Hedenavond OPENING F. L. ENGELENBERG, Speciaal voor Kunstbloemen, Eerste Nederiandsche Fabriek van Marteljorisstraat No. 23. Grootste inrichting m dezen aa^d In Nederland. BARTELJORISSiRAAT No. 23. Het partijbestuur der Sociaal-Demo cratische Arbeiderspartij beveelt voor de plaatsen, waar geen sociaal-demo craten in herstemming komen, aan: de heeren Ketelaar (Amsterdam V), Nolting (Amsterdam VIII), Fakker (Alkmaar), Rink (Arnhem), Drucker (Groningen), Van Raalte. (Rotterdam V); als voorstanders der urgentie van grondwetsherziening; voorts de hee ren Lely (Amsterdam IX en Lochem), Knijff (Bodegraven). Lieftinck (Fra- neker), De Klerk (Rotterdam II), Zijl- ma (Zuidhom), Goeman Borgesius (Zutphen), die in Mei 1899 vóór de eerste motie-Troelstra hebben gestemd, of op andere wijze blijk hebben gege ven zich met die motie te kunnen ver eenigen. Het bestuur adviseert aan de hee ren Den Tex (Amsterdam VI), Dolk ('s-Gravenhage I) on Fock (Rotterdam I) ten aanzien van grondwetsherzie ning, met het oog op het kiesrecht hun meening te vragen, ten temde het van hun antwoord af te laten hangen, of aan hen steun kan worden verleend. Waar tegenstanders van het alge meen kiesrecht met elkander in stem ming komen, adviseert het bestuur de partijgenooten tot onthouding van elke deelneming aan de herstemming. Dit geldt zoowel voor de districten Amsterdam I en II, Brielle, Dordrecht, Haarlem, Hontenisse, Rotterdam IV, Utrecht I en II ,waar liberalen en cle- ricalen tegenover elkander staan, als voor alle districten, waar leden der rechterzijde elkander den zege betwis ten. Herstemmingen. De vrijz, centr. kiesvereeniging in 's Is de eerste tentoonstelling op dit gebied welke in ons land zal worden gehouden. De klompenmakers heb ben veel verwachting dat de winkeliers in klompen van de gelegenheid ge bruik zullen maken om rechtstreeks van den maker te koopen. Worden zij hierin niet teleurgesteld, dan zal waarschijnlijk ieder jaar eene derge lijke tentoonstelling worden gehouden, welke dan tevens zoowat een jaar markt zal zijn. Eene der aantrekke lijkheden is ongetwijfeld de inzending van eene Rotterdamsche firma n.l. ma chines om klompen te vervaardigen. De heer J. B. liügenholtz. lid van de Provinciale Staten van Gelderland, heeft het eere-voorzitterschap aan vaard. Donderdag 27 Juni wordt de alge- meene vergadering van den Bond van Klompenmakers gehouden en worden te Apeldoorn zeker een duizendtal klompenmakers verwaont. Moord to Amersfoort. Het heeft den heer commissaris van politie te Amersfoort mogen ge lukken, in beae droevige zaak zoo veel klaarheid te brengen, dat de verd'achte Dinsdagmiddag naar de gevangenis te Utrecht kon worden overgebracht. De verdachte, Gerri.t Vial, bliïft tegenover alle verklaringen en de vele overtuigimgsstukken dia in middels worden opgespoord, alles ontkennen, zooals hij dan ook ge woonlijk pleegt te doen. De met hem aangehoudenen Cornelia Jan> secn, moer bekend: als kleine Koe, Ingezonden Mededeelingeu. (30 Cent per regel). OPGERICHT X JNT 1S90. van mijn nieuw, geheel naar de eischen des tijds ingericht Magazijn, KuBstpianten, Lampenkiippen, Iiampeiigarneeringen, enz. V6,UU1. eT1 0611 timmerman uit Arnhem die het district Hilversum heeft besloten.'Sedlert kort te Amersfoort werkzaam voor d'e a.s. herstemmingen te steu-1 Is, hebben echter zeer bezwaremdle kleuren, als zij maar even kunnen, nen: voor de Prov. Staten, de heeren getuigenissen tegen hem ingebracht, baar bestuurs- en benoemingsmacht Zwaardemaker en D® voor de Toen d'e commissaris hem: hiertoe zoodanig te gebruiken, dat alles wordt Tweede Kamer den heer Reekers. Gelegenheid om dadelijk te vernielen. Op het terrein van die buitenhaven te Scheveningen is men druk bezig aan gespraak kon gehouden worden, heeft verrassende zaken, aan 't licht gebrachtzoo vond zij een, 25-tal ledige pontemooinaies ini het huis van) den verdachte, een) waar roof- hol. democraten, die tegenover kerkelijken en sociaal-democraten staan. Hun zon den zegt zij mogen hun genadig lijk vergeven zijn. Zij zullen, door den nood gedrongen, hun oude plaats aan de linkerzijde der liberale partij weer innemen. De sociaal-democra- TT ,*'1 V 1 -I YV *-CX JliJlCUlGU, x-'C Van ^en varsLagonle, den ^en jian jie^ j,iaci echter niet aanbeve- 22-]arige huzaar Jan Seafers is me- len^ om(jat zij minstens even vijandig die Dinsdag naar Utrecht overige- over cj6 liberalen staan als welke groep braoht om te worden geschouwd. ^er vereenigde rechterzijde ook, maar De Herstemmingen, Wat de blad n zeggen. Verschillende bladen bespreken de houding door de verschillende partijen bij de herstemmingen aan te nemen. Het „Handelsblad" beveelt bij de herstemmingen voor plaatsen, waar vrijzinnig-democraten met kerkelijken of sociaal-democraten in herstemming komen, de vrijzinnig-democraten aan. liet acht de groote beteekenis dei- her stemmingen gelegen in de vraag, boe sterk zal de meerderheid nog- stijgen van de partij, die ree<js heeft overwon nen? Het wijst daarbij op de belangen op onderwijsgebied en op het gebied van den vrijen handel, die op het spel staan. Het blad haalt de woorden van ..De Standaard" aan, „Of er een working majority rechts zal komen, zal eerst op 27 Juni beslist worden." Komt er een kleine meerderheid, dan zal de rechterzijde hare politiek niet krachtig kunnen toepassen, vooral omdat zij innerlijk zoo jammerlijk verdeeld is. Daarom is de juiste tac tiek allereerst voor de eigen liberale candidaten met alle kracht te ijveren, en verder om, waar de keus staat tus- schen een vrijzinnig-democraat en een kerkelijken candidaat, met vereende krachten de .verkiezing te bewerken van den vrijzinnigen democraat, die ons het naast staat en met ons tot keering van reactie zal werkzaam zijn. Verder acht het blad het raadzaam voor de liberalen om waai- socialen met kerkelijken in herstemming ko men zich te onthouden. De „Nieuwe Courant" wijst er op, dat de redeneering, dat nu er een cle- ricale meerderheid komt, het er niets toe doet of zij iets grooter of kleiner zij, niet opgaat. Bij de herstemming- zal het er om gaan, of het den ver- gekregen had, volgden. alzoo die ingehaald wat zij naar hun zeggen van buren en voorbijgangers. Ieder gedurende zooveel jaren hebben ge was huiverachtig heit eerst te spre- mist, dan wel of voortdurend zal moe ken. want de verdachte is zeer ge- ten gerkend worden met een mach- vreesd. i t'Se minderheid, waarvan de regeering De justitie te Utrecht, die Maan, telkens stemmen noodig zal hebben het vormen of gieten van enorme blok- dag eerst tegen den avond kon. ko- om overeind te blijven. Als voorbeeld keu beto-n om voor de in aanbouw men. vond dan ook de zaak geheel noem^ de N. Ct. hetgeen er zal eebeu- zijnde havenhoofden te gebruiken. Der- in het reine en, gaf daarover haar !'en met 1ieel'Plicbt en ve'rhooging der tig van deze stukken van 15 tot 22,000 tevredenheid te kennen mvoerrechlten. KG. gewicht zijn reeds gereed. Onder j Het snel handelen d'er politie, N" Ct- beveelj) de llbe.ra^e candl~ leiding van den ingenieur is een proef dlat tengevolge had' dat er geen rug- daten aan' maa^ thans 00!t de y.ri.]Z'~ genomen om de vernielkracht te on- KW1" dorzoeken der lading buskruit of dyna miet, welke Ln gleuven van de blok ken geborge nwordt ter vernieling der hoofden indien in tijd) van- oorlog zulks noodzakelijk mocht zün. Een oogkleppen rem. In de laatste aflevering van „De Na tuur" komt een stukje voor over een oogkleppenrem voor paarden, d. w. z. een inrichting die den ko-etsier in staat stelt de oogkleppen van he.t paard1 zoo dicht te halen dat het paard niets meer ziet. Paarden die holten zouden vol gens den uitvinder van dezen rem, een Franschman, Ranglaret genaamd, tot stilstand worden gebracht wanneer men hen belet te zien, zooals de uitvin der had opgemerkt toen hij bij een brand in een stal gevluchte en als dol rondloopendfe paarden een mantel over het hoofd had geworpen. De rem moet bij een ---o afneming te Parijs zeer goed1 voldaan hebben. De redactie van „De Natuur" voegt bij deze mededeeling de opmerking, dht oen Hollandlsch koetsier over dit middel onderhouden, als zijn meening te kennen gaf, dat het paard bij aan wending van dit middel niet zou stil staan, maar terstond achteruitloopen of terzijde uitwijken, H. M. de Koningin en prins Hendrik vertrokken Dinsdagnamiddag te 3 uur per rijtuig met klein gevol? naar het Paleis Soestdijk, waar zij tot heden ble ven om weder per rijtuig naai* het Loo terug te-keeren. Te Voorthuizen werd van paarden gewisseld. Acad. Examens. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op St ellingen, de heer A. Visser, geb. te Arnhem. Aan de Universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg het candidaats examen in de Geneeskunde afgelegd door J. A. van der Vliet o"* cum laude door den heer A. W. van Kleeff. Tentoonstelling van klompen Uit Apeldoorn schrijft men ons: Dinsdag 25 Juni a.s. zal in Tivoli te Apeldoorn worden geopend de ten toonstelling van klompen, klompge reedschap en overigens van alles wat in de klompen-industrie noodig is. Zij zal geopend blijven tot en met Vrijdag I bonden partijen van de rechterzijde zal d. a. v. 1 vrijstaan haar program zoo scherp te tevens omdat elke Kamerzetel meer door hen beschouwd wordt en inder daad ook strekt tot een uitnemend mid del van propaganda voor hun partij. De clericale meerderheid te verster ken ware weinig minder bedenkelijk. Daarom adviseert het blad bij herstem ming tusschen sociaal-democraten en clericalen thuis te blijven. In distric ten, waar de kerkelijken onderling in herstemming komen, zal voor de libe ralen persoonlijken voorkeur meest den doorslag geven. Versterking der roomsch-lcatholieken moet echter dooi de liberalen worden vermeden. De „Standaard" meent, dat ditmaal de houding door de antirevolutionaire partij bij de herstemmingen' aan te nemen, zich als van zelf aanwijst. In alle districten, zonder onderscheid waar onze eigen candidaat, of de door ons op 14 Juni gesteunde candidaat, in herstemming komt, zal geen onzer kiesvereenigingen er aan denken, zegt het blad', op 27 Juni haar man van 14 Juni in den steek te laten. Dit geldt voor de 23 districten, waar een anti-revolutionair in herstemming komt. Dit geldt voor Rotterdam I en Amsterdam II, waar we bij de eerste stemming dr. De Visser steunden. Dit geldt evenzoo. voor Schoterland, waar mr. Schokkmg onze man was. Alsme de in Enschedé, Rotterdam V, Utrecht II en Amsterdam I, waar we in ruil stonden met de Roomsche kiesvereni gingen. Evonzoo schijnt het aangewezen, dat. we in Hontenisse op den heer Fruy- tier gaan. en in Katwük en Bodegra ven op den vrij-anti-revolutïonair. Hot laatste natuurlijk na ons verzekerd te hebben, dat de kiezers, die in Hilver sum op Fanoy gingen, nu op Van Heemistra zullen gaan. Dit zijn saam reeds 33 districten. En dan blijven er nog tien over, waarin liberalen, vrijzinnigen en soci alisten met elkander onderling worste- len, en waar we ons dus als regel bui ten kunnen houden. Toch zijn hier uitzonderingen. In Groningen gaan we vanzelf op Drucker. In Amsterdam' waarschijnlijk op Deen. In Zutphen schijnt men nu reeds besloten te zijn, op den ingenieur Tutein Nolthenius te gaan. Misschien geeft, in verband met de Statenverkie zing, ook nog elders onze Centrale voor keur aan een dier beide candidaten. Doch dit alles blijve voor rekening van de plaatselijke kiesvereenigingen. De anti-rev. partij als zoodanig heeft bij deze kibbelpartij in de familie geen belang. Natuurlijk candideeren we in niet één district den sociaal-democraat,; maar vooral nu zelfs bet „Vaderland" openlijk aanried op den sociaal-demo craat tegen ons te stemmer kan liet onze roeping niet zijn, de liberale par tij als zoodanig tegen haar socialisti sche „neefjes" te hulp te snellen. „De Tijd" schrijft: „Een specifiek katholieke Regeering is nu eenmaal in Nederland onmoge lijk. Het beste wat voor ons te. verkrij gen valt, is een regeering der rechter zijde,... waarin het katholieke element niet, onvertegenwoordigd bleef; een re geering, welke door onze medewerking is tot standi gekomen: welke alleen door onzen steun zich in het bewind kan staande houden en welke daarom met onze belangen en wenschein te re kenen heeft. Bij de herstemmingen moet men on zerzijds er op bedacht zijn, den weg voor een zoodanige Regeering te effe nen reeds nu de taak van zoodanige Regaering te vergemakkelijken." Sporten Wedstrijden. Tuf-Tuf. Nederiandsche Automobiel- Club. De tweede dag van den Automobie- lentoer van de Ned. Aut.-Club ie even als de eerste goed afgeloopen. 42 rij tuigen verschenen aan, den afrit te Enschede voor het traject naar Assen. De bedekte lucht klaarde bij Almeloo op en maakte plaats voor zonneschijn met Zuid-Oostenwind. Van Almeloo tot Ommen! was de weg zeer slecht door den, hevigen regen van den vorigen dag. Door de mooie dreven langs den straatweg, ging het door H enge loo, Borne, Zenderen, Al meloo, Wierden, Nijverdal, Ilellen- doorn, Lernele, Ommen, Ommerschans Avereest, Stapel, Zuidwolde, Teraar loo, Hoogeveen, Pesse, Eur singe, Spier, Bcilen naar Assen. Te Hengeloo was de geheele bevolking qp de been en werden de automobïeïisten door de schoolkinderen luide toegejuicht. Te Borne had men de vlaggen uitgesto ken en bij de brjig te Hoogeveen be strooide men de rijtuigen met rozen, eene attentie, van de firma- Gebroeders Gratama. De firma Verwey en Lugard had voor dezen automobiel toer 10,000 nrentbvief- kaarten laten maken van Utrecht, Appeldoorn, Enschede, Groningen en Leeuwarden, die zeer grooten aftrek vonden. Van de 42 rijtuigen kwamen er 34 te drie uur aan den controlepost. Wielernieiiws. Grand Prix. De series voor den „Grand! Prix" de la République op 22, 27 en 30 Juni a.s. zijn als volgt verdeeld: le serie: Jacquelin, Ciselet, Vasse- rot, Cervol; 2e serie: Ellegaard, Eros Math-ieu, Hummel; 3e serie: Arend, Deleu, Guignard, Gentel 4e serie: Van den Bom, Ferrari, Soler, André; 5e serie: Grogna, Vanoni, Balajat, Co lombo; 6e serie: Iiuber, Broka, Hum- bert, Dei, Mercier; 7e serie: Seidl, Rui- nart, Anzani, Brécy, 8e serie: Momo, Schilling, Jue, Dangla; 9e serie: Pro tin, Prévot, Trante, Dirheimer; 10e serie: Conelli, Bourotte, Breton, Porta; lie serie: Tommasselli, Didier-Nauts, Graveau, Michiels; 12e serie: Howard, Louvet, Rossetti, Millo. Major Taylor Hopt Ellegaard. In het buitenland zijn de wieler wedstrijden in vollen gang. Te Aken was de ontmoeting van de neger Mayor Taylor en den Deen Ellegaard de hoofdschotel, die een zeer mooien strijd te zien gaf waarbij de neger d)e eerste afdeeling (1200 m.) met 10 cen timeters verloor. De tweede en derde afd. werden echter door hem gewon nen resp. met 1 en 11/2 lengte. Een In ternationale wedstrijd (1200 m.) in se ries en beslissing werd gewonnen, door Van den Born, 2. Gougoltz, 3. Dangla. Zeilen. Een nieuw plan wordt in Engeland en de Vereenigde Staten overwogen. Het geldt een zeilwedstrijd op den At- lantischen Oceaan, van Sandy Hook naar Kaap Lizard. Er zouden mede dingen de „Constitution", „Shamrock II", „Shamrock I," „Columbia" en de „Independance." Letteren en Kunst. Onder groote belangstelling uit bouw kundice en kunstenaarskringen werd Dinsdag op Eik en Duinen begraven het stoffelijk overschot van Paul Du- riieu, bouwkundig ingenieur, wiens verdiensten werden fehuldigd door den president van dén Haagschen Kunstkring, mr. Snyders van Wisse-, kerke, en door Mesdag, voorzitter van .Pulchri' Studio", dliei een groot bloem stuk op de kist legde. Hermann Grimm, t Te Berlijn is in den ouderdom van 73 jaar overleden die te Cassel geboren hoogbiraar in de kunstgeshiedenis aan de Berlijnschei universiteit Her< mann Grimsu. Grimm studeerde eerst in de rechten, later in de geschiedenis en die philolo- gie. Sedert 1873 was hij te Berlijn pro fessor; zijn college® trokken zeer vsej toehoorders. Hij schreef voornamelijk werken o kunstgeschiedenis; zijn hoofdwerk is „Des Leben Michel Angelos," verder schreef hij een merkwaardig hoek over Goethe, studiën over Homeros, ook ga» dichten en drama's, een roman, ..üi'e Unüberwindlichen machte." Gemengd Nieuws. De zuurstof raakt op. Ons nakroost loopt gevaar van bil gebrek aan zuurstof ten gronde te gaan. Niemand minder dan Lord Kei vin (William Thomson) is het die zijn waarschuwende stem verheft tegen dc groote verkwisting van zuurstof waar aan onze hedendaagsche nijverheid zich schuldig maakt. Lord Keivin re deneert als volgt: Toen de aardbol begon af te koelen, heeft de oorspronkelijke dampkring vermoedelijk alleen uit stikstof en kooleuur bestaan, zonder vrije zuur stof in noemenswaarde hoeveelheid. De zuurstof is er pas bij gekomen ten gevolge van den plantengroei, daar de planten het vermogen bezitten om on der inwerking van de zonnestralen de zuurstof uit het water en het koolzuur vrij te maliën. Langs dezen weg is on ze atmosfeer in dien loop van vele eeuwen langzamerhand geschikt ge worden voor liet ademen van dierlijke wezens. Tegelijkertijd heft de planten wereld de koolstof in den vorm van hout en bladeren opgestaneld. Men weet uit verschillende waarne mingen dat de lucht inderdaad met de toeneming van de vegetatie rijker aan zuurstof wordt, daarentegen door verbranding van plantaardige zelf standigheden armer aan zuurstof. Lord Keivin maakt nu de volgende berekening. Op eiken vierkanten me ter van de opppervlakte van de aarde komt gemiddeld een gewicht van 2000 KG. zuurstof. Daar de oppervlakte van de aarde 510 billi'oen vierkante meters is, weegt de geheele hoeveel heid zuurstof van den dampkring 1020 billioen ton. Omdat echter al de zuur stof in den dampkring afkomstig is van den plantengroei, moet deze zuur stof omgekeerd) voldoende zijn voor het verbranden van alle levende en (gedeeltelijk als steenkool) in den schoot der aarde begraven planten en boomen. In bet algemeen vereiischt een zekere hoeveelheid brandbare stof voor hare verbranding de drievoudige ge- wichtskoeveelheid aan zuurstof, en daaruit volgt dat op den heelen aard bol niet meer dan 340 billioen ton brand aanwezig kunnen zijn. De ge- heolë hoeveelheid is natuurlijk bij lange na niet toegankelijk voor de men- schen, want een groot gedeelte; ligt onder den bodem van de zee of in an dere onbreikbare diepten. Van den bereikbaren schat wordt nu in toenemende mate door de industrie afgenomen ,en men weet dat de ko lenbekkens waaruit men kan putten, in 500 of 1000 jaren gedaan moeten ra ken. Lord Keivin waarschuwt nu dat het verbrandingsproces van deze kolen niet zonder opslorping van atmosfe rische zuurstof kan geschieden en dat naar zijn berekeningen deze afneming van zuurstof zoo groot zal zijn dat in ongeveer 400 jaren het grootste deel van de zuurstof uit de lucht verdwe nen en door koolzuur vervangen zal zijn, wat natuurlijk den d'ood van alle wezens die door longen ademen, zou beteeken en. De conclusies van Lord Keivin berusten, zooals geze^ op de onderstelling dat alle vrije zuurstof 5n de atmosfeer afkomstig is van plan tengroei, wat echter niet bewezen kan worden. Maar om zijn onderstelling aannemelijker te maken,, stelt Lord Kelvin in het licht dat in de' oudste gesteenten van de aarde, b.v. graniet, geen zuurstof gevonden wordt. De Köln. Ztg. hoopt op de ontzaglij ke massa water om zoo noodig het de ficit aan zuurstof in onze atmosfeer aan te vullen. De vraag is echter, lioe het mogelijk is de zuurstof uit het wa ter vrij te maken zonder dat de bron, waaruit liet daartoe' benoodigde ar beidsvermogen voorkomt, zelf weer vrije zuurstof verkwist. Verder vindt de Kölnische het een geruststellend feit dat men in die laatste vijftig jaren geen vermindering van de hoeveelheid zuurstof in de atmosfeer heeft kunnen aantoonen. ■ten welfde over de stad in een golf van prachtige kleuren, deed die ju- weeleni boven die mi nareis flikke- aiert, polijste hare koepels als met goudipoecüer. Nergens in eendg landi bad! hij eéh zoo verrukkelijk schouwspel gezien, En in dat uur kwam het hem voor diat het licht ook scheen op het ge laat van het meisje aan zijn zijde, ien het een alles overtreffende schoonheid verleemde in zijn Liefe lijkheid en eenvoud'. Hot Oosten in het Westen, zei hij., ineengeschakeld) dloor het licht. Het is alsof d)o zon opniieuw zal rijzen. Voor u, zei zij. Hij wenddle de paarden emi zij galoppeerden naar de stad' terug. De schemering nam meer en meer .toe. In dit oogeniblik genoot hij van tien wilden galopwaarin de Arabie ren overgingen. Hij kon zich ver beelden te vluchten, weg naar de steden van het Westen, naar het verblijf van' vrijheid, naar het huis waar lessen van Liefde en hoop wer den gegeven en- eene die ze met hem zou leeremi. De zon zou wel rijzen; maan* de nacht moest eerst verge ten zijn. Houdt gij van paarden vroeg hij eensklaps, terwijl de drie paar den op zijn aanraking voortrenideai en, de slede heen en weder rolde als een boot op zee. Zij hebben meer gevoel dan menscben, zei zij. En zijn, ze gemakkelijk le be sturen Soms, ik zou denken, dat'de uwe een uitzondering maken. Zij was niet bevreesd, miaiar hij kon toch een klein gebrek aan. ver trouwen opmerken,, en welk eien goed! menner hij was, d!e vaart ber gon hem te beangstigen. Hij hield te vergeefscb d'e teugels in. De Ara bieren wilden naar huis. Zij: galop peerden) snel als wind over die be- vrozen sneeuw, naar den stal en de open deur. Goede God, riep hij eindelijk uit. Ik geloof dat zij mij' over meesterd' hebben. Zij lachte wijl zij er genoegen in vond. Zij zijn prachtig uw paarden, zei zij, eni daar is de poort. Hij zag vooruit om te zien naar dleni eenzamen slingerenden weg die rechtop d'e wallen aanging, als een straat baar een muur. Vrees voor hun vaart had nu het span be vangen. Zij galoppeerden met ge bogen halzen caa schuim op hun lip pen. Een van hen liet een zacht ge luid h'oorem. dat klank alsof een kind snikte in pijn. Dane, had' nog- eens zoo'n geluid gehoord toen een woest paard hem afwierp voor de deur van een herberg te Melton. Is die poort open? vroeg hii nu. Tot zonsondergang, antwoord de zij D'an zullen wij die nu gesloten, vinden. Dat denk ik Wel. Hij, keek naar haar lachend ger zichitje em dacht dat hij nooit een vol'komieuer getuigenis van moed had "*ezien. Zij moet nu webe.ni, zei hij in zichzelf, dat de dood haar na bij. is. Als de rvaardem tegen de poort aanrenden, dan zou de slede als glas tegen den wal stukgeslagen worden1. De bittere spottennij van heb feit. herinnerde hem eir aan, d'ab hij zou sterven op hetzelfde oogenblik dlat hij het mieesb wensch- te om te leven. Zij,, on haar beurt, kende bet gevaar; rbaar het Leven hadl haar niets aan te' bieden. Als het moest eiindigeni, zooals zij, ver wachtte zou het gelukkig zijn dat het einde kwam in.den lemtetitd hunner vriendschap. Zij waren de bocht van den wieg om, en konden de l'age wallen en de poort recht voor ben zien. Er waren menscben nabij de ooort, kozakken' van de warde, ambtenaren van de accijnzen, oo kgendarmes. Een wagen met huisraad1 stond rechts van de poorb, en klleine groe pen voetgangers haastten zich om voor het vallen van dien avond bin nen d:e stad te zijn. Een wonder al leen kon hun leven redden, dacht. Dane. Fékla zat nu bewegingloos, d'e lach nog in haar oogenhaar ge laat tot hem opgeheven. Zij moest de waarheid weten. Zij' kon, on danks alles, nog lachende oogen tot do zijne opheffen. De ijdelhedd op zijn bekwaamheid als bestuurder was vergoten in het zien' van haar moed. Zij zullen voor de poort stop pen, zei zii eindelijk. 'Zij zullen tot zichzelf kamen. I-k vrees van niet, zei hij' grim mig. Zij blijven blindelings door rennen,. Hij spaak naar ziin ondervinding en w.ist dat hij' gelijk had. De slede- slingerde nu als een schip op een onrustige zee. Een wolk sneeuw stoof om hen heen; het ijzer sloeg oo den hardien wieg ais mot een ha mer en dreigde bij de aanraking te versplinteren. Voetgangers schreeuwden woest en maakten ge baren. Mannen en vrouwen vlogen uit de huizen om hen te zien dloor die witte wolk waar achter de man en de vrouw moeilijk waren te on derscheiden. Als een voorbijvlie gend1 panorama scheien de "czicbt- leinider ieder oogenblik dluïdelijker te worden,* die torens en de koet- pels, en de minarets van Moskou kwamen nabij. Daar-vooruit was de poort, half gesloten', geblokkeerd door de wagens, verdedigd dooa* de wacht. Dane zei tot zichzelven dat die- slede tegen den wal in kleine stukken zou worden geslagen. De teugels om ziin handen gewonden, zijn voeten stijf tegen de sl'edie ge plant. trachtte, hij het linker paard' om te werpen, en de laatste kans te beproeven, maar het dier bleef op zijn beenen en met een anderen zwaai zwenkte de slede rechts af. •en werd met nieuwe hevigheid voortgesleept naai' do barrière en heit einde. Mi in Godlriep hij! uit. ik kan niets meer doen.. Zij sprak niet meer, maar haar eene hand sloeg zij om zijn arm. en drukte dien: als zwijgend ant woord. Dat oogenblik van vevaar had hen elkaar loeren veristaa/n, zoo als een. jaar van samenleven nooit had: kunnen doen. Hare stille op merking was door hem begrepen. Zij verheugde zich aan zijn zijde te zijn. Toen die poort nog honderd schreden van hen, verwijderd was, sloeg hij zijn arm om haar heen en trok haar dicht togen zich aan. Eni zoo wachtte hij af wat er komen zou. De wachten aan de poort hielden hun blikken, gevestigd op de vlie gende slede, toen zij op eemigen, af stand van de wallen was. Mannen kwamen op den' weg aanvliegen mei zwaaiende arrnen en woest ge- scbneeuw, om d'e voetgangers te waarschuwen. Een boer begon op ziin paarden; te vloeken en trachtte zijn wagen op zijde te trekken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2