NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37J^ de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Ots.> iedere regel meer 10 Ots. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. BureauxGebouw Het Spaarne, Kampereingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administrate 122, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A- DE Ti A MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit acht bladzijden. Haarlem's Dagblad Tan 10 Juni bolat o.a. Over het Drievoudig Verbond, Hooghartigheid en verwarring. De Boeren op 8t Helena, Sportpraatje, Verkiezingen, Een vreeselijk fami liedrama. Rangorde en jaarwedden onderwijzers. Bovendien behoort bij dit nummer onzer courant als gratis bijvoegsel no. 40 van ,de Zaterdagavond", Letter kundig Weekblad voor Jong en Oud, bevattende Onze candidaten voor de Tweede Kamer (met vier portretten), Portret van Dr. M. Greshoff, nieuw be noemd directeur van het Kol. Museum, Haarlemmer Halletjes. Kroniek, Feuil leton: Mozes, afbeeldingen van de ten toonstelling te Glasgow; De nieuwe lichtfabrieken (met twee afbeeldingen), Bauyreuth I, Rubriek voor Dames, De Tien (met vier afbeeldingen), .,Voor Vaderland en Koning" (met afbeel ding), De zegevierende intocht, bene vens de gewone rubrieken. Politiek Overzicht. Naar het schijnt zijn Enig&lscbe en. Russische bladen en tijdschrif ten1 steedis aan het stoken, tusschen de. landen van het Drievoudig Ver bond, em met name. waarschuwen zij daarin ItaLië om zich van den Drieband los te maken. Onlangs hooft naar de „Voss. Ztg." mede deelt het Russische blad de „Nowo- j.e W.remga" weer een hoofdartikel gehad, waarin Italië gewaarschuwd werd in zijn eigen belang zich van zijn tegenwoordige bondgenooien los te maken. In geval van een oor log zouden Italië's financiën heele- maal te gronde worden gericht, moet het Russische blad gezegd' heb ben, en het kan nu al de lasten die zijn militaire verplichtingen tegen over Duilschland en Oostenrijk het ooieggen, niet dragen. Daartegen merkt de „Voss. Ztg." op dat zelfs de Italiaansche sociaal-democraten, bij monde van Enrico Fer.ri in die Kamer hebben verklaard, dat zij hun opvatting van hetgeen', het Drie voudig Verbond Italië kostte, heb ben. moeten laten varen. Ook over de vernieuwing van die handelsverdragen behoeven de Ita lianen niet bezorgd te zijn. zegt de. „Voss. Ztg." De e'enige quaesliie is of de Italiaansche wijn in Oosten rijk weer op dezelfde voorwaarden zal worden toegelaten. De Oosten- rijiksche wijnbouwers zullen diaar- err tienen zeker opkomen, maar aan den anderen kant hebben zaj voor het versnijden van hun wijnen den alcoholrijken Italiaansche® wijn ,'noodig, en zoo zullen de rechten ook wel niet al te hoog woerden, mis schien 25% hooger dan nu. De „Voss. Ztg." verwacht dan ook diat de Italianen zich miet dloor de doorzichtige manoeuvre® van. de Russische peis voor den gek zullen Laten houden. Geruststellender voor die belan gen van het Drievoudig Verbond is de verklaring door Schoenborn in die Oostenrijksche delegatie bij de behandeling der begroeting voor buitenlandsche zaken afgelegd, nl. dat Oostenrijk het Drievoudig Ver bond! moet handhaven. Boeren volkomen gewaarborgd is en zoo zeker als een huis, wordt weer op de gewone manier over de toekomst van Zuid)-Afrika be schikt. Gansch de1 reeks oorlogsberichten der Laatste dagen die wijzen op flinke activiteit der Boeren, worden genegeerd en de gewone praatj:es, dat men hen geen onafhankelijkheid! laten zal, met 't brutaalste gezicht En dan is er nog iets moois Deskundigen hebben weinig op met het verslag van de commissie van onderzoek naar het beheer van het ministerie van oorlog. Dilke heeft als zijn meaning uitgespro ken dat de waarde van het rapport zuiver van financieel belang is. De commissie stelt immers geen wer kelijke hervormingen in. hot depar tement voor. Haar voorstel om een lichaam van contróle in te stellen heeft niets om het lijf, diaar er al een. paar lichamen van dat kaliber zijn, waarvan het een telkens iets andere doet dan het andere, terwijl zij geen verantwoordelijkheid wil len aanvaarden. Meer en beter bewijs hoe verward: de toestand' aan het Engeische mi nisterie is, kan bezwaarlijk wor den bijgebracht. En ondanks d'e hevige' klappen die op het oorlogsterrein aan de Tomy's worden uitgedeeld, ondanks een toestand aan het ministerie van oor log, waarvoor ge.en controle-com missie de verantwoording op zich durft nemen blijft men maar hoog hartig verklaren., dat men dien Boe ren geen onafhankelijkheid zal ge ven. Buitenlandsch Nieuws. Geen belangrijk nieuws1 van het oorlogsterrein, maar toch wel een paar berichten, die weer een eigen aardig licht op de Zuid-Afrikaan- 5che kwestie werpen.. RrodTick heeft in het Engelsche Lagerhuis verklaard, dat aan. Kit chener geen instructies waren ge geven om voorstellen van de Boe ren niet aan te nemen, hij raoeet die integendeel onmiddellijk aan de regeering zenden, doch zoowel Kitchener als de- regeering zouden weigeren in discussie te treden over de onafhankelijkheid. Lab ourite re vroeg of de mate van onafhank#'ijkheidj die aan Canada en Australië was verleend, ook ver leend' zou worden aan de Boeren. Chamberlain antwoorddeThans telli-g niet. Dus alsof de overwinning over de De Boeren op St Helena. Er is al veel over de gevangen Boeren geschreven, maar wie hoon er ooit van zijn vrienden vooral wanneer zij veraf en in '1; ongeluk zijn genoeg? De „Nmetheenth Century" bevat een opstel van de hand van mevr. Green, dat zeer belangwek kend is omdat de- schrijfster wij lang op het eiland vertoefd heeft en tracht de meening der Boeren over den oorlog en die toekomst, in hun eigen woorden weer te geven. Ook mevrouw Green gevoelt groo- ten eerbied voor de Boeren en zij zegt, dat alle vreeandielinieen die hen kennen, hun zachtmoedig ka rakter prijzen en andier goeds van hien zeggen. „Er zijn minder lage en ruwe mannen onder hen1, dan bij eenig Europeesch volk." „Ik ken een Boer goed en heb nooit verraad in hem bespeurd." Deze en dergelijke oordeel en verneemt men. De gevangenen, zijn buitenge meen ijverig en uiterst leerzaam. Zij doen alie soorten van werk, dat hun gegeven wordt, maar slechts 40 of 50 der gevangenen hebben ar beid, 4450 hebben van den ochtend tot den avond volstrekt niets te doen. Om 6 uur is het donker. Zij bezitten geen kaarsen bijna geen vermaken en worden dientengevol ge dagelijks zwaarmoediger. Som migen lijden aan melancholie. die langzamerhand overgaat in een soort van mande. Mevr. Green schrijft', dat mevr. Cronjé voortdu rend rusteloos her- en derwaarts gaat, gedreven door de gedachte, dat de Engelschen haar en, haar man willen verbranden. En is deze ge vangenschap geen langzame ver branding, zoo wreed als maar een marteling te bedenken ie? Toch, hoewel Engeland deze lie den langzamerhand krankzinnig martelt, wil de overgroote meerder heid volstrekt niets weten van het opofferen der onafhankelijkheid. Enkelen waren voorstanders van een zekeren vorm van onderwer ping. Maar zeker 98% zouden jaren lang in het kamp gevangen willen blijven., liever dan zich onder En- gelsch bestuur te vestigen. Zij ver klaarden dat de rassenhaat, door de zen oorlog gewekt nooit zal wor den U'Ltgewischt en dat niets dan de onafhankelijkheid den Boeren kan teweden stellen. Zij zijn vast verzekerd, dat God hun recht zal verschaffen. Engedand is machtig, maar God is almachtig, zeggen zij. Eiken morgen' bij het gl'oren van den d'ag. wordt in het geheele kamn gebeden. Ieder man zingt en bidt aan den ingang van zijn tent. Evenzoo d'es avonds. Dan. hebben zij hoop. Maar op andere tijden zijn zij diep neerslachtigdonker voorzien zij de toekomst van Trans vaal' onder Engelsch bewind'. „In dien er geen hoop meer is, laat ons dan strijdend sterven." De benoemingen. die die Briteriie regeering in. Transvaal heeft gedaan hebben hen versterkt in hunne overtuiging dat de kapitalisten dien oorlog teweeg gebracht hebben, en van hun overwinning zullen ge bruik maken om de Boeren, te gron de te richten en uit te roeien. Ook mevrouw Green's inlichtin gen bevestigen weder hoe het kwaad van het vernielen, van hoe ven. zichzelf straft. Vóór de Engelschen begonnen, d'e woningen hunner vijanden te verwoesten, waren die. Boeren zeer geneigd, zich te schikken in hun nederlaag zoo goed' en zoo kwaad als het kon. Zij hadden altijd de aantrekkingskracht hunner vrouw en kinderen. Maar toen nieuwe ge vangenen aankwamen en van de verwoesting verhaalden, verander de alles. Het zeggen is, dat men. door het huis van een. man te verwoes ten.. een soldaat van hem gemaakt maar nu bleek, dat me.n door zulk een taktiek een lafaard verandert in een held. Mevrouw Green vernam nooit een woord ter veroordeeliuig van. Kruger, behalve in één opzicht „Zoo hij al de Jameson-invaders had gefusilleerd, zouden wij nu geen oorlog hebben" werd gezegd. Maar Kruger deed dat niet omdat hij dacht, dat de Engelschen de rai ders zouden hebben gestraft. Ten slotte doet mevr. Green een beroep op het Engelsche volk. Zij vraagt of deze ongelukkige Boeren, die vervoerd zijn naar een streek,, waar geen- gebruik ka/i worden, ge maakt van hun arbeid, en die d'aar door werkeloosheid langzamerhand krankzinnig gemarteld.' worden in. de toekomst Engelsche. onderda nen zullen moeten worden, en of men hun in dat geval niiet de be tere zijde van het Engelsche karak ter moest leeren kennen in plaats van hen over te leveren aan de ge nade van een militair bestuur. Er wordt niets beproefd om d'eze lie den te leeren kennen,, of hun ver trouwen te winnen. Er wordlt geen poging gedaan oim hun arbeid) te gebirmken tot het beplanten van St. Helena, wq^-r die. weinige hoornen worden neergehouwen om tot brandstof te dienen. De vloek, die op Ene-elandls gai> sche onderneming rust. doet zich het schrilst gevoelen, in. de gevan genis v e.rb 1 i j ven, waarvan St. Hele na er één is. beeld wil volgen, en het land.' zal verlaten,. Luiden® het verhaal van eon Boer die tegenwoordig was heeft Botha verleden week op Spitskop ten zui den van Amsterdam zijn volgelin gen toegesproken. Hij verhaalde dat Enerelandl door Europeeeche verwik kelingen in het nauw was gedreven en zeide dat de vriendelijkheid aan die zoich overgevende Boeren be toond een te eken. is dat En geland den tegenstand der Boeren niet kan breken. De „Times" teekent dlaarbij aan dat 'n proclamatie aankondigende dat over een maand alle eigendom men van. Boeren op commando ver beurd verklaard zouden, worden en de aanvoerders als ze gevangen ge nomen. werden, levenslang zullen gedeporteerd worden een heilzame uitwerking zal hebben daar ver schillende commandanten over om- derwarping denken. Stadsnieuws Alsem eene berichten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. „Central News" verneemt uit Kaapstad dat de Boeren geen oogen- blik hebben beproefd Jamestown bezet te houden. De „Standard" meldt dat kolonel Gorringe Kreutzinger dicht op de hielen zit. De ..Morning Post" verneemt uit Brussel dat aan het hoofd der Boe ren in de Kaapkolonie Ghristiaan De Wet staat. De „Times" publiceert een tele gram uit Pretoria, waarin wordt ge zegd, dat de successen der laatste twee maanden den militairen toe stand optimistisch doen inzien, maar de Boeren zullen den strijd voorizetten, zoolang hun z.g. regee ring vrij blijft. Het vertrek van mevrouw Botha naar Europa geeft relief aan het ge rucht dat Louis Botha Krugers voor- Haarlem. 8 Juni 1901, Rangorde en jasrwedden on derwijzers. De afd. Haarlem van den Bond' van Nederlandsche Onderwijzers heeft zich tot den Raad gewend met verzoek de Regelen, betreffende de rangorde en de jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de Openbare Lagere Scholen alhier aldus te wijzigen: dat a. het aanvangssalaris r onderwij zers en onderwijzeressen bedrage f600, b. aan alle onderwijzers en onderw' zeressen acht twee-iaarlijksche ver hoogingen van 100 worden toegekend, c. voor het bezit der hoofdacte de verhooging van f 100 blijve gehand haafd. d.. voor den onderwijzer-plaatsver vangend hoofd de bestaande verhoo ging van f 100 blijve gehandhaafd. e. de bestaande verhooging van 100 voor het bezit der acte voor de Fran- sche taal aan de scholen, waar in die taal onderwijs wordt gegeven, blijve gehandhaafd. De gronden voor deze wenschen zet ten zij in eene Memorie van Toelich ting nader uiteen. Adressanten herin neren er aan hoe de Raad in 1896 reeds gedeeltelijk voldeed aan het verzoek om de onbillijkheden weg te nemen waartoe het toenmalige klassenstelsel voerde en ook verbetering te brengen in de financieele positie van den on derwijzer. Echter meent de afdeeling dat de wijzigingen niet voldoende zijn ge weest. De salarieering'van de onder wijzers moet worden aanvaard op deze twee grondslagen: le. een voldoend minimum, 2e. een voldoend maximum, dat door allen op niet te hoogen leef tijd kan worden bereikt. Vervolgens bespreken adressanten de verschillende punten. Allereerst de sa- larisverhooging. Zij weerleggen de meening dat een salaris van f 500 voor een jong onderwijzer te veel zou zijn, en rekenen uit dat diens reke ning door zijn studiën toch nog met een tekort moet sluiten. Waar de Rijkswetgever het mini mum onlangs op f 500 vaststelde, was hij tevens van oordeel, dat dit slechts op die plaatsen voldoende kan heeten. waar de levenswijze bijzonder goed koop is. In Amsterdam en verschillende klei ne gemeenten in deze provincie is dan ook 't minimum f 600 of f 550. Ten tweede de verhoog^igen. Adres santen wijzen op het onbillijke van de klasseverdeeling. Het maximum van f 1000 dat aan de bezitters der hoofd acte, indien zij tot ond. le klasse zijn bevorderd, genieten zij dus pas op jarigen leeftijd. De onderwijzer zonder hoofdacte kan een maximum van 950 bereiken, doch pas op 60-jarigen leeftijd. De maxima moge weinig verschillen, de totale som. die de een in zijn geheele loopbaan ontvangt, is aanzienlijk hoo ger dan van den ander. En naar de meening van adressanten is dit niet te rechtvaardigen. Adressanten meenen, dat de aanvulling der kennis van den jongen onderwijzer, verkregen moet worden op ander terrein dan dat van de hoofdacte. Wel erkennen adressan ten er de waarde van en wenschen zij handhaving van 100 voor het bezit dier acte, maar het uitzicht op promo tie moet niet alleen bij bezit hiervan worden opengesteld. Nogmaals spreken adressanten zich uit voor ancienniteitsverhooging. Ge deeltelijk heeft de Raad dit beginsel reeds aanvaard, nl. voor onderwijzers le klasse. Deze ontvangen hun aanstel ling als zoodanig 800, na 5 dienstja ren f 50 verhooging, na 10 dienstjaren f 100, en na 15 dienstjaren f 200 ver hooging. Van de onderwijzers 2e klasse, zon der hoofdacte. kan het salaris metan- cienniteitsverhoogingen stijgen tot ƒ650, terwijl dan op 35-, 45- en 60-jarigen leeftijd onder zekere voorwaarden nog toelagen kunnen verstrekt worden van respectievelijk 100, 200 en 300. De meeste huwelijken, ook die der onderwijzers, worden gesl jt.-n tus schen den 25- en 30-jarigen leeftijd. Op ongeveer 40-jarigen leeftijd zal zijn gezin hem dus het meeste kosten. Op dien leeftijd, meenen adressanten, dat het maximum genoten dient te worden. Maar het maximum dient tem dan dan ook in staat te stellen, met zijn gezin behoorlijk te leven, naar de ei- schen, die uit den aard van zijn oplei ding en zijn werk voortvloeien. Hij dient althans iets aan de opv, eding zijner kinderen te kunnen ten koste leggen. Dat dit met een salans van 1000 vrij wel onmogelijk is, zal cok zeggen adressanten door Uw Col lege erkend moeten worden. Met geen ander uitzicht dan dit maximum zal de onderwijzer öf veroordeeld zijn tot het coelibaat, öf fatsoenlijke armoede lijden. Geen van beiden achten wij zal noch Uw College achten iu bet be lang der school. De ervaring leert dat ven burgerge zin in Haarlem ongeveer 150J behoeft. Op grond hiervan verzoeken wij u, acht 2-jaarlijksche verhoogingen van f 100 toe te kennen. Het maximum zou dan worden voor allen 1400, te berei ken na 16 dienstjaren, - terwijl de bezitters der hoofdacte hovend ca nog f 100 zouden ontvangen. De bestaande verhooging van 100 voor den onderwijzer-plaatsvervang°nd hoofd dunkt ons door het meerder werk, dat hij gemiddeld jaarlijks te verrichten heeft, alleszins ge notiveerd. Eveneens is dit 't "eval met de ver hooging van 100 voor de acte voor de Fransche taal aan die scholen, waar t Fransch onderwezen wordt. Gisterenmiddag omstreeks half vijf maakten 2 schippershonden den 5jari- gen Graal, zoo bang dat hij van angst in den Kampersingel viel en meteen zonk. Dadelijk schoten eenige men- schen en een schipper toe, welke laat ste den jongen met een dreg boven water haalde en nu stond hij in een' ommezien op het droge. Hij was nog bij bewustzijn. In het douchebadhuis zijn in de af- geloopen week 542 baden genomen. Het plaatselijk comité voor Algemeen Kiesrecht heeft Vrijdagavond beslo ten de candidatuur-Hugenholtz te steu nen. De huishoudelijke van de Nederland- sche vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel, afdeeling Haarlem, be sloot de candidatuur van den heer Hugenholtz voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer moreel te steunen. Alg.Ned. Bloemist werklieden Bond. Vrijdagavond had in de groote zaal der Sociëteit ..de Kroon" eene open bare vergadering plaats, waarin als sprekers optraden de heeren A. Kap tein en M. de Braai. De zaal was slechts matig bezet. De heer Kaptein noemde de opkomst bedroevend. Hij kon zich rit niet begrijpen daar een ieder bloemistknecht overtuigd is. dat de toestand in hun vale verre van roos kleurig is en daarin geen verbetering kan worden gebracht zonder eene krachtige samenwerking. Evenwel deed het spr. genoegen, dat werklie den uit andere vakken tegenwoordig waren. Het lot van den bloemistwerk- man te schetsen is onnoodig, daar ie der weet, hoe treurig dit ia. Dertig jaar geleden, in den gouden tijd voor de patroons, was het loon ƒ5.40 's zomers en ƒ4.80 's winters. Door den drang door de bloemistwerklie-j den uitgeoefend is het loon successie, velijk verhoogd tot 6.60 zomers en 6 's winters en later tot 7.20 en 6.60. Doordat de bloemistwerklieden steeds doorleefden in oude sleur, en niet drin gend trachtten om verbetering in hun ellendigen toestand te brengen en ge noegen namen met door 's weeks en 's Zondags in hun vrijen tijd te arbeiden, en daardoor in hun onderhoud te voor zien, is verbetering langen tijd achter wege gebleven. Toen evenwel 5 jaar geleden de bloemistwerklieden-ver' eeniging werd opgericht, hebben de patroons uit zichzelven het loon met 0.10 per uur verhoogd, in de hoop dat de beweging zou verslappen. En werkelijk deze vereeniging had dan ook een teringachtig uiteinde. Doch ge lukkig twee jaar geleden ontwaakte, zij weder en gelukte het 't arbeiders secretariaat weder de bloemistwerk lieden te organiseeren. En zoo ont stond weder een bond met eenige hon- derden leden. De bond stelde zich ten doel de misstanden op te lossen langg geleidelijken minneliikpn weg. Het hoofdbestuur der werklieden-vereeni— ging richtte dan ook een schrijven aan het hoofdbestuur der vereeniging voor Bloembollencultuur, om een co mité te benoem - teneinde verbetering te brengen in de misstanden. Vervol geus besprak spr. de ingezonden stuk ken in ons blad one-enomen en crita- seerde het antwoord van Bloembollen cultuur, dat antwoordde, dat het be noemen van een comité niet. op hun weg lag, maar het "rootste gedeelte der leden wel bereid waren op eene andere wijze verbetering te trachten te verkrijgen. Zoo verzochten zij een exemplaar der statuten van onze ver eeniging en een onderhoud met den voorzitter Spr. had daarop met den ■heei Kersten een onderhoud gehad, en daaru.t bl.el, hem, dat de bloemist werklieden wel met hen zouden kun nen samenwerken, mits zij maar eeen aanslag deden op de portemonnaies der ,Het antwoord kwam in hoofdzaak hierop neer, dat zij de Bloe- mistwerkhedenbond. mits hij rechts persoonlijkheid had, aanried donateur te worden van de Vereeniging voor Bloembollencultuur, hetgeen 10 kost te waardoor ook over hunne belangen zou kunnen worden gesproken. d*rern„8,r W8eS 8pr' op dB brutaliteit der patroons, waarmede man het Haarlemsche publick zand in de oogen wilde strooien. De patroons toch be weren, dat zij in gunstige jaren zelfs geen hooger loon genieten dan dat van een Kamerlid, en dat zij niet in staat zijn villas te bewonen. Maar de bloe misten leven wel zoo weelderig dat zij dit niet kunnen doen van 1 iö „er week. Van de 20 firma's hier ter stede bestaat minstens de grootste helft uit Mk h ril 8"' dlC ™sscbien dan niet elk het salaris van een Kamerlid ver dienen doch wel een groot salaris rterinv Waar dal bij h0°l« "'I*™- dei mg loonen worden betaald 9 20 en r 7 50 's vvinters- bij de mees te patroons is dit loon daar verre be- neden en bedraavt het hier en daar niet meer dan f 7.20 en f 0.90. Aldus geven de cijfers in de ingezonden stuk- ken genoemd eene scheeve voorstel mg. Wel raden de patroons hun werk lieden aan geen lid van onze vereeni- ging te worden. Kwalijk te nemen is nun dit met, maar wel moest spr pro testeeren tegen de lage, gemeene iru suniaties aan het adres van onzen bond. Wat wij tot dusverre verkregen hebben, is het gevolg van onze orga nisatie. En dit begrijpen de patroons ook wel; waarom zij steeds de werk lieden waarschuwen om niet tot onzen bond toe te treden. Tevens laak te spr. de houding van de patroons, die waren wegbleven toen het loon- comité verzocht had om een onder houd met hen in eene vergadering. En dan komt men nog met leugens dat de de bloemistwerklieden gepensio neerd zullen worden. Wel is er een Kruseman-foiu' dat bepaalt, dat werk lieden na vele dienstjaren een toelage van 3 per week kr;: -"n. doch van een bepaald pensioen is peen sprake. Al leen is spr. een tweetal gevallen be kend, waaronder pensioen werd toe gekend, doch zoo dat ze 's zomers 3 pe rweek van hun patroon ontvingen en 's winters uit het Kruseinanfonds werden ondersteund eveneens met 3

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1