SrKssrrsg Tweede Blad, behoorende bij ,Haarlem'8 Dagblad" van Donderdag 20 Juni 1901. Mo- 5512 Brieven uit Berlijn. (Van onzens-j Onthulling van liet „Bismarck- National- Denkmal" vóór het Rijksdaggebouw. Berlijn, Zondag, 16 Juni 1901. Wer z'dhlt die Haupternennt die Namen Vandaag voor 30 jaren, den 16en •Juni 1871 hield do oude Koning Wil helm, Keizer van het pas gevestigde Duitsche rijk met zijne helpers Bis- marok en Moltke en zijn generaal.' aan het hoofd van troep©ndeeden uit het geheelo leger zijn zegevierenden intocht binnen de rijkshoofdstad Ber lijn. Dertig jaren is een langen tijd' m een menschenleven. Op enkele uitzon deringen na z n al de hoofdpersonen van dïen denkwaardigen dag reeds bij hunne vaderen vergaderd. De oude Keizer, Moltke, Bismarck, prins Frie- drich Karl, Blumenthal, de toenmalige kroonprins Friedrich, deze allen be- hooren niet meer tot de levenden. Toen in 1896 bij gelegenheid van de herdenking van den honderdsten ge boortedag van den ouden Keizer, diens National-Denkmal onthuld werdl vóór he't aloude slot, was men er in het groote publiek maar zeer weinig over gesticht, dat bij een dergelijk stand beeld, de verheerlijking van den ouden Keizer als grondvester van het rijk voorstellende, diens getrouwe paladij- aen geheel waren voorbij gegaan. Het Duitsche Volk heeft intusschen deze fout hersteld. Uit vrijwillige bij dragen, bijeengebracht in alle deelen van het uitgestrekte rijk, te zamen. de kapitale som van 1.200.000 mark ver tegenwoordigend, is een Bismarok- National-Denkraal bekostigd, even imposant als het standbeeld van den ouden Keizer, en door de omgeving waarin 't is geplaatst, veel meer spre kend en tot zijn recht komend. Een monumentaal standbeeld voor Moltke zal eerlang worden opgericht voor het Generalstabsgebaude in de nabijheid van den Rij^dag. Nadat de onthulling van het Bis- marck-standbeeld, welke op 5 Juni was bepaald, tengevolge van den plotse- lingen dood van graaf Wilhelm Bis marck, den tweeden zoon van den 'ijzeren Kanselier, moest worden uit gesteld, heeft men waarschijnlijk ter herinnering aan den intocht van den grondvester en eersten Kanselier van het Duitsche rijlc binnen Berlijn, den 16en Juni gekozen als dag voor de onthulling, Zou het wel droog blijven? De dui zenden, die de tribunes links en rechts, het platform rondom het standbeeld, en de monumentale trappen van het Rijksdagsgebouw bezet houden, kijken met een bedenkelijk gezicht naar de lucht. Van alle kanten komen grauwe regenwolken opzetten, welke elk oogenblik dreigen los te barsten. Doch men troost elkaar. Straks zal het wel weer opklaren. De „Hohenzollernzon" zal wel doorbreken, wanneer de plech tigheid begint! En het is droog geble ven al heeft de „Hohenzollernzon" zich ook schuil gehouden. We hebben hier namelijk ook een „nationale" zon evengoed' als in Holland! Voor mij ligt het masale, geweldi ge Rijksdagsgebouw met zijn hoog oprijzende zuilen in het roididen, de monumentale vierkante hoektorens en den zwaar vergulden koepeL Het „Rijkshuis", dat met zijn granieten onderbouw er uft ziet alsof het in staat is, eeuwen te trotseeren, is in feestkleedij, Uit alle torens, uit den koepel, uit de zijramen zijn de veel kleurige Vlaggen der verschillende bondsstaten gestoken. De: hoofdgevel van het gebouw, diat een boekplaats inneemt van het uitgestrekte Konings plein met de Siegessaule tot middel punt, waarvan straalsgewijs tal van lanen, de Siegesallee, de Friedensal- lee en anderen uitloopen, was vroe ger door hoog hout en bosschage vrij wel aan het oog onttrokken. Daarin is nu verandering gekomen. Waar vroeger een fontein te midden van struikgewas en bloemen haar water omhoog spoot, is nu het Bismarck- standbeeld opgericht, dat met bijbe- hoorende bronzen- en zandsteen groe pen en de bassins links en rechts, waaruit vier fonteinen opspuiten, de geheele breedte van het Rijksdagsge bouw inneemt, zoodat men nu van den rijweg af een prachtig gezicht heeft gekregen op het „Rijkshuis" en zijn stichter. Doch deze is voorloopig nog aan het oog onttrokken achter grijs linnen, dat rondom tusschen vier hooge mas ten is gespannen. Recht tegenover den ingang van den Rijksdag met het front naar het standbeeld is een fraai ruim „Kaiserzelt" opgericht, wit met goud, met roode tapijten belegd en met groo te blad- en waaierplanten versierd. Roode armstoelen voor de „Höchste en Allerhöchste Herrschaften" staan gereed. Links en rechts van het „Kai- serzelü" loepen iin een wijden boog roodbekleede tribunes, amphitheaters- gewijs gebouwd, welke in den vorm van een halve maan het geheele „standbeeldterrein" insluiten en bij de uitloopers der monumentale trappen voor den Rijksdag eindigen. Achter de tribunes rondom hooge masten, met de wapens en vlaggen der verschillen de bondsstaten, onderling verbonden door slingers van dennegroen. De dui- zende „geladene Gaste" on de tribu nes van beide zijden en op het groote 1 platform rondom het standbeeld, vor men te zamen één reusachtig boeket levende, kleurige bloemen tusschen het frische groen van het opgaand! ge boomte daar achter. Rijk en veelkleu rig is het tooneel. Schitterende uni formen, lichte toiletten overaL Op de bovenste rijen van de tribunes links en rechts hebben zich de afgevaardig den der Duitsche studenten opgesteld in hunne kleuiige paradeuniformon, „in vollem Wichs", met hunne talloo- ze vaandels. Allen dragen het kleine petje, de „Cirivis" schuin on het hoofd, een degen in de vuist met witte vecht handschoen. Boven hunne hoofden hebben een groot aantal photografen hunne cameras opgesteld', allen in de richting van het „Kaiserzelt" en het standbeeld. In de verte zien de donkere cameras er uit als de mon den van dreigende kanonnen. Op het terras links van het stand beeld wemelt het van officieren en leden van den gemeenteraad'. Daar is ook do plaats voor de professoren der verschillende Berlijnsche universitei ten, die allen in groot pontifikaal zijn Verschenen. Zij dragen rijke toga's naar gelang van de kleuren hunner faculteit. Sommigen zijn in toga van zwarte moirézijde, waarover een lan ge karmozijnrood fluweelen cape wordt gedragen met goud' geborduurd en met hermelijn omzet. Op het hoofd een barret of hoed van karmozijnkleu rig fluweel, in vorm veel gelijkend op de hoofddeksels der middeleeuwsche landsknechten. Anderen, daaronder professor Engelmann (schoonzoon van professor Douders), die tal van jaren den leerstoel van physiologie Utxiecht bekleedde, dragen een toga van licht rood laken met kraag en op slagen van fluweel in dezelfde kleur en een barret eveneens van rood flu weel. Professor Engelmann met zijn interessante kop wandelt heen en weer en slaat met beide armen de einden van de wijde roode toga over elkaar. Onwillekeurig dacht ik aan de badin richting waar men na een verfris- schend bad zich warmpjes in zijn bad mantel hulk Tusschen de granieten, zuilen van het middenschip van den rijksdag daalt een levende stroom witte schoolkinde ren de trappen af naar beneden. Het is alsof het gebouw plotseling gaat le ven. Nog steeds houdt de „waterval' van witgekleurde/ meisjes aan. Dan volgen schooljongens in grooten geta le, die eveneens de trappen afdalen. De meisjes nemen beneden voor de monumentale trap, rechts plaats, de jongens links. Daarachter op de trap pen scharen zich over de geheele breedte van het reusachtige gebouw vereenigingen met hunne banieren. Weer worden de hooge deuren tus schen de zuilen geopend, nu voor de leden van den Rijksdag, het Pruisi sche Abgeord'nettenhaus en liet Heirren- haus, die in gesloten rijen de trappen afdalen, het breede terras van het standbeeld oversteken en zich opstel len tusschen het standbeeld en bet Kaiserzelt. Daartegenover, rechts van het pa viljoen staan de ministers, de leden van den Bondsraad en de vreemde di plomaten. Onder de ministers zie ik ook een oud manneke staan met iet wat krommen hoogen rug, den hoed schuin in den nek. Het is de oude vor9t Hohenlohe, Bismarck's opvol- gei'. Over het uitgestrekte terrein hangt een zwaar gemurmel van duizende stemmen. Het wachten is nu alleen nog maar op het hof. Evenals op het tooneel, waar de koristen aan beide zijden zijn opgesteld, die op het ver schijnen der solisten, hun gezang aan heffen, wachten hier de zwijgende ko risten op de „solisten van den dag," dlie precies op tijd komen aanrijden over het Koningsplein, dat natuurlijk geheel is afgezet, zooals hier te doen gebruikelijk is. In het gevolg van den Keizer bevindt zich prins Albrecht met zijn zonen. Aan den ingang van het paviljoen wordt het hof door den te gen woordi gen rijkskanselier, graaf Bülow, door den president van den Rijksdag, graaf Ballestrem en door het comité van het standbeeld ontvan gen. Terwijl de Keizer en de Keizerin plaats nemen, wordt door de schoolkin deren daartegenover het k'oraal: „Die Himmel preisen des Allmachtigen Ehre" aangeheven: Wonder mooi lclinkt het plechtige lied te midden der doodsche stilte. Dan houdt de presi dent der feestcommissie, de oude heer von Levetzow, oud-president van den Rijksdag een toespraak. Jammer no eg niet te verstaan. Na hem neemt graaf Bülow het spreekgestoelte plaats. In zijn met gloed uitgesproken rede neemt de rijkskanselier namens Keizer en Rijk het standbeeld van de commissie over. Bülow, die bij Bismarck is ter school gegaan, en onder diens persoonlijke leiding zijn diplomatieke loopbaan is begonnen, brengt in .een lange toe spraak de onvergetelijke diensten van dan ijzeren kanselier in herinnering. Hij doet uitkomen, dat Bismarck nimmer tot een bepaalde partij heeft behoord. Geen partij kon alleen op hem aanspraak maken; integendee,l hij behoorde aan de heele natie. Bis- •marek was en zal voor alle tijden zijn „Nationales Eigentum". Waar een Goethe het Duitsche volk geleerd heeft te denken, daar heeft iBsmarck zijn volk geleerd te handelen. 4 lleen het Diutsche volk is in staat dozen man geheel te begrijpen Moge hij als een „Feuersaule" zijn voor ons volk ten allen tijde, als een wegwijzer in goede en in kwade dagen. Met een „Hoch" op het Hohenzollernhuis en den Keizer eindigt Bülow, waarop het kinder koor het „Deutschland, Deutschland über alles!" aanheft. Langzaam zakt het doek omlaag. De geweldige ijzeren kanselier wordt zichtbaar. De bronzen figuur, 6 1/2 meter hoog, staat op een massief-gra nieten piëdestal eveneens van 6 meter hoogte. De kurassiershelm is een wei nig naar achteren geschoven. De eene hand rust op den sabel, in de andere houdt de kanselier een oorkonde. Reinhold Begas is er bijzonder goed in geslaagd de typische herculische ge stalte van den ijzeren Bismarck weer te geven, zooals hij daar staat, het hoofd een weinig naar rechts. Aan den voorkant en aan den ach terkant van het piëdestal zijn twee kolossale figuren aangebracht; voor: de knielende Atlas, den wereldbol tor send; achter: een jongeling, die met opgeheven hamer het rijkszwaard smeedt. Links en recijts, eenige tre den lager, nog twee groepen, evenals de andere in brons uitgevoerd. Links Sibylle, op de Sphinx gezeten, die in het geschiedboek staart; rechts de Germania, in staande houding met den voet op den panter. Aan de voor zijde van het piëdestal in gouden let ters het woord „Bismarck" zonder meer; aan de achterzijde: „Dem erslen Reichskanzler das deutsche volle 1901." Geheel alleen treedt de Keizer naar voren. Achter hem gaat een heer van zijn gevolg met galarok met een groo ten krans. De Keizer neemt den krans van hem over en gaat dan alleen naar het standbeeld waar hij den krans met breede witte linten neerlegt, een mooi moment. Een ander mooi moment eeni ge oogenblikken later. De Keizer in gesprek met vorst eHrbert Bismarck, die evenals de Keizer in generaals uniform is verschenen.. De eenig over gebleven zoon van den beroemden va der heeft een groote gelijkenis met den ouden kanselier. Hij is grooter dan de Keizer en houdt den geheelen tijd, dat de Keizer hem toespreekt, de hand aan den helm. Het hof neemt hierop het standbeeld in oogenschouw; voorop de Keizerin in een bijzonder mooi zacht mauve toilet met dito hoed en veeren boa. Naast haar gaat de maker van de groepen, de beroemde beeldhouwer Professor Reinhold Be- gas. Achter de Keizerin volgen de Keizer en vorst Herbert Bismarck. Daarna de andere leden van het Kei zerlijke huis en het gevolg. Terwijl de schoolkinderen het nationale lied zingen, slaan de studenten boven op de tribunes rhytmisch hunne degens tegen elkaar. Bij het verlaten van het terrein wordt den Keizer het „Hoch" toegeroepen door den president van den Rijksdag, graaf Ballestrem, dat door alle aanwe zigen wordt overgenumen. Buiten, voor den ingang hebben zich de stu denten opgesteld, die hunne banieren laten zinken wanneer üe Keizer in stapt. Tallooze kransen worden bij hel standbeeld neergelegd, terwijl de ver schillende vereenigingen met hunne banieren en vaandels voorbijtrekken. Het witte lint van den lauwerkrans des Keizers draagt de opdracht: „Des grossen Kaisers grossem Diener." K. Rechtszaken. Vonnissen wegens verduiste ring. Dezer d'agen h&ddJen zach voor bet gerechtshof te Elberfeld; zes dief achtige postbeambten uit Ohligs^ en hun handlangers te verantwoorden. De aanklacht was gericht tegen do gewezen1 hulppostboden Joh- Kie men', Jos. en Peter Doek, Wilhelm Röhling. Hugo Erf en Hugo Boos en luidde op verduistering in het postkantoor; verder begen die we duwe Kremer uit Gussa bij, Laich- lingen het fabrieksmeisje Anna Kremer, den invalid» Johann Doek en de naaister Elisabeth Dock,allen verd'acht van heling. De eerste zes beschuldigden beginnen de bun ten laste gelegde verduistenngen in dier voege, dat zij zacli de hun ter bezorging toevertrouwde pakketten en brieven óf geheel toe®'?01? er bij gebrekkige verpakking enke le voorwerpen uit Hum buit bestond o. mi. uit.goed. voor twee costumes, eem overjas, lên broSe, van 10 tot 15 mark aan ïïl verdlar uit 500 sigaretten, worst spek, boter, messen, ^ken. lepels gouden voorwerpen, sigaren. Sm zeep, een hartsvanger, drui ven pruimen, appelenwijm aUei handle ijzerwaren, enz. evenals haar moeder wisdat.het o-ochnil Mi' Eroad' was, menig gescrueu^ S Wian Dook, de vader van Jee senh en Peter Doek, liet zich van het gestel ene slechts eenmaal een doos bonbons ten ge^enke gev», die zijn zoon getocht Sport en Wedstrijden. Wielernieuws. De wielerwedstrijden, Zondag op de Tilburgsche baan gehouden, werden niet door mooi weer begunstigd. De uitslag was: Amateurs 1 E. M. van meet: 1. Gel derman; 2. Maur, eu 3. Kok. 2 Kilometer-wedstrijd tusschen Van Gent en Maur, werd' door eerstgenoem de gewonnen. Jachtwedstrijd1. Jaap Eden, 2. Van der Tuyn. Course de primes (beroepsrijders: 1. Van der Tuyn, 2. Jansen, en 3. Vis- scher. Tandemwedstr. voor amateurs er beroepsrijders, gemengd: 1. van der TuynJansen, 2. Mont-Ciselet, 3. VirulyGelderman. De uitslag van dezen wedstrijd was geheel onzuiver daar voor de laatste ronde te vroeg gescheld! werd. VirulvGelderman protesteerde daarop en de jury erkende het feit. doch weigerde den wedstrijd over te laten rijden. Cricket. Ajax versloeg Zondag te Rotterdam Victoria met 60 runs op de eerste nings. Rood) en Wit bracht de 's-Gr. C. C. eene zware nederlaag toe met innings en 1 run en A. C. C. liet Vol harding met 81 runs verlies op de eer ste innings zitten. Paarden. Inschrijvingen 3 Juni 1901, te voor de courses op /Woestduin". DRAVEN. Mirkaj-prijsi li Bessie W. Joh. de Mol; 2. Concurrent, H. van Wicke- voort Crommelin; 3. de Dame, J. Kos ter; 4. A. Mountaineer, J. W. Schuijl; 5. Abdul Ameer, id.; 6 Anna, W. A. Oclchorst; 7. Lady Savage, id.; 8. Taz- moor, id. Kozir-prijs. 1. Robert See Steele, Joh. de Mol; 2. Bellwood, A. A. v. d. Berg; 3. Anselor. J. W. Schuijl; 4. Hirye, H. Meijners; 5. Tazmoor, W. A. Ockhorst; 6. Eadallah, Stal Trio. RENNEN. Berthus-prijs. 1. Alarm II, G. J. A. A. Baron van Heemstra: 2. Berthas Abr. v. Hob'olcen v. Hoedekenskerke; 3. Billiton,, idem; 4. Malcadjick, J. M. H. ten Kate; 5. Curagao, S. A. F. Ba- ron Creutz; 6. Edel, Mr. Astley; 7. Ca cao, idem. Frisson-prijs. 1. Single String, M. D. Spijer; 2. Wallington, G. J. A. A. baron van Heemstra', 3. Chickabiddy, luit- Vertholen de Salve de Bruneton; 4. Laura Bell II, Abr. v. Hoboken v. Hoedekenskerke; 5. Hobart, Abr. v. Hoboken v. Hoedekenskerke; 6. Talent J. M. H. ten Kate; J. Berline, H. Meij ners. Princes Ida-prijs. 1. Ouda, Abr. v. Hoboken v. Hoedekenskerke; 2. Monat- mena, S. A. F. baron Creutz; 3. Ante lope, II. Meijners; 4. Disky Duck vox. Astley. Hij wérd van heling ï£.isnS°k1?' evenals zijn dbchter EhsaMh. dte van haar broeder e«n parasol en een werMaschje had Da arPTiitegcn warden veaoomeaia SSSSÜSSner tot seoh en Pater Doek ledier tot 1 jaar. Wilhelm Röhling tot 10 maanden. Erf tot 8, Boos tot 8 en de wed!.m Kremer tot 9 mnd. en Anna Kra mer tot 3 weken Wetenschap. hattan Elevated Railroad" te New-' York heeft hare halten, zeer doelma tig, van zulke electrische trappen la ten voorzien, die er uitzien als hellende vlakten onder een hoek van 30 graden. Een electro-motor van 7 1/2 P.K. is voor de voortbeweging bestemd. Om trent het krachtverbruik van zulke door electrïciteit voortbewogen trap pen is nog niets definitiefs bekend. Toch gelooven we graag aan de ver zekering, dat het vergelijkenderwijs klein is en tegenover het stoomver bruik bij groote verlichtingsinrichtin gen, als in magazijnen, groote hotels, schouwburgen enz., «en bescheiden plaatsje inneemt. Bij eenige Amerikaansche construc ties van deze soort heeft men nog het gemak aangebracht,, da^de klimmen de zich aan leuningen ltan vasthou den. Blijkbaar moeten deze nu me- derollen en voor dit doe! is de leuning ingericht als een dikke gummiband zonder eind, die zich met dezelfde snelheid en in dezelfde richting als de trap voortbeweegt. Donkere huidskleur. In een vergadering van de antliro- pologische vereeniging te Berlijn heeft professor Balz uit Tokio een voor dracht gehouden over den aard van de verschillende kleur der huid bij Azia tische en Europeesche Volken. Hij be toogde dat dit verschil niet in het bloed ligt, maar in de huidcellen. Ten bewijze daarvan voerde hij aan, dat anders immers de kleuring niet diffuus, maar nélvorming moest zijn, omdat de bloedvaten netvorming zijn aangelegd. Ook is een bewijs voor deze opvatting te vinden in het feit dat een stukje blanke huid, op een neger ge- ent, langzamerhand) donker wordt ge kleurd (in weerwil van de onveran derde samenstelling van het bloed) evenals ook het 'omgekeerde geschiedt. De aard nu van de gekleurde huid leent zich gemakkelijker tot verande ring dan de aard van de blanke en derhalve j(s het raadzaam om' don kergekleurde personen naar de kolo niën te zenden. Professor Von Luschau merkte op, dat de donkere huidskleur toch voor een groot deel in individueele en erfe lijke eigenschappen is gelegen. Zoo is b.v. de bevolking van bergstreken in den regel donkerder dan die van vlak ke landen, al liggen ze 'onder dezelfde zon. En de Japan sche adel is lichter van huid d'an het volk. Electrisch gedreven trappen. teapp6n^nbUlttn^i5tee8tSe.._ SmJor bet or en tor moderne denk; bMldAerrfanrvaTo^eV— de hoogte ot naar de laagte geleid Star'liggende drichstrasze, werd als ze een jon gen man. zag. die haar voor haar doel geschikt toescheen eonsklaps ziek en verzocht om een gla9 water. De aangesproken heer-en. haastten zich haar te hulp te komen, leidden de zieke in het meest nabijzijnde zie kenhuis en boden haar verfrisschin- gen aan. Dan herstelde ze spoedig en vloeide letterlijk over van dankbaar heid. De jonge hoeren lieten zich meest door het bekoorlijke wezen, de nette manier waarop ze zich uitdrukt© en haar weiklinkenden naam inpal-, men. De dame vertelde terloops, dat ze uit Keulen naar Berlijn gereisd was.' om een erfenis van 180,000 mark in ontvangst te nemen. Men nam einde-, lijk afscheid, met de neloftc elkander spoedig weer te ontmoeten; er ontwik kelde zich vervolgens een nadere ken nismaking en een liefdesbetrekking. De uitbetaling der erfenis werd echter van den eenen dag tot den anderen uitgesteld. Geen wonder dus, dat Frau- lein v. S., of mevr. v. H„ die op een vlotten afloop der aangelegenheid1 ge rekend had, in eenige verlegen ge raakte. De vriend hielp haar natuur lijk bereidwillig uit den brand'. Dat de erfenis volkomen veilig was, zag hij uit een brief, waarin een Berlijnsch notaris het gnïidige Früulein of de gnadige Frau nadrukkelijk uitnoodig- de tot incasseering van het geld naar Berlijn te komen. Een jong koopman eindelijk ,die zich door de voorspiege- ling op een schitterend huwelijk had doen verleiden, zijn positie op te ge ven en al zijn spaarduitjes had' inge boet, begon de uitbetaling der erfenis te lang te duren. Illj ging naar den notaris om zich zelf eens omtrent der zaak op de hoogte te stellen, en ver nam nu, dat hij in handen van een oplichtster was gevallen. De politie deed den ongelukkigen jonkman een afspraakje met zijn meisje maken en knipte toen den vogel. Daarbij bleek nog, dat ze van den notaris, bij een bezoek, dat ze onder een of ander voorwendsel op 't kan toor had gebracht, papier en envelop- pen met zijn firma bedrukt, had weg genomen en vervolgens den brief aan zich zelf had geschreven De gearresteerde had reeds vroeger wegens verschillende feiten, drie ja ren gevangenisstraf ondergaan en se dert haar invrijheidstelling het vorig jaar haar oplichterijen in tal van ste den in toepassing bracht. vervaardigd, die over rollen schuins naar boven en onder de rol rtrwel1'tetZvoudigst door eon electromotor, wordt de breede band in een voortdurende beweging ge tel'd, zoodat hij met e® vanJ/3 P„e,r wanneer de trap voor atda finK dient naer beneden loopt. Stapt slnit^de^an^f^scho^mi^wordt. Om caal trottoir roulant. 7noals men weldra inziet, is dit ticaal middel van transport-veel. voor deeltóe" dan een lift, want het kan ieder oogenblik bestegen worden en neemt dan direct den klimmer mede. Bovendien kan de electrische trap een Sen en aanhoudenden stroom van menscSen zonder oponthoud zooa s dat noodzakelijkerwijs het geval is bii een lift. voortbewegen en ten sloue te zij veel minder gevaarlijk dan de 11 Voor elk geval, waarin een c°nstan- te menschenstroom van de eene ver dieping naar de andere gevoerd moet worfem zal derhalve deze teonsport- inrichting de beste en tevens de goed koopste zijn. Als voorbeeld zouden wij de groote magazijnen kunnen noe men waarheen de bezoekers hij tien duizendtallen toestroomen. Het ver- mogen van een derex-l trap is ver bazend want. een. berekend voor de breedte van slechts één persoon, kon in een uur tot drieduizend menschen opvoeren, een vermogen dat niet be naderd kan worden door eenig ander middel van verticaal transport van gelijke kosten. Deswege heeft nien ook op de Pa- rijsche tentoonstelling van deze nieu we inrichting van transport een ruim gebruik gemaakt en 28 van zulke door electriciteit gedreven trappen, waar van men. na betaling van vijf cents voor iederen tocht, gebruik maken kon, waren daar gebouwd. In Amerika heeft men het echter niet bij het gebruik in het klein ge laten, maar met het dappere initiatief, den Yankees eigen, de electrische trap pen dadelijk voor grootscher doeleinden aangewend. Slechts één voorbeeld. De „Man- De Khohi Noor. Deze beroemste onder de beroemde adelsteeneit vormt niet^ zooals vaak vallschelijk verondersteld wordt, een deel der Britsche rijksjuweelen der „regalia", maar was particulier eigen dom van wijlen koningin Victoria. Hij was in een broche vervat en werd in het kasteel te Windsor bewaard; ook droeg de vorstin hem bij bijzonde re plechtigheden. Eenmaal slechts is hij aan liet oog van het groote publiek vertoond, na melijk ter gelegenheid van de wereld tentoonstelling te Londen in 1858, die in hoofdzaak naai" de pflanuen Aran den genialen prins-gemaal opgebouwd werd. De waarde van den steen werd toen op ruim anderhalf millioen gul den geschat. Hij had oorspronkelijk een gewicht van 800 karaat; dit is door herhaald slijpen teruggebracht tot 106 karaat. Aan dien steen is het zeldzaam Indische bijgeloof verbonden, da!t, wie hem draagt., heerschar óver Hindos- tan zal zijn. De Kohi Noor wordt wellicht dien tengevolge op het kasteel te Windsor zoo zorgvuldig bewaakt, dat alleen de wachters de plaats weten, waar hij verborgen ligt. Fotogcafeeren zonderdonkere kamer. 't Is reeds lang bekend, dat sommige stoffen in het donker licht geven, wan neer zij vooraf verlicht zijn geworden. In de zoogenaamde lichtgevende verf wordt onder andere van clit verschijn sel gebruik gemaakt. Op eene nieuwe toepassing daarvan is door Smith in het Engdlsche tijdschrift Nature de aandacht gevestigd. De toepassing be treft het fotografoeren zonder donke re kamer, eene methode die dan voor al gebruikt zoude kunnen worden voor het copieeren van platen uit boeken. Daartoe wordt een stuk karton be dekt met eene geschikte phosphores- ceerende stof en dan eenigen tijd in de zon geplaatst. Bij gebrek aan zon licht laat men hot karton verlich ten door electrisch licht. Het kar ton wordt nu op de keerzijde van de plaat, die men fotografeeren wil, gelegd, terwijl op de keer zijde een droge fotografische plaat wordt geplaatst Het boek slaat men nu dicht en laat het onder een zwar ten doek. al naar den aard en do dik te van het papier, lancer of korter liggen. De expositie-tijd varieert van 18 tot 60 minuten. De phosphoresceerónde stof, noch do fotografische plaat, tast het boek aan. De plaat wordt nu weggenomen en later op de gewone wijze ontwik keld. 't Blijkt dat men sneller kan werken als het karton op een plaat ligt, die eene temperatuur van onge veer 20 gr. Celsius heeft. Uit een proef, d'oor Smith ^enomen, bleek, dat, wanneer hij de phospho- resceerende stof bij gewonen lucht druk aan Tesla-stroomen blootstelde, zij zeer sterk lichtgevend! werd. Gemengd Nieuws. Een vrouwelij ke geluksridder De Berlijnsche politie mocht dezer dagen de hand leggen op een behendig oplichtster, die zich de namen van adellijke families aanmatigde. Ze zoch op een zeer geraffineerde manier haar slachtoffers op straat. Keurig gekleed wandelde ze in den Thier gar- ten. Unter den Linden en in de Frie- Beroemde pennen. De pen, waarmede koningin Victo ria indertijd hare handteekenïng- zet te onder het koninklijk besluit, waar bij de wet op het zelfbestuur der Axis- traüsche koloniën werd goedgekeurd1, werd haar aangeboden door den. heer E. Barton, een der afgevaardigden, te gelijk met den inktkoker en het tafel tje, waarop de onderteekening plaats vond. De pen was een ouderwetsche ganzeveder en zal als een kostbaar aandenken van geslacht tot geslacht bewaard worden. De voormalige keizerin Eugénie heeft in haar bezit de beroemde pen, waarmede het gewichtige Verdrag van Parijs door al de deelnemers onder teekend werd. Eigenaardig genoeg, wilde ieder van de veertien gevolmach tigde ministers de pen, waarmede bij teekende, behouden; maar op aandrin gen van de keizerin teekenden zij al len met dezelfde pen en keurden het goed. dat zij de pen zou behouden als een aandenken aan de historische plech tigheid. Dit was ook weder een vogel veder. maar een van een goud-adelaar en rijk versierd' niet goud en edelge steenten. De ex-keizerin gebruikt baar telkens, wanneier zij over haar overle den echtgenoot schrijft. Lord Bangor is de tegenwoordige bezitter van de pen, waarmede de vre de van Weenen geteekend werd. Zij wordt thans gebruikt voor het teeke nen in het register, wanneer er in de familie een huwelijk plaats heeft. De pen kwam in hef bezit van lord» Ban gor door middel van zijn grootvader, die secretaris van lord Castlereagh was. Toen koningin Elisabeth het dood vonnis van Maria Stuart onderte kende, werd de pen, die zij daarvoor gebruikt had, door een der hoogge plaatste hofbeambten 'in bezit, geno men. Zijn nakomelingen behielden die pen langen tijd, maar eindelijk werd zij voor een aanzienlijke som verkocht. De overleden lord Beaconsfield schreef zijn leven lang met ganzepen- nen, en de laatste, die hij gebruikte, voordat hij stierf, werd' voor een som van 20 guinjes f 240 ongeveer) ver kocht. De veeren pen, welke de paus ge bruikt, is meer dan veertig jaar oud en wordt in een ivoren doosje zorg vuldig bewaard. De tegenwoordige koning van Enge land bezat reeds als prins Wales een verzameling pennen van beroemde schrijvers, zooals van Tennyson, Browning, Swinburne, Hardy en vijf tig of zestig anderen. Bij die verza meling behoort ook een vreemdsoor tige inktkoker, die vroeger het eigen dom was van Roberts Louis Stevenson. Naar de pennen van Charles Dickens is altijd veel vraag geweest. Een gouden pen, die hij jarenlang ge bruikt had, bracht 480 gulden op. Een aantal pennen, die Thomas Carlyle gebruikt heeft bij het schrijven van zijn verschillende werken wor den nog met andere schatten van dien aard in zijn huis bewaard. Naar men zegt, moet Sir Charles Dilke de gelukkige bezitter zijn van de pen, waarmede lady Morgan haren beroemden roman „O'Donnell" schreef. Hij houdt die in hootre waarde en zou er niet van willen scheiden, al bood men "hem de waarde van tien maal haar gewicht aan goud. Een pen van Charles Lamb werd eens aan een Ainerikaanschen vereerder van dien dichter verkocht voor 120 gulden.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5