(NGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubliek stelt de redactie zich n'.et aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of n iet geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. M. de R. Tot mijne verwondering heb ik mijne naam zien staan ondier een Strooibiljet, dat Donderdag verspreid is tot aanbeveling van don heer W. A. J. van de Kamp. Ik stel er prijs op te verklaren, dat ik daartoe geen machtiging hob ge geven. A. F. CAPTEIN. Vervoig Stadsnieuws. Donderdagavond' vergaderde die afidjeeJiing Volksvermaken van de veireenigmg „Koninginnedag". Het bestuur werd1 aldus gevormdVoor zitter de beer M, H. Binger, vice- voorziitterde beer P. L. M. Ket ting, secretaris de beer J. G. Rijk, pcnningmieesterd!e beer F. Th. Grabijn. President Kruger heeft, in zijn hoedanigheid' van, beschermheer van de afdleeling Haarlem en. Om streken van den Nederlands eben Bond van oud-onderofficieren:, aan die vereeniging toegezonden een zilveren medaiUie, om te dienen al.s prijs bij een denzon, zomer te hou den schietwedstrijd!. Op dien penning slaat aan de «ene. zijde bet wapen der Z.-A. Re publiek, en aan de andere zijde „Aangeboden door Z.H.Edl. den staatspresident." Gevonden voorwerpen. Een hondje, een sigarenkoker, een bont boezelaar en1 een kam. St. Bavo. In het gebouw van do Katholieke Kring „St. Bavo" werd Donderdag avond eene goed bezette vergadering gehouden onder presidium van den heer Leistikow om het beken ds schotschrift te bespreken togen het Katholieke geloof gericht. Spr. noemde het een laag gemeen pamflet, waarin Christus door het slijk werd gesleurd, de kerk aangevallen en de leden op een laag standpunt gesteld. Wij hebben getrild van verontwaardi ging, minachtend de schouders opge haald. Wel wordt in deze dagen van strijd hevig gevochten, candidaten worden besproken en hun dingen ten laste gelegd, die niet bepaald waar zijn, maai- op dit pamflet staat te veel. Hierin worden de priesters aangeval len en gelijk gesteld met het uitvaag sel der maatschappij. Wellicht zult ge u afvragen: „Van wie is dit pam flet?" Onbekend is 't niet. Het zijn pnze vrienden niet die zulke dingen de weTeld inöturen. Van de soc.-de moer aten is het niet, getuige de woor den door den heer Hugenholtz gisteren gesproken in eene openbare vergade ring. Van de liberalen kan het even min zijn, ook niet van de anti-revo lutionairen met wie de katholieken wel eens samengaan. Van wie dan, de Christelijk-Historischen, die de r.k. kerk steeds door het slijk sleuren? Ik laat het aan de leden ter beoordeeling over. Daarna wordt het pamflet voor gelezen. Geenszins wil Spr. dit nu weerleggen, daarvoor zou hij meer dan één avond noodig hebben. Een ieder heeft gezegd, het is een vuil, ge meen ding; maar dat neemt niet weg, dat de zaak vóór morgen, den grooten Öag voor Nederland, moet bespro ken worden. Waar onze tegenstan ders zoo vuil zijn om ons te belagen, moeten de kiezers al heeft de Kath. Kiesvereeniglng geen candidaat ge- ftteld de candidatuur van den ka- tliolieken candidaat sieunen. Al zal de heer v. d. Kamp in de Ka mer niet als katholiek optreden, hij zal optreden als een zelfstandig man en als zoodanig stemmen. (Applaus.) Ge hebt hem gezien als lid van den Gemeenteraad ge hebt zijn ijver, en nauwgezet onderzoek in alle zaken Haarlem betreffende, kunnen nagaan. Door 5 categoriën van personen Is hij gesteld. Hij is de rechte man op de rechte plaats. Hij treedt niet op in vergaderingen, want wie dit doet, moet beloften doen, die hij niet kan vervullen. Ook bij zijn gemeente raadsverkiezing heeft de heer v. d. Kamp niets beloofd, maar hij heeft veel gedaan. Hij is, zooals beweerd wordt, geen politiek persoon, maar wel iemand, die zal ijveren voor de rech ten van een ieder. Gaat dus morgen allen naar de stembus en richt uw stembiljet zoo in. dat ge den heer v. d. Kamp kiest. (Applaus). De heer Verbeek weerlegt verder de beschuldiging aan het adres der Kath. Kiesverceniging, dat zij de ka tholieken verzuimd heeft den weg te wijzen. De vraag, aan welke zijde zal de heer v. d. Kamp zitting nemen, aan de rechter -of linkerzijde, daarop acht Spr. een antwoord onmogelijk. Dr. Schaepman, die plaats nam aan de rechterzijde als katholiek, heeft getoond steeds te zitten aan de zijde van het algemee.ne volksbelang. 'En ook aan die zijde zal de heer v. d. Kamp zitting nemen. Daarom is hij onze man. De voorzitter zegt dat de heer v. d. Kamp zal doen wat in zijn vermogen is en dat vermogen is niet gering. Ge kent hem in den gemeenteraad; ik hoop hein ook in de Tweede Kamer te kennen. (Applaus.) De heer Baas, er op wijzende, dat de heer v. d. Kamp steeds voor Zon- dagrust is, spreekt den wensch uit. dat de aanwezigen deze candidatuur zullen steunen. (Applaus.) Een ander merkt daarop zeer lako- uiek op, dat hij deze aanbeveling zeer tardig vindt van den heer Raas, doch dat hij diens naam op de candidaten- lijst van den heer Hugenholtz heeft gezien. (Hilariteit.) Daarna wordt de vergadering ge sloten. Kamerverkiezing. Hoewel het weer van morgen faüsch genoeg was ©ra die miemscbera nu en dJan door een zacht regenbui tje werden begoten, heerschte er toch een zekere spanning in onze omgeving. Men kon zoo zien, d'at er bijzondlere dingen: aan de hand waren. Hier en diaar stomdlem er, vooral in dien omtrek van; die stem- bureaux, te praten in groepjes. Ken- pen waarschuwend,,d!enk je er nissen die elkander passeerden, riet- aam om te stemmen Voor dien in gang van d'e bureaux werd! refclame gemaakt aan den eenien kant voor de cand'idiatimrvan de Kamp. aan den anderen voor de candidatuur Hugenholtz. Wagens die in de stadi rondreden maakten met biljetten réclamé voor de candidatuurvan Styruim. Bij die stem,bureaux wieirdl nog een biljet uitgereikt ter aanbeveling van' de candidatuur—-varu de Kamp. Het bevatte een antwoord op een Donderdag verspreid' strooi biljefc van de geheel onthouders waarbij het stemmen op den heef Van de Kamp werd ontraden. In dli-t ant woord; nu komt voor het foefje, dat de heer Van die Kamp aan de Ver. tot afschaffing van alcoholhouden de da-anken heeft gericht en dat luidt als volgt: Aan de Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. Geachte Mevrouw 1 ,,De in de bijgaande circulaire ge ratelde vragen wensch ik niet te be- ,antwoQrden, om reden i'k vrij man „ben en eventueel gekozen zijnde, „vrij wensch te blijven. „Direct wil ik wel zeggen, dlat „ik het doel van uw Ver., n.l. af schaffing van alcoholhoudende „dranken, onzinnig vind. Zouden „evenwel middelen zijn te beramen „om het misbruik tegen te gaan, of, „om het toedienen van sterke diran- „ken aan minderjarigen te fnuiken, „daar zou ik zeer gaarne mijne bes- „te krachten aan geven, doch wan- „meer iemands corpus en portemon- „naie zulks gedoogt, gun ik hun ge- „rust een borrel, evengoed' als u „welrichli hun een kop chocolade „of een tractaatje gunt. „Met gevoelens van hoogachting, „Uw Dw. Dienaar, (w. g.) „W. A. J. v. d. KAMP. Voor onze redactie is het natuur lijk een zeer drukke d'ag. Wil men aan onze Bureaux, Kampersingel, Bulletins komen halen, het zal ons aangenaam wezen. Maar dringend: verzoeken wij' ons niet over den uit slag te. telefoneer en, we hebben on ze handen te vol om daaraan te kun nen voldoen. Het aantal kiezers in Haarlem voor de Tweede Kamer bedraagt op dit oogenblik 7133, verdeeld' over de zeven districten als volgt I. Beeksteeg 997. II. Ged. Gracht 668. III. Klein Heiligland 1160. IV. Stads Doelen 800. V. Raadhuis 1060. VI. Fr. Varkenmarkt 1152. VII. Geldeloozepad 1296. Volgens onze gewoonte hebben wij' omstreeks half drie geïnfor meerd naar het aantal uitgebrachte stemmen en de navolgende cijfers verkregen,. I. 637. II. 415. III. 683. IV. 480. V. 650. VI. 691. VII. 772. Restauratie van schilderijen. Onder onze stadgenooben, die zich op het gebied der kunst zeer ver dienstelijk maken, mag in de< eer ste plaats d'e heer Frans J. A. Vos, de beleende restaurateur van ons Stedelijk Museum', genoemd' wor den. De algemeen beleende „Hal- sera" hier ter stede, door hem in vol le glorie hersteld', heluoonen onder de werken, die van dezen ijverigetn en kundigen artist dei beste getui genissen afleggen. En het was dan ook bij het bezoek van de Koningin- Regentes aan het Museum on het Raadhuis, in October 1898, bij het aanschouwen van een door den heer Vos gerestaureerde, schilderij, dat H. M. zeer belangstellend) infor meerde naar den naam varu den kundigen artist, d'ie zoo iets ver richt had,. Met d'e beste verwachting richtten wij dam ook gisteren onze schre den naar de werkplaats van deni heer Fr. Vos, die boren d'e Haar- lemsche Bankvereen.iging is gele gen,, om daar een schilderij, dat bij zonder geleden had, doch thans was gerestaureerd: i.n, oogenschouw te nemen. En het zij aanstonds gezegd d'at onze groote verwach ting geenszins beschaamd werd. Het gehavend st-uk, een schilderij van Hendrik Pothoven, voorstellende een portret van een Patriciër, dat door een val op die kachel zwaar beschadigd was en verscheidene scheuren vertoonde, was dlank zij de uitmuntende wijze van behan deling door den beer Vos gevolgd), volkomen hersteld). Niet het gering ste spoor xan die vroegere scheu ren was in Pothoven's stuk meer te ontdekken, de eenheid' van toon, waar retoucheeren noodlig was. mocht onberispelijk heeten, en het portret, bewees dat die lieer Vos. raiet alleen is een zeer bekwaam verdoeker, maar tevens een1 groot kunstenaar, die in den geest dei- vroegere meesters volkomen is door gedrongen., en, de oud'e schilderijen in hun volle kracht weet te herstel len. Dabat vergadering. Toen we Donderdagavond éven voor den tijd dat de de bat-vergadering tus schen de heeren Oostei-baan en Hugen holtz zou aanvangen,, de Smadestraat inliepen, stond voor den imrang van ..de Kroon" een dichte memschen- menigte, die vergeefsche pogingen deed. om binnen te komen. De groote zaal was stampvol. Geen -enkel zitplaatsje onbezet, ^een enkel staanplaats]e onbe-'-' en tot zelfs op het tooneel aan het eind van de zaal en diicht om den katheder stonden de menschen in dichte drommen op elkaar gepakt. De heer .Toosten, voorzitter van het verkiezings-comité leidde de ver gadering en deelde in zijn openings woord de regeling van het debat mede. Het eerst lfreeg de heer O o s t e r- b a a n het woord. Het debat liep, zooals men zich her in neren zal over arbeid-s-wetgeving, algemeen kiesrecht, militairisme en godsdienst. In deze volgorde behandelde de heer Oosterbaan de punten van debat en besprak dus allereerst de arbeids-wet- geving. De anti-rev. partij, tegenover de louter economische strooming in de arbeid'ers-wereld (strooming Domela Nieuwienhuizen) en tegenover de oud- liberale school heeft reeds in 1878 uit spraak gedaan ten gunste van staats bemoeiing met die arbeids-wetgeving, en in 1874 heeft Dr. Kuvnar de eisch reeds doen hooren van bescherming van den arbeider. Zoo willen b.v. de anti-revol., her ziening der Kamers van arhead, en hierin gaan ze samen met dei S. D. A. P. zoodat die Kamers bindende rechtskracht krijgen. Beslist echter is de anti-rev. partij van meening dat mien niet eerst alge meen kiesrecht behoeft J - hebben om tot gezonde sociale wetgeving te ko men. Integendeel, met allerlei prach tige wetten op papier is de arbeider niet. geholpen, doch hii moet zichzelf helpen, door iirachtige organisatie. De anti-rev. partij is dus voorstand ster van het groote beginsel van het behoud van particulier initiatief, en dat beginsel heeft zij willen neerleg gen in alle wetten en ontwerpen van sociale hervorming. Met name noem de spreker de Ongevallenwet, en het ontwerp Pensioenwet. Vandaar met betrekking tot de ongevallenwet- het groote amendement Kuyper, vandaar bij hst pensioenwet-ontwerp dat de anti-rev. d'e arbeider ook zelf willen doen bijdragen. Voorts trok spreker de praktischen uitvoerbaarheid van staatspensionee- ring in twijfel, omdat hR niet begrijpt waar de middelen vandaan moeten komen. Dit in groote hoofdlijnen wat die ar beids-wetgeving betreft. Heit militaire vraagstuk werd hierna besproken. Het is Goddelijke voorzienis-heid dat we in Nederland wonen en het is God's gebod, dat wij het erf onzer vaderen verdedigen. De anti-rev. zei spreiver, stellen groo ten prijs op de handhaving van ons nationaal bewustzijn en zoeken vooral sterkte in de veerkracht van het. volk, in heldenmoed en in het moreel van den soldaat. Het is waar, dat voor leger en vloot te veel geld wordt uitgegeven en de heer Oosterbaan zegt daarom wie mij het leger levert, dat het beste en goed'- koopste in gebruik is. is mijn man. Nu komend tot het vraagstuk van het kiesrecht, ontwikkelde spreker, evenals de vorige maal on historische gronden, hoe zijn partij, uita-ezonderd de sociaal-democraten, het eerst yoor uitgebreid kiesrecht zijn geweest. Zij willen echter geen algemeen kies recht, doch huismans-kiesrecht, want hun beginsel is de souvereinjteit in eigen kring en zij verwijten de sociaal democraten de volks-souvereiniteit te willen stellen in plaats van de Gods- 60uvereïniteit. Het laatste punt was dat van den' godsdienst. De heer Oosterbaan verweet dien socialisten material isme. De richting van het intellect (de liberale) heeft ai- leen op de ontwikkeling van het hoofd gelet; de socialisten zetten de belan gen van de maag voorop, terwijl de aniti-rev. meenen dat alleen dan de wereld beter en de maatschappelijke toestanden beter kunnen worden, wan neer men zich regelrecht tot heit hart nichten. Voorts zei de heer Oosterbaan dat de socialisten andersdenkenden in hun geloofs-overtuiging kwetsen en den godsdienst privaat-zaak noeme, terwijl de anti-revolutionairen den christe- lijken godsdienst als grondzuil van het maatschappelijk leven beschouwen (applaus.). De debater de heer F. W. N. Hugen holtz, betrad nu onder daverend ap plaus bravo-geroep het spreekge stoelte. De heer Hugenholtz begon er op te wijzen hoe hij de volgorde eenigszins an dei" s wensclite te nemen dan de lieer Oosterbaan. Hij wilde in de allereerste plaats het algemeen kiesrecht bespreken om dat dit toch voor de sociaal-democra ten die eerste eiscli moet ziin. Wij zijn voorstanders van algemeen kiesrecht, niet alleen omdait het recht vaardig is dat alle burgers dit aller eerste burgerrecht bezitten, maar ook omdat het onvermijdelijk noodwendig is, dat de arbeiders hun macht in het pariement stellen tegenover de macht der bezittende klasse. De maatschap pij berust niet, op begrippen van recht vaardigheid en humaniteit, doch op het recht van den sterkste. Waai- de heer Oosterbaan had ge sproken over de organisatie der Ka mers van Arbeid, daar zegt Spreker hoe zullen we ooit Kamers van Ar beid met bindende rechtskracht krij gen, als niet arbeiders-vertegenwoor digers zelf de wetten helpen maken en hun leigen belangen behartigen. De heer Oosterhaan wiilde de paar den achter de wagen spannen. Op dezelfde manier toonde spreker dit aan ten opzichte van ongevallen wet. en staatspensioneering. En de heer Hugenholtz ontkende ten sterk ste dat men particulier initiatief kan verwachten van arbeiders, die niet genoeg hebben om rond te komen, en dat het een onmogelijke eisch was, te willen dat zij van hun schamel loon, zouden bijdragen voor hen. Kiesrecht voor gezinshoofden, zoo als de anti-rev. dat willen is econo misch onmogelijk. Spreker wees nog eens op Patrimonium en de deputaten- vergadering en op dr. Kuyper's hou ding in zake het gemeenteraadskies recht, en zijn angst om uit de brand kast in de broodkast te pompen. En waar de anti-rev. den schoolstrijd urgenter dan grondwetsherziening voor algemeen kiesrecht achten, daar spannen zij weer de paarden achter de wagen. De arbeidswetgeving werd nu door den heer Hugenholtz besproken en scherp gecretiseerd de houding d'cr anti-rev. in zake leerplicht (geen schoolvoeding en -kleeding), Ongeval lenwet, enz. Wat het militairisme betreft, hoe zullen wij onze nationale zelfstandig heid bewaren bij een verdedigingsstel sel dat volgens autoriteiten zelf niet voldoende is? Onze veiligheid zit in den naijver der groote mogendheden. Spr. hekelde de roofpolitiek in het algemeen en wees er op hoe dr. Kuy per gaarne een oorlogsschip naar China had gezonden. Met dit militairisme sloot ten laat ste aan de beschouwing over den godsdienst. De heer I-Iugenholtz weerlegde in de allereerste plaats het verwijt van materialisme. Hij noemde het bot materialisme van dr. Kuyper om een oorlogsschip naar China te willen zen den, met roofbedoelingen, Wij zijn geen materialisten, zei Spr. Bij.ons is de godsdienst veilig, maar wij ontkennen, dat geloovige arbei ders, omdat ze geloovig zijn, behooren tot een katholieke of anti-revolutio naire partij. Onder daverend applaus besloot de heer Hugenholtz met de verklaring dat de socialisten ijveren voor betere maatschappelijke toestanden, waarop alleen mogelijk is een ideëel, mooi, rein en godsdienstig leven. Aangezien bij het verschijnen van dit verslag de stembus reeds gespro ken heeft, en er van onze plaatsruimte veel gevergd wordt, zuilen wij uit het vervolg-debat slechts enkele punten zeer kort aanstippen. De heer Oosterhaan vroeg o.a. waar de socialisten, die zeggen zooveel voor het arme kind te willen doen, hun weeshuizen en stichtingen van liefda digheid hebben. Zij houden de hand op den zak. En hij vroeg ook hoe de heer Hugenholtz uitrekende dat er middelen genoeg waren voor Staats pensioneering. De 19 millioen, waar mede de rijksinkomsten zijn vermeer derd, zijn toch verbruikt, en zelfs ko men we 2 millioen te kort. De heer Hugenholtz gaf ten ant woord of de heer Oosterbaan één partij in den lande wist aan te wijzen van 4000 leden, die weeshuizen en stichtin gen van liefdadigheid heeft, als bo vendien die partij nog bestaat uit ar beiders, die zelfs niet voldoende kun nen rondkomen van hun verdienste. En de gelden, waarmede de middelen zijn vermeerderd, zijn uitgegeven voor allerlei zaken, die ook wel goed zijn, doch geen arbeidersbelang, en hadden dus kunnen worden gebruikt voor pensioneering. En waar de heef Oosterbaan gezegd had dat het de hoogste naastenliefde was, op het slagveld nadat men eerst gedood had, de gewonden te laven, daar achtte de heer Hugenholtz niet dooden hoogere christelijke naasten liefde. Ongecorrigeerd. Verschillende bladen meldden op gezag der Opr. Haarl. Crt., dat eerstdaags van Gedeputeerde Staten voorstellen zullen uitgaan tot uitbrei ding der gemeente met aangrenzende gedeelte van Heemstede, Bloemendaal, Schoten en Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Wij Kunnen dit be richt beslist tegenspreken. Wel zijn dergelijke plannen allang bij B. en W. ia portefeuille, maar van een voorstel door Gedeputeerde Staten te doen is ter plaatse waar men zulks weten kan, niets bekend. De R.-K Kiesvereeniging alhier zal heden avond eene algemeene spoed vergadering houden te half 9 in het gebouw „St. Bavo", waarin de vol gende punten in behandeling zullen komen: J 1. Cadidaatstelling Prov. Staten; 2. idem een plaats in district 3 voor den Gemeenteraad, wegens bedanken van den heer Van Schuylenburgh. Vervolg Nieuwstijdingen. Alg. Ned. Vredebond. Donderdagmiddag werd in Diligen- tia te 's-Gravenhage, de algemeene vergadering gehouden van den Alge- meenen Nederlandschen Vredebond. Als gewoonlijk werd zij door den voorzitter van liet hoofdbestuur, mr. J. B. Breukelman, geopend mett, een overzicht van de voornaamste politie ke gebeurtenissen in Europa. Spr. be gon met er op te wijzen dat het Trans- vaalsche vraagstuk en de Chineesche verwikkelingen niet veel verder zijn gekomen. Al moge Lord Roberts toen hij Afrika verliet, plechtig gezegd heb ben dat de oorlog geëindigd was, nie mand zelfs in Engeland die dit, thans nog eelooft. Intusschen wees spr. op het verblijdend verschijnsel van de kentering in de publieke opinie in En geland, en die zeker in de eerste plaats moeit worden toegeschreven aan de werking en kracht der vredes- en ar- bitragevereenigingen in Engeland, die sinds 1899 niet hebben opgehouden te betoogen dat de oorlog een gruwel en een beschaafde natie onwaardig is. Toch schijnt meende spr. met dat ministerie geen ander oplossing der crisis dan volledige annexatie der Republieken mogelijk, ofschoon nie mand minder dan Milner in zijn rap port waarin als hij uitzondering, de waarheid, althans ter decle wordt aangetroffen, a.ls zijne overtuiging te kermen geeft dat van een eventueel verhaal van de oorlogskosten op de bei de zooals hij zegt geannexeerde repu blieken geen sprake kan zijn. Ook de oplossing van het Chinee sche embroglio schijnt vooreerst nog niet aanstaande. De onderhandelin gen over de door China te betalen schadeloosstelling zijn wel is waar uitgeloopen op een plechtig decreet waarbij China erkent 450 millioen 'taels 65 millioen) schuldig te zijn, maar beloven en betalen is in China niet hetzelfde gebleken. Spreker gaf een breed overzicht van de Chineesche quaestie en deed uitkomen dat Rus land een schitterende positie in Azië heeft en geen enkele mogendheid voor alsnog daarentegen is ongewassen. Verder wees de heer Breukelman er op dat zich in Europa andere verhou dingen voorbereiden. Duitschland en Engeland zijn tot elkander genaderd; ook de verhouding tusschen Frankrijk en Italië is hoogst vriendschappelijk, getuige de ontvangst der Italiaansche vloot te Toulon. Terwijl het eene lid der triple alliantie dus met Frankrijk goede betrekkingen onderhoudt, schijnt het of de goede ver-standhou ding tusschen het andere lid, Oosten rijkHongarijeRusland voor een koeler verhouding dreigt plaats te ma ken. Dit werd door spreker nader ont wikkeld. Wat de eigenlijke vredebeweging- betreft herinnerde de voorzitter dat de 79-jarige Frederic Passy een histo risch werk begonnen is getiteld Mou vement de la Paix. Over de arbitrage merkte de voorzitter op dat de quaestie der New foundlandsche vis. ïerij nog altijd niet is opgelost. Verder stipte hij nog aan dat de grens tusschen Frankrijk en Italië en Noord-Afrika door de gemengde commissie is vast gesteld. Tevens is een tractaat tus schen Engeland en Frankrijk gesloten ter uitvoering van de conventie van 1898, waarbij de grenzen tusschen de Engelsche en Fransche bezittingen in West-Afrika zijn vastgesteld. Ook moe ten enkele incidenten nog geregeld worden die vóór het sluiten van dit verdrag zich hadden voorgedaan. Ten slotte vestigde mr. Breukelman de aandacht op de beweging door den bekenden Barclay, ingeleid door zijn artikel in de Fortnightly /Review, waarin hij aandringt op het wensche- lijke van een algemeen arbïtrage-trac- taat tusschen Engeland en Frankrijk. Spreker hoopte dat het zoover mocht komen, hoe onmogelijk het ook schijnt, dan zal steeds meer bewaar heid! worden wat indertijd een vre- devriend zeide, dat die utopie van het heden de werkelijkheid der toekomst is en dat wie de toekomst lief heeft, niet moest wanhopen aan haar voor uitgang. Na deze reden, die toejuiching vond, bracht de secretaris, de heer J. A. Ma zel, verslag uit over het verrichtte, se dert de vorige jaarvergadering, in welk stuk eveneens betreurd wordt dat het einde van dien Zuid-Afrikaanschen krijg nog niet te voorzien is. Wel be staat er thans een hof van arbitrage, doch voor zoover bekend werd tot dus ver door geene mogendheid gebruik gemaakt van deze gelegenheid om het recht te doen zegevieren, bo ven het ruw geweld. Het zou niet te verwonderen zijn, indien de voorstan ders der vredesidee langzamerhand moedeloos begonnen te worden, doch een aanmoediging is gelegen in het feit dat in bijkans alle landen de vre- devrienden blijven volharden in hun pogingen om aan den thans heerschen- den oorlogstoestand door toepassing eener internationale rechtspraak een einde te maken. Herinnerd wordt in het verslag aan het adres dat de bond aan president Kruger aanbood bij zijn bezoek hier te lande. Ten einde te trachten het ledenaan tal van den Bond te doen toenemen, heeft het hoofdbestuur een nieuwe propaganda-circulaire doen versprei den, tengevolge waarvan eenige nieu we leden toetraden. De studenten af- deeling Groningen heeft herichtwegens het gering aantal harer leden te heb ben opgehouden te bestaan. Maar het hoofdbestuur heeft gemeend deze af- deeling nog niet aanstonds als ont bonden te verklaren, doch te wachten of zij door toetreding van nieuwe le den niet weder tot bloei zou kunuen geraken. Op verzoek van het bureau te Bern heeft ook dit jaar het hoofd bestuur een motie aangenomen in het belang van den vrede. Verder werden de verslagen uitge bracht van de afdeelingen Leeuwar den, Den Haag, Dordrecht en Win terswijk. De vergadering was ditmaal bezocht door vele dames bestuursleden van den Nederlandsche Vrouwenbond ter In ternationale Ontwapening, zulks met het oog op het aan de orde gestelde voorstel van den Nederlandschen Vrouwenbond ter Internationale Ont wapening tot nauwer aansluiting, zoo mogelijk samensmelting met den Algemeenen Nederlandschen Vrou wenbond. Ingekomen was een schrijven van een tuinman, te Amsterdam, ter gelei de van een door hem aan President Kruger gezonden schrijven „waarop hij niet de eer heeft mogen hebben een antwoord te ontvangen." In dat. stuk werd God's hulp ingeroepen tot het beëindigen van den oorlog. CORRESPONDENTIE. Een verontwaardigd kiezer. Stuk ken in verband met de verkiezingen plaatsen wij zooals reeds vaak door ons werd meegedeeld niet zon der onderteekeuing. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Malang, van Java naar Rotterdam, vertrok 13 Juni van Periin. Het stoomschip B'ogor, van Rotter dam naar Java, passeerde 14 Juni Po- rim. Het stoomschip Telaraon, van Am sterdam naar Java, arriveerde 12 Juni te Liverpool. Het stoomschip Amsterdam, van de HollandAmerika Lijn, vertrok 13 Juni van Rotterdam naar New-Nork. Het stoomschip Oranje Nassau ar riveerde 13 Juni van Paramaribo t* Amsterdam. Het stoomschip Koning Willem I, van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 12 Juni te Padang. Het stoomschip Prinses Amalia, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 13 Juni van Genua. Het stoomschip Flores vertrok 13 Juni van Amsterdam naar Batavia. Het stoomschip Zillah, Holland.— Amerika Lijn, arriveerde 12 Juni van Amsterdam to Newport News. Het stoomschip Priam vertrok 9 Juni van Amsterdam baar Batavia. Het stoomschip Polyphemus aria- veerde 11 Juni van Batavia te Amster dam, Het stoomschip Timor arriveerde 12 Juni van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Bali, van Moulinain naar Port Said, vertrok 12 Juni van Perim. Het stoomschip Merapi, van Java naar Rotterdam, arriveerde 13 Juni U Suez. Het stoomschip Gédé, van Rotter dam naar Java, vertrok 13 Juni van Marseile. Het stoomschip Koningin Wilhelmi- na, vau Amsterdam naar Batavia, ver trok 11 Juni van Southampton en pas seerde 12 Juni Ouessant. Het stoomschip Prinses Sophie, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 12 Juni van Suez. Het stoomschip Prins Hendrik ver trok 12 Juni van Baitavia naar Amster dam. Het stoomschip Polynesien, met de Fransche mail, arriveerde 11 Juni te Suez en vertrok naar Marseille. Het kan den 16en aldaar worden verwacht. Faillissementen. Uitgesproken: 's Gravenhage, 24 Mei. J. M. G. Post. blikslager te Delft. Rechtere-commis saris jlir. mr. W. H. de Savornin Lob man. 7 Juni. G. J. van der Horst, bou wer, wonende te 's Gravenhage. Ilech- ter-comxnissaris mr. II. A. van Rees. G. A. F. Raland, oud-zeeofficier, wonnende te 's Gravenhage. Rechter commissaris mr. J. F. van der Lek. Utrecht, 7 Juni. Th. Niewerth, te Bunnig. Rechtercommissaris mr. jhr. H. M. J. van Asch van Wijck. De handelsvennootschap onder de firma Jos. van Aelst en Co. en hare individueele leden Joseph van Aelst en A. G. Ruijgrok, gevestigd en wonende aldaar. Rechten-commissaris mr. II. R. A. Boonen. Pieter van Es, zonder beroep, Von delstraat 11, aldaar. Rechter-commis saris mr. J. W. Mulder. Geëindigd: I. II. M. Bastiaens te Amsterdam. F. G. Hitman, bouwkundige te Loos- duinen. W. Lammers bakker, te Geldrop; Hubreclït Merison, koopman te Goer; Corn. Prey, rijwielhandelaar, te 's Hertogenbosch. Laatste Berichten. Moord te Tilburg. Men, seint ons In' de morgenzitting wordt ge hoord Annia van Emdlem, die zegt mielis gezien te hebben. Ze naaide voor haar raam tegenover de kel-k. De griffier leest een verklaring van het tegendeel voor. Deze getuige wil blijkbaar niets zeggen. Maria Smulders doet een lang verhaal hoo Maria Kessels haar café „De Zwarte Ruytor" voorbij kwaim en in die richting dier kerk liep, waar getui ge haar later schuin zag in hel kerk portaal. Deze getuige tracht des schildlers schuld waarschijnlijk te maken, doch is zeer on vertrouw baar. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd14 Juni. G. Steen- kist en G. Langeveld:. Getrouwd1: 14 Juni. P. Martin en A. E. W. van Bommel. Overleden 13 Juni. II. T. Meijer, 2 j. z., Nassau!aan. Bevallen 13 Juni. J. Krook-Theu- nisz, d. 11. M. A. J. GisbelsPlain- ken, z. 12. C. A. VerhoevenDuijff, z. 13. M. AppelboomKossems, d. 14. A. van KampenHartman, z. J. H. KloekKolderie, z. Familieberichten. Gehuwd: 12 Juni. J. A. Stokvic met A. de Vries. Amsterdam. R. Kalff met P, van Goudoever, Baavn J A Med-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3