk" op den knaap had ge maakt. Wij konden de gedachte niet van ons afwerpen, dat de eenzame op sluiting dezen jeugdigen delinquent misschien in één opzicht véél goeds, maar in andere opzichten veel kwaad had gedaan. Hij mocht met moeder meê nadat de rechtbank in raadka mer was gegaan en te Hilversum zuilen de kapelaan, de onderwijzer en andere particulieren den correspon dent van Pro Juventute helpen, nauw lettend op hem toe te zien. Verduistering- De rechtbank te Amsterdam behan delde Dinsdag eene omvangrijke zaak van verduistering, tegen twee mannen van middelbaren leeftijd. De een was vroeger kellner geweest, de ander koopman. Zij hadden zich korten tijd geleden geassocieerd en in de Spui straat no. 90 een „Algemeen admini stratie- en informatie-bureau" onder den naam „Union" gevestigd. In ad- vertentiën kondigden de nieuwe fir manten aan, dat dit bureau geld ter leen gaf zonder borgstelling en tegen matige renten en buitendien adviezen gaf op het gebied van het handels recht. Reflectanten ervoeren, dat men. om van een of ander te profi- teeren, eerst als lid moest toetreden, tegen eene contributie van f 5. Waren de f 5 gestort-en achtte men het na het verstrijken van zekeren tijd. geraden eens te vragen, wat er van de zaak te- rechtwas gekomen, zoo werden de hee ren nimmer thuis gevonden en was er alleen een „eerstaanwezend", een knaap van 14 jaar, die van toeten noch blazen wist, tot wien men zich kon richten. De contributie was men kwijt en alle gevolg van dien bleef uit. Een der bedrogenen heeft de politie met de handelwijze van het bureau „Union" bekend gemaakt. Aan een der beide beklaagden werd buitendien ten laste gelegd, dat hij een bedrag van f 26, hem door zekeren heer Kruyt ter hand gesteld, om het af te dragen aan zekeren James Grenfield, onder zich gehouden en verduisterd had. kook te brengen. Wanneer het water 10 minuten gekookt heeft, zet men de pan van het vuur en laat, het glas in het water langzaam weder afkoelen. Doorgesneden citroenen. Om van citroenen, waarvan men dr> eene helft gebruikt heeft, de andern helft lan ggoed te houden, legt men deze mot de doorsnede in een half met azijn gevuld schoteltje. Op die wijze bliiven zij verscheidene weken lang goed. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubliek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven Rechtszaken. Nijverheid. Tentoonstelling te Londen. Men schrijft ons: Te Londen zal eerlang op initiatief van verschillende sommiteiten op fo- bricks- on handelsgebied, behoorende Arme Jongen. Uit Amsterdam schrijft men aan de N. R. Ct: Heden werd op de beklaagdenbank neergezet een 13-jarige knaap uit Hil versum, klein van stuk, onontwikkeld, angstig en schuw. Zijn verdediger, mr. Van Cranenburg, deelde mede, dat de jongen reeds eenige malen een plotseling opkomende neiging tot zwer ven, beginnend met een angstig weg- loopen uit het ouderlijk huis .heeft geopenbaard. Op zijn laatste zwerf tocht in den omtrek van Bussum heeft hij zich, min of meer uit nood, schul dig gemaakt aan diefstal. Zijn klompen waren stuk; hij verruilde ze voor een paar splinternieuwe, die hij in de gang van een openbare school zag staan; 't was koud, hij greep een jasje en een halsdas uit het portaal eener andere school, waarvan de deur openstond. De nachten bracht hij door in een le digen goederenwaggon op het stations- terrein Hij dorst niet meer thuisko men, en zou waarschijnlijk van kwaad tot erger zijn gekomen, als niet geluk kig de politie hem vrij vlug in han den had gekregen. Ter terechtzitting was het: huilen en beloven, dat hij nooit weer zou doen. Ieder geraakte onder den indruk van oprecht berouw; maar wat buitendien, en éér nog, onze aandacht gespannen hield was die blij. vende trek van angst en vreeze op het kinderlijk gelaat; deze jongen had op 13-jarigen leeftijd en met een schuwen, angstigen aard als de zijnedrie weken lang in preventieve hechtenis doorgebracht; een groot deel van den dag en den ganschen nacht moeder ziel alleen opgesloten. Toen zijne moe der werd binnengeleid de aanwezig heid van zijn vader scheen hem niet aan te grijpen strekte hij in wan hoop zijn handen, die hij tot op dat oogenblik zenuwachtig in een vuist had gehouden, naar haar uit, om hulp. haar vragende of zij althans bij hem wilde komen op de bank der openbare schande. De natuur gaf aan, waartoe een diep-gevoelend en opofferend moe der in zullt een stonde wellicht in staat zou zijn. Een oogenblik aarzelde de vrouw; maar, vermoedende, dat zoo iets niet mocht voorkomen in de recht zaal, zette zij zich met tranen in de oogen op een der getuigenbanken. Do officier van justitie, die. wegens Gemengd Nieuws. Barnsteen, Aan den mond van do Elbe is barn steen gevonden, dat bij onderzoek van de beste qualiteit bleek te zijn, Er is reeds zooveel vraag naar, dat een ge- heele barnsteenvissehersvloot er een bestaan in zou kunnen linden On gelukkig begrijpen sommige visschers nog niet welke waarde deze gele stuk jes steen hebben en werpen zij ze steeds weer weg. bovendien zijn de „Norder-Grunde" niet zonder ge vaar voor de scheepvaart, omdat de zee er bijna steeds zeer woelig is. De Noordzee-krabbenvangst, waarmee de visschers zich grootendeels bezighou den, levert daarenboven ook weinig op. Daardoor wordt "net verzamelen van barnsteen grootendeels aan het toeval overgelaten, waardoor aan den anderen kant, ondanks de talrijke vondsten, voor het barnsteen een nog nog altijd hooge prijs gemaakt kan worden. Aardschokken. In den Zuidhoek van Saksen zijn weer, evenals verleden jaar, in de laat ste' dagen telkens aardschokktn waar genomen, vooral in de nabijheid van Kapellenberg en den Kammerbuehl Mooie gift. De bankier Mendelsohn-Bartholdy heeft aan den Berlijnschen politie^ president 25,000 mk. ter hand gesteld om daarmee een fonds te stichten, waaruit brandweermannen ondersteu ning en renteloos voorschot kunnen krijgen. Bergongeval. Zondagmiddag is een jonge Duit- scher uit Heidelberg, die in Lausanne en pensioen was, bij het hestijgen van de Rochers de Naye in een rotskloof stort, en dood opgehaald. Vrijgesproken. In het proces te Jumbinneh, wegens het vermoorden van den ritmeester von Krosïgk, zijn alle beschuldigden van de aanklacht van moord vrijge sproken, niettegenstaande het O. M. tegen twee hunner de doodstraf had ge- eischt. De onderofficier Marten, dde uit vrees voor veroordeeling uit de ge-- vangenis was gevlucht maar later uit eigen beweging terugkeerde, kreeg een jaar gevangenisstraf wegens deser tie. In Dronkenschap. Te Berlijn heeft eene dronken oude vrouw haar kleinkind van zeven we ken uit het raam geslingerd. Het kind viel zijn hoofdje op de binnenplaats te pletter. Gestikt. Te Frankfort heeft men Maandag middag een vader, moeder en hun drie zoons, jongens van 7, 13 en 21 jaren, gestikt gevonden in lichtgas. Waarschijnlijk hebben zij zichzelven verdaan. Tegen het springen van lampeoglazen. Men kan het springen van lampen glazen, dat zoo vaak allerlei verdriet teweeg brengt, voorkomen door1 het glas, eer: men het gaat gebruiken, in een pa-n te leggen die met pekel gevuld is. en dan langzaam het water aan de Mijnheer de Redacteur! Vriendelijk verzoekt ondergeteekem- de eenige plaatsruimte in uw veelge lezen blad, bij voorbaat mijn dank. Tot mijn verwondering las ik onder de rubriek stadsnieuws, Haarlem, 4 Juni 1901, een stukje over beambten aan de gemeente-reiniging, die Zondag geweigerd zouden hebben dienst te doen bij het afsluiten van het water voor den roeiwedstrijd. Ten eerste, mijnheer de redacteur, moet ik u zeg gen, dat dit geen verplichte dienst is. Wanneer er dus niemand was, die het doen wilde zou er ook niemand zijn, die ons er toe dwingen of er mede he iasten zou. Dit zal ik u duidelijk ma ken. Maar dit wil ik eerst even zeggen, waar u spreekt van 5 ct. per uur meer voor ieder uur, daar had ik gaarne bii gezien het uurloon, dat er voor vast gesteld is, dan had ieder kunnen le zen, dat het al te erg is om daar den Zondag voor op te offeren. Nu zal ik het even toelichten, hoe het eigenlijk gaat. Er wordt een paar dagen vóór den roeiwedstrijd, aan het Kantoor van de gemeente-reiniging een briefje ge hangen, daar staat op met groote let ters: ..vrijwilligers voor den roeiwed'- strijd kunnen zich aanmelden." Wie daar nu zin in heeft om des Zondags van 11 nur tot 's namiddags vijf uur of half zes op het water te zitten kunnen zich vrijwillig opgeven (dat kost niets) en daarmede kan men één harden gulden en een dubbeltje en vijf centen verdienen, ook wel een stuiver meer, maar dan is het ook heel mooi; dan, komt er dat nog bij, dat er soms 3 4 weken verloopen eer men die paar onnoozele centen ontvangt, dit alles zeg ik bij ondervinding. Van daar dan ook, dat er dit mar maar 3 of 4 werklieden waren, die er zich vrij willig voor aanmeldden, dit zijn dan die eenige werklieden dia wel bereid waren, voor het vastgestelde loon dienst te doen. Dit zijn dan ook man nen met talrijke gezinnen of een vrij gezel, die op trouwen staat, die kun nen die 23 of 24 stuivers wal gebruiken, maar gebruiken kunnen wij ze alle maal wel, zooveel verdienen wij niet, meerendeels 15 cent per uur en dai 10 of 11 uur daags, dat is geen vetpot voor een huishouden, en met de fooien gaat het tegenwoordig ook treurig. Dat is zeker ook al minder geworden bij vroeger, toen ik van deze week een oude courant vond, dag en datum heb ik tot mijn spijt, minder op gelet; waar ik wel op lette was, dat de heer De Breuk, zei, dat de reinigers geen ver hooging van loon noodig hadden, daar zij op 200 gulden aan fooien kon den rekenen. Zoo stond het daar cn ik dacht bij mij zeiven: de heer de Breuk is nooit gemeente-reiin'.ger ge weest, anders zou hij er anders over gepraat hebben. Ieder zal dit, hoop ik, begrijpen, dat wanneer er 200 gulden fooien gekre gen werden, er wel heelemaal niemand van de reiniging zin zou hebben om voor zoo'n karig loontje als hij de.ii roeiwedstrijd gegeven wordt, zijn Zon-I dag te ontheiligen en op te offeren voor plezier en genoegen van anderen. I Maar genoeg hiervan. Dit wilde ik u nog zeggen, dat die beambten die wei- garden dienst te doen, geen warklie l den van de reiniging waren. Wel wa-1 ren het werklieden van de gemeente, i deze mannen wilden wel werken, maar voor eens zooveel als het loon was wat werkelijk niet te veel geweest zou zijn. Hopende dat dit stukje er iets toe bij zal dragen, dat dit later beter be taald zal worden. Omdat zij vertrouw de menschen moeten hebben, moeten zij ook niet op een paar gulden zien. U. mijnheer de Redacteur, nogmaals dank zeggende voor de verleende plaatsruimte, teeken ik mij, Met de meeste hoogachting, UEd. dw. dr., J. LOOS. Mijnheer de RedacteurI Het ingezonden stuk van de afdee ling Haarlem van de Vereeniging voor Bloembollen-Cultuur geeft mij aanlei ding, u beleefd een plaatsje voor het volgende te vragen. Waar de afdeeling Haarlem van bo vengenoemde vereeniging meent eenig teeken van leven te moeten geven, ver heugt ons dit, te meer omdat dit het eerste teeken van leven is, dat deze vereeniging in zake de arbeiders heeft gegeven, en dan ook, het publiek va.a onze stad wederom, en nu toch wel van geloofwaardige zijde, eens op de hoogte gesteld wordt, met de treurig lage loonen welke de patroons aan hun arbeiders uitkeeren. Dat het publiek zoo naief is, om te gelooven, dat de meeste zaken in niet volkomen ongunstige jaren zich juist bedruipen, of, wat nog sterker is, rat er zaken zijn, die jaar in jaar uit met verlies zouden werken, zooals hierin beweerd wordt, betwijfel ik zeer. Het verwondert mij dan ook even zeer als de inzenders van bovenge noemd stuk, dat de meeste bloembol lenhandelaren en kweekers zich al niet lang reeds terug getrokken heb ben uit zulk een ondankbaren werk kring die zoo de verzekering ten min ste waarheid bevatte, noodwendig den ondergang van die patroons ten ge volge moest hebben, want men mog* liefhebberij voor zijn vak hebben zoo veel men wil, als het geen behoorlijke winst afwerpt, wordt men vanzelf ge dwongen de zaken aan kant te doen. Maar! Alleen bloemisten schijnen door heilige vakliefde gedreven, op dezen regel een uitzonderingte maken. Want het is volstrekt geen zeldzaamheid dat alle zonen van een patroon in het vak worden opgeleid, het moge dan zoo slecht zijn als het wil. Dat de loonsverhoogingen der laatste jaren een gevolg zijn van de meer gun slige toestanden, is ten eenenmale on waar, want aan gunstige of ongunstiga tijden, hebben de patroons zich nooit gestoord, men denke slechts aan den zoogenaamden gouden tijd. 25 jaar ge iden. Toen werd er door de patroons geld bij massa's verdiand en wat was het loon van de arbeiders? f 6.60 des zomers en f6 des winters; werd liet loon dus naar de gunstige of ongans! i ge tijden geregeld, dan zouden wi, toen wel 15 of 16 gulden moren ver diend hebben. Dus deze bewering raakt kant noch wal. Wat verder Ir-, treft, dat de A. N. B. W. B. een ver keerden weg ingeslagen heeft, door bij het hoofdbestuur en bij de afdeelingen van bloembollencultuur te trach ten samenwerking te verkrijgen is on juist, want, op de in November 1900 gehouden algemeen© vergadering van Bloembollencultuur, is met algemeene stemmen aangenomen bij de herzie- ning (Jer statuten, dat men ook zou trachten samen te werken met veree- nigingen het bloemistenbedrijf beoe fenende, waar ook in genoemd wor den werklieden-vereenigingen. (Zie art. 21). Dat de arbeiders zich zouden voor stellen hunne positie te kunnen verbe teren buiten hunnen bond om. is al te naief, want het is juist door de over- tuiging in den loop der jaren opgedaan, dat wij geen stuiver meer loon heb ben, of, zullen verkrijgen, zoo men richt niet georganiseerd had. Geloo' m'j. mijneheeren, de arbeiders achten hunnen bond niet overbodig, en ma' liefde zullen zij hun spaarduiten blij ven offeren. Want nooit waren wij meer overtuigd van het nut onzer or ganisatie dan thans; want elk onzer weet, dat van alle kanten steeds ge peuterd is, en nog geneuterd wordt, om toch maar die afschuwelijke arbei dersbeweging uit elkander te doen spatten. Dat de patroons deze aangelegenheid als afgedaan beschouwd hebben, begrij pen wij niet, daar er niet een patroon ons loonsverzoek heeft ingewilligd er- er slechts hier en daar een kleine ver hooging is toegestaan, terwijl het bij andere zelfs nog bij het oude geble- ven is, en, wanneer de patroons steeds voort blijven gaan zich doof te hou den, waar de arbeiders verzoeken in onderling overleg te willen treden, zul len zij natuurlijk met hangende ge schillen en loon-comité's onbekend blij ven, totdat de verbittering onder de arbeiders zoo hoog gestegen is dat het noodwendig tot een uitbarsting moet komen. Wat betreft de te verwachten daling der prijzen, ach, dat beweerde men verleden jaar ook, en wat blijkt nu het geval te zijn? Dat in de maanden Augustus en September 1900 403,541 K.G. mear uitgevoerd is alleen naar Engeland, dan in die zelfde maan den van 1899, dus dat laten wij voor hetgeen t is, het zal voor ons geen motief zijn om langer gebrek te leiden, want de patroons hebben m. i. het recht niet te bestaan ten kosten van den werkman. Verder durft men den toestand van de arbeiders in het bloemisten vak nog verre „van ongunstig noemen", (God beter 't), omdat wij vast loon hebben, omdat het heet dat wij 's winters uit medelijden aan 't werk worden gehou den. Zoo wordt aan het publiek (niet de veelgesmade bourgeoisie) zand in die oogen gestrooid. YVanneer men ons 's winters (strenge vorst uitgezonderd) zag ploeteren en diepspitten, dat het zweet ons door de kleeren drint-' dan zal men een gansch ander inzicht van dat zoogenaamde medelijden der pa troons krijgen. Bovendien heeft die arbeider land om groenten te telen (echter lang niet allen) en Zaterdags om 5 of 6 uur gedaan om dat te bewer ken, (maar ook al weer lang niet allen) Zeer wel, maai- is dit niet juist- het be' wijs, dat zelfs de patroons overtuigd zijn dat het loon te laag is, en dat wij verplicht zijn om Zondags te ploa teren om te kunnen leven. Maa.r, dat is 't hem juist, wij willen dat het loon van dien aard is, dat wij dit niet meer behoeven te doen; en dat er voor zieke en oude werklieden gezorgd wordt, dat het Krusemansfonds, oorspronkelijk gesticht ten bate van den werkman, maar in werkelijkheid ten voordeel® van de patroons, want, wanneer men ziek is en men is 5 jaar bij één patroon geweest, dan trekt men f 2,50, is men 10 jaar bij één patroon, dan krijgt men f o,00; de patroon doet er een weinig bij (en m»n js de humaniteit zelf) bij ouderdom en is men minstens 20 jaai bij één patroon geweest, dan trekt men 's winters gedurende 13 weken 3 gul den, Voor de rest wordt men met een zoogenaamd bloemistknechtspensioen (nl. een rug zoo krom dat men veel overeenkomst heeft met een reusach tig vraagteeken) aan den diik gezet. Wat betreft de schampere uitdruk kingen, als veel gesmaadde Bourgeoi sie" en buiten het vak staande raads lieden, defce zwartgalligheid laat ik voor rekening van de schrijvers. Ten slotte nog dit, daar het schijnt dat de patroons van zins zijn in hun houding te blijven volharden en zij elke toenadering met ons, door verkeer de voorstellingen onmogelijk maken, herhaal ik voljnondig mijn verzoek aan het publiek dezer stad om zijn moree- len steun bij een mogcliik conflict. Mijnheer de Redacteur dank voor de verleende plaatsruimte. Namens het Loon-Comité, A. KAPTEIN.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2