Vervolg Stadsnieuws. Provinciale Staten- Zooals naar gewoonte per bulletin, hebben wij Donderdag-middag den uit slag van de herstemming voor de Prov. Staten gepubliceerd Vergissen wij ons niet zeer, dan heeft die uitslag velen verwonderd. Vrij algemeen was men van oordeel, dat de heer J. W. A. Beïj- nes, een man die in en buiten zijn partij veler sympathie bezit, tot die ge kozenen zou behooren. Het resultaat van de verkiezing was als volgt: Uitgebrachte stemmen 4369. Van onwaarde 31. Daai-van verkreeg Mr. A. A. van der Mersch er 3255; Jhr. J. B. van Merlen (aftr.) behaalde er 1897, de heer J. W. A- Beijnes 1499 en de heer F. W. N. Hugenholtz 1257, zoodat de heeren Van der Mersch en Merlen gekozen zijn. Deze cijfers waren over de verschil lende districten als volgt verdeeld: s 1 cn CD 205 265 •-1 555 I 3cek- steeg e 8 O Os to s - K g.p,M to CD to CD to -J oo OS os CD a |PB w ER 52 cn O O - tn to f 3 OD i i -a CO to U! &i 1 8 m CD to to I -J cs J I—k P ert os to to O OO 8 OO -J O CJ* o O g cs •o De heer Van der Mersch heeft na- tuurlijk zijn groot aantal stemmen mede te danken aan den steun, dien zijn candidatuur ondervond van de zijde der Katholieke kiesvereeniging. Bij vergelijking van de uitkomsten met die van de eerste stemming, ko men we tot d'e volgende cijfers: Dinsdag 11 Juni: Donderdag 20 Juni: Uitgebracht: 4009 4369 Van onwaarde: 83 31 teijnes1299 1499 ugenholtz1135 1257 v. Marlen 1219 1897 v. d. Mersch1459 3255 Hieruit blijkt wel, dat de liberalen beter zijn opgekomen dan den vorigen keer; daaraan alleen toch kan de be langrijke vermeerdering van het stem- men-cijfer van den heer Van Merlen worden toegeschreven; ook op den heer Beijnes zijn meer stemmen uitgebracht én de heer Hugenholtz heeft er even eens nog een aantal bij gewonnen. Over 't algemeen heeft ten aanzien van dei S, D. A. P. en de volkeliiesvereeni- ging de uitsla,zoowel van de stem mingen voor de Kamer als voor de Prov. Staten, velen verwonderd, die gemeend hadden dat deze partijen meer kracht aan den dag iou hebben gelegd. In 't voorbijgaan (want 't helpt toch niet om er op te drukke) vermeldden wij, dat de lauwe kiezer, die thuis ge bléven is, ditmaal 2743 kameraden heeft gehad. Als 't geval niet zoo treurig was, zouden we kunnen zeggen, dat die niet- etemmende kiezers, onder dé verschil lende politieke partijen, verreweg de Sterkste partij in Haarlem is maar een die haar krachten niét gebruikt! Een lastig geval. 'deed' zich Donderdag in District II Ged. Oude Gracht voor. Toen de Bternwiinig afgeloopeai was en Hie.i de bus wilde openen, bleek dat dit maar niet zoo gemakkelijk ging. Wat toch was het geval De sleutel waarmede genoemde bus geopend' moest worden was zoek. Wat nu te doen? De voorzitter, Welke ©enigen tijd! te Voren zijn functie had over gedragen woondie te ver weg om even te gaan informearlen, dus werd besloten een smid te halen om de-ze den belangrijken, inhoud voor den d'ag te laten brengen. Aldus ge schiedde waarna mem tot hét tel len der briefjes kon overgaan. Een en ander hield natuurlijk nogal op, De „St. Ct." bevat een K. B. van 14 Juni No. 29 tot goedkeuring van de concept-wijzigingen der artt. 15 en 22 van het reglement der Algemeene Noordhollandscbe Maatschappij van levensverzekering te Haarlem. Meldden wij gisteren dat te Utrecht de 86jarige Nicolaas Beets zijn. staats burgerlijke plicht had vervuld, steu nend op den arm zijner dochter, ook onze Spaarne-stad kan bogen op zulk een krassen grijsaard, die niet onder zich kon laten aan d'e stemming deel ',e nemen. Het was de heer J. F. van Dobben, d!ie gisteren op zijn 88en geboortedag geheel alleen zijne schreden naar het Raadhuis richtte, om aam de stem ming deel te nemen. Hedenmorgen werd het verkeer in dé I^ange Veerstraat een oogem- blik gestremd' dloordiat van, een zwaar beladen wagen met zakken ejfjrdapneleo, écn dér achteirwieleai afliep. Nadat met eenie z. g. dom-' miekracht het wiel weder op de as was gebracht, werd de tocht voort gezet. Gerold P Men mol dit ons Hedeamacht tegen 2 uur kwam de veehandelaar, zekere v. V. wo nende. aan de Zomervaarb tot d'e ontdekking dat bij hem 300 wa ren ontvreemd', De man wilde, ju'ist te- dlrie uur 's nachts met die stoom tram van hier naar Lei dan gaan, om aldaar op de veemarkt handel te drijven. De man had voor hij zich ter ruste begaf het gald in een zijner zakken gestoken.. Toen. hij ontwaakte-, kon hij nergens zijn goed' vinden, doch na lang zioaken vond hij dit op straat, voor de deur liggen, doch het geld' was uit den zak verdwenen. De man was nu ge noodzaakt thuis te blijven. De po litie is met de zaak in kennis ge steld'. Door den heer Rechter-commissaris in de onteigenings-procedure van den Staat tegen het R. K. Weeshuis St. Jacob te Haarlem, is bepaald dat bet onderzoek der deskundigen zal plaats hebben op Woensdag 3 Juli a.s. ten half twee ter plaatse van de te ont eigenen goederen. De Staatscourant hevat thans de goedgekeurde statuten van het Frïe- sche gezelschap Gijsbert Japicx alhier. Volledigheidshalve vermelden wij nog eens dat dit gezelschap opgericht is 22 Dec. 1897 voor den tijd van 29 jaar en dat het doel is het beoefenen en onderhouden der Friescbe taal en het bevorderen van Friescbe gezind heden en genoegens bij de Friezen te Haarlem. Men tracht hiertoe te ge raken: 1. door het houden van voordrach ten en het bespreken van Friescbe belangen op de gewone vergaderin gen ,te houden om de 4 weken, tus- schen 15 September en 1 April, des avonds om 8uren, of zooveel vaker als bet bestuur dit noodig oordeelt; 2. door het houden eener biblio theek en zoo mogelijk door het oprich ten van een zanggezelschap; 3. door het houden van openbare vergaderingen, minstens eens per jaar. Wij bezichtigden heden den in aan bouw zajnden lichttoren,waarvan dever vaardiging aan onzen stadgenoot, den beer Th. Blom, Jansweg alhier, is op gedragen en die bestemd is voor plaat sing aan dien mond, van de Suriname, een rivier in Suriname. Het is inderdaad een prachtig stuk Werk diat den maker alle eer aandoet en een eer voor onze stad is het dat zulk een werk binnen onze veste ver vaardigd' werd. Wij stellen ons voor om op dezen lichttoren nadeT terug te komen. Gevonden voorwerpen. Een ring met 6 sleutels. Een porte- monnaia, waarin een kappers-abon nement. Een gouden ring. Een fantasie armband. Een blauw koralen armband. Een ijzeren hoepel. Weder werden vele personen bekeurd, hetzij wegens het zonder ver gunning houden van een bewaarplaats van lompen, hetzij wegens het houden van een hond, die niet voor de be lasting was aangegeven of om andere redenen. Orgelconcert. Op het Donderdag in de Groote Kerk te Haarlem gehouden orgelconcert zong mevr. Schmidt uit Zaandam eeni- ge aria's van Bach. Het was voor de tweede maal dat wij met deze nog jonge zangeres kennis maakten (de eerste maal op het laatste concert van Z. en V.) Zij is in 't bezit van een heldere sopraan-stem, welke bij ver dere ontwikkeling de volheid van haar kracht meer zal doen uitkomen. Mijns inziens liet nu en dan de zuiverheid der tonen wel eens te wenschen over, hetwelk wellicht haar oorzaak vond in de ontzaggelijke ruimte van het kerkgebouw. P. Tot ambtenaar bij den Ned. Staats spoorweg, standplaats Breda, is be noemd de heer A. B. D. Duijster, al hier, uitgeweken uit Zuid-Afrika. Het Hutppostkantoor. Zooals uit een advertentie in dit nummer onzer courant blijkt, zal 1 Juli a.s. op bet Houtplein no. 15 een bijkantoor der Posterijen en Telegrafie worden geopend. Wij hebben een kijkje genomen in dit nieuwe bijkantoor terwijl men nog bezig is de laatste band te leggen aan de werkzaamheden. Het kantoor is gevestigd in twee kamers ensuite, waarvan de voorste de wachtkamer voor het publiek is, en de achterkamer het eigenlijke kantoor De wachtkamer is uit den aard der zaak zeer eenvoudig ingericht. Twee lessenaartjes aan den wand en een opstand van hout en ijzerdraad, waarin twee loketten, één voor de te legrafie en één voor da posterijen. Achter in het benedenhuis is een rui me kamer voor de hestellers. Het viel ons op, dat het geheel uit- stekend in de verf zit, zoodat het niet overbodig is een en ander in de hoede van het publiek aan te bevelen. Het bijkantoor is bestemd voor de functien, waarvoor zoo'n inrichting pleegt te dienen. Men kan even goed als n an het hoofdkantoor postzegels koopen, en de verzending van post pakketten, postwissels, aangeteekende brieven, quitantiën enz. bezorgen, doch b.v. inning van quitantiën etc. blijft bij het hoofdbureau behooren, terwijl van daar uit ook de bestellin gen geschieden. Bloem endaal. Heden Meld) in de aula van den universiteit te Leiden Prof. C. G. van Walsern, tot nu toe geneesheer aan het gesticht „Meerenberg" al hier, zijn inauguratie-rede Heemstede. H. van Wick8voort Croni- melin Gisterenavond is alhier op zijne hofstede „Berkenrode" overleden de heer Hendrik van Wickevoort Crom- melin, geboren te Berkenrode den 17n Sept. 1832. De heer Van Wickevoort Crommelin was een zeer bekend en zeer P-ezien persoon in deze plaats en in den Haarlemmermeerpolder. Hij was van af 1865 lid van den Raad van Heemstede en van 1869 tot 1889 wethouder. Dat hij als lid van den Raad zeer gezien was, moge onder meer blijken uit het feit, dat hij die met Sept. moest aftreden, door beide kiesvereenigingen alhier weder tot candidaat was gesteld, zoodat hij buiten twijfel op den 25en dezer zonder stemming zou zijn her kozen. Lange jaren was hij heemraad van den Haarlemmermeerpolder, welken polder hij van af de droogmaking door en door kende. Voor dien polder had hij zeer veel hart. Niet licht zou hij een bestuursverg. verzuimen en menig uur heeft hij op 't kantoor van ,,de Meer" in de Jansstraat doorgebracht. Dagelijks begaf hij zich naar „de Meer" waar hij zich vooral op zijne hoeve achter de Cruquius toelegde op het fokken van paarden. Voor de ver betering van het paaraenras heeft de heer Crommelin door invoer van goed fokmateriaal, zeer veel gedaan. Met hem is wederom heengegaan een van die krachtige, degelijke man nen, drager van een ouden naam van goeden klank in deze streek, wiens .overlijden door zeer velen zal gevoeld worden. IJmuiden. De gebeurtenissen in Santpoort na afloop der Tweede Kamer verkiezing schijnen een extra beweging in de li berale paitij te veroorzaken, tenminste op de hier gehouden vergadering voor de verkiezing van candidaten voor den gemeenteraad waren rupn 60 leden opgekomen, terwijl er anders nauwe lijks een dozijn opkwamen. Vervolg Nieuwstijdingen. Zandvoort. Aangekomen badgasten. J. D. Waller, Amsterdam, Villa Belle Vista, 6 pers. Fam. Savrij, Haarlem, Villa Hen- drika, 2 pers. Mevr. Hovinga Kremer, Oostwold, Pension Quisisana. Mej. Ivnottnerus, id. id. Mevr. Baale Roelfsema, Amsterdam, Pension Hoogveld, 3 pers. H. Fikkert, Haarlem, Huize Alber- tine, 7 pers. Fam. Van Someren Gréve, Haar lem, Villa Geertruida (Peters), 11 pers. Velsen. Raadsvergadering. Openbare Vergadering van den' Geaneenibeiraad! van Vel sen op Dondieirdlag 27 Juni 1901, voortui. 11 uur. Agenda I. Ingekomen stukken;. 2. Vaststelling rooster van aftre ding gemeenteraad. 3. Suppletoire begrootingen gf- en overschrijvingen, en onvoorzie ne uitgaven der gemeente. 4. Af- en overschrijvingen der armbesturen. 5. Verlegging -weg en brug Duin- lust, Santpoort <en voetpad' Velsen. 6. Rioleering Heide en rioleering en bestrating van' Wijkeroog. 7. Aankoop van wegen op Wij keroog. 8. Geldfteeoing voor dfe werken sub 16, en voor ©enige buii'tengewo-, ne werken als behardling Blezen- weg, rioleering gedeelte Voorplaats te Santpoort en gedeelte Br.edJerood- sohe weg te Santpoort, gedeeltelijk trottoir Jan Gijsenvaart, en ver nieuwing van enkele wegsgedeel- teai. 9. Tijdelijke opname van kasgeld'. 10. Verhuur grond Heide. 11. Aanbieding onderwijsver slag 1900. 12- Voordracht uitbreiding colle ge van zetters. 13. Gratificatie G. B. A. Wolte ring, wegens 25-jarigen dienst als gemeen te-veld'wachter 14. Adres Maatschappij van Land bouw ih zake steiger noordzijde Noordzeekanaal. 15. Adres P. J. Chattel ion, om vergoeding voor onverhaalbare kos ten van vervolging in zake gemeen tebelasting. 16. Instructie wegwerker-dood graver. algemeene begraafplaats. 17. Reclames suppletoir' kohier hoofdelijken omslag 1900. 18. Tegemoetkoming huishuur veldwachter. Heide. Vogelenzang. Op een gedeelte van het land goed1 „Kuilenburg" aan do. Beeks laan nabij het station, alhier, zal voor rekeniing van dein lieer M. Notte een villa worden gebouwd, waarmede reeds een aanvang is ge maakt, zoodat het getal villa's in de alom bekende en schoonie laan weer mét één zal vermeerderen. Haarlemm ermeer. Gekozen, als lid van de Provin ciale Staten, die heer 't Hooft met 1600 stommen. De heer Rijnierse verkreeg 1058. Herstemmingen Prov. Staten ALKMAAR. Gekozen de heeren N. Glinderman (anti-rev.) en Mr. J. P. Kraakman (aftr. kath<). STEENWIJK. Gekozen Jhr. Mr. G. W. A. v. d;. Wyck (aftr. lid). OMMEN. Gekozen de heer H. Zwijze Gz (lib.). NIEUWER-AMSTEL. Gekozen de heer K. van den Bout (lib. aftr.). Landhuishoudkuadig Congres. Te S teenwij k werd gisteren het Landhuishoudkundig Congres geopend In zijn openingswoord besprak de voorzitter, de heer J. Meesters, het nut. van congressen in het algemeen, dat van congressen van den landbouw in 't bijzonder. Een 25 jaar geleden werd bij landbouw gehuldigd: wat de vade ren voordeden volgen de jongeren. Nu is de wetenschap aangepast aan den landbouw, ons land is overdekt met landbouwscholen, een afdeeling land bouw bestaat aau het departement van binneniandsche zaken. Ook van de landbouwcongressen gaat veel nut uit, niet alleen omdat mannen van wetenschap en praktijk elkander officieel ontmoeten, maar ook omdat van de uitwisseling van ge dachten tusschen mannen van zoo ver schillende ervaring van landbouwtoc- standen uit alle streken van ons va derland, ook na de officieele congres- uren, eene zoo groote opbouwende kracht uitgaat. Met den wensch, dat de werkzaamheden van bet 53ste con gres vruchtbaar in resultaten mogen zijn, wordt het congres voor geopend verklaard. Ingeleid door den heer M. L. Spruyt uit Gorredijk, wordit als conclusie over de vraag: „kan de konijnenfokkerij voor den landbouwer een hulpmiddel van bestaan zijn?" aangenomen: ,,het congres meent dat de konijnenteelt een ernstig punt van aandacht moet zijn voor dén landbouwer in 't alge meen en voor den kleinen landbouwer en arbeider in 't bijzonder. Na een zeer geanimeerd debat, waar aan door den heer prof. Maijer, dr. S. Jollema, dr. Van Rhijn, Snellen, De Bruijne, Koenen en den inleider, nota ris Huender, werd deelgenomen, wordt over de vraag„Hoe zullen wij onze landen bemesten als conclusie- aan genomen een onderdeel van bet vraag punt, luidende: ,,IIet congres acht het wenscbelijk dat voor 't verbeteren van proefvelden de medewerking van land en tuinbouwvereenigingen wordt ge vraagd en spreekt de hoop uit, dat daaraan gevolg zal worden -even." Daarna werden de voorgestelde re glementswijzigingen, dienende om aan 't bestuur van 't congres vasteren vorm te geven, goedgekeurd. Gemengd Nieuws. Moeilijke quaestie. In een bankinstelling te Ottowa in Canada had onlangs een voorval plaats, zooals de rechtbank wel zelden zal te behandelen krijgen. Er kwam een man binnen, die den kassier een wissel ten bedrage van ongeveer f 1500 aanbood. Daar het stuk in orde was, wilde de kassier juist bet geld door bet raampje aanreiken, had het dus nog in zijn hand, toen iemand die naasj. den ontvanger in spe stond, bet den kassier afnam en in zijn zak stopte. De kassier greep naar de steeds gereed liggende revolver, maar hij schoot niet, want de dief bleef kalm staan. Hij ontpopte zich als eèn deur waarder, die al lang geld moest heb ben van den man van de wissel en die hem nu in de bank gevolgd was, om op die manier zijn geld te veroveren. De kassier, zoowel als de wisselman, protesteerden, de directeur en een toe vallig aanwezige advocaat werden ge roepen, en na lang heen en weer pra ten kon de deurwaarder onder protest met zijn buit vertrekken. Nu komt de rechtsvraag: wie draagt de schade, de bank of de man die den wissel presenteerde? De laatste stelt de bank verantwoordelijk, want bij had het weggenomen geld niet bezeten, zelfs nog niet aangeraakt. Maar de bank zegt, dat de ontvanger maar wat sneller had moeten aanpakken, dan zou iet óngeluk niet gebeurd zijn. Rhodes sprak den 15den Juni te Boeloewayo op een vergadering van 3000 menschen. Hij liet zich bijzonder gunstig uit over de toekomst van Rhodesië en zei dat het land in eigen administratiekosten zou kunnen voorzien, ware de politiemacht niet zoo duur. Het productievermogen van Transvaal zou na den oorlog van 17 millioen tot 30 millioen pond ster ling rijzen. Natal ging het goed, maar van de Kaapkolonie sprak hij als van ,,dien armen ouden staat." De rede was doorspekt met schimpscheuten op' den Afrikaander Bond, waarvan de leider, de heer Hofmeyer, „op 't oo- genblik warme baden neemt te Ems". Hij beschuldigde de Ned. Herv. Kerk van het aanmoedigen van het volk tot dingen, die hun eigen ondergang en die van hun land moesten medebi^engen en zei dat indien het tot een federatie kwam Natal weer tot voorspoed zou geraken, de uitlanders naar Transvaal zouden terugkeeren, maai- niemand medelijden met de Kaapkolonie zou hebben, die de rebellie bad aangemoe digd; ook de van Ceylon terugkeerende Boei-en zouden niets voor haar gevoe len. Hij hoopte dat zijn weinige woor den den kolonisten goed. zouden doen. Rhodes is van oordeel, dat de fede ratie van Zuid-Afrika enkel door de kroon tot stand kan worden gebracht en hij hield er zich van overtuigd dat noch de heer Chamberlain, noch de heer Milner hun ambt zouden neder- leggen, alvorens de federatie een vol dongen feit was. Binnen vier jaar zou dit geschied zijn. Het was een dwaas-' heid om van het verleenen van zelf bestuur aan Transvaal en de Oranje rivierkolonie te spreken, alvorens Z. Afrika gefedereerd was. Een onheilspellend teeken is d'at de Chineesche bladen tegen woordig graag aan 't vergelijken gaan tusschen de laatste dagen van die Ming-dynastie en den tegen- woord'igen toestand. Vooral waar schuwen zij tegen de eunuchen dwingelandij die rc-cds voor zoovele Oostersche vorstenhuizen noodlot tig is géwordén. In de jaren die on middellijk voorafgingen aan de vei- overing van China door de Man- tsjoes bezaten de eunuchen de macht over dien geheel en staat Want zij dwongen de zwakke kie zers aan eiken gouverneur-generaal en gouverneur een eunuch toe te voegen. Deze stond in rang gelijk met de hooge provinciale manda rijnen, maar bezat in werkelijk heid verreweg den meesten invloed daar een enkele booze brief van hem aan de opperste eunuchen te Peking voor een onderkoning licht afzettim- of zelfs onthoofding kon tengevolge hebben, Toen die Man- sjoes later het rijk onderwierpen, zagen zij zeer goed in dat- de eunu chen-maatschappij een groot kwaad was. Zij trachtten er een eind aan te maken en langen tijd ook met succes. De eerste Mantsjoe-keizer Sjoentsji vaardigde een wet uit die eiken eunuch op straffe des doods verbood, om zich in politieke aan gelegenheden te mengen. Deze wet is meer dan twee eeuwen lang streng nageleefd, en eerst sedert de heerscharvpij van de tegenwoor dige keizerinwednwe is er weer een ongustige keer in den toestand gekomen. Wat China noodig heeft betoogt de Chineesche pers is een keizer die een man uit één stuk is en die de eunuchen op hun plaats zet. Een mooi blokje Heden is van New-York naar Duitsch- land ingescheept een blok goud, dat 1 1/2 millioen dollars waard is. Moordaanslag voor den Reeliter. Woensdag werd in het kabinet van den rechter van instructie te Parijs esn zekere Bourtelet, die beschulidgd wordt van diefstal, geconfronteerd met zijn vroegere meisje. Toen deze zicli over het bureau van den rechter bukte, om baar getuigenverklaring te teeke nen, bracht Bourtelet baar drie mes steken in een schouder en in den arm toe. Toen men hem vroeg, lioe hij aan het mes was gekomen, verklaarde Bourtelet, dat het hem in de naar het kabinet van <len rechter leidende gang was gegeven door een meisje, dat kwade vrienden is met zijn vroeger meisje en aldus wraak bad willen ne men. Een nieuwe kerk. Op een hoogte in het zuidwesten van Liverpool zal een nieuwe kathedraal gebouwd, worden, waarvoor uit vrij willige bijdragen reeds meer dan 140.000 pond sterling is bijeen gebracht Lord Derby en vier andere heeren gfr- ven ieder 10.000 pond. Een onnatuurlijke poes. In een kist op een zolder van het Brittannia Hotel te Yarmouth zit een duif op eieren. Een paar dagen gele den zag men een kat in de kist klim men en op het duivennest gaan zitten. Sedert dien deed de kat iederen mor gen hetzelfde en bleef soms verschei dene uren achtereen op de eieren zit ten. Als de duif niet vap het nest afgaat als de kat nadert, schuift deze haar zacht maar beslist op zij. Er zijn fotografiën genomen van deze broedende poes. Vera Gelo. De veel besproken mej. Vera Ge lo, d!ie een aanslag pleegde op pro fessor Deschanel, heeft in Rusland teruggekeerd aan haar voormalige studiegenootem te Genèvc, een schrijven doen toekomen, waarin zij tegenspreekt, dat een huwelijk tusschen deen heer Zélénine (broe der de-r jonge dame door haar bij ongeluk gedood) en haar aanstaan de is. Zij herhaalt de reeds meer malen gegeven verzekering dat zij op Deschanel haar noodlottig revol verschot afvuurde. Ook zouden vol gens haar, nasporingen teven haar wil dloor die geheime politie gedaan, deze hebben gebracht on hot spoor van den man, die haar beleedigdé op een wijze waarover zij zich nooit heeft willen uitlaten. Van Dover naar Calais in 35 minuten. De quaestie, om de reis van Londen naar Parijs en omgekeerd, tot zoo kort mogelijk terug te brengen, wordt aan beide zijden van het Kanaal voort durend druk overwogen. De Noord- Fransclie Spoorwegmaatschappij, die twee mailbooten tusschen Calais en Dover in dienst heeft, heeft nu in overweging het in de vaart brengen van een vaartuig, berustend op hel turbine-beginsel, dat reeds in aan bouw is en dat een snelheid heeft van 30 knoopen, waardoor de afstand tus schen Dover en Calais zou kunnen worden afgelegd in 35 minuten. De boot dient voor passagiers- en brie venvervoer. kocht worden, welke wijn afkomstig is uit de kelders van St. James's Palace, Buckingham Palace, Marlborough House, Windsor Castle en Sandring- ham en het eigendom was van. wijlen Koningin Victoria en Koning Eduard. De catalogus vermeldt, dat deze wijn de overtollige voorraad is van den wijn die gedurende de vorige eeuw en vóór 1890 is ingeslagen. Elke flesch zal bet koninklijke etiket dragen, vermeldende uit welken kelder de wijn afkomstig is Te warm Te New-York is de hitte zeer groot De thermometer wijst 91 graden Fa- hrenheid in de schaduw. Muziekuitvoering. 15e Muziekuitvoering op Zondag 23 uni 1901, des nam. te 21/2 uur, door het Haarl. Muziekkorps. Dir. Luit.- Kapelmeester C. P. W. KRIENS. 1. Studentenmarsch, Clignet; 2. Ou verture Hans Heilung", Marschner; 3. Polonaise, Chopin; 4. Grande fan- taisie de l'opéra „La Favorite", Doni zetti; 5. Ouverture de l'opérette „Ma dame Favart". Offenbach; 6. „Toujouié galant", Polka, Fahrbach; 7. Ballet- Fantaisie, Bender. Burgerlijke Stand. Bevallen 20 Juni. M. W. v. Poél- gieestr—Walevteldi, z. J. L. Dtfaaismë- van Maas, z. Oveirl©dén 21 Juni. M. M. Bak- kei', 24 j., Nassaulaan. 20. H. J Dertaa, 3 m. z., Tulpenstraat. Laatste Berichten, Moord te Tilburg, Men seint ons van bedien Mr. Pels Ryckeii', die verdJüdigm van bekl., hé dien aan het woord ko mende, acht het requisitoir zo-iudéf ©enige objectiviteit. Bovendien is het vol tegenstrijdigheden:; het zegt tegelijk dlat dé moordenaar haast had en werkte met kalmte. Een misdiaditeor zegt het O. M wordt getrokken naar de plaat4 der misdaad, maar de schilder kwam er zoogoed als de koster. Gij zegt, de schilder liegt, maar de kos ter liegt ook. De tegenspraak van schilder's verklaringen acht pl. geen bewijs. Het wegbergen va» 't pakje ging uit gewoonte. De kos ter is niet te 10.30 naar huis gegaan want het meisje is wel gezien, doch de koster niiet. Pleiter poogt te be wijzen dat die mishandeling g pleegd is dooi* den' koster in de ca- tecM smuskamerDe moord ge schiedde later. Het lijkje zon toen door den koster naar die gewelvei zijn gebracht. Telegrammen. LONDEN, 21 Junii. (R. O.) Aan de bladen wordt van 20 dezer uit Kaapstad geseind Volgens bijzonderheden die de „Cape Argus" publiceert over hei gevecht bij; Vlakfonteiii zijn de be wuste. kanonnen ©enigen tijd door de Boeren bediend!, vóór zij dooi die Engelschen werden heroverd" De Boeren wierpen 6 granaten ir Dixon's linkervleugeldaarop cliar geerden de Derbyshires met de ba jonet en de vijand vluchtte. De Boerenverliezen worden ge schat op een totaal aan 60 dooden en gewonden.. Letteren en Kunst. Oude sherry. Op 24 Juni en de vier volgende dagen zal te Londen een partij van 60.000 flesschen fijne oude sherry, hij enkele dozijnen tegelijk, in het openbaar ver Jogef Israels. Een medewerker van den „Berliner Lolcal Anzeiger", die,op een voorjaars reisje door Nederland een bezoek braiht aan Den Haag en het voorrecht had een onderhoud te verkrijgen met Ne» derland's grootsten levenden schildei Josef Israels, schrijft «tan zijn blad De weg van Scheveningen naar den Haag loopt langs de Koninginnegracht Op deze gracht, juist tegenover de dier gaarde, aau de andere ziide van liet water, staat een smal huis. dat zich in uiterlijk niet van de nevengebouwen onderscheidt; men kan het echter alle woningen aanzien, dal zij slechts men schen huisvesten, die een paar guldens hebben overgespaard. Geen Hagenaar, die voornoemd huis voorbijgaat, zal verzuimen een uiJk ie werpen op de lage vensters van de on derste verdieping, want hij hoopt daar achter een zeer, zeer kleinen lijzen kop, met glinsterenden gouden bril op den stompen neus, soms met een ronden bruine ingedeukte vilthoed. te zullen bespeuren. Deze kop behoort aan Holland's trots, aan Holland's grootsten en onsterfelijken schilder Josef Israels. Met zulk een genie te spreken is al tijd een groote eer en „bringt gewlnn" voor de Berlijners, die ook eens willen weten hoe de groote Israels, wiens doe ken zoo week, zoo gevoelvol, zoo warm te midden van mist en armoede ge schilderd zijn, er wel uitziet. Men wéét welk een afstand er ligt tusschen de persoonlijke verschijning van den oud- meester Menzel en de kracht zijner werken. Evenzoo bij Israels. Ik geloof dat het genie onmogelijk kleiner kan zijn dan Israels zelf is. Zijn grootte is bij centimeters te be rekenen, thans te meer, daar de ou derdom den achtrcn-zeventig jarigen man, ofschoon hij nog volkomen ge zond is, den rug sterk heeft gekromd. Zijn hoofd is niet als dat van Menzel hoekig en massief uitgesneden, inaar veel, veel spitser, fijner, als den kop van een schrander vogeltje. Maar ik geloof, dat de mond bij beide genieën dezelfde is, een mond, die. altijd slag-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3