Onze Betrekkinggids. do stu&ken steen had gthloofd en gepolijst, bleken ze zeer mooi te zijn en verschillend van kleur. De mijn ingenieur kapt. J. Treveton bracht liet rapport uit. dat de -«vonden steen door verschillende kleuren en schoon heid zeer zeldzaam in zijn seort. is. Men leest in Hollandia de volgende interessante mededeeling: Een vers van sec retarjs Reitz. Het volgende vers waarvan ons een afschrift uit Zuïd-Afrika bereikt, toont beter dan iets den geest dien de Boeren blijft bezielen. Er zit he el-en-al de uit dagende toon onzer Geuzenliederen in. Het is geschreven naar aanleiding van een strijd tusschen Boeren en En- gelschen in de buurt van Kaapmuiden. Het verhaal gaat dat de Boeren eerst wegens overmacht moesten terugtrek ken, toen naar Helvetia trokken om „van de Eng. kanonnen ie leentn", en daarmee terugkeerden naar Kaap muiden, waar zij de Engelschen ver sloegen. Een dier kanonnen was het scheeps- kanon, dat de Engelschen „Lady Ro berts" gedoopt hadden en dat sedert vernield is. DIE „LADY ROBERTS". Hier staat die Lady Roberts. Iloera voor Ben Viljoen, Hoera voor generaal Moller, Want hulle het dit gedoen. Die trekboer en boschlander, Die kom haai1 hier beschouw. Dan zeg hulle: alle wereld, Waai- kry jul' hier di vrouw? Dan zeg ons di ouw Lady Is 'n nieuwejaarsprent, Wat Ben Viljoen gestuur het Voor ons ouw President. Dan wordt di trekboer wakker En trek weer met zyn goed; En di arme ouw boschlander, Di kry weer (nieuwen) moed. Lord Roberts is al huistoe', Di veldheer het getrap; Maar zij(n) ouw vrouw het hij hier gelaat, Zy houw van miliepap. Van ons arme families Brand hy di huise af, Di mans kan hy ni win ni Dus moet hij vrouwens straf. Maar zij, ouw Lady Roberts, Di lyditie uit kan stort, Di stuur hy naar Helvetia En zet haar in di fort. Daar dacht hy is zy veilig, Want di verditse Boer Lag net maar achter klippers Met zy.(n) verditse roer. Hoera voor di Boksburgers, Hoera voor di Polies, (politie) Lord Kitchener knerst zyn tanden, Hij is net banda vies. Eer dat hul weer kon nat gooi Het Boksburg al verjaar; Eer hij zyn broek kon aankry, Toen was di ding al klaar. Hul vat zyn ammunitie En zyn kanonnen af. Vang honderde soldaten En trap voor Tommy kaf. (d^ i. slaat hem tot gruizels.) Dit's maar garilla-oorlog, Zeg meester Chamberlain, Maar als di ding zoo voortgaan, Dan maal ons Tommy fyn. Lord Roberts van Kandaliar, Lord Kitchener van Karthoem, Lord Bulier van Colenso, Die wordt zoo hoog geroem. Och wat, die arme. Kaffer, Met schild en assegaai, Het hulle met Bom-Maxim. Zoo prachtig afgemaai. Maar nu dat hul met manne En witmense moet veg, Leg Kitchener op Pretoria En die ander twee is weg. Ja, Roberts van Kandaliar (spreek uit: Kandéér) Maai' nie Roberts van Kan Hier, Én dat (zijn) Tommy hier bly is niet enkel, voor pleizier. Hy het die land o'erwonne Én alles annexeer, Maar ons dapper Generale Verslaan hom keer op keer. Hou vol dan Afrikaander, Di Engelschman moet weg. Hij mag ons nie o'erwinne Want onze zaak is reg. D e geheimen der mode-bRzav Men moet, zegt „de Winkelier" de dieveggen in de groote modemagazi'- nen vooral niet gelijk stellen met de gewone winkeldieveggen, welke overal in de wereld te vinden zijn. Wij heb ben hier veeleer te doen met speciali teiten in het vak, waarvan wij enke len aan onze lezers wijlen voorstellen. Beginnen wij bijv. met die, welke met haar voet steelt. Het kostbaarste, dat de modemagazijnen hebben aan te wijzen, zijn voorzeker wel de echte kanten. De dievegge, welke met den voet steel' is hel alleen om den dief stal van kostbare stukken kant te doen. Zij draagt lage schoentjes, die tame lijk wijd zijn, maar toch nog elegant zitten; want de dieveggen in de groo te mode-bazars zijn bijzonder gesteld op onberispelijk keurige toiletjes. Ze draagt bovendien kousen welke van achteren slechts tot even onder den hiel reiken, en van voren afgeknipt zijn, zoodat de teenen en zool van den voet volkomen vrij zijn. De dieve^e treedt voor de toonbank, vraagt naar kant, bekijkt de verschillende stukken nauwkeurig tegen het licht en laat on gemerkt een of meer kostbare stukken op den grond vallen. Dit kan gemak kelijk gebeuren, zonder dat de ver koopster dit ziet. Terwijl de dame zich, nu verder laat inlichten betreffende de kanten, terwijl zij over den prijs en kwaliteit der stukken aan 't onderkan-1 delen is, trekt ze haar rechter- of lin kervoet uit haar schoen, zoekt met haar blooten voet. naar het kostbare stuk kant, dat zij op den grond heeft laten vallen, raapt het met haar tee nen op en schuift voet en kant weer netjes in haar schoen. Daar de lange japonnen deze manoeuvre verborgen houden zijn deze dieveggen inzon derheid zeer gevreesd. Een niet minder interessante diefstal is die la Kangoeroe. Om dien behoor lijk te kunnen uitvoeren, heeft de die- vegge de hulp van een kind noodto. Het kind is even elegant «-ekleed als de dievefrc= zelve, en er op afgericht om de diefstal te plegen. De dieve^e vraagt naar zijden stoffen, cachemire shawls en dergelijke artikelen, welke niet in al te groote pakken voorradig zijn. Zij wil telkens andere patro nen en kleuren zien, laat hemelhooge stapels op de toonbank aanrukken en weet handig met haar elleboo" of hand eenige stukken van de toonbank af te stooten, zoodat zij op den grond val len. Het kind moet beletten, dat deze stukken vooral wanneer zij om een houten plank gewikkeld zijn, geen ge- drui'sch maken. Daarna bukt het zich, raapt de stuk ken op en steekt ze in den grooten zak van den mantel, welke de dieve«"*e draag* Deze zak is zoo ruim. dat daar in voor eenige duizenden francs aan kostbare artikelen bewaard kunnen worden. De mantel is nam el'ik zoo in gericht, dat van voren, in de richting van het hoofd naar de voe' de voe ring is open gesned en, zoo dat er tus schen de voering en de stof een groote zak wordt gevormd. Den naam la Kangoeroe" heeft deze soort van dief stal te danken aan de omstandigheid dat de Kangoeroe haar jongen in een buidelzak overal met zich meedraagt. Voor 't, "ootste deel nlegen de die veggen hun diefstallen evenwel zon der hulp van anderen. De praktijk van hun collega's in an dere steden, die gewoonlijk met hun tweeën stele®, waarbij de eene de aan dacht van den verkooper on zich weet te vestigen, en de andere zich van de artikelen meester maakt, wordt door hen versmaad, omdat zij zeer goed we ten, dat z>" overal bespied worden door de loerende oogen der geheime politie agenten enz. Met groote behendigheid weten deze dieveggen ook kleinere voorwerpen te stelen en in handtaschjes, moffen pa- rapluies en parasols te verbergen. Zóó snel worden deze diefstallen ten uitvoer gebracht, dat ze slechts in zeer enkel© gevallen ontdekt worden. Wie een der groote mode-bazars bin nen treedt, zal terstond de talrijke aan pilaren, muren enz. aangebrachte spie gels zien. Oppervlakkig zou men mee- nen, dat deze tot versiering zijn opge hangen of ter bevrediging van vrou welijke ijdelheid. Dit is echter geens zins het «■eval. De spiegels dienen al leen, om de verkoopers en verkoop sters in de gelegenheid te stellen, de vóór de toonbank staande koopers ook dan gade te kunnen slaan, wanneer zij genoodzaakt zijn, zich om te keeren, ten einde uit de vakken nieuwe stof fen. of doozen met artikelen te krijgen. Van dat oogenblik maken de speciali teiten in het dievenvak hoofdzakelijk gebru i k. slechts even want na drie slagen dook hij weer omhoog en nu ging het voorwaarts, pijlsnel de schui mende golfkoppen snijdend, nu eens rijzend dan dalend, maar al tijd vooruit met kalme, krachtige Blagen. O Godihii kwam te laat 1 Juist, nog geen meter van zijn' redder ver wijderd, begaven de krachten den ongelukkige, on zonk hij weg. Het was tevergeefs oh. Verder doordrin gen niaar de draaikolk ware roeke loosheid1;. Met moede slagen zwom Maliewicz weer naar land, en zoo- dra hij grond onder de voeten had!, nam hii zijn hoedl en liep ini zijn druipnatte kl'eeding voorbij Jadwi- ga. Zooals zij hem1 kag weggaan, terneergeslagen en droevig om zijn onmacht, dacht zij onwillekeurig aan een andere, schitterender fi guur. daar eens ook aan1 een meer wat ondieper en minder gevaar lijk dan dïit en do zelfvoldoening van dien „redder" bij het onbedui dend gev^L tegenover dezen niobe- len mensch, die zijn leven waagde voor een zijner werklieden. En voor zij het wist kwam het r- Krysztof, keer terug, Krysztof, Bet was wel' om, ridel, maar toch het was groot en edel Krysztofthans begin ik beter te begrijpen hoe groote heldenmoed er noodig was voor u ami den, levensstrijd te strij den tot bet bitter einde. Maar nu is het ook gekomen.. O, zie ik kniel hier neerKrysztof wilt gij, mij tot wouw nemen Bleek als een doode, haast mar merwit, was hij blijven staan. Zijn gestalte richtte zich hooger op, als scheen een verkwikkende, verwan mende zon op een plant, die lang in het duister stond. Maar bij die laatste woorden begon daar te ko men een luister in zijn oogen. Al het bloed kwam terug* en steeg ro zenrood en verjongendl over zijn. ge laat dat 'er door vermooid werd. Zijn armen verhieven zich, eerst mechanisch., toen. openden zij zich met een fortschen stoot, hij vloog op haar toe, en drukte er haar harts tochtelijk in. wieenend en lachend. Zoo werd hij dus thans beloond voor al wat hij ter wille van haai' geleden en gestreden had:. Sa.m:en deden, zij;, bij hun thuiskomst nog edeler daad; want zij zworen voor bet portret van Kaaiman, dat zij hem al hetgeen hij hun indirect had be rokkend vergaven. Nog een geheim willen wij onzen lezers en lezeressen toevertrouwen. De vriendelijk portier, die aan d©n uit gang der groote mode-bazars staat en zoo uiterst beleefd - voorkomend de dames de deur uitlaat, is een man, die zeer slecht over de vrouwen in 't alge meen denkt. Het is namelijk zijn taak, om elke vertrekkende dame nauwkeu rig gade te slaan, ten einde te ontdek ken, of er aan haar kleeding ook iets bijzonders te zien is, wat. het varmoe- den zou kunnen opwekken, dat zij iets bijzondere te zien is, wat het vermoe den zou kunnen opwekken, dat zij iets gestolen heeft. Met cheroe blikken ziet men overal naar die koopster, wel ke, vergezeld van een min of een dïenst- mei- met een klein kind op den arm verschijnt. Het kind wordt namelijk gebruik' om onder zijn lange dek kleed js de gestolen voorwerpen te ver bergen. In zulke erevallen, vooral wan neer de geheime agenten meen en te bespeuren, dat de binnentredende per soon een dievegge van beroep is, wordt er een waarschuwings-signaal gegeven aan al de bedienden der afdeeling. waai* zij verschijnt. Een dar geheime politie-agenten roept- nl. plotseling een paar letters die klinken, alsof ze het merk van een of ander pak of een prijsopgaaf van een of ander artikel zijn. Om nu op de min en het kind teruer te komen. De zoogenaamde moeder van het kind laat zich een groote menigte kostbare stoffen voorleden. Plotse ling zet het kind, ten gevolge van het heimelijk nrikken en km"«en door de min, een keel op van belang en wordt zóó lastig, dat het op de toonbank moet worden neergelegd, opdat men kunne onderzoeken, wat het kind toch scheelt Bij deze gelegenheid schuift de min eenige artikelen onder het delckleedje of het draagkussen. Het zou onmogelijk zijn. hier al de verschillende variëteiten van diefstal mede te deelen. welke in de groote mo de-bazars voorkomen. Alleen willen wij nogmaals opmerken, dat de dieven eene groote mate van vernuft en be hendigheid ten toon spreiden, dait slechts een klein gedeelte van hen be trapt worden, en dat het verlies dat de magazijnen op deze wijze lijden, jaarlijks honderdduizenden francs be draagt. De grootste post op d'eze verliesreke ning wordt echter door de derde soort van dieven veroorzaakt, en wel door het personeel van het magazijn zelf. Deze diefstallen zijn des te schadelij ker voor de eigenaars der bazars, om dat ze op groote schaal en dikwijls maanden lang gepleegd worden, voor dat men ze ontdekt. Een best© klant. In een der groote magazijnen van Londe® kwam onlangs een dikke mijn heer, die alles bekijken wilde. Hij had zich opgewerkt naar de galerij, van waar hij een prachtig uitzicht had over de' geheele inrichting, en uitte zijn be wondering in zeer opgewonden bewoor dingen. Een bediende van het magazijn, die in zijn nabijheid was, beantwoordde zeer beleefd al zijn vragen naar de hoe veelheid en d'e waarde der verschillen de goederen. Eindelijk vroeg de dikke man: „En u kunt zeker wel heele hui zen meubileeren, van den kelder tot den zolder, niet waai'?" .,0 ja, mijnheer," antwoordde de be diende. „Wij kunnen alles leveren, van ta pijten tot de kleinste snuisterijtjes toe." „En hebt u kanten gordijnen, en ha hangsels ook?" „Zeker, mijnheer; wij hebbe® van alles." „En natuurlijk weet u ook wel wat stijl is, Renaissance, Pompadour, Louis XV, enz.?" „O, de patroon is uitstekend op de hoogte. Misschien was het beter, dat u zelf met hem sprak. Daar komt hij juist aan," e® de patroon kwam nader met een vriendelijk glimlachend ge zicht. „'k Had het niet gedacht'", zeide de klant peinzend. „Ik had zoo'n idee, dat men voor die dingen naar Parijs moest gaan. Maar ik zie dat hier alles met goeden smaak en juistheid is ingericht, 't Is bewonderenswaardig!" „Mag ik u vragen,' zeide eindelijk de patroon zeer beleefd, „waarmede wij u van dienst kunnen zijn£' „O ja, dat zou ik bijna vergeten. Ik zou graag een pijp lak van u willen hebben. U hebt hier een prachtige in richting, mijnheer. Ik maak u mijn compliment." HOOFDSTUK XX. Mevrouw Zieüinska eerst rui,et be- gTijpendi die ploteeliuige verandering bij Jaidwiga, verzoende zien echter langzamerhand met het feit en ik geloof dat zij het nooit heeft be treurd. Twee jaar later fleect ik "het dorp doorthans voorafgegaan door ae® meniigte rijtuigen. Het was diet trouwdag van het jonge paar en wij' ware®' op weg naar de kerk waar de huwelijksplechtigheid) zou plaats hebben. De kleine Grieksohe kerk, geheel van hout, met drie donker bruine minaretten,, tleekerade zich scherp af tegen de heldier blauwe lucht en scheen een soort eiland te vormen, in het miidlden va®, de vlak ke landen gelegen', omgeven dtoor schoon geboomte. Daar was het dat de moeder getrouwd1 was, vol hoop. daar trouwde ook de dochter met dezelfde gedachten voor de toe komst. Dat het haar beter moge gaanwas ieders bede. Ik had! nooit een, van deze een voudige, maar .mooie dorpskerken; binnen kunnen treden zonder eenii- ge ontroering. ©n het was bij deze De lansrste eleotrigcbe spoorweg. Volgens het „Bulletin de transport en commun" slaat in dit opzicht het record de onlangs geopende lijn die Albany met Hudson (Amerika) ver bindt. De exploitatie geschiedt, met het zoogenaamde derderailstelsel, dat ook te Parijs op de stadsbanen toepas sing hoeft gevonden. De centrale ligt in de nabijheid van een waterval. De daarin geïnstaleerde turbines) zijn rechtstreeks gekoppeld met dynamos een wisselstroom van 12,000 voortbrengend, die in eene serie van onderstations wordt afgetransfor- meercl tot 660 volts. De baan is over hare geheele lengte afgerasterd met ijzergaas. Bij overwegen is de derde rail vervangen door een ondergronds- kabel. De weg ter lengte van 74.6 K.M. heeft f 6,562,000 gekost. De gemiddelde snelheid bedraagt 55 60 K.M. op sommige gedeelten van het traject overschrijdt zij 80 KM. per uur. De rijtuigen zijn zeer comfortabel inge richt en de trein bereikt zeer spoedig en geleidelijk zijne maximale snelheid. Dank der enorme capaciteit van den waterval is de centrale bovendien in staat de noodige energie te leveren voor electrische tractie en verlichting van de steden Hudson, Albany, Rens selaer, Niverville Chatham en andere kleinere plaatsen, die op korten of meer verwijderden afstand van de baan zijn gelegen. Ook de industrieplaatsen in het Kin- derhook-Creek-dal genieten van de groote voordeelen die de natuur hun als het ware in den schoot werpt. Het traject tusschen Hudson aan de rivier van dien naam en Albany behoort tot de vruchtbaarste streken in de Ver- eenigde Staten. De centrale omvat 11 dynamos. (Electra.) Wat is een beschaafde Rus? In de „Nowoje Wremja" geeft iemand daarop het volgende antwoord: „Dat is een mensch, die Russische, Fransche en Engelsche belletrie gele zen heeft, 't laatste alleen in enkele gevallen; die een afschuw heeft van ernstige lectuur en den inhoud van zijn schoolboeken vergeten heeft. Hij kent alle groote restaurants, hotels en cafe-chantants in Frankrijk, Duitsch- land en Italië Hij heeft een zeer on duidelijke voorstelling van zijn vader land en gelooft, da.t het zijn plicht is, het te besturen omdat hij „beschaafd" is. Hij gaat dus in 't bestuur en neemt levendig deel aan den strijd, dien zijn district voert met a®dere (districten; hij oefent de scherpste, kritiek op de papieren en stukken ,die uit alle an dere districten bij hem komen, alleen omdat ze uit andere districten komen. Hij houdt zich voor liberaal, omdat hij de goedkoope, nette Duitsche ca fés liever bezoekt dan de dure Russi sche, die vol ongedierte zitten; omdat hij de Warschausche meisjes aardiger vindt dan die van Moskou; omdat hij weet dat in Finland de lucifers, de te lefoon en de sigaren goedkooper zijn dan in Rusland, en omdat hij vindt, dat de Kaukasus, waar de lui zich aan wijn bedrinken, een veel beter land is dan Rusland, waar men zich aan bran dewijn te buiten gaat." Bekwame leiding, De vice-voorzitter van den Duit- schen Rijksdag, de heer von Frege, heeft niet veel slag om de vergaderin gen te leiden en schijnt bij stemmin gen nog al eens in de war te raken, 't geen een kwaal is van meer voorzit ters. De „Lustigen Blatter" geven nu het volgende grapje daarover: Vioe-voorzitter dr. v. Frege: „Ik heb hier een voorstel, dat is dus aangeno men." (Stemmen): „Er is nog in 't geheel niet gestemd!" Frege: „Ja, dal is zoo. Dat had ik vergeten. We zullen dus gaan stemmen. Ik verzoek de meerderheid op te staan." (Stemmen): „Dat gaat toch niet," Frege: „Maar waarom niet. Waar om mag de meerderheid niet opstaan?" iStemmen): „Dat is niet overeenkom stig het reglement ven orde." Frege: „Dan verzoek ik de minder heid om te blijven zitten." Stemmen): „Maar zoo stemt me® toch niet," Frege: „Wanneer u dat meent, zal ik een anderen weg volgen. Ik verzoek dus nu de heeren, die zich voor het voorstel verklaren, tegen te willen stemmen." (Stemmen): „Maar mijnheer Frege!" Frege: „Ik schijn nog altijd niet goed begrepen te worden. Let nu eens geteigmlieddi zooals natuurlijk van zelf spreekt dat ik des te dieper voelde. De stukgeschoten! vlaggen, d'e verkleurd© schilderijen, de half opgebrande kaarsen, de- prachtige maar slecht onderhouden altaair- kieieden en de snoeren van1 glazen kralen die mij steeds bekoorden, hadden vandaag een bijzondere aantrekkelijkheiid voor mii en al dleze meestal verweerde zaken schenen mij. heden nieuwer foei, als wilden, zij Jadwigaen Matewiicz eer bewijzen. Ik, dacht mij nog eens al leen niet haar i.n de kerk, toen ik nog alleen haai' vertrouwde was en zij. mij hier ook dikwijls haar hart had uitgestortthans was dit niieit meer zoo, ik had plaats moeten maken voor een ander, en ik voelde mij. op diiit oogenblik werkelijk ongeluk kig. Ik geloof dat het geheele dorp in de kerk was. Van af mijn plaats bij het altaar kon ik heb geheele go bouw overzien. Geen enkele plaats was onbezet gebleven en menig go- laat van arbeider of arbeidster in den. omtrek toonde mij, dat er veel dn hen omgingmisschien dachten ziji ook aan dien armen makker, waarvoor hun natroon zijn leven op. ïk meen het zoo: Die heeren, die mij goed begrepen hebben, moeeten ten blijke dat zij het voorstel verwer pen, dto zaal uitgaan en de overige®, die in tegenstelling met het voorstel, wenschen te blijven zitten, mogen op staan." (Stemmen): „Het wordt hoe langer hoe onduidelijker." Frege: „Dan rest mij niets dan het voorstel te splitsen. Over de eerste helft laat ik positief, over de tweede negatief en over de derde helft hoofde lijk stemmen. Ik verzoek dus nu, dat de voorstellen, die in de. minderheid willen blijven, de namen af gaan roe pen en dat de meerderheden, die de betreffende zinsnede wenschen te schappen, dit in de volgorde van de presentielijst willen nalaten nu heb ben d.e heeren mij, hoop ik, begrepen? (Ironisch geroep): Ja, ja! Frege: „Hpt was dan ook duidelijk.' Huwelijken tussolien over ledenen. Reeds bij Marco Polo wordt daarvan gewag gemaakt. Als hij de Tartaren, zegt hij, iemand eene dochter had. die vóór hte huwelijk stierf, en een ander had een zoon, die eveneens ongehuwd was overleden, dan richtten de ou ders dezer afgestorvenen te hunner eer een groot bruiloftsfeest aan. Er werd een huwelijkscontract opgemaakt en dit werd verbrand, opdat de in den echt verbondenen aan gene zijde des grafs van hun gesloten huwelijk keu nis erlangen mochten en elkaar als man en vrouw ontvangen. Van de® huwelijksfeestdag af aan beschouwden de wederzijdselie ouders elkaar als bloedverwante®, en datgene, wat aJs bruidsschat was bepaald, werd d'oor dengene, die hem betalen moest, op een stuk papier uitgeteeke.id en ook deze teekening werd verbrand. Aldus werd zekerheid verkregen, dacht men, dat de dingen in de andere wereld juist zoo geschiedden, als hier o~ aarde was bepaald. Kolonel Yale geloofde, dat genoemd gebruik van Chineeschen oorsnron«- zijn moest. En ook.de Japanner Koe- moegoesoe Minakata vindt in eene Chineesche oorkonde er van esp ro ken. In de ..Nature" van 7 Januari 1897 deelt hij uit deze oorkonde mede, dat in Noord-Chin'a huwelijken tus schen overledenen inderdaad geslo ten werden, maar men ook daar het gebruik aan de Tartaren had ontleend maar eenigszins gewijzigd. De ..Kwei mei" of tusschenpersoon, die „de hu welijken der geesten van aigestorve- ne;n" voorbereidde, werd door de ou ders der ondertrouwden met de lei ding' der plechtigheden beiast en de bruiloft zelve werd bij de graven dei- gehuwden gevierd. Alle andere gege vens om de echtheid van den gesloten echt als zeker en wettig te beschou wen berustten op het geloof, dat de dooden kennis dragen van hetgeen de overlevenden liie rop aarde doen, zoo dra de noodige bescheiden onzer aard- sche verbintenissen door^ verbranding worden vernietigd. Kenteekenen van getrouwde vrouwen. In sommige streken van Duitsch- land is onder den boerenstand het kenteeken van eene getrouwde vrouw een kapje of een soort van mutsje, waarop zij zeer trotsch is. In Klein Rusland dragen de' getrouw de vrouwen altijd, zelfs in het warmste weer, een dikken d'ock van eene don kere kleur om het hoofd gewonden. In Nieuw-Guinea laat een meisje het haar over hare schouders hangen, maar als zij getrouwd is, wordt het kort afgeknipt. De Chineesche ge trouwde vrouwen vlechten het haar als een helm. In Wadai kleuren de getrouwde vrouwen hare. lippen door ze met ijzervijlsel te tatoueeren; in sommige gedeelten van Afrika doorboren zij de uiterste randen van hare ooren en hare lippen en ósteken er grashalmen in. en onder zekeren Mongoolschen volks stam, de Manthes, hebben zij aan het eene oor een mandje voli katoen han gen, waaraan een spil vastgehecht is. Seltzerwater. Seltzerwater ontleent zijn naam aan het dorp de Lage Selter, in Nassau, waar verscheidene bronnen..in één kam vereenigd, 5000 kubieke voeten in het uur van dit parelend mineraalwater leveren. Meer dan 1,500,000 flesschen ervan worden jaarlijks verzonden. Het Britsch medical Journal van 27 April beschrijft een proef, te Londen genomen, om de ruimten van een waagde. Toen. die' plechtigheid! was afge- loopen. gingen die familiele-dlen eai die> amdiere mienschen natuurlijk heen. maar ik volgde niet onmiddel lijk, ik haakte er naar een oogen blik alleen te blijven. De. een na dien ander vertrok en eindelijk bevond ik mij alleenEen half uur later eerst ging ook ik w,eg. De kerk deur sfondl nog open en juist wild© ik er uitgaan toen ik een man ont dekte, die met de handen voor de oogen, gebogen in een der banlkem zat.. Op heb geluid' va®, mijn slap-, door de holte van de kerk veroor zaakt, keek hij op en ik zag een gelaat, dat ik kende, doch dat veel veranderd was. Het was Wladtrnir. (Slot volgt.) schip te vullen met zwaveldamp, ter» einde de ratten aan boord te verdel gen. Twee verbrandingsloestellen wa ren op eon schuit naast het schip ge plaatst, waarvan alle openingen toe gestopt waren, en de zwaveldamp werd in het schip gepompt gedurende 15 uren. Den volgenden dag werd het schip geopend en boven in het schip werden tallooze doode ratten gevonden, die blijkbaar omhoog waren gevlucht Van vlooien hadden de dieren in hun laatste uren geen last gehad. Die wa ren hun ook ontvlucht, en waarschijn lijk jammerlijk omgekomen. De ont wikkelde zwaveldamp was voldoende om 8/100 van de ruimte van het schip te vullen. Als deze methode niet af stuit op het bezwaar, dat vele goede ren door SO bedroven worden zal naar een snellere wijze van ontwikkelen van het gas moeten worden gezocht. (Tijds. v. Gen.) Om zilveren voorwerpen te poetsen. Op 1/2 liter slap, lauw zeepsop neemt men 20 druppels salmiak-spiritus. De te reinigen voorwerpen worden nu flink in dit mengsel geborsteld met een klein borsteltje, bv. een nagelschuier, en daarna drooggewreven met een fij nen zachten doek of met zaagsel. Da Pieterman. De pieterman heeft wel eenige over? eenkomst met onzen baars, maar hij is slanker van vorm, heeft een dikke huid zonder schubben en een stom pen kop, die van boven voorzien is van drie zeer scherpe- en beweegbare doornen: langs de kieuwen heeft hij een scherpen gtskel in een soort schacht verborgen, dien hij bij het minste ge vaar als wapen tegen zijn vijand ge bruikt. Die schacht schijnt een sterk venijn te bevatten, want nauwelijks heeft de onvoorzichtige visscher hier of daar een steek gekregen, of dat lichaams deel zwelt op en bij wordt door hevige pijn aangegrepen, die dikwijls de hulp van een geneeskundige noodig maakt; toch behoudt menig visscher van zoo'n steek levenslang een stijve hand ol vinger. De bruinvisschen en zeehon den laten hem ongemoeid Hij komt in het laatst van Mei, in groote scholen, onze zeegaten binnen en houdt dan een ware razzia onder de jeugdige haringen, die zich veilig heidshalve dicht langs onze kusten ontwikkelen. Hij heeft de gemiddelde grootte van een haring. Vroeger werd' de pieterman langs de kust met hengels gevangen; het aas bestond uit een mootje geep. Zoodra de visscher er een op den wal had ge slingerd, sloeg hij hem dood met een knuppeltje, waaraan een gewone vork was bevestigd, om hem op te pikken. In het Marsdiep en op tie ree van Tes- sel werden er belangrijk vele door vlet terlieden gevangen, die zich, van kor te hengeltjes voorzien, lieten ronddrij ven. Thans, nu zij meer in trek ko men, worden zij met het bpringnet gevangen en in een boot geworpen, waarin zij verblijven tot zij dood zijn, dan gaat de kop er af en worden zij in de rookerijen gezouten en gerookt. Te Volendam geeft dat aan vele han den werk en brood. 't Is overigens een vast, smakelijk vischje; gekookt, gebakken, of in hei zuur gelegd, laat hij zich zeer goed gebruiken; in elk geval is hij een wel kom surrogaat voor de minder bevoor rechten, die de tegenwoordig dure viseh niet kunnen koopen. Bergbestijging. Op Hemelvaartsdag beeft de eer ste bestijging van de Jungfrau ini dit bergklimmersseizoen, plaats ge had, door een Britsch echtpaar. Har dy met vier gidsen. Gedurende den tocht werd het weer voortdurend slechter en ging eindelijk over in een hevigen sneeuwstorm, en daar ook de toestand van de sneeuwvel den, waar men over moest zeer on gunstig was keerde op het boven ste Mönchjoch mevrouw Hardy met één1 gids terug naar de vluchthut:. De overigen echter zetten den tocht meedig voort, en bereikten, met groote inspanning, den top. Heen en terug naar de hut, waar men overnacht, eisebte dit laatste deel van het waagstuk l&è uur aan één stuk, en verder het klimmen naai de hut en naar omlaag I4i. Denzelfde-ni dag is, mede dit jaar voor 't eerst, ook de Tödi bij' Gla- rus onder zeer ongunstige omstan digheden beklommenvan de Fri- doüinhut tot den top in 9 uren. Aan Geabonneerden op dit blad en hunne huisgenooten worden aan onze bureaux, Gebouw „Het Spaarne", Kampersingel 70, op aanvrage de adressen medegedeeld, waar deze be trekkingen zijn te bevragen. Abonné's buiten Haarlem, ontvangen inlichting tegen toezending van postzegel. BI. Een geschikt agent gevraagd voor het artikel kaas, bekend met d'e soliede afnemers voor een solied huis: B 2. Bekwame costuumnaaisters kunnen direct gieplaatst. worden in tern en tegen hoog salaris. B 3. Eene glasverzekc-ring-maat- schappij vraagt soliede ijverige agen ten op alle plaatsen. B 4. In alle hoofdplaatsen worden gevraagd soliede agenten tot den ver koop van manneren schoorsteenman tels. B5. Gevraagd op eene in volle wen king zijnde fabriek van Dynamo- en Electromotoren en aanverwante arti kelen een werkmeester, vakman in staat geheel zelfstandig de leiding der werkplaats on zich te nomen.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6