NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Prinses Fékïa I8e Jaargang Vrijdag 21 Juni 1901.. No. 5518 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maanden1.20 "Van 1—5 regels 50 Cte.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Ad verten tien van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlek rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Vy jw|fc"*vo fp*M« 110^1«CotT Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke 0.02% /fJj-Bureaux: Gebouw Het Spaarae, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123, de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagmten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèro L. DAUBE Co. JOHN F. JONESj Succ., Parijs 31bFaubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 21 Juni bevat o.a. De stand der zaken in China, Keizerlijke snoeverij, Een geest driftige vergadering, De moord te Tilburg, Parlementaire Praatjes, Scheepsbrand. Officieele Berichten. BURGERAVONDSCHOOL. Inschrijving vaii leerlingen. Aan belanghebbenden wordt be kend gemaakt, dat er gelegenheid be staat tot inschrijving van leerlingen voor bet onderwijs in de Franscbe of Engelscbe taal aan de Aanvullings klasse der Burger-avondschool. De inschrijving zal geschieden op: Vrijdag 28 en Zaterdag 29 Juni a.s. en op Vrijdag 5 en Zaterdag 6 Juli d. a. v. des avonds van 7 tot 8 uur in het gebouw der opleidingsschool voor meisjes (Prins Hendrikstraat 1). Bij de inschrijving moet worden overgelegd: a. een geboorte-bewijs, en b. eene schriftelijke, verklaring, dat de hoogste klasse der lagere schol, der herhalingsschool of deir burger avondschool met vrucht is doorloopen, tenzij op andere wijze waarborgen worden gegeven, dat het onderwijs Eyan de aanvullingsklasse met kans op goeden uitslag zal kunnen worden gevolgd. Het schoolgeld bedraagt f 5 per jaar. Haarlem, 20 Juni 1901. Burgem. en Weth. van Haarlem, DE HAAN HUGENHOLTZ l.-B. De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. De onderhandelingen met China over de quaestie der oorlogskosten en schadeloosstellingen zijn nog steeds niet ben einde gebracht. Maar 't schijnt, naar de berich ten uit Peking te oordeelen, thans vrij zeker, dat een oplossing, die alle mogendheden kan bevredigen, weldra tot stand zal zijn gekomen. Die oplossing zal zijn, het sluiten van een leening, waardoor China in staat gesteldl zal worden de schadeloosstelling dooi* de mogend heden geëischt af te doen. Om de gelden voor die Leening bijeen te brengen, zouden de mogendheden bond's of schuldbrieven uitgeven. Deze bonds zouden 4% rente geven. Hiertegen wordt slechts door Ja pan bezwaar gemaakt, daar dit land' zegt, geen geld te kunnen, l'ee- nen onder 5%. De ge-zanten hopen dlat deze quaestie op bevredigende- wijze zal worden geregeld. Om in den dienst van deze lee ning te voorzien zal een Europeo- sche commissie worden ingesteld, die over de Chineesche douane rechten en belastingen een wakend oog zal houden. De Amerikaansche regeering heeft zich, blijkens een mededee^ ling van den gevolmachtigde der Vereenigde Staten-, Rockbill, be reid verklaard toestemming te ver- leenien tot het verh-oogen van het douanerecht met 5%, ondier voor waarde dat China zich verbindt om d'e bedding van den Yangtsé Kiang en van den Peiho te verbre den en uit te baggeren, en enkele hervormingen van 't douanetarief toe te staan.. De gezanten houden het voor ze ker, dat wanneer deze laatste re gelingen. tot stand gekomen zijn de Europeescbe troepen', met' uitzon dering der gezantsohapswaichten, voor het eiinde van Augustus, Pe king zullen kunnen verlaten. Nog steeds bevatten Engelscbe bladen berichten uit China d'ie klaarblijkelijk de bedoeling heb ben om de plannen van Duitsch- land verkeerd voor te stellen, en den indruk te wekken dat men te Berlijn voornemens is d'e Engel- sche belangen aan dien Yangtsé Kiang t'e beniadeelein. Nu weer heieft de Morning Post" een bericht, dat Duitsche ka- nonneerbooten op dein Yangtsé Kiang patrouilleeren tot ItrSjan, en dat de litis last ontvangen heeft daar den geheelen zomer te blij ven. En natuurlijk worden aan die berichten weder de noodige hate lijke opmerkingen vastgeknoopt. Uit Kiel wordt nu gemeld, dat dit Engelscbe bericht geheel on juist is. De commandant van het Duitsche eskader, vice-admiraal Bendemann heeft integendeel den bewakingsdienst in het dal van d'e Yangtsé Kiang volkomen doen op houden, en die schepen die met d'ien dienst belast waren naar Tsingtau ontboden, zoodat op den Yangtsé Kiang geen enkel Du-iteoh oorlogs schip meer aanwezig is. De litis is reeds in de eerste helft van April uit het bekken vertrokken en kruist thans tusschen Takoe, Sjanhai- kwan en Tsj'ifoe, om d'e zeeroovers te kastijden. De Bismaok, met vice- admiiraal Bendemann aan boord is thans naar Nangasaki vertrok ken, waar graaf Waldersee aan boord van dei Bertha zal gaan, om naar Europa te vertrekken. Buitenlandsch Nieuws. Keizerlijke snoeverij. Na den afgeloopen zeilwed strijd tie Cuxhaven is aan boord van het stoomjacht Prinzessin Vic toria Luise-, toebehoorende aan de Hamburg-Amierika-lijn, een feest maal gehouden waaraan de Keizer en prins Heinrich deelnamen. In antwoord op de toespraak van den burgemeester Moenckeberg, die be-- sloot met een Hoch op den Keizer, zeide Z. M.„Wij hebben een plaats in de zon. veroverd. Het is nu mijn taak, er voor te zorgen dat deze plaats ons onbetwist bezit blijft. Onze toekomst ligt op het water. Wij zijn begonnen', waar1 de Hans-a in ouden tijd meest op houden., omdat de levenwekkende en beschermende kracht van het keizerschap ontbrak. Wij zien in de gebeurtenissen in China een waarborg dat de Europeesehe vrede jaren lang verzekerd is, want' dé praestaties van de contingenten op zichzelf hebben oordeelvellingen ontlokt steunende op wederzijdbche hoogachting en kameraadschap, welke slechts kunnen bijdragen tot d'e bestendiging, dies vred'es. In de zen vrede zullen de Hansarstedén. hoop ik, Moeien. D'e nieuwe Han sa zal zich wegen banen en nieuwe omzetgebiedJen veroveren." De Kei aer eindigde met een, Hoch op cle zailliefhebberij en den Hans eat i- schen geest. F en sre^stdriftiee vergadering Donderdagavond werd in Queen's Hall te Londen een meeting gehou den, waar als sprekers optraden, Merriman en Sauer. De vergadering werd' door La- bouchère geleid en door eenige an dere Parlementsleden bijgewoond. Alle maatregelen waren genomen om rustverstoring te voorkomen, en dit gelukte. Met de grootste geestdrift werd een motie aangenomen, waarin de Zuid-Afrikaanscbe politiek der re- geering en vooral de behandeling van vrouwen en kinderen werd veroordeeld), en een beroep werd gedaan op de regeering, om aan dé Boeren volkomen onafhankelijk heid1 toe te staan. De ophitsingen in de Jingo-bla- deu tegen Merriman en Sauer, ble ken maar al te zeer doel te hebben getroffen. Reeds lang vóór zes uur was de Queen's Hall, waar voor 3000 menschen plaats is, boordevol, terwijl eene ontzaglijke zingende, schreeuwende en jouwende volks menigte alle' deuren, letterlijk bele gerde', en eenige deuren en vensters verbrijzelde om toegang te krijgen. Verscheiden verslaggevers, perso nen die op de> tribune spreken zou den, en zelfs commissarissen van orde werden niet binnengelaten Het opeengepakte gepeupel bleef ondanks dien g.ietnegem in Regent- street wijlen, luisterende naar de zoogenaamde patriotische toespra ken van improvisators, die zich op straat tegen dien muur van het Langham hotel en van de Langham kerk opgesteld hadden, en telkens toegejuicht werden, terwijl er ve len triomfantelijk rondliepen met de Engelscbe vlag, diie ook uit tal- looze woningen, uitgestoken was Tot de leugens, door die gele pers tegen de bijeenkomst uitgebazuind, behooren o.a. dlat Leyds zou ko men dat Kroger eene boodschap aan de vergaderden zou zenden dat de 800 man, aangeworven om de orde te bewaren, voor een deel buiteniandsche- huurlingen waren, en zoo meer. Wat de bijeenkomst in Queen's Hall zelve betreft, daar binnen gin; het ordelijker toe dan daar buiten, nadat ettelijke ruziezoekers op on zachte wijze verwijderd waren. Onder dezen bevond zich iemand die met de Britsche vlag wapper de. Hem werd zijn Union Jack. on der hoezee's afgenomen, en men bracht haar naar eene d'er tribunes, waar zij als tropee bewaard werd'. Enkelen l'iepen, bebloede kloppen op. Zoodra de orde eenigermate hersteld was, volgden er eenige flinke toespraken, van Labouchère. die presideerde. Lloyd George en andere parlementsleden, en van Merriman en Sauer. Zij getuigden alle van goede gezindheid jegens de Boeren en van veroordeeling van den oorlog en van het Engel scbe krijgsbeleid. De desbetreffen de motie werd met groote geest drift aangenomen. Buiten bleef er eene ontzaglijke menigte staan schreeuwen en joe len.. Toen d!e bijeenkomst geëindigd was, werdén degenen diie het bouw verlieten uitgejouwd; zelfs werden er dames gemolesteerd, zoodat de bescherming van de be reden politie moest worden inge roepen. Algemeene berichten. In d'e bijeenkomst van gedele geerden van het Badensche cen trum, Woensdag te Karlsruhe ge houden, heeft Zehnter, lid van den Rijksdag, gezegd dat het centrum zich nog niet voor een bepaald graanrecht kon verklaren het cen trum was voor een behoorlijk recht, maar de politiek van de han del stractaten mocht niet in gevaar gebracht worden. Pastoor Wacker deelde medé dat het Badensche centrum zijn oude politiek zou blij ven volgen, d.w.z. ook voortaan so ciaal-democraten tegenover libera len zou steunen. Stadsnieuws. Haarlem, 20 Juni 1901. Beroepen tot predikant bij de Vereeinigde Doopsgezinde Gemeen te alhier, in ol'aa-ts van Dr. Kuiper die bedankt heeft, Ds. B. P. Plan- tenga, predikant te Arnhem. Heemstede. Jongelieden van 1624 jaar, die wenschen deed te niemien aan het voorbereidend militair onderricht, kunnen zich daarvoor aanmelden bij den Burgemeester vóór 1 Juli aanstaande. De collecte voor dén gewapendien dienst heeft alhier de niet onbe langrijke som van 209.70 opge bracht. Op Dinsdag 2 Juli a. s. des na middags half drie zal alhier de in- w:-'"iimg «laats hebben van het lo kaal voor Godsdienstige en abe- meeoa Samenkomsten op het ge sticht „Meer en Bosch". Als sprekers zollem optreden Prof. Dr. P. J. Mull'er en Ds. E. Barger. Binnenland. Parlementaire Praatjes. De commissie van rapporteurs over het ontwerp betreffende cle opleiding van Indische ambtenaren, had aan de Eerste Kamer reeds te kennen gege ven, dat, waar nader overleg met den Min. over een nog niet verschenen Kon. besl. noodig scheen, de behandeling niet genoegzaam voorbereid was. Op dezen grond stelde de heer Fransen van de Putte uitstel van behandeling voor. Tegenover de bewering des Min. dat de behandeling urgent was, keur de de heer Pijnacker Hordijk over haaste behandeling af. En de Kamer besloot tot uitstel. Eenzelfde lot dreigt de waterstaats wet, blijkens ieen aankondiging van den heer Vlielander Hein. Inmiddels werd de behandeling der woningwet voortgezet. Waren reeds eergisteren bedenkingen aangevoerd', ook gisteren was dat het geval. De heer Melvil van Lvnden aarzelde zijn stem aan de wet te geven, wijl hij door den dwano- van een bouwverordening te maken vrees koesterde voor de autono mie der gemeenten en ook de in deze wet begrepen regeling der,onteigening keurde hij af. Tegen dat deel der wet, bepaaldelijk wat de onvoldoende rege ling der schadeloosstelling betrof, kantte zich de heer Vlielander Hein, omdat h:: deze regeling niet. grond wettig achtte, een gevoelen dat door den heer Reekers werd gedeeld. Zouden beiden op dezen grond tegenstemmen, sympathie voor de wet weerhield den heer Van Lier niet om verschillende bezwaren te ontwikkelen. Ongeveer de zelfde houding nam de heer Van Asch van Wijck aan, terwijl de heer 's Ja cob de voordeelen der regeling boven de nadeelen plaatste en, met een be roep op Rotterdam inzake de bijtrek king van Kralingen, een voorziening voor de toekomst onmisbaar achtte. Het juridisch deel van het debat werd door den Min. van justitie beantwoord die heslist ontkende, dat hij de beharti ging van dit gewichtig volksbelang de grondwet zou zijn geschonden. Wat de schadeloosstelling aanging, bleef de Reg., met Thorbeclce, van gevoelen dat alleen de werkelijke waarde van het onteigende moest worden vergoed. Ook de H. Raad besliste in dien zin. Aan het betoog van hun ambtgenoot sloten de Ministers van financien en binnenl. zaken zich aan met een verdere we derlegging dér aangevoerde bedenkin gen. Ten slotte werd liet wetsontwerp aangenomen met 25 tegen 19 stemmen. Tegen stemden de hoeren Reekers, Regout, Laan, Van Pallandt, v. Lyn- den, Rutgers. Vlielander Hein, Mer- ckelbach, v. Nispen, Kist, De Beaufort, Thooft, Faure, Cremers, v. Zinnicq Bergman, Pijnacker Hordijk, v. d. Bie- sen. S. v. d. One en de Voorzitter. Heden 11 uur: wijziging der wet op het L. O. G. Jr. Jubileum. Woensdag was het vijf en twintig jaar geleden dat mr. A. A de Pinto, raadsheer in den Hoogen Raad, be noemd werd tot lid van het hoogste rechtscollege, waarvan hij, sedert de benoeming van mr. van Meerbeke tot vice-president, de oudste raadsheer is. De begaafde jurist ontving in zijn huis de gelukwenschen van zeer ve len uit de kringen van Hoogen Raad en rechterlijke wereld. Mr. De Pinto promoveerde den 20en Januari 1852 op 24-jarigen leeftijd te Leiden. Aan het departement van ju stitie is hij na korten tijd recliter- plaatsvervanger te 's Graven in go te zijn geweest, geplaatst geweest als re ferendaris en later als raadadviseur. In eene samenkomst door vele be langstellenden te Utrecht gehouden, is besloten tot'oprichting van een ren- sioenfonds voor Nederlundsehe vroed vrouwen. Verkiezing Prov. Staten. AALTEN. Herstemming tusschen J. G. ten Houten (lib af.tr.) G. W. Ovink aftr.) A. P. Slichtervan Bath (lib.) F. H. Somsen (antir.) RUURLO. (Verbeterd bericht). Ge- kozen: mr M W. C. de Jonge (antir. afü.) en H. Th. Wiegerink (r.-k. aftr.) De vijf aftredende liberale leden der Prov. Staten van Friesland zijn herko zen. De Herstemmingen, Wat de bladen zeggen. De „N. R. Cfc." vindt het voor de hand liggen dat de 1 iberalen geen enkelen der kerkelijke candidaten kurunen steunen,, ook daar waar zij met soci aal-democraten.' in herstem ming komen. D'e toekomstige re- geeringsparti idie ons bedreigt met verschillende maatregelen die te gen onze beginselen strijden, mo gen wij in geen geval helpen ver sterken., zegt het blad. „Vloeit daaruit voort, d'al wij te genover de kerkelijke candidaten de sociaal-democraten moeten aan bevelen vraagt het blad, „Er voor zou pleiten, dlait wij in d;e sociaal-democraten een steun zouden vinden tegen de plannen der kerkelijken ten aanzien van die invoering van. beschermen die rech ten. wellicht ook tegen hun plan nen met het onderwijs en andere zaken. Daar tegenover staat echter het feit. dat de Liberale partij princi pieel tegenover de sociaal-democra- tiische staat en haar beginselen ver derfelijk acht. Daar komt dan nog bij, dat deze partij in de eerste plaats steed's on agitatie en propa ganda voor hare beginselen be dacht is en dat op hare medewer king- tot menigen nuttigen nraatre- Feiiilieton. Naar het Engelsch VAN MAX PEMBERTON. 12) Iemand trok aan een bel als om den weg te doen ontruimen maar deze bleef versperd. Toen het einde dichtbij was. hieven de dolle Ara bieren de konpen op, en schreeuw den jammerlijk. Vuur sloegen zij uit hun hoeven, een wolk van damp hing over hen zij spronigeh tot aan de poort, en toen eindelijk viel heft linker paard en rolde om en om terwijl de stede in de bi:eemgeveeg- de sneeuw vloog, en half begraven werd 'in dé verblindende massa. Maar juist daardoor werd zij be houden en bleef ongedeerd. Een menigte- toeschouwers., de donker opdoemende muur, het ge schreeuw d'er wachten, d'e. verblin dende sneeuw, een mengelmoes van over elkander rollende dieren, gebroken slangen, en tuig. Dane was om dat alles onverschillig. Hij wist alleen dat hij Fékla in zijn ar men had dS-ti haar oogen oo die zijne waren gericht. God dank 1 zei hiji, bleef staaR en kuste haar. Geien van beiden was gedeerd1. HOOFDSTUK VIII. Een Russische les. Hij sliep dien nacht zwaar, en ondanks d'e gebeurtenissen van den dag, droomde hij niet. Toen zijn knecht hem den volgenden ochtend ten negen ure wekte, gaf hij be hoorlijk antwoord, maar stond' niet op. Een onvermijdelijke uitputting' wias gevolgd» op de zenuwachtige' ge beurtenissen van d'en vorigen dag. Hij wenschte in den slaap die moei lijkheden te vergeten die hij wa kende moest verwachten. Uw brieven, mylord. Zal ik terugkomen De slaper rees met moeite op, zag dat de zon reeds hoog aan den. he mel stond, en hoorde een geldiin- klank van. kerkklokken, als teeken van een feestdag. Gij kunt blijven, zei hij einde lijk. Ik zal opstaan en ten twaaLf ure uitrijden. Seton bracht heet water en légde een scheermes gereed. Dé politie kent den man. die de Arabieren aan ons verkocht heeft, vertelde hij nu. Hl] is een kerel uit Tver. Wil uwe lordschap zijn orders geven? Laat hij ze aan een anderen Engelschman ve-rkoopem. Ik moet om twaalf ure andere hebben. Gij wenscht ze te verkoopen, mylord Zeker. Blijven wij d'an hier in Mos kou Dat heb ik u reeds gezegd. Seton ruimde- de scheerzaken op en verliet de kamer. In het trap portaal schudde hii zijn hoofd en stond een poos in diepe gedachten. Wie zou dat gedacht hebben in Moskou sprak hii in- zichzelf. Er was een groot pak brieven uit Engeland1, en Dane onderzocht op zijn gemak of er ook onder waren die men geopend had. Zijn „Times" was ongeschonden behalve het tweede hoofdartikel, dat zoo zwart was gemaakt dat er geen woord- van te lezen was. De „bpectalor" had, erger geleden, Weinig was er, buiten d'e adverten tiën, van overgebleven; zelfs ook daarvan waren een paar niet te ont- cijferen. Hij vond het vermakelijk dlat een lange brief van zijn vader geopend en met groote zorg weer gezeefd was terwijl als in heft oogloopend contrast, brieven van de club, met opengemaakte cou verts waren afgeleverd. Van de geheele zending was slechts eene onaangeroerd'. Toen hij het couvert nauwkeurig bezag, ont dekte hij daarop geen stempel en hij veronderstelde dus, dat die ze was aangereikt. Nieuwsgierig om te weten welken naam de. nieuwe vriend in Moskou d:roe- brak hij voor allé andere dézen het eerst o^en. maar toen hij dien ge lezen- had. moest, hii bekennen diat, hij zonder dien te openen, den naam van den schrijver niet had kunnen ontraadselen. De brief kwam van Lucy Alton'. Zij schreef uit een huis in Derni- trofkastraat, weinige regels op een klein blaadje rooskleurig papier, B:: dé eerste lezing verviel reeds het vermoeden of die brief, soms voor een ander bestemd was. want Dane was lang genoeg -in Rusland om met 'n enkelen blik de bedoe ling te bec'-i'oen. Als gij niet te bezet zijt om naar een oude vrouw te komen omzien, zoo schreef zij, zult gij van morgen ten twaalf ure mij hier vinden. Als iemand die alles weet wat een Engelschman in Moskou weten-, kan de tijd wel be steed zijn. Een antwoord óp dézen is niet noodig. Kom als gij kunt. Hij las den brief en verfrommel de dien in zijn hand. Bezitter van eeni helder doorzicht maakte hij al dadelijk er uit op, d'at deze fijne dampkring van intrigue ja vsn spi- onnage, nieuwe eigenschappen bij hem in 't leven riep. Een ander zou in het verzoek v-an d'e Engelsche gezocht hebben het verlangen om een dienst van hem te vragen of hem onder hare vrien den te tellenmaar hij vermoed de een bedekt doel. Zij verlangde met hem over Fékla te spreken, en hii verlangde met ongeduld haar te hooren. Hat was een wintermorgen., maar eerder eon prachtige d'an een sombere. Toen hij zijn luiken had eeooend', en. keek naar beneden op de glinsterende straat, vulde een stroom van zonnestralen de kamer en scheen op de fantastische koe pels en minarets. Die de straat doorgingen hadden het ui tori Bk van een volk, opgewekt tot groote krachtsaanwending door dén ver sterkenden adem van den ij zi gen wind, getemperd' door dé vejrwarm- de straten. Terwijl hij hen be schouwde, bedacht hij hoezeer wij huizen en bocordeelen, uit de ondervinding, de wenschen d'ie zij bij ons uitlokken. Drie dagen geleden was deze vergeten hoofd stad'. dit verblijf van schitterende barbaarschhei'd, dia een voortdu- rendlen- strijd- scheen te voeren te gen da Wastarsche beschaving in zijne oogen -een buitengewoon een zame- stad. Hij vond- daarin niets te bestudeer en dan een' stil volk, ■en een geschiedkundige herinne ring. Maar nu. nu was zij het mid delpunt der wereld. Nieuwe be koorlijkheden-waren er ontdekt een nieuwe gloed aan hare gast vrijheid' toegevoegd. Andere menschen, zouden zich in zulk een ti iel. misschien bezie- gehouden hebben met diepere en meer gezochte opmerkingenmaar

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1