ni-ng en verantwoording', sluitend met een voordeel ig §ialdJo van 860 goedgekeurd'. De heeren J. A. M. Frankemölle te Amsterdam' en H. J. Daudéij te Haarlem werden als bestuursleden berkozeni. Als plaats waar die volgende bondsvergadering zal worden ge houden werd Nijmegen aangewe zen. Aangenomen werd' een voorstel der Amsterdamscbe vleeschhou- w e-rsvereenigi ng om een adres te richten tot dein minister van fin an ciön ter verkrijging van gedeeltelij ke restitutie van' betaalde acciins van afgekeurde runderen en kalve ren. Daarna kwam in behandeling een, reglementsheraieningDe daar bij voorgestel die wijzigingen, wer den na breedvoerige besprekingen 'grootendeelg onveranderd aangeno men.. Op voorstel van die Ubrechtsch'. Varkensslagersvereeniging benoem de de vergadering een c-ommissie die in opdracht kreeg een rapport uit te brengen omtrent die wensche- lijkheid van een wettelijke rege ling van slachtgeldén. Aan de regeert msr zal verzocht worden ook voor de varkens maat regelen te nemen ter beteugeling «der tuberculose. Aan het bondsbestuin* werd op gedragen '©en onderzoek in hoever re het niet mogelijk is varkens in te voeren en zulks naar aanleiding van een voorstel van dé Amsterdam- sclie varkensslagemveireeniging, om de regeering te verzoeken d'e be zwarende bepalingen voor dien in voer van buitenlandsche varkens, naar plaats-en waar een abattoir be staat, te' doen opheffen of vermin deren. Op voorste! van dé Dordtscbe ver- eeniging werd besloten), dat de le den zich verplichten geien benaderd vee van' buit-en de stad van rijks ambtenaren te koopen. Ten slotte sprak de vergad'-ering zich met. groote meerderheid uit als ito rijn tegen de oprichting van abattoirs. Daarna werd zij dtoor d'en voorzitter gesloten. Aangezien deze le jaarvergade ring van: den Nederl. Slagershond samenviel met bet 20-jarig bestaan der Rott. Slagersveneeniging, werd- de bijeenkomst met ©enige feeste»- lijkbeden en een, diner besloten. Fabrieksbrand. Donderdagochtend omstreeks 11 ure is brand ontstaan in de stoomzwingel- fabriek van die firma F. A. de Jongh Co., te Lage Zwaluwe. De brand duur de ternauwernood een half uur. In een oogenbük stond de geheele fabriek in lichtelaaie. Reeds begon het dak van een groote schuur op een i gen afstand te branden, toen plotseling de wind eenigszins draaide. Daarop ontston den eenige kleinere dakbrandjes in 't dorp zelf (de fabriek ligt ruim hon derd,vijftig meter van (is huizen van het dorp), doch aan het flinke optre den van het fabriekspetrsoneel, bijge staan door bet werkvolk, dat aan pol der en gebouw van de nieuwe fabriek werkt, te zamen een 120 man, is het te danken, dat er geen groote brand in het dorp ontstond. De brandspuiten van Lage Zwaluwe, Moerdijken Hooge Zwaluwe waren in- tusschen komen aanrijden. Bij d'e fa briek viel aan blusschen niet te den ken, en men mag van geluk spreken dat noch het vlas, dat op het land stond noch dat hetwelk in de schuren in ds nabijheid werd bewaard, door het vuur werd aangetast. Slechts de betrekkelijk geringe hoeveelheid vlas, welke op dat oogenblik juist in bewerking was, ver brandde; ook een boerenschuurtje m het dorp werd een prooi der vlammen. De fabriek, die geheel vernield werd, en het verbrande vlas waren op beurs- polis verzekerd. Valscbe munters. Reeds sedert ©enigen tijd wer den door verschillend© winkeliers en tramconducteurs te Amsterdam valscbe rijksdaalders en guldens ontvangenvele van die munter, werdén bij de politie gedeponeerd. Het vermoeden bestond dus, dat, daar ter stede weer een bende val sche munters aam. het werk was en natuurlijk werd een onderzoek in gesteld'. Aan de pogingen van de ponue, vooral in het westelijk gedeelte der fttart; is het te danken dat de lmrin op eenige verdachte personen is ge legd. In arrest is reeds gesteld zekere v. B., wonende aan de Egelantiers- gracht en zekere vrouw G. Ook is de politie nog eenige medeplichti gen op bet spoor die ongetwijfeld spoedig in arrest, gaan. Op v. B. werden bij fouiilleering een aantal valscbe munten gevm den. Hot onderzoek wordt natuurlijk voortgezet. Naa.r we vernemen zal 10 Juli a.s. Prof. Korteweg zijn colleges te Leiden met een inauguratie-rede aanvangen. Verkiezing Prov. Staten. De uitslag der gisteren gehouden herstemmingen was te Amsterdam als volgt: District I. (Twee vacatures). Geko zen. de heeren: R. W. J. C. van den Wall Bake (aftr. lib.) en Mr. J. P. A. N. Caroli (lib.) District IH. Gekozen de heeren: prof. mr. D. Josephus Jitta (aftr. lib.) en mr. A. Sillem (aftr. lib.) District V. Gekozen de heer Joh. In- genohl (Vrijz. Dem.) District VI. Gekozen de heeren J. Boissevain (aftr. lib.) en jhr. mr. C. J. den Tex (aftr. lib.) District VIII. Gekozen de heer A. Harmsen Jr. (Christ.-Hist.) District IX, Gekozen de heer C. V. Gerritsen (Vrij. Dem.) ALKMAAR. Gekozen de heeren Kraakman en Glinderman. ALMELO O. Gekozen de heeren Jan- nink (lib.) en Vegte (anti-rev.) ENSCHEDE. Gekozen"de heeren Ben. nink (Soc.-Dem.), Jacobs (lib.) en Stork (lib. FRANEKER. Gekozen de heeren S. Brandsma, A. Draisma de Vries, S. Hannema, L. Hoekstra en P- Peere boom. (Alle vijf liberaal.) HOORN. Gekozen de heer Wonder. WEESP. Herkozen de heeren F. N. V. D. Muelen (vrij-anti-rev.) en Th. Heemskerk (anti-rev.). ZWOLLE. Herkozen do heeren De Goeijen (aftr. lib.) en Hoven (aftr. Viijz. Dem.). Uit de Staatscourant. Bes-luiten en benoemingenBe noemd tot ridder in die orde van Oranje-Nassau de beer N. J. B, Landman, geneeskundige te Hei- vod t tot militre-cominissaris in het 2e milifciedistriot van Noord-Bra bant de met dien rang van kolonel gepensioneerd© luit.-kolonel-inten dant S. van den B-ent, met ingang- van i Julimet ingang van 16 Juh tot schoolopziener in het arrond'l r sement Amersfoort, da heer L. B. Fikkert te Groningen-; en zijn her benoemd als leden der commissie van toezicht op de Rijkslandbouw- proefstations de beeron Max Haan te Geleen en dr. H. P. Wijsman Jr. te Leiden. Goedgekeurddat als afgevaar digde van de Nederiand-sche Re gearing aan bet internationaal con fries van bet middelbaar onderwijs, at op 14, 15 en-16 September 1901 te Brussel zal worden gehouden, zal deelnemen dr. J. Campert, in specteur van het middelbaar on dierwijs -te 's-Gravenhage. Eervol ontslag verleend, op ver zoek, met ingang van 1 Juli, aan de- klerk bij de directie van de Rijkspostspaarbank, miej. A. E. Z, Schoenmaker. Academische examens. Leidl&n. Geslaagl voor het aanvul lingsexamen in zoölogie en mineralo gie de heer J. C. Pelle. Groningen. Het tweede natuurk. exa men werd! met goed gevolg afgelegd door den li-eer H. Veenstra. Bevorderd tot arts de heer H. A. Hovenkamp, cand.-arts, geb. te Bonthain. Utrecht KerkeJ. voorber. de heeren G. II. Beeke-nkarnp en G. Verdoes Kleijn Jr. Prop. Theol, de heer J. Kals- hoven. Doet. Rechtsw. de heer R. H. Erdmann. Cand. Theol. 1 le heer H. Visser, Prop. Geneesk. d'e heeren F. P. J. Margry en P. W. J. Schram. Rechtszaken. Moord te Tilburg. Donderdag heeft de president der Bredasche rechtbank den bekl. zóó zeer in het nauw gedreven, dat de angst op het gelaat van beid. duidelijk te lezen was. Eerst kwam het een en ander aan het licht over het ergerlijk losbandig leven van Mutsaers. Er werden din gen verteld! die alleen reeds voldoende waren om op den bekl. verdenking te krijgen. Pres.Je weet, dat er quaestie is over de vraag of de misdaad "-prleegd is op het koor of in het torentje. Maar jij hebt buiten gewerkt bij een venster bij het koor, en je be-bt niet hooren gil len. Voor mij voldoende aanwijzing dat het gebeurd is op het torentje. Niet waar? Verder: houd je vol, dat de koster je Woensdag een pakje beeft willen geven? Woensdag al aan jou gev-en een pakje met kleeren van het vermiste kind? En toen hij je het pakje eerst niet gegeven had, liet de koster je binnen in de gang hij de sa cristie, en jullie spraken geen woord? Bekl.: Neen. Pres.Wie gelooft dat? Donderdag avond tusschen 6 en half 7 af de kos ter je het pakje. Het was dus nog goed licht? Bekl: Nee, het was al schemer. Pres.: Eerst vertelde je. dat je dat pakje niet bekeken hebt; aan anderen heb je verteld, dat er bloed op was. Bekl.Ik had er wel een vlek op ge zien, maar Vrijdag eerst zag ik dat dit bloed was. Pres.: Wie gelooft dat? Waarom heb je Donderdagavond dat pakje vuils", toen je er mee thuiskwam, niet aan je moeder gegeven? Bekl.: Ik gebruik vodden om verf potten schoon te maken. Pres.: Je gaat mei dat pakje vuil nis naar boven; kijkt er niet naar, sluit het op in je koffer...? Bekl.: Je ik dacht nergens aan. En ik had: haast, om naar meisje te komen. Pres.: Je had geen haast, heeft het meisje zelf verklaard. BekLIk verlangde naar mijn meisje. Pres.: Dan had je toch nog wel 's in zoo'n pakje kunnen kvken, en niet het papier er afgedaan op de donkere trap. Bekl.: Het waren poetslappen, dacht ik. Pres.En dé koster had gezegd: 't is vuiligheid. O, wat praat je je vast! Bekl.: zegt verder, dat h:' toch terug moest om sigaren in zijn zak te steken, Pres.: Den volgenden ochtend kwam je laat te werk, zeggend- dat. ie niet slapen kon, omdat de kermis j© in het hoofd zat. Beid.Ik zei- juist, dat ik te lang ge slapen had. Pres.: Jullie ging zoeken in de kerk, maar jij herinnert je niet dat je het kind! de kerk hebt zien gaan met den koster? Bekl.Nee, Pres.: Denzelfden diag zeg je aan de politie dat je het kind om den hoek hebt zien gaan, niet dat je het in de kerk hebt zien gaan. Waarom misleidt je de politie? Bek!.: Ik herinnerde 't me niet. Pres.: Eindelijk kwam toen de kos ter die al zijn vrijheid in je handen had gesteld, zeggen dat het lijk lag op de gewelven. Hij keek door een ruitje. Bekl.: Ja! Pres.: Dat lieg je! Want je kunt niet zien door dat ruitje en het kan niet open. En voor dat ruitje ging de koster ie dat groote geheim vertellen, maar hij kon niet zien of er nog iemand' bij je was'? Bekl.: Jawel! Pres.: Dus jelui spanden samen? BekL: Volstrekt niet. Pres.: Waarom heb je dan niet ge sproken? Bekl.Als ik er buiten was gebleven, had ik wel gezwegen. Pres.: Daar ken ik je weer. Dus je had dan met den moordenaar willen samenspannen. Bekl.Maar liij wilde er mij inlappen Pres.Dat blijkt uit niets; want hij heeft je wel het. pakje kleeren meege geven, maar om het weg te doen, niet om het te bewaren. Als er iets van waar is, wilde hij alleen hulp. Nee, niet de koster wilde jou er inlappen; jij wilde hem er indraaien. Bekl.: Nee, hij heeft de kleertjes in het torentje gelegd, waarvan ik den sleutel had. Pres.De koster had ook een sleutel. Bekl.: Ik had niet zoo dom moeten zijn die lappen in mijn koffer te doen. Pres.: Ben misdadiger dloet altijd een domheid. Vervolgens gaat de president na, wat een tiental enkele getuigen verteld hebben; ,,je hadt gezegd diat je bloed gezien hadt aan het pakje." Maar dat heette je liegen? Bekl.Zij zullen zich vergist hebben. Pres.Er zat bloed aan je kiel. Dat heb je eerst ontleend. Later h,eb je een getuige kunnen vinden, die zei dat je veertien dagen geleden een ruit had ingezet Hoe verklaar je dat bloed? Bekl.: Ik zal me gestooten of ge schaafd hebben. Pres.: Je wist niet, dat je Mei met het lijkje in aanraking is geweest! Nu voor het laatst: zeg wat je weet. Bekl.: Ik heb de waarheid gezegd, ik kan niet meer zeggen. Pres.: Als iemand! een misdaad be dreven heeft, ontkent hij alles, zooals jij. Er kunnen omstandigheden zijn, waardoor zoo'n misdaad nog iets wordt vergoed1: het zeggen van de waarheid. Bekl.: Ik heb alles gezegd, wat ik wist. Pres.: Ik heb je niets meer te vragen. Het O. M., waargenomen door baron Speyaard van Woerden, bepleitte in zijn requisitoir de schuld van beid. al dus: Er is een deel der kleertjes in zijn bezit gevonden, geborgen bijna op den bodem van den koffer; onder andere kleederen. De overige kleertjes zijn op zijn aanwijzing verborgen gevonden in den toren, waar hij zijn verversspullen borg. Op zijn aanwijzing is het lijkje gevonden. Bekl. geeft dan verklarin gen en beschuldigt den koster. Maar in deze verklaringen blijft hij zich niet gelijk. Uit deze onderlinge tegenspraak Concludeert spr. dat bekl. de beweer de gebeurlijkheden en verhalen niet heeft gezien en gehoord. Deze conclusie wordt versterkt dioor de heel verschil lende wijzen waarop bekL zich tegen over anderen heeft uitgelaten. In zijn eigen belang heeft hij een leugenach tig verhaal verzonnen, dat nog ni&t diep genoeg in zijn geest was gegrift om het pieermalen op dezelfde wijs te vertellen. In de tweede plaats gaat spr. al d-e strijdige verklaringen na; die over het pakje kleeren, die over het zien van het Mnd en den koster enz. Daarbij kan bekl. niet aannemelijk maken, dat hij niet eerder heeft verklaard den koster met het kind de kerk te hebben zien ingaan, dat hij niet meer den kos ter over het geval gesproken heeft enz. Al is hij een meester in 't liegen, wat hij doet met groote onbeschaamdheid en bittere spotternij, soms laat dit ta lent hem in den steek. Bezwarend voor bekL is ook. dat hij tegenover anderen, allerlei details van de Meeding van Maria Kessels heeft gegeven, en dat het kind) heeft genoemd ,,een flink, ferm jong", din gen die men niet weet, als men een kind maar even heeft zien pas&eeren. Al de strijdige aanwijzingen zijn even zoovele aanwijzingen) voor bekL's schuld. Hierbij komen eenige aanwijzingen die de ervaring, officieren van justi tie aan de hand heeft gedaan en die al doen ze denken aan bijgeloof, toch niet in den wind geslagen, mogen worden. Zoo is bij brandstichting dikwijls de schuldige, die het eerst brand roept en het hardst meebluscht. Bij moord of doodslag komt de moor denaar vaak nog eens naar de plaats van het misdrijf terug, en dikwijls volgt hij de begrafenis. Zoo ook, een moordenaar heeft een onweerstaan- baren aandrang om over zijn onbe graven slachtoffer ta sproken, zelfs zoo, dat als hij geen menschen vindt,hij het tegen hoornen en ste enen ro e.pL Dat is die drang van het geweten. Nu merkt spr. op. dat bekL ook al dadelijk is gaan kloppen bii vrouw Spijkers, (die hij niet kende), om het te verhalen. Hij heeft het eerst het ver dwijnen van het kind geconstateerd. Geen wonder, hij was er da oorzaak van. Het O. M. gaat nog tal van onaanne melijke verklaringen van bekl. na. Uit dit alles blijkt z. i.: Toen de bekL den commissaris de kark zag inkomen, begreep hij, dat de zaak nu zou uitko men. En daarop heeft hij de schuld op den koster geworpen, welk opzet hein. aanvankelijk is gelukt. Met een, beroep op de kadastrale kaart betoogt de ambt. van het O. M. dat de bekl. den koster niet heeft kun nen zien binnengaan met het Mnd in de kerk, ten minste niet op de wirt en onder de omstandigheden, door hem aangegeven. Een. verdere aanwijzing voor zijne schuld is de verMaring van getuigen, dat bekl. sedert de verdwijning van het kind gejaagd en onrustig was en er ontdaan uitzag. Een andere aanwijzing is heM's geaardheid. De laatste aanwijzing is, dat in bekl.'s kiel, dien hij Woensdag aan had, vijf tien bloedvlekken zijn gevonden, die van het kind van Kessels afkomstig kunnen zijn. Ook in andere kleeding- stukken. En bekl. weet van dit bloed die herkomst niet te rechtvaardigen. Resumeerende, verklaart de ambt. overtuigd1 te zijn van bekL's schuld, die zijns inziens wettig is bewezen, op de aanwijzingen, boven aangegeven, zijn de 20 in aantal. Nog even wijst de ambt. er op, hoe vreeselijk d'e gruweldaad is, dan eischt hij tegen den beM. levenslange gevangenisstraf. In doodelïjke stilte heeft de volle zaal het requisitoir aangehoord', en op de laatste woorden van den officier, gesproken met diep bewogen stem, klinkt een geroep van ontzetting. Geen spier op het gezicht van den bekl. verandert. De pres.: Thans is het woord aan meneer den verdediger, maar met het oog op het late uur en op de atmosfeer in de zaal, schors ik de zitting tot mor genochtend. half tien. Als het publiek de zaal uitgaat, neemt bekl. een versch gevouwen zak doek uit den zak, en veegt zich daar mee de oogen af en, het zweet van het gezicht. Dan wordt hij geboeid weg gevoerd door de gang, die het paleis van justitie verbindt met het huis van bewaring. Fier rechtop blijft zijn hou ding. Mishandeling. Voor het gerechtshof te 's Graven- hage stond Donderdag terecht een tap per uit Dordrecht, door de rechtbank aldaar tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld, ter zake van mishande deling van een ambtenaar in de recht matige uitoefening zijner bedeining. Hij zou in den nacht van 20 op 21 Fe bruari j'l.te Dordrecht teen politiea gent gepoogd hebben van 't leven te berooven door dezen, geweldig aan te grijpen en onder den uitroep: „daar heb je die vuile K., dlie zal ik hier ver zuipen", hem achterover in een met ijs bedekte sloot te werpen, waarna he t ijs brak en de agent machteloos met den rug in 't water geraakte met het hoofd' onder het ijs en in die sloot zou zijn verdronken of in de modder gestikt, wanneer niet twee agenten hun makker hadden gered'; althans zou hij dien politieagent op deze wijze hebben mishandeld en hein hebben ge slagen en getrapt. Van die ten laste gelegde poging tot doodslag had de rechtbank beid. vrij gesproken. BekL gaf op, dén bewusten avond zoo dronken-te zijn geweest, dat hij zich niets van 't gepleegde feit kon herinneren. Na verhoor van vier getuigen, waar onder twee deskundigen, (die omtrent het toegebracht letsel bekl. zou den mishandelde een breuk hebben veroor zaakt verklaringen aflegden), werd door d'en adv.-gen. mr. Reitsma be vestiging van 't vonnis, wat betreft de veroordeeling wegens mishandeling, gerequireerd, daar het opzet om te do oden niet bewezen was. Z.Ed. Gr. A. was echter van oordeel dat de breuk wel degelijk als een gevolg is te be schouwen van den trap tegen den buik. Met het oog op den ernst van 't mis drijf de opgelegde straf veel te gering achtend, vorderde de adv. gen. veroor deeling van bekl. tot 2 jaar gevange nisstraf. Mi*. J. M. Rens, advocaat uit Dord recht wees er op, dat de dokter, die den mishandelde terstond' had onderzocht, geen uitwendig letsel, allerminst een breuk had waargenomen en betwistte het ernstig karakter van 't gepleegde feit. Voor de door bekl. niet gewilde gevolgen kan deze, die zich in verre- gaanden staat van dronkenschap be vond, niet aansprakelijk worden ge steld. Sport en Wedstrijden. Tuf-Tuf. Nederlandsche Automobiel- Club. Donderdagochtend waren al de automobilisten ween* op het appèl tol Leeuwarden,. Om 5.45, 5.50, 5.55 eni 6 uur werd door de vier seriën dien terugtocht naar De Bilt aangevangen'. InweerWil van het vroege uur was het bij die manége en bij den Overijsselsëhen straatweg zwart van menscheni uit allerlei standen. De ,show" ini de manége bad nog al bekijks. Gedurende de korte openstelling kwamen er ongeveer 200 bezoekers. Uit ZwoLl'ei wordt gemeld Te 8 uur kwam dl© eersteeen ongenummerde (Belg)achter el kander met korter of langer tus- sohenpo-ozen dé overige. Er waren er 40, wél geteld. De w'eg langs en door de stad wag zeer duidelijk aangewezen door klednie. witte katoenen vla'g-j gen met de letters N. A. C. Er vrij snel- gereden, terwijl bij de verschillende hoeken op uitete kende wijze werd' gestuurd'. 't Was druk op 6traat, drukker dan ge woonlijk, én ter willé van de stem ming én ter wilt© van dén toer zelf, maar er is voor zoover men heeft vernomen, niets gebeurd wat aan een ongeval kan1 doen d'enkein. Aan 't Katerveer W'ard 't eerst overgezet No. 28, de auto van den heer B. E. Lugard, Den Haag. Daarop volgden dé' overige. Te half twee plm. kwam de laatste, de 40gi. Naar men verneemt is er nabij Wezep een auto in brand geraakt, 't Is zonder persoonlijke ongeluk ken^ afgeloopen. Uit Utrecht mei dit men Ten circa 5 ure kwamen hier Donderdag de automobielen aan die de 4-daagscbe toer door Nederlani hadden medegemaakt. In dé boter markt werden de automobielen, een 32-tal opgesteld en liet die mu ziek van Kuiper zich hooren. Dg expositie werd dtoor een beperkt aantal personen bezocht. Ten 10 ure reden de automobielen d'e bo termarkt weder uit, waarmede dje tentoonstelling was afgeloopen. Bij, aankomst te De Bilt werden aan de dames die den tocht hebben medé- gemaakt bloemen aangeboden. Cricket. Wedstrijden op Zondag a. s.: le M: 's Grav. G. C.—A. C. C., dep Haag. VolhardingRood en Wit, Amsler dam. Wetenschap. Telegrafie zonder draad. Uit Parijs wordt bericht, diat e©rj Russische overste, Pilsaudéki vol gens den Matin", aansluitend bij de uitvinding van' Marconi,, de te legrafie zonder draad dtoor den bo dem zou hebben uitgevonden. De grond zou de trillingen gemakke lijker overbrengen dan de lucht, De uitvinder moet reedis gelukte proeven genomen hebben te Le Vésinat bij Parijs. Gemengd Nieuws. De vrouwenbeweging in Oostenrijk heeft een succes behaalcj met een vonnis der civiele rechtbank, die uitspraak deed in een aanklacht van barones Gabriele Possaner, da eerste vrouwelijke dokter aan de uni versiteit te Weenen, omdat haar hei kiesrecht was ontzegd voor de Wer ner artsenkamer. Deze beslissing wag door het ministerie van hinnenland- sche zaken bevestigd, doch de civiele rechtbank oordeelde, dat allen aan een Oostenrijksche universiteit gepromo veerden vrouwelijken dokters in dé medicijnen het actieve en passieve kiesrecht voor de artsenkamer wette lijk toekwam, evengoed als den man- nelijken dokters. Politiek duel. De bekende Duitsche koloniale spe cialiteit dr. Hans Wagner, die in het Berl. Tageblatt schreef, heeft bij ge legenheid van de onthulling van het Bismarck-standbeeld te Berlijn een woordenwisseling gehad met den re dacteur van een anti-semitisch blad. Het gevolg daarvan was een tweege vecht op de sabel; dr. Wagner ontving in doodelijke wonde aan het hoofd. Feitelijke insubornatie. Een soldaat, dlie voor dén krijgs raad' van het 15e legercorps te Mar seille terechtstond, wegens beleedi- ginig van een. meerdere-, maakte zich, na de voorlezing van de akte van beschuldiging zoo' boos dat hij zijn kepi naar dén voorzitter slin gerdie en dé' leden, van den- krijgs raad' met heftige scheldwoorden de les las. De- krijgsraad' heeft on middellijk over dé' gebeurtenis recht ged'aan en den man ter dtoód veroordeeld. Valsehe munten. De Parijsche politie heeft een bende valschei munters ontdekt, die in den tijd van een jaar voor een bedrag van 200.000 francs aan prachtig nagemaakte valschei vijf- en twee,-francs-stukken hebben uit gegeven. De voornaamste leden, der bende waren kellners. anders gehoucter, daft voor -een mal ton babbelaar, die met uitgezocme profetieën en hoogdravende bech'ei gingen Bpeelde. Maar toch, hijl sprak als Fékla's vriend en niet als haar vijand. De leugens die hij hij hun eerste ontmoeting m het hotel Du*aux had opgedischt, her,urne r- <ïe hij zich nu en werdén, opge somd. Die geslepen intrigant had fiin best ged'aan om Dane te no pen Moskou le verlaten. En hij had gefaald driemaal gefaald. Van zijn standpunt kon Dane lachen over pogingen zoo onbehen dig en een vertelsel zoo lomp, maar hoe meer hij nadacht hoe grooter hem1 het gevaar voor Fékla toe scheen. Hij herinnerde zich tot zijn schrik dat Fékla had gesproken van Varso's terugkomst uit Petersburg, ©n dat, hij dan eenige weinige da gen, haar gast zou zijn in Veliki Pa leis liet ernstigste gevaar zou da a wel voor Fékla de vrucht zijn van dat bezoek. Hot was alsof zij een crechter had uitgénoodi.gd! en' niet eon gast. In Veliki Patois zou Var- so nieuwe vrienden vindén die Fé kla's tegenspoeden er haddén heen getrokken. Niet een oogenblik ge loofde Dame dat zij zelf schuldig zijn zou aan intrigues, 't zij staat kundige of andere maar hij wist hetin Rusland staat of valt iemand met zijn gezelschap eni dat vreem de gezelschap had hij in het Paleis gezien,, dén kermenden dichter, den ouden droom er met de slape rige oogenhet was duizend tegen een dat d!e politie in haar recht was om tegen dezen te waken. En hunne ontdekking zou leiden tot Fékla's veroordeeling. Hare familie, die reeds hare kin derlijke dwaasheden, die geleid hadden tot ongenade en verban ning veroordeelde;, zouden met ge noegen. het vonnis vernomen, dat Var so over hare sehuldi moest uit spreken. Hij begreep dat noch ver hoor, noch openbaarheid zou voor afgaan. Als die dar kwam, zou d'e vrouw d'ie hij, liadl gezworen te zul len redden, verdwijnen als een luchtverschijnsel van dien hemel. Niemand zou het wagen ten haren voordeeto te spreken niemand' zou zich haar naam herinneren:. Hij al leen kon haar vriend zijn'. Hij be greep dat hij geen uur te verliezen had. Misschien zou het op een ande ren dag moeilijk zijn een) voorwend-. sel te vinden om haar te gaan be zoeken), maar het' voorval van gis teren en wat men intussehen daar van: had vernomen, vergunde geen aarzelinghij ging er ten dlrie ure heen, hopende diat hij haar alleen zou vinden. De tijd' om raadsel achtige Woorden té wisse Jen was voor altijd voorbij. Hij was beslo ten. dat hij dien avond haar belofte zou hebben die belofte dat zii hem het, volkiomenste récht zou ge ven. wat een man kan binden om een vrouw te beschermen Voortaan mtoest er geen oogen blik i.n haar leven zijn dat niet stond onder dien invloed van zijn beleid. Wat hij wist van. Varso, zou hij haar mediedéelem Vooruit ge waarschuwd zou rij het wapen slaan uit de handen van, dien Rus. Zij die haar konden beradéeten dé1 denkers, de droom©,rs, dé onbe te ekenenden die haar huis bestorm den: zij moesten in; massa uitge dreven worden. Zijn omgeduid spiegelde hem zelfs een haastige vlucht uit Rusland voor oogen. Hij' wilde haar brongen naar het Zui- dém en in den zonneschijn. Hij ge voeld'© dat zij hem had! opgewekt ten Leven, zooalis hij in al die jaren, geen vrouw had' ontmeet. Hij be minde, haar met de' teederhedd' en die vastberadenheid van een, kracht- vollen man. Er bestond n,u voor hem geen anderen naam, ini dé we reld' dan die van Fékla het kind. de vrouw, de meesteresse van rijn leven. De zon had1 opgehouden t'e schij nen toen hij de Engolsche club ver liet eni zich in zijn slede: zette voor zijn tocht- naar dé, noordelijke voor stad van de stad'. Maar, donkere wolken verzamelden zich onder zijn rit en plotseling verborg een mist van sneeuw' alles om hem heen,. Een duistere nacht bedekte opeens de nauwe straten. Die hem voorbijgingen op den weg, reden in galop alsof zij bescherming zoch ten voor d'en storm, -en de, voetgan gers vertoondén zich als sohaduw- beeldén dichterbij de wallen werd de wind sniidend! d'e koude bevi- srer. Het park van Veliki Paleis scheen levenloos, maar van het groote witte- huis waren- de boven ste vensters verl-icht en dé kozak ken aan de poort salueerden toen zijn slede opreed. Hij zei, dét het huis wél een gevangenis geleek. Een onbeschrijfelijke neerslachtig heid1 overmeesterde hem toen hij het naderde. De donkere lucht, de sombere bosschen, dé stille vijvers in d'e, tuinen. brachten niet meer bij tot dé eenzaamheid dan dit groote, half verwoeste huis, waar van iedere steen kon getuigen van de 'Ollendé van het leven, welks ver leden was beschreven mot bloedi ge letteren overal waar dé geschie denis aan, rijn bewoners herin nerde. Men zei hem dat die- Prinses hem wilde ontvangen en liet hem in het groote salon, dat toegang gaf tot haar boudoir. Hij vond dia,ar haar zuster Ólga, en zij van h'aar vroe- geren tegenzin afziende-, bereidde- hem een betere ontvangst. Het meisje was weinig beduidend, oor- deeldé hij een. algemeen in Rus land! voorkoménd type, niet zonder opgewektheid of ontwikke ling. maar zonder een snippertje eerzucht of -ernstig doel. Niettemin, zou -de dag wel komen dat hij haar vriendschap vaarne zou aannemen, en zich herinnerende dat zij Fé kla's zuster was-, luisterde hij near haar gesnap. Fékla klee,dt zich zij kleodt zich den geheelen dag. Ik dacht. dat gij Vorst Otto waart en daar om kwam ik benedé-n. Iiij beloofde dat hij dezen namiddag zou komen, maarsoldaten houdien nooit hun woord. Wilt gij- niet op Fékla wachten Mijn lieve jonge dame, zekei wil ik wachten. Ste-in ten minste toe dat ik mijn belofte houd. Zij schudde haar hoofd. Ik verheug mij er over dat gij kwaarnt. Otto heeft wat met mij te bespreken. Ik wc-et dat h!' er be hoefte aan heeftmaar Fékla is a'i- t::d hier en hij moet beleefd zijn. Ik weet zeker d'at hot onaangenaam genoeg is, nooit eens alleen -te zijn. Ik zié dat gij uw zustere ge voelen' over Moskou deelt. Gij zijt geen Rus, en kunt dat dus niet weten .Wij zijn in groolen angst geweest en men is niet op zijn gemak als men in een stad is waar men in angst verkeerthet kind kroop in elkander op de so fa, en logde haai' hand onder heb hoofd'. Hij had geen verlangen om haar tot babbelen over hare zus ter ove-r te halen, en toonde daar door verstandig tie handelen, (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2